Aids-test bij GGD Peuterleidsters willen poen zien "Annie M.G. Schmidt, wiï je onze nieuwe school openen?9 Politie brengt gevluchte vrouwen en kinderen onder Jeugdige bankovervaller 'eiste helemaal geen geld9 HABO TAPIJT n| Politie pakt joyrider op Gestolen bromfiets verbrand Steiger gestolen van bouwterrein Officier vraagt twintig maanden cel Ill Auto over de kop op rijksweg 20 Wethouder Hans van Kleef kan vrijwilligsters niets beloven nana®! Fakhuis HABO TAPIJT Paspoorten worden duur Aanrijding If&lWtG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. WOENSDAG 27 MAART 2991 PAGINA 13= f;; Nina en haar oudere zus Neeltje Knaap zien graag dat Annie M.G. Schmidt hun nieuwe school komt openen. Foto Gerrit de Heus. Schiedam - „Beste Annie M.G. Schmidt, wilt u onze nieuwe school komen openen?" Nina Knaap had die vraag graag persoonlijk aan de immens po pulaire schrijfster willen stellen toen deze enige tijd geleden even terugkeerde naar de Schiedamse bibliotheek, waar ze ooit werkte. Maar het mocht niet zo zijn. De vraag bereikte Annie M.G. Schmidt niet. Andere kinderen mochten toen wel vragen stellen aan de schrijfster. De vraag van Nina werd echter als 'niet leuk genoeg' bestempeld. Nina Knaap zit in groep 4 van de basisschool Erasmus in Schie dam. Deze onderwijsinstelling gaat in het komende schooljaar samen met de Goeman Borgesi- us zodat een nieuwe school ont staat: inderdaad, de Annie M.G. Sc h m id t-sch ooiHet v erzoek kon dus eigenlijk alleen aan de schrijfster worden gedaan De naam voor de nieuwe school is ontstaan in de boezem van het gezin-Knaap. Zusje Neeltje, ook van de Erasmusschool, dacht toen flink mee. De moeder van de twee kinderen: „We vinden Annie M.G, Schmidt zeer kind vriendelijk. Ze snapt kinderen. Daarom hebben we deze naam ingestuurd en geen andere." In nog twee andere gezinnen kwam men ook op het idee de naam Annie M.G. Schmidt te ge bruiken. Na het besluit om de twee scho len te laten samengaan werd een commissie gevormd om de idee ën van de ouders voor een nieu we naam te bekijken. De ouders hadden hun best gedaan want er waren bijna negentig suggesties ingezonden. Met de nieuwe school, die straks mogelijk wordt geopend door de schrijfster van onder meer Jip en Janneke, gaat het nu overi gens al heel goed, meldt school hoofd Peter Helmer. „Er is een enorme toestroom van leerlin gen. We gaan straks van start met vier kleutergroepen en dat komt nog maar heel weinig voor. Beide scholen samen hebben nu drie groepen in de onderbouw." Op de Annie M.G. Schmidt- school is men bezig met een on derwijsvorm die de zelfstandig heid van kinderen vergroot, „En dat wordt zeer op prijs gesteld," aldus Peter Helmer. Vlaardingen - De Vlaardingse politie heeft vannacht om kwart voor vier op Rijksweg 20 een 27- jarige inwoner uit Den Haag aangehouden die in een gestolen wagen reed. De aanhouding ge beurde tijdens een routine-con trole. Tegen de man is wegens joy-riding proces-verbaal opge maakt. Hij beschikte niet over een rijbewijs. Maasland Op de Molenweide in Maasland is gisteravond rond acht uur een bromfiets in vlam men opgegaan. De brommer was in brand gestoken door een 15- - jarige inwoner van Maassluis, die het vervoermiddel eerder had gestolen in rijn woonplaats. De jongen kon nog diezelfde avond worden aangehouden door de rijkspolitie. Het brandje is geblust door de brandweer, die op dat moment in de buurt een oefening hield. Vlaardingen - De Vlaardingse politie is gisteren bezig geweest zes vrouwen en zestien kinderen uitSomalië, die vermoedelijk zijn gevlucht voor het oorlogsge weld in hun land, onder te bren gen in daarvoor bestemde op vangcentra voor asielzoekers. De vrouwen hadden een ver zoek om toelating als vluchteling ingediend. Een van de kinderen, een zes maanden oud meisje, was dusda nig ondervoed dat ze in het Holy-ziekenhuis moest worden opgenomen. Haar moeder bleek door verkondingen aan haar been niet meer te kunnen lopen. Zij is onder doktersbehandeling gesteld. De vrouwen en kinderen zijn af gelopen zondag via Frankrijk in Nederland terecht gekomen. Door hulp van landgenoten 2ijn zij toen ondergebracht in diverse woningen te Vlaardingen. De politie kreeg bij het onderbren gen hulp van de Vlaardingse af deling van de Vereniging Vluch telingenwerk Nederland en de Gemeentelijke Sociale Dienst. Vlaardingen Vanaf een bouw terrein aan de Westlandseweg in. Vlaardingen is een verrijdbare steiger ontvreemd. Vermoede lijk is de steiger eerst gedemon teerd voordat het hulpmiddel bij de bouw wérd meegenomen. De waarde van de steiger ligt rond de 5000 gulden. Een aan de Londenweg gepar keerde bestelauto, een witte Mit subishi, is ook gestolen. De wa gen (VK-91-DZ) had een waarde van 28.000 gulden. Vlaardingen - De 21-jarige Vlaardinger die vorig jaar een fi liaal van de Bondsspaarbank be roofde en 22000 gulden buit maakte, hangt een, zoals advo caat mr. A. Royers het noemde, buitensporige' straf boven het hoofd: twintig maanden cel. Fi nanciële problemen en het ge bruik van XTC-pillen zetten de verdachte op 28 december aan tot zijn criminele daad. Gewapend met een pistool ging hij op 28 december 's avonds rond zeven uur het bankgebouw aan de Vettenoordstraat binnen om er enkele duizenden guldens buit te maken zodat hij rijn schulden kon afbetalen. De Vlaardinger had echter de aan wezigheid van een klant over het hoofd gezien en richtte zijn wapen op de vrouw die ge schrokken en huilend tegen de balie-medewerkster riep dat ze geld moest geven. Officier van Justitie mr. J.P. Wittop Koning legde de verdachte afpersing on der bedreiging van geweld ten laste en eiste één jaar en acht maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. „Die bank is in het afgelopen jaar maar liefst vijf maal over vallen," vertelde de officier als toelichting. „Het wordt hoog tijd dat de buiten wacht merkt dat deze situatie niet langer wordt geduld, We moeten het zien als generale preventie." De jongeman bekende stunte lend de beroving onder invloed van stimulerende middelen te hebben uitgevoerd maar recht bankpresident mr. P. Smidt van Gelder had daar zo zijn twijfels over. Toen de verdachte op de bewuste dag in het bijzijn van twee vrienden enkele XTC-ta- bletten tot zich nam, had hij het wapen en de linnen tas waarin later het geld werd overhandigd al bij zich. „Omdat ik de inmiddels tot 1700 gulden opgelopen schuld moest afbetalen was ik in een rotstem- ming," verweerde de Vlaardin ger zich niet al te overtuigend. „Door die tabletten wilde ik wat vrolijker worden. Ik was geens zins van plan die bank te gaan beroven." Vrienden verklaar den echter dat hij al maanden met een plan voor de beroving rondliep. De advocaat van de verdachte mr. A. Royers, vond de eis buiten alle proporties en kwam met een opmerkelijk betoog voor de dag. „Deze man heeft een blanco strafblad en is beslist geen ge welddadig mens," verklaarde de raadsman, „Hij is niet vodr niets vervroegd uit militaire dienst getreden.' Enkele jaren geleden is een vriend van hem doodge schoten en naar aanleiding van die gebeurtenis wilde hij zelfs niet in het leger met wapens op gaan." Het feit dat de overvaller-/ gebruik had gemaakt van een.*; wapen deed hij af met deopmer-;' king dat het een onbruikbaar re-i'r plica betrof. Opmerkelijk was ook het ver-in volg van zijn redevoering. „Tij--V dens de overval heeft mijn cliënt b; niets van dreigende strekking; gezegd. Tegen de klant van wie-:* hij merkte dat ze doodsbang was,F; zei hij dat ze rustig moest blijven.?; omdat hij toch niet zou schieten.' De bank-employée overhandig-' de hem het geld zonder dat hij;;/ daartoe had aangespoord. Het' was de bedreigde vrouw die riepl -v dat ze hem geld moesten geven.Ui: De uitspraak volgt 9 april Vlaardingen - Voor het onder gaan van een Aids-test konden bewoners van de Waterwegre gio tot dusver uitsluitend terecht bij hun huisarts, maar vanaf vol gende week kan men ook op een anoniemer adres aankloppen. In haar gebouw aan de Soendalaan gaat de GGD Waterweg Noord op verzoek onderzoeken instel len naar de gevreesde ziekte. Met het instellen van deze voor ziening hoopt de gemeenschap pelijke gezondheidsdienst het Aids-onderïoek laagdrempeli- ger te maken. De indruk bestaat dat veel Schiedammers, Vlaar- dingers en Maassluizers moeite hebben om het onderwerp Aids te bespreken. Hierdoor kan het gebeuren dat cliënten met twij fels blijven zitten. De GGD hoopt met name de zo genaamde risicogroepen met haar testfaciliteiten te bereiken. In de eerste plaats zijn dit horao- sexuelen, maar ook hetero's met wisselende partners lopen kans om de levensgevaarlijke ziekte onder de leden te krijgen. Voordat de klant bij de GGD een Aids-test ondergaat, vindt er eerst een gesprek plaats met eén arts of een sociaal verpleegkun dige. In dit gesprek worden de voor- en nadelen van het onder gaan van een test doorgespro ken, waardoor de klant een wel overwogen keuze kan maken. Kiest de klant voor het onder gaan van een test, dan wordt het bloed op de aanwezigheid van afweerstoffen tegen het Aids-vi rus onderzocht. Zijn deze af weerstoffen onverhoopt aanwe zig, dan is de cliënt seropositief. De kans is dan reëel, dat hij of zij' A ids zal krijgen. De uitslag van. de test wordt twee weken na de bloedafgifte in een persoonlijk gesprek meegedeeld. Het bloed wordt slechts onder zocht op èen codenaam, waar door de anonimiteit is gewaar borgd, De naam en het adres van de cliënt worden nergens geregi streerd, Mensen met vragen over de Aids-test kunnen inlich tingen inwinnen bij de GGD. Het telefoonnummer is 4345555. Maassluis Bij een ongeval op' Rijksweg 20 ter hoogte van Maassluis en Maasland zijn gis termiddag een 28-jarige automo biliste uit Vlaardingen en een 27-jarige inzittende uit Den Hel der licht gewond geraakt. De auto met beide vrouwen sloeg over de kop na een uitwijk manoeuvre van de bestuurster. Zij is met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. De andere inzittende raakte gewond aan haar schouder.'De auto werd to taal vernield, door C AREL VAN DER VELDEN Schiedam Schouderophalend liet Hans van Kleef de stortvloed van kritiek gistermiddag over zich heen komen. De wethouder leek te beseffen dat ër tijdens een forumdiscussie over het ge meentelijk peuterbeleid voor hem niet veel eer viel te behalen. ,3ij het overnemen van de por tefeuille besefte ik dat de situatie niet veel slechter kon worden. Maar ik moet toegeven dat de positie van de peulerspeelzalen sinds mijn aantreden niet is .ver beterd." De opvolger van Luub Hafkamp trok vrijwillig het boetekleed aan, maar dit weerhield de met peuterleidsters gevulde Röo Roosenzaal er niet van om Van Kleef de oren te wassen. „De si tuatie in de peuterspeelzalen is af en toe schrijnend, meende fo rumvoorzitster Marjo Stijns. .„Dit werk wordt vrijwel voile-' dig gedragen door vrijwillig sters. Na een maand hard wer ken rien zij hooguit dankbare peutergezichtjes en blije moe ders. Betalen is er niet bij." De gezamenlijke Schiedamse peuterspeelzalen hadden giste ren twee motieven om de bijeen komst te beleggen. De belang rijkste reden 'vormde de finan ciële nood, waarmee de peuter speelzalen stuk voor stuk kam pen. Niet uitgesloten is dat deze situa tie in de toekomst verder ver slechterd. Door de stimulerings maatregelen van het Rijk wordt Voorafgaande aan het symposium voerde Peutertheater Potdcosie met Juffrouw Lotje en Juf frouw Dotje meermalen een toneelstukje op. Tot plezier van de kinderen en ouderen. er de komende jaren meer geld beschikbaar gesteld voor de kin deropvang, maar paradoxaal ge noeg zou deze ontwikkeling vol gens de betrokkenen wel eens ten koste kunnen gaan aan de peutercentra. De rijksgelden zijn uitsluitend bedoeld voor de kinderdagver blijven. In deze centra kunnen ouders hun kroost de gehele dag onderbrengen, waardoor ze hun handen vrij hebben om te wer ken. In de peuterspeelzalen ligt 'i'tf-'vitt i-T GAAT MAAR EVEN GEMAKKELIJK ZITTEN Wij hebben een uitgekiend zitcomfort voor senioren. Een klasse van stijl, sfeer en kwaliteit Slap eens binnen en ga maar zitten xS- v ntnrM "Ome IttïMCS CiOVWSfCJC? Wij leveren alle bekende fSiiih'niiiii Uft'JI ('Oiiil-lti-i/frlneii! oisw-ylum Our.: r//sr*L'"#m tapijtmerken zoals: Besouw Bergo&s Desso Parade Heuga Interlest Silvester Bonaparte ralehwork quilt.slofft-ii cursussen en workshop; HOOGBOUW Leverbaar in essen wit of blank' eiken. Afmetingen: 140x200. 180x200 Van 2495.- nu voor de Muskens'priis De mooiste kollektie wand- en vloertegels vindt u bij ons! ofl. dealer van porcelanqsa Wij geven schriftelijke garantie tot 7 jaar. Echte korting, service- melen en leggen gratis. Hoekkast met spiegel 3-deurs kast Persoonlijke adviezen, ook bij u thuis Bel 010-4269609 voor vrijblijvende offerte CJve«9üidijriöu en jitraga. keuzo u.' rr.ccr dan sanitair/wand- en vloertegels duizend kleuren en dessins! Dit alles laag geprijsd, inctusiel opmeten en maken Broersvest 99 - Schiedam - Telefoon 010-4269609 warmtebron vlaardingen Westha venkade 48 4342058 Rotterdam Ommoord Binnenhol t4c 010-4213917 Rotterdam Dorpsweg 37. hoek Katendrecbtse Langedijk 010-4952069 Rotterdam Goudsssingsl 444 □10 4149719 MEERKERK Bjoutst raatjfl ■D1637H QGNDERDAG KOOPAVOND de situatie geheel anders. In deze centra worden kinderen per week maximaal twee dagde len opgevangen. Volgens de overheid rijn de peuterspeelza len daarom niet van betekenis voor het herintreden van de vrouwen op de arbeidsmarkt. De peuterspeelzalen dreigen hier door bij het verdelen van de gel den achter het net te vissen. Wat gaat de Schiedamse politiek aan deze situatie doen? De in dringende vraag werd gister middag gesteld aan Hans van Kleef, maar hij had de peuter- leidsters duidelijk weinig te bie den. De wethouder denkt wel na over de bouw van nieuwe op vangvoorzieningen in de kin derrijke uitbreidingswijk Spa- land. „Maar we zullen eerst geld moeten vinden. Dit plan komt niet voor in ons prioriteitenpro gramma." Met die opmerking liep Van Kleef wat vooruit op een even tuele uitbreiding in het peuter- werk, maar de grotendeels met vrouwen gevulde zaal legde gis teren vooral de nadruk op de gammele financiële onderbou wing van het huidige beleid. Gevolg van het krappe budget is, dat in Schiedam onevenredig veel vrijwilligsters voor het werk in de peuteropvang op draaien. De achtergestelde posi tie van de zevenenvijftig iri" Schiedam werkzame vrijwillig sters werd gisteren als tweede grief aan de orde gesteld. Onverantwoord „Het' is onverantwoord dat je, .vrijwilligsters zonder opleiding dit werk laat doen," meende de Rijswijkse docente deskundig heidsbevordering A. van den Bergh. „Deze mensen verdienen een opleiding en een volledige betaling." - De medewerkster van de-kin deropvang vertelde dat de lan delijke overheid normén heeft opgesteld voor het aantal betaal de docenten per peütergroep. In tegenstelling tot Schiedam vol doet Rijswijk aan deze regel. Met tien betaalde krachten komen de Schiedamse peuterspeelzalen ze-, ven leidsters tekort om ie vol doen aan de 'minimumnorm 'voor de opvang van de 551 inge schreven peuters. Het beperkte aantal volwaardige banen heeft volgens voorzitster Maija van Wolferen van de Werkgroep Kindercentra Schie damnog een ander nadeel. Door het gebrek aan perspectief y/ij- ken veel vrijwilligsters uit naar een.andere baan, „Hoeveel vrij- ]H willigere werken er eigenlijk in f. het stadskantoor," prikkelde zij ji/ de wethouder. „De vraag om be- j:> taalde banen is echt niet zo j- vreemd." fl Wethouder'Van Kleef kaatste de iH bal terug naar de vrijwilligsters, f „De peuteropvang vindt plaats in scholen, in onderkomens van ji: het welzijnswerk en bij particu- lieren. Omdat het zo'n lappende- ken is, krijgt dit werk bij de ge- meente niet de aandacht die het verdient." Onder luid gejoel f diende Marja van Wolferen de wethouder van repliek. „Dat is 'k niet onze schuld. Die versnippe- ring is nu juist een gevolg van jj. het gebrek aan geld." De gemeenteraadsleden Vincent Broeke <D66) en Noor Samkal- 'f den (PvdA) beloofden gisteren dat zij wat gaan doen aan de zor- gelijke situatie bij de peutereeri- 1 tra. „Er moet eerst een. verorde- t ning komen, waarin7 eisen wor- f den gesteld aan de ruimte: de hy~ giëne en de beroepskrachten." - Volgens Noor Samkalden zal hét geduld van de centra nog wel op j de proef worden gesteld. „Het f inlopen van de achterstand zal niet ineens lukken. Daar gaan i wel enkele jaren overheen." Maassluis - Maassluizers die een nieuw paspoort nodig hebben, doen er wijs aan voor 1 april het legitimatiebewijs aan te schaf fen, want vanaf die datum gaan de zomertarieven weer ity Voor zowel een gewoon paspoort als het jeugd- en zogenaamde za- kenpaspoort geldt een verho ging van 5,50 gulden. Jongeren tot zestien jaar dienen als gevolg van de prijsstijging in het ver volg 48,50 gulden neer te teilen. Het normale paspoort gaat 75,50 gulden kosten en een zakenpas- poort wordt voor 99,50 aan het loket van het stadhuis verstrekt. Een" zakenpaspoort .bevat meer Schiedam - Een zeventien-jarige scholier is gisterochtend als ge volg van een aanrijding op de kruising Mozartlaan/Bredero- weg/Van Dalsumlaan te Schie dam met nog onbekende ver wondingen opgenomen in het Holy-ziekenhuis. De Vlaardingse die met haar fiets wildé oversteken werd ge- schept door een 27-jarige auto- mobilïste uit Schiedam, On- 1 danks de veelvuldige snelheids controles aan de MozarÜaari na derde de bestuurster de kruising met; een te hoge snelheid waar door ze het meisje niet meer kon ontwijken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1