11 De Van Hogendorplaan even 'stukje Amsterdam' Overkapping Broersvest laat nog op zich wachten Bewoners van De Lopereisen parkeerplaatsen in ft Oranje-collectie in Stedelijk Museum jgpgyy Milieu vereniging in gevaar Historische 'gekte' rond Duitsche Orde [Extra politie koningshoek Op weg naar het Brielse Meer transportcentrum fërgeet woningbouw terziening linke schade bij aanrijding Vijftien boetes bij grootscheepse alcoholcontrole 'Houten vlonder als alternatief voor wandelroute langs haven' Winkeldief Hardrijders Tas gestolen NAUTIK WATERSPORT Rotterdams Dagblad j Maandag 29 april 1991 'i- 'i RW Maasland - De festiviteiten rondde viering van het 750-jarig bestaan van de Ridderlijke Duitsche Orde iB Maasland, zijn in alle hevigheid losgebarsten. Ais openingsweekemde een graadmeter voor het vervelg moet zijn, dan heeft Maasland de komende afweken nog heel wat te venvachten. Wat de Duitsche Orde in de voorgaande 749 jaar nog met was gelukt, is nu wel hei geval. Er is m het dorp gfn kleine 'gekte' ontstaan rond de aanwezigheid van die Duitsche Orde. die in de hedendaagse prak- ImjjtBog slechts uit het grondbezit van zo'n 160 hecta* fóMljkt te bestaan. wieliad het immers voor mogelijk gehouden dat de 'irnposanie Nederlands hervormde kerk ooit nog eens vol zou zitten met honderden mensen in histo rische kledy. Dat bleek vrijdagmiddag bij de ope- .„ittg van de festiviteiten toch het geval. Het Maaslandse dorpsbeeld vertoonde ook doorlo pend een schouwspel van fraai verklede mensen. ,van wie een aantal zich - zoals oud-voorzitter Piet ''vanDyk van de ijsclub - onherkenbaar had uitge bet. Het officiële gedeelte bestond verder uit het onthul len van een kerkraam, de presentatie van het kaart boek van Potter en een jubileumboek, hel openen -van een zes maanden durende expositie over de nd- derorde en het onthullen van een sierbestrating met rhetwapen van de orde. Vervolgens was het feest in Maasland, vrijdagavond zowel in de Nederlands hervormde kerk als het Tref- I punt, en zaterdag met een veetentoonstelling en een heuse boerenbruiloft in de feesttent bij de ijsbaan. 'Maassluis - De politie van Maassluis heeft besloten 'extra te gaan surveilleren bij het winkelcentrum Ko- imngshoek vanwege het toenemend aantal inbraken, [In de nacht van vrijdag op zaterdag kon nog een 17- jange jongen van het dak van het winkelcentrum jwtden gehaald. Hij was van plan in te gaan breken. (Eert slager had hem gezien en de politie gewaar schuwd. Een dag eerder was ingebroken in een eos- 'icazaak in Koningshoek. py™ jjjetii ■en bonte vloot van pleziervaartuigen fleurde zaterdagmorgen te Vlaardingse Oude Haven en de Bulten Haven op. Zo'n veertig dieepjes gingen namelijk, begeleid door de Havendienst, op «g naar het Brielse Meer. te tocht was bedoeld om de opening van het Jubileumjaar van de fetersportvereniglng Vlaardlngen luister bij te zetten. btq Fotobureau Roel Dijkstra laassluis/Maasiand - In de concept-bestuursove- eenkomst voor de verwezenlijking van het West- mdse transportcentrum op de grens van Maasiand n Maassluis ontbreekt een koppeling met de Maas- andse behoefte aan woningbouw, te fractie van het CDA, met zeven leden een meer arbeid in de gemeenteraad, had dit als 'harde' voor aarde gesteld. tén h ui sves tings regeling bk aan de huisvesting van de werknemers van de P bet centrum te vestigen bedrijven is geen alinea [Wijd in de overeenkomst. Het CDA pleit voor één fëstlandse huisvestingsregeling, zodat de druk Gp s woningmarkt niet alleen op Maasland komt te lig- 3n de overige achttien randvoorwaarden van het OAis in het concept wél aandacht besteed, te pestuursovereenkomst is tijdens een gecombi- terde vergadering van alle Maaslandse raadsfrac- öin het gemeentehuis besproken. De betrokken ^rtijen die de overeenkomst uiteindelijk moeten evfótigen zijn de gemeente Maasiand, de coöpera- eve vereniging Transportcentrum Westland, de winde en het Samenwerkingsorgaan Westland, initiatiefnemers gaan ervan uit, dat de ingedien- bezwaren eind 1993 afgehandeld kunnen zijn. öhdaama kan er daadwerkelijk met de aanleg &Men begonnen. ^Maaslandse CDA-fractie wil via de (eigen) voor stoten de provincie zien te bewegen tot herziening M'het streekplan Zuid-Holland-West, In het gebied wtitaandeurspolder 3 zou na 1993 woningbouw Wde natuurlijke aanwas van de bevolking moeten ggn. De provincie heeft daar echter de aanleg van Op de rijksweg bij Maasland is een be- ^uto dit weekeinde na een aanrijding gekanteld. bestuurder liet het gas los toen uit Maassluis een ^t over zag steken. Een achter hem rijdende be nader van een personenauto uit Maasland be- ■^te dit te laat en botste tegen de bestelauto op. Bde wagens kwamen met grote snelheid in de -jtn terecht en liepen flinke schade op. De bestel- Jl° raakte daarbij een bord en kantelde. Wonder n'en wonder liepen beide bestuurders geen ver wringen op. "rr Tv?? Sommige steltlopers kwamen zo hoog dat andere steltlopers onder hen cloor konden. Foto fotobu- -eau Roe! Dijkstra Vlaardlngen - Wie niet beter wist, ■waande zich zaterdag aan de Van Hogendorplaan een beetje in Am sterdam. Overal kramen met lek kere hapjes, winkeliers die buiten hun waar verkochten, kinderen die hun oude spulletjes aan de man probeerden te brengen, een spectaculaire groep Belgische steltlopers, mooi weer en muziek, vooral veel muziek. De Amazing Stroopwafels, de Rosita's, een oud orgeltje, verschillende accor deonisten en een enkele gitarist. De steltlopers van Merchtem uit België, gekleed in de Vlaardingse kleuren rood, geel en zwart, trok ken nog het meeste bekijks. De hoogste steltlopers waren met hun 3,60 meter hoog genoeg om de kleinere steltopers onderdoor te laten gaan. De winkeliers aan de Van Hogen dorplaan vierden de officiële in gebruikname van de nieuwe, on geveer vierhonderd meter lange luifel. Over die overkapping is twee jaar onderhandeld tussen de winkeliers, het Gemeentelijk Wo ningbedrijf en woningbouwver eniging Patrimonium. Alles stond zaterdag in het teken van de nieuwe luifel. Zelfs de taart die alle winkeliers namens hun eigen winkeliersvereniging kregen aangeboden, had de vorm van de nieuwe overkapping. Burgemeester Van Lier verricht te zaterdagmorgen de officiële opening. „Ik doe hier zelf ook vaak boodschappen," vertrouwde de burgemeester, die van de win keliers een gouden speld kreeg met de initialen V en 'H', zijn ge hoor toe. Vervolgens knipte hij met een zeventig jaar oude kleer- makerssehaar - een erfstuk van één van de winkeliers op de laan - een lint door en verklaarde daar mee de opgeknapte Van Hogen dorplaan voor geopend. Jan de Vries, voorzitter van de winkeliersvereniging Boulevard Van Hogendorplaan, wil de ko mende tijd nog meer gaan doen om de service aan het winkelend publiek te vergroten. „Vandaag liep er al een promotieteam rond met lekkere hapjes. Dat willen we in de toekomst wat vaker doen." De Vries is zeer ingenomen met de luifel. „De oude overkapping was wel functioneel, maar esthe tisch een lelijk ding. De nieuwe luifel is doorzichting en laat dag licht door, 's Avonds zorgen we voor een zachte sfeerverlichting." Volgens hem heeft de nieuwe lui fel een positieve invloed op de winkeliers. „Sommigen hebben hun voorgevel al opgeknapt en anderen hebben plannen daar voor," De opening trok veel publiek en ook de rest van de dag was het ge zellig druk met wandelende en winkelende mensen. Voor de kin deren was er een klimwand (zo populair dat er al snel een flinke rij stond) en ook bij de schmink was het druk. Voor de allerklein sten waren er twee draaimolens, aan het begin en halverwege de Van Hogendorplaan. Vlaardlngen - Bij een groot scheepse alcoholcontrole in Vlaardingen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 15 automobi listen bekeurd wegens ryden on der invloed. In totaal werden 1200 auto's aangehouden. De controle, die plaats vond op verschillende wegen, duurde van tien uur 's avonds tot vier uur 's nachts. De Vlaardingse politie werd geassisteerd door de Alge mene Verkeersdienst uit Drieber gen. Twee auto's werden van de weg gehaald wegens technische ge breken en rijden zonder verzeke ring. Schiedam - Op de Vlaardingse Van Hogendorplaan werd in het afgelopen weekeinde de nieuwe beluifeling van het winkelcen trum gepresenteerd, maar met een vergelijkbaar initiatief in Schiedam wil het nog niet erg vletten. Negen maanden na de eerste pre sentatie van de plannen voor de overdekking van de oostzijde van de Broersvest hebben de planma kers nog maar weinig vorderin gen geboekt. De plannen voor het overdekken werden in augustus 1990 gepre senteerd bij de heropening van het filiaal van de Rabobank aan de Broersvest. Bankdirecteur P. Pouwer kondigde bij die gelegen heid aan, dat er een studie zou worden verricht naar de haalbaar heid van de plannen. Pouwer liet een tekening zien van Jan Ran ters, dezelfde architect die teken de voor de luifels aan de Van Ho gendorplaan. Pouwer vertelde destijds, dat de bouw van de luifels aan de oostzij de van de Broersvest alleen kan beginnen als aan twee voorwaar den wordt voldaan. De financiering van het project, waarmee naar schatting een mil joen gulden is gemoeid, dient voor een belangrijk deel te wor den verzorgd door de winkeliers in het gebied. Naast de bijdragen van de winkeliers rekent de Ra bobank op geldelijke steun van de gemeente. Uit beide hoeken wacht Pouwer nog steeds op con crete toezeggingen, maar toch is de bankdirecteur niet somber over de kansen voor het project. „Er zit zeker voortgang in de plannen. De welstandscommissie heeft ondertussen een positief oordeel uitgesproken over het plan, dat onder meer voorziet in het overkappen van de kruising Broersvest/Korte Singelstraat. Half mei buigen B en W zich ver moedelijk over dit plan. Vanuit de ambtelijke hoek zijn de signalen positief, dus ik heb goede hoop dat we toestemming krijgen. Als die binnen is, willen we met de betrokken winkeliers om de tafel gaan zitten." In het vorige najaar spraken di verse winkeliers reeds hun twij fels uit over het project. Sommi gen vroegen zich af, of zij de kos ten voor de bouw op zich zouden kunnen nemen. Met name na de aanleg van het tramtracé zijn win keliers aan de oostzijde van de Broersvest geconfronteerd met een fikse omzetdaling. Pouwer kent de stemming onder de winkeliers, maar volgens hem hoeft dit niet bij voorbaat een blokkade voor de plannen te bete kenen. „Toen wij destijds het ini tiatief namen voor de luifels aan de Van Hogendorplaan, had een deel van de winkeliers ook beden kingen. Bij het overleg over de uitwer king van de plannen zullen we terdege rekening moeten houden met de individuele wensen van de ondernemers." Door Ben van Haren Vlaardlngen - De parkeerpro blemen bij het nieuwe gedeelte van winkelcentrum De Loper zijn na het gesprek tussen wet houder Van Ardenne, de winke liers en de verhuurders niet af- maar juist toegenomen. Dat beweren bewoners uit de buurt Zij hebben zich tot het gemeentebestuur gewend met klachten over wijzigingen in de parkeerregeling in hun buurt. In een door 68 bewoners (van de 92 appartementen boven de winkels) ondertekende brief wordt de gegarandeerde par keerplaats bij hun woning di rect opgeëist De nog ontbrekende slagboom aan de Aristide Briandring moet zo snel mogelijk geplaatst wor den, vinden zij. In een brief, die aan de gemeen teraad, het college van burge meester en wethouders en eige naar Spoorweg Pensioenfonds is gestuurd, schrijft mevrouw C. Moerkerken-Bredius namens de bewoners: „Om de woningen verhuurd te krijgen werden des tijds door de gemeente harde toezeggingen gedaan. Zo zou den alle bewoners een (hoogs tnoodzakelijke) eigen parkeer plaats krijgen toegewezen. Zon der dat is het onmogelijk om tij dens de uren, dat de winkels open zijn, de auto op loopaf stand van de woningen te parke ren, Mede ornd2t veel bewoners al wat ouder zijn, is dit een onac ceptabele situatie." Zij wijst voorts op het slordige parkeergedrag van het winke lend publiek. Behalve op de bewonerspar keerplaatsen worden auto's ook op trottoirs en voor deuren van bergingen neergezet. „Zelfs am bulances en brandweerauto's zouden er niet bij kunnen, ter wijl van de aanwezige parkeer garage nauwelijks gebruik wordt gemaakt," schrijft me vrouw Moerkerken. Voorde eigen parkeerplaats hebben de bewoners in februari vijftig gulden handgeld aan de gemeente betaald. Gepensioneerd treinmachinist A Verzijl bewoont met zijn vrouw een hoekappartement op de Aristide Briandring. Vanaf zijn balkon kijkt hij op de 42 plaatsen tellende parkeerplaats naast Albert Heijn. Hij verruilde zijn eengezinswoning in Over ijssel voor een 'aantrekkelijke luxe appartement' in Vlaardln gen om dichterbij de kinderen te wonen. „Men is vijftien jaar bezig ge weest om dit bouwplan van de grond te krijgen en het is heel bijzonder, stond in de folder. Nadrukkelijk werd gewezen op de paikeerregeling om te voor komen dat bewoners hinder zouden hebben van winkelende consumenten." Hij heeft enige tijd begrip ge toond voor de parkeeroverlast in de beginperiode, maar is het nu zat. Jk hoef hier niet buiten te gaan zitten. Auto's rijden af en aan nu wij hier nog geen slag boom hebben. Pas heb ik een paar dagen met spit op bed gele gen en toen werd ik al knetter gek van het dichtslaan van auto portieren en achter elkaar star ten en stoppen van auto's. Toen wij voor dit huis kozen wisten we dat de parkeerplaats voor de bewoners naast onze woning lag maar dat is wel wat anders dan een parkeerplaats die constant vol staat en waar duizenden au- ;to's gebruik van maken." Geërgerd leest hij voor uit een brief van De Jong Beheer, die namens het pensioenfonds de woningverhuur regelt: „In over leg tussen gemeente en winke liersvereniging De Loper is be sloten dat gedurende de proef periode de slagboom alleen op vrijdag na 18.00 uur, zaterdag en zondag dichtgaat." Tot nog toe is alleen een slagboom neerge zet bij de parkeerplaats aan de Jean Monnetring. „Bij ons ont breekt hij zelfs nu nog," consta teert Verzijl geïrriteerd.Aan de bewoners van de woningen bo ven de winkels is ook nooit iets gevraagd, evenmin aan de men sen uit de koopwoningen aan de overkant Alleen naar de winke liers wordt geluisterd, die kla gen dat niemand de parkeerga rage in wil gaan. Dat zal best meevallen als je de mensen „naar dwingt. Zolang ze ongestraft elders hun auto kunnen neerzetten, gaan ze natuurlijk niet omhoog de ga rage in en zitten wij met de el lende." Vlaardingen - Bouw een vlonder in het water over de gehele lengte van de West- en Oosthavenkade voor de wandelaars van van 't Hof naar 't hoofd, de oude wandelrou te die de gemeente in ere wil her stellen. Hiermee zijn de proble men, die zouden onstaan als de route langs de haven zou lopen, in één klap van de baan. Dit zegt Piet van Lopik van Van Lopik Aikaté aan de Vetteoordse- kade. Samen met enkele andere winkeliers die hun bedrijf aan de haven hebben, is hij bij wethou der Van Ardenne geweest om over de wandelroute te praten. Van Lopik: „Door de wandelroute zouden veel parkeerplaatsen langs de waterkant moeten ver dwijnen. omdat de route vlak langs het water moet gaan lopen. Daarnaast zou het trottoir aan de gevelzijde verbreed moeten wor den. De weg wordt daardoor zo smal, dat er nog maar één auto kan rijden. Van Ardenne zei ech ter dat de plannen nog in een heel vroeg stadium verkeren en dat er niets wordt ondernomen als er niet met de middenstanders is overlegd. Dat is dus heel posi tief." Op het plan voor een vlonder werd niet onverdeeld positief ge reageerd, De gemeente is bang dat een houten vlonder in het wa ter te weinig ruimte overlaat voor scheepvaart. Maar het verdwij nen van de parkeerruimte is vol gens Van Lopik fnuikend voor de middenstand langs de haven. „2ijn schepen nou belangrijker dan werkgelegenheid?" vraagt Van Lopik zich af. „De gemeente doet zoveel moeite om werkgelegenheid te stimule ren, maar bedrijven die mede voor die werkgelegenheid zorgen worden in hun bestaan bedreigd door een plan van diezelfde ge meente." Ironisch genoeg is Van Lopik Ai katé zelf ooit verhuisd naar de Vetteoordsekade om een oplos sing te vinden voor het parkeer probleem De winkel zat aan de Hoogstraat en vooml het laden van goederen leverde veel proble men op. „Wij verkopen onder an dere blokken klei. Het versjou wen van een paar van die blokken is veel te zwaar, maar als de klan ten hun auto dan voor de winkel parkeerden, leverde het weer te veel overlast op voor het winke lend publiek." Over twee maanden gaat wethou der Van Ardenne opnieuw met vertegenwoordigers van de mid denstanders over de plannen pra ten. Schiedam - Er zijn maar weinig voorwerpen die nog nooit ver sierd zijn met een afbeelding van het hoofd van één van de leden van het koningshuis. Cees van Hulst weet er alles van want zijn huis puilt werkelijk uit. Vanwege zijn Oranje-collectie die bestaat uit lepeltjes, drinkbekers, kaar sen, penningen, borden, tegels, boeken en briefwisselingen met het koningshuis moet hij binnen kort een grotere woning zoeken. Van 26 april tot en met 5 mei biedt het Stedelijk Museum onderdak aan een klein gedeelte van zijn verzameling. Tijdens de oranje- tentoonstelling zijn er onder an dere bijzondere penningen en een beker uit 1898 te zien. Op de beker staat koningin Emma in haar jonge jaren afgebeeld. Ook leent een andere Oranje-freak, mevrouw Blok, een gedeelte van haar verzameling uit aan het mu seum. Cees van Hulst, die medewerker is in het Stedelijk museum en daarom ook wei 'suppoost van Oranje' wordt genoemd, zal tij dens de tentoonstellingsdagen - behalve natuurlijk op koningin nedag- aanwezig zijn om uitleg te geven bij de expositie. Hoek van Holland - Door gebrek aan bestuursleden is het voortbe staan van de milieuvereniging in Hoek van Holand m gevaar geko-" men. Oproepen in een aantal bla den en in het mededelingblad van 'Gezond en Veilig Hoek van Holland' hebben geen reacties opgeleverd. Ook tijdens de alge mene ledenvergadering bleek niemand bereid het tekort binnen het kader aan te vullen. Tijdens die bijeenkomst kwamen de aanwezigen met het bestuur overeen een datum vast te stellen voor een ophefiingsvergadering. Het bestuur kreeg wel de op dracht tot die datum te blijven proberen vervangers te vinden voor de aftredende bestuursle den. Lukt dat niet en geeft ook tij dens de opheffingsvergadering niemand te kennen te willen hel pen de vereniging voort te zetten, dan is het gedaan met 'Gezonden Veilig Hoek van Holland'. Volgens voorzitter J. van der Gaag kan dat voor Hoek van Hol land onaangename consequen ties hebben. Hij vreest dat er geen oppositie meer wordt geleverd te gen een kolengestookte energie centrale en dat Hoek van Holland onder de rook van zo'n centrale komt te liggen. „Verder komt Hoek van Holland vlak bij een af- valverbrandingsbedrijf te liggen onder het mom van een milieu vriendelijk eomposteringsbedrijf. Dit bedrijf wordt vele malen gro ter dan het huidige en daar heb ben we nu al stankoverlast van," zegt Van der Gaag. Hij is verder bang dat de Graan Elevator Maatschappij (GEM) ge bruik gaat maken van de afwezig heid van een milieu-vereniging en Hoek van Holland weer zal 'be poederen' mettapiocameel, „Zonder milieuvereniging als te genwicht hebben de ons omrin gende bedrijven vrij spel. Met de opmerking dat zo'n vereniging toch niet helpt, werken we dat al leen maar in de hand. Wat zekei niet helpt tegen vervuiling, stank en lawaai is de enige milieuvere niging in Hoek van Holland' tei ziele te laten gaan," vindt Van de: Gaag, die evenals enkele anders bestuursleden om persoonlijk< redenen genoodzaakt is om ti stoppen. Schiedam - Een 52-jarige man die zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur de Hema wilde verla ten met beddegoed dat niet was afgerekend, is op straat aange houden door de politie. De mar wilde er met enkele hoeslakeiu vandoor gaan, maar werd dooi een bedrijfsrechercheur betrapt Er ontstond een vechtpartij waar t na de winkeldief de kuierlatter' nam. Na een korte achtervolgonj kon de man alsnog worden aange houden en werd hij voor een ver hoor meegenomen naar het poli tiebureau. Schiedam - Tijdens een snelheids controle die de politie vrijdagoch tend van acht tot tien uur aan d Havendijk uitvoerde, werden ze ventien hardrijders aangehoudei die de snelheidslimiet overschre den. Tegen de bestuurders wen proces verbaal opgemaakt. Schiedam - Een winkelend vrouw moest vrijdagmiddag zor der tas en boodschappen huis waarts keren. In een winkel aa de Hoogstraat te Schiedam liet z haar tas even. onbeheerd achtei Een dief had aan het moment va onoplettendheid genoeg tijd or de tas met daarin sleutels, ee portefeuille, een rijbewijs en ar dere waardepapieren weg te m men. uw wateraportadrea voor. Roei-, vis- en volgboten (Ptoner), zeewaardige visboten (Rana) rubber boten (Bombard/Zodlac) Verkoop en reparatie van Mercury B.B. motoren Div. ski's en onderdelen. Trailers en dlv. accessoires.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1