Jongerenwerker moet puinruimen Ouderenwoningen op vuile grond Vrij e val van de PvdA 'Ongelukkige ontwikkeling' Gemolesteerd echtpaar door buurman gered Voorbereidingen voor nieuwe start in Nieuwland Vooral ouderen verzoeken om kwijtschelding Gestolen auto's teruggevonden Inbraak in twee woningen Onderzoek in Ambacht n ar mogelijkheden middenstand Raad geeft voorkeur aan bouw boven milieu-aspect -5 CS® Holy-Noord vooral voor referendum Squash-toppers naar Schiedam Uitreiking postzegel van 't jaar Afscheid en een primeur Informatie kraamhulp en •uitzet baby- Wethouder honoreert actie niet Overhemden ontvreemd Video en CD weggenomen (vla7 MÏÏRWIG VRIJDAG 8 MAART ïggjl PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardngen. Telefoon- 010-4343229,4352066.4350557-sportredactie: 4345209 Telefax 010-4349754 Schiedam Een professionele jongerenwerker zal het jeugd werk in het Buurthuis Nieuw land nieuw leven moeten inbla zen. De nieuwe beroepskracht Mare Lensink gaat de komende tijd bekijken wat de jeugd van de Schiedamse wijk nu eigenlijk wil. Na de zomervakantie moet een frisse, nieuwe start van jonge renwerk zich aftekenen. Op de bouwvallen van jongerencen trum Alladin, dat wegens gebrek aan personeel en geld uit de tijd raakte, zal dat elan zijn funda ment moeten vinden. Na de sluiting van dit jongeren centrum ging er verleden jaar een zucht van verlichting door de wijk. Naast geluidsoverlast klaagden de bewoners van Nieuwland steen en been over de deels vernielzuchtige jonge ren. Volgens de politiek was het centrum sterk gecriminaliseerd. Bijna niemand heeft een traan iel gelaten over de sluiting, maar volgens Marc Lensink is het toch zaak dat het jongerenwerk in Nieuwland snel een nieuwe start maakt. De zomer staat al bijna weer voor de deur en dan gaat de jeugd de straat op om zich te amuseren. „Als de politie en de buurtbewoners daar op moeten reageren, dan is dat verkeerd. Naar het buurthuis kunnen ze niet, want dat is afgeladen En we kunnen toch moeilijk de mi- Vlaardingen Het zijn vooral alleenstaande ouderen in Vlaar dingen die beroep doen op de kwijtscheldingsregeling. Van de 217 aanvragen, die de gemeente in 1990 kreeg, ging het in 210 ge vallen om 65-plussers. Dit blijkt uit de antwoorden van het colle ge van B en W op vragen van Groen Links-raadslid Van Kal ken. In totaal was Vlaardingen vorig jaar ruim 38.500 gulden kwijt aan het terugbetalen van gelden voor de CAl-abonnementen en voor de afvalstoffenheffing. Al leen aow'ers en '65- minners' die een uitkering ontvangen die niet hoger is dan wat de algemene ouderdomswet oplevert, komen in aanmerking voor teruggave. Dat verklaart tegelijker^-* de I hogMeeftijd v&p de aanvragers De heeft daar geen geld voor. Het college heeft wel i eens laten uitrekenenen of die mogelijkheid ook kon worden I aangeboden. Dan zou jaarlijks j een slordige zes ton nodig zijn I om alle terugvorderingen te I kunnen voldoen. Schiedam Twee auto's die eerder deze week waren gesto len in Schiedam, zijn terugge vonden. Een Opel Kadett die za terdagbij de Margriethal was ge stolen, is teruggevonden op de Hogebanweg. De auto stond daar al enkele dagen, toen een fami lielid van de eigenaar de wagen herkende en de politie inscha kelde. Een andere Opel Kadett die eer der deze week was gestolen, is vanmorgen teruggevonden op de Giessenweg in Rotterdam. De politie stelt een sporenonder zoek in om te achterhalen wie de auto's heeft gestolen. Schiedam Op de Broersvest is gisteren getracht in te breken m twee woningen. Bij de eerste wo ning kwam de inbreker echter niet verder dan de voordeur. Een poging die te forceren mis lukte. Bij het tweede huis had men meer succes- Daar kon de voor deur wel worden geforceerd. In de woning werd een flinke rava ge aangericht Wat de totale schade is, is nog niet bekend. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen is van plan in de wijk Ambacht een onderzoek te laten uitvoeren naar de overle vingskansen van een buurtwin kelcentrum. De gewraakte ver keerssituatie wordt evenwel niet voor de zoveelste keer herover wogen. Of de wijzig tingen in Vlaardinger Amt doorwerken op de omzet van de plaatselijke middenstand, blijft voor de gemeente een vraagte ken. De betrokkenen zelf zijn er van overtuigd dat dit zo is, maar Ben W houden een slag om de arm. De aantrekkingskracht van gro tere winkelcentra zou ook wel eens van invloed kunnen zijn op de terugloop in Ambapht, denkt het college. van inriirich- ibacht granten of de vrouwen op straat zetten en de jeugd binnenha len?" „We moeten nu gaan inventari seren wat de jeugd wü, en hoe veel jongeren dat willen", zegt Marc Lensink, die als voorman van de begeleidingscommissie YIN het onderzoek leidt De naam van de commissie staat voor Jongeren Inventarisatie Nieuwland, als men tenminste de spelfout voor hef neemt. Die spelfout is een bewuste keu ze van de begeleiders. Zij willen hiermee een verband leggen met de Chinese evenwichtstheoriën over de tegenpolen Yin en Yan. „Wij moeten een evenwicht zien te vinden tussen de wensen van jongeren en het aanbod van jon- gerenacimteiten", weet Len sink. Hij haast zich te zeggen dat er nog geen plannen zijn. „Die komen pas na de drie fasen van het onderzoek". Sleutelfiguren De eerste fase van het onderzoek is het zogenaamde 'sleutelfigure- nonderzoek'. Daarbij worden al lerlei mensen die slechts zijde lings met de jongeren te maken hebben naar bun mening ge vraagd Dat kan een schoolde- kaan zijn, een lid van winke liersvereniging of een ambte naar bij de Gemeentelijke Socia le Dienst In de laatste twee stadia worden de jongeren zelf onderzocht Dat gebeurt in de vorm van een en- quete en in de vorm van inter views. „Als je jongeren naar hun mening vraagt, dan blijkt vaak dat ze alleen naar de disco wil len" Peanuts Vragen over werkambities zijn op dat moment nog niet beant woord. „Dat w«j het onderzoek doen heeft als voordeel dat de jongeren veel opener zijn", denkt de jongerenwerker. „Uit angst voor het verlies van hun uitkering praten ze bij de sociale dienst vaak de ambtenaar naar de mond". Met de voorbereidin gen en de uitvoer van het onder zoek is ongeveer een half jaar ge moeid. „We gaan niet zomaar 'even' regelen wat de jongeren willen", verklaart Lensink. Gezien het verleden staat Nieuwland m het jongerenwerk bekend als een zware poet, maar Mare Lensink maakt zich geen zorgen. „Ik heb m Vlaardingen jongerenwerk gedaan, dus ik weet waar ik over praat". Hij was toen verbonden aan het jon gerencentrum Europe aan de Brusselweg in Holy. Zijn loop baan begon hij tijdens zijn oplei ding tot sociaal werker in het Rotterdamse Oude Noorden. Daar stoot hij op twee proble men Het eerste was dat politici „De geldschieters onderschatten ons werk vaak. We kregen bij voorbeeld weinig waardering voor de cursus informatica voor mensen zonder werk. „Vreemd, want de cursisten wisten het ini tiatief wel op zijn waarde te schaten" Een ander probleem vormde de reputatie van de jongerenwer ker Zo werd Lensink, die in 1985 zijn diploma voor de Sociale Academie haalde, vaak be schouwd als een 'geitenwollen sok'. Om dat vooroordeel tegen te kunnen spreken, ging Len sink zes maanden aan de slag als vertegenwoordiger m schei dingswanden en systeempla fonds „In het half jaar dat ik in het bedrijfsleven werkte, heb ik ge leerd dat de zogenaamde 'zachte sector' harder is dan de zoge naamde 'harde sector'. Als je met een goed plan komt, krijg je het bedrijfsleven vaak voldoende geld mee om het uit te voeren. In de zachte sector knjg je dan de helft mee. Dan kun je het plan slechts gedeeltelijk uitvoeren, terwijl honderd procent resul taat van je wordt verwacht. Dat is soms moeilijk" Toch heeft zijn vak best voorde len. Hij noemt de rol van de jon gerenwerker 'uniek' m de wel zijnssector. „Met andere sociaal- of maatschappelijk werkers heb ben mensen een relatie geba seerd op 'moeten'. Zij móeten iets van die mensen gedaan zien te krijgen. Een uitkering of een ge schikte woning. Bij ons bestaat dat moeten niet. Dan krijg je vaak geheel andere antwoor den". Mare Lensink, sinds 1 februari de nieuwe betaalde jongeren werker, betekent een nieuw elan voor buurthuis Nieuwland. Foto Gerrit de Heus Vlaardingen Gewapend met een paraplu is een 45-jarige Vlaardinger gisteravond zijn buren te hulp geschoten. Zijn aanwezigheid maakte zo'n indruk dat twee mannen, die het huis waren binnengedrongen en een echtpaar bezig waren te molesteren, op de vlucht sloegen. De twee onbekenden belden gisteravond rond tien over half elf aan bij een woning aan de Dr. Wiardi Beckmansingel. Toen de bewoonster de deur opende, drong het tweetal het huis bin nen. De 46-jarige vrouw des huizes alsmede haar twee jaar jon gere echtgenoot werden vervolgens met harde voorwerpen, waarschijnlijk honkbalknuppels, op hun hoofd geslagen. Beide echtelieden raakten zwaar gewond, maar de twee doch ters van zeventien en vijftien jaar wisten aan de beide mannen te ontkomen door uit het slaapkamerraam te klimmen. Zij na men de vlucht naar de buurman. Toen de Vlaardinger de ande re woning betrad, maakte hij blijkbaar zoveel indruk op de cri minelen dat zij het hazenpad kozen. Zij verdwenen door de Sa- muël Esmeijerstraat (in ae richting van de Professor Rutgers- straat). Aan de hand van het signalement heeft de politie een onder zoek ingesteld naar de nog voortvluchtige daders. Vlaardingen De komst van 39 seniorenwoningen op het Hol- landiaterrein gaat door. De Vlaardingse raad gaf er gisteren, zij het pas na heftige discussies, de goedkeuring voor. De politiek stemde ermee in de grond van het Hollandiaterrein te kopen, hoewel het terrein vol gens vertrouwelijke raadsstuk ken verontreinigd lijkt te zijn. Op het terrein huist momenteel het autoschadebesrijf Storm, dat met een spuitinstallatie mogelijk schade aan het milieu zou berok kenen. Alle fracties waren het er over eens dat de aankoop van de grond voor de woningen door de verontreiniging discutabel was. Wethouder Ton van der Steen van ruimtelijke ordening zei echter dat de raad met de rug te gen de muur staat. De regering in Den Haag vindt namelijk dat voor april de eerste paal voor de woningen de grond in moet An ders wordt de subsidie afgebla zen „En dan kunnen we het de ko mende tien jaar wel schudden", aldus Van der Steen. De WD- fractie is het met hem eens. Vol gens de liberalen is de komst van de woningen nijpender dan dat er een kans op mogelijke milieu verontreiniging bestaat. Remi Poppe van de SP wilde het college voor een miskoop behoe den. Volgens hem is de kans op 'een kat in de zak' groot Een uit gebreid bodemonderzoek is no dig, aldus de socialist, voor het besluit tot aankoop kan worden genomen. „We moeten ons niet door die termijn met de rug te gen de muur laten zetten", vond Poppe. Het verwijt van Van der Steen aan zijn adres dat de SP'cr hiermee de sociale woningbouw in gevaar bracht en daar dus tegen zou zijn noemde Poppe 'chantage'. Uiteindelijk bleken slechts de fracties van SP en Groen Links tegen de aankoop van de grond te zijn. De ruime meerderheid van de gemeenteraad stemde schoorvoetend in met het voor stel, met de belofte dat het raad- sprincipe geen vervuilde grond te kopen, slechts bij deze uitzon dering zal worden geschonden. De raadsleden waren het er wel over eens dat de voormalige wet houder Bas Goudriaan een foute inschatting had gedaan. Hij had in een eerder stadium het terrein op verontreiniging van de grond moeten laten controleren. Waterweg Hoewel de lande lijke tendens nauwelijks beter zal zijn, is het ongelofelijk te moeten constateren hoe de Partij van de Arbeid in het Waterweg gebied almaar verder weg kwijnt. De vrije val van de dne sociaal-democratische fracties in de regio in de laatste dertien jaar laat een schrikbarend beeld zien van een partij die bij elke verkie zing meer terrein prijsgeeft. Het tno statistiekjes biedt al een schokkend beeld van de laatste vijf jaar. Maar wie bij voorbeeld teruggaat tot de gemeenteraads verkiezingen van 1978, moet constateren dat sindsdien bijna elke nieuwe uitslag een nieuw dieptepunt voor de PvdA bete kende. De fracties blijken nu stuk voor stuk (nagenoeg) gehal veerd. Toch is er niet precies een lijn in het lijden te trekken, want onaf hankelijk van elkaar maakte de Partij van de Arbeid in Schie dam, Vlaardingen of Maassluis soms ineens pas op de plaats. Een indicatie voor echt betere tijden is dit niet geweest, zo heeft de po litieke geschiedenis bepaald. De rake klappen kwamen ook niet steeds even hard aan in de drie Waterweg-steden. Waar Vlaardingen in achtereenvol gens 1982, 1986 en 1990 ver ach ter bleef, daar was in Schiedam met name 1990 desastreus. De Maassluisse aanhang van Wiin Kok kon de schade tot nu toe binnen de perken houden. Dit maal hebben ze de mazzel dat de verkiezing voor de provinciale staten geen enkele invloed heeft op de verhoudingen binnen de gemeenteraad. De halvering die rich woensdagavond voltrok, moet voorman, Anton Wustrow c.s. evenwel te denken geven. Terwijl de PvdA zich aan een snelle afdaling onderwerpt, is het CDA opvallend stabiel. In het afgelopen decennium schommelden de aantallen raadszetels in de drie gemeenten met nooit meer dan één of twee. Met de provinciale staten-ver- kiezingen achter de rug, lijkt het Appèl meer weerklank te vin den dan ooit In Vlaardingen en Maassluis is het CDA zelfs de grootste partij en dat genoegen heeft men nog nooit mogen sma ken. Verder brengen de staafdia grammen helder de onstuitbare opmars van D66 in beeld- Had den de democraten in 1986 niet meer dan vijf raadszetels in de Waterweg, indien de jongste uit slag wordt vertaald naar plaatse lijke verhoudingen dan reiken Schiedam (7), Vlaardingen (7) en Maassluis (5) naar een gezamen lijke sterkte van negentien ze tels. Dat zijn er voor de democra ten weer vijf meer dan tijdens de glansrijke overwinning vorig jaar maart. Opvallend is ook dat Groen Links in deze contreien toch maar matig boert en absoluut niet van het verval van de PvdA heeft kunnen profiteren. In Schiedam zou woensdag één van de drie zetels weer moeten zijn ingeleverd. De rol vah deze par tij in Maassluis is zelfs volledig uitgespeeld. Maasland niet blij met Liers voornemen Maasland „Ik zou het betreu ren wanneer De Lier zelfstandig op dit punt iets gaat doen". De Maaslandse wethouder Houten- bos zegt het een ongelukkige ontwikkeling te vinden als De Lier op eigen houtje stappen on derneemt om te bekiiken of het ophalen van huisvuil kan wor den uitbesteed. De wethouder is nog niet op de igte van het voornemen van de buurgemeente een extern deskundige het twee jaar oude privatisenngsrapport te laten bestuderen. „Er ligt wel het ver zoek van De Lier aan het be stuur van de reinigingsdienst om naar de privatisering te kijken. Dat is door het algemeen bestuur niet gehonoreerd Particulier initiatief biedt vol gens Houten bos geen soelaas, omdat het twee jaar oude rap port uitwees dat uitbesteden niet goedkoper is. „Daarnaast is het met goed voor het functioneren van ae dienst als er voortdurend ovet he* privatiseren ervan wordt gesproken. Zeker niet nu er een drukke tijd voor de boeg ligt in verband met het invoeren van het gescheiden ophalen van gewoon en groen huisvuil". Die operatie vereist een extra in spanning van de medewerkers van de reinigingsdienst LMS, Duidelijkheid voor dat personeel omtrent de toekomst van de ta ken van de LMS is dan ook gebo den. Houtenbos zou het betreuren wanneer het college van B en W van Ds Lier het advies van de commissies over zou nemen en een eigen weg kiest ,Jk ver wacht dat als het verzoek van de commissies door B en W wordt gesteund, met een voorstel naar het algemeen bestuur zullen ko men. Dan kunnen we er verder over praten' E? IC i Vlaardingen —Het referen dum heeft woensdag in de omgeving van de Maasbou levard en Holy-Noord het grootste aantal stemmen ge kregen. Rond de Maasboule vard, waar de hoogste op komst werd gemeten, stem de 41 procent van de opge komen kiezers vóór en in Holy-Noord was dit 37 pro cent In de andere wijken schommelde het percentage rond de dertig. InHply-Noord werd ook het grootste aantal stemmen uit gebracht op D66, de partij die al sinds haar oprienting pleit voor de invoering van een volksraadpleging. Rond de Maasboulevard werd tevens het grootste aantal 'nee' stemmen en het grootste aantal ongeldige stemmen uitgebracht. Ze ventien procent van de op gekomen kiezers stemde te gen het referendum en acht procent leverde een ongel dig stembiljet in. In de ande re Vlaardingse wijken stem de steeds ongeveer twaalf percent tegen. Het aantal ongeldige stemmen schom melde rond de vijf procent. Nederlands kampioen Raymond Schetter. Schiedam In squash- en ten- niscentrum Klaverstede aan de De Brauwweg worden morgen en overmorgen het jaarlijks te rugkerende open squash-kampi- oenschap gehouden. De vorige editie van het sportieve evene ment moest wegens gebrek aan belangstelling worden verscho ven naar een aantrekkelijker datum. Morgen en zondag kan de toer nooi-organisatie bestaande uit René van der Schaft, Bob Don kervoort en Jcs Lansbergen ech ter rekenen op deelname van de Nederlandse top. In de hoogste klasse geven bij de heren onder anderen Nederlands kampioen Raymond Scheffer en Erik van der Pluym acte de présence. In de hoogste damesafdeling zul len Babette Hoogendoorn (zes voudig titelhoudster), Maijolein Houtsma en regerend kampioen Hugolien van Hoorn aantreden. De attraktiefste wedstrijden, die gratis kunnen worden bijge woond, worden verwacht op zondagmorgen. Dan wordt het gehele A-klasse-programma af- Vlaardingen De Vlaardingse postzegeluitgeverij De Zegelkoe. ner wü de uitreiking van de Postzegel van het Jaar naar een hoger plan tillen. In samenwerking met de drie grootste fi latei lebla den van Ne derland heeft ze daartoe een spe ciale stichting opgericht, die in, het vervolg de prijsuitreiking zal' beheren. De secretarie van de stichting blijft in handen van de Zegelkoener. Aanstaande vrijdag wordt in Den Haag bekend gemaakt wel ke grafische vormgevers er ver antwoordelijk zijn voor de Post zegels van het Jaar in de diverse categorieèn. Voor de winnaars is 7500 gulden weggelegd. Vlaardingen De raadsverga dering van Vlaardingen beleef de gisteravond een afscheid en een primeur. Het afscheid betrof wethouder, of inmiddels voor malig wethouder, Arij Maarle- veld. De PvdA'er staat zijn wethou derszetel af aan zijn partijgenoot Kees van der Windt. In de raad sloot de wethouder voor onder meer onderwijs en cultuur een lange periode als bestuurder af. De primeur vonden de raadsle-, den bij de koffie. De gemeente' introduceerde gisteren het nieu we suikerzakje. Op het papieren zakje prijkt een wapperende Vlaardingse driekleur, die ver gezeld wordt gegaan van de tekst 'Vlaardingen vernieuwend verder'. Waterweg In Vlaardingen, Schiedam en Maassluis worden binnenkort informatie-avonden gehouden over kraamhulp en. baby-uitzet. De bijeenkomsten worden georganiseerd door Kraamcentrum, Maassteden In- terkruis. De eerste bijeenkomst is dinsdag 12 maart in de Emauskerk aan de Van Linden van den Heuvel singel in Vlaardingen. Ook m Schiedam vindt de voorlich tingsbijeenkomst plaats een kerk. Daar kunnen belangstel lenden al op maandag 11 maart terecht in de Magnalia Delkerk aan de AI bard astraat. Naast voorlichting over de baby- uitzet vertellen de medewerkers van het centrum over de veilig-, heid en duurzaamheid van de verschillende baby-artikelen.' De benodigdheden voor thuisbe- vallen en de zorgmogelijkheden van het kraamcentrum komen tijdens de bijeenkomst eveneens aan de orde. De voorlichtingsavonden in de kerken krijgen een tweeweke lijks karakter. In Maassluis gaat het Kraamcentrum Maassteden vanaf volgende week eveneens voorlichtingsavonden geven. In zaal De Sluis aan de G.A. Brede* rolaan vindt de eerste bijeen komst plaats op 13 maart. Vlaardingen De Vlaardingse wethouder van verkeer Agnes van Ardenne is niet bereid de pamflettenactie van de bewo ners van de Prins Hendrikstraat te honoreren. De bewoners had den parkeerders in hun straat gevraagd hun auto in de par keergarage aan de Afrol te plaat sen. „Ik begrijp de actie van de bewo ners, maar die plaatsen moeten inwisselbaar blijven, omdat het parkeerprobleem dan nog groter wordt Daarom kunnen we daar niet aan beginnen". Van Arden ne noemt de actie echter wel sympatiek. „Hoewel ik het te ver vindt gaan ons logo te gel ken Maar iedere inwoner die an der aanspreekt om de bestaande parkeerruimte optimaal te ge bruiken, verdient mijn steun". Zelf heeft ze haar hoop gevestigd op de komst van een nieuwe par keergarage in de Chopinstraat Schiedam Bij de Schiedamse firma Boxer Wear aan de De- venterstraat hebben dieven vijf honderd overhemden gestolen De kleding had een waarde van 23.000 gulden. De dieven konden binnenko men door een raam te forceren. De politie ontdekte het gefor ceerde raam bij een surveillance, maar de dieven waren er toen al vandoor. Schiedam Bij een inbraak de Warmoezenierstraat in d* Schiedamse wijk Woudhoek s gistermiddag een videorecorder en een CD- speler gestolen. De inbrekers konden binnen ko men door een klapraam in ds slaapkamer open te breken. Popper oos spi test van stoof, 14. •concert issaget try out van Bart Hendriks, 20 30 uur film F Horst, flirr •optrede "odium cs zondag 11 kavestli Ufncafè, 2 Hfosdagi inleiding teven vai "ank, 19 zaterdag g LPp6" da Tpty. eug «^10.00 tl Davy

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1