Waterweg 13' Ouderen kwaad föver looneisen Bezuinigingen: B en W bïijven onverzettelijk Ontwikkeling Vijfsluizen lastig na afzegging MSR Amnesty Vlaardingen al twintig jaar actief m m 'II potterdam bereidt zich voor op komst Engelse voetbalfans peimaand: idierentuinmaand ill m M :8T i 4 I Acties 'op stoep' van Shell Zesduizend handtekeningen overhandigd tegen sluiting bibliotheken en Holybad •m m Big Johnny' let op de kleintjes 'ASHVB wil niet betrokken worden bij nieuwe Billiton' Inbreker schrikt van bewoners Frisdrank weg uit snackbar Bejaarde breekt sleutelbeen Jongen probeert jas te stelen Geen voorrang: drie gewonden Inbraak via gat in muur •fel Kermis in aanbouw, de spanning stijgt etf 4 iff Maasland heeft met schelling eigen munt SP •lS si Geen rijbewijs: aangehouden ♦4S •mt, Veearts helpt gewond paard Rotterdams Dagblad I Donderdag 25 april 1991 Regio Waterweg: Brede Havenstraat 6, 3131BCVlaardingen Tif. 010-4350557/fax 4349754 F Bsrgschenhoek - De Algemene /Nederlandse Bond voor Onde rren (ANBO) gewest Zuid-Hol- ïland heeft scherpe kritiek op de {foïse looneisen van de vakbon- den. Vooratter A.P. Schouwe- 1 naar stoort zich mateloos aan de hoge wensen van de bonden, on- -danks het feit dat zij weten dat ?'de koppeling tussen lonen en uitkeringen op het spel staat. Moor de ontkoppeling in de ja- ■éren tachtig is de AOW al op een 8-achtersiand geplaatst van onge- tVeer twaalf procent. Het zou van t sociale rechtvaardigheid getui- S'gen als de vakbonden hieraan 6,de nodige aandacht zouden be sleden", zei Schouwenaar van- /Rotterdam - De werknemers ff van Shell in Perm's en Moerdijk I' gaan 'een feestje bouwen' bij het f hoofdkantoor van het olieeon- V' cem op het Rotterdamse Hof- plein. Volgens CAO-onderhan- delaar Piet Janssen van de In- dustriebond FNV staan volgen de week vrijdag 'enkele honder den medewerkers' op de stoep van Shell. De achterban van de - industriebond verwierp de afge lopen twee dagen het verbeter- .- deCAO-bod. De weigering van Shell om ook maar iets te doen aan de verkor- /-tirtg Yan de arbeidstijd is het grootste struikelblok. Maar ook wordt de geboden loonsverho ging volgens Janssen als onvol- doende aangemerkt. morgen tijdens de gewestelijke vergadering in Bergsehenhoek. Volgens de voorzitter verkeren 'honderdduizenden ouderen die in hun arbeidzame jaren hun mouwen hebben opgestroopt om te komen tot betere arbeids verhoudingen, thans aan de grens van armoede'. De vakbon den moeten zich niet alleen voor de actieven inzetten, maar ook aan de t-actieven denken. Andes is de kans bijzonder groot, aldus Schouwenaar, dat aan de solidariteit van de tien duizenden 65-plussers een eind komt en zij alsnog hun lidmaat schap van de vakbond opzeg gen. Shell bood aanvankelijk 3 pro cent loonsverhoging per 1 april en nog eens minstens 1 procent voor een herstructurering van de loonschalen per 1 juli. In het verbeterde bod bood de olie maatschappij nog eens 0,75 pro cent per 1 januari 1992. Aanvan kelijk was dit een eenmalige uit kering van eenhalf procent Volgende week gaat ook actie voeren bij de poorten van Shell in Pemis en Moerdijk. Aan een staking bij Shell hoeft volgens Janssen niet te worden gedacht. Daarvoor is de organisatiegraad bg het olieconcern te laag. Bij de produktiehedrijven in Moerdijk en Pemis vallen zo'n 3000 werk nemers onder de CAO. {Zoals hef een goed aanvoerder betaamt, ging John'Metgod gvóorop In de sponsorloop, die de Keuctiertïus-school van de - Heer Bokeiweg In Rotterdam gisteren hield ten bate van de {stichting 'Kinderen in de knel'. Big Johnny rende een (onge- ;sponsord) rondje mee, stempelde hem gretlg'aangerelkte {kaarten ijverig aï, moedigde de zieh voor het goede doel In het zweet rennende kinderen hartstochtelijk aan en ontkwam er uiteindelijk, vanzelfsprekend, niet aan handtekeningen te zet ten pp van alles en nog wat. De opbrengst van de sponsor loop, gehóuden in het kader van de feestweek op de negentig jarige Keuchenius-school, werd aan het eind van de middag {op twee- drieduizend gulden geschat. Foto John de Rater. /Rotterdam - Nude plaatsing yan /Manchester United voor de Eu- «ropa Cup 2 finale op 15 mei in de /Rotterdamse Kuip een feit is, lo pen ze bij de Rotterdamse politie /niet over van de zenuwen. - /Hoewel de Engelse club niet bo- Jvenaan het lijstje met favorieten |stond, -benadrukt woordvoerder giGer de Jong dat het een feestdag moet worden. „Dat is tenminste pnsuitgangspunt/' Poe de verwachte .stroom van ^tienduizendenEngelsen intoom jjmoet worden gehouden, is nog Éaiét tot in detail bekend. Aan /.draaiboeken wordt gesleuteld poor de politietop van het zesde ^district, Groot-Usselinonde. Wei ij mtgelekt dat de Engelsen die fdag op de rechter Maasoever Jbioeten doorbrengen en de Bar- /belona-aanhang op Zuid dient te |bujven, pn met de vervoerders wordt ge probeerd afspraken te maken zo oveel mogelijk te voorkomen dat |ds fans vóór woensdag in de stad pankomen. pplgens de politie zorgt het feit dat de veerdiensten North Sea Femes, Olau Line en Sten a Line gisteren te kennen hebben gege ven geen supporters over de Noordzee zullen varen, niet voor extra problemen. „Wij zullen ons ervan op de hoogte stellen hoe de supporters naar Rotterdam ko men en daar ons beleid op af stemmen." Wat dat betreft rekent Rotter dam op de goede contacten met de Engelse autoriteiten. De poli tieleiding zag er ook het nut niet van in om één van de wedstrij den van Manchester United te gen Legia Warschau te bezoe ken. Men denkt genoeg van de Engelsen te weten. Daarentegen reisden Rotterdam se politie twee weken geleden wel naar Barcelona en gisteren naar Turijn om de supporters van Barcelona en Juventus te ob serveren. Daar werden ook meteen contac ten gelegd met Spaanse politie mensen die naar verwachten mee zullen reizen met de suppor- terssehare. In mei zullen acht waaronder Dier- Blijdorp, gezamenlijk speciale activiteiten organise- |^n..Centraal in deze dierentuin- pnaand staat het thema voeding. Onder de titel 'Honger als een gpaard' zullen de dierentuinen ai- Pjlei wetenswaardigheden over eetgewoonten van dieren on- de aandacht van hel publiek /brengen. Voor ieder gezin ligt er vm de maand mei bovendien een gratis kwartetspel met dit thema klaar. Blijdorp geeft in deze aetie- maand speciale rondleidingen en exposities over voeding. De rondleidingen zijn bedoeld voor gezinnen met kinderen boven de tien jaar en worden gedurende de hele maand mei dagelijks ge geven, met uitzondering van de zondag. Vanwege df: grote be langstelling is reserveren nood zakelijk. Het nummer daarvoor is: 4654333, toestel 122. Vlaardingen - Het Vlaardingse college van burgemeester en wet houders lijkt voorlopig niet van zins te zwichten voor de druk uit de bevolking om de aangekondig de bezuinigingen terug te draai- Actievoerders, die gisteravond op het stadhuis ongeveer zesdui zend handtekeningen aanboden tegen sluiting van twee biblio theekfilialen en het Holybad, vonden onverzettelijke bestuur ders tegenover zich. „We staan voor een bezuinigingsopgave van miljoenen. Het geld is gewoon op," luidde de simpele doch kei harde boodschap van B en W. Wethouder Agnes van Ardenne (CDA) deed deze uitlating in de Vlaardingse Haad voor Sr jrt en Recreatie, maar zij lie' er geen twijfel over bestaan dat ook m an dere sectoren de koek op is. „We hebben een punt bereikt waarop we ons wat subsidie aan cultuur en sportverenigingen betreft niet meer alles kunnen veroorloven." De gemeente is in de eerste plaats verantwoordelijk voor het inrich ten van het openbaar gebied, een groot aantal andere activiteiten kan aan particulieren worden overgelaten, lichtte Van Ardenne de nieuwe bestuursfilosofie toe. Daarom is er wel geld voor bij voorbeeld de aanleg van de wan delroute van 't Hof naar het Hoofd, maar moeten sportvereni gingen proberen voortaan zich zelf te bedruipen. De PvdA liet zich als coalitiege noot van het CDA by monde van fractievoorzitter Bert Kandel in dezelfde bewoordingen uit. „We staan voor een rigoureuze omme zwaai. We vragen ons af of de overheid bepaalde dingen nog moet doen." De PvdA heeft alleen moeite met het overhevelen van het onder houd van de sportvelden naar de verenigingen. Als dat inderdaad leidt tot contributieverhogingen met 150 gulden, zoals de clubs be weren, 's dat voor Kandel 'onaan vaardbaar'. Maar voor de rest gaat Kandels fractie akkoord met be zuinigingen als sluiting van het Holybad en het verdwijnen van het bureau sportieve recreatie. Ongeloof Overheerst bij duizenden biblio theekleden woede en teleurstel ling, in de sportwereld leven ver bijstering en ongeloof. De sport raad stelde gisteravond een brief op aan B en W waarin geprotes teerd wordt tegen de 'onevenre dig zware' bezuinigingen in deze sector. De druiven zijn voor de sporters zeer zuur, want de raad heeft ja ren bij BenW vergeefs aange drongen op, gematigde, tariefs verhogingen. Het stadsbestuur negeerde die geluiden om de bur gers niet op kosten te jagen. En nu wordt de sportwereld gecon fronteerd met 'gigantische lasten verzwaringen.' Als B en W willen privatiseren en onrendabele voorzieningen afsto ten, komt verkoop van de verlies lijdende parkeergarage als eerste in aanmerking, schrijft de sport raad. De bouw van een tweede, eveneens verliesgevende par keergarage lijkt de raad onver antwoord. Van de drie coalitiepartijen leek gisteravond alleen D66 de rede lijkheid van de bezuinigingen in twijfel te trekken. Raadslid Ciska Verhart ziet liever dat de sport clubs 25 procent meer huur voor de velden gaan betalen; dan kan de gemeente het onderhoud van de velden blijven bekostigen. En wat D66 betreft mag de wandel route van 't Hof naar het Hoofd best worden geschrapt, als dat de sportclubs financieel soelaas biedt. Vlaardingen - De Algemene Stichting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden (ASHVB) wil zelf zo onafhanke lijk mogelijk opereren en wordt dus niet bewust buiten de plan vorming voor de lokatie BiiÜton- flat gehouden. Het college van B en W antwoordt dit op schrifte lijke vragen van het PvdA-raads- lid Leo ten Have. Daarom ook is de ASHVB nauwelijks betrokken bij het stedelijk management dat genoemde plannen ontwikkelt, aldus de beantwoording. Op de plaats van de huidige Billi- tonflat moet, zoals bekend, een groot 'zorgcentrum' komen voor oudere mensen. De verzorgings huizen werken aan die plannen mee, B en W spreken tegen dat in dat management instellingen van confessionele signatuur de dienst zouden uitmaken. Het college wijst erop dat 'identiteitsvrij' ge werkt wordt en getalsmatige za ken er geen rol spelen. BenW memoreren dat de ASHVB zo los mogelijk van de ge meente wil opereren. De ASHVB heeft dat ook nadrukkelijk onder streept, eind vorig jaar tijdens overleg met onder meer de pro vincie. Het college zegt nooit een ver zoek van de ASHVB gekregen te hebben om te mogen worden toe gelaten tot de bouwdirectie, die bezig is met de planontwikkeling rond de Billitonflat. De ASHVB had ook nooit zelf mogen bouwen omdat de regels dat in dit geval niet toestaan. Schiedam - Een inbreker die ver moedelijk niet op de hoogte was van de aanwezigheid van de be woners, heeft het gisteravond om negen uur op een lopen moeten zetten om niet in de kraag te wor den gegrepen. De man maakte bij het uit z'n voegen trekken van de achterdeur van de woning aan de Voltastraat in Schiedam zoveel la waai, dat de bewoners polshoogte kwamen nemen. Daarop zette de man het op een lopen en ver dween in de richting van de Snel- liussingel. Vlaardingen - In een snackbar aan de Madoerastraat in Vlaar dingen is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Door een ruitje te verbreken en het lui- dalarm te vernielen, kon men on gestoord snoepgoed en frisdrank wegnemen. De waarde hiervan en de aangerichte schade zijn nog niet bekend. Vlaardingen - Een 83-jarige Vlaardinger is gistermiddag met zijn snorfiets gevallen op de Wa tersportweg, ter hoogte van de Marathonweg. Door de val, waar van de oorzaak onbekend is, was de man enige tijd buiten bewust zijn. Met een ambulance werd hij naar het Holyziekenhuis ge bracht. Daar bleek hij een sleutel been te hebben gebroken. Vlaardingen - Bij V D in Vlaar dingen is gistermiddag een 15-ja- rige Vlaardinger in de kraag ge vat bij het plegen van een winkel diefstal. De jongen wilde een kol- bert met een waarde van 99 gul den meenemen zonder te betalen. Tegen hem is proces-verbaai op gemaakt. Schiedam - Nu Mineral Services aanleggen op een door scheeps- afwijzing van MSR een flink gat de gemeente zich niet permitte- Rotterdam afziet van een vesti ging op Vijfsluizen, wordt de ont wikkeling van dit industrieter rein een stuk lastiger. „De plan nen voor Vijfsluizen staan niet op losse schroeven, maar we zullen flink moeten rekenen voor we be sluiten of en hoe we verder gaan," aldus Raymond Vredebregt, amb tenaar Economische Zaken bij de gemeente Schiedam. Een groot deel van de Schiedam- se bevolking, de gemeenteraad incluis, mag dan opgelucht adem halen sinds het 'milieu-onvrien delijke' MSR heeft besloten Vijf sluizen links te laten liggen, de afzegging heeft ook een negatie ve kant. Het mineraalverwerken- de bedrijf was een ideale gegadig de voor de kop van het nieuwe in dustriepark, dat de gemeente wil werf Wilton Fijenoord afgedankt stuk grond. Het zal moeite kosten voor juist die plek een even ge schikte partner te vinden. MSR zou niet alleen een flink aantal van de beschikbare vier kante meters afnemen, het be drijf zou ook zonder extra kosten voor de gemeente de nog over eind staande onderzeebootloods gaan gebruiken. Het is maar-de vraag of een andere ondermening deze loods op dezelfde voorwaar den wil overnemen. In zijn huidi ge vorm is de loods lang niet voor ieder bedrijf meteen bruikbaar. Moet er verbouwd worden, dan komen de kosten voor rekening van de gemeente, en dat heeft weer gevolgen voor de exploita- tieopzet van Vijfsluizen. Vredebregt erkent dat er door de is gevallen in de exploitatiebegro ting. Er zijn weliswaar nog meer gegadigden voor het industrie park, maar de vraag is of hun aan deel in de exploitatie voldoende is om het licht op groen te zetten voor het bouwrijp maken van het terrein. De gemeentelijke reken meesters zijn daar nog niet uit. Dat Schiedam 'iets moet doen' met het voormalige scheepswerf- terrein staat voor Vredebregt vast. Hij wijst op de uitstekende ligging langs Rijksweg 19 en de, overigens nog lang niet concrete plannen voor een metrotunnel naast de bestaande Beneluxtun- nel, waar Vijfsluizen aan grenst. De goede bereikbaarheid en de ligging aan het water zijn sterke troeven. Schiedam zal de knoop snel moe ten doorhakken. Veel uitstel kan ren, want de ontwikkeling var. Vijfsluizen wordt voor een be langrijk deel betaald uit de Rena- val-pot en die regeling loopt maar tot 1993, Als Schiedam de toege zegde vijf miljoen gulden uit die pot verspeelt ontbreekt verder ie dere financiële basis voor het be drijvenpark. Theoretisch kan de gemeente het project probleemloos afblazen. Er zijn nog geen grote investeringen gedaan in Vijfsluizen, op de amb telijke voorbereidingen en het op ruimen van enkele vliegtuigbom men uit de Tweede Wereldooor- log na. Maar Vredebregt maakt duidelijk dat Schiedam zich de kans op nieuwe werkgelegenheid niet graag zal laten ontgaan. Daarnaast: bedrijven zijn in de re gel ook goed voor aantrekkelijke bijdragen aan de gemeentekas. Vlaardingen - Werk van Vlaarding se kunstenaars dat als thema 'mensenrechten' heeft is te zien op een tentoonstelling, die maan dag in Theatercafé De Harmonie wordt geopend en drie maanden duurt. De opening is meteen de start van de viering van het twin tigjarig bestaan van Amnesty Vlaardingendat thans twee actie groepen telt naast vele schrijf- groepen en donateurs. Op 2 mei volgt een jubileum-avond in De Harmonie met zang, muziek, in terviews en uiteraard de moge lijkheid om aan buitenlandse overheden brieven te schrijven voor het vrijlaten van gewetens gevangenen. In Vlaardingen werd in 1971 door kinderen van leden van de vere niging Expogé (Ex-politieke ge vangenen) een afdeling van Am nesty opgericht. Dat was tien jaar na de start van Amnesty Interna tional en vijfjaar na de opneming van een Nederlandse afdeling. Van die kinderen van mensen, die aan den lijve hebben onder vonden wat het betekent om poli tiek gevangene te zijn, is na twin tig jaar alleen Ineke Diepstraten nog actief in Amnesty Vlaardin gen. Anderen zijn verhuisd, ge stopt of zijn zich op andere wijze gaan bezighouden met hetzelfde doel. De afdeling telt nu 25 actieve le den, die, verdeeld over twee groe pen, zich regelmatig bezighouden met pogingen om in Zuid-Amen- ka, zuidelijk Afrika, Indonesië, Syrië, de Oostbloklanden en sinds kort Sri Lanka gevangenen vrij te krijgen, die vanwege gods dienstige of politieke overtui ging, ras, taal, sexe of etnische af komst vastzitten. Beide groepen werken nauw sa men met allerlei maatschappelij ke organisaties en groeperingen in Vlaardingen. Zij houden zich permanent met drie kwesties be zig. Dat kunnen individuen zijn of groepen. Het werk bestaat uil het leggen van contacten en het voeren van de noodzakelijke ac tie. De ene keer is het van belang de overheid onder druk te zetten, de andere keer kan het een inza meling van geld zijn om familie leden van gevangenen te steu nen, medicijnen te verschaffen of een advocaat te betalen. Bij de presentatie van het jubi leumprogramma kost het Ada Pellearts en Ineke Diepstraten moeite namen te noemen van ge vangenen, die vrijgekomen zijn met behulp van Vlaardingse groe pen. Een Braziliaanse vakbonds man en een tegen Klaas de Jonge geruilde dominee in Zuid-Afrika worden uiteindelijk wel ge noemd. Direct resultaat is vaak niet meetbaar. Toch heeft het werk nooit ontmoedigd. Ineke Diepstraten: „Als je ziet wat er is veranderd in de landen waarmee we ons in die twintig jaar hebben beziggehouden dan herken je resultaat. Kijk naar Oost-Europa, Spanje en Brazilië." Dat er veel te doen blijft, consta teert ze ook. „Denk nu bijvoor beeld aan Kurden of Palestynen in Kuwayt en de bezette gebieden van Israel" Op de jubileumavond op 2 mei knjgen Indonesië, Rusland, Sri Lanka en Brazilië speciale aan dacht. Sjors Frohlich van NCRVs Peperklip interviewt Amnesty-le- den over de mensenrechten in die landen, verder treden dansgroe pen en een Braziliaanse zanger op en beeldt spelgroep Argus de Amnestywerkers uit. De organi satoren hopen veel nieuwe leden in te kunnen schrijven. Schiedam - Flinke blikschade en drie gewonden waren het gevolg van een aanrijding die gister avond rond half twaalf aan op Westvest in Schiedam plaats vond. Doordat een 24-jarige Sehiedamse bestuurder van een personenauto verzuimde voor rang te verlenen, reed hij op een bestelbusje met twee inzittenden, eveneens uit Schiedam. Zij moes ten in het Holy-ziekenhuis wor den behandeld en mochten met enkele hechtingen naar huis. De bestuurder van de personenauto werd ter observatie in het Schie- landziekenhuis opgenomen. Schiedam - De eigenaar van een kledingzaak aan de Hoogstraat in Schiedam moet gisterochtend bij het openen van zijn zaak raar hebben gekeken, toen hij ontdek te dat inbrekers een groot deel van de koopwaar hadden gesto len. De dieven waren binnen ge komen nadat ze in de stenen muur van de achterpui een gat hadden gemaakt. Op hun gemak hebben ze hun slag kunnen slaan want er werden driehonderd spij kerbroeken en ongeveer vijftien jacks meegenomen. De aan het pand toegebrachte schade be draagt 33.000 gulden. i?pj l:H| Mm De spanning is van de kinder gezichten af te lezen; hoe lang duurt het neg voor ze In de draaimolen kunnen? De kennis in het centrum van Vlaardingen is in aanbouw. Nijvere handen monteren de vermaaks- apparaten tot draai- en zweefmolens, tot rijdende treintjes en spookhuizen. Tot alles wat bij een kermis hoort. En kinderen van groot tot klein wacLten onrustig op de dingen die komen gaan. Foto Fotobureau Roel Dijstra Maasland - De Maaslandse schel ling is al volop in roulatie. Sinds de speciale herden kingsmun i eind januari bij de Rijksmunt in Utrecht werd geslagen, duikt het muntstuk steeds meer op in het betalingsverkeer in en rond Maasland. De schelling, die dezelfde grootte heeft als een rijksdaalder, is uit gebracht in goud, zilver en cupro- nikkel voor de verzamelaars. In datzelfde nikkel is de schelling als klinkende munt van vijf gul den als betaalmiddel te gebrui ken bij de plaatselijke midden stand, bedrijven en instellingen. Er zijn voorlopig tweeduizend schellingen geslagen, althans van de 'betaalmunt'. Tot aan het eind van dit jaar zal de munt nog wor den geaccepteerd- De geschiedenis van de Maas landse schelling gaat tot in de be gintijd van de vestiging van de Duitsche Orde terug. Onder Wyn- rich van Kniprode (1351-1382) had de Duitsche Orde al het recht van muntslag, waaronder een schilling. Op die munt is de Maas landse schelling gebaseerd. Zie ook pagina 15. j Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisteravond rond kwart over zeven tijdens een controle een automobilist aangehouden die niet over een rijbewijs be schikte. Verder bleek de auto niet APK-gekeurd te zijn. De wagen is voor technisch onderzoek overge bracht naai het bureau. Tegen de bestuurder, een 21-jarige Vlaar dinger, is proces-verbaal opge maakt. Schiedam - Een veearts heeft gisteravond rond half zeven een paard moeten behandelen dat zich had verwond aan prikkel draad op een weilandje aan de Zwaluwlaan in Schiedam. Het be trof het linkeronderbeen. Het dier kon hierna op het weilandje blijven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1