iterweg "Banenverlies verdedigbaar' iÉiï 9 Prijskatten doen dutje in Lijnbaanhai I Slechts één dwarsligger onder winkeliers Liesveld Zeeman bekent moord PEUGEOT BRENGT JE IN BEWEGING MUSIS Klacht vuile I grond na twee jaar bekend Vlaardingen wil grond verkopen, huizen afstoten en overweegt sluiting Visserij museum Radio Schiedam wil verhuizen Weggebruikers onder invloed Dieven ingerekend Vrouw thuis beroofd Winkeliers kiezen nieuwe voorzitter Theekoepel blijft misschien brandhout Bond huldigt jubilarissen Ouderen komen met liftplan voor flats Jubilerende Rita Young krijgt eenmalige cd Rotterdams Dagblad Maandag 15 april 1991 I Vlaardingen - Klachten over irri- I taties aan ogen en neus van bewo- I ners van de Vlaardingse Westwijk I zija niet in verband te brengen I met het storten van verontreinig- de grond in de nabijheid van hun I woning. Wel zijn onverantwoord 1 hoge concentraties arseen en lood aangetroffen in de grond, waar- I mee twee jaar geleden tuinen en I plantsoenen in de omgeving van I de Johan Westerweelstraat zijn opgehoogd. Een en ander staat in een brief, I die de provincie onlangs naar de I gemeente Vlaardingen heeft ge- I stuurd. Volgens milieu-ambte naar A.J. van der Steen is het ge meentebestuur door de brief ver rast. „Het is het eerste signaal dat wij ontvangen over verontreini ging. Gemeentewerken zoekt nu uit hoe dit heeft kunnen gebeu- I ren en waar de vuile grond van- daan is gekomen." J Wethouder K. van der Windt I heeft inmiddels contact opgeno- I men met de bewoners, die de I zaak twee jaar geleden aanhangig hebben gemaakt bij de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond. I De familie Vermeer uit de Johan Westerweelstraat meldde in juni 1989 aan de DCMR dat hun kin deren last van geïrriteerde ogen en neus hadden gekregen nadat in de buurt plantsoenen en tui nen waren opgehoogd. In de op gebrachte grondlaag van zestig centimeter heeft de milieudienst toen enkele boringen gedaan en rle monsters laten onderzoeken. De grond rook niet opvallend I maar er werd wel merkwaardig veel lood en vooral arseen geme ten. Daarom werden extra borin gen gedaan voor contra-expertise op lood en arseen, waarbij bleek dat op sommige plekken een hoog gehalte arseen aanwezig l was. I Voor de klachten van de familie Vermeer; was dit-geen verklaring. Want "de"métalen lóocf en arseen j kunnen geen;irritaties san ogen of neus „opleveren volgens des kundigen. De DCMR kwam al in november 1989 tot deze conclu sie. De 'fhaté van-verontreiniging noopt wel tot nadere maatrege len. Zo zou een saneringsonder zoek wenselijk zijn evenals ant woord op dé vraag waar de betref fende ophooggrond vandaan is gekomen. De gemeente beweert dat de pro vincie pas nu Vlaardingen het DCMR-rapport met een aanbeve ling tot verdere onderzoeken en het achterhalen van de herkomst van de grond heeft toegezonden. Bij DCMR en provincie was tot nu toe niemand bereikbaar om de oorzaak van de late inschakeling van de gemeente te verklaren. Vlaardingen - Wethouder Ranshuijsen (financiën) zegt het banenverlies bij de gemeente Vlaardingen en de overige be zuinigingsmaatregelen 'in volle omvang te durven verdedi gen', dus ook de verhoging van de belastingen met 3,2 procent en de extra verhoging met vijf procent van de onroerendgoed- belasting. Bij de gemeente raken, zoals eer der werd gemeld, 27 personen hun baan kwijt als gevolg van de bezuinigingen waarvoor het colle ge van B en W zich geplaatst ziet. Deze bezuinigingen zijn onder meer het gevolg van verminderde inkomsten uit het gemeente fonds (4,4 miljoen) en de verlie zen op de parkeergarages (1 mil joen). Mogelijk neemt het aantal banen dat wordt geschrapt nog toe, maar het college gaat ervan uit dat er geen gedwongen ontslagen zul len vallen. Gepoogd zal worden mensen te herplaatsen. Er ver dwijnt onder meer werkgelegen heid bij de bibliotheken (twee fili alen (Écht), de zwembaden (er komt één nieuw bad) en in de sport- en recreatiesector. Waardingen heeft de komende ja ren veel geld nodig. Ranshuijsen verwijst naar de bodemsanering van diverse terreinen, de vernieu wing van het Billitoncomplex en de stadsvernieuwing in wijken met naoorlogse woningen. Wat dit laatste betreft wordt ge vreesd dat er zoveel minder geld van het Rijk komt dat Vlaardin gen zal moeten bekijken of er grond moet worden verkocht en woningen worden Ook zal worden onderzocht of het Gemeentelijk Woningbedrijf kan worden geprivatiseerd. Er is zelfs bekeken of het Visserij museum niet moet worden geslo ten. Daar legt de gemeente op elke bezoeker 37 gulden toe. Voorlopig is van die bezuiniging afgezien. Omdat er in de komen dejaren verdere tekorten worden verwacht, zal het museum op nieuw als bezuingingspost onder de loupe worden genomen. Aan personeelskosten is er in de loop der tijd meer dan 5,5 ton te bespa ren. Het college wil in ieder geval veel meer dan voorheen het beheer en onderhoud van sportterreinen overlaten aan verenigingen. Wat Ranshuijsen betreft is daarbij al les bespreekbaar. De wethouder; „Waarom moet een gemeente be palen of een veld bespeelbaar is? Dat kunnen verenigingen zelf ook. Zij hebben er ook belang bij de velden in goede staat te hou den." Ranshuijsen wil met dat verenigingen met oneigenlijke zaken worden opgescheept. „We moeten ze niet in hun mogelijk heden beknotten." De wethouder wil ook stoppen met de projecten voor sportieve recreatie waar de gemeente zich mee bezig houdt. Hij vindt dat dit promotiewerk voorlopig maar door de verenigingen moet wor den gedaan. Ranshuijsen heeft een miljoen gulden gereserveerd voor de par- keerkosten (garages), omdat hij niet verwacht dat baatbelasting, te heffen bij winkeliers en bedrij ven, een succes 2al worden. De gemeente is er indertijd bij de bouw van de garage aan de Afrol vanuit gegaan dat een en ander kostendekkend kon worden uit gevoerd. Er moet nu jaarlijks vier ton worden bijgepast. Op de nog te bouwen garage aan de Joubert- straat wordt een jaarlijks verlies van zes ton verwacht. De garages zouden gratis moeten worden. Om de financiële eindjes aan el kaar te kunnen knopen is zo'n beetje elke bezuinigingsmoge lijkheid op tafel gekomen. Be kend is dat ook wordt overwogen om de molen Aeolus af te stoten, het jongerencentrum Labyrint te sluiten (Wat geluidsisolatie be treft is dat bijvoorbeeld goed ge schikt als discotheek') en de Rijn hal te verkopen. De verhoging van de onroerend goedbelasting met vijf procent noemde de wethouder 'de limiet'. „Hier zitten we ongeveer aan het maximum." Terwijl bulten mensen zich uitstrekten In het zonnetje, deden een kleine driehonderd raskatten gisteren ontspannen een dutje In de Vlaardingse Lijnbaanhallen. Af en toe openden ze lui één oog voor een onverschillige blik op de bewonderaars die kmgs hun kooien liepen. Zonder tegenstribbelen lieten de Abessijnen, Scottisch Folds, Perzen, Somali's en Siamezen zich afvoeren naar tafels waar keurmeesters in witte Jassen hen aan een streng onderzoek on derwierpen. Slechts een enkele keer klonk een miauwend pro test. „Krabbelen? Welnee, ze zijn gewend aan keuringen," verklaarde 'kattenpromotor' Piet Peters, voorzitter van de Nederlandse kat- tenverenlgEng NKKV. De organisator van de tentoonstelling, waar prijsdleren uit Nederland, België, Duitsland en Frankrijk meedongen naar verschillende kampioenstitels, wond zich slechts op als er ter plaatse kittens verkocht dreigden te worden. „Na de tentoonstelling, oké. Maar ze hier bij hun moeder van daan sleuren, dat Is toch een beetje stress voor die beesten." Foto Fotobureau Roel Dijkstra Schiedam - Eén van de wensen van de Stichting Stadsomroep Schiedam ging zaterdag in ver- Vulling. De Stadsomroep, in de loop der jaren omgedoopt tot Ra dio Schiedam, kan voortaan ste reo uitzenden in plaats van mono. De eerste stereo-uitzending werd I^verzorgd vanuit theatercafé De J «Tender. Daar gaven wethouder wAad Wiegman en nutsbedrijven- directeur Henk Eikenbroek een Inofficieel tintje aan wat zij noem- den 'een belangrijk momentin de "geschiedenis van Radio Schie dam.' 'Onder een toost bespraken Carel Beke en Wim Groeneweg, respec tievelijk voorzitter en hoofdre dacteur van de omroep, alweer andere toekomstplannen: „We willen graag een wekelijks Schie dams journaal op de Rotterdamse stadstelevisie. Voor Rotterdam is 1 .financieel gezien niet moge- 1 lijk, dus moeten wij door middel van commercie zelf de uitzendi- gingen bekostigen." Maar zelf heeft de omroep ook nog geen geld voor tv-program- ma'sr. Verschillende winkeliers hebben al laten weten dat zij wel wat voelen voor een reclamebood schap via de radio, maar de om roep moet de middenstanders steeds teleurstellen. „De Tweede Kamer moet nog een beslissing nemen over reclame op de lokale _radio. Officieel zou die beslissing 1 april worden genomen, maar ik ben bang dat het oktober wordt. Triest natuurlijk," aldus Carel Beke. Er zijn ook positieve ontwikkelin gen. Er bestaan plannen de studio vanuit de Passage te verhuizen naar het Stadserf. Carel Beke: „Dat is een centraal punt. Als daar het nieuwe theater wordt ge bouwd. zitten wij daar vlak naast, net als nu. Bovendien zitten we op die plek dichtbij de vergader zaal van de gemeenteraad. Die twee punten zijn belangrijk voor goede live-uitzendingen." Door Ben van Haren Vlaardingen - De winkeliers, die panden van het Gemeentelijk Woningbedrijf huren aan het Liesveld, staan 'zeer positief te genover de modernisering van het centrum. Volgens onderhan delaar mr. A.W. Schippers van project-ontwikkelaar Multivast goed bevinden de gesprekken met de dertig huurders zich in een afrondende fase. Wethouder J. Ranshuijsen (finan ciën en coördinator voor dit pro ject) heeft zich eerder optimis tisch uitgelaten. „Ir het alge meen werken de winkeliers posi tief mee. Er is maar één echte dwarsligger en verder zoeken de onderhandelaars van gemeente en projectontwikkelaar met nog twee of drie winkeliers naar een geschikte vestigingsplek in de nieuwbouw," zei hij vorige week. Het is van groot belang dat alle winkeliers, gemeente en projec tontwikkelaar het eens worden. Daarvoor zijn ook bijzondere fi nanciële regelingen ontworpen. Afgesproken is is dat voor de ont wikkeling van de nieuwbouw Multivastgoed dit gemeentelijke winkelbezit aankoopt. Dat betreft de panden onder het viaduct. Enkele bedrijven zitten vanaf de opening in de winkels, waarvoor ze destijds een huurcontract voor vijftig jaar hebben gekregen. Het gemeentebestuur besloot hier destijds toe om de plaatselijke middenstand te bewegen flinke investeringen te doen. Deze win keliers betalen nu nog een huur prijs van 120 gulden per vierkan te meter per jaar, terwijl de gang bare prijs in dergelijke centra ruim 500 gulden is. In het nieuwe Liesveld vraagt Multivastgoed voor de beste plekken zelfs acht honderd gulden. Het Gemeentelijk Woningbedrijf heeft in de loop van de jaren met nieuwe huurders wel andere, kortlopende contracten gesloten. Om de belangen van alle bedrij ven in de huurwinkels te bescher men is in de principe-overeen komst met Multivastgoed vastge legd, dat zij voorrang krijgen bij de keuze van een nieuwe winkel en een gereduceerde huurprijs voor het aantal vierkante meters dat ze nu hebben. Met bijoa alle huurders is inmiddels overeen stemming bereikt. Voor nieuwe bedrijven is na de to tale verbouwing overigens nog slechts 2500 vierkante meter win keloppervlak beschikbaar van de 8000 die wordt gebouwd. De rest gaat naar de dertig huurders uit het middengebied van het Lies veld en de nieuwe supermarkt, waarvoor Albert Heijn de belang rijkste gegadigde is. Voor de verdeling van het reste rende winkeloppervlak en vrijko mende plaatsen in het in particu liere handen zijnde gedeelte wordt volgens drs. S. van der Hoek van de afdeling economi sche aangelegenheden van de ge meente Vlaardingen binnenkort een begeleidingscommissie opge richt. Zij krijgt tot taak toe te zien op een goede brancheverdeling. Rotterdam - Een twintigjarige zeeman uit China heeft gisteren bekend de Rotterdammer M.B. van Engelsdorp Gastelaars om het leven te hebben gebracht. Het stoffelijk overschot van de man werd vrijdag in zijn woning aan de Muurbloemstraat in de wijk Schiebroek gevonden. Hij is ge dood door klappen op het hoofd met een hard voorwerp. De verdachte is aangehouden, na dat een buurt- en sporenonder zoek in zijn richting wezen. De politie gaat er vanuit dat het 69-ja- rige slachtoffer en verdachte el kaar begin april hebben leren kennen. Vlaardingen - Drie weggebrui kers zijn afgelopen weekeinde in Vlaardingen aangehouden we gens rijden onder invloed. Op de Reigerlaan werd zaterdag middag een onder invloed van drank en medicijnen verkerende 38-jarige Vlaardinger ingerekend nadat hij met zijn auto een aanrij ding had veroorzaakt. Zaterdag nacht botste een taxi op de Burge meester Heusdenslaan tegen en kele bomen nadat de chauffeur was uitgeweken voor een 19-jari- ge bromfietser uit Schipluiden die onder invloed verkeerde. Maandagochtend vroeg hield de politie een 42-jarige Vlaardinger aan op de Koningin Wilhelmina- haven. De man had drank op. En kele maanden geleden werd zijn rijbewijs voor hetzelfde misdrijf ingevorderd. Schiedam - Bij de Coca Cola-fa briek in 's-Graveland heeft de po- 'litie zondagnacht drie Rotter dammers ingerekend. De frian- nen, 22,30 en 34 jaar oud, waren bezig kratten limonade in een auto te laden. Aan de Buitenhavenweg werden diezelfde nacht twee mannen be trapt bij het openbreken van een auto. Ook dit tweetal werd naar het bureau afgevoerd. Maassluis - Een bewoonster van de Frans Halslaan in Maassluis werd zaterdagmiddag slachtoffer van haar eigen argeloosheid. Zy liet een vrouw binnen die hulp nodig had om een fietsband te plakken. De bezoekster zag kans enkele sieraden en wat geld te stelen. De bewoonster miste haar eigendommen pas later in de middag. Schiedam - De win keliersvereniging De Hoogstraat krijgt een nieuwe voorzitter, die waarnemend praeses Maarten Lugtenburg opvolgt. Morgenavond komen de middenstanders bij elkaar om een nieuw bestuur te kiezen. Lugtenburg en secre taresse Marian Laker- feld stoppen. Kaas- winkelier John van Beek staat op de no minatie voorzitter te worden. Leusden (pr), Lugtenburg (secreta riaat) en Verwaijen (penningmeester) blij ven aan. ALTITUDE (ATB): Reynolds 531 Magriumsuperoversized lugloos frame, Shimano Exage 500 LX STI 21 versnellingsderailleur. Ingezonden mededeling SPECIALE AANBIEDING Zondag tot en met donder dag een uitgebreide HOT STONE of GOURMET 6 soorten vlees, stok brood, boter, kruidenbo ter, 3 sauzen, saladebuffet -Zr— bestaande uit: tomaten, DotDItrigen rhrhfcnfrum uien, champignons, pa- prika, komkommer en ver schillende vers gemaakte salades 29,50 Vooraf reserveren jLLLVIgewenst. Tel. 010-4732422, Lange Haven 115, Schiedam Peugeotfietsen worden gemaakt om daadwerkelijk gebruikt te worden. Dag in dag uit probleemloos genieten van uw Peuaeotfïets is gegarandeerd' Het frame wordt door Peugeot op een unieke wijze gefabriceerd. De lugloze, anatomische framebouw maakt het frame sterker, lichter en fraaier en draagt bij aan een optimaal comfort Bij de ontwikkeling van de fiets loopt Peugeot altijd voorop! Ook op het gebied van All Terrain Bikes neemt Peugeot een toonaangevende plaats in. CEOT JOS VAN GEKT Als een van de eerste bracht f" 1^1 III Peugeot een kompleet programma ^^>l||l ATB's op de markt. Er is al een +JCsJJI Peugeot ATB voorfl. 799,-. De afgebeelde Altitude kost fl. 2V2* 1.699,-. Peugeot heeft ook een uitgebreid programma free-bikes (fl. 1.129,- tot fl. 1.499,-), racefietsen (fl. 749,- tot fl. 2.249,-), semi- racefietsen (fl. 829,- tot fl. 1.249,-), super-sportfietsen (fl. 749,- tot fl. 1.299,-) en een breed assortiment kinder- en jeugdfietsen (fl. 399,- tot fl. 799,-). Haal bi| ons de fraaie brochure. Gratis natuurlijk! Bergweg 220 3035 BP Rotterdam Tel. 4668283 Schiedam - Het is niet waarschijnlijk dat de laatst, theekoepel van Schiedam nog in oude glorie zal vint- den hersteld. Het monumentje in de tuin van een woonhuis aan de Lange Nieuwstraat werd tijdens de hevige januaristormen van vorig jaar veranderd in een stapeltje brandhouten het is de eigenaren tot op heden niet gelukt de verzekeringspenningen te in- nen. „De verzekering zegt dat de koepel voor de storm al in dermate slechte staat verkeerde dat de wind nau- welijks nog schade kon aanrichten. Daarom weigert de maatschappij te betalen," aldus Ineke van den Elskamp, debewoonstervan het pand met hetgerui-1 neerde theehuisje. Zicht op een vergelijk met de ver- j zekering is er nog niet. De herbouw van het koepeltje, dat uit de 18de eeuw dateert, kost ongeveer 135.000 gulden. „Een fors be drag," vindt ook Ineke van den Elskamp, „Maar jj het materiaal moet met de hand worden gemaakt De plankmaten bijvoorbeeld die men vroeger ge bruikte zijn niet meer standaard." Geldgebrek vormt het enige struikelblok, want de Haagse architect W A Hage heeft de reconstructiete keningen al geruime tijd klaar. Hage kon voor dat precisiewerkje terugvallen op de uitgebreide docu mentatie van de Historische Vereniging Schiedam. In vroeger dagen stond in veel tuinen aan de Lange Nieuwstraat een theekoepel. Gezeten in dit prieeltje konden de bewoners genieten van het uitzicht op de Nieuwe Haven. Bijna alle theehuisjes werden in de loop der jaren afgebroken om plaats te maken voor schuren of voor kleine arbeiderswoningen. Het koe peltje in de tuin van nummer 169 was het laatste van Schiedam. De familie Van den Elskamp was van plan het hou ten gebouwtje, liefst met subsidie van de overheid, te restaureren. „Maar we wonen hier pas een paar jaar. We hebben eerst het huis opgeknapt. Door die storm zijn we aan het theehuisje nooit meer toegeko men," zegt mevrouw Van den Elskamp. Zij vindt het jammer dat het koepeltje misschien nooit meer kan worden hersteld. „Het was echt 'n scheet van een ding." Schiedam - De Abva/Kabo afdeling Schiedam heeft zaterdag 39 trouwe leden in het zonnetje gezet Dat gebeurde met een lunch in paleis Het Loo in Apel doorn en een bijeenkomst in het bondsconferentie- centrum Avegoor in Ellecom. Regiobestuurder Hans Schuurman reikte de zilveren en gouden spelden uit aan de jubilarissen. Bij elkaar waren de Schiedammers goed voor 1325 jaren lidmaatschap van de vakbond. De toch niet ge ringe staten van dienst van 25,40 en 50 jaren waarop de meeste feestvierders konden bogen verbleekten! bij de hondstrouw van de 74-jarige H. van de Poort, - die zich al in 1931 aanmeldde en daarmee 60 jaren lidmaatschap op zijn naam bracht. Penningmeester C.J. Hollaar wist tijdens de bij komst te melden dat het goed gaat met de Schie- se afdeling van de Abva/Kabo. De vakbond tel' Brandersstad op dit ogenblik 1450 leden, zestig dan een jaar geleden. „Er zit nog steeds vooruit^, in," aldus een tevreden Hollaar. Een liftkooi tegen de flat aan, zo moet het er in Maassluis uit gaan zien Illustratie SOB Maassluis - Een liftkooi tegen de flat aan, architec tonisch verantwoord vormgegeven met onder meer een aantal lange palen, dat plan krijgt de Maassluise wethouder Anton Wustrow morgen voor zijn neus. Het is door het Haagse architectenbureau ARPR0S bedacht en zal worden aangeboden door de Samen werkende Ouderenbonden. De organisaties willen dat de twee fiats aan het Willem Pijper plein in Maassluis er zo uit gaan zien. Volgens het plan komt er in de flats ook een gemeenschappelijke voorziening voor ou deren en worden de woningen aangepast aan de individuele be hoeften van de bewo ners. Morgen is er ook een 'senioreninforma- tiemarkt' in het dien stencentrum De Vloot Het plan is daar de hele dag te zien. Bezoekers kun; nen middels een enquêteformulier aangeven watzj^ er van vinden. Vlaardingen - Rita Young, de welbespraakte zange res/presentatrice, was gistermiddag voor één keer met stomheid geslagen. Slechts stamelend kwam ze uit haar woorden nadat haar jubileumgeschenk was overhandigd. Het was geen alledaags geschenk op een ook niet alledaagse jubileumdag. Rita vierdegis- teren in zaal Middelhuyse haar dertigste jaar als zan geres. Het geschenk betrof de eenmalige persing van een cd met zestien van haar eigen nummers. „Het is een bijzonder geschenk, waar geen tweede afdruk van is te maken," hield Danny Kandou haai namens de sponsors voor, „Wees er heel zuinig op.' De cd was niet het enige geschenk. Een blaaskapel haalde de j ubilerende Vlaardingese zangeres in. Ver volgens gaf een keur van Nederlands artiesten blijk van waardering bij het behalen van de mijlpaal dooT in het afgeladen Middelhuyse op te treden. Jacques Herb, Angelina Vandijk, Willeke D'estell, Bob van Vliet en het orkest Mustang en vele andere vader lands bekende artiesten traden voor het voetlicht. Omroep Vlaardingen gaf aan het feest een extra di mensie, Jan de Jong, de echtgenoot van Rita, M door een hernia gekluisterd aan het ziekenhuisbed. Door interventie van de omroep was een live-ge sprek (ook direct te beluisteren via de radio) moge lijk tussen Jan en Rita. „Op dat moment schoot ik vol. Woorden werden verdrongen door tranen," ver klaarde Rita na afloop van haar schitterende jubi- leumshow. „Juist in deze moeilijke dagen kan ik bogen op enor me steun van vrienden, bekenden en fans. Het is net alsof ik het zelf niet beleef. Pas over enkele maanden zal de juiste omvang van mijn jubileumshow mis schien tot me doordringen. Ik heb het allemaal «si doorgemaakt, maar het is nog niet doorgedrongen. Dat komt waarschijnlijk ook omdat ik juist tijdens de jubileumshow Jan heb moeten missen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1