Ar chite ctenkeuze Stadserf nu rond Voorlichtingsavond voor ouders in ontuchtzaak Woningverbetering Oost door geldgebrek in slop Banenpool gaat snel van start Boos CDA: 'Stadserf geen pakje sigaretten' iss j! it«gSSIll»SSS3 'HALVE' BRUG KOMENDE TIJD EXTRA HINDERNIS Gemeentewerken moet nog zeven miljoen bezuinigingen vinden Uitbreiding voor toeleverings bedrijf SCHIEDAM VAART WEL Centrum Babberspolder volgens compact model Kunstenaar gaat in hoger beroep Muziekschool gaat naar Meidoomstraat j Warmtemeter naar NS-station Inbrekers ingerekend WHJQIWEG DINSDAG 19 MAART I9S! PAGINA I/, I Beqionale redactie Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardmgen. Postbus 4098,3130 KA Vlaardingen. Telefoon 010- 4343229.4352066,4350557 - sportredactie- 4345209. Telefax 010-4349754 Maassluis - Het Bureau Slachtof ferhulp houdt morgenavond sa men met de politie een bijeen komst voor de ouders van de kinderen dve geconfronteerd zijn met ontuchtige handelingen van een medewerker van de Drum- en twirlgroep Melody in Maassluis Ouders en politie heb ben samen het initiatief geno men voor de voorhchtings- Vlaardmgen - Binnen enkele weken gaat de Stichting Maat werk van start die langdurig werklozen aan werk moei hel pen. Er moeten nog enkele plooi en worden gladgestreken voor dit samenwerkingsverband van acht gemeenten rond Rotter dam» waaronder Schiedam, Vlaardmgen en Maassluis, maar nu al zijn er 43 banen beschik baarvoor Vlaardmgen alleen. Er is, zo leert een overzicht var» de dienstverbanden die m deze banenpool zijn opgenomen, vooral behoefte aan hulp-con ciërges op scholen. Dergelijke banen voldoen ook aan de voor waarden die zijn gesteld, zoals het gegeven dat er met concur rerend mag worden gewerkt. Dat houdt in dat veel werkgele genheid bij de overheid of de ge subsidieerde instellingen zal moeten worden gezocht. Werklozen die zonder geldige redenen weigeren mee te wer ken met de Stichting Maatwerk lopen het risico dat er in hun uit keringen wordt ingegrepen. Maardirecteur Th A A van Mil tenburg-Kraakman van de Soci- ale Dienst in Vlaardmgen ver wacht niet dat dit zal gebeuren. „Mensen willen ais regel graag werk hebben". De Stichting Maatwerk is opge richt omdat lokale overheden volgens de subsidievoorschrif ten met zelf mensen in dienst mogen hebben. De stichting be- taalt door onder meer eerst de Uitkeringen te innen en subsi diesin de wacht te slepen. avond, die op het politiebureau wordt gehouden, aldus een woordvoerder van de politie Maassluts werd vorige week op geschrikt door de ontuchtzaak De medewerker bleek kinderen m het verlaten clubgebouw één voor één te hebben ontvangen Ze moesten in zyn bijzin Zwarte Pieten-pak ken aantrekken, waarbij de man de kinderen be tastte Toen een kind haar ouders over de verkleedpartij inlichtte kwam de zaak aan het rollen De verdachte werd gearresteerd en bekende al een jaar op deze ma nier bezig te zijn Hij had kinde ren in de leeftijd van vier tot twaalf jaar betast, rewel jongens als meisjes Er zijn acht aan klachten ingediend. Bij dit aan tal is het gebleven Volgens ge ruchten zouden er meer aangif ten zijn gedaan, maar do politie ontkent dit. Bij Melody heeft men maatrege len genomen om herhaling te voorkomen Zo is de regel uitge vaardigd dat er altijd meer dan één volwassene in het clubge bouw aanwezig moeten zijn De vereniging zit erg in haar maag met de zaak Leden over wegen hun lidmaatschap op te zeggen, hetgeen weer leidt tot moeilijke gesprekken om die mensen op andere gedachten te brengen Secretaris J. Riesmeijer. „We vinden het verschrikkelijk wat er is gebeurd. Maar als vereni ging hebben we nu maatregelen genomen die herhaling uitslui ten Het is ook niet de schuld van de vereniging wat er is gebeurd. Het is een enkeling geweest". In de komende twee maanden wordt bekeken of er nog meer maatregelen genomen kunnen c q moeten worden Melody staat goed bekend in Maassluis. De actieve vereniging is regel matig voor optredens gevraagd Automobilisten hebben er in het centrum van Vlaardmgen de komende weken een hin dernis bij. Werklui zijn van morgen begonnen met de ver vanging van het wegdek van de Oude Havenbrugin Vlaar dingen. Dat gebeurt in twee etappes, zodat steeds slechts een halve brug beschikbaar is voor het fietsend en gemotoriseerde verkeer. Met name tijdens de spitsuren moet daarom gere kend worden met opstoppin gen. Mogelijk wordt het aantal rij stroken voor de Visbank, na bij het kruispunt van twee naar één teruggebracht om uit te proberen of er aldaar zonder verkeerslichten kan worden gewerkt en de aldus 'veroverde' ruimte gebruikt kan worden voor de aanleg van een wandelroute die van het Hof naar het Westerhoofd moet lopen. Foto Gerrit De Heus Schiedam De inrichting van het Stadserf wordt definitief overgelaten aan de architecten Hans Ruijssonaars en Kees Rijn- boutt Bijna jaar na de presenta tie van het stedebouwkundige plan zal de commissie voor Cul tuur en Stadsontwikkeling vol gende week naar verwachting unaniem voor de Amsterdamse architecten kiezen. Hans Ruijssenaars, die enkele uren per week actief is als hoog leraar in Eindhoven, neemt de bouw rondom het Stadskantoor voor zijn rekening. Op deze plek moeten naast een bibliotheek onder meer een theater, een ar chief en een bestuurscentrum verrijzen. Wethouder Aad Wieg man (financiën) heeft veertig miljoen gulden voor het totale complex beschikbaar gesteld. De verdere invulling van het Emmaplein wordt overgelaten aan Kees Reijnboutt. Op de plek van de kermis gaal ae tegen woordig als rijksbouwmeester actieve architect het nieuwe stadsplein vormgeven. In op dracht van projectontwikkelaar Amsteliand gaat de gewezen professor een groot aantal kan toorruimten en woningen bou wen De definitieve keuze voor Ruijs senaars en Reijnboutt wordt door politiek Schiedam zeker met als een verrassing gezien. Reeds in september vorig jaar leidde wethouder Chris Zijde veld de commissieleden langs vier projecten van het nu offi cieel uitverkoren koppel archi tecten. De wethouder kondigde na de excursie aan dat de commissiele den op korte termijn een ambte lijk advies voor de architecten keuze tegemoet kon 2ien, Dat de namen van Reijnboutt en Ruijs senaars een half jaar later pas voor het eerst officieel worden genoemd, heeft volgens direc teur Gemeentewerken Harm de Block verschillende oorzaken. Hoewel wethouder Aad Wieg man reeds tijdens de vorige ex cursie rondbazuinde dat er veer tig miljoen gulden beschikbaar was, wijt de directeur de vertra ging aan financiële onzekerhe den „De duidelijkheid over het budget werd pas in december ge boden tijdens de behandeling van de meerjarenbegroting Verder moesten we met de be trokken van het theater, het ar chief en de bibliotheek m de slag". De betrokken directeuren kre gen verleden jaar de kans hun wensen voorde nieuwbouw in te dienen. Uit een berekening werd duidelijk, dat aan hun wensenpakket een prijskaartje van zestig miljoen gulden hing Na een eerste beknibbeling op het verlanglijstje is dit bedrag ondertussen verlaagd tot zeven enveertig miljoen gulden. „Deze bezuiniging kwam zonder veel problemen tot stand", zegt Harm de Block. „Maar in de ko mende weken moeten we nog zeven miljoen gulden op de plan nen bezuinigen". Met het oog op de aanstaande on derhandelingen met bouwon dernemers wil wethouder Chns Zijdeveld niet zeggen hoeveel vierkante meter hij voor dit be drag wil laten bouwen. Op basis van een gangbare bouwprijs van 1800 gulden per vierkante meter moeten de nieuwe gebruikers van het Stadserf het vermoede lijk in totaal doen met 20.000 vierkante meter. Volgens plan moet de eerste paal van het Stadserf in juni 1992 de grond in. De nieuwe gemeente lijke gebouwen moeten voor het einde van 1993 gereed zijn. Het ligt in de bedoeling dat het parti culiere project van Amsteliand vrijwel gelijktijdig wordt ge bouwd. Schiedam Uit protest tegen het gebrek aan inspraak in de discussie over het Stadserf heeft het CDA gisteren een excursie naar Amsterdam geboycot. „Op cruciale momenten hebben we niet kunnen meepraten over de architectenkeuze voor het Stadserf. Er is totaal geen communicatie met de raad geweest", motiveert raadslid Siem Rosman de actie. In Amsterdam bracht de raadscommissie gisteren een bezoek aan het uitverkoren architectenbureau van Kees Reijnboutt en Hans Ruijssenaars, Daarnaast namen de Schiedammers een kijkje bij de bouwplaats van het Casino aan de Leidsekade. Dit project geldt als een goed voorbeeld van de wijze, waarop ar chitect Hans Ruijssenaars nieuwbouw in een historische stads kern neerzet. „Wij hadden absoluut geen behoefte aan deze excursie", zegt Siem Rosman. „Reeds in september verleden jaar hebben we onaangekondigd vier projecten van de uitverkoren architecten bezocht. Wij hadden liever in een eerder stadium wat werk van andere architecten gezien". Wethouder Chris Zijdeveld noemde het gisterochtend 'diep tragisch' dat het CDA zich verzet tegen de gekozen procedure. „Ik denk dat het CDA zich ergert aan het late tijdstip, waarop deze nieuwe excursie bekend is gemaakt, Wij hebben hem in gelast omdat de vorige excursie de mist in ging. Door omstan digheden kregen we toen niets te horen over de wijze, waarop de uitgekozen architecten samenwerken met de opdrachtge ver". Hoewel het CDA zich inderdaad heeft geërgerd aan de late planning voor de excursie, ziet Rosman toch een andere oor zaak voor de wrijving. „Ik ding niets af op de kwaliteiten van de architecten, maar tot dusver is de discussie over het Staderf eenrichtingsverkeer.Het college is aangesteld om een voorstel voor de architectenkeuze te doen, maar we praten hier niet over de aanschaf van een pakje sigaretten". Schiedam - In Schiedam-Oost (s de particuliere woningverbete ring in het slop geraakt Als de gemeente zijn beleid niet bijstelt verslechtert de staat van de hui zen zodanig dat er uiteindelijk niets anders opzit dan ze slopen. In Oost heeft de gemeente drie gebieden aangewezen die voor subsidie uit de pot woningverbe tering in aanmerking komen. Maar het geld om eigenaar/be woners hun huizen in de Villa- - straat, de Van Leeuwenhoeck- 1 straat, de Laurens Cnsterstraat en de buurtjes daaromheen te la ten opknappen ontbreekt. Het zelfde verschijnsel doet zich voor in de Singel en de Galileï- straaten omgeving, waar in ver- band met de stadsvernieuwing öttra subsidieregelingen van kracht zijn. Ook daar kloppen de huiseigenaren bij de gemeente vergeefs aan om geld. Volgens de bewonersvereniging Schiedam-Oost dreigt het hele verbeterbouwwerk' in te stor ten door foute calculaties op het stadskantoor, Officieel is er voor 1991 ongeveer 1,3 miljoen gul- den voor woningverbetering be schikbaar. Maar dat bedrag is, regt de B VSO, vorig jaar al tot op f de laatste cent opgebruikt. De zaak is niet dat de ambtena ren van Bouw- en Woningtoe- richt zo onverstandig zijn ge- Vlaardingen - Toeleveringsbe drijf Vlaardmgen mag magazijn- produktieruimte bij laten bouwen aan het onderkomen de George Stephensonweg. het college van B en W wil ver derde huur van de huidige in ge- oruik zijnde ruimten voortzet ten Bij verhuurder Lensveld BV is bereidheid getoond over zowel de uitbreiding als continuëring van de huur. De gemeenteraad binnenkort de betreffende weest, al het geld in één keer uit te geven. Het blijkt dat er ge woon te weinig geld voor is uit getrokken. Volgens de bewo nersvereniging heeft de ge meente er geen rekening mee gehouden dat de huizen in Oost alleen met een 'zwaar' pakket weer leefbaar gemaakt kunnen worden. Dat kost meer dan was berekend. Veel eigenaar/bewoners in de wijk hebben al een kant- en klaar verbeterplan klaar liggen, maar krijgen nu van de gemeen te te horen dat ze hun tekenin gen maar in de ijskast moeten zetten. Een drama, niet alleen voor de bewoners zelf, maar ook voor de wijk, zegt de BVSO. „Als de verbetering niet doorgaat of wordt uitgesteld, bestaat de kans dat de onderhoudsgebreken snel groter worden en dat de kosten van herstel zo stijgen dat er uit eindelijk niets anders overblijft dan sloop"'. In het blad van de bewonersver eniging pleit opbouwwerker Frans Klijzen ervoor dat de ge meente het stadsvernieuwings fonds aanvult met geld uit de al gemene middelen. Daarnaast zou bij de uitgaven in de stads vernieuwing meer gekeken moeten worden naar de effecten op de langere termijn. Vlaardingen - Op de hoek van de Rotterdamseweg en de Goud- sestraat wordt in de loop van 1992 begonnen met de bouw van een mulü-functioneel centrum voor de Babberspolder. Behalve als dienstencentrum, zal het ge bouw gebruikt worden voor so ciaal-cultureel werk, door het kruiswerk en als kraamcen- trum. Mogelijk komt er ook een ruimte voor kinderopvang. De vier organisaties die het cen trum betrekken hebben zich in een gezamenlijke intentiever klaring uitgesproken voor een compact model Dat wil zeggen dat alle gebruikers onder één dak komen en niet als een soort 'winkelgalerij' naast elkaar wor den gehuisvest. Het voordeel van een gemeenschappelijk pand is dat het door de bouw in etages minder ruimte in beslag neemt. Daarnaast kan op tal van kosten worden bespaard Er is bijvoorbeeld maar één ont vangstbalie nodig, in plaats van vier. Nadeel is dat sommige af delingen moeilijker bereikbaar worden voor mensen die slecht ter been zijn. De kosten van het complex staan nog niet vast. De bouwkosten zijn onder meer afhankelijk van de beslissing of er ook een moge lijkheid voor kinderopvang wordt gehuisvest. Voorlopig heeft de gemeente een kleine twee miljoen gulden voor het centrum gereserveerd. De stich ting Kraamcentrum betaalt ook een aanzienlijk deel van de kos ten. Er is echter nog geen pro gramma van eisen, laat staan een ontwerp met bijbehorend be stek. Architectenbureau Leo de Jong BV, in de Babberspolder ook betrokken bij de renovatie van de Bredero-woningen en de De Snaijer-flats, gaat binnenkort aan de slag. In verband met de plannen voor het nieuwe complex, zal het hui dige wijkcentrum 't Nieuwelant worden gesloopt. De gemeente heeft nog niet beslist welke be stemming de vrijkomende grond zal krijgen. De 'historische' optocht, via de Schiedamse binnenwateren op weg naar De Gorzen. Aan boord ook een imitatie van wethouder Wiegman. Foto Fotobureau Roel Dijkstra. Schiedam - Met een ludiek ge zelschap aan boord voer gister middag een bootje van de Ha vendienst Schiedam vanaf het Zakkendragershuisje via de Lange Haven en ae Buitenha ven naar de Voorhaven in de Gorzen. In het kader van de tentoonstel ling Schiedam vaart wel, die op 19 april in het Stedelijk Museum wordt geopend, kreeg Rob van de Mark, directeur van basis school De Gorzen, uit handen van wethouder Wiegman de eer ste lesbrief. Deze lesbrief, sa mengesteld door medewerkers van de ONS, de dienst Educatie, het museum en het gemeentear chief, beschrijft de geschiedenis van de haven- en scheepsbouw en de band daarvan met de Gor zen. brief had men een aardig pro gramma m elkaar gedraaid. Bij het Zakkendragershuisje wer den de wethouders Hans van Kleef en Aad Wiegman inge scheept en maakten zij in het ge zelschap van een aantal kinde ren die historische figuren na bootsten, een boottochtje naar de buitensluis in de Voorhaven. Naast vrouwe Aleida, een bran dersknecht, haringvisser, mole naar, zakkendrager en een 'imi tatie-Wiegman', kregen ook de meevarende havenmeester Theo Sabel en beide stadsbe stuurders veel bekijks vanaf de kade. Bij de buitensluis ging het bonte gezelschap aan wal en vervolgde de trip naar de basisschool aan de Dwarsstraat waar de 'mini- Wiegman' de eerste lesbrief houder die gevat reageerde: „Hier heb je een stropdas. Dan lijk je pas echt op mij". De wethouder overhandigde het eerste exemplaar tenslotte aan directeur Van de Mark die op zijn plaats ook een aardigheidje in petto had. Een speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd lied werd onder toeziend oog van vele ouders en andere be langstellenden ten uitvoer ge bracht door de leerlingen. Wieg man raakte er dermate van on der de indruk dat hij het koor su biet uitnodigde om het lied bij de opening van de tentoonstelling en het Haven-en muziekfestival van 25 mei nogmaals ten gehore te brengen. De lesbrief circuleert bij zeven tien Schiedamse basisscholen die met hun leerlingen de tentoon- r Vlaardingen - Ir. John Körme£ ling geeft de pogingen om zijr,„r kunstwerk 'De negende vaijj, Oma' te plaatsen op het dak vaify, de seniorenflat aan de Waal"^ straat, met op. Jij Kormeling is in hoger beroep gejp gaan tegen de uitspraak van d Rotterdamse rechtbankpresiu|jj dente mr. De Bruin, die in februj^ an in een kort geding bepaald^1' dat Kórmeiings zaak geetj spoedeisend karakter had. Hej"' hoger beroep tegen dit vonni' u dient op 23 mei bij het Gerechts/- hof in Den Haag. Daarnaast heeft Körmelmgs ad/* vocaat mr. H. Doeleman de ge*, I meen te Vlaardmgen laten we ten dat bij de Rotterdamse recht bank een procedure op verkort' termijn zal worden aangespan'. nen. Behalve de gemeente, zal d»j Algemene stichting voor huis' vesting en verzorging van bei jaarden (ASHVB) worden ge// dagvaard. De ASHVB is eige?[ naar van de seniorenflat. j' Körmeling heeft de rechter in i geschakeld omdat de gemeent^ Vlaardingen blijft weigeren hejifJ bij hem bestelde kunstwerk, eer r constructie van grote neonlet ters, af te nemen. De gemeent' koos te elder ure de zijde van dv i flatbewoners, die de tekst 'Dj negende van Oma' beledigen( vinden. Körmeling en de ge,j meente zijn er niet in geslaagd djj- kwestie te regelen via een afj koopsom. jf; Vlaardingen - De Streekmur ziekschool in Vlaardingen ver? huist waarschijnlijk naar dé Meidoornschool aan de Meif doornstraat. Het college vaxj B en W heeft besloten de moge/ lijkheden te laten onderzoeker^ om de muzikanten daar onders dak te geven. Nu nog wordt muziekles gege| ven in het complex aan de Corn nelis Houtmanstraat, hoek WiljS lem Beukelsznstraat Het is dC bedoeling dat het gehele gebouw met ingang van 1 augustus va^ dit jaar ter beschikking kom/ van het Plaatselijk Educaties- Centrum (PEC) voor volwasse| neneducatie. Het PEC zit drin| gend om die uitbreiding verles gen wegens het sterk gestegen leerlingen-aan tal. De dienst Gemeentewerken res kent nog uit wat de uitvoering van deze plannen gaat kosteif Volgens de planning moet hel, college op 26 maarte knopei; doorhakken. 1 Schiedam - Het bedrijf ISfjli Warmtemeter BV verhuist naaf' een nieuw kantoorcomplex aaijt de Nieuwpoortweg in Schiedam|l bij het NS-station. Burgemeeste Reinier Scheeres slaat woens dagmiddag daarvoor de eerste paal. Het complex zal acht ver diepingen tellen. ISS Warmtemeter is al vijfen dertig jaar gevestigd in het een trum van Schiedam aan de Nieu we Haven, Het onder komer.i daar werd vanwege de groei var het bedrijf te beperkt. De onderneming heeft ook bui ten de gemeentegrenzen val} Schiedam gekeken naar eer, nieuw bedrijfspand. Het lukte het college van B en W echter om ISS Warmtemeter voor Schiedam te behouden. Dat kan vooral worden gezien als een verdienste van wethouder Aac Wiegman. De gewezen voorzit ter van de ondernemingsraad van Warmtemeter riep zijn voormalige bazen op om Schie-' dam trouw te blijven. Het bedrijf meet en verdeelt on der meer de warmtekosten ir ongeveer 300.000 woningen eir stimuleert daarbij een energi^ bewuste stookwijze. Begin volgend jaar wordt he{ nieuwe kantoor opgeleverd. Schiedam Op de stoep van ft C&A aan de Rotterdamsedijk j betrapte de politie vanmorgen'* om half zes een inbreker. Bij net J zien van de agenten gooide de K man twee vuilniszakken metge-1! stolen kleding op straat. Zijn, vluchtpoging per auto mislukte/ De Rotterdamse politie hield de 28-jarige Rotterdammer aari toen hij zijn woonplaats binnen reed. Gisteravond greep een mede-, werker van voetbalvereniging1 SVDPW een inbreker in dë kraag. De dief was in de kantine' bezig buit te vergaren, toen hij ïi\ die bezigheid werd gestoord. Dé inbreker, een 28-jarige Vlaar- dinger, werd aan de politie over gedragen. Een inbras inbraak werd ook gemeld door Actiesport aan de Hoog-.i straat, waar uit de winkel voolï 3000 gulden aan sportschoenen} werd gestolen. Uit een wonind aan de V an Maanenstraat wercf afgelopen weekend de audio- en) video-apparatuur gestolen. In dd Celsiusstraat ging een inbreker] er ook met sieraden vandoor. De1 daders van deze diefstallen zijn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1