2 't Begon voor Elly Paradies met de perfecte pin ups van Playboy Nu die fluitiste weer Natuurgetrouw? Airbrush artist in voetsporen van beroemde oom Raadsel Kookboek perioden met zon W Dageraad Ét 1 Woensdag 3 april 1991 Rotterdams Dagblad De vaste bezoekers van café Timmer noemen het 'open plekje aan de Oude Binnenweg liefkozend 'het Timmerptemtje'. Ooit stond er nog een poffertjes kraam, maar de eigenaar daarvan vertrok naar Ier- laad, waarna de kraam werd afgebroken. Raakte het .pleintje daarmee een regelrechte attractie kwijt, wat wel bleef is 'het kunstwerk', een door de Rotterdam se kunstenaar Louis Looyseheider aangebrachte muurschildering. Maar die zijn in Rotterdam geen lang leven beschoren Dus moet ook dit kunstwerk verdwijnen. Op het pleintje komt namelijk nieuwbouw: twee wo ningen, winkels en kantoren. De bouwers wilden dit even laten weten en plaatsten ongeneerd hun artist impression tegen de muur. Weg poffertjeskraam. Weg muurschildering, Wég ook al die mooie bomen? Als de 'artist' in zijn 'impression' de werkelijkheid ran straks natuurgetrouw heeft weergegeven, gaan *ze straks dus ook nog al die mooie bomen kappen. Dan is echt alles weg. Vegetarisch eten wordt steeds populairder. Dat bracht Paul van Bilsen, manager van Holland Cate ring Specialisten, op een ideetje: De werknemers 'van Shell Hofplein de mogelijkheid bieden (telefo- 'nisch) zo'n dierloos hapje te bestellen. Alles leek on der controle: De horde vegetariërs kon komen. Dat was enkele weken geleden. Nu zegt Paul van Bilsen: „We hebben nog geen enkele reactie gehad." Wat 'jammer nou voor chef-kok Daniel Golberdinge van Shell. Die had nog wel zo razendsnel een kookboek met honderd vegetarische gerechten aangeschaft. Muurschilde ring met artist impression cp het Tim- merpleintje', waar volgens de bouwers nog één boompje overblijft. Foto Niels van der Hoeven Wé zitten met een raadsel. Rijdend over de Maas boulevard en de Boompjes keken we vanuit de auto drie tot vier keer toe In die wat schamper glimlachende tronie van, ja van wie eigenlijk? Rare man hoor. Bevestigt hij eerst die uitnodigin- feu op plaatsen waar je met de auto helemaal niet pag.stoppen, maar als je dat dan - tegen alle regels ^«imet alle denkbare gevolgen vandien - tóch hebt ^geriskeerd, blijkt er nergens eens adres op te ont dekken, Ach, we hadden het kunnen weten, want eerlijk gezegd zagen we het al meteen: Onbetrouw baar type... Foto Niels van der Hoeven MENSEN CEN TRAAL staat onder redactie van: Ellen Scholtens Hans Soeters Martijn Verwaaijen Voor tips en suggesties: telefoon 010- 4056585 VERWACHTING VOOR DONDERDAG 4 APRIL 1991 Door Hans Soeters Ze is spontaan. En heel en thousiast. Regelmatig schalt haar lach door de sfeervolle konditorei, een voormalig winkeltje in de Schiedamse Sint Liduinastraat. Twee be zoekers, verdiept in een ge sprek, kijken even op. Een nieuwsgierige poging om flarden uit het relaas van die goedlachse, roodharige vrouw op te vangen. Helaas, de afstand vervormt haar woorden. Het tweetal knikt de hoofden weer naar voren en vervolgt het c^apt ge stokte gesprek. Ook Elly Paradies praat onver droten verder. Spontaan en en thousiast, „Die pm ups van Var- gaz in Playboy, je weet wel, die uit de jaren vijftig. Die waren toch schitterend hè." Enkele tafeltjes verderop onderbreekt het nieuwsgierige tweetal opnieuw hun gesprek. „Tja," gaat EUy on verstoorbaar verder, „die Hugh Heffner hè, die wist toen al pre cies wat hij wilde: Mooie pin ups, zonder oneffenheidjes. Zelfs het kleinste moedervlekje moest worden weggespoten." Op het moment dat Vargaz' pin ups voor het eerst de wereld prik kelden, was Elly Paradies nog maar een jaar of zes. Te jong nog voor een schalkse blik in Playboy. Bovendien had ze andere voor beelden: De schilderijen van haar beroemde oom Herman bijvoor beeld, schilder van Rotterdamse stadsgezichten. Ook Elly's vader was kunstschilder, „De familie Paradies is een schil dersfamilie zegt ze dan ook. „Al heb ik m'n beroemde oom eigen lijk maar heel vaag gekend. Hij overleed toen ik tien, elf jaar oud was." Elly Paradies verloochent haar af komst niet Zij het, dat ze pas na een omweg in het kunstenaars vak verzeild is geraakt Jk heb eerst acht jaar als etaleur in de Bijenkorf gewerkt 'k Begon er met gangen vegen en schotten spannen. Toch heb ik daar heel veel geleerd. Daarna werkte ik voor fotografen: Moest ik alles mooï'ineerzettènehjzo, Vervol- - geris kwam ikachterdè tekenta- fél. Werktekeningen 'makèn voor advertenties. En op een dag ga ven ze me een foto: „De muur op die foto is zo lelijk, kan jij die iets mooier maken?" vroegen ze. Toen heb ik mijn eerste airbrush aangeschaft." Oertijd En daarmee zijn we terug bij de pin ups uit de jaren vijftig, „Na tuurlijk waren die meisjes van zichzelf helemaal niet zo perfect," verduidelijkt Elly Paradies. „Maar door de airbrush werden ze dat wel. Vargaz maakte ze zo mooi, zo gaaf, dat ze gewoon niet mooier konden. Toch was Vargaz bij lange na niet de eerste die met de airbrush werkte. Al in de ne gentiende eeuw werd de techniek toegepast in de reklame. En ei genlijk zelfs nog veel en veel eer der, al in de oertijd, toen de 'Au- .v* Elly Paradies in de konditorei annex galerie 't Spectrum in Schiedam. 'Ik hou van het Rotterdam van de opgestroopte mouwen.' Foto Roef Oijkstra rignac-mens' met pijpjes oker- kleurig poeder op de grotwanden blies." Dit vraagt om een toelichting: De hedendaagse airbrush zo groot als een balpen - werkt op een compressor. „Als een soort plan- tespuitje," verduidelijkt ze, „Je zou het een verstuiver kunnen noemen." Die airbrush is sinds de jaren van Vargaz steeds meer ge perfectioneerd. „Je kunt er nu lijntjes mee spuiten zo dun als een potloodstreepje," klinkt het enthousiast. „Daarom zeg ik al tijd dat de airbrush een verleng stuk van mijn hand is. Het is een techniek die je moet leren be heersen." Om té weten waar EUy Paradies het over heeft, moeten we weer even terug naar die konditorei an nex galerie in het westen van Schiedam, Aan de wanden han gen fotorealistische gouaches, ge maakt met de. airbnish. In het werk domineert de stilte, nog eens extra geaccentueerd door een in elke afbeelding aanwezige hete luchtballon. „Het zijn bijna foto's hè," zegt EUy, bijna vra gend. „Die ballons doe ik er in om die stilte te benadrukken." Voetsporen Onbewust is 'airbrush artist' Elly Paradies, zoals ze op haar visite kaartje liet drukken, in de voet sporen getreden van haar be roemde oom, de stadsschilder Herman Paradies (1883-1966). „Ik ben sinds enige tijd écht Rotter dams bezig," verduidelijkt ze haar nieuwste bron van inspira tie. Echt Rotterdams is voor EUy Pa radies in dit geval 'het Rotterdam van de opgestroopte mouwen.' „Waar je in Rotterdam ook kijkt, overal zie je wel kranen en heima chines. Neem bijvoorbeeld die schitterende skyline. Altijd steekt er wel ergens een kraan bo venuit. En dan de Waalhaven. Die muren van containers. Niets vind ik heerlijker dan op zondagoch tend door de Waalhaven te wan delen. Die lege spoorlijnen, die verstilde kranen. Prachtig." „Rotterdam is fascinerend," zegt Elly Paradies. „De tunnels, de ge bouwen, de kleuren. De Rotter dammers vinden hun stad zelf óók fascinerend, kijk maar naar de tunnelbouw, waar honderden mensen naar komen kijken. En die stad leg ik vast, Zoals mijn oom dat deed met het Rotterdam van vóór de oorlog. En net als hij, hoef ik in een stad als Rotterdam geen moment naar onderwerpen te zoeken." •bNahet wegtrekken van een oceaan- jRPt breidt zich de komende nacht ^morgenochtend vanuit het zuid- ^*esten een rug van hogedruk over uit. Hierin komen vannacht ;el ltfr|ke opklaringen voor. Bij een tot gratig of zwak afnemende zuidweste lijke wind daalt het kwik dan tot een ^aaci of 4. Een depressie ten westen pan Ierland wordt morgenavond bij Wales verwacht. Het bijbehorende Vooruitzichten 25" do vr za zo ma Te verwachten maxima en minima. Bron: KNMI front trekt oostwaarts: de bijbeho rende bewolking bereikt In de namid dag ons land. Mogelijk gaat daaruit In de avond wat regen vallen. Voor het zover Is komen overdag nog flinke perioden met zon voor. BIJ een mati ge, aan de kust tot krachtig toene mende naar zuid tot zuidoost krim pende wind, loopt de middagtempe- ratuur op tot rond 13 graden. De komende dagen Morgen Vrijdag Zaterdag ZON 50% 10% 30% REGEN 30% 70% 60% -WIND Z5 ZW4 ZW4 BRON KNMI Zondag Maandag 40% 50% 20% 10% W4 W3 Zon en maan Hoog- en laagwater morgen; Scheveningen Hoek van Holland zon op 7i0g 1ehw 6.55 lehw. 6.18 -onder 20.17 2e hw. 19.09 2e hw. 1834 Maan op 1.44 1e Iw. 2.55 1e lw. 2,20 8-57 2e lw. 15.05 2e lw. 14.20 Dagrapport Weer Max Min Ragen Amsterdam regen 12 9 I De BH! regen 14 9 0,3 Doelen motrgn 15 8 t Eelde regen 12 9 0.7 Eindhoven regen 17 8 03 Den Helder regen 0 6 3 Rotterdam regen 12 9 1 Twente ragen 16 B 0.4 Vlisslngen regen 12 8 0.6 Zuid-Limburg zw. bew. 17 8 <3 Aberdeen zw. bew 15 2 0.1 Athene zw. bew 15 10 0 Barcelona on bew. 16 6 0 Berlijn onbew. t4 7 0.6 Budapest zw. bew. 13 7 0.1 Bordeaux regen 20 9 2 Brussel regen 17 Cyprus 1. bew. 24 17 0 Dublin onbew. 11 3 2 Frankfurt zw. bew. 18 5 0 Gendve 1 bew. 19 5 0 Helsinki mist 5 4 5 Innsbruck zw bew. te 4 0 Istanbul regen 6 5 11 Klagen furt zw. bew. 17 S 0 Kopenhagen 9 6 0.2 Las Palm as 1 bew. 20 16 4 Lissabon zw. bew. 19 11 0.1 Locamo onbew. 17 7 0 Londen onbew. 11 5 1 Luxemburg 1. bew. 15 4 0 Madrid zw bew 20 a 0 Malaga onbew. 17 8 0 Mallorca zw. bew. 18 to 0 Malta zw. bew. 18 li 0.1 Moskou zw. bew. 6 e 0.1 MUnchen zw. bew. 17 4 0 Nice zw. bew. 16 10 0 Osfo zw. bew. 12 6 0.2 Parijs ragen 15 7 0.4 Praag zw bew 17 6 0.1 Rome 1. bew. 17 6 0 Split onbew 16 5 0 Stockholm 1. bew. 11 8 0.1 Warschau zw. bew. 14 9 0.2 Wenen zw. bew. 15 8 0.1 Ztlrich 1. bew 17 3 0 Bangkok 1 bew. 33 23 0 Buenos Aires 1. bew. 26 13 0 Casablanca 1 bew 18 11 1 Johannesburg onbew. 26 14 0 Los Angelas onbew 16 12 0 New Orleans onbew. 24 7 New York onbew 8 3 0 Tel Aviv zw. bew. 31 18 0 Tokyo onbew. 14 5 0 Toronto onbew. 6 -2 0 Tunis onbew. 17 8 c Vancouver zw bew. 13 7 4 Na de maagd op de Nieuwe Markt is nu ook de fluitiste in de Parklaan niet meer compleet. Foio Niels van der Hoeven Canariache Eilanden en Madeira: Zonnig, 20 tot 24° Marokko: Zonnig, 17è22°. Spanje: Flinke zonnige parioden, van 14° in het noorden tot 22° aan de Cos ta del Sol. Portugal: Wisselend bewolkt, in het noorden een enkele bui. Middagtsmpe- ratuur circa 19°. Frankrijk: Op de meeste plaatsen droog en at en toe zon. Langs de Kanaal- kust rond 110in het zuidwesten en langs da Middellandse Zee 15 17°. Corsica en Sardinië: Regen- en onweersbuien, circa 16°. Zwitserland: Bewolkt en enkele buien, 13 tot 16°. Oostenrijk: Toenemende bewolking en van tijd tot tijd regen, 13tot 17°. Italië: In het noorden kans op regen, elders zonnig. Rond 17° Joegoslavië: Zonnig, ongeveer 17°, Hongarije: Wisselend bewolkt, circa 17°. Griekenland en Turkije: Veel bewolking en vooral boven de Aegelsche Zee en Turkije buien. Tunesië: Buien, mogelijk met onweer. Mlddagtemperatuur circa 20°. Belgie, Luxemburg, Duitsland en Denemarken: Wisselend bewolkt en plaat selijk regen. Mlddagtemperatuur 11 tol 13°. Noorwegen en Zweden: Half tot zwaar bewolkt en af toe regen. Van 7° in Lapland tot 13° in het zuiden. Vorige week nog de Maagd van Holland, nu weer de versteende fluitiste in de Parklaan. Werd de maagd op de Nieuwe Markt door een overmoedige zuiplap van haar staf en hoed beroofd - de door oplettende politiemannen ingerekende klimaap bekocht zijn avontuur met een rotsmak én een klap van het stenen hoofd deksel hoed op zijn zatte kop - wie deze dame nu weer van haar attribuut heeft beroofd, is voor alsnog een raadsel. 't Muzikale dametje staat al sinds 18 oktober 1916 in de Parklaan, waar ze de herinnering levend houdt aan de in 1915 overleden auteur Willem Fredenk Schur- mann, die vooral bekend werd door zijn roman 'De Violiers'. Wil lem heeft het met de gedenkte kens te zijner nagedachtenis niet getroffen. Eerst werd door het bombardement van mei 1940 de herinneringsplaat aan zijn ge boortehuis in de Korte Hoog straat verwoest. Vervolgens stal de een of andere onverlaat de bronzen kettingen van zijn mo numentje 'De Violiers' in de Park laan. En nu dan weer die fluit, 't Is maar dat ze het weten, daar bij de Rotterdamse politie, voor het geval surveillerende agenten zich eens zouden kunnen afvra gen, waarom die rood aangelopen muzikant er toch maar niet aan slaagt een paar klanken aan zijn instrument te ontworstelen. Stel je eens voor. Je bent journa list bij De Dageraad, dagblad voor de Rijnstreek. In een glimmende Jaguar spoed je je naar je werk, om daar tot de ontdekking te ko men dat RTL-4 eindelijk op het idee is gekomen een televisiese rie over je krant te maken. Wauw! Er gaat even wat door je heen. Je bent zelf hoofdrolspeler, maar dat had j e ook eigenlijk wel verwacht. Je praatte toch al van dat televi sieserie-Nederlands en gedroeg je altijd al alsof de camera's op jé waren gericht. Mooi dat iedereen nu kan zien hoe ambitieus je bent. Datje, als kleinzoon van de oprichter van De Dageraad, die Rotterdamse krant, zo snel mogelijk hoofdre dacteur wil worden. Dat je daar- om ook in een gestroomlijnde bo lide rijdt, al zal je in heel Neder-, land geen journalist in zo'n auto aantreffen. Hogerop wil je en vrouw en kin- deren moesten daarvoor het huis uit. Wel wat anders aan je kop. Het draaiboek van Peter Romer, de schrijver van de serie, is je wer kelijk op het lijf geschreven. Op de redactie heerst, temidden van alle plantenbakken, al tijden een ronduit gespannen, zeg maar opgefokt sfeertje. „Als je morgen dit stuk niet mee neemt, dan kom je in de proble men, mannetje," wordt er op ver gaderingen geschreeuwd. Ieder een zet elkaar het mes op de keel en praat met stemverheffing. Dat er in die sfeer nog dagelijks een ochteri9kf3nt"(ja;'VandaarDe Da geraad) kan worden gemaakt, is elke dag weer een wonder. Dat vind je zelf toch ook wel. Hoe zou dat toch komen, al die vijandigheid? De krant Wordt op geheven, daartoe besloot-de di rectie al in dè eerste aflevering. Toch kan'dat 't niet zijn. Jij wist 't natuurlijk al lang, als kleinzoon f van de oprichter, maar je collega's op de redactie mogen pas in de loop van de serie van die plannen weet'krijgen. Zijf^hét dan toch die pietepeuterige'beddscherm- pjes, waarop je dagelijks bij De Dageraadje stukjes moet inprie- gelen, die hun verwoestende in vloed op de gezondheid van de journalisten beginnen uit te oefe nen? Je kijkt eens rustig om je heen wat er nog meer gebeurt. Een col lega dwingt een stagiair een ont hullende reportage temaken, Dat die arme jongen meteen maar dé- gene die z'n opleiding heeft gefb nancierd aan het gas moet schrij ven, ach, dat moet kunnen. Ten slotte hebben de makers van de- serie eerst grondig bij de Volks-; krant en de Gooi- en Eemlander; rondgeneusd voordat ze bij jouw Dageraad gingen filmen. De enige die bezwaar maakt te-1 gen de manier van doen, is na- 1 tuurlijk weer die bezopen nestor van de redactie, die kerel die zo verdomd veel lijkt op acteur Jaap Stobbe. Maar als goedgebekte, nietsontziende reporter sta je bo ven de partyen. Dat manhaftige optreden is trou wens ook de reden datje, als vrij gezel, zo machtig geliefd bent bij de vrouwelijke collega's. Je zou eens een poging kunnen wagen er een aan de haak te slaan. Die roddeljournaliste bijvoorbeeld, die als twee druppels water lijkt op Yoka Berretty. Nee joh, veel te oud. Secretaresse Trudy dan, ach ter wier vrolijke masker een tra-1 gedïe schuilgaat, al heb je nog 3 een paar afleveringen nodig om daar achter te komen. Of wat dacht je van die aantrekkelijke Roos Verkuyl, die altijd met van die hemelse blikken jouw kant op zit te kijken? Je probeert maar eens iemand te versieren. En doet dat met de voor de hand liggende woorden: „Wat dacht jij van een - visrestaurant, vanavond?" Wat een gedoe bij jouw dagblad. Van verzetskrant tot landelijk dagblad en nu, in Rotterdam, tot de regio gedwongen. Die lui van RTL-4 zijn gelukkig nog net op tijd gekomen om de onttakeling in 26 afleveringen in beeld te brengen. Sex! Intriges! Sensatie! Stel je eens voor. Je bent journa list bij De Dageraad, dagblad voor de Rijnstreek. Ach, hou toch op. In werkelijkheid ben je gewoon televisiemaker bij RTL-4 en heb je net een serie gemaakt over een krant. De Dageraad. Je schaamt je dood en durft na maandag avond geen j oumalist meer onder ogen te komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1