Burgers liggen niet wakker van referendum Armblessure bedreigt loopbaan Sandra Bol I WKTEBWEB 15 Oud-internationals eregast Deltasport Van Leeuwen trainer VFC m m [SCHIEDAM [j VLAARDINGEN t MAASSLUIS jSCHIEDAM j MAASSLUIS LVLAARblNGËN! Enquête: gemeenteraadsleden zijn tegen initiatief D66 Darters strijden om Schiedamse titel Ludy Salomons traint weer Mireille Gil'ard in selectie Oranje SPORTAGENDA a?l ■■I'M Rotterdams Nieuwsblad woensdag 6 maart 1991 Veertig jaar Veertig jaar in het vak Die mijlpaal heeft E.A. van der Hoeven bereikt. De Schiedammer, sinds 1984 mededirecteur en eigenaar van Machinefabriek en Installatiebedrijf C. de Neeff uit Vlaardingen, heeft zijn veertigste verjaardag als werknemer in de me taalindustrie gevierd. Hij kreeg daarbij de gebruike lijke koninklijke onderscheiding. Burgemeester Scheeres reikte hem de eremedaille in goud uit, be horende bij de Orde van Oranje Nassau. Licha amsverzorging De komende weken staat lichaamsverzorging cen traal in het clubhuis Oost. Vier bijeenkomsten voor vrouwen moeten meer informatie geven hoe je je li chaam moet behandelen. De eerste bijeenkomst is donderdagmiddag 21 maart om één uur en handelt over gezonde voeding. Een diëtiste zal dan alle vra gen behandelen. Een week later brengt de groep een bezoek aan een schoonheidsspecialiste. Weer een weck later komt een pedicure/manicure op bezoek voor het noodza kelijke onderhoud van handen en voeten, terwijl het einde van de bijeenkomstencyclus opnieuw plaatsvindt bij de schoonheidsspecialiste die dan zal praten over overtollige haargroei. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij Kluphuis Oost. Elly Para dies Foto's die de lens niet kan registreren. Zo kan het werk van Elly Paradies worden omschreven. Tot 30 maart exposeert zij met fotorealistische gouaches in galerie annex konaitorei Het Spectrum aan de Sint Liduinastraat. In haar werk zijn vooral de luchten surrealistisch, waardoor onwerkelijke en meestal sobere beelden ontstaan. 'Oorlogsmuziek' Dat de Tweede Wereldoorlog een tijd was van alleen maar treurnis, honger en angst is volgens Jan An derson van het gelijknamige streekmuseum een misvatting. In het zo calvinistische Vlaardingen werd juist in die duistere jaren volop gezongen en gemusiceerd. In het museum van Anderson is een tentoonstelling gewijd aan de muziek uit de tijd van mobilisatie, bezettingen bevrijding. De expositie wordt zaterdag om half twee geopend door de Vlaardingse musicus Dick Borst. Hij schreef de liedjes voor de bevrijdingsrevue Kantje Boord, die vorig jaar avond aan avond volle zalen trok in de Stadsgehoorzaal. Het koor uit de revue zingt ook tij dens de opening van de expositie, die de titel kreeg Door de nacht klinkt een lied. De tentoonstelling bestaat uit bladmuziek, zangbun dels, grammofoonplaten, radio's en muziekinstru menten. 'Tophits' uit de oorlogzoals Holderdebol der, Prikkeldraad en Wie heeft er suiker in de erw tensoep gedaan zijn op plaat en op band te beluis teren. 'Vaarkaarten' Kees Touw maakt tekeningen die hij 'vaarkaarten' noemt Geen gedetailleerde kaarten waarop schip pers blindelings kunnen vertrouwen, maar geschet ste plattegronden van kanalen, rivieren en havens waar hij zich in de eerste acht jaar van zijn leven be vond. „Het is abstract werk dat ik aan de ervaringen in mijn eerste levensjaren heb opgehangen". In die acht jaar, van 1946 tot 1954, voer de Rotter damse kunstenaar met zijn ouders op een binnen vaartschip langs havens in Nederland, België, Frankrijk en Duitsland. „Ik heb als kind zoveel ver schillende indrukken opgedaan. Elke dag een ander beeld van een stad, haven, rivier of kanaal". Voorbestemd om schipper te worden, koos Touw toch voor het vak van kunstenaar. „Ik tekende als kind ook al graag kaartjes. Daar ben ik gewoon mee verder gegaan. Het was voor mij een logisch gevolg dat ik iets met de ervaringen uit de eerste aent jaar van mijn leven zou doen". Vader Touw had zijn 'vaarleven' goed gedocumen teerd. Van dag tot dag kon Kees Touw terugvinden waar hij zich tot zijn achtste jaar bevond. Hij herin nert zich de geruïneerde steden na de oorlog, de 'drijvende huizen' tijdens de watersnoodramp van 1953 en de Eifeltoren die als klein jochie zo'n indruk op hem maakte. „Ik dacht eerst dat ik niets meer wist. Tijdens mijn speurtocht naar het verleden kwam ik erachter dat je dingen weer op kuntoe- pen". Het werk van Kees Touw is tot en met 23 maart te bezichtigen in de Galerie Artoteek van Cultureel Centrum Hollandia aan de Oosthavenkade. De Rot terdamse kunstenaar werkt met verschillende tech nieken zodat zijn werk telkens blijft boeien. Op de tentoonstelling ziin schilderijen, grafiek en tekenin gen van zijn hana te zien. In net Centrum Beeldende Kunst in Rotterdam hangt deze week voor het laatst een overzichtstentoonstelling van het werk van Touw. Vogelbeurs De Vlaardingse vogelvereniging Icarus houdt zater dag 9 maart weer haar maandelijkse vogelbeurs. Tussen tien en drie uur is er in het gebouw van de wijkvereniging Indische Buurt weer de gelegenheid tot aan- of verkoop van vogels van diverse pluima- De liefhebber kan ook gewoon een kijkje gaan nemen. Expositie MarianneBenkö en PaulBartelstonen toten met23 maart hun werk in het Gemeentemuseum van Maassluis. De wandkleden en de schilderijen zijn af komstig van de Hongaarse Benkö. Zij volgde in Boe dapest de Academie vooi Beeldende Kunsten. De wandkleden zijn, in tegenstelling tot de schilderijen, heel uitbundig van kleur. Paul Bartels is theaterma ker, pianist en cultuurdocent Hij tekent 'gewone mensen', waarmee hij zich emotioneel verbonden voelt iwan lljltsj met Henk van Ul- sen, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. mdlase film Pepers in de lucht, filmzaal Harmonie, 20.30 uur (vrijdag 21.30 uur) vrijdag 8 maart internationale vrouwen dag. stichting Coerke, van 11.00 tot 20.30 uur. bingo in trefcentrum De Bijenkorf, aanvang 14.00 uur zangvereniging Excelsior, mannenkoor Al brand s- waard en harmonie-orkest Wilton-Fljenoord spelen operette-melodieën, zaal De Ark, 20.00 uur. 'theaterthriller' Zak en As ontkent alles van Zak en As, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. donderdag 7 maart voorjaarsmodeshow 55- plussers, dc De Woudhoek, 10.00 uur. optreden Seth Gaaikema, grote zaa! Passagetheater, 20.15 uur. vrijdag 8 maart vrouwendag: stand We reldwinkel bij Sitton over vrouwen cultuur, 16.00 uur. optreden accordeonor kest Philharmonlca, dc De Woudhoek, 20.00 uur. theaterdiner en aanslui tend optreden Tineke Schouten, diner in Roo Roosenzaal, 18,00 uuren Tien maai Tien om 20.15 uur. nrtSior' gebouw De Ark, 20.00 uur. try out Hotel Spoorzicht van Bart Stultiens en Ton Rendriks, de Teerstoof, 20.30 uur. woensdag 6 maart fllincycius van Viaardln- gen tegen Apartheid. A dry white Season, de Harmonie, 40.30 uur. donderdag 7 maart •spreekuur sociale dienst, refcentrum De Bijenkorf, van 14.00 tot 16.00 uur. ^rcngetetuk De dood van woensdag 6 maart verkiezingsavond met uit slagen, stadhuis, vanaf 19.30 uur. donderdag 7 maart spreekbeurt Marjan Ko ning bij IKV Maassluis, Me- rsllaan 232,20.00 uur. vrijdag 8 maart vredesmars naar stad huis, waar burgemeester Van Es handtekeningen krijgt aangeboden, 17.30 uur. zaterdag 9 maart Amnesty International en Internationale vrouwendag, stand op markt, van 11.00 tot 15.00 uur. Vlaardingen Leiden doet het over de sluitingstijden van de plaat selijke kroegen en de bevolking van Amsterdam stemt volgend jaar over een al dan niet autoloze bin nenstad. Het Friese gat Nije Altoe- nae spreekt zich hoe toepasselijk hjkt dat voor een westerling uit over haar naam. Als laatste tn het rijtje is Vlaardingen vandaag ook begiftigd met het referendumvirus Gekoppeld aan de verkiezing van de provinciale staten houdt Vlaar dingen ook een dergelijke politieke opiniepeiling. Veel meer dan een enquête zal het overigens niet zijn. De Nederlandse grondwet kent geen beslissingskracht toe aan een referendum. Zij staat uitsluitend een 'raadplegend' referendum toe. Opmars In de harmgstad gaat het over de vraag of er in de toekomst meer van deze referenda moeten worden ge houden. Vee] Vlaardingse politici zijn tegen het initiatief, maar het referendum lijkt de prijs die zij moeten betalen voor de sterke op mars van D66. Per slot van reke ning ijvert die partij al sinds jaar en dag voor meer invloed van de kie zers op het beleid. Waar een refe rendum over moet gaan, lijkt er in het Vlaardingse geval minder toe te doen. Een democratie mag in theorie veel waarde hechten aan de 'stem des volks'. Vlaardingen en haar bevol king lijken nog niet echt wakker te liggen van de nieuwe vorm van volksinvloed. Bij een rondgang over straat kondigen veel mensen aan wel te gaan stemmen, maar de meesten hebben nog niet echt stil gestaan bij de kansen en de even tuele gevaren van het initiatief van D66. Zo gaat een vrouw, die met haar kind in de kinderwagen haastig op weg is naar de dokter, helemaal niet stemmen. „Het interesseert me allemaal niet. Ik heb de politiek niet gevolgd en daarom breng ik ook mijn stem niet uit. Ook niet over dat referendum. Waar gaat dat eigenlijk over?". Verdeeldheid Dat de gemiddelde Vlaardinger niet warm loopt voor het nieuwe idee, is misschien niet eens zo vreemd. Toch zitten er vooraf wel degelijk opvallende aspecten aan het Vlaardingse referendum. De gemeenteraad mag in meerder heid akkoord zijn gegaan met het houden van een proefreferendum, uit een telefonische enquête blijkt dat het meerendeel van de raadsle den zich vandaag in het stemhokje tegen het referendum gaat uitspre ken. Als de tegenstanders op een crucialer moment naar eer en ge weten hadden gestemd, dan had de Vlaardinger zich vandaag derhalve nooit over de toekomst van het ini tiatief mogen uitspreken. Dat cruciale moment vond plaats tijdens de begrotingsbehandeling voor 1991. Toen steunden een aan tal tegenstanders van het referen dum toch het benodigde krediet voor de organisatie van de volks raadpleging. De voorstemmende tegenstanders betuigden met dit stemgedrag hun loyaliteit aan het bestuurset llege, waarin CDA en PvdA met D66 regeren. Het vor men van een college is geven en ne men en daarom werd de kleinste coalitiepartner D66 bij het opstellen van het beleidsprogramma ook wat gegund. Om deze reden stemde een aantal tegenstanders in de raad toch voor het referendum. Geldverspilling Uit de enquête onder 85 procent van de raadsleden spreekt een rui me meerderheid zich tegen het re ferendum uit. Van de 29 geënquê teerde raadsleden zijn er zestien te gen. Slechts dertien zijn er voor een referendum. Onder de voorstanders bevinden zich uiteraard alle leden van D66, die in het referendum een 'unieke kans voor de bevolking' zien. om in spraak te hebben in het beleid van de gemeente. Steun ondervinden de democraten eigenlijk alleen uit de hoek van de PvdA. De oppositie en een deel van de coalitiepartner CDA is fel gekeerd tegen het refe rendum. De felste tegenstanders zijn te vin den in de gelederen van de VVD en de SP. Volgens deze partijen heeft de gemeente reeds jaren een prima alternatief voor het kostbare refe rendum. Zij stellen 'dat de gemeente Vlaardingen bij de beleidsbepaling gebruik kan maken van de be staande inspraakprocedures. Als deze goed worden toegepast en uit gediept, bestaan er volgens hen vol doende mogelijkheden om de volkswil tot zijn recht te laten ko men bij de besluitvorming. „Ik vind het onzin en geldverspil ling", zegt VVD'er Jan Bulva. „Ge zien de gemeentelijke opstelling bij eerdere enquêtes heeft het geen zin. De beleidsmakers lappen het resul taat toch aan hun laars". Zijn partij genoot Zonne neemt helemaal geen blad voor de mond. „Dit is volks verlakkerij en je mag me gerust ci teren". Boycot De Socialistiese Partij is het m deze kwestie gloeiend met de VVD eens. Lijsttrekker van deze partij voor de provinciale staten van Zuid-Hol land, Remi Poppe, heeft zelfs zijn medestanders opgeroepen het refe rendum te boycotten. De meest opvallende rol in het vraagstuk-referendum is wegge legd voor leden van de CD A-frac tie. Toen er in de raad over het voorstel werd gestemd, was de hele fractie vóór. Dat was in overeen stemming met de vastgestelde par tijdiscipline. Uit de telefonische en quête blijkt echter dat de fractie toch niet zo eensgezind Is. Zo zullen Vandaag vinden de verkiezin gen voor de provinciale staten plaats. In Vlaardingen heeft de bevolking ook het lot in handen van het door D66 geopperde idee van een referendum. Tussen de affiches van de politieke partij en is echter niets van deze strijd te merken. Foto Gerrit de Heus. vandaag in het stemhokje mini maal tweetal CDA-raadsleden het hokje 'nee' aankruisen. Volgens D66 begrijpen de tegen standers de intentie van het initia tief niet helemaal. De partij ver wijst naar de praktijk in Zwitser land. In dit land wordt volgens D66 al jaren bewezen dat een referen dum wel degelijk een belangrijke uitbreiding kan betekenen van de inspraak van de burgers in het be stuur. Den Hoedt „Ondanks dat het refe rendum niet wettelijk is geregeld, zou je als gemeenteraad ontzettend stom bezig zijn als je het resultaat zomaar naast je neerlegt. Ik hoop echt dat het aanslaat". Verontrust Naast inhoudelijke kritiek hebben de tegenstanders van het referen dum ook moeite met de taal, die in het referendum wordt gebezigd. Remi Poppe van de Socialistiese Partij sprak zijn verontrusting al uit, Arnold van Kalken van Groen Links deed hetzelfde. Vooral de zinsnede 'Wilt u onder deze voor waarden door middel van een refe rendum bij de besluitvorming van de gemeente Vlaardingen worden betrokken' moest het ontgelden. De SP stelt voor de vraag te beant woorden met een wedervraag: 'wat wilt u weten'7 „Het zou mooi zijn als de invloed van de kiezer wordt ver groot, maar als u ja zegt vragen ze toch niets meer. Dat zou teveel geld gaan kosten", aldus Remi Poppe. De vrees bestaat dat de formulering van de vraag mensen in de richting van een van te voren door het colle ge gewenst positief antwoord stuurt. Bulva- „Als je de procedure niet zorgvuldig vaststelt, manipu leer je de mensen. En dat gebeurt in dit geval". De zinsconstructie van het referen dum doet ook bij sommige burgers de indruk ontstaan dat ze met een goedkope publiciteitsstunt van het gemeentebestuur te maken hebben. Zo ontving wethouder Ton van der Steen, de D66'er die belast is met het referendum, in februari een brief van een verontruste burger- Volgens de schrijver gaat het om 'grof verkoopgeleuter, waarbij de meest relevante onderwerpen bij voorbaat worden uitgesloten'. Blij kens het post scriptum gaat de raad 'echt over de schreef. Als u daarin volhardt overweeg ik een klacht bij hogere instanties!' Positivisme De wethouder zal vermoedelijk niet wakker liggen van de kritiek van de raadsleden en de andere te genstanders. Als het meezit, kan hij vanavond zelfs op twee manieren zijn gram halen. Een gezaghebben de opiniepeiling over het referen dum is niet voorhanden, maar bij de verkiezingen voor provinciale sta ten lijkt D66 in ieder geval op een grote overwinning af te stevenen. De Vlaardingse afdeling van de partij van het referendum en de ge kozen burgemeester zal de uitslag in dat geval als een belangrijke steun in de rug uitleggen. Hoewel de scepsis groot is onder de raadsleden, kan D66 de uitkomst toch met optimisme tegemoet zien. Een afkeuring van de meerderheid van de raad hoeft dit keer niet het einde te betekenen van het referen dum. Vandaag beslissen de kiezers, en de raadsleden vormen maar een heel klein onderdeel van het totale Vlaardingse electoraat Henri van Leeuwen. Archieffoto. Vlaardingen Henri van Leeuwen volgt de na drie seizoenen naar Hekelingen vertrek kende Wim Tijl op als hoofdtrainer van VFC. De oud-doelman van Neptunus, Feyenoord en Go Ahead Eagles tekende een eenjarig contract bij de Vlaardingse derde klasser. De 36-jarige Van Leeuwen, in het dagelijks le ven net als Tijl leven onderwijzer, is in het Wa terweg-gebied geen onbekende. Eerder had hij als trainer het destijds in de afdeling Rotter dam spelende SFC onder z'n hoede en was hij daarna werkzaam bij Martinit Het heeft lang geduurd voor voorzitter Bram den Hamer er in slaagde in deze vacature te voorzien. Hoewel al lange tijd bekend was dat Tijl zou vertrekken, was het aantal reacties niet overweldigend. Ook een advertentie in Voet bal Totaal leidde niet tot een aanwas van kan didaten. Uiteindelijk boden slechts zes trainers hun ge loofsbrieven aan bij secretaris Sam Sin, waarna de sollicitatieprocedure pas echt werd opge start. Daaruit bleef tenslotte Van Leeuwen, die vorig seizoen TOGB naar de tweede klasse loodste en dit seizoen geen club had, als de beste gegadigde over. SchiedamVoor de derde achtereenvolgende keer tekent de Schiedamse Darts Competitie (DSC) voor de organisatie van een plaatselijke zomercompetitie voor teams. Aan deze titel strijd kan worden deelgenomen door teams die hun speelgelegenheid hebben binnen de stads grenzen van Schiedam. Een team bestaat uit minimaal vier en maxi maal tien personen. De competitie gaat in de eerste week van april van starten loopt door tot eind juni. De inschrijving sluit 22 maart. De kosten bedragen tien gulden per persoon. Een eventueel batig saldo komt ten goede aan het Schiedamse vogelasiel. De deelnemende ploegen zullen zo veel moge lijk naar sterkte worden ingedeeld. De poule winnaars plaatsen zich voor de finale om de Schiedamse beker. Verdere inlichtingen wor den verstrekt door Rob Eekman. Hij is telefo nisch bereikbaar onder 010-4273458 (overdag) en 010-4263523 (na 18.00 uur). door DONALD BAX Schiedam De softbal- loopbaan van Sandra Bol staat op het spel. Als 2ich binnen twee maanden geen verbetering aandient in haar chronische armblessure, is operatief ingrijpen het laatste redmiddel. De derde honkvrou- we van hoofdklasser Wilton Fij- enoord/Schiedam onderging on langs een kijkoperatie, waarbij een scheurtje in het schouder kapsel werd geconstateerd. Een intensieve therapie van zeven maanden, waarvan de eerste zestig dagen zullen aantonen of deze behandeling kans van sla gen heeft, moet een volgende chirurgische ingreep voorko men. Het lijdend voorwerp heeft nog niet alle geloof in de medische wereld verloren, maar bekent wel zo'n beetje aan het einde van haar Latijn te zijn. „Ik", zegt Sandra Bol, „speel nu al acht jaar met deze blessure en het wordt steeds erger. Het vreemde is dat ik alles mag blijven doen met m'n arm. Ik train en speel zo ver ik kan. Op de tramingen gaat het prima bij het ingooien en heb ik nergens last van. Maar zodra we wedstrijdsituaties gaan oefenen en er dus meer belasting ont staat, houdt het op. De pijn na de training wordt steeds groter. Ik Jan Hermans. Archieffoto. kan dan m'n arm bijna niet meer optillen". Sandra Bol wordt tevens heen en weer geslingerd tussen vrees en hoop door verschillende diag noses Hoewel de doktoren me nen dat er wel degelijk sprake is van een scheurtje, is dat volgens fysiotherapeut Jan Hermans ze ker niet het geval. Hij zegt dat Vlaardingen Een selectie oud internationals luistert maandag 22 april de officiële ingerbuïkne- ming van Deltasports vernieuw de accommodatie op. De 'vergeelde' matadoren van coach Joop Stoffelen nemen het dan vanaf 19.00 uur in de Broek polder op tegen het dit seizoen bijzonder succesvollle vlagge- Tip* voor d*x» rubriek kunt u doorgaven «en d* •portr«Ukit» van dax* krant, postbua 4008,3130 KC VUardingan. Da aportradaktia ia orardag lala- bWkbwondarnumnw010-4345208 WOENSDAGS MAART Biljarten: 19.30 Voorwadstrijden De Kroon-bokaaJ In café De Kroon te Vlaardingen (poule 1). DONDERDAG 7 MAART Biljartan: 19.30 Voorwedstrijden De Kroon-bokaal In caló De Kroon te Vlaardingen (poule 2 en 3); Zaal voetbal: Margriethal Schiedam veld 2:21.45 WK— schip van de Vlaardingse vierde klasser. Er wordt thans onder ïediding van DSS' ere-voorzitter Ab Schotel met man en macht ge werkt om de nieuwbouw, die be staat uit een fraaie overdekte zit- tnbune waarin twee kleedruim ten en een bestuurskamer zijn verwerkt, op tijd af te hebben. Na de 'openingswedstrijd' is er volop gelegenheid om de opstal len te bekijken. Bij het nuttigen van een hapje en een drankje kan tevens worden genoten van de muzikale kwaliteiten van Martin Eden en Ria de Jong, be- _ter bekend als Youne. het om een litteken gaat, zijnde het laatste overblijfsel van een beschadiging van het bandappa raat van het kapsel in de rechter schouder. „Er is wel een gaatje geweest", aldus Hermans, „maar dat is nu dicht. Dat is logisch ook, omdaL anders het hele gewricht zou leeglopen. Ik ga met haar hetzelfde programma afwerken dat ik nu met de werpers van Neptunus, het Nederlands team en Jong Oranje doe. Het komt weer helemaal goed". Geen zorgen Hermans meent dat Sandra Bol zich geen zorgen behoeft te ma ken over de goede afloop. „We beginnen vandaag met die the rapie, aangepast bij de grenzen die haar arm toestaat", licht hij toe. Na acht acht jaar kommer en vooral kwel, is het niet meer dan logisch dat bij Sandra Bol zelf vooralsnog de twijfel overheerst. „Dit", merkt zij op, „is gewoon balen. Weer een therapie, ik be gin er echt gek van te worden. Maar het is ook zo dat ik heilig in Jan Hermans geloof. Een opera tie zie ik helemaal niet zitten. Op de eerste plaats schijnt dat een vrij zware ingreep te zijn en is het softbalseizoen meteen voor bij, terwijl ik voorts geen zeker heid kan krijgen over de risi- Sandra Bol in aktie als derde honkvrouwe yan Schiedam. De 'nul' op drie is weliswaar niet gelukt, maar Sandra heeft het spelletje zo goed in haar hoofd zitten dat zij zich meteen op volgende gevaar lijke akties van de tegenpar tij concentreert. Foto Peter Stephen Molkenboer. Ondanks die blessure heeft San dra Bol zich de voorbije maan den niet ontzien. Softballen is haar lust en haar leven en als daarbij de pijngrens moet wor den verlegd, dan moet dat maar. „Ik heb het vorige weekeinde twee dagen hard getraind. Tij dens de training had ik niet zo veel last, maar nu voelt het niet aan. Het is net alsof m'n arm er elk moment kan afvallen. Bij een stootslagverdediging, moet je fielden en aangooien. Ik kreeg het gevoel dat ik m'n arm er af gooide. Dan hoorde ik krak, schudde effe met m'n arm en leek het net ik die schouder weer op z'n plaats moest zetten". Het is niet te hopen dat de kwet suur haar tot toezien noopt. Ze ker nu de selectie van de debute rende hoofdcoach Gilbert Ostia- na vlak na de jaarwisseling werd uitgedund door het onverwachte vertrek van oud-international Liesbeth van den Heuvel, heft een volgende aderlating ver- strekkende gevolgen. Beide speelsters konden hobby en werk niet langer met elkaar combineren. Voorts zal werpster Nicole Posno, die op het punt j staat moeder te worden, op z'n minst de beginfase van de com- j petitie aan zich voorbij laten gaan. En zijn binnenveldster Andrea Moree en werpster Mar- jolijn Berkhout door wisselende I diensten niet elke speeldag be- schikbaar. Tevoorschijn Ostiana mag zich gelukkig prij- i zen dat 'veteraan' Ludy Salo- j mons haar softbaluitrusüng weer tevoorschijn heeft gehaald. De voormalig captaine hield het vorig seizoen na iets meer dan tien wedstrijden voor gezien, omdat zij zien met haar indruk wekkende staat van dienst niet kon verenigen met een welhaast absoluut minimum aan 'speel tijd'. Toen Ostiana de oud-cap- taine benaderde met het verzoek weer te gaan spelen, vroeg zij en kele dagen bedenktijd. Hoewel momenteel met vakantie, heeft Ludy Salomons positief op dat verzoek gereageerd. Die terug- keer biedt Ostiana meer speling, maar de nood is toch zo hoog ge- stegen dat de juniore Denise Lubbers waarschijnlijk op een j vast plaatsje in het binnenveld i (tweede honk of korte stop) kan rekenen. In de door blessures en afvallers geteisterde voorberei de heeft zich op toch nog één lichtpuntje aange diend: Mireille Giü'ard is opge nomen in de voorlopige selectie van het Nederlands team. De snelle buitenveldster heeft deze uitverkiezing grotendeels te danken aan haar prestaties in de deze winter gehouden indoor- competitie. Zij is na Mereille Hammïnk, Jolanda Droog en Sanne 't Hart (de laatste speelt in Jong Oranje) de vierde interna tional die door Schiedam wordt geleverd. Mireille Gill'ard doet er overigens goed aan zich niet blij te maken met een 'dooie mus'. Afgaande op haar kwali teiten zou ploeggenote Monique Zagwijn eerder voor de nationa le selectie Ln aanmerking ko-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2