Waterweg 15 Winkeliers De Loper ontslaan personeel Turkse sociëteit omstreden in Oost w Truck uitgebrand Centrumbewoners denken verdeeld over Liesveld AbvaKabo boos op wethouder SACRUM Reclame op regionale omroep levert weinig op Amerikanen kopen Spanjersberg in vermom mg betrapt zakkenroliers Eigenaar en winkeliers verwijten wethouder Van Ardenne-van der Hoeven 'wanbeleid' Hoorzitting over jongerencentrum, waar nu al ruiten worden ingegooid PvdA herdenkt Koos Vorrink Actie voor behoud van bibliotheekfiliaal Kernonderzeeër 'Komsomolets' pas in zomer van 1993 omhoog Glasfabrieken kondigen schonere produktie aan Wind blaast automobilist tegen vangrail Brand in de Van Riebeeckstraat Hockeynet gestolen Rotterdams Dagblad Woensdag 17 april 1991 Regio Waterweg: Brede Havenstraat 6, 3131BC Vlaardingen Tlf. 0104350557/fax 4349754 Rotterdam - Regionale en plaatselijke omroepen zullen m de toekomst nauwelijks geld verdienen aan reclame-uitzen dingen. Dat heeft directeur J. Scholten van de VNU-dagbla- dengroep gisteren voorspeld tij dens een congres over commer cialisering van lokale en regio nale media. Volgens Scholten zal de schade groter zijn dan de winst. Regionale omroepreclame wordt waarschijnlijk eind dit jaar mogelijk. Eén en ander is afhankelijk van een nadere wet telijke regeling. De omroepen worden er dan toe gedwongen de verwerving van reclame boodschappen in een apart be drijf onder te brengen. Volgens Scholten is zo'n aparte reclame-exploitatie inefficiënt en kostbaar. Doordat plaatselij ke omroepen weinig luisteraars trekken zijn de opbrengsten laag. In veel gevallen zal een professionele exploitatie niet eens mogelijk zijn. Volgens Scholten zal het bijvoorbeeld in een stad met honderdduizend inwoners nog niet mogelijk zijn op professionele wijze een winstgevend bedrijf voor de re clame-uitzendingen te exploite ren. Indien m 1992 met omroeprecla me wordt gestart, verwacht Scholten dat twee jaar later een landelijke omzet van 75 miljoen gulden kan worden gehaald. Door de hoge kosten voor ver werving van opdrachten zal de netto-opbrengst beperkt blijven tot tien miljoen gulden. Die op brengst zal gelijk worden ver deeld over omroepen en uitge vers. Volgens Scholten is de schade bij uitgevers beduidend groter dan bet profijt bij de omroepen. Dag-, nieuws en huis-aan-huis- bladen zullen naar zijn verwach ting de omzet met 45 miljoen gulden zien dalen. ",la§Ér WC Op de Vaanweg Is gisteren de cabins van een vrachtvragen- combinatie uitgebrand. Dat gebeurde ter hoogte van de Olde- tjaarde. De lading, die bestond uit geurstoffen voor de parfu- inlndustrle, werd door de brandweer natgehouden en kon zo worden gered. De brand Is vermoedelijk ontstaan door oververhitting van de motor. De bestuurder zag plotseling rook onder de wagen frapdaan komen en zette de truck met oplegger direct langs de ftam.Toen hij uitzijn auto sprong sloegen de vlammen aan alle kanten uit het voertuig, fiste John de Rotterdam - Het Rotterdamse ber- fgingsbedriji Smit i Tak kan pas in de zomer van 1993 een poging wagen de -gezonken Russi- S-sche kemonder- zeeër Komsomolets te bergen. De Rus- sen zijn het nog niet reens over de finan- Bering van het Smit Tak zal böe berging samen f Piet het Leidseoffs- \horebedrijf Heere- ^ma uitvoeren. >t)e kosten van.de berging worden ge- Ijaamd op vierhon- ï-derd miljoen gul den. De Sovjetunie Is aangewezen op buitenlandse finan ciers, waarmee nog geen overeenstem ming is bereikt, Smit Tak en Heero ma hebben daarom de operatie uitge steld tot 1993. De door kernener gie voortgestuwde onderzeeër zonk in april 1989, nadat er aan boord brand was uitgebroken. Daarbij kwamen 42 opvarenden om het leven. Het wrak van de Komsomolets ligt op een diepte van 1.655 meter, twee honderd mijl ten noorden van Noor wegen. Metingen die zowel de Noren als de Sovjets regel matig verrichten, wijzen volgens woordvoerder D. C, Kaakebeen van Smit Tak uit dat rond het wrak geen radio-actieve stra ling vrijkomt. Toch is uit voorzorg be sloten de Komsomo lets omhoog te ha len. Mogelijk speelt ook een militair be lang een rol. De on derzeeër zou vol ge avanceerde appara tuur zitten. Niet eerder is er een bergingsoperatie geweest op zo'n gro te diepte. Er zijn speciale, lichte ka bels nodig van kunststofvezels. Smit Tak en'Heere- ma werken daarom samen met kabelfa brikant Verto, ve zelproducent AKZO en IHC Gusto Engi neering. t Capelle aan den IJssel - De Amerikaanse Hallmark Cards staat op ,pet punt Gebrs. Spanjersberg Beheer (uitgever van wens- en prent- 1 briefkaarten) over te nemen. Het Nederlandse bedrijf wordt, voortge zet onder de naam Spanjersberg Groep. Er werken 350 mensen in i Nederland en België. De overneming heeft geen gevolgen voor het 1 personeel. i Spapjersberg, die voor dit jaar een omzet verwacht van .100 mil joen, omvat Uitgeverij Spanjersberg, Spanjersberg Familiedruk werk, Muva Greetings Nederland (Heerlen), een belang in de Spaan- se Sparo Cards en de gelieerde Belgische bedrijven Spanjersberg ran den Bogaert en Muva Greetings België. Partijen verwachten van de overneming dat de bedrijven van de jvj Spanjersberg Groep op deze manier de sterke bedrijfsgroei van de afgelopen jaren kunnen voortzetten en zelfs versterken, zowel in Ne- 111 derland en België als in de rest van Europa. iari Rotterdam - De Rotterdamse politie heeft gistermiddag tij dens de weekmarH op de Mari niersweg op ludieke wijze twee zakkenrollers op heterdaad be trapt. De verdachten wisten na melijk niet dat zij werden be spied door een agent in ver momming. Over zijn uniform "teeg hij een trainingspak om getopte vallen. De agenten werden op de markt aangesproken door een koop man die meldde dat er zakken rollers aan het werk waren. Deze ondernemer opperde toen het idee om een agent in vrije- tijdskleding te steken om zo de verdachten onopgemerkt in de gaten te kunnen houden. Het plan werkte uitstekend De zakkenrollers, twee Roemenen (21 en 25 jaar) werden op heter daad betrapt met 7.000 gulden op zak. Later op het bureau bleek dat de Roemenen ook in Haarlem worden gezocht voor zakkenrollerij. Door Ben van Haren Vlaardingen - De middenstanders in het nieuwe deel van het winkelcentrum De Loper worden sinds januari getroffen door dramatische omzetverliezen. In enkele gevallen zou dit reeds tot ontslagen hebben geleid en ook zouden sommige winke liers met liquiditeitsproblemen worstelen. „Oorzaak: wanbe leid van het gemeentebestuur," stelt voorzitter Arie Wapenaar van de winkeliersvereniging. Al nauwelijks bereikbaar als ge volg van twee weg-afsluitingen werden de winkeliers gisteren op nieuw onaangenaam verrast. In verband met meuwbouwwerk- zaamheden op de voormalige par keerplaats werd een nieuwe blok kade opgeworpen tussen het oude en nieuwe deel van De Lo per. „Dat gebeurt zomaar. We worden van alle kanten geïso leerd," zegt een woedende Wape naar. Hij wil geen narren noemen van bedrijven waar de hardste klappen vallen. Vanmiddag zit hij met een verte genwoordiger van de eigenaar van het nieuwe winkelcentrum, Spoorweg Pensioenfonds, bij ver antwoordelijk wethouder Agnes van Ardenne-van der Hoeven om directe maatregelen te eisen. Hij overlegt dan keiharde cijfers over de mijlenver op de prognoses ach tergebleven omzetten. Het geduld van winkeliers en ei genaar met de wethouder van Economische Zaken is ten einde. Sinds november praten ze al met Van Ardenne over verbeteringen aan het. drie maanden eerder, zij het bij stormachtig weer, feeste lijk door burgemeester Van Lier geopende nieuwe centrum. „Het heeft allemaal tot mets geleid," constateert Wapenaar. Omzetverliezen Nu uit een peiling onder de win keliers bovendien blijkt dat de bedrijfsvoering ernstig in gevaar is gekomen en er sprake is van dramatische omzetverliezen met ontslagen als tragisch gevolg, ei sen de winkeliers met steun van het Spoorweg Pensioenfonds maatregelen. De middenstanders zijn bereid hierover hun mond open te trekken, ondanks hun in gebakken wees om met negatie ve berichten de al schaars gewor den consumenten verder af te schrikken. Wapenaar: „Het was juist om het winkelplezier van die consument, dat wij al in november bij de wet houder aanklopten. Ze wekte toen de indruk onze suggesties, die de gemeente overigens geen geld hoeven te kosten, over te ne men. Maar maandenlang gebeur de er niks. Daarbovenop kwamen de onverwachte weg-afsluitingen aan Charlotte de Bourbonlaan en Churchillweg, waardoor we haast onbereikbaar zijn geworden. En dan gisteren het afsluiten van de verbinding tussen oude en nieu we Loper. Er wordt helemaal geen rekening gehouden met de toegankelijkheid van onze win kels." Het gemeenteraadslid Leny van Halteren-Schüder (VVD) heeftin- middels in schriftelijke vragen het college van burgemeester en wethouders om opheldering ge vraagd. Signalen in de richting van het gemeentebestuur dat werkgelegenheid bij de midden stand, 'de grootste werkgever van ons land', gevaar loopt moeten se rieus genomen worden, schrijft ze. Voorts vraagt ze naar het herzien van een brute afwijzing van po gingen van de winkeliers, eige naar en beheerder om met een- Vlaardingen - „Ik vind het een prachtplan, Maar ik woon wel aan het eind van de Markgraaflaan en mijn huis zal door deze bouw meer waard worden. Voor men sen die op het Liesveld wonen of tegenover het viaduct zal het an ders liggen." Het was tegen half twaalf gister avond toen de laatste inspreker deze biecht deed in de Burgerzaal van het stadhuis. Wethouder Ton van der Steen (Stadsontwikke ling) had een groot deel van de centrumbewoners inmiddels al de deur uit zien gaan op de laatste inspraakbijeenkomst voor de be slissing valt over het nieuwe Lies veld. De overgeblevenen waren het niet geheel eens met elkaar. Ze spraken de hoop uit dat de no tulist de neergelegde wensen vol doende op de gemeenteraadsle den, die uiteindelijk moeten be slissen, zal kunnen overbrengen. Bewoners van Liesveld, Joubert- straat, Van Riebeeckstraat en Markgraaflaan kregen van archi tect Jan Decker eerst uitleg over zijn laatste ontwerpen mét en zonder woontorens op het dak van de nieuwe winkels van het Liesveld. Bij de gemeentelijke uitnodiging voor de bijeenkomst hadden ze al een met uitsluitend artikelen uit onze serie 'Het nieu we Liesveld' gevulde speciale edi tie van de gemeentelijke knipsel krant en een nieuwe tekening van Decker als voorlichtingsma teriaal ontvangen. Ruim honderd mensen toonden belangstelling. De meningen waren verdeeld. Centrale vraag voor de meeste aanwezigen, onder wie enkele raadsleden, was: Wel of geen to rens van zeven woonverdiepin- gen op de expeditiestations op het nieuwe winkeldak naast het viaduct? Wethouder Van der Steen verraste r* iwezigen met zijn opmerk - doorhem benaderde objet externe deskundigen zich erover hadden verbaasd dat tussen Veerplein en Hoogstraat 'maar twee' woonto rens waren gepland. Tegelijk er kende hij dat het woongenot van de bewoners van het Lieceld 'ne gatief wordt beïnvloed.' Mevrouw Don, die wees op haar in de afgelopen 25 jaar verworven recht van vrij uitzicht, waar schuwde ervoor dat Vlaardingen wil streven naar de status van we reldstad. Het gehele plan moet volgens haar geschrapt worden. Een roltrap tussen Hema en C&A, meer onderhoud, vaker vuil op halen en het opnieuw mvoeren van de parkeersehijf zal de aan trekkelijkheid van 'winkelprome nade Liesveld' herstellen, meent zij. Van der Steen ontkende dat. „Het dynamische karakter is eruit We moeten wel met de stad verder en kunnen niet stil blijven staan en er alleen een lik verf over geven," reageerde liij. Ook liet hij me vrouw Don weten: „U kunt zich niet te allen tijde beroepen op oude rechten." Waardedaling van de woningen aan het LiesveL, zoals voorzitter Hollaar van de eigenarenvereni- ging vreest, komt volgens Van der Steen niet voor. „Integendeel, ik ben ervan overtuigd dat eerder de waarde door de upgrading van de omgeving omhoog zal gaan." Bewoners uit de omgeving maak ten zich vooral zorgen over het verlies van zonlicht, kinderspeel plaats, overlast door vroeg ram melende goederen afleverende vrachtauto's, gebrek aan eigen parkeerplaatsen en verkeers- en milieuhinder rond de parkeerga rages. Met de geuite bezwaren zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden, beloofde Van der Steen. De wethouder zei voorts, dat er een strenger parkeerbeleid in het centrum gevoerd zal gaan wor den. „We willen het blik van de straat. Bezoekers van het cen trum en mensen, die er werken moeten de garages in want we willen een verkeersluw centrum waarin we overigens geen erg hoge parkeertarieven zullen han teren." Schiedam - De gemeente gaat op korte termijn een hoorzitting houden over de eventuele vesti ging van een Turks ontmoetings centrum op de hoek van de Carte- siusstraat en de 's Gravenzan de- straat in Sehiedam-Oost. De ope ning is omstreden in de wijk, ge tuige het feit dat de ruiten van het centrum reeds verschilllende ke ren zijn ingegooid. In het hoekpandje wil de stich ting Erkam een ontmoetingscen trum inrichten voor Turkse jon geren. Enkele anonieme buurtbe woners begonnen enkele weken geleden met een folderactie tegen het centrum. In het huis-aan-huis verspreide stencil werden de ini tiatiefnemers beticht van crimi nele activiteiten als gokken en handel in verdovende middelen en drugsgebruik. De actie bleef niet zonder effect, want vandalen zagen in het ver spreiden van de folders aanlei ding om de ruiten van het cen trum in te gooien. Het geweld zet te de initiatiefnemers aan tot een tegenactie. In navolging van de anonieme folderaars gingen zy ook over tot het verspreiden van stencils in de buurt. In het schrijven ontkent de stich ting Erkam alle aantijgingen van Ingegooide ruiten accentueren het verzet in Schiedam-oost tegen de komst van een Turks ontmoe tingscentrum op de hoek van de Carieslusstraat. Foto Fotobureau Roel Dijkstra de tegenstanders. Volgens Erkam is het allerminst de bedoeling om criminele en illegale activiteiten te activeren. „Als jongerenstich- ting zijn wij juist tegen illegale praktijken, alcoholisme, verdo vende middelen, gokken en dis criminatie." In het stencil nodigen de mede werkers van Erkam de buurtbe woners uit om eens een kijkje te nemen in het centrum.JDe acties waren gebaseerd op vooroorde len, maar nu is het gelukkig rusti ger in de wijk," zegt bestuurslid Ali Korkmaz van de stichting, die binnenkort de deuren van het centrum wil openen. De politie heeft aan het gemeen tebestuur een advies uitgebracht over de eventuele openstelling van het jongerencentrum. Over de inhoud ervan wil de politie echter nog niets kwijt. „Eerst wordt er nog een hoorzitting ge houden over deze zaak," ver klaart een politiewoordvoerder zijn terughoudendheid. „Daarna moet het gemeentebestuur een afgewogen beslissing nemen." Gemeentelijke ambtenaren be kijken ondertussen wat de gevol gen van de openstelling op de parkeeroverlast en de geluidhin der kunnen zijn. De politie heeft in de eerste plaats oog voor het vraagstuk van de openbare orde. Men «s met name beducht, dat het centrum tot lijdend voorwerp zal uitgroeien van raciale twisten. Oost groeide bij de laatste verkie zingen in Schiedam uit tot het be langrijkste bolwerk van de ex- treem-rechtse Centrumdemocra ten. Vlaardingen - Voorzitter Hoek stra van de AbvaKabo-afdeüng Vlaardingen vindt het 'vreemd' dat zijn vakorganisatie niet is ingelicht over het verlies van zo'n dertig banen bij de ge meente. „En de wethouder (KooL - red.) kent de route, want hij is afkomstig uit de vakbewe ging. Gebruikelijk is dat een voorgenomen besluit ook wordt voorgelegd aan onder meer de AbvaKabo," aldus Hoekstra. De voorzitter wijst erop dat het schrappen van de banen eigen lijk ook in het Georganiseérd Overleg had moeten worden ge bracht In dat overleg praten ge meente en vakbonden met él- kaar over zaken die het perso neel aangaan. Hoekstra: „Zo denk ik erover. Het kan zijn dat er nog zaken met de post onderweg zijn, maar inderdaad, het betrokken perso neel is vorige week dinsdag in gelicht dus wij hadden ook wel wat kunnen weten." De gemeente moet miljoenen guldens bezuinigen, ondermeer vanwege de gevolgen van de Tussenbalans. Daarvoor moe ten onder meer het Holybad en het Kolpabad dicht en sluiten er twee bibliotheekfilialen. De afdeling Vlaardingen van de AbvaKabo overlegt deze dagen over de stappen doe moeten- /kunnen worden ondernomen tegen de bezuinigingsplannen die door wethouder Ranshuij- sen vorige week zijn gepresen teerd. Bekeken wordt daarbij welke acties eventueel kunnen worden ondernomen. Vlaardingen - De Vlaardingse PvdA is van plan de honderdste geboortedag vau Koos Vorrink op 7 juni op waardige wijze te her denken. Met e m boekje, een ten toonstelling, een manifestatie en een gedenkplaat op zijn geboorte huis in de Callenburgstraat wil de PvdA de leider van de voormalige jeugdbeweging AJC, die ook voorzitter is geweest van de SDAP, voor Vlaardingen aan de vergetelheid ontrukken. Koos Vorrink heeft tot zijn 'natio nale doorbraak' in 1919 in zijn ge boorteplaats Vlaardingen ge woond. Voordat hij een belangrij ke rol kreeg toebedeeld in de soci alistische beweging werkte hij als onderwijzer aan de Erasmus- school aan het Westnieuwland en op school E (later de Prins Hen- drikschool, nu De Springplank) in de Prins Hendrikstraat. Vlaardingen - Twee bewoners van de Westwijk in Vlaardingen zijn een handtekeningenactie be gonnen tegen de voorgenomen sluiting van het bibliotheekfiliaal aan de Dirk de Derdelaan. De ac tievoerders legden vandaag de eerste intekenlijsten neer in de bibliotheek. De actie is een initia ief van Atie Marlens en Ton Cox Zij vinden het onaanvaardbaar dat de ge-., meente van plan is te bezuinigen op het bibliotheekwerk. „Dat kan niet, zeker niet in een wijk waar zoveel bejaarden wonen en zoveel scholieren boeken lenen voor hun leeslijst," veroordeelt Cox het besluit van burgemeester en wethouders. Cox noemt het 'schadalig en ten- hemelschreiend' dat uitgerekend PvdA-wethouder John Ranshuij- ser, (Financiën) deze vorm van bezuinigen wil doorvoeren en zelfs beweert dat hij die ten volle kan verdedigen. De actievoerder: „Van een socialist mag je toch verwachten dat hij vasthoudt aan het principe van spreiding van kennis en macht." Als de sluiting van het filiaal doorgaat, moeten bewoners van de Westwijk voortaan boeken gaan lenen op de centrale biblio theek in de Waalstraat. Voor jon geren zal dat een minder groot probleem zijn dan voor ouderen, verwacht Cox. „Ouderen zijn vaak slecht ter been. Ik zie hen nog niet makkelijk in de bus naar het centrum stappen." Behalve het filiaal aan de Dirk de Derdelaan, wil het college van B en W ook de bibliotheek aan de Van Hcgendorplaan sluiten. Ingezonden m ededelmg SPECIALE AANBIEDING Zondag tot en met donder dag een uitgebreide HOT STONE of GOURMET 6 soorten vlees, stok brood. boter, kruidenbo ter, 3 sauzen, saladebuffet j h bestaande uit tomaten, OOtmii?cn Ihrii(icruntm uien, champignons, pa prika. komkommer en ver- schillende vers gemaakte salades 29,50 Vooraf reserveren gewenst Tel. 010-4732422, Lange Haven 115. Schiedam voudige maatregelen het 'kale plein' van het winkelcentrum te verbeteren. Leny van Halteren wil graag van het college weten welke maatre gelen B en W denken te treffen om verdere nadelige gevolgen voor het nieuwe winkelcentrum te voorkomen. Schiedam - De provincie Zuid- Holland zal waarschijnlijk zijn dreigement intrekken om de Ver- eenigde Glasfabrieken in Schie dam een dwangsom van 500.000 gulden per maand te laten beta len. Tot het opleggen van een dwangsom was besloten omdat het bedrijf hoeveelheden fiuor uitstoot die boven de toegestane norm liggen. Maar de glasfabriek krijgt vermoedelijk tot 1993 res pijt om een milieuvriendelijker produktiewijze in te voeren. Het dreigen met een dwangsom is volgens een woordvoerder van het Schiedamse bedrijf te wijten aan een communicatiestoornis tussen de provincie en de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR). De DCMR, die naleving van de hinderwet controleert, consta teerde in augustus 1989 een hoge re fluoremissie bij de Vereenigde Glasfabrieken dan volgens de vergunning was toegestaan. Op aanmaningen om die situatie on gedaan te maken werd volgens de DCMR door het bedrijf niet gere ageerd. De milieudienst besloot daarom een dwangsom op te leg gen. Bij de Glasfabrieken wordt gezegd dat het bedrijf, kennelijk zonder dat de DCMR daarvan op de hoogte was, toen al besprekin gen met de provincie was begon nen over een schonere produktie wijze. Doordat tussen provincie en be drijf al min of meer een akkoord is bereikt, gaat een rechtszaak voor de Raad van State vrijdag waarschijnlijk niet door. De Ver eenigde Glasfabrieken hadden bij de Raad van State een verzoek ingediend om de dwangsombe schikking te schorsen. De glasfabriek heeft ook een nieuwe hinderwetvergunning aangevraagd omdat de normen in de bestaande vergunning, die uit 1975 dateert, zijn verouderd. Uiterlijk in 1993 wil het bedrijf overschakelen op een andere ma nier van glasfabricage, waarbij minder schadelijke stoffen in de lucht komen en ongeveer twintig procent minder energie wordt ge bruikt Aan dit project wordt ook deelgenomen door andere glasfa brikanten in Nederland. Vlaardingen - Alhoewel hij met zijn auto van de noordelijke tegen de zuidelijke vangrail van rijks weg 20 was gebotst, is de 40-jarige Spijkenisser bestuurder van de vierwieler gistermiddag rond vijf uur zonder letsel uit zijn voertuig gestapt De man was, vermoede lijk door de harde wind, tijdens een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur kwijtgeraakt. Niet alleen de auto, ook de vang rail liep flinke schade op. Het voertuig is met een takelwagen overgebracht naar het politiebu reau van Vlaardingen, waar beke ken wordt of er technisch gebre ken aan waren. Vlaardingen - In een leegstaande woning aan de Van Riebeeck straat te Vlaardingen is gister avond omstreeks half elf brand ontstaan. Het pand was dichtge timmerd. De oorzaak van de brand is niet bekend, wel dat het pand zware brandschade opliep. Vlaardingen - Bij de hockeyvere- niging Pollux aan Je Kooikers- weg te Vlaardingen is een hoc keynet gestolen. Hei zat aan een doel vast. De schade is nog niet bekend. De vereniging deed gis teren aangifte. Het net moet tus sen maandag 16.00 uur en dins dag 12.00 uur zijn weggehaald.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1