4 15 Bezuinigingen In Roël straat Dagverzorging van start in Billitonflat I GOOD BETTER NEW BASSY'S FASHION Pogingen ondernomen om extra huurstijging van vijftien gulden te voorkomen 149.- 69.90 19; 'De mensen raken verzadigd door RTL4' Hulp voor tienerdisco Reanimatie-cursus Jonge honden Sehiedamse souvenirs Geheugentraining Zeekadetkorps Expositie in Zonnehuis Kom in de kas Maasland zonder kinderopvang COLLECTIE KOSTUUMS new fashion 90 Rotterdams Dagblad Donderdag 4 april 1991 Schiedam Buurthuis Nieuwland heeft heel hard medewerkers isters) nodig voor de tiener-disco die elke vrijdaga vond van half acht tot tien uur voor kinderen van 12 tot 16 jaar wordt gegeven. De hulp is nodig bij het draaien van de platen, achter de bar en bij diverse andere werkzaamheden. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Marcelle. telefoon 010- 4738671. Uit statistieken blijkt dat er in Nederland per uur vijf mensen worden getroffen door een hartinfarct. Eén daarvan overlijdt aan de complicaties voordat een arts hulp heeft kunnen verlenen. Als familie, bu ren of kennissen in kunnen grijpen, kunnen jaar lijks honderden levens worden gered door reanima tie. De Stichting Sociaal en Cultureel Werk Schiedam Zuid biedt mensen de mogelijkheid om in dergelijke situaties niet langer als een hulpeloze toeschouwer toe te moeten kijken. Vanaf vanavond kan men in Clubhuis Zuid de reanimatie-cursus volgen die door medewerkers van de Nederlandse Hartstichting wordt gegeven. Deelnemers kunnen eventueel ook gebruik maken van de aanvullende cursus acuut levensreddend handelen'. Daarin worden onderwerpen als slaga derlijke bloedingen, bewusteloosheid, vergiftigin gen en verdrinken behandeld. De cursus vindt naast vanavond 20.00 uur plaats op 10,17 en 24 april. De kosten voor de twee lessen tellende reanimatiecur- sus bedragen 25 gulden. Voor de totale cursus be taalt men het dubbele maar dan krijgt men lesmate riaal en een certificaat. De kringgroep van de Nederlandse Boxer Club houdt zondag op het complex van de Wielerbaan in sportpark Harga haar jaarlijks terugkerende Jonge Honden-en Veteranendag. Bij deze gelegenheid zul len jonge boxers tot twaalf maanden en boxer-vete ranen ouder dan zeven jaar door de bekende keur meester P. Monfoort op hun uiterlijke schoonheid en karaktertrekken worden beoordeeld. Kaast de verkiezing van de beste jonge hond vindt er ook een keuring plaats van boxer-veteranen. Nadat eerst de beste teef en reu zijn aangewezen, wordt uit de twee finalisten de veteraan van de dag gekozen. De eerste keuringen beginnen om 's ochtends om half elf. Niet alleen de toename van het toeristische bezoek aan Schiedam maar ook de vraag naar souvenirs heeft de VW doen besluiten het pakket Schiedam- souvenirs uitte breiden. Sinds kort wordt een collec tie algemene Hollandse souvenirs gevoerd en om aan de wens van de buitenlandse toerist te kunnen voldoen wordt nu ook Sehiedamse assortiment uit gebreid. In eerste instantie zullen handdoeken en theelepeltjes met daarop de afbeeldingen van de Singelkerk, Grote Kerk, Stadhuis, Zakkendragers huis en Korenbeurs aan het huidige pakket worden toegevoegd. Men beraadt zich nog of er andere arti kelen op de markt gebracht zullen worden. Vlaardingen Vrouwen die van mening zijn dat hun geheugen niet meer dat is wat het is geweest kunnen woensdag 10 'april de introductie van de cursus geheugentraining bijwonen. Plaats van handeling is Vrouwen Ontmoe tingscentrum Coerke aan de P.K. Drossaartstaart 65 en de aanvang is om 9.3Q uur. De echte cursus wordt gegeven op 17 en 24 april en 1 mei en deelname kost vijftien gulden. Een dag later houdt Coerke in het zelfde centrum de derde studie-ochtend over het jaarthema 'De Sociale Vernieuwing'. Het onderwerp is 'gezondheidszorg en vrouwen' met als vraag wat vrouwen vinden dat in het kader van sociale vernieuwing voor hen ge daan zou moeten worden. Nadat hoofdwijkverpleeg- kundige bij het Kruiswerk Nieuwe Waterweg Noord in Vlaardingen Tine Menzel het onderwerp heeft in geleid zal er een discussie plaatsvinden. De ochtend begint om half tien en zal drie uur duren. .Het Zeekadetkorps Vlaardingen schrijft weer nieu wsleden in. Jongens en meisjes tussen de 11 en 15 jaar kunnen zich 's zaterdags melden op het schip jassam II bij de Oude Havenbrug of bellen naar 1743085/4743 2 50. Het korps stelde indertijd een le denstop in omdat er, in verband met de 'winterin- structie', geen tijd voor al teveel leden was. Het korps houdt zich bezig met alles wat leuk is om "jp het water te doen; navigeren, manoeuvreren, zei- -fen, enzovoorts. Vaak wordt nog gedacht dat er banden zijn met de zeeverkenners, maar dat is onjuist, aldus het korps. Als zeekadet ben je meer met het reilen en zeilen een schip bezig; bij de zeeverkenners ligt het ac cent meer op het spel. Jn de expositieruimte van het Zonnehuis is gister middag de expositie 'De Nederlandse Visserij' van Adri de Korte geopend. De Korte toont met zijn .aquarellen en olieverf-schilderen verschillende soorten zeevisserij-schepen in aktie en zee, netten, wsen mannen aan het werk. -He tot 4 mei durende expositie aan de Dillenburgsin- fel is van dinsdag tot en met vrijdag tussen 's mor- fen tien uur en 's avonds acht uur en zaterdag tot en jpet maandag tussen 's middags twee uur en 's avonds acht uur te zien, Maassluis, rtdnbouwbedrijven in het Westland houden zater dag voor de veertiende keer de manifestatie 'Kom in Te kas1. Vanaf tien uur zetten de tuinders hun kas- jteuren open voor bezoekers die de door het VW Maassluis uitgestippelde fietsroute kunnen volgen, p fietstccht leidt naar de bloemenveiling in Honse- ensdijk en langs diverse deelnemende tuinbouwbe- jjajven. De routebeschrijving is voor slechts een XVe verkrijgbaar bij het VW-kantoor dat van tot 13.00 uur is geopend. Schiedam - De ingrijpende opknapbeurt van de Roëll- straat en omgeving in Schie dam krijgt vermoedelijk een soberder karakter. In de ko mende twee weken pogen de gemeente en de bewoners een bezuiniging te vinden in het verbeterplan, dat tot dus ver op 35 miljoen gulden werd begroot. De besparing moet enkele honderdduizen den guldens opleveren. De bezuiniging wordt veroor zaakt door een financieringste kort. Al verleden jaar bleek dat de gemeente 2,7 miljoen gulden te kort komt om de ingrijpende re novatie te betalen. Wethouder Reijnhout stelde een poging in het werk om het geld elders op de gemeentebegroting te vinden, maar deze speurtocht is op een mislukking uitgelopen. Aanvankelijk had een reserver ingsfonds van het Gemeentelijk Woningbeheer uitkomst kunnen bieden, maar dit 4,5 miljoen gul den tellende potje is in de begro ting voor 1991 'leeggeroofd' door wethouder Wiegman (Financiën). De gelden werden overgeboekt naar de algemene reserves en de kans is groot dat dit door huur ders bijeengebrachte geld wordt aangewend ter financiering van het veertig miljoen kostende Stadserf. Reijnhout slaagde er wel in het te kort te beperken door extra bij dragen los te peuteren uit andere fondsen van het Gemeentelijk Woningbeheer en het rijk. Het te kort op de begroting is hierdoor geslonken tot een bedrag van ne gen ton. Dit bedrag wilde Reijn hout aanvankelijk verhalen op de bewoners, maar dit opzetje stuitte verleden week op fel verzet van de bewonersdelegatie. Stijgen De consequentie van het voorstel zou zijn dat de huur in de toe komst gemiddeld met vijftien gulden extra por maand gaat stij gen. Aanvankelijk waren de par tijen een gemiddelde huurstij ging van 133 gulden overeen ge komen. Volgens de bewoners is een verder stijging niet te verko pen in de buurt, waar bijna de helft van de bewoners afhanke lijk is van een minimuminko men. Door te bezuinigen op de stich- tingskosten kan de ergste pijn mogelijk worden voorkomen. „Ik denk niet dat het lukt om negen ton te bezuinigen op het plan," zegt ambtenaar Peppelaar van de afdeling Stadsvernieuwing. „Maar door een zekere versobe ring is er mogelijk wel een paar honderdduizend gulden te ver dienen. In dat geval kan de extra huurverhoging worden beperkt." De betrokkenen hebben vooraf afgesproken dat de bezuiniging niet ten koste mag gaan van de hoofdlijnen van het renovatie plan. De face-lift van de verpau perde buurt gaat gepaard met de bouw van uitpandige balkons, het kleuren van het grauwe beton en het bouwen van luxe serrewonin gen. De gesprekken over de bezuini gingen vinden plaats onder tijds druk, want wethouder Reijnhout heeft tot 1 mei de tijd om het ver beteringsplan bij het rijk in te le veren. Overschrijdt de wethouder deze termijn, dan verspeelt hij de door het rijk toegewezen zoge noemde contingenten voor de stadsvernieuwing. Deze subsidie vormt de belangrijkste financie ringsbron voor het eerste grote project in de stadsvernieuwing in Nieuwland. In verband met de tijdsdruk staat het renovatieplan voor de Roëll- straat op de agenda voor de raads vergadering van april. De wet houder verwacht dat de bewoners en de betrokken ambtenaren bin nen twee weken met een afge rond bezuinigingsvoorstel op de proppen komen. Dagverzorging in de Billitonflat; gezellig bij elkaar en desgewenst een spelletje doen. Foto totobureau Roei Dijkstra Vlaardingen - In de Billitonflat is deze week het startsein gegeven voor dagverzorging. In Vaartland is enkele jaren geleden al begon nen met dagverzorging, maar met de start in de Billitonflat kunnen na de Holy nu ook de ouderen in de Westwijk en het centrum goed worden bereikt. Bij dagverzorging worden oude ren uit de wijk naar de Billitonflat gebracht door vrijwilligers. Daar hebben ze een eigen ruimte waar ze een spelletje kunnen doen, een kop koffie kunnen zetten en een praatje kunnen maken. De opzet van de dagverzorging is de oudere helpen zo lang moge lijk thuis te blijven wonen. Het initiatief ervoor werd zo'n zeven jaar geleden genomen door het ministerie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur (WVC). In het kader van het 'Flankerend Ouderenbeleid' werd geld vrijge maakt waarmee de dagverzor ging op verschillende plaatsen in Nederland van de grond kwam. In Vlaardingen vormde de gezins verzorging, het kruiswerk, de Ou derenbond en de GGD samen een stuurgroep die bepaalde wat met het geld gedaan kon worden. De doelstelling van toen - mensen zolang mogelijk thuis laten wo nen - wordt gehaald. Maar vaak ongewild. In Vlaardingen staan namelijk 230 ouderen op de wachtlijst voor een verzorgingste huis. Er zijn te weinig plaatsen beschikbaar in de verschillende Vlaardingse verzorgingstehui zen. Of ze willen of niet, vaak moeten ze wel thuis blijven wo nen. Om de mensen te helpen die thuis moeten en de mensen die thuis willen blijven wonen, zijn de laatste jaren veel voorzienin gen getroffen. „Mensen in de ver zorgingssector zijn op een andere manier gaan werken," licht Joke Bol, directeur van de Raad voor het Ouderenbeleid toe. „Veel meer toegesneden op de ouderen die thuis blijven wonen. Er is een maaltijdvoorziening op poten ge zet en een alarmdienst. En de ver zorging is ook flexibeler gewor den. Het is nu bijvoorbeeld moge lijk dat iemand van de thuiszorg 's middags om half zes nog ergens langs gaat om een boterhammetje te smeren bij iemand die dat zelf niet meer kan. Er is ook tijdelijke verzorging in het leven geroepen, voor mensen die ziek zijn en een paar weken wat extra hulp kun nen gebruiken." De dagverzorging is er overigens niet alleen voor de oudere, „Het is ook bedoeld om de partner en de kinderen te ontlasten," vertelt Joke Bol. „Zodat zij er eens tus sen uit kunnen om bijvoorbeeld rustig boodschappen te doen." De mensen die de dagverzorging bieden, zijn professionele krach ten, in dienst van de gezinsver zorging. Mevrouw Bol; „Vaak doen ze bijvoorbeeld drie dagen gezinsverzorging en twee dagen dagverzorging. Zij zijn daarvoor ook het best geschikt, omdat ze vaak het beste weten hoe de oude re thuis woont." De dagverzorging in de Billiton flat loopt uiteen van gezamenlijk koffie drinken tot de ouderen naar de fysiotherapeut, de biljart zaal of de handwerkles begelei den. Alle ouderen die nog thuis wo nen, komen voor de dagverzor ging in aanmerking. Zij moeten zelf een klein deel van de kosten betalen. De dagverzorging komt op zes gulden en het vervoer naar de Billitonflat kost twee gulden. Maasland - In Maasland zijn zowel het open jongerenwerk als de kinderopvang van de baan. Voor het jongerenwerk is geen belangstelling meer, terwijl de kinderopvang om fi nanciële reden wordt afgebla zen. Onder de Maaslandse oudere, jeugd is geen behoefte meer aan open jongerenwerk. Dat is gebleken uit een recent onder zoek, dat de stichting EVO 2 in Poeldijk in opdracht van het Maaslandse gemeentebestuur heeft ingesteld. Na het ter ziele gaan van de Stichting Jongeren Maasland Pollepol kwam het pand aan de Langetaam 17 leeg te staan. Voordat aan het pand een an dere bestemming zou worden gegeven, wilde het gemeente bestuur weten of het weer op starten van het open jongeren werk nog een kans van slagen had. Een eerste enquête bij jonge rengroepen en jeugdinstellin: gen leverde sléchtst eenden# ge respons op. Later zijn,nog 300 jongeren aangeschreven, maar ook hieruit waren de re acties 'gering. Er kwamen slechts 49. van de 500 formulie ren terug; 'van dit aantal ble ken velen hun vertier inmid dels elders te hebben gevon den. Het gemeentebestuur heeft hieruit geconcludeerd, dat er momenteel in Maasland te weinig draagvlak is voor het open jongerenwerk. Wat er met het pand aan 'de Lange taam gaat gebeuren", is nog. niet bekend. Er wordt naar een andere bestemming gezocht. Meer belangstelling is er in Maasland voor de kinderop vang. Een enquête leerde dat er voldoende interesse bestaat om zo'n project te beginnen. Het financiële aspect maakt hét voor de ge meen Vrijdagavond koopavond Alleen deze week de totale 498.-549.-nu TROOPJACK elders 198.- bij New Bassy's TROOP SWEATER elders 119.- bij New Bassy's Een waanzinnige collectie JEANS, JEANSJACKS, JEANSSHIRTS Dit zie Je echt alleen bij New Bassy's JEANSSHIRTS 89.90 49,90 JEANSJACKS 89.90 2 JEANS voor 98.- BLACK-BLUE - BLEACH Grote COLLECTIE PRINT T-SHIRTS v a 1 e Middellandstraat 7a - Rotterdam - Telefoon 010-4134668 Schiedam - Is een Schiedammer een an dere video-kijker dan een Rotterdam mer? Ger van der Linden, eigenaar van de nieuwe videozaak van Schiedam moet even nadenken over het antwoord: „Ik weet niet of ik het zo mag zeggen, maar je kunt wel merken dat het hier een wer kende wijk is. Mijn zaak is daardoor meer een weekend-zaak." Ger van der Linden heeft zijn Video Cor ner staan in Schiedam-Noord, aan de Schiedamseweg. Hij heeft driejaar lopen zoeken naar eèn geschikte plek. Zoals hij ook al hier en daar in Vlaardingen uit kijkt naar ruimte. Ook voor videotheekhouders geldt dat er een achterland, klanten dus, moet zijn. De videomarkt in het centrum is in han den van Bali, de grootste in Schiedam met meer dan achtduizend banden. Van daar dat anderen aan de rand van Schie dam uitkomen. Video-ondernemer Van der Linden be gon zo'n acht jaar geleden met de in- en verkoop van videobanden. Al snel had hij zijn eerste zaak. In Rotterdam, aan de Spanjaardstraat. Daarna volgden zaken aan de Kleiweg, de Bergseïaan en de Groene Hilledijk. De zaken aan de Klei weg en Bergseïaan verkocht hij inmid dels v/eer. Die in Schiedam kwam erbij. Ger van der Linden was schademonteur voor hij de videobranche indook. Hij is eerlijk in zijn beweegredenen. „Ik ver diende niet genoeg en de videohandel was in opkomst. Die stond in de kinder schoenen," aldus de ondernemer, die ook in Schiedam, in de buurt van de Hoge- hanweg, opgroeide. „Vandaar." De filosofie achter zijn Sehiedamse zaak is duidelijk. „Ik heb daarmee een gezins videotheek, ruime sortering, voor ieder een wat wils. Anderen hebben bijvoor- Ger van der Linden voor zijn zaak: 'Vroeger keken ze alles, nu kijken ze meer naar kwaliteit.' Foto Roei Dijkstra beeld maar zo'n honderd kinderbanden. Ik heb er vier- a vijfhonderd. Op zo'n tweehonderd vierkante meter. In totaal staan hier vier- a vijfduizend banden." De video-ondernemer: „Ik Amerika zie je dat ook, die hele grote zaken. En ik heb de nieuwste banden, soms nog zonder ondertiteling. Zo nieuw." Ger van der Linden is niet bang voor de opkomst van commerciële zenders als RTL4. „Mensen raken daardoor verza digd. Worden kritischer. Vroeger keken ze alles, nu kijken ze meer naar kwali teit." Hij heeft bewust niet gekozen voor een winkelcentrum. „Ga jij 's avonds om tien uur nog een winkelcentrum in? Boven dien, er moet dichtbij geparkeerd kun nen worden, vind ik." En tot slot: „Ik ga binnenkort weer in Schiedam wonen. Ik vind het een pretti ge stad. Je zit er vrij en toch dichtbij Rot terdam," aldus de - nu nog - Vlaardinger.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2