Waterweg 11 Betaald parkeren fors uitgebreid in Schiedam Tegenwerking op koninginnedag irriteert horeca Buurt knokt verder voor verbetering wijk Fial krijgt steun voor haar verzet tegen Poppe Pim Vermeulen maakt het bont 'School of public health' komt ook in Rotterdam Drie mille Vogelklas Boos over verdwijnen van populieren Buurtbeheer nu ook in boekvorm duidelijk gemaakt Peperdure opknapbeurt burgemeesters woning Brandweerdman gewond by brand 'Stedelijk' krijgt meer geld Rotterdams Dagblad Dinsdag 30 apnl 1991 Regio Waterweg. Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen Tlf 010-4350557/fax43497§,} Rotterdam - Minister Ritzen (Onderwijs en Weten schappen) en staatssecretaris Simons (Volksgezond heid) hebben besloten tot de oprichting van een 'school of public health' die bestaat uit een post-doc- torale beroepsopleiding in Utrecht en een onder zoeksopleiding in Rotterdam. Simons heeft drie mil joen gulden uitgetrokken om de start van de oplei dingen mogelijk te maken. Tussen de Rijksuniversiteit Utrecht en de Erasmus Universiteit Rotterdam, die elk samenwerken met een niet-universitaire instelling, bestaat volgens WVC een verregaande mate van overeenstemming over de inhoud van het onderwijs. De twee opleidin gen kom en onder één, onafhankelijk, bestuur. De post-doctorale beroepsopleiding kan het eerst van start gaan, waarschijnlijk in de loop van 1992. Het is de bedoeling dat de onderzoeksopleiding wordt ondergebracht bij een zogenaamde onder zoeksschool. De prioriteit komt te liggen bij het on derwijs en de stimulering van wetenschappelijk on derzoek. In een later stadium komt daar ondersteu ning van de praktijk van de maatschapelyke ge zondheidszorg by. Doordat de problemen in de volksgezondheid steeds ingewikkelder worden is een toenemende behoefte ontstaan aan veeizijdïger opleidingsmogelijkheden met een hoger academisch niveau. De afgelopen ja ren is via conferenties en een informatieronde ge probeerd om tot een zodanige bundeling van des kundigheid te komen dat een volwaardige school of public health mogelijk zou worden. In het nu op te richten instituut zal in elk geval de bestaande sociaal-geneeskundige opleiding Alge mene Gezondheidszorg worden geïntegreerd. - to «én hoogwerker zétte wethouder Pim Vermen-' lén (Stadsvernieuwing) de eerste pennestrekea op één van de "gevels-in de Spiegelnisserstraat in Crooswijfc Daarmee gaf Vermeulen gisteren de perste aanzet voor een project, waarbij elf grauwe wanden de komende weken moeten worden omge toverd tot de mooiste gevels van Rotterdam. Deze actie markeert symbolisch de voltooiing van de stadsvernieuwing in t'rooswijk en is een Initia tief van het Wijkorgaan Crooswijk; Patrimoninm's Woningstichting; het projectbureau Stadsvernieu wing en het Centrum Beeldende Kunst. Het project wordt uitgevoerd door Frans van Bom mel In de bibliotheek m de Pijperstraat 37 in Crooswijk is een tentoonstelling van zijn werk te den. Eind volgende maand moet het werk klaar zijn- Wethouder Vermeulen heeft, staande in een hoog werker, de eerste verfstreken gezet foto De Jong en VanEs Heenvliet - Leerlingen van de openbare bassis- school Kerkhoeck in Heenvliet hebben drieduizend gulden ingezameld voor de Stichting Vogelklas Ka- rel Schot in Rotterdam. Gisteren is het geld overhan digd aan beheerder Koos van Donk. In februari hebben de honderddertig schoolkinde ren deelgenomen aan een prestatieloop bij een tem peratuur ran min vijf graden. Het hoofd van de school. Troost, bracht het doorzettingsvermogen van de kinderen by de overdracht nog eens extra onder de aandacht. Van Donk verklaarde blij te zijn met het initiatief. „De uitvoering van ons werk wordt voor het grootste deel mogelijk gemaakt door finan ciële bijdragen als deze." Rotterdam - Ongeveer vijftig bewoners in de omge ving van deTempelstraat en de Delfgaauwstraat in het Uskwariier zijn boos op gemeentewerken, dat de zes mooie populieren op het Tempelpleintje wor den gerooid. Gemeentewerken wil nieuwe rioien en bestrating aanleggen en van de gelegenheid gebruik maken de bomen weg te halen. Later in het jaar of in het voorjaar van 1992 komen er kleinere bomen voor terug. Inmiddels zijn al veel handtekeningen opgehaald, die worden aangeboden aan de voorzitter van de deelgemeente Noord. Ook de directie van Gemeen tewerken wordt benaderd. De bomen zijn volgens buurtbewoner Wim Goudri- aan ongeveer vijftig jaar oud, twintig meter hoog en zien er gezond uit. Daarnaast zitten zij vol vogelnes ten. „Er is hier toch al zo weinig groen en nu halen ze die prachtige bomen weg. Het Tempelpieintje is ei genlijk een oase van groen. Niemand heeft er last van." verklaart Gcudriaan. Schiedam - Bewoners van de Schiedamse binnenstad en be drijven die daar zijn gevestigd moeten gaan betalen voor het parkeren van hun auto. Volgens een voorstel van wethouder Chris Zijdeveld (verkeer) gaan vergunningen voor bewoners 25 gulden per maand kosten en voor bedrijven 45 gulden. Tot nu toe kan op veel plaatsen in het centrum gratis worden ge parkeerd. De invoering van een zogenaam de belanghebbendenregelmg voor het centrum is één van de maatregelen die Zijdeveld aan kondigt in zyn nota 'Parkeerplan Binnenstad'. Uitgangspunt van die nota is ruimte scheppen voor de voetganger in de binnenstad. Auto's van centrumbezoekers worden zoveel mogelijk naar de rand van de binnenstad gediri geerd, naar parkeerplaatsen aan de Buitenhavenweg, de Plantage en in hetSchienokogebied. Vergunning De beschikbare ruimte binnen de oude stadskern, grofweg be grensd door Oranjestraat, Broers- vest, Lange Haven, Vlaardinger- straat en Korte Haven, wordt hoofdzakelijk gereserveerd voor bewoners en bedrijven. Die moe ten dan wel een vergunning ko pen. Het aantal kort-parkeer- plaatsen voor bezoekers m dit ge bied wordt sterk ingekrompen. De voorgestelde maatregelen, waarover zowel de bevolking als de gemeenteraad nog geraad pleegd moeten worden, hangen ten nauwste samen met de stede- bouwkundige vernieuwingen m en rond het centrum. De bouw van nieuwe winkels (onder meer Passage/Hoogstraat, Lange Kerk straat, Broersveld) moet volgens wethouder Zijdeveld gepaard gaan met de invoering van een autoluw centrum. Herverdeling Anders dan buurgemeente Vlaar- dingen, kiest Schiedam niet voor de bouw van grote parkeergara ges die door de gemeente worden geexploiteerd. De garages die er komen - boven het ABC-waren- huis aan de Lange Kerkstraat en bij de nieuwe supermarkt van Bas van der Heijden aan de Bui tenhavenweg - zijn voor reke ning en nsico van de onderne mers. Schiedam ziet meer heil in een rigoreuze herverdeling van de beschikbare ruimte. Ter compensatie van de ge schrapte plaatsen ui het centrum en op het Emmaplein, waar "slechts 25 parkeervakken over blijven, worden extra meters ge plaatst aan het Broersveld (tijde- lijk), de Vijgensteeg en de Lange Nieuwstraat. Langparkeerders, bijvoorbeeld bedrijven, kunnen in de toekomst voor parkeerterreinen als de Plantage en de Buitenhavenweg een jaarkaart te kopen. Volgens Zijdevelds voorstel gaat zo'n kaart 800 gulden kosten. Daarbo ven moeten gegadigden een een malig inschrijfgeld van 300 gul den betalen. Ook de aanschaf van een dagkaart - pnjs: 25 gulden - wordt straks mogelijk. Omdat de invoering van dit nieu we parkeersysteem staat of valt met de controle ervan, wil wet houder Zijdeveld het aantal par keerwachten uitbreiden van vier naar zes. Zijdeveld pleit ook voor de directe invoering van fiscalise ring van de parkeerboetes. Dat betekent dat parkeerbonnen met meer via justitie worden afgehan deld, maar direct met de gemeen te worden verrekend. De maxi mumboete bedraagt 65 gulden. Om betaling af te dwingen ligt ge bruik van de wielklem voor de hand. In zyn nota schrijft de wethouder dat Schiedam uit milieu-oogpunt liever voor een totaal autovrije binnenstad zou kiezen. Die moge lijkheid ïs echter een utopie zo lang het centrum van buurge meenten wel voor auto's toegan kelijk blijven. Kiest Schiedam voor een pioniersrol, dan verliest de stad volgens de wethouder zijn concurrentiepositie. Volgens Zijdevelds draaiboek kan het nieuwe parkeerbeleid, na inspraak van de bevolking en be handeling door de politiek, begin 1992 operationeel worden. Vlaardfngen - De horeca-onder- nemers zagen het al helemaal voor zich. Op de Westhavenplaats zou vandaag een groot podium verrijzen, omzoomd door een enorm terras van Centraal. Pan da, De Vïsbank. D'Oude Stoep en De Molm. De honderden terras- gangers zouden worden vergast op een optreden van de populaire Vlaardingse band Jack In The Box, Maar er is éen probleem, de be trokken ondernemers mogen vandaag wel bier verkopen op straat, maar de muziek, die wordt gespeeld, is met de hunne. Zon der overleg met de ondernemers heeft de Stichting Comité voor Nationale Feest- en Gedenkda gen een optreden van de band Haloween geregeld. „Best een aardig bandje." zegt horeca-woordvoerder Ferry Ga- deyne. „Maar wy hadden toch graag inspraak gehad in de mu ziekkeuze. Zes weken geleden heb ik contact opgenomen met het organisatie-comité, maar men heeft helemaal mets van zich la ten horen, Pas tien dagen geleden werd ik opgebeld met de medede ling, dat de organisatie zelf een Vlaardingen - Iedereen is vol lof over de fraaie pasteltinten; de flatgebouwen in de Vlaardingse Vogelbuurt zien er met de nieuwe verflaag eindelijk weer prachtig uit „Dat werd ook hoog tijd," geeft Corry Bakelaar te kennen. „Ik woon hier vanaf het moment dat de flatgebouwen verrezen en de afgelopen zesentwintig jaar zyn ze pas twee keer geschilderd en hebben ze niet één keer een gron- digeopknapbeurt gehad. Er is on- "Vvoldoende aandacht besteed aan"' hefonaemoudr - -- - Samen met Corry Dose en Janny van der Werf maakt ze deel uit van de projectgroep Buurtbeheer en het bestuur van de bewoners organisatie. Met toewijding trach ten ze veranderingen in de woon omgeving te realiseren. Meldpunt „De belangrijkste doelstelling," zegt Janny van der Werf, „is een meldpunt midden in de wijk en de aanstelling van huismeesters. Maar voor het meldpunt hebben we geen geschikte locatie kunnen vinden en er is amper geld be schikbaar. Het voormalig buurt centrum de Heipaal is weliswaar verpauperd en nutteloos, maar toch lijkt dat ons een unieke mo gelijkheid." Mevrouw Thijssen, directeur van het Gemeentelijk Woningbedrijf, zegt echter dat dat financieel niet haalbaar is. De opknapbeurt kost een ton en dan moet er ook nog eens 80.000 gulden per jaar voor de huur worden neergelegd. Een woning beschikbaar stellen en ombouwen tot een meldpunt lijkt ook al geen haalbare kaart, want het Woningbedrijf staat er scep tisch tegenover. „Een huismeester zou ook niet gek zyn," meent Corry Dose. „Na tuurlijk houden we wel in de ga ten hoe men met de flat om springt, maar je ziet natuurlijk nooit alles. En als je elke keer de buren op de vingers moet tikken, komt dat ook niet ten goede aan de onderlinge verstandhouding. Ik heb er wel eens wat van gezegd toen iemand troep over het bal kon gooide. De volgende dag zat er een flinke kras op onze nieuwe auto. Ik bedoel maar." Corry Dose, Corry Bakelaar en Janny van der Werf (van links naar rechts) op het verpauperde rolschaatspielntje. 'Alle faciliteiten waar de jeugd zich kan amuseren zijn In de loop der jaren verwijderd', foto Fotobureau Roei Dijkstra De keurig opgeknapte flats geven de wijk in elk geval een heel an der aanzien. Vanaf heden komt men van de Woningdienst om de maand kijken of de graffiti-lief hebbers hebben toegeslagen. Janny van der Werf: „We gaan de goede kant op maar er valt nog zo veel te veranderen." Ze wijst na een korte wandeling op bet in abominabele toestand verkeren de speel terreintje dat vroeger dienst deed als rolschaatsplein. „Hier, helemaal verpauperd. Als je vandalisme wil tegengaan moet de jeugd in de buurt terecht kunnen. Nu hangen ze maar rond, want er is gewoonweg niets te doen." Zelf beseffen de vrouwen dat er ook positieve punten vallen te no teren. Doordat de bewonersorga nisatie 'De Toekomst', waaronder de Vogelbuurt valt, zich veelvul dig manifesteert en zich hard maakt voor bepaalde verbeterin gen voor de woonomgeving, springen steeds meer buurtbewo ners bewuster met de omgeving om. „Iedereen praat erover," zegt Dick Van der Werf, voorzitter van De Toekomst. „En iedereen pro beert er op een bepaalde manier ook aan mee te werken. Alleen de mensen van de gemeente blijven ons inszïens nog te lang achter hun bureautj e zitten." Wethouder Ton van der Steen kon vrijdag zelf constateren dat de bewoners van de Vogelbuurt, wat betreft het buurtbeheer, niet stilzitten. Hij kreeg in het stad huis een boekje van de vereni ging overhandigd door voorzitter Dick van der Werf. In het boekje worden de activiteiten van de buurt toegelicht. Het drukwerk bevat ook bijdragen van Van der Steen zelf en van de coördinerend wethouder voor sociale vernieu wing Aart Kool. Door Ben van Haren Vlaardingen - De werkgroep Hoofdstedenbuurt van de Huur dersbelangengroep Vlpirdingen is blij met de kritiek van Joke Fial op SP-voorman Remi Poppe. „Eindelijk eens een SP-er die werkelijk eerlijk an actief is," schrijft coordinator Hans Schoon in een lange verklaring. Hij ver wijt Poppe het mobiliseren van burgers voor eigen glorie, het niet nakomen van afspraken en m de kou laten staan van huurders. De werkgroep heeft veel samen gewerkt met de SP in acties over huur en servicekosten. De contac ten liepen via Joke Fial tot deze haar plaats in de raadscommissie Stadsontwikkeling aan het nieu we SP-raadslid Joke Foussert overdroeg. Sindsdien zijn de ont moetingen met Remi Poppe ook intensiever. „Helaas hebben wij daarbij steeds vaker moeten erva ren dat 'SP' in Vlaardingen alleen nog maar betekent 'Slechts Pop pe'," aldus Schoon. Oneens „Zij weten er veel meer van dan ik," zei Poppe steevast op bewo nersbijeenkomsten waarvoor hij de werkgroep als deskundigen uitnodigde. Schoon: „Maar hij was het categorisch oneens met onze adviezen en trachtte telken male stemming te kweken by de aanwezigen dcor hen koeien met gouden hoorns te beloven en ons verhaal te torpederen Zelfs de in houd van in ons bezit zijnde offi ciële ambtelijke stukken werd dooi hem afgedaan met de mede deling 'allemaal flauwekul'. Hij zou zelf wel even regelen dat het kantoor van het Gemeentelijk Woningbedrijf zou worden bezet. Bovendien zou hij dusdanige vra gen gaan stellen dat de gemeente niets anders restte dan de huur ders hun zin geven. Teneinde de op dat moment goed lopende ge sprekken met de gemeente met te doorkruisen, hebben wij hem het stellen van vragen ontraden. Ook met Joke Foussert gemaakte afspraken, werden door hem zon der meer terzijde geschoven." Geheimhouding Schoon meldt dat de werkgroep aan Poppe onder voorwaarde van geheimhouding verstrekte ver trouwelijke gegevens tegenkwa men als bijlage bij aan burge meester en wethouders gezonden 'vragen door Remi Poppe opge steld doch door Joke Foussert on dertekend'. De werkgroep Hoofd stedenbuurt heeft weinig vertrou wen in het hoofdbestuur van de SP. Gevreesd wordt dat Joke Fial moet 'hangen'. „Daarmee zou de binnen de afdeling Vlaardingen toch al schaars aanwezige intelli- gentia nog verder worden geredu ceerd," staat in de brief. Poppe wordt geadviseerd in te zien dat zijn actieve politieke einde is ge naderd. Eerder koos Arnold van Wezel, die bijna tien jaar in de gemeente raad zit, partij voor Joke Fial. „Zij heeft volkomen gelijk met haar kritiek. Allerlei mensen knappen af op Poppe en zijn manipulaties. Er is een heleboel leden opge stapt. Het lijkt wel de tijd van Sta lin zoals hij optreedt." „Eerlijk en actief is ons devies, nou actief ben ik, maar het moet wel eerlijk blijven. Als van ons raadsleden de vergoeding zo de partijkas in gaat dan mogen we toch wel weten wat er mee ge beurt? Het gaat tenslotte om ze ventienduizend gulden per raads lid. Wanneer iemand vraagt om fi nanciële verantwoording, wordt dat uitgelegd als een motie van wantrouwen." Van Wezel heeft weinig hoop, dat de eis van het vertrek van Poppe zal worden ingewilligd en beter schap verwacht hij evenmin. „Het zal wel leiden tot ons roye ment van de SP. In dat geval gaan we als onafhankelijke raadsleden verder met de uitvoering van een eerlijk socialistisch beleid." optreden heeft geregeld." Gadeyne i mdt dal spijtig, W juist verleden jaar voel er een vb betering waar te nernen ai doorgaans stroef verlopende tan municatie tussen de horeca-^ dememers en de stichting. Cfo dut het comité toen de nadmi legde op de festiviteiten op5^ werd er voor koninginnedag regeling getroffen met de cafeU zen. Het comité plaatste bij die genheid het podium en de onda- nemers betaalden de muziek, j) ging er vanuit dat we dit jaar een dergelijke constructie k& den treffen," aldus Gadeyne. De organisatoren van Koningn nedag voeren aan, dat er verlette jaar klachten zyn geweest over gang van ïaken op de Westhav& plaats. „Als er klachten zyn, m ten we die natuurlijk geïyk k ren," reageert Gadeyne J vraag mij af waarom eventue* problemen met na een half jaa. worden geevalueerd. Dat doen q met de organisatie van het B nng- en Bierfeest ook Gadeijne steekt de hand ookm& gen boezem. Hij veronderstelt S het gebrek aan communicatei wyten kan zijn aan de slechtte* tionerende horecabond Jte als contactpersoon ben ik steri t bereikbaar. Ik vind die meme van de stichting aardige mes ren, maar in sommige gevalle onderschat men de belangen vs de horeca." Maasland - „Ik wil er best grai in wonen en ben zelf ook bereide veel geld voor uit te trekka Maar als de gemeenteraad zou k sluiten de ambtswoning af te ten heb ik daar heus wel bega voor. Die ambtswoning beeft i mijn sollicitatie naar het burg meesterschap beslist geen rol g speeld" Burgemeester mevrouw MJI Kokxhoorn-Papenhove vz Maasland doet niet moeilijk, ben hier gekomen om burg meester te worden, niet voord ambtswoning. Die werd in dead vertentie niet eens genoemd.'' In Maasland is discussie ontsla over de woning van de burg meester. Aanleiding is in ess! instantie het achterstallig orate houd, waarmee bijna 150.000gli den is gemoeid. Verder drukt d woning voor zo'n 25.000 guide jaarlijks zwaar op de gemeentel* groting. I Schiedam - Bij de bestrydm van een uitslaande brand in ee woonhuis aan de Beijerlancte straat in Schiedam is vanmorga een brandweerman gewond g raakt. Hij moest door de GGD k handleld worden. De bewoners van het pand wa« niet aanwezig. Er raakte ver» niemand gewond. De oorzaak va de brand is onbekend. De een* etage var, het woonhuis brand»» - bijna volledig uit. De brandwa had het vuur om 06.10 uur ons controle. Schiedam - Het Stedelijk tó seum Schiedam krijgt meer ge voor tentoonstellingen en vo het aankopen van kunst. B» budgetten worden verdubbeld1 70.000 gulden, Door de budgetten te verruune wü de gemeente de toeloop^ het museum bevorderen. I* langstelling voor de cultuunec pel aan de Hoogstraat is de aats jaren steeds verder teruggeiope_ Het huidige tentoonstelling» get van 35.000 gulden is te geM om aandacht trekkende öf ties te organiseren. Wil Schiep met zijn museum aan de weg u» meren, dan is een impuls in sfeer van tentoonstellingen na nodig, blijkt uit het finan. voorstel dat wethouder Chusw develd (cultuur) de gemeentere- wil voorleggen. d Wat de aankopen betreft teert Zijdeveld dat de PAJ kunstvoorwerpen de aigei t* jaren drastisch is gestegen, beschikbare budget is aan ontwikkeling nooit aangepasi- k<

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1