Waterweg 15 Advies: Zestienhoven 's nachts dicht Nieuwe manier klachtenregistratie geeft duidelijker inzicht in veroorzakers overlast Chauffeur bekneld Elke verdachte vindt zijn eigen zaak principekwestie 1 Reisverslagen 25 jaar aardgas Discriminatie Vandalisme-projeet Kunstenaarsuitwisseling Manege Begrip voor Hoeks probleem Jonge Socialisten vinden PvdA te veel achterlopen Commissie wil meer dan alleen adviseren over vliegtuiglawaai Bronstige woerden bezorgen vogelasiel handen vol werk MET TIP ZET U DE ZOMER AL OP TAFEL. BARBE' RECEPTEN TIP-meL Nu in uw supermarkt. Bij de kantonrechter i Emoties Rotterdams Dagblad Woensdag 1 mei 1991 RW/ Schiedam In wijkcentrum de Erker vertoont Hans van Meeren- donk morgenavond om 19.30 uur diaseries over In donesië. Berlijn en Praag. Deze avond is interessant voor mensen die een reisverslag op dia's willen vast leggen. De kosten voor het bijwonen van de informa tieve bijeenkomst bedragen 7,50 gulden. Op 9 mei is het precies 25 jaar geleden dat er voor het eerst in het Schiedamse verzorgingsgebied aardgas werd geleverd in één van de 51 sectoren waarin de stad was verdeeld. Het gasbedrijf, dat in 1982 het 125-jarig bestaan vierde, heefï een rijk verleden en werd in 1857 gebouwd tegenover de Ploegmolen aan de Nieuwe haven. Toen de aan de Dwarsstraat gebouwde gasfabriek voor het eerst in productie kwam werd het gas niet voor koken of verwarming gebruikt, maar voor de verlichting van het 'zwarte Schiedam'. Er werden 35Ö gaslantaarns in de straten geplaatst en aangeslo ten. Meer voor de veiligheid dan voor de verlichting. Geleidelijk aan werden ook woningen op het zich steeds uitbreidende gasleidingnet aangesloten. Al vanaf 1887 stelde de gasfabnek pogingen m het werk het gas ook in de keuken te brengen als verwar mingsbron. Toen het huidige produkt aardgas in 1966 werd geïn troduceerd moest over een periode van een vol jaar elke week een deel van het leidingnet worden over geschakeld op aardgas en daarbij moesten gelijktij dig alle huishoudelijke en industriële toetstelien worden omgebouwd. Al neemt de laatste jaren het aandeel van gas voor gebruik in de keuken licht af, toch is het een milieu vriendelijke en relatief goedkope warmtebron. He- dentendage wordt er bij de ONS onder het motto "Geen huis zonder gas' nog altijd studie gemaakt van nieuwe toepassingsmogelijkheden van de keuken en elders in huis. Bij Bureau Voorlichting is vanaf heden materiaal te leen over het onderwerp discriminatie. Het gaat om een videofilm en de tentoonstellingen 'Leren Ken nen' en 'Onder Anderen' die respectievelijk hande len over uitspraken en foto's van-Turkse en Marok kaanse kinderen in Nederland en de vergelijkingen tussen veel gehoorde vooroordelen ten opzichte van migranten en de Nederlanders, De videoband met als titel 'Aardbeien met slagroom' laat allerlei vor men van discriminatie in het dagelijks leven zien. Bij de twintig minuten durende videofilm is een handleiding beschikbar voor het organiseren van een discussie naar aanleiding van de vertoonde beel den. Hel door de politie en het bureau criminaliieitspre- ventievan de gemeente georganiseerde vandalisme- projeet is voor de tweede maal door de groepen acht van de basisscholen afgewerkt. De opzet van het pro ject bestaat uit lesmateriaal dat door beide instanties beschikbaar wordt gesteld en tevens zijn de scholen door enkele medewerkers bezocht Er werd gedis cussieerd over groepsgedrag, er werd een wijkwan- deling gemaakt en tevens kreeg men een diaserie van vernielde zaken uit de directe omgeving van de school en een videoband over vandalisme voorge schoteld. Be leerlingen bezochten het politiebureau en kregen er een rondleiding waarna ze op school gezamenlijk een werkstuk in de vorm van een muurkrant moes ten maken over vandalisme. De collages worden be oordeeld door een jury, bestaande uit burgemeester R. Scheeres, korpschef P. van de Hengel, de Schie damse kunstenaar M. Snoep en directeur museale zaken P. Tjabbes en de prijsuitreiking vindt plaats op3 mei in de Blauwe Brug om 16.30 uur. Vlaardingen In de Galerie/Artoteek, Cultureel Centrum Hoilan- dia aan de Oosthavenkade 42 wordt van 3 tot en met 25 mei een tentoonstelling gehouden van werk van vier Duitse beeldend kunstenaars afkomstig uit Wetzlar. De tentoonstelling van Renate Donecker, Anne Held, Gerhard Mai en Josef-Walter Hermann is onderdeel van een uitwisseling met de Duitse stad. Van 21 september tot en met 10 oktober zuilen name lijk zeven Vlaardingse kunstenaars hun werk laten zien in de tentoonstellingszaal van het stadhuis in Wetzlar. De Vlaardingers, die naar Duitsland gaan, zijn Peter Dumas, Henk Horsten, Wilma Kuil, Kees Lesuis, Jan Prins, Hans Rikken en Kees Vollemans. De expositie in de Galerie/Artoteek wordt vrijdag om 20.00 uur officieel geopend door burgemeester AAJ.M. van Lier. Hoek van Holland Enkele stallen aan de Prins Hendrikweg zijn onder toezicht van de politie gesloopt. Omdat de exploitan ten, ondanks herhaalde aanmaningen, niet wilden voldoen aan de opdracht van de deelgemeente om het terrein te ontruimen, moest het deelraadsbe- stuur overgaan tot dwangmaatregelen. De sloop ver liep overigens zonder problemen De procedure werd al een jaar of drie geleden in gang gezet. De manege aan de Prins Hendrikweg werd gedoogd, hoewel de benodigde vergunningen ontbraken. Maar de deelgemeenteraad bestemde het terrein als vestigingsplaats voor de dienst van gemeentewerken en dus kreeg de eigenaresse van de manege het bevel het terrein te ontruimen en de .opstallen te verwijderen. De Hoekse lobby om in Rotterdam meer steun en vooral geld te krijgen voor de plaatselijke knelpun ten heeft in elk geval in veel begrip geresulteerd. De Rotterdamse WD-fractie maakte op uitnodiging van de Hoekse liberale fractie-voorzitter D. Dukers een rondrit door het dorp. ,3ijzonder waardevol", noemde Dukers na afloop het werkbezoek. Het dage lijks bestuur van de deelraad ontving de Rotterdam se gasten in het splinternieuwe deelgemeentehuis, dat zowel qua uitstraling, indeling als doelmatigheid veel lof kreeg toegezwaaid. Behalve de veel bespro ken Hoekse zelfstandigheid zijn ook hangijzers als structuurvisie en meer overdracht van bevoegheden aande orde gesteld. Rotterdam - De Golfoorlog, de Tussenbalans: het zijn niet de meest geslaagde voorbeelden van het kritisch vermogen van de PvdA. De leden hebben te weinig kans gehad vooreen debat om het standpunt van de Tweede Kamer fractie te beïnvloeden, aldus Menno Siljee en Jan-Willem Men- nink namers de Jonge Socialis ten, afdeling Rijnmond. Zij con stateren dat de PvdA enorm ach terloopt bij de maatschappelijke ontwikkelingen. Het duo wil dat de PvdA-leden eens goed om zich heen kijken of zij een betere leider zien dan Wim Kok. Zolang dat niet het geval is moeten criticasters zoals Ad Mel ker! hun mond houden. Volgens Siljee en Mennink heeft Melker! de partij veel schade berokkend. De twee Jonge Socialisten, bei den uit Schiedam, hebben na mens hun afdeling Rijnmond een discussienota uitgebracht waarin het standpunt van de landelijke jongerenbeweging van de PvdA wordt aangescherpt. Siljee en Mennink vinden het ..een aardige gedachte" om een hele categorie kamerleden gauw te bedanken voor hun ijver en snel te vervan gen door een generatie die nog niet het vertrouwen van de massa heeft verspeeld, maar zij zien twee nadelen van deze versnelde doorstroming. Profileren De eerste overweging is dat dan ook kamerleden zouden worden bedankt, die al amper bekend zijn bij de massa - dus wat heb je er aan om ze te vervangen? Volgens de twee PvdA-jongeren hebben Re meeste kamerleden niét de kwaliteiten „om zich te kunnen profileren, Iaat staan met goede vernieuwende ideeën te komen." Een tweede bedenking komt voort uit het besef dat de PvdA er misschien helemaal niet bij ge baat is ais „alle kleurloze, futloze, grijze figuren zijn teruggetre den." Popfestivals De PvdA moet nieuwe, vooral jon ge mensen bereid vinden om zich in te zetten voor de sociaal-demo- •cratie en desnoods a la Veronica die jongeren opzoeken. Niet in bedompte vergaderkamertjes, maar eventueel op popfestivals, waarvan Siljee en Mennink bij de SPD in Duitsland goede voorbeel den hebben gezien, met de bluesy politicus-muzikant Björn Eng- holm. Het tweetal constateert dat Wim Kok graag van het politiek leider schap van de PvdA af wil, om dat te kunnen doen waar hij goed in is: het beheren van de staatskas. Maar volgens Siljee en Mennink maakt de PvdA zelf het Kok on mogelijk om het leiderschap aan een ander over te dragen, Nie mand profileert zich of durft zich te profileren en partijvoorzitter Marjanne Sint komt te veel als yuppie over. Over een eventuele kandidatuur van Marcel van Dam laten Siljee en Mennink zich omzichtig uit. Zij lijken er wel een voorkeur voor te hebben, maar vragen zich af of de meeste PvdA-kamerleden van dit moment wel opgewassen zijn tegen Van Dams vlijmscher pe betogen. Rotterdam - De Rotterdamse luchthaven Zestienhoven moet 's nachts tussen elf en zes uur wor den gesloten. Dat stelt de com missie Milieuhygiëne Lucht vaartterrein Rotterdam in een ad vies aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Het advies is geba seerd op de eerste rapportage van de vernieuwde klachtenregistra tie, De nieuwe registratiewijze geeft een duidelijker inzicht in de veroorzakers van de overlast. De commissie heeft de gemeente raad van Rotterdam nog eens ge wezen op de overeenkomst met Schiphol, waarbij is vastgelegd dat het aantal nachtvluchten op Zestienhoven niet zou worden uitgebreid. Ook adviseert zij om een nieuw lesvluchtencircuit vast te stellen, ondanks minder klach ten over lesvluchten, en om vlieg maatschappijen hun lesvluchten schema's tijdig te laten publice ren. Volgens de commissie moet te vens de klachtenafhandeling door de Rijksluchtvaartdienst worden verbeterd en moet contro le op de geluidproductie en op na leving van de luehtvaartregels worden aangepast en uitgebreid, waarbij daadwerkelijk tegen vlie gers kan worden opgetreden. Er zijn in 19901361 klachten over vliegtuiglawaai van Rotterdam Airport binnengekomen. Die klachten kwamen van 428 kla gers, waarbij de meesten in de wijk Schiebroek woonden. In 1989 waren er 1620 klachten en in 1988 735. Schiphol telde in 1989 4860 klachten en het vliegveld Beek in Limburg in 1989 1045 klachten en nog slechts 681 in 1990. Het aantal klachten over nacht vluchten naar en vanaf Zestien hoven in 1990 is 279 stuks tegen 272 in 1989 en 99 in 1988. Klach ten over lesvluchten zijn sterk ge daald tot 36 tegen 126 m 1989 en 148 in 1988. Maar die over sporl- vhegerij namen daarentegen toe van 89 naar 112 tot 147 tussen 1988 en 1990. Ruim de helft van de klachten heeft betrekking op de zoge naamde grote luchtvaart. Daarbij zorgde de NLM voor verreweg de meeste klachten, gevolgd door Air Atlantis, DAS Air, KLM, Air Holland en SAS, terwijl de maat schappij AIA opvallend veel nachtklachten gaf. Bij de vlieg tuigtypen springt de Boeing 707 er uit, terwijl ook helikopters voor veel overlast zorgden. Rotterdam - Er is rond Rotter dam Airport sprake van aan zienlijke geluidsoverlast. In 1989 was er sprake van 1620 klachten over herrie van vlieg tuigen, een topjaar wat dat be treft, want in 1990 was het aan tal klachten 1361. In 1988 waren er nog 'maar' 735 klachten. De klachten worden geregi streerd door de commissie Mi lieuhygiëne Luchtvaartterrein Rotterdam. In de praktijk blijft het bij registreren, want hoewel de commissie door de minister van Verkeer en Waterstaat is in gesteld, kan zij niets anders doen dan adviseren. En met al de adviezen van de afgelopen ja ren is nog nooit iets gedaan. Het zit de commissie hoog, dat de minister elk advies van haar eigen commissie negeert. De commissie mist elke bevoegd heid tot het afhandelen van klachten over vliegtuigoverlast. In de tien jaar van haar bestaan heeft de commissie nooit meer kunnen doen dan een gedegen rapport over de klachten te schrijven. De daaraan verbon den conclusies en adviezen om tot vermindering van de klach ten te komen, hebben tot nog toe niets uitgehaald. Slechts één zinnetje in een antwoord van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) op brieven van de commissie - waarin wordt gezegd dat de ad viezen in het Integraal Plan Noordrand 'worden meegeno men' - is het totale resultaat. De commisie Milieuhygiëne is in 1980 door de minister inge steld na de wijziging van de Luchtvaartwet van 1978. Elke luchthaven kreeg zo'n commis sie, waarvan de leden door de minister zelf worden benoemd op voordracht van de gemeen ten rond de luchthaven. Zitting hebben zowel belanghebbenden (zoals directeur Biemond van de luchthaven zelf), als vertegen woordigers van actiegroepen (zoals E. Swaite van het comité Anti-Bulderbaan). Voorzitter van de commissie is de Zuidhoi- landse gedeputeerde ir. J, van der Vlist (Milieu). Secretaris mr. J. Wennekers van de commissie vertelt, dat er to taal 45 leden zijn, die voor hun werkzaamheden geen geld krij gen. De minister heeft pas on langs het budget van de com missie verdubbeld naar dertig- -* duizend gulden per jaar. Alleen dankzij het feit, dat de provincie Zuid-Holland onbetaald ambte- r lijke ondersteuning aan de com- 'J missie verleent, kar, er met dat beetje geld nog iets worden ge-,1 daan. Wennekers: „Het steekt de com- VC missie Milieuhygiëne het 1 meest, dat ze geen feitelijke be- voegdheden heeft. Klachten over vliegtuiglawaai komen bin- nen bij de Dienst Centraal Mi- lieubeheer Rijnmond (DCMR) en worden daar genoteerd. Ook V.' bij de luchthaven zelf komen wel eens klachten binnen, maar dat is moeilijk na te gaan. De ri DCMR geeft de klachtenbriefjes door aan de Rijksluchtvaart- -_Y dienst, die de oorzaak van de !/-j klachten probeert uit te zoeken, v r -tp? Er kan alleen worden opgetre-^s den als er sprake is van overtre- ding van de Luchtvaartwet" Of er actie door de RLD wordt on- iJ.l demomen, is de commissie Mi- lieuhygiëne niet bekend, Rotterdam - Bronstige woerden zijn de oorzaak van een overvol vogelasiel Karei Schot in Rotter dam. In de afgelopen dagen zyn ongeveer tweehonderd jonge een den opgenomen. De kuikens zwommen moederloos in sloten en singels. De eenden komen niet toe aan het opvoeden van hun kroost. Honderden kuikens zijn ook al gestorven. Het lijkt alle maal de schuld van de mannetje seenden. „Soms storten zij zich met tien te gelijk op een vrouwtje," legt asiel beheerder Koos van Donk uit. „Je kunt het vergelijken met een or dinaire verkrachting. De eend kan geen kant meer op en de jon gen worden de dupe. Rotterdam en omgeving kampt bovendien met een enorm overschot aan woerden." Van Donk meent dat de schuld ligt bij het eend-onvriendelijke beleid van de gemeente. „Ons asiel dringt al jaren aan op betere schuilmogelijkheden voor een den met jongen. In de sloten en singels is bijvoorbeeld geen riet en ook de beschoeiing is overal rechttoe rechtaan." De asielbeheerder verwacht dat het aantal moederloze kuikens nog aanzienlijk zal toenemen. Rotterdam - Een twintigjarige Franse tankautochauffeur is gis teren gewond geraakt nadat zijn vrachtwagen kantelde in de bocht van de Botlekweg en de Welplaat- weg in het Botlekgebied. De man kwam bekneld te zitten, omdat dè cabine van de auto over de vang rail klapte. Hij werd bevrijd door de brand weer in samenwerking met een chirurgisch noodteam. Het duur de anderhalf uur om de chaufféür uit de auto te halen. Het slachtof fer is naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht, Hij verkeert niet to meer levensgevaar. Door het kantelen van de autO lekte er een kleine hoeveelheid acrylzuur uit de tankwagen. Oj$ giftige dampen tegen te gaan sproeide de brandweer met watq$ Het overige acrylzuur is in een andere tankwagen overgepompt Het ongeval onstond vermoede* lijk doordat de chauffeur de bocEl- te krap nam. Het duurde anderhalf uur s voordat de brandweer, geas- sisteerd door het chirurgisch^ noodteam, de chauffeur uit zijn benarde positie kon be vrijden. De Fransman is buiten, teven sgevaar. j Foto's Roel Dijk- stra. ingezonden mededeling Asperges in siiekè;^ voorgerechte^ Nloederan vetwen- traktahes 1 Complete vleessthote' voor U.75PP- Jók 51,1 50 X BARBECUE 't Wordt vast een lange, hete zomer. ASPERGES 'n Beetje chique is ook wel eens lekker. Weet u meteen hoe u haar heerlijk kunt verwennen. DIEET Ata TIP Met zoveel variatie ga te toch lijnen voor je lol? tamjo a tat procec niet?", probeert de rechter. J „Nee," houdt de Chinees vol. Hij wordt schuldig verklaard zonder straf. Een mevrouw uit Capelle kan zich niet bedwingen als haar wordt gevraagd waarom ze geen j kijk- en luistergeld heeft betaald. „Ik woonde samen met een drugsverslaafde. Hij heeft al mijn i spullen meegenomen, en loopt me nu te zieken," snikt de vrouw. „Ik heb het tegen de man van de j controledienst allemaal uitge-1 legd. Moet ik het nu opnieuw ver- f tellen." t Knakker j De rechter strijkt de hand over het hart. De vrouw komt er zon- der straf vanaf. „Zulke vrouwen zitten in zo'n merkwaardige am- biance. Ze gaan met een zwaar- verslaafde knakker mee, en dan zitten ze snel tot hun nek in de l problemen. Eén van de laatste dingen waar ze aan denken is het doen van aangifte", legt mr. Bos uit. 's Voor twee vrouwen, die moeten voorkomen voor prostitutie, is de - rechter ook mild. Beiden geven toe dat ze mannen hebben aange- sproken op de Claes de Vriese- laan en de Roehussenstraat, net buiten de gedoogzone. Eén van de twee bekent grif dat ze heeft getippeld. „Ik ben zeven jaar verslaafd geweest, maar nu ben ik negeneneenhalve maand clean." De rechter legt geen straf op. „Helemaal niks?" vraagt de vrouw ongelovig. „Nou bedankt. Doei." (Dit is de derde aflevering van een serie van vier) Door Peter Louwerse Rotterdam - De meeste verdach ten komen om er een principe zaak van te maken, die dag op de strafzitting bijzondere wetten van kantonrechter mr. E. Bos. Ze we ten wel dat het eigenlijk niet mag wat ze hebben gedaan, maar hun geval is anders dan alle andere. Daarom komen ze naar het ge bouw aan de Henegouwerlaan om hun zaak te bepleiten. Een veertiger die zijn 15-jarige dochtertje drie maanden heeft thuisgehouden, trekt fel van leer tegen alles wat te maken heeft met recht en onderwijs. „Ik ga mijn dochter niet naar school stu ren. Zij heeft een eigen rechtsbe voegdheid, en ik heb geen be hoefte aan allerlei imbecielen die zich met haar bemoeien. Kunt u zich voorstellen dat zij tijd voor zichzelf wil hebben?" De dochter van de man was door psychische problemen na de echtscheiding van haar ouders niet meer gemotiveerd om naar school te gaan. Haar vader beant woordde brieven van de leerplich tambtenaar niet en liet ook geen hulpverleners meer binnen. „Dat vind ik vreemd. U kunt op zijn minst de mensen binnenla ten om hun uit te leggen wat er aan de hand is," zegt de kanton rechter, maar de verdachte geeft geen krimp. „Dit is Kafkaiaans. Het is een schande dat ik hier moet verschijnen." Voordat de of ficier van justitie een strafeis van 500 gulden heeft kunnen formu leren, is de verdachte al vertrok ken. „Ik kom er wel uit," zegt hij. De rechtsgang Is eenvoudiger, snel ler en goedkoper dan bi] de recht bank. In 1995 gaan de 'eenmansrecb- tora' op In de rechtbankerHiIeuwe stijl. De Rotterdamse kantonrechters voelen daar niet* voor, zo blijkt uit Informele gesprekken op de zitting Aan een vraaggesprek hebben ze geen behoefte. „Rechters spreken vla vonnissen en beschikkingen," laten zij via hun woordvoerder weten. Om een Indruk te geven van hun werk woond» het Rotterdams Dagblad een aantal zittingen bij aan de Hanegou- weilaan. Desondanks is de rechter heel mild: 400 gulden voorwaardelijk. „Die man ziet spoken. Hij vliegt op tegen alle autoriteiten met wie hij in aanraking komt," zegt mr. Bos later. „Ik wil met die straf Ia- ten zien dat bjj hier niet tegen do vemansoren heeft zitten praten." De emoties lopen soms hoog op tijdens de zittingen over de Leer plichtwet, Een mevrouw die haar dochtertje een week van school heeft gehouden voor een vakan tie in een bungalowpark, protes teert op luide toon als de officier van justitie 400 gulden boete eist. „Dit is flauwekul. Ik heb het van- tevoren gemeld en het mocht al tijd. Maar ik kreeg pas antwoord van de schoolleiding toen we al met vakantie waren." De rechter hoort haar welwillend aan. Hij halveert de boete. „Omdat u het van te voren gemeld hebt." Schoolverzuim komt veel voor, vooral onder Turken en Marokka nen. „Het is een botsing van twee culturen," zegt mr. Bos. „Men gaat naar Turkije of Marokko op vakantie en dat is natuurlijk ge bakken peren daar, in de zon, met familie. En als opa dan ziek wordt, of er trouwt een neef, dan wordt de vakantie al snel uitge breid." Zwartkijkers zijn weer een heel andere groep. Voor veel verdach ten is de eis van de officier van justitie een onverteerbare zaak, omdat ze eerder aan de Radio Controle Dienst al een flink be drag hebben betaald. „Ik hoef toch geen twee boetes te betalen," is vaak het verweer. Kantonrech ter Bos vindt het moeilijk om de mensen uit te leggen dat ze straf baar zijn. „Ais je je gas niet be taalt krijg je toch ook geen straf," zegt hij. Misverstand De 'zwartkijkers' die op die dag voorkomen, beweren zonder uit zondering dat er sprake is van een misverstand. De rekening is naar het verkeerde adres ge stuurd, ze hadden de televisie nog maar één dag. Een Chinese meneer, die nauwelijks Neder lands spreekt, weet de rechter te vermurwen met het verhaal dat hij toch niets aan zijn tv had om dat hij door de taalbarrière de pro gramma's niet kan volgen. „Ook de Engelstalige programma's

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2