Water /eg 131 Nieuw zwembad komt op plaats van Dol-fijn Zwaardere eis voor autoroof Motorpech achtervolgt Cornelia iSlot op werfpoorten 'Over 25 jaar levert De Vlam de premier' Bedrijfsleven vindt vliegveld onmisbaar Schutter beloond voor beteren leven Meer overleg met winkeliers De Loper Klachtenlijn voor patiënten Enquête heeft resultaat, bevolking krijgt haar zijn Faxapparaten gestolen Verdachte van ontucht weer op vrije voeten Drie branden in Schiedam Sluiting Holybad roept protest op Schipper Bosman: 'Ik heb zitten janken in de roef Hardrijders gewaarschuwd Rotterdams Dagblad Donderdag 18 april 1991 >:De werknemers van Wilton-Fijenoord in Schiedam bleven i vanmorgen demonstratief voor een gesloten poort staan. RotoCor Vos. Rotterdam - De Industriebond FNV heeft vanmorgen de poorten 1 itón de drie scheepswerven in Rotterdam - Wilton-Fijenoord, RDM |eö Verolme Botlek - gesloten gehouden. Dat uit protest tegen de fstroef verlopende, maar vandaag hervatte CAO-onderhandelingen in de metaal. Een dergelijke actie werd ook gehouden bij de drie ves- f gingen van Fokker in de Drechtstreek. ie acties in Rotterdam waren tegen de drieduizend werknemers ukken. Bij Wilton-Fijenoord en Verolme Botlek kon niemand de ff op, bij de RDM stond het kleine tussenpoortje open. Maar van ontsnappingsmogelijkheid werd maar sporadisch gebruik ge- •-ftaakt. Bij Asea Brown Boveri is in de loop van de ochtend het werk 'ifr uur neergelegd. ^netaalbewerkers van de drie werven deden vanmorgen een be- ftp op hun directies om vooral maar druk uit te oefenen op de on- llijiandelingsdelegatie, zodat er vandaag een aanvaardbaar CAO- ifeültaatuit de bus rolt. Maar in de brief, die aan de directies werd overhandigd, is ook ge waarschuwd voor langdurige stakingen wanneer er geen „fatsoen lijk eindbod" komt. Dergelijke brieven zijn vanmorgen bij ook nog ,eeh dertig andere directies van metaal- en elektrotechnische bedrij- t ven in Zuid-Holland neergelegd. -' Hei kader van de Industriebond FNV besluit vanavond aan de hand van het bereikte CAO-resultaat of het de leden zal oproepen tot sta kingen voor onbepaalde tijd. Volgens bestuurder A. Anthonis mikt dé bond erop om de stakingen op de Dag van de Arbeid - 1 mei - te laten beginnen. De bond houdt de komende week bij een tiental be- drijven een stakingsvergadermg. Morgen gaat de bond 'al aan de bak' bij veertien bedrijven. Als de on derhandelingen niet lukken zijn, volgens actie-coordinator H. Huursma, langdurige werkonderbrekingen niet uitgesloten. Minister Rltzen In op werkbezoek in basisschool De Vlam in Hoogvliet. Foto Pim Ras. Rotterdam - De ambities van de openbare basisschool De Vlam liegen er niet om: „Bin nen 25 jaar moet de minister president een ex-leerling van De Vlam zijn," stond er in het convenant dat gisteren werd ■ondertekend door minister J. ^Ritzen, schooldirecteur R.M, ^Visser en voorzitter A. Sandi- Ifort van de buurtvereniging .EenNiet Bestaat Niet. -$at?èn. was gisteren voor een -werkbezoek op de school aan -de Constanzastraat in de wijk •Nieuw Engeland. „We kregen een verzoek van het projectbu- -Veau Sociale Vernieuwing of :|Aij bier anderhalf uur kon ko- vmen kijken. Nou, dat vonden jy/eleuk," aldus Visser. '|Met«het bezoek aan De Vlam -jjheeftRitzen niet de meest vro- Jlijke wijk van Rotterdam uit- gezocht. Nieuw Engeland -stond lange tijd bekend als een buurt waar criminaliteit, van dalisme en verpaupering hoogtij vierden. „Nu zijn de oude woningen afgebroken. De wijk herstelt weer," aldus «Visser. Het schoolhoofd heeft met Hit zen gepraat over verbetering van het onderwijs, meer sa menwerking met de buurt en het opkrikken van het imago van de school. „Het beeld van de wijk straalde negatief uit op de school. Nu gaat het weer be ter. We hebben 140 leerlin gen verklaart Visser. De minister kreeg van de leer krachten te horen dat de inval- regeling voor afwezige docen ten verbeterd moet worden. Verder vroeg de schoolleiding aandacht voor de problemen met Antillianen. „Twintig pro cent van onze leerlingen is van Antilliaanse afkomst. Ze tellen maar voor één leerling, maar ze kosten meer aandacht om dat ze vaak de Nederlandse taal niet spreken," aldus Vis ser. Volgens de schooldirecteur luisterde de minister geïnte resseerd naar wat hij op De Vlam te horen kreeg. „Hij is een innemende man," zegt Visser. .Rotterdam - Managers van grote 'Rotterdamse bedrijven zien in de beslissing over vliegveld Zes- tienhoven een belangrijke graadmeter, in hoeverre de over heid het (internationaal geöriën- teerde) bedrijfsleven serieus neemt. Uitdiepte-interviews met43 top managers komt naar voren, dat het voortbestaan van de Rotter damse luchthaven van grote in vloed zal zijn voor het vertrou wen van het bedrijfsleven in de overheid. Nog los van alle economische jodelen van een vliegveld voor "Otterdam en regio, is ook de uit straling van het beleid bepalend voor het vestigingsklimaat in de Rijnmond, waarschuwen de on dernemers. Hun mening komt naar voren in één van de bijlagen van de eco- nomisch-effectrapportage over het Integraal Plan Rotterdam- Noordrand (IPNR). De rapporta ge geeft aan dat een nieuw Zes tienhoven onontbeerlijk is voor de economische ontwikkelingen in dit gebied. Rotterdam zou een belangrijke stap voor blijven op Antwerpen. Daar zijn de onder nemers niet voor niets bezig om de overheid ertoe te bewegen om luchtvaartverkeer te ontwikke len voor de Belgische havenstad, meldt de rapportage. Door Eric Hoherhoek Maassluis - De bevolking van Maassluis krijgt haar zin, het nieuwe zwembad komt op de plaats van het oude. Het college van burgemeester en wethouders van Maassluis heeft gisteravond het plan voor het nieuwe, moderne en met recreatieve voorzieningen uitgeruste zwembad gepresen teerd. Uit een Lagendijk-enquête bleek de voorkeur voor de lokatie Sportlaan. Het nieuwe zwembad, ontworpen door architectenbureau Koppert- Koenis, krijgt twee bassins met zogenaartiue verschillende doelgroepen. Eén speciaal voor rekreanten en het andere is een wedstrijdbassin met een beweeg bare bodem zodat dit bad ook voor .nstructieve doeleinden ge schikt is. De exploitatie van het nieuwe bad, dat een investering vergt van 10,4 miljoen gulden, is gebaseerd op een bezoekersaantal 220.000 mensen per jaar (40.000 personen in Maassluis en Maasland die ge middeld vijf a zes maal per jaar het zwembad aandoen). Met toegangsprijzen van ƒ4,50 (jeugd) en ƒ5,50 (volwassenen) moet het exploitatietekort net on der het door de gemeenteraad maximaal gestelde tekort van vijf ton kunnen blijven. Buiten de twee bassins, waarvan het rekreatiebassin m een serre- vorm zal worden gegoten, komt er een peuterbad, een kleuterbad, een sauna, een consumptie-ver kooppunt, een multifunctionele ruimte, een sluis naar buiten waar men op een weide van de zon kan genieten en een glijbaan van 45 meter. Bij de bouw zal te vens rekening worden gehouden met de toegankelijkheid voor rol stoelers. Uitgegaan wordt van de huidige personeelsbezeting. De fractievoorzitters van WD en PvdA, Scheerstra en Punt, heb ben al voorzichtig laten doorsche meren te willen weten of het der de bassin ineens bij de nieuw bouw kan worden betrokken. Dat zou jaarlijks vijftienduizend be zoekers extra trekken. De meer kosten van dat bad, op jaarbasis ƒ70.000,-, zouden daardoor bijna volledig gedekt worden. Scheer stra en Punt willen hiervoor des noods de beweegbare bodem la ten vervallen. Het plan is over het algemeen en thousiast ontvangen, hoewel het derde bassin nog wel voor enige opschudding zal kunnen gaan zorgen. Wethouder Snoeck van Sport- en Recreatiezaken hoopt dat de besluitvorming begin juni kan plaatsvinden, zodat in janua ri 1992 kan worden begonnen met de bouw. Rotterdam - Door zijn leven de afgelopen anderhalfjaar danig te beteren, heeft een 31-jarige Schiedammer, beschuldigd van doodslag, gisteren een strikt voorwaardelijke straf bedongen voor de politierechter. De rechtbank was, zoals politie rechter Gerntse-Visser opmerkte, in haar hart geneigd om de eis van officier van justitie mr. Wit top Koning, namelijk honderd uur dienstverlening, te onder steunen, Maar het sterk verbeter de gedrag van de verdachte na het nog uit 1989 daterende mis drijf gaf toch de doorslag. Het on middellijk gevelde vonnis werd bepaald op een voorwaardelijke straf van drie maanden met een proeftijd van driejaar. De Schiedammer werd door de of ficier poging doodslag en bezit van een geweer en 155 scherpe patronen ten laste gelegd. Op 3 juli 1989 had hij 's avonds vanuit het raamkozijn van een boven verdieping het vuur geopend op een groep mannen, die bezig was in zijn koffieshop in de Branders- steeg een vete uit te vechten. Nie mand raakte gewond, volgens de man omdat hij bewust op de muur naast de mannen had ge mikt, Een aantal getuigenverkla ringen bevestigde dat. Vanaf het moment, dat de Schie dammer de koffieshop in de bin nenstad kocht, zat hij m de pro blemen. Zijn zaak was niet alleen het middelpunt van afpersprak- tijken, waarvan hij ook zelf het slachtoffer werd. De verdachte, die in 1986 al eens een voorwaar delijke straf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar aan zijn broek kreeg wegens ver boden wapenbezit, belandde naar zijn zeggen aldus m een 'milieu, waarin ik helemaal niet wilde ver keren.' De verdachte heeft na 1989 uit drukkelijk met zijn verleden ge broken. Hij meldde zich aan bij het verzorgingshuis, waar hij nu werkt en tegelijkertijd een oplei ding tot ziekenverzorger volgt. Rotterdam - De rechtbank zat gisteren duidelijk met de banden m het haar bij de aangehouden zaak van de 21-jarige Schiedam mer, die een eis van twaalf maan den gevangenisstraf tegen zich hoorde eisen. Tijdens een eerdere zitting had de officier van justitie, mr. Van Beuningen, achtmaanden gevan genisstraf gevraagd. Nu werd dat verhoogd tot twaalf, omdat de verdachte in de tussentijd mede plichtig zou zijn geweest aan de roof van een auto in de Vlaarding- se binnenstad en aan een diefstal in een Boskoopse sigarenwinkel. - Gebruikers(sters) van het Holybad in Vlaardingen zijn in opstand gekomen tegen de voorgenomen sluiting van dit Vlaardingse zwembad. Er zijn om te beginnen handtekeningenlij sten neergelegd in de toegangs hal van het bad en middels een spandoek zal aan de buitenzijde om steun voor de actie worden ge vraagd. _Het verzet is spontaan ontstaan toen enkele gebruikers in het bad met elkaar over de sluiting spra ken. Een van hen, mevrouw Schellenberg: „We vinden het heel erg dat het zwembad mis schien dicht gaat. Er is toch al zo weinig voor ons in Hoiy. Er zijn zelfs mensen hier die roepen dat ze nu maar gaan verhuizen." De Schiedammer heeft alleen het tweede delict bekend. De advocate van de verdachte, mevrouw mr, J.Haik, twijfelde echter hevig aan de rechtsgeldig heid van de bekentenis en van de uit de sigarenzaak gestolen aan stekers, die de politie aantrof. Haik zei op de zitting dat de poli tie de fout heeft gemaakt haar cliënt in te rekenen zonder dat er nog een belastende verklaring te gen hem was afgelegd door een andere verdachte in deze zaak. Ook zou hij zijn gefouilleerd zon der dat er sprake was van enige verdenking. Desondanks meende Haik wel dat aan een gevangenis straf eigenlijk niet te ontkomen is, temeer de verdachte al eerder meer dan tien (nog onbestrafte) berovingen heeft bekend. De rechtbank, onder leiding van mr.J, Heyman, meende dat het daar niet bij kan blijven. De 21-ja- rige leidt immers aan achtervol gingswaanzin en ziet overal gees ten. Waar, hoe en door wie de ver dachte daaraan geholpen zou moeten worden, daarop wist nie mand een oplossing. Zelfs de psy choloog en psychiater konden in hun rapporten slechts aangeven dat hulp hard nodig is. Duidelijk was het volgens die rap porten wel dat die waanbeelden niet de aanleiding vormden voor de diverse roofovervallen. Der halve zal hij als een volledig toe rekeningsvatbaar persoon wor den berecht. Uitspraak volgt op 1 mei. Vlaardingen - De winkeliers van het winkelcentrum De Nieuwe Loper hebben van wethouder Ag nes van Ardenne-van der Hoeven (Economische Zaken) gisteren de toezegging gekregen, dat ze voortaan betrokken worden bij overleg over het afsluiten van we gen m de buurt van hun winkels. Verder zal over het parkeren bij de winkels en de inrichting van het winkelplein op korte termijn beslist worden. Voorzitter Arie Wapenaar van de winkeliersvere niging zegt hoopvol gestemd te zijn na het gesprek van gisteren maar de verdere ontwikkeling kritisch te blijven volgen. Volgens de wethouder hebben de winkeliers terecht geklaagd over de wijze waarop ze overvallen zijn door de reconstructies en worden ze er vanaf vandaag nauwer bij betrokken. „Met de eigenaar en beheerder van het centrum wordt over andere verbeteringen nog verder gesproken." Vlaardingen - De Algemene Pa tiëntenvereniging Vlaardingen (APPV) start binnenkort met een klachtenlijn. Het college van B en W is genegen hiervoor een start subsidie van drieduizend gulden te geven. Eerder werd een derge lijk verzoek nog door de gemeen teraad afgewezen. De APPV wil met de klachtenlijn vooruit lopen op de plannen voor een landelijk netwerk van klach tenopvang. Het ministerie van WVC subsidieert momenteel hier voor een aantal proefprojecten. De uitkomsten zijn nog niet be kend. Met de Vlaardingse klachtenlijn wil de APPV een voorzet geven om te zijner tijd meer kans te heb ben op een subsidie van het mi nisterie van WVC. Van ambtelijke zijde is gesuggereerd dat de APPV wel moet worden verplicht het bedrag voor de volgende jaren zelf bijeen te brengen. De gemeente heeft nu 3000 gul den subsidie beschikbaar omdat er met andere subsidies vorig jaar wat meevallers zijn gewest. Zo is er minder geld dan gepland opge gaan in het kader van het alcohol- matigingsbeleid en aan de Rut- gersstiehting. Schiedam - Bij een inbraak m een bedrijfspand aan de Hagastraat in Schiedam is in de nacht van dinsdag op woensdag onder meer een beeldscherm ontvreemd, evenals drie printers en een faxapparaat. Er was een ruit ingeslagen om binnen te kunnen komen. Een faxapparaat verdween ook uit een autobedrijf aan de Overschiese- weg. Daar was men binnengekomen door een deur in te trappen. Naast de fax werden ook een autotelefoon en tien autoradio's meegenomen. Fred Bosman, schipper van de Vlaardingse zeeverkenners: 'Als we nu eens een knalgroene telefooncel op het dek »tten?' Foto Fotobureau Roef Dijkstra. Vlaardingen - Storm in een glas water. Andere woorden heeft Fred Bosman er niet voor. Want wat was nou helemaal de schade nadat hij met zijn schip Cornelia tegen de spoorbrug over de Vlaar dingse haven botste. „Tien centi meter lak van de brug en aan boord een verbogen vlaggemast." Maar de schipper van de Vlaar dingse zeeverkenners zit danig met de affaire in zijn maag. De ha vendienst is ontstemd; gisteren hing het er nog maar om of de Cornelia vanuit de Voorhaven mocht terugkeren naar haar vaste ligplaats in het Buizengat. De brugwachter voelde er niet veel voor het schip te laten passeren. En al die „hotemetoten met strop dassen" die na de aanvaring een heel theaterstuk opvoerden zal Bosman niet licht vergeten. Ge spannen wacht hij af hoe de ver zekering zal reageren. Wie betaalt straks de autobussen die de NS maandag in de paniek optrom melde? De oorzaak van de aanvaring was een falend tandwiel in de koppe lingvan de Cornelia. Maar of Fred Bosman de enige schuldige is? Na het passeren van de Juliana- brug stoomde hij bij rood-groen licht ('doorvaren') op naar de spoorbrug. Tegen de verwachtin gen in ging die brug niet omhoog. Daarom gooide de schipper de motor in de achteruit, maar die weigerde dienst. Met een botsing als gevolg. Ai is de materiële schade te ver waarlozen, psychisch liep Bos man een flinke deuk op. Niet al leen vanwege het vele misbaar. De Cornelia wordt al jaren door motorpech geteisterd en Bcsman hoopte vurig dat alles goed zou gaan tijdens de eerste tocht met de gereviseerde motor. Maar mis. Kort na het incident in de Vlaar dingse haven trad opnieuw sto ring op in de machinekamer. Dat gebeurde op de Oude Maas ter hoogte van Spijkenisse. De proef vaart eindigde aan de tros van een sleepboot van Smit. Bosman: „Ik heb zitten janken in de roef, zo erg vond ik het." Monteurs van een bevriend be drijf hebben de schuit van de zee verkenners inmiddels geïnspec teerd. Met een beetje geluk kan het pinksterkamp in de Bies- bosch toch nog doorgaan Maar Bosmans relatie, die zijn diensten tot nu toe gratis beschikbaar stel de, heeft laten weten dat het nu welletjes is. Hij heeft al voor circa 80.000 gulden aan de Cornelia verspijkerd Met geen mogelijkheid valt te zeggen of na de komende repara tie het leed voorgoed is geleden. Duidelijk is alleen, dat de zeever kenners zich geen nieuwe motor kunnen veroorloven. Zoveel geld heeft de vereniging niet in kas. Bovendien is Bosman gehecht aan de huidige motor. Die dateert weliswaar uit 1934, maar het is de laatste nog werkende HMG-mo- tor in Nederland (HMG staat voor Hansiatische Motoren GeseU- schaft). En het ding is goedkoop in die zin dat hij weinig brandstof verbruikt. Sponsoring is volgens Fred Bos man de aangewezen manier om de vereniging van financiële kop zorgen te vrijwaren. Maar welk bedrijf ziet daar brood in? PTT Telecommunicatie, hoopt de schipper: „We zouden zo'n knal groene telefooncel op het dek kunnen zetten. Daar val je enorm mee op. En de uitstraling is groot We liggen lang niet altijd in de ha ven. We varen door heel Neder land, naar de Biesbosch, naar Friesland, naar Roermond." „Het voordeel van de publiciteit rond de aanvaring is in elk geval dat de aandacht even op de zee verkenners is gericht," zegt Bos man met een zwak lachje. Zijn zoon John zoekt het krantebe- ncht erbij en komt op de proppen met een reuzefoto van de bran dende tanker Haven, zinkend voor de Italiaanse kust. „Pa, be doel je dit bericht?" De schipper „Nou nee. Zo erg is het nou ook weer niet." Maassluis - In Maassluis is met ontzetting gereageerd op de voor lopige vrijlating van de 47-jarige Maassluizer, die verdacht wordt van het plegen van ontucht met een aantal Srinderen. Volgens een boze ouder is de gewezen mede werker van de drum- en twirl- groep Melody ondertussen weer gesignaleerd in de omgeving van verschillende clubhuizen. De verdachte werd afgelopen vrij dag vrijgelaten op last van het Ge rechtshof in Den Haag. De Maas sluizer, die verleden maand werd gearresteerd op verdenking van het plegen van ontucht met acht kinderen, heeft dertig dagen in voorarrest gezeten in het Rotter damse Huis van Bewaring. „De Rotterdamse rechtbank had het voorarrest aanvankelijk ver lengd met dertig (Jagen," vei- klaart een voorlichter van justitie. „Tegen deze beslissing is de ver dachte in hoger beroep gegaan. Hierop heeft het Haagse ge rechtshof gevorderd dat de ver dachte op vrije voeten moest wor den gesteld." De verdenking tegen de verdach te heeft in eerste instantie betrek king op de activiteiten, die hij zou hebben ondernomen in het club huis van de drum- en twirlgroep. Verschillende kinderen (jongens en meisjes m de leeftijd van vier tot twaalf jaar) hebben verklaard dat zij onzedelijk zijn betast door de man. Nadat een slachtoffertje haar ou ders inlichtte, ging het balletje rollen. Op het moment dat de ver dachte werd gearresteerd, had de politie reeds acht aanklachten te gen de Maassluizer binnen. In middels is het aantal meldingen opgelopen tot veertien. Het openbaar ministerie wil de verdachte 'zo snel mogelijk' voor de rechtbank ter verantwoording roepen voor zijn gedrag. Door de overvolle agenda van de recht bank kan de behandeling van de zaak echter nog wel enkele maan den op zich laten wachten. Vlaardingen - Ongeveer 50 au tomobilisten kregen gisteren van de Vlaardingse politie we gens te hard rijden een verma nende brief in plaats van een be keuring. Dat gebeurde langs een aantal wegen waar autorij ders in de regels snel geneigd zijn het gaspedaal dieper in te trappen: de Holysingel, de Flo- ris de Vijfdelaan en de Burge- messter Verkadesingel. Tijdens deze speciale controle met grote matrixborden waarop de hardrijders hun eigen snel heid konden aflezen maakte de politie duidelijk de volgende keer niet zo soepel te zullen op treden. In mei zullen regelmatig snelheidscontroles worden ge houden, waarbij onverbiddelijk het bonboekje wordt getrokken. Schiedam - In Schiedam hebben gisteren drie brandjes gewoed. Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor. 's Morgens bleek een fietstas in een kelderbox aan de Burgemees ter van Haarenlaan aangestoken. De biandweer moest een deur foi- ceren om bij het vuur te kunnen komen. Andere goederen in de kelderbox werden ook door het vuur vernield. Aan de Vondeltaan bleek iets eer der door oververhitting m een open haard brand te zijn ontstaan in de schoorsteenmantel. De brandweer bluste de zaak en leg de een stookverbod op omdat de zaak onvoldoende functioneerde, 's Avonds, aan de Boylestraat, raakte een droogtrommel over verhit dooi kortsluiting. De bewo ner was niet aanwezig. Bovenbu ren forceerden een deur en waar schuwden de brandweer die de zaak bluste. Er was flink wat rook-enroetschade.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1