Officiële start restauratie Grote Kerk Ruijssenaars krijgt fiat voor Stadserf Bewoners Roëllstraat boos over hoge huren 'Dit jongenskoor is een unieke club' -j k.-r Bekers terug in Schiedam Gemeentebedrij ven starten milieuplan n tyl-personeel voert actie Illegale stort autobanden bij Wilhelmina- haven Hover laat geld achter Architect verdient 350.000 gulden voor werk in Schiedam Eerste repetitie met jeugdige zangers verloopt voorspoedig Derde sporthal niet aan Frans Halsplein Kogels bleken flesjes bier Automobilist schept kind Toneelspel helpt winkeldieven niet Kettingbotsing in Schiedam wngmiEG DONDERDAG 28 MAART PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus «08, 3130 KA Vlaardingen, Telefoon: 010-4343829,4352066. 4350557 - sportredactie. 4345209 Telefax: 010-4349754. Schiedam - Personeel van de werf Wilton-Fijenoord in Schie dam heeft vanmorgen rond ze ven uur enige tijd actie gevoerd. Dat gebeurde uit onvrede over de stagnatie bij de onderhande lingen over een CAO voor de grootmetaal. Daarbij wordt on der meer vier procent loonsver- hoging gevraagd. Namens de Industriebond FNV werd vanmorgen een toelichting gegeven op de stand van zaken bij de onderhandelingen. Vlaardingen - Op de loswal van de Koningin Wilhelminahaven NZ is in de nacht van dinsdag of woensdag een flinke partij be drijfsafval illegaal gestort. De politie heeft het sterke ver moeden dat de dumping is uitge voerd door medewerkers van een garagebedrijf. De achtergelaten partij betreft 150 200 versneden autobanden en zo'rt hoeveelheid kan eigen lijk alleen van een dergelijk be drijf komen, neemt de politie aan. De illegale storter bespaart met zijn actie enkele honderden gul dens aan milieuheffing. Voor iedere band die ter vernie tiging wordt aangeboden, dient namelijk een bijdrage te worden betaald. De politie is een onderzoek ge start naar de storter(s). Eventuele getuigen van de ille gale dumping worden verzocht contact op te nemen m^t de afde ling Bijzondere Wetten van de politie Vlaardingen (tel. 4342355, tst 414). De bekers, opgepoetst en wel, staan sinds gisten avond weer in het Stede lijk Museum. Schiedam - Na eeuwenlange om zwervingen 2ijn ze sinds gisteren weer terug in Schiedam, de twee historische gildebekers. De Bondsspaarbank kocht recente lijk de oudheidkundige voor werpen en overhandigde ze gis teravond in de persoon van di recteur J.A-H.J. Kuijs aan cul- Maassluis - Maassluizers die al tijd al eens een rode dubbeldek ker van binnen hebben willen zien, krijgen daar binnenkort de kans voor. Medewerkers van de 125 jaar ge- ?meentebe- leden opgerichte Gemeenten dnjven Maassluis rijden in april met het Britse vervoermiddel boorde stad om over het nieuwe Milieu Actie Plan (MAP) wijk gerichte voorlichting te geven. Ter ere van de start van het MAP maakten diverse genodig den gisteren al een proefrit in de bus. Burgemeester Van Es. di recteur gemeentebedrijven De Krosse, diverse wethouders en andere genodigden reisden gis teren af naar de Grote kerk van De centrale doelstelling van het MAP is energiebesparing te be werkstelligen om daarmee bij te dragen in een vermindering van de uitstoot van koolstoffen (nu 10,3 miljoen ton). H't MAP streeft naar een ver mindering van het energiege bruik met twaalf procent vóór het jaar 2000. Men wil de gebrui kers bewust maken dat energie besparing niet alleen minder af valstoffen maar ook geldbespa ring en een schoner milieu met zich meebrengt. Om het plan meer bekendheid te geven en de stadgenoten milieu bewuster te maken, 3s de bus in gericht met milieuvriendelijke toestellen en kan men er terecht voor allerhande informatie be treffende energiebesparing. De landelijke actie, die door ze sennegentig energie-distributie bedrijven wordt gevoerd, heeft huishoudens en bedrijven als doelgroep. Het rijdend voorlichtingscen trum bevindt zich vrijdag 5 april van, 14.00 tot 20.00 uur bij win kelcentrum Palet en zaterdag 6 april van 11.00 tot 20.00 uur op het parkeerterrein van de Im- manuelkerk. Op maandag 8 april stopt de bus bij de Koningshoek en ainsdag 9 april staat Westeinde op het pro gramma. In beide winkelcentra kan men de bus tussen 14.00 en 20.00 uur bezoeken. Maassluis - De restauratiewerk zaamheden aan de Grote Kerk Maassluis zijn gistermiddag officieel van start gegaan. Het Karwei zal naar verwachting mi- jjknaal anderhalf jaar duren en kost vier miljoen gulden. Op vier ton na is het geld, onder meer via subsidies, op tafel geko- jnen. Burgemeester J. van Es hield tijdens zijn toespraak giste- hij de start van de werk zaamheden zijn gehoor voor dat .er nog het een en ander aan fondsenwerving zal moeten gorden gedaan. Een derde van de vier miljoen is voor de buitenkant van de kerk. 'jonnen wordt met de restau ratie van de toren, waarin zich bet carillon bevindt De rest van 'bet geld is onder meer voor het Schiedam - Normaal is het geld verdwenen uit een geroofd tasje li? ^hen rijbewijs en andere pa- Pieren er nog in, gisteren was dat Precies andersom, riet betrof een tasje dat geroofd In het winkelcentrum Hef i Spaland en werd terugge- hnsing 1° e8n tuin aan P® rover moet het geld over het gbb opknappen van het beroemde Garrels orgel, dat in 1732 door de reder Govert van Wijn aan de kerk is geschonken. Aan de buitenkant zien veel on derdelen van de kerk er nog goed uit, maar dat is bedrog, al dus architect J.H. Steenkist „Er is een kilkeeper-spant totaal verrot en vanwege zijn dragende functie voor het dak moet je dat geheel vernieuwen." Het is verder de bedoeling het glas-in-lood en het goudwerk onderhanden te nemen. De met teksten beschilderde klankbor den en ook het bekende visserij- bord zullen in de oorspronkelij ke kleuren worden gerestau reerd. Tijdens de toespraken werd aan gevoerd dat de kerk er voor de hele gemeenschap moet zijn. Bert Hartog van de Restauratie commissie Grote Kerk sluit zich hierbij aan. „Negentig procent van de restauratie wordt bekos tigd uit publieke middelen. Het ideaal van ons is een gebouw voor de hele regio. Dus ook voor niet-kerkgangers." Hii wees er op dat er al op bescheiden schaal exposities plaatsvinden. Wethouder A. Wustrow roemde de inzet van velen. Hij overhan digde een cheque. Het Prins Bernhard Fonds stelde gisteren nog een halve ton be schikbaar voor het restauratie werk, maakte de wethouder be kend. tuurwethouder Clir. Zijdeveld. Dat gebeurde in de aula van het Stedelijk Museum. De bekers dateren uit 1756 en 1757 Ze behoorden indertijd toe aan het Sint Nicolaas- of kra- mersgilde en het Sin te Barbara- of metselaarsgilde, Het waren siervoorwerpen, die de rijkdom van het gilde verbeeldden, Aan het eind van de achttiende eeuw verdwenen de bekers spoorloos Een aantal jaren gele den doken ze weer op toen een handelaar ze probeerde te ver kopen aan het museum. Omdat het geld daarvoor ontbrak, ging de transactie niet door. Tot de Bondsspaarbank het verhaal hoorde, de bekers kocht en ze ca deau deed aan het museum. Schiedam Met een telefoon tje naar Amsterdam heeft direc teur Harm de Block van Ge meentewerken deze week de definitieve tekenopdracht voor het Stadserf afgegeven. Nadat de raadscommissie zich una niem uitsprak voor Hans Ruijs senaars. semde De Block de ar chitect persoonlijk in. De bouw meester toucheert 350.000 gul den voor zijn creatieve bijdrage, Rutjssenaars kondigde onlangs aan dat hij na het afgeven van de opdracht op korte termijn wil beginnen met het ontwer pen van de "huiskamer van Schiedam'. Volgend jaar moet de eerste paal de grond in voor het gemeentelijk complex dat naast een nieuw theater gaat be staan uit een bibliotheek, een gemeente-archief en nieuw be stuurscentrum. Ook de oppositie schaarde zich m de raadscommissie voor Cul tuur en Stadsontwikkeling ach ter de architectenkeuze, maar CDA-raadslid Jo Prins herhaal de zijn verleden week ingeno men standpunt dat de gekozen procedure niet de schoonheids prijs verdient. „Wij dachten dat we uit ver schillende architecten mochten kiezen Het werk van Ruijsse naars heeft ongetwijfeld kwali teiten, maar volgens mij leer je zijn werk pas waarderen als je er uitleg bij krijgt, Ik denk ech ter niet dat er vierentwintig uur per dag een gids bij het stads kantoor wordt gezet*. Ondanks de schampere opmer kingen ging het CDA toch ak koord met de architectenkeuze. Wel wilden de christen-demo craten de opdracht in eerste in stantie beperken Volgens Jo Prins is het verstandiger om de architect eerst een schetsont werp te laten maken. In een la ter stadium zou de opdracht dan een definitief karakter kunnen krijgen De coalitiepartijen PvdA, D66, Groen Links vinden echter dat de architectenkeuze een defini tief karakter moet hebben. Wel konden D66 en Groen Links ge deeltelijk meegaan met de op positionele kritiek op wethou der Chris Zijdeveld. „Als demo cratische procedure verdient dit niet de schoonheidsprijs", be oordeelde D66'er Vincent Broe- ke de door wethouder Chris Zij develd en het ambtelijk appa raat voorgekookte arehitecten- keuze „Het bezoek aan het ar chitectenbureau m Amsterdam heeft ons echter doen besluiten om zeer enthousiast te zijn over deze keuze". Volgens fractievoorzitter Hans Bakker van de PvdA is het nu zaak. dat de raad op korte ter mijn een definitief programma van eisen opstelt voor het mega project Zijdeveld beloofde dat de ont wikkeling van het project met voortvarendheid wordt aange pakt Zijdeveld rekent hierbij naast de creatieve kwaliteiten ook op het kostenbewustzijn van de architect „Ruijssenaars heeft bewezen dat hij nauwge zet naar de kostenontwikkelin gen kijkt", vertelde Zijdeveld over de architect, die onder ont werpers faam geniet als bouwer van onder meer het stadhuis en de bibliotheek in Apeldoorn. .Dat is een eigenschap die veel buitenlandse architecten niet bezitten". De bouw van het nieuwe stads hart gaat Ruijssenaars verzor gen in samenspraak met zijn collega en bureaugenoot Kees Reijnboutt Deze rijksbouw meester wordt door projectont wikkelaar Amstelland aange trokken voor het ontwerp van een stadsplein, en een woning en wmkelcomplex op het Em- maplem Schiedam - De bewonersvereni ging Wonen Leven is hevig ontstemd over de aangekondig de huurverhogingen in de omge ving van de Roëllstraat. Onlangs gingen de bewoners akkoord met een gemiddelde huurverho ging van 133 gulden per maand, maar zonder vooroverleg heeft wethouder Reijnhout dit bedrag in het eindvoorstel verhoogd tot 150 gulden. De aanpassing van de huren vindt plaats als onderdeel van de ingrijpende renovatie van de omgeving van de Roëllstraat. De gemeente investeert de komen de jaren in het buurtje maar liefst 35 miljoen gulden. De face- denkmgen tegen de gekozen.fi- nancieri ngswijze. Het probleem lift van de verpauperde buurt gepaard met de bouw van uitpandige balkons, het kleuren gaat van het grauwe beton en het bouwen van luxe serrewonin- gcn. Wonen Leven is een warm voorstander van de opknap beurt, maar koestert grote be de nancie w wordt veroorzaakt door een gat in de begroting van 2,7 miljoen gulden. Verleden jaar beloofde de gemeente naar een oplossing te zoeken, maar de gekozen fi nanciering is de bewoners rauw op het dak komen vallen. Een groot deel van het tekort moeten de bewoners uit eigen portemon- naie bijbetalen. „Deze maatregel bedreigt het be steedbare budget van de mensen in Nieuwland, klaagde F. Collé van de bewonerswerkgroep. „Meer dan vijftig procent van ae bewoners zit tegen het bestaans minimum aan. Met de jaarlijkse verhoging van vijf procent gaat de huur binnen de kortste keren naar de zeshonderd gulden per maand. Hoe kun je dat betalen als je maar 1600 gulden hebt te besteden?". w Directeur Ver does noemde de gemiddelde huurverhoging van 150 gulden verdedigbaar. Af hankelijk van de grootte van de - hurien bewegen de kalé hurén zich in de toekomst tussen de 325 en 570 gulden. „Er ontstaan geen dure, on verhuurbare woningen. Dertig procent van de huizen blijft zelfs onder de minimale re delijke vraaghuur." Verdoes maakte tijdens, een commissievergadering voor wo nen, wijk- en buurtbeheer dui delijk dat de ingreep in de Roëll straat een fikse aanslag op de re serves van het Gemeentelijk Woningbeheer vormt, Tot dus ver hield het GWB jaarlijks vier ton over aan de exploitatie van de Roëllstraat en omgeving. De komende jaren slaat dit positieve cijfer om in een verliespost van ruim één miljoen gulden jaar lijks. Volgens PvdA-raadslid C. Huij- ken vormt deze ontwikkeling een grote bedreiging van de uit voering van het zogenaamde Be- heerplan Nieuwland. In dit am bitieuze stadsvernieuwingsplan krijgen de duizenden woningen in Nieuwland allemaal een op knapbeurt. „Nog een paar van dergelijke projecten en het Gemeentelijk Woningbeheer gaat failliet," oordeelde Huyken. Zijn vrees lijkt niet ongegrond, want de op knapbeurt van het complex met vierhonderd woningen vergt reeds een gemeentelijke investe ring van 25 miljoen gulden. Op korte termijn wil het Ge meentelijk Woningbeheer met de bewoners het gesprek over de extra huurverhogingen aan gaan. „De politiek is zogenaamd begaan met de bewoners maar volgens mij moet de wethouder zijn werk nog eens over doen," oordeelde bewoner Collé. Vol gens wethouder Reijnhout is hier echter geen tijd meer voor. „We moeten dit plan op korte termijn indienen voor de contin- gentering. Als'we niet doen, dan gaat het hele plan niet door." Maassluis „Het eerste lied staat al in de grondverf," conclu deert Ger Vons, een van de initi atiefnemers van het Maassluise jongenskoor een beetje verbaasd en tevreden na afloop van de eerste repetitie. „Ik ken profes sionele koren waarbij het niet zo snel gaat." In gebouw De "Kern werd giste ren voor de eerste keer druk ge repeteerd door zestien jongens uit Maassluis, Vlaardingen en zelfs eentje uit VGravenzande. De zangertjes in de dop zijn tus sen de acht en elf jaar. Er doet deze keer ook nog een zusje van een van de jongens mee, die boos was omdat ze niet mee mocht doen. Om de eerste keer een feestelijk tintje te geven, was er voor iede re jongen een kleine attentie. „Het is immers niet niks," legt Vons uit. „In heel Nederland zijn er nog maar vijfentwintig jon genskoren, tegen tweehonderd- vijftig mannenkoren. Provincies als Limburg, waar vanuit de kerk toch vrij veel op dat gebied wordt georganiseerd, meegere kend. Van die vijfentwintig is er maar één die net als wij samen werkt meteen mannenkoor." De jongens studeren stukken in uit de mtfsical 'Oliver', naar het boek van Charles Dickens. Als alles naar wens verloopt volgt er over anderhalf jaar, als het Maassluis' Mannenkoor vijfen twintig jaar bestaat, een opvoe ring. „Maar dat is nog niet hele maal zeker hoor," voegt Vons er aan toe. „Dat zijn zomaar een paar ideetjes die in mijn hoofd zitten." Toch is juist dat jubileum ook een beetje de aanleiding voor de oprichting van het jongenskoor. Want het mannenkoor vergrijst en om het voortbestaan van het koor te garanderen, leek het Vons een goed idee om daar iets aan te doen. En wel door aan de basis te beginnen en jongens al op jeugdige leeftijd enthousiast te maken voor zingen. Hoewel het pas de eerste les was, ging dirigent Dick 'Kantje Boord' Borst er gisteravond ste vig tegenaan. Na een korte intro ductie begon hij gelijk met het eerste lied: 'Sluit je maar aan bij ons'. Tijdens zijn inleiding vertelde hij welke liedjes op het repertoi re staan en welke personages een rol spelen in het verhaal van Oliver Twist. En natuurlijk wat een musical precies is. M2ar daar hoefde hij het antwoord zelf niet op te geven. Dat wist een van de jongens hem en de anderen uit te leggen. borden in het lied, die de ion- n Dick Borst leidt de eerste repetitie van het Maassluis' Jongenskoon 'Zeg sluit je maar aan hij de rebellenclub'. Foto Roel Dijkstra. gens misschien onbekend in de oren klinken, worden ook uitge legd. Eerst vraagt Dick Borst zijn publiek echter of ze zelf het ant woord weten. „Wat is een provi siekast?", vraagt hij. En het eer ste vingertje gaat al de lucht in. „En de uitdrukking 'de riem aanhalen""' Ook daar blijken sommigen het antwoord al op te weten. De jongens zijn zeer geconcen treerd. Ze letten goed op dirigent Dick Borst. (De opmerking tij dens de introductie: „Wat is een dirigent?" En vervolgens het antwoord: „De belangrijkste man van het koor," heeft zicht baar veel indruk gemaakt.) Als Borst - bril op het puntje van zijn neus - het woord neemt, houden de jongens zich muisstil De jeugdige zangers laten zich niet afleiden door ouders in de zaal. Zelfs de fotograaf die even tjes komt binnenlopen, kan hen niet uit hun concentratie halen. Ze oefenen net zo lang tot ze aan het eind van de eerste les het lied al bijna helemaal foutloos kun nen zingen. „Zeg, sluit je maar aan, bij ons Zeg sluit je maar aan, bij de re bellenclub Wij kennen je kort, da's waar Maar toch, toch pas sen we bij elkaar," klinkt het al ras. „Echt ongelofelijk," constateert Vons na afloop tevreden. „Ik denk dat we een hele bijzondere club bii elkaar hebben." Otto Wares is met zijn negen jaar een van de jongere deelnemers. „Het idee was van mijn moeder, maar ik vond het wel leuk om te gaan en om mee te zingen. En om andere kinderen te ontmoe ten." De kinderen leren niet alleen zingen. Op het velletje met de tekst staan muziekbalken met notenschrift. Zodat ze langza merhand ook noten leren lezen. Hoewel sommigen dat al blijken te kunnen, getuige een jongetje dat verheugd opmerkt dat hij door het notenschrift het pas ge leerde lied nu ook thuis op de piano kan spelen. Om de 'club' - zoals Vons de jon gens steevast noemt - bij elkaar te krijgen, heeft hij veel moeite gedaan. Alle Maassluise basis scholen heeft hij informatie ge stuurd. („Ik wist niet dat dat er zevenentwintig waren!") Daar naast heeft hij alle zustervereni gingen aangeschreven. „En ik heb een dag vrij genomen om overal raambiljetten op te han gen," vertelt hij enthousiast. „Ik geen toe dat ik het wel een beetje benauwd had," vertelt hij na af loop, „Ik had tien jongens ver wacht, dus het viel me reuze mee." Toch kan hii nog best een paar zangertjes gebruiken. Dat is han dig op de bühne en ook kan er dan meerstemmig gezongen worden. Schiedam - De derde sporthal voor Schiedam kan beter niet verrijzen aan het Frans Hals- plein, meent het college van B en W. Het is voorlopig beter daar gewoon een gymlokaal neer te zetten Het VVD-raadslid Luub Haf kamp opperde een paar maan den geleden het idee om geen gymnastiekruimte, maar met een een sporthal aan het Frans Halsplein te bouwen Hij kwam tot zijn voorstel uit kostenoverwegingen. Een com binatie van de twee voorzienin gen zou veel uitgaven onnodig maken. Na nader onderzoek wijzen B en W het idee af voor wat ae locatie Frans Halsplein betreft. Het college zegt dat uitvoering leidt tot het schrappen van ande re onderdelen van het plan voor dat gebied of het gaat ten koste van bestaande voorzieningen, zoals speelterreinen. Een sport hal is groter dan een gymzaal. Verkeer Daarnaast trekt een sporthal vooral 's avonds veel verkeer aan en daar zijn geen voorzie ningen voor te treffen, aldus ,B en W, die ook aanvoeren dat de bereikbaarheid wat het open baar vervoer betreft te wensen overlaat. Er is één troost voor de voorma lige wethouder van sportzaken. Het college vindt zijn idee voor een gecombineerd sport/onder- wiisgebruik toch zo aardig dat bekeken wordt of elders in de gemeente een dergelijke ont wikkeling wel mogelijk is. Vlaardingen - De Vlaardingse politie heeft gisteravond enkele meldingen binnengekregen van een schietpartij in de Prof. Rut- ge rsstraat. Nader onderzoek leerde dat er niet was geschoten, maar dat er enkele lege bierfles jes door de ramen van een wo ning waren'gegooid. De daders gingen er in een auto vandoor. De politie wacht op aangifte en zoekt intussen de zaak verder uit. Schiedam - Een driejarig jonge tje is gisteravond door een auto mobilist geschept op de kruising van de Burgemeester van Haar- enlaan en ae Troelstralaan. Het ongeluk gebeurde rond zes uur. Het kind is zwaar gewond naar het Holyziekenhuis gebracht. Zijn toestand is stabiel. De politie zoekt getuigen van het ongeluk. Ze worden verzocht het bureau te bellen (4994499) en te vragen naar de wachtcom mandant. De vraag is wie er door rood is gegaan. Vlaardingen - Met fraai toneelspel hebben twee dieven uit Den Haag gistermiddag geprobeerd hun slag te slaan in een brillen- zaak aan de Hoogstraat in Vlaardingen. Een van de twee deed alsof hij onwel werd en viel neer, waarna de ambulancedienst werd gewaarschuwd. De ziekenwagen be hoefde echter geen dienst te doen. De man kon zijn weg vervol gen, samen met zijn vriend. De politie was echter alert. Die ver moedde niet zonder reden dat er bedrog in het spel was. Het tweetal staat bekend als winkeldieven. De Hagenaars wer den bii hun auto aangehouden en in die wagen trof de politie een heren bril met een waarde van 698 gulden aan. Het prijskaartje hing er nog aan. De bril was afkomstig uit de winkel waar de man onwel was geworden, Schiedam - Op de kruising Rot- terdamsedijk-Boerhaavelaan in Schiedam heeft zich gisteravond rond half zeven een kettingbot sing voorgedaan waarbij acht waren betrokken. De eer ste wagen botste tegen een auto die uit een andere richting kwam. Er werd geen voorrang geven. Daarna botsten nog eens zes auto's op elkaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1