M V Kurden verlaten de bergen VN willen snel taak geallieerden overnemen Vrouwen herdenken Ravensbrück a wmms Drie weken vormgeving Bezorging? Gorbatsjov: economische uitzonderingstoestand EEN VACATURE IN DIT GEBIED HOORT IN DEZE KRANT VANDAAG ZIJN DAT ER RUIM 520 25 Reportage 11 Sport De sterren Oude meester in 1 staan het vak rafelt de 8 gunstig voor politiek uiteen g Feyenoord... Enorme aanslag voor hasjbende 29 Reportage 'Rotterdam is i natuurlijk tikkeltje ordinair' Tunne! door de Pyreneeën Voedsel naar Leningrad Popconcert op Nederlandse tv Bijna 8 miljoen voor Kurden HhHnKSMS&i OIO 4004.444 Snelheidsmaniak kan auto terugkopen na inbeslagname SZaBB m Maradona weer vast voor drugs Geldboetes 'ramprijders' Panda's naar OS Barcelona Déze krant twee weken gratis...? Vul de bon in. It I Zaterffdg 27 april 1991 I Jaargang 1 Nummer 23 I Redactie: Beursplein 37 Rotterdam Hoofdkantoor: I Witte de Withstraat 25 3012 BL Rotterdam, 010-4004400 Rotterdam Den Haag - De fiscus heeft de hoofdverdachten van een begin deze maand opgerolde hasjbende aangeslagen voor tientallen mil joenen guldens wegens niet-be- taalde inkomsten- en omzetbelas ting. De belastingaanslag komt na een omvangrijk onderzoek van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (Fiod) en bet politieteam dat sinds januari 1989 de activiteiten van de bende heeft blootgelegd. De hoogste aanslag kreeg een 34- jarige verdachte uit Den Haag. De belastingdienst heeft hem aange slagen voor35 miljoen gulden. Justitie heeft destijds beslag ge legd op allerlei bezittingen van de verdachten, waaronder schepen en dure auto's. Volgens Justitie zijn die goederen gefinancierd uit de handel in hasj. De belastingdienst heeft ook an dere verdachten claims opgelegd, oplopend tot zo'n 30 miljoen gul den. Uit politie-onderzoek zou blijken dat deze verdachten tien tallen miljoenen guldens hebben verdiend met de handel in hasj. agblad i a pagina pagina pagina pagina pagina pagina pagina pagina pagina 2 .MensenCentraal 3Actueel SBuitenland 7Opinie 9e.vSport 13e.v.Plaatselijk 18,19Economie 21Cultuur 23e.v. .Reportages 35e.vVRIJ Uit Parijs - Frankrijk en Spanje heb ben een overeenkomst getekend om een tolvrije autotunnel aan te leggen door de Pyreneeën. De tunnel wordt gebouwd onder de Col du Somport, ten zuiden van de Franse stad Pau. Het verdrag, dat een vooronder zoek naar de bouw betreft, werd donderdag ondertekend door de Franse minister van Verkeer Louis Vesson en zijn Spaanse ambtgenoot Jose Borrel!. De kosten van de 8,6 kilometer lange tunnel worden geraamd op 950 miljoen franc {ongeveer 330 miljoen gulden), Daarvan wordt ongeveer 75 miljoen gulden be taald door de Europese Gemeen schap. Het is de bedoeling dat de tunnel eind 1995 of begin 1996 wordt opengesteld, waarmee dan een einde zal komen aan de proble men van winterse weersomstan digheden en opstoppingen in het toeristenseizoen. Den Haag - De restanten aan voe dingsmiddelen van de lv-actie 'Help de Russen de winter door' gaan naar sociaal zwakkeren in Leningrad. Een Russisch schip met aan boord 44G ton levensmid delen is inmiddels vanuit Rotter dam richting Rusland vertrok ken. Het zijn geen volledige pak ketten, Het gaat om restpartijen van de spontane schenkingen die de stichting binnenkreeg op de inzamelactie. Bovendien gaat, op verzoek van de Russen, met het schip nog eens zestig ton baby voeding mee. Hilversum - Het popconcert 'Save the Kurds', dat zondag 12 mei in het Wembley-stadion in Londen wordt gehouden, zal rechtstreeks te zien zijn op de Ne derlandse televisie. Dat hebben de KRO, de NCRV en de Avro gis teren bekendgemaakt. Het concert, waarvan de op brengst ten goede komt aan de Kurdisehe vluchtelingen, wordt uitgezonden op Nederland 1 van af 21.00 uur. De KRO-program- ma's op die avond kennen andere aanvangstijden of worden ge schrapt. KRO, NCRV en de Avro zijn gezamenlijk verantwoorde lijk voor de uitzending. Het con cert, dat tenminste tot midder nacht duurt, is vanaf 21.00 uur ook te beluisteren op Radio 3. Ingezonden mededeling Coöperatieve Vereniging voor Uitvaartverzorging U.A. (C.V.U.) Dag Nacht bereikbaar 010-4661100 Door Maurice Wilbrink Silopi - De stroom vluchte lingen uit de Turkse bergen naar Irak begint langzaam op gang te komen. De eerste duizend Kurden worden dit weekeinde bij Zakho ver wacht. Amerikaanse militai ren hebben tot nu toe onge veer achthonderd tenten op gezet, waarin plaats is voor ongeveer drieduizend vluch telingen. De Amerikaanse luitenant-kolo nel Fiocke verwacht dat de Kurdi sehe vluchtelingen geen aarzelin gen meer hebben om uit de Turk se bergen naar Zakho terug te ke ren. Gisteren leidden de Ameri kanen opnieuw een groep Kurdi sehe stamleiders rond in de buurt van Zakho om hen ervan te over tuigen dat de situatie veilig is. De meeste Iraakse troepen heb ben gisteren de noord-Iraakse stad Zakho verlaten, zoals was ge ëist door de geallieerden. Neder landse mariniers hielden zich gis teravond op in de buurt van der tig tot vijftig gewapende Iraakse militairen, die hun intrek hebben genomen in douanegebouwen bij de Turks-Iraakse grens. In Zakho zijn nu nog 50 Iraakse politiemannen, uit de streek af komstig, aanwezig, die bekend zijn bij de lokale bevolking. Afge lopen zondag waren er im ixaal driehonderd man Iraakse politie door Baghdad naar Zakho gediri geerd. De geallieerden gingen er vanuit dat zich hieronder leden bevonden van de Iraakse gehei me dienst en de republikeinse garde. Ultimatum De terugtrekking van de Iraakse troepen kwam nadat de geallieer den in een ultimatum hadden ge steld dat de bewapende troepen voor het weekeinde Zakho dien den te verlaten. De vijftig man lo kale politie mag blijven om de orde in het stadje te handhaven. Gisteren patrouilleerden tevens 650 man Britse militairen door de straten van Zakho. Volgens de internationale pers bureaus hebben Kurdisehe guer rillastrijders donderdag een poli tiebureau in Zakho aangevallen. Bij die aanval raakten minstens vijf politiemensen gewond, heeft de burgemeester van Zakho gis teren bekend gemaakt. Inwoners van Zakho zeiden dat bij de aan val twee doden waren gevallen onder de politiemensen De Verenigde Naties (VN) zijn van plan 'binnen enkele dagen' de door de geallieerden opgezette kampen voor Kurdisehe vluchte lingen in noord-Irak over te ne men. Dat is gisteren gezegd door de secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, Het is altijd de bedoeling geweest dat de vluchtelingenkampen zou den worden overgenomen door de VN. Volgens Perez de Cuellar kan dat nu ook snel plaatsvinden. Het enige dat nog moet gebeuren is dat een aantal details moet wor den uitgewerkt, zei hij. Zie ook pagina 5 Den Haag - De gezamenlijke Ne derlandse hulporganisaties heb ben ruim 7,7 miljoen gulden bin nen voor hulp aan de slachtoffers van de burgeroorlog in Irak. Op een speciaal daarvoor geo pend gironummer is ruim 6,5 mil joen gulden binnengekomen. De Nationale Postcode Loterij schenkt daarnaast 1,1 miljoen gulden aan de gezamenlijke hulp organisaties om de Kurdisehe vluchtelingen te steunen. De inzamelactie van de hulpor ganisaties loopt goed, aldus de woordvoerder van het Rode Kruis. „We krijgen momenteel een half miljoen per dag binnen." Vorige week donderdag bedroeg de stand nog ruim 3,6 miljoen gul den. '-vW/ 1 ''T-'r..-1 v> Dit zeven meter hoge informa tiepaneel, ontworpen door het Rotterdamse bureau 4 voor 1, is bestemd voor een splinter nieuw postkantoor fn Polen. 4 voor 1 Is één van de deelne mers aan de manifestatie 'Ont werpen In opdracht'. Rotterdam - Niet minder dan veertig ontwerpers uit Rotterdam en omstreken vertonen sinds gis teren staaltjes van hun kunnen in het World Trade Center in het hartje van Rotterdam. De ten toonstelling 'Ontwerpen in op dracht', uniek omdat de Maasste- delijke ontwerpers zich voor het eerst gezamenlijk presenteren, werd gistermiddag geopend door de voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. R.P.M, de Bok. Gisteren zijn tevens zo'n driedui zend catalogi, waarin de ontwer pers hun werk tonen, verspreid onder het bedrijfsleven in het Rijnmondgebied. Met de mani festatie, die duurt tot 18 mei, wil initiatiefnemer bNO Romeo Del ta, de regionale beroepsvereni ging, opdrachtgevers attent ma ken op wat er in Rotterdam alle maal gebeurt op vormgevingsge- bied. Volgens C.H. Weeda, hoofd cultu rele zaken van de gemeente Rot terdam, wordt het tijd dat ook de gemeente iets op gang brengt. „Er komen voorzichtig wat mid delen voor kleinschalige projec ten. Er valt te denken aan prijzen, prijsvragen of kleine opdrach ten." B«I voor nabezorglng op maandag t/m vrijdag van 1B.00-19.00 uur Op zaterdag tot 16.00 uur. dinsdag 30 april Rotterdams Dagblad wel. Mocht t; toevaHig geen krant i hebben gehad, dan kunt u tussen .144» en 16,00 uw de lezersservice betten voor nabeczorglng: Ü10-40C4.444 Moskou - Sovjet-president Mi- chaü Gorbatsjov zal onmiddellijk na 1 mei een decreet uitvaardigen waarbij in bepaalde economische sectoren de 'uitzonderingstoe stand' van kracht zal worden. Dit heeft hij gisteren verklaard, zon der verder in details te treden. Premier Valentin Pavlov had zich begin deze week al uitgesproken voor het instellen van de uitzon deringstoestand, met name in de transport-, energie- en financiële sector. Het plenum van het Centraal Co mité van de communistische par tij besloot donderdag voor de duur van één of twee maanden tot buitengewone maatregelen ter bestrijding van de economische crisis in de Sovjetunie en om 'ex plosies van sociale onrust' te voorkomen. De Sovjet-economie lijdt op dit moment onder meer zwaar onder de massale staking van mijnwer kers in het land. Miljoenen arbei ders in de gigantische Russische republiek hebben ook gisteren weer voor korte tijd het werk neergelegd uit protest tegen de slechte leefomstandigheden en de prijsverhogingen. Volgens het officiële persbureau Tass hebben 50 miljoen arbeiders of het werk neergelegd, of pro testbijeenkomsten gehouden. De acties werden georganiseerd door de Onafhankelijke Russische Vakbonden, die zeggen 60 mil joen leden te hebben. Zij negeer den daarmee het stakingsverbod van de regering en de oproep van de Russische president Boris Jeitsin een einde te maken aan de arbeidsonrust. Duizenden arbeiders in Wit-Rus- land gingen gisteren juist weer aan het werk omdat ze voorlopig tevreden zijn over de concessies die president Michaïl Gorbatsjov heeft gedaan in zijn overeen komst met negen unierepublie ken. Zie ook pagina 5 Den Haag - Snelheidsmaniak ken die hun auto kwijtraken om dat ze minstens vijftig kilometer te hard reden, kunnen hun wagen later terugkopen. Net als elke an dere burger mogen zij meebieden bij de openbare verkoop. Een voorkeursbehandeling zit er ech ter niet in. De in beslag genomen auto's wor den in eerste instantie door de po litie in bewaring gehouden. Na twee tot drie weken gaan ze naar Domeinen die ze beheert tot on herroepelijk is dat de auto niet meer teruggaat naar de eigenaar. De rechter beslist over verbeurd verklaring. De verzekeringsmaatschappijen zijn niet bereid op te draaien voor het verlies van een auto ten gevol ge van te h ard rijden. In het Noordhollandse Kaarlem- merliede maakten de eerste twee automobilisten kennis met de verscherpte richtlijnen van de procureurs-generaal. Bij een snelheidscontrole werden hun auto's in beslag genomen. n'tj Zie ook weerbericht op pagina 2 Buenos Aires - Diego Maradona is gisteren door de Argentijnse poli tie gearresteerd nadat hij in het bezit bleek van een halve kilo co caïne. Maradona werd aangehouden in het appartement van zijn zwager in Buenos Aires. Naast de voet baller werden nog twee andere personen gearresteerd, wier iden titeit niet is onthuld, Fans verhin derden in eerste instantie dat de politie de voetballer in een over valwagen kon meevoeren. Nadat aanzienlijke versterkingen waren gearriveerd, die de supporters op afstand hielden, kon Maradona worden afgevoerd naar het poli tiebureau. Eerder deze maand kreeg Mara dona in Italië een schorsing opge legd wegens het gebruik van co caïne. Hij keerde daarop met zijn gezin naar zijn vaderland terug. Breda - De kantonrechter in Bre- da heeft 27 automobilisten voor grove overtredingen bij de ver- keersrampen in dichte mist op de f A-59 bij knooppunt Zonzeel (23 f augustus vorig jaar) en op de A-16 bij Breda (6 november vorig jaar) f j veroordeeld tot geldboetes van 150 tot 1.000 gulden. Bij deze twee |j enorme kettingbotsingen, waar- bij bijna driehonderd auto's en t| vrachtwagens betrokken waren, p vielen tien doden. Bovendien raakten 53 mensen gewond en konden 116 auto's naar de f schroot. I; Sommige automobilisten kregen bovendien een voorwaardelijke f rijontzegging van drie maanden. De meesten hadden te hard gere- L den of te weinig afstand geno- eg men. p De Bredase rechtbank behandelt t over een paar maanden nog zeven f zaken. Die verdachten worden T beschuldigd van zo roekeloos rij-f: gedrag, dat hun dood door schuld wordt verweten. Peking - China wil een paar reu zepanda's beschikbaar stellen aan Spanje voor de opening van de Olympische Spelen, volgend jaar in Barcelona. De burgemeester van Barcelona had vorig jaar om de panda's ver zocht om de openingsceremonie 'meer kleur te geven.' De twee panda's zullen drie maanden te zien zijn in de dierentuin van Bar celona. In het verleden hebben dierentuinen in de VS, België, Australië en Japan tot 500.000 dollar betaald om tijdelijk een paar panda's in de kooien te krij gen. OptKJt Óeoeretè cfeemé Plaat» ■WQO VB;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1