Grote veranderingen op til in basisonderwijs Vermoedelijk meer asbest in Zuid f: Vraagtekens bij afsluiting van Westhavenplaats Literaire wandeling groeit uit tot optocht Brandweer Maassluis: 1990 absoluut topjaar Tweede Visbankflat aan Oosthavenkade Plein Emaus straks rotonde Inbrekers op op de vlucht Beukenhof krijgt nieuw onderkomen Onrust over steenwol bij bouwvakkers Schiedam proeft pennevruchten op brandewijn Achtervolging zonder succes COLLEGE NOTEERT KLACHTEN Eindelijk bestemming voor braakliggend terrein Sporter beroofd Buurtbewoner grijpt dief MAANDAG 18 MAAKT ]cc PAGffiij' Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557-sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen - Het Plein Emaus wordt een mini-rotonde. De raadscommissie Verkeer en Vervoer is akkoord gegaan met de reconstructie van het kruis punt. Met de herinrichting wil de ge meente bereiken dat het verkeer aldaar wordt afgeremd. De meerderheid van de bewoners heeft zich achter het plan ge schaard. Een aantal van hen wil nog hier en daar wat verkeers drempels, maar op het stadhuis wil men eerst afwachten wat de effecten van de nu voorgestelde maatregelen zijn. Volgens de gemeente keert het plein met zijn mini-rotonde te rug naar de historische situatie. Aansluitend op de verandering zullen zowel de Kethelwegals de Prins Bemhardlaan over respec tievelijk twintig en veertig me ter worden versmald tot een breedte van ten hoogste zeven metei. Uitvoering van het plan kost bij na drie ton. Vlaardingen - Twee jongelui zijn gistermorgen rond vijf uur ge stoord bij een inbraak in een winkel aan het Liesveld. Ze kon den vluchten. Over de hoogte van de schade en eventuele buit zijn geen mededelingen gedaan. Bij de politie is verder melding gemaakt van een diefstal uit een winkel aan de Hoogstraat. Daar was een man binnengelopen met een verhaal over een dure badjas die hij in de winkel had gekocht. Hij wilde ook informatie over kussens. Toen de verkoopster bezig was pakte hij twee porte monnees weg en verdween. Via herkenning van foto's kon hij worden aangehouden. In de nacht van vrij dag is in de Arnold Hoogvliet- straat ingebroken. Via een ge forceerd boven raampje was men binnengekomen en werd de wo- ning doorzocht Ook in een an dere woning in de zelfde straat werd ingebroken. Hier werd de inbreker gestoord en vluchtte. Vlaardingen - De openbare ba sisschool De Beukenhof in de Vlaardingse Oostwijk krijgt een vernieuwd onderkomen. De lo catie aan de Beukenstraat ver- dwijnt'en wordt gevestigd in het pand aan de Binnensingel, waar nu al de eerste groepen onder dak hebben. Daarmee zit de school in één gebouw, centraler in de wijk. Het college van B en W heeft de gemeenteraad voorgesteld mee te werken aan die plannen. In de school komen zeven groepen. Wat er met de grond van de school aan de Beukenstraat ge beurt is nog niet bekend. Over de bekostiging van de nieuwbouw is overleg gevoerd met het rijk. Het ministerie van Onderwijs is bereid een deel van die kosten te dragen, mits de ba sisscholen De Doorloper en De Meidoom in de Babberspolder samengaan. Dat gaat gebeuren. Ook Gedeputeerde Staten heb ben al medewerking toegezegd. De aanvraag voor de nieuw bouw gaat buiten de gebruikelij ke gang van zaken om. Volgens het college is er echter in dit ge val sprake van bijzondere om standigheden. „De realisatie van de nieuwbouw dient zo snel mo gelijk tot stand te komen aange zien de huidige huisvestingssitu atie van de school leidt tot af braak van het openbaar onder wijs in de Oostwijk", schrijven B en W aan de raad. „Daarbij komt dat de verzoeken tot realisatie al enige jaren lopen". Een aantal maanden geleden voerden verontruste ouders ac tie om wat aan de huisvesting van de school te doen. De bowu- kundige toestand liet zoveel te wensen over dat 2e in actie kwa men. Waterweg - De Bouw- en Houtbond FNV, rayon Wa terweg, heeft verontrust een brief gestuurd naar minister De Vries (Sociale Zaken en Werkgelegenheid). Aanlei ding 'daarvoor zijn de be richten dat glas- en steen wol kankerverwekkend kun nen zijn. Dat zou zijn geble ken uit een onderzoek van de universiteit in Delft. Bij de leden van de bond hebben die berichten voor veel ongerustheid gezorgd, „Dagelijks wordt immers dit materiaal in enorme hoe veelheden verwerkt in de bouw en aanverwante tak ken", schrijft secretaris H. Koers van het rayon Water weg van de bond aan de mi nister. Aan de bewindsman wordt gevraagd op korte termijn uidelijkheid te verschaffen over de risico's voor de ge zondheid, die aan het wer- door PETER DE LANGE Schiedam -Verre oorden hoef den literatuur minnende Schie dammers niet op te zoeken tij dens de boekenweek. Ook in ei gen stad kon een spannende reis worden gemaakt De biblio theek, boekhandel Mercurius en uitgeverij Scriptum zetten zater dag een literaire wandeling uit die het thema van het jaarlijkse leesfestijn meer dan recht deed. De deelnemers bekeken hun stad opeens met heel andere ogen. Dat was voornamelijk de ver dienste van de journalist Han van der Horst, die dankzij z'n rij zige gestalte en luide stem een ideale gids bleek. Sprekend als een standwerker, trok hij met zijn geanimeerde uiteenzettin gen voortdurend nieuw publiek. Het groepje boekenvrienden groeide al snel aan tot een op tocht. „Zwaan kleef aan", grin nikten de wandelaars. Van der Horst wist het straatla- waai gemakkelijk te overstem men. Blaffende honden, loeien de brandweersirenes en huilen de kinderen poogden vergeefs zijn vertellingen te storen. Op de razend drukke Broersvest zette de gids onverstoorbaar uiteen waarom de ruine van Huis te Ri viere zo'n armzalig steenklomp je is: „Omdat de Schiedammers de stenen pikten om er schuur tjes van te bouwen". Marnix van Sint Aldegonde, schrijver van het Wilhelmus, heeft nog een tijdje op het kasteel gewoond, vertelde Van der Horst. En een zekere Nicolaas Abraham van Pellecom schreef een paar eeuwen later een nogal romantisch gedicht op de bouw val: „Hoe somber zijn uw doods- che dreven, waar nu slechts uil en nachtraaf zweven". Treurig Op het Broersveld zetten ver scheidene winkelende Schie dammers hun volle tassen en kratten bier op straat om te luis teren naar Van der Horsts mee slepende relaas over het tragi sche lot van de schrijver Henri Hartog. De2e slechts 34 jaar oud geworden, getalenteerde litera tor, gestorven aan tbc, was zo on verstandig zijn werk ter beoor deling voor te leggen aan Lode- wijk van Deyssel. „Maar Van Deyssel had alleen waardering voor zijn eigen werk, dus veel schoot Hartog er niet mee op", verhaalde Van der Horst. Door de menigte voer een zucht wat een treurige geschiedenis toch! Treurig dat woord keerde tij dens de wandeling regelmatig en in allerlei varianten terug. Schrijvers die in Schiedam woonden, werkten of in hun boeken aandacht besteedden aan de Jeneverstad, maakten onveranderlijk melding van de primerende omstandigheden. Onthutst waren ze door de stin kende alcoholdampen, de arm zalige huisvesting, de drank zucht Ter illustratie nam Han van der Horst zijn volgelingen mee naar het Bergersbuurtje, het laatste nog bestaande hofje achter de Lange Nieuwstraat, waar arbei dersgezinnen hun dagen sleten in kommervolle omstandighe den. Een eeuw geleden wemelde het in Schiedam van zulke steeg jes, vertelde de gids: welgestel- den lieten in hun riante tuinen woninkjes bouwen en werden huisjesmelker. Café De meewandelende Adriaan van der Veen zou iets over zijn jeugd in Schiedam vertellen, maar toen Van der Horst de 75- jarige auteur het woord wilde geven bleek dat de gevierde gast van die middag zich had terug getrokken in een café. Hij dook pas weer op toen de stoet het Ste delijk Museum naderde. Van der Veen, die in de crisisja ren verhuisde naar Brussel en zich na vele omzwervingen in Den Haag vestigde, had goede herinneringen aan Schiedam. „Zo ik iets ben, ben ik Schiedam mer", parafraseerde hij zijn kunstbroeder Louis Couperus. Met genoegen keek Van der Veen terug op zijn bezoeken aan de bibliotheek aan de Lange Ha ven: „Ik kreeg een sleutel van de leeszaal, en daar heb ik Multatuli ontdekt". Hoewel de wandeling tegen, vij ven abrupt werd beëindigd we gens toenemende schorheid van de gids, terwijl nauwelijks één derde van de route was afgelegd, had het publiek toch een goede indruk gekregen van de rol van Schiedam in ao Nederlandse li teratuur. Over dat onderwerp schreef Jan van Bergen en Henegouwen een boekje dat zaterdag tijdens de slotavond van de boekenweek werd gepresenteerd in het Pas sagetheater. Het heetzeer toe passelijk Pennevruchten op brandewijn, en het bevat citaten van zo'n beetje alle schrijvers die in de loop der eeuwen iets over Schiedam hebben opgemerkt. Zowel na de wandeling als na de discussieavond met Adriaan van der Veen en Jan Siebelink prees Han van der Horst deze bleomle- zing van harte aan. Zijn advies aan het slot van beide evene menten: „Mensen, koop meer boeken". Pennevruchten op brandewijn van Jan van Bergen en Hene gouwen is een gezamenlijk pro duct van de bibliotheek, boek handel Mercurius en uitgerij Scriptum. Het is verkrijgbaar bij de plaatselijke boekhandels en kost de eerste twee weken fl 7,90, daarna22,90. r j> 'L -f een vtr Han van dtr Horst een I» je Schiedam literatuur. Zijn toehoor pen. Foto Dijkstra. Vlaardingen - De politie heeft bedenkingen tegen het plan van de gemeente om de verkeerslichten uit de schakelen op het kruispunt tussen Westhavenplaats en Westhavenkade bij de Oude Havenbrug. Stadhuisambtenaren willen er proefondervindelijk achterko men wat de gevolgen zijn van afsluiting van. de Westhaven plaats. Van politiezijde werd gisteravond in de raadscommissie Verkeer en Vervoer opgemerkt dat men 'een beetje bang' is voor dit experiment omdat ter plekke veel kruisend verkeer is. „Er zit behoorlijk wat gevaar, denken we", aldus een politie- woordvoeder. „En bij twijfel moet je zo'n onderzoek niet doen". Toch wil de politie zich niet helemaal tegen het experiment ke ren. Er zal worden overlegd of, en hoe één en ander veilig in het vat kan worden gegoten. Het idee voor de afsluiting van de Westhavenplaats is ontstaan bij de planvorming voor de toeris tische route die van het Hof naar het Westerhoof d moet lopen. Het experiment met de afsluiting zou moeten worden gehou den als hetbrugdek vervangen gaat worden. Dat staat over een aantal weken te gebeuren. Onderdeel van de proef is het terug brengen van één opstelstrook voor het verkeer op deWestha- venplaats en de Westhavenkade, beide rijdend richting Lies veld. Maassluis De begin jaren ze ventig ingezette stijging van het aantal keren dat de hulp van de" brandweer werd ingeroepen be reikte vorig jaar een absoluut hoogtepunt. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Maassluisse brandweer over 1990. Vorig jaar kwam de brandweer 240 maal in actie, 96 keer meer dan in 1989, meldt commandant J.J.M. Claessen. Zowel tijdens het daadwerkelijk optreden bij calamiteiten als tij dens oefeningen is gebleken dat de gemeente Maassluis beschikt over een goed functionerend brandweerkorps dat in staat is het hoofd te bieden aan alle inci denten, schrijft Claessen verder. Sinds het laagterecord van 1958 (twaalf meldingen) is het aantal alarmtelefoontjes dat bij de ka zerne aan de Johan Evertsen- laan binnenkwam, met name na de zestiger jaren met enorme sprongen gestegen. De uitschie ter van 1987 (216 meldingen) werd na de duidelijke terugval van '88 en '89 in het afgelopen jaar overtroffen. Opvallend daarbij is dat de maand januari met zesentwintig branden, drieëndertig hulpge- vallen, twee maal loos en even zo veel keer vals alarm, het hoogst scoorde met drieënzestig mel dingen. De drukte van de eerste maand laat zich makkelijk ver klaren door het aantal nieuw jaarsbranden en de stormen van 25 en 28 januari. Juli was met het geringe totaal van tien meldin gen de rustigste maand. Het jaarverslag bevat ook een waarschuwing. Cieassen komt in zijn overzicht nog eens terug op een rapport waarin hij on langs stelde dat de veiligheid in Maassluis op marktdagen niet valt te garanderen omdat de toe gankelijkheid van het plein op de Markt voor brandweer, poli tie en brandweer te wensen overlaat. De politiek beraadt zich momenteel over de moge lijkheid de weekmarkt te ver huizen naar het achter de Nieuwstraat gelegen parkeerter rein. Vlaardingen - De Vlaardinj politie heeft vannacht een achtervolging ingezet op een au tomobilist. De man negeerde te- een kwart voor drie een stopte ken van de politie en vluchtte, waarop de achtervolging werd ingezet. Die leidde onder meer door de Indische Buurt. Het lukte hem de politie van zich af te schudden. De auto is later verlaten aangetroffen. Een poli tie-kraan wagen heeft het voer tuig weggesleept De eigenaar van de auto, een Vlaardinger, zal een dezer dagen bij de politie moeten verschijnen. Vlaardingen - Het basïsotxte wijs in Vlaardingen staat de ka mende jaren grote ingrepen wachten. Furies en sluitingen grote schaal lijken onontkoa baar. Oorzaak is de drastisch daling van het aantal leerpbeft §e kind eren. tat Het was een van de eerste za ken die opvielen tijdens het rondje Dijkpolder-West dat het Maassluise college van B en W vrijdagmiddag maakte, de straten werden opeens aan geveegd. Toeval* werd er, ver zekerd, maar niet iedereen was daar van overtuigd. Verder leverde de ronde de be kende klachten op: honde- poep, graffiti, op de stoep ge parkeerde s 5 auto's en bromfiet sers op voetpaden. De opge trommelde ambtenaren had den opdracht alles nauwgezet te noteren en dat deden ze dan ook (zie foto, rechts een buurtbewoner). Maar je zag de bestuurders denken: graf fiti, ja het is lelijk, maar wat kunnen we er in hemelsnaam aandoen? dus daar viel weinig over te bakkeleien. De enige bezwaren van enig Wel had dat gekimd over de niveau stonden op een span- :r» doek bij bet onderkomen van de wijkvereniging Dljkpol- den 'Hier niet ronddraven, maar 1,75 meter gifgrond af graven'. Maar de zaak is 'on der de rechter', zoals dat heet, gifgrond bij dc Dr. Albert Schweltzerdreef, maar daar wisten de bewoners niet van de komst van het college, zo dat uitgebreide protesten uit bleven. Foto Fotobureau Roel Dijkstra. Vlaardingen Alleen een luxe woontoren als de Visbankflat, in dit geval eventueel gecombi neerd met kantoren, is een ver antwoorde invulling van het al jaren braakliggende terrein op de hoek van de Oosthavenkade en de Eerste Van Leyden Gael- straat. Aldus luidt een advies van de Stuurgroep ruimtelijke ordening en de afdeling stadsontwikke ling aan het Vlaardingse ge meentebestuur. Volgens beide adviseurs zijn andere bestem mingen van de grond om uiteen lopende redenen niet haalbaar. Omdat de gemeente het gebied wil 'verlevendigen' is een flat met louter een kantoorfunctie niet wenselijk. Het gebouw zou 's avonds leeg staan. Functies in de dienstverlenende sector hebben hetzelfde nadeel. Een apparte- mentenblok daarentegen ver groot de aantrekkelijkheid van de omgeving en verhoogt de so ciale veiligheid. Bijkomende reden om voor dure appartementen te kiezen is de vervuiling die in de bodem is aangetroffen. De sanering kost naar schatting 4 ton. Die kosten, die geheel voor rekening van de gemeente Vlaardingen komen, zijn alleen terug te verdienen bij de bouw van een duur project als luxe woningen. Volgens de gemeentelijk advi seurs biedt de lokatie plaats voor 30 40 appartementen. Veron dersteld wordt dat belangstel lenden wel bereid zijn een be hoorlijke koopsom te betalen. De tweede 'Visbankflat1 zou net als zijn alter ego aan de Westha- venkade een riant uitzicht bieden op de haven. Architectonisch is de invulling van het terrein tamelijk inge wikkeld. Om degevelwand van de Oosthavenkade geen geweld aan te doen zou de woontoren, ook al weer naar voorbeeld van de Visbankflat, in hoogte moe ten 'verlopen' van drie naar maximaal acht verdiepingen. Een probleem is nog de gevel aan de Eerste Van Leyden Gael- straat, waar geen blinde muur mag ontstaan. Omdat de achter zijde (Bolwerk) niet aantrekke lijk is voor appartementen (geen uitzicht) wordt overwogen, daar minder dure huizen teIxjuwen. Mogelijk wordt daarnaast nog een klein park aangelegd. Verschillende beleggers zien wel iets in het plan voor een apparte- mentenblok. Vorig jaar hebben zich twee ontwikkelaars gemeld bij de gemeente: De Rooy en Kanters BV. Schiedam In De Gorzen zit vermoedelijk op meer plaatsen asbest in ae grond dan op de twee lokaties waar het kanker- verwekkende materiaal tot nu toe werd aangetroffen. Dat valt af te leiden uit de weini ge mededelingen die de gemeen te Schiedam wil doen over de verspreding van asbest in Zuid. De publicatie van het onder zoeksrapport, dat reeds vorig na jaar zou verschijnen, zal nog ze ker een maand op zich laten wachten. Voordat het rapport wordt vrijgegeven, wil de ge meente overleg voeren met de provincie Zuid-Holland en de „We willen met een compleet rapport naar buiten, dus inclu sief eventuele maatregelen te gen. de vervuiling. Anders wek ken we nodeloos onrust.in de wijk", aldus een woordvoerder van Gemeentewerken. De gemeente wil niet bevestigen dat er op meer plaatsen asbest is bron van de asbestvervuiling in middels is opgespoord. In De Gorzen heeft in een ver verle den een asbestfabriek gestaan. De brokstukken asbest die vorig jaar werden gevonden in de tuintjes van huizen in de Rijn straat en kort daarop bij het bouwrifomaken van grond Volgens eerdere speculaties werd het materiaal gebruikt om de afwatering te bevorderen of om de grond op 1e hogen. Deskundigen beweren dat asbest geen kwaad kan zolang het on der de grond zit. Het spul wordt pas gevaarlijk als het aan de op- 'rvlakte korr ,J kanker kunnen veroorzaken. In de Rijnstraat lag het materiaal nagenoeg aan de oppervlakte. Hei werd verwijderd door een team specialisten in speciale kle ding. Aan de Ridderkerksestraat zat de asbest zo diep onder de grond, dat het grootste deel met jtetistiei hebben berekend dati de komende vijftien jaar h aantal leerlingen met bijna te kwart zal afnemen. ,Als gjê wordt genoemd 22 procent in bi 1007. De scholen zagen ini jaar 21 afgelopen negen jaar hit aant leerlingen al met 27 procent 1 nemen. Bij die ontwikkeling komt het voornemen van staatssec taris Wallage (onderwijs) om bi aantal basisscholen te vermind ren. Hij wil dat, scholen met jm der dan 216 leerlingen words opgeheven. Deze norm moetr» wel door onder meer de Twee Kamer worden w maar invoering ervan zou nut* tekenen dat 30 van de 38 schok er niet aan voldoen. In de berekeningen hebben oa derzoekers van de gemeeal Vlaardingen overigens nog n* verdisconteerd wat de effect* zijn van de bouw van nieu* woningen, verhuizingen naaie uit de wijk, vertrek van kinds ren naar het speciaal onderwij en dergelijke. De Vlaardingse basisscholen Jjj ven momenteel aan 6024 kina ren les. Daarvan zitten er 2249o openbare scholen, gaan er 301 naar het protestants-cbristeb; onderwijs, volgen er 616 kalt* liek onderwijs en gaan er80i$ het algemeen bijzonder onotf wijs. De grootste daling, in vergen king met een jaar geleden, d« zich voor bij het openbaar onda wijs. Dat verloor 124 leerlij Dat cijfer steekt schril af bi) ff verlies van bijvoorbeeld hetpj testants-christelijk onderwijst in dezelfde periode slechts leerlingen kwijt raakte. Schiedam Een Vlaardin? heeft dit weekeinde vermoei lijk een flinke kater overgebfl den aan haar terugkeer van wintersportvakantie. Zij tm> een groot deel van haar 1 kwijt toen onbekenden auto openbraken. Voordat de vrouw naar haarw ning in Vlaardingen terugke® de, bezocht zij een familielid^ het Vriendschapsplein in ScW dam. Tussen half negen en tien sloegen de dieven vrijda» vond toe. Zij namen twee ski's, sportkleding, een cd-spo* en diverse compact discs weg- Schiedam Een kordate buöj bewoner heeft in de nacht een inbreker in de gevat aan de Nieuwpoodjj Vanuit zijn woning zag deSct^ dammer dat een inbreker deW gangsdeur van Radio Mm*1 forceerde. Hij belde direct de politie, wa* op hij eigenhandig poolshr"™ ging nemen in de winkel. B resteerde de man en droeg over aan de politie. De vi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1