waterweg; m 9 In het begin dacht ik, waar hen ik aan begonnen De 'turbotaal' van Gert-Jan Bunt het wa a i a t SPORT Waai eens Jos Brink geeft Apollo Toneel toestemming 'Een nieuwe dood' te spelen 'Met louter eigen spelers hadden we dit niveau nooit kunnen halen' wonen Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 15 maart 1991 Schoolvoetbal Verschillende basisscholen uit Schiedam-Noord oaan zich door middel van trainingen voorbereiden op het school voetbal toernooi, dat in de paasvakantie wordt gespeeld. Dankzij het initiatief van de jeugd- en aktiviteitencommissie van de voetbalvereniging ppSC trainen de jongens- en meisjes teams op de woensdagen 20 en 27 maart op het terrein van de derde kiasser. Anti-racisme Het migrantenopbouwwerk, de stichting Maat schappelijk Werk, wijkcentrum de Erker en bureau voorlichting organiseren ter gelegenheid van de in ternationale anti-racismedag een interculturele avond, die op donderdag 21 maart in de Erker wordt gehouden. In 196"? hebben de Verenigde Naties alle lidstaten opgeroepen om de 21e maart in ere te houden als in ternationale dag ter bestrijding van rassendiscrimi natie Die datum werd gekozen omdat op die dag in de Zuidafrikaanse plaats Sharpeville negenenzestig geweldloos demonstrerenden vrouwen, mannen en kinderen werden doodgeschoten. In het gebouw aan de Jan van Avennestraat worden twee mini-tentoonstellingen gehouden met als on derwerp andere culturen. Na de opening van deze tentoonstellingen, die overigens tot en met 5 april te bezichtigen zijn, wordt de fum 'Aardbeientaart met slagroom' vertoond. Deze film heeft als onderwerp discriminatie en zal na de vertoning worden bespro- peavond wordt opgeluisterd met een wervelend [treden van de Spaanse dansgroep Triana-y-ole en exotische band Tropical Steel. Gedurende de Üe bibliotheken en in het avond kan men gratis proeven van allerlei hapjes uit andere landen. De toegang is gratis wijzen zijn af te halen bij alle bibliotl Migrantencentrum aan deParkweg 195. Vrijwilligster gezocht Het Onderwijsvoorrangsgebied zoekt voor de on langs in de wijk Nieuw land gevestigde Interculture le Peuteropvang een vrijwilligster die kinderen van alle nationaliteiten tussen de tweeëneenhalf en vier jaar bezighoudt. Momenteel ziin er twee groepen, waarbij elke groep voor de helft Nederlandstalig en de rest van de peu ters anderstalig is. Elke groep vertoeft twee ochten den per week in de opvang. De begeleiding wordt verzorgd door een beroepskracht die zowel Turksta- ligen als Nederlands sprekenden in hun moedertaal aankan spreken, en een vrijwilligster. Omdat de onbetaalde kracht niet meer inzetbaar is zoekt het OVG met spoed een persoon die goed kan omgaan met kleine kinderen en tot de zomermaan den twee of vier ochtenden per week inzetbaar is. Gelntereseerden kunnen kontakt opnemen met Hanneke Vossen, telefoon 4732177. Ruilbeurs Dienstencentrum De 4 Molens houdt zondag 24 paart vanaf 13.30 uur een ruilbeurs voor jong en oud. Mensen die munten, postzegels, prentbrief kaarten, sigarenbandjes en stripboeken willen uit wisselen hebben gratis toegang en kunnen kosteloos hun ruilmiddelen laten taxeren. Dansmiddag De aktiviteiten van dienstencentrum de Woudhoek biedt de liefhebbers van stijldansen zondagmiddag de mogelijkheid foxtrots, eha-cha-cha's en Engelse walsen te dansen. Aanvang van de gratis toeganke lijke maandelijkse dansmiddag is 14.00 uur. Omdat het dienstencentrum rookvrij is kunnen ook men sen die gauw last hebben van benauwdheid zich probleemloos op de vloer aan het Heijennansplein 35begeven. Suriname Inderaaand maart staat KJuphuis Oost aan de Gali- leïstraat elke woensdagmiddag voor de kinderen In het teken van Suriname. Voor slechts drie kwartjes kunnen de kleintjes tussen zes en tien jaar woensdag 20 maart de aktiviteiten meemaken. Ze kunnen zich bezighouden met het in elkaar zetten van een bouw plaat van een Surinaamse woning, het versieren van aankleed pop pen en het bakken van bananen- chips. IK alterkleinsten van vier tot en met zes jaar kunnen kleurplaten en originele Surinaamse mu ziek maken. jVLAARDINGEN Dierenweide Voor de bewoners vaq het Zonnehuis gaat donder dag 21 maart, de eerste dag van de lente, een lang ge koesterde wens in vervulling. Om 14.30 uur wordt de dierenweide officieel geopend door één van de bewoners, die de naam van de verblijfplaats voor het kleinvee zal onthullen. De dieren die deze weide zullen gaan bevolken zijn voorlopig enige dwerg- geitjes en een toom kippen. Later zal veestapel' worden uitgebreid met konijnen en schapen. De aie- renbehuizing is dusdanig geconstrueerd dat het ook toegankelijk is voor rolstoelers. door NATHALIE LANS Schiedam Apolio heeft gisteren zijn rol van buitenbeentje in de Schiedamse toneelwereld nog eens bevestigd met een opzienbarende première. Apollo Toneel zette dit maal Jos Brinks toneelstuk 'Een nieuwe dood' op de planken. Het Schiedamse amateurgezelschap is sinds 1986 de eerste toneelgroep waaraan de schrijver de regie heeft toevertrouwd. Het door Brink in 1985 uitgebrachte stuk vertelt het stervensproces van een Aids-patiënt. Een 36-jarige ho mofiel krijgt de dodelijke ziekte en komt in het ziekenhuis terecht. Van zijn vriend en behandelend arts krijgt hij veel steun. Maar de moeder van de Aids-patiënt sluit zich op als ze geconfronteerd wordt met de ziekte van haar zoon. Uit eindelijk gaat ze op aandringen van de arts naar het ziekenhuis om haar zoon, die al in een terminale fase verkeert, op te zoeken. Een kolfje naar de hand van Apol lo, dat anders dan de meeste ama teurgezelschappen bij voorkeur 'moeilijke' stukken speelt. Maar er moest heel wat afgepraat worden voordat de Schiedammers met Brinks teksten aan de slag konden. In 1985 werd 'Een nieuwe dood' zestig keer opgevoerd. Na de televi siebewerking in '86 werd het stuk niet meer gespeeld De reden daar voor is dat de schrijver het stuk niet wilde vrij geven. „Jos Brink vond het onderwerp te gevoelig liggen. Hij is bang dat er met het stulc ge knoeid wordt als het door iedereen gespeeld kan worden", legt Thom Maes. productieleider bij het Schie damse amateurtoneel, uit. Debuut De Schiedamse toneelgroep vond echter dat het stuk 'schreeuwde om gespeeld te worden' en legde zich niet neer bij het oordeel van de au teur. De spelers van Apollo Toneel hadden het stuk al lang op hun top tien-lijst staan en Peter van Leeu- „De spelers van wen, een toneelspeler die vroeger bij Apollo speelde, wilde juist met dit stuk zijn debuut als regisseur maken. Hij besloot om met Apollo Toneel samen te werken en schreef de be kende presentator en quizmaster een brief met de vraag of hij hem toestemming wilde geven om het stuk te regisseren. Jos Brink ging niet direct akkoord maar vroeg Pe ter van Leeuwen waarom zijn inte resse naar dit stuk uitgingen hoe hij het wilde regisseren. Het feit, dat Peter weinig regie-er varing bleek te hebben was geen bezwaar. Zijn visie op het onder werp Aids zorgde ervoor dat Jos Brink overstag ging. „Juist omdat ik nog een blanco regisseur ben, vertrouwde hij mij de regie van 'Een nieuwe dood' toe", zegt Peter van Leeuwen. En zo begonnen de repetities. Van Leeuwen selecteerde uit de vijftien spelers die Apollo Toneel telt, vier mensen die naar zijn idee de rollen het best konden vertolken. Eerst sprak hij met de vier acteurs over de onderwerpen die een dominante rol in het stuk spelen. „We hebben het niet alleen over de Aids-problematiek gehad. Ook ver schillende aspecten van het katho lieke geloof zijn ter sprake geko men. De spelers moeten van alle achtergronden op de hoogte zijn voordat zij zo'n gevoelig stuk kun nen gaan instuderen", legt de regis seur uit Sentiment Peter van Leeuwen vond het regis seren van het stuk beslist geen ge makkelijke opgave. „In het begin dacht ik: O God, waar ben ik aan begonnen? Het is echt een moeilijk onderwerp dat veel vergt van ae spelers". De regisseur vindt dat de acteurs de afgelopen tijd duidelijk hebben be wezen dat de vereniging met het stuk niet te hoog heeft gegrepen. zan Apollo Toneel zijn Thom Maes en Peter van Leeu wen tijdens een repetitie van Een nieuwe dood: 'Onze pre tentie gaat ver der dan: als tan- t je Bet je en ome Koos het maar naar hun zin hebben'. Foto Fotobureau Roel Dijkstra, erg ambitieus. Het is een groep die het zichzelf zeker niet makkelijk maakt. Tijdens de oefenavonden heb ik wel eens moeten roepen 'stop!', omdat de spelers zo in het to neelspel zaten dat ze zelfs aangesla gen raakten". Hoewel Jos Brink ervan uit ging dat een onervaren regisseur weinig zou sleutelen aan zijn productie, heeft Peter van Leeuwen wel wat wijzigingen aangebracht „In de eerste plaats kloppen de gegevens die in 1985 bekend waren over Aids niet met die van nu. Het stuk moet natuurlijk een afspiegeling zijn van deze tijd en daarom moet die nieu we informatie over de ziekte in het stuk verwerkt zijn". „Bovendien", vervolgt hij, „heb Lk in overleg met de schrijver wel wat sentimentele scènes veranderd of weggelaten. Jos is heel sentimen- teelTVoor mij hoeft dat melodrama tische niet zo. Een beetje sentiment IK w kan, maar het spel moet puur blij ven". Toneeltrucjes De regisseur houdt van 'puur' to neel. Dat betekent dat hij ook mu ziek- en lichteffecten heeft verme den. Productieleider Thom Maes is het net als de spelers van Apollo To neel eens met de visie van de regis seur. „Het spel moet niet vals wor den door allerlei toneel trucjes. De aandacht van het spel mag niet weggehaald worden door indrin gend licht of door muziek". Ook het decor mag volgens Thom Maes niet storen. „Het decor moet één geheel zijn met het spel dat wordt gespeeld. Wij denken dat we erin geslaagd ziin een decor te ma ken aat past bij het geheel van 'Een nieuwe dood'. We hebben ons daar om ook voor de Kluitprijs inge schreven". Die prijs wordt jaarlijks door de Rotterdamse Kunststichting uitge reikt aan de amateurvereniging die er het best in is geslaagd het decor zo passend mogelijk bij de inhoud van het stuk maken. De prijs heeft zijn naam te danken aan de Tduit- jes' waarmee een decor wordt vast gemaakt Engelenbak De Schiedamse toneelgroep houdt duidelijk niet van half werk. „We willen ons spiegelen aan goed pro fessioneel werk. Onze pretentie gaat verder dan van 'Ach, als tante Botje en ome Koos maar plezier hebben", zegt Thom Maes. „Dat is ook de reden waarom we vaak spraakmakende stukken spelen". „Ja", voegt Peter van Leeuwen daar aan toe, „Apollo Toneel is een groep die ambitieus is en stukken speelt die nog niet zo uitgekauwd zijn". Het amateurgezelschap wil kritisch bekeken worden. Omdat de spelers eraan toe zijn, hebben Thom Maes en Peter van Leeuwen aan het Ne derlands Centrum voor Amateur Theater gevraagd of een jury tij dens de première van 'Een nieuwe dood' de talenten van de spelers wilde beoordelen. „De jury heeft toegezegd te komen en daar zijn we heel blij mee", zegt de productieleider, „Deze jury houdt ieder jaar een strenge lande lijke selectie en bepaalt vervolgens wie er in theater de Engelenbak mogen optreden. Een optreden in dat Amsterdagise theater is een hele eer, want het is het hoogste dat ie als amateurgroep kan bereiken", besluit productieleider Thom Maes, Na gisteravond is in Theater de Teerstoof te Schiedam om 20.30 uur Een nieuwe dood ook van daag te zien, evenais op 18 maart. De toegangskaarten kos ten ƒ12,50 en zijn op werkdagen telefonisch te reserveren via de kassa van Theater de Teerstooi. door OONA1D BAX Maassluis - In het lang niet door ie dereen gewaar deerde vreemde lingenlegioen ver tolkt uitgerekend de autochtoon de rol van onder schatte waterdra ger. voor een avontuurlijk Skandinavisch woonadvies met natuurlijk grenen meubelen nn BBB eaaaa Eunn nmnnaon vlaardingen 010-4343685 markt 57 Robert van den Broecke, Peter Van Duyl, Nico Voogt, René van Zijl en Gert-Jan Bunt, als 'De vijf van Maassluis' syno niem voor de échte in breng in het overdonde rende succes van Excel sior, herbergen nu een maal niet de attractiviteit die een lange wachttijd voor de kassa rechtvaar digt. De degelijke doelman, de twee nuchtere verdedi gers en het tweetal stu wende middenvelders vallen echter precies in het pulletje bij oefen- meester Eric Gudde. De voormalig bikkelaar, die in zijn actieve loopbaan nimmer acht sloeg op een rondvliegend lichaams deel meer of minder, heeft met zijn spelopvat ting nooit verbloemd dat de kwaliteiten van het in dividu onder alle omstan digheden in dienst moeten staan van het col lectief. Langzaam maar zeker ontgroeit Gert-Jan Bunt de bijkans verstikkende anonimiteit De 23-jarige student bedrijfs-econo- mie, wiens 'overdrive' z'n wellicht belangrijkste wapen is, is echter geens zins tevreden over z'n ei gen prestaties. Hij wijt dat grotendeels aan z'n per trimester intensiever wordende opleiding, die hem zelfs tot in de kleine uurtjes van een broodno dige nachtrust beroofde. „Vroeger", zegt hij, „kon ik me helemaal op het voetballen richten. Ik heb nu een andere le venswijze". Bunt, voor wie naast Gudde ook Elly Wieg- mann, de aantrekkelijke pupillen-secretaris van Excelsior M, een zwak heeft vanwege zijn club verbondenheid, vormt niettemin een niet weg te denken schakel in het Maassluise succesver haal, dat veel weg heeft van de met Oscar-nomi naties overladen speel film 'Dances with wolves' van hoofdrolspeler-regis seur Kevin Costner. Want, zoals de rolprent geruime tijd nodig heeft om de essentie van het verhaal te kunnen door gronden, zo hebben ook M een lange periode ver bruikt alvorens de weg naar de top was voorzien van een stevig funda ment Buitenlanders Dat daarbij gebruik wordt gemaakt van een flink contingent 'buiten landers' deert Bunt totaal niet Terwijl zelfs in de bestuurskamer sommige beleidsbepalers hun twij fels hebben over deze aanpak, meent Bunt dat Excelsior nooit de huidi ge klassering had kunnen bereiken zonder deze ex terne steun. „Wat je ook doet, het is toch nooit goed", bromt Bunt „Je hoort oudere Maasslui- zers wel eens zeggen dat ze liever met eigen jon gens in de derde klasse spelen. Het is gewoon zo dat we dit niveau nooit met louter eigen spelers hadden kunnen halen. Ik geloof nooit dat die sup porters het leuk zouden vinden als we anoniem in de derde klasse bleven hangen". „Ik denk", vervolgt Bunt, „dat we het goed doen. Ik durf er m'n hand voor in het vuur te steken dat de spelers niet worden be taald. Het zou ook verve lend zijn als de jongens van buiten wel wat kre gen toegestopt en de ech te Excelsior-leden niets. Natuurlijk hebben we het geluk gehad dat die ge haalde spelers stuk voor stuk een positieve instel ling hebten en dat zij al aan een redelijk niveau gewend waren. Faust van der Meer en Jaco van der Hoeven, die er dit sei zoen zijn begekomen, zijn perfecte jongens. We hebben een leuke groep, voor wie iedereen bereid is iets extra's te doen". Voor Gert-Jan Bunt komt de koppositie in de eerste klasse B niet als een donderslag bij helde re hemel. In tegenstelling tot Peter van Duyl en Ron Berveling steekt hij nu eens niet de loftrom pet over de benadering van Eric Gudde (Bunt: 'Een belangrijke factor, maar niet de belangrijk ste'), maar meent hij dat de uitgeblanceerde sa menstelling van de groep debet is aan de lans ver beide opkomst. „De per fecte sfeer, de bereidheid om een stapje harder te lopen, het niet op elkaar kankeren, die zaken tel len zwaar mee. Vroeger telden de persoonlijke ge voelens meer, was er sprake van karakters die botsten". Zelfverzekerd Waarna Bunt ruiterlijk toegeeft dat een aantal vondsten van Gudde wel degelijk van wezenlijk belang is geweest. „Het was een goede greep om van Edwin Berveling een voorstopper te maken, zowel voor Edwin zelf als „voor de Ploeg. JRemco Gert-Jan Bunt: „Op de training kun je goed merken dat Eric Gudde vroeger een beperkte voetballer is geweest. Er is een flink aantal technische dingen dat hij beter niet zelf kan voordoen". Foto Peter Stephen Molkenboer. Jansen als laatste man is ook een openbaring. Ik heb zelden iemand op die positie gezien die zo zelf verzekerd is. Ik denk dat ons middenveld zeker qua loopvermogen het beste is van de hele eerste klasse. En een voorhoede met Ron Berveling, Rob en Faust van der Meer heeft alles dat nodig is: beweeglijk, snel, kop- sterk en doelgericht". „Over andere trainers kan ik niet oordelen, om dat ik alleen Eric Gudde heb .meegemaakt. Hij is natuurlijk wel degene die mij bij Excelsior heeft ge bracht Zijn oefenstof en zijn bezieling vormen z'n grootste kracht En, niet onbelangrijk, hij is eer lijk". En stiekem glimla chend: „Op dé training kun je goed merken dat Gudde vroeger een be perkte voetballer is ge weest. Er is een flink aan tal technische dingen dat hij beter niet zelf kan voordoen". „Er is nog genoeg te ver beteren. Ik vind dat er nog meer eenheid in moet komen, vooral in sta ndaar d -situaties. Daaraan kan Gudde's manier van trainen zeker meewerken. We moeten nu zelf het spel maken, dus moeten we beter op de helft van de tegen stander kunnen voetbal len. Excelsior gokt nog steeds op de counter, on bewust eigenlijk. Het is ook zo dat die counter een heel sterk wapen is, dus zou je wel gek zijn als je daarvan geen gebruik maakte. Gelukkig zitten er genoeg varianten in ons spel. We hebben al leen een beetje veel straf schoppen tegen gehad voor een koploper. Meestal krijg je ze juist mee als je bovenaan staat". Kritisch De inbreng van Bunt wordt door de eigen en bijzonder kritische aan hang regelmatig over het hoofd gezien. De aan de linker kant op alle posi ties inzetbare 'omnivoor' weet zelf als geen ander dat de schoonheidsprijs aan hem niet is besteed. Pas als de 'turbo' wordt aangezet en Bunt vrien delijk lachend z'n directe opponent voor de zoveel ste keer z'n hielen laat zien om vervolgens een zalig wegdraaiende voor zet los te laten, oogst hij de waardering die hem op grond van z'n kwali teiten al eerder had moeten doen toekomen. Zoals Richard Witschge bij Ajax Bryan Roy beter Iaat spelen, zo functio neert Rob van der Meer in Maassluis bij de gratie van Bunt Dat bleek met name vlak na de winter stop in de uitwedstrijd te gen Rozenburg, toen Bunt een half uur voor tijd werd ingezet en Rob van der Meer zich prompt weer als een vis in het water voelde. „We hebben", grinnikt Bunt, „samen een naam opge bouwd als de befaamde linker kant van Excel sior. We voelen elkaar uitstekend aan. Ik weet hoe ik Rob moet aanspe len, diep of in de voeten". Hij heeft lang moeten snakken naar erkenning. De thuiswedstrijd tegen Noordwijk drie seizoenen geleden, waarin Bunt er in slaagde alle verwach tingen volledig in te los sen, is in zijn plakboek voorzien van een gouden randje. „Toen ben ik echt doorgebroken, als links half. Vanaf dat moment kreeg ik meer aandacht en ging ik steeds beter spelen. Het eerste jaar moest ik op m'n tenen lo pen en oogde m'n spel niet echt soepel. In het tweede seizoen speelde ik hangend op links en werd ik hooguit drie keer per wedstrijd aange speeld. Dat is ook m'n minste seizoen geweest". Opvallen „Ik probeer altijd in het belang van de ploeg te spelen. Dat zal ook een van de redenen zijn waarom ik nooit opval en waarom veel mensen het nooit in mij hebben zien zitten. Als ik voor m'n ge voel niet best draai, zal ik verdedigend toch altijd een voldoende scoren. Het zal me ook nooit overkomen dat ik door een tegenstander word uitgespeeld. Ik merk aan m'n spel dat ik volwassen word. Op de plaats waar ik nu, sta wordt m'n zelf vertrouwen steeds groter. Dat heeft ook te maken met de mensen met wie ik al een jaar of drie sa menspeel. En ik weet ook dat ik nog niet aan m'n maximum zit. Het kan nog beter!" 23-jarige leeftijd is Bunt inmiddels tot de conclusie gekomen dat een loopbaan als (semi- )prof niet voor hem is' weggelegd. Hij wordt nog steeds regelmatig ge volgd door tal van scouts, maar om de een of andere mysterieuze reden is er nog altijd geen betaalde club geweest die de gok wilde nemen. „In de riep ik al uit dat ik jeugd riep later prof later prof wilden worden. Nog steeds trouwens. Ik durf niet te zeggen of ik er goed genopeg voor ben. Ik weet bij voor beeld niet wat het voor mij zou betekenen als ik vier, vijf keer per week moet trainen. Ik reken nu nergens meer op". Dat bondscoach Ron Groenedwoud hem niet goed genoeg achtte voor een plaatsje m het Neder lands amateurelftal, zit BUnt echter nog steeds niet lekker, „Een keer", zegt hij, „heb ik er te- genaa gezeten. Moesten we met 37 spelers een se lectiewedstrijd spelen. Ik deed het niet goed en niet slecht. Later kreeg ik een simpel briefje dat ik niet was geselecteerd en dat ze me veel succes toewen sten bij m'n club. Ik viel af, maar jongens die lan ge tijd niet hadden ge speeld, zaten er wel bij. Ik zou mezelf belazeren als ik zeg zo'n selectie niet leuk te vinden. De ambi- f| tie is er nog steeds. Nu dat fj kleine beetje geluk nog". Zelfkritiek ]j Tegelijkertijd weet Bunt r dat z'n prestaties naar een hoger peil moeten, wil hij zich weer in de KNVB- l kijker kunnen spelen, j „Ik ben niet echt tevre- den over mezelf", is de zelfkritiek gelukkig in redelijke mate aanwezig. „De eerste acht wedstrij den van dit seizoen wa ren voor mijn doen rond uit matig. Ik speelde on opvallend en de extra dingen, doorgaan naar de achterlijn en een voorzet geven, lukten van geen kant. Thuis tegen NSVV ging het eindelijk wat be ter. In de winterstop heb ik een knieblessure ge had. Ik heb nu het gevoel dat ik langzaam maar ze ker weer in m'n ritme kom".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2