■sterweg 15 'Vlaardingen loopt wel erg hard van stapel Bijenpoep veroorzaakt overlast in Maasland? Imker Van der Drift moet verhuizing zelf betalen Tussenbalans brengt Schiedamse wethouder Wiegman niet van de wijs Artotheek Fietspad Raad vervroegd Koerden Vakantie Duitsche Orde Tennisbaan Aanpak Rotterdams Dagblad Donderdag 2 mei 1991 De artotheek in Schiedam heeft de jacht geopend op nieuwe kunstvrienden. Om de - bepaald niet gerin ge - belangstelling voor de artotheek te vergroten, worden dit jaar verschillende activiteiten georgani seerd. Onder de titel 'Uit de collectie' zijn twee tentoonstel lingen gepland; de eerste heeft als onderwerp grafi sche technieken, de tweede is gewijd aan het ge bruik van foto's en fotografische technieken in de kunst. De artotheek houdt dit jaar twee aankooprondes, waarvan één gebaseerd is op uitwisseling met de kunstuitleen in Den Haag. Daarna volgt een landelij ke aankoopronde. Behalve lenen, kunnen abonnees straks ook kunst kopen in de artotheek. Nu kan dat nog niet, omdat de collectie voornamelijk is opgebouwd uit werken uit de Beeldende Kunstenaars Regeling. Volgens die regeling zijn de kunstwerken eigendom van de ge meente. Een systeem waarbij kunstenaars, die nog niet in de collectie zijn opgenomen, als gast worden uitgenodigd moet daar verandering in brengen Hun werk kan zowel gel eend als gekocht worden. De eerste tentoonstelling - over grafiek - is te zien tussen 4 en 25 mei in het bibliotheekfiliaal Noord aan de Blauwe Brug, waar ook de artotheek is geves tigd. In aansluiting op werkzaamheden in Vlaardingen, gaat Gemeentewerken Schiedam het voet- en fiets pad langs de Laan van Bol'Es afbouwen- Langs die laan ligt al een pad voor het langzaam verkeer, maar dat sluit niet helemaal aan op de Zwanensingë ui Vlaardingen. Het karwei gaat ongeveer honderddui zendgulden kosten. -Vlaardingen De Vlaardingse gemeenteraad begint de maande lijkse vergadering in mei niet op de eerste woensdag van de maand. Er is besloten de raad op dinsdag 7 mei aan te laten vangen en op woensdag 8 mei door te gaan, Er wordt vanuit gegaan dat er twee dagen nodig zijn om de agenda af te werken. Donderdag 9 mei is Hemelvaartsdag en is het stadhuis gesloten. De christelijke scholengemeenschap Die Vlaerding- he heeft zich het lot aangetrokken van de Kurdische vluchtelingen. Om geld in te zamelen voor de hon derdduizenden mensen die onder erbarmelijke om standigheden bivakkeren in het grensgebied tussen Turkije en Irak, houden leerlingen van Die Vlaer- dinghe woensdag 8 mei een sponsorloop. Eén lesuur lang (vijftig minuten) draven de scholie ren rondjes tussen het RKWIK voetbalveld en het terrein van VOJ in park 't Nieuwelant. De scholieren laten zich sponsoren door ouders, kennissen, onder nemers en politici. Het geld dat zij bijeen lopen wordt later overhandigd aan het Rode Kruis in Den Haag. De sponsorloop begint ntoméén uur. Ouders die willen voorkomen dat zij voor de kanton rechter moeten verschijnen wegens het thuishou den van hun schoolgaande kinderen, kunnen beter tijdig een ontheffingsformulier aanvragen bij de af deling onderwijs op het stadhuis, De zomervakantie voor het basisonderwijs valt dit jaar tussen 22 juli en 30 augustus; in het voortgezet onderwijs zijn de data 15 juli en 30 augustus. Voor extra vakantieverlof moet de school schriftelijk toe stemming geven. Formulieren daarvoor zijn be schikbaar in het Nederlands, Turks en Arabisch. Maasland- Het kan in deze tijd in Maasland bijna niet anders, of er wordt op de een of andere manier aandacht be steed aan het 750-jarig bestaan van de Ridderlijke Duitsche Orde in Maasland. Zo ook in Museum De Schilpen. waar ter gelegenheid van de verbonden heid tussen Maasland en de orde een tentoonstelling is ingericht. De in Utrecht zetelende orde heeft voor deze ten toonstelling, die alle zaterdagen tot en met 21 sep tember, op Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag van 10.00 tot 17.00 uur is te zien, veel materiaal be schikbaar gesteld. Daarnaast zijn er ook bijdragen uit archieven en musea. De tentoonstelling heeft twee onderdelen. In het ge bouw Tavenu krijgt een aantal grote schilderijen van de commandeurs der orde een plaats, alsmede af beeldingen van vroegere vestigingen en activiteiten van de orde in Nederland en de rest van Europa. In vitrines worden originele en gecopieerde archief stukken getoond. Op het toneel staat een 'levensech te'ridder van de Duitsche Orde. In de tuinkamer van de Schilpen bevindt zich het Maaslandse deel van de tentoonstelling. Hier staan twee grote maquettes. De ene stelt de vroegere com manderij voor en de andere het dorp Maasland vol gens de kaart van Potter uit het kaartboek van de Duitsche Orde (1579). Ook hier veel archiefstukken en gegevens over de vroegere commandeurij en de Maaslandse comman deurs, waarvan Jasper van Egmond van Merestein wel de belangrijkste was. Verder is er een Ideine col lectie voorwerpen, gevonden bij opgravingen van restanten van de beide commanderijen. Hoek van Holland De Hoekse deelgemeenteraad gaat akkoord met de aanleg van een nieuwe tennisbaan bij het complex van tennisvereniging De Hoek, Eigenlijk wilde de raad dat er twee nieuwe banen zouden komen. Zij vreest dat, gezien het groeiend inwoneraantal, de vereniging op korte termijn op nieuw een verzoek indient voor de aanleg van nog een baan. Maar aangezien de vereniging de baan zelf moet financieren, wil De Hoek vooralsnog op deze manier uitbreiden. De uitbreiding van het complex aan de Harwichweg is al meerdere malen onderwerp van gesprek ge weest in de commissie sport. Dat was noodzakelijk omdat door het bestuur van de tennisclub steeds weer nieuwe varianten werden aangedragen Om te voorkomen dat er problemen ontstaan met het huurcontract, stelde deelraadsbestuurder C. van der Pol onlangs voor, pas een vergunning te verle den als beide partijen daarmee hebben ingestemd I RW Door Peter de Lange en Carel van der Velden Schiedam - Onaangekondigd zakt Aad Wiegman op straat wel eens door de knieen. Zijn aan dacht wordt getrokken door een glinsterend voorwerpje, dat hon derden wandelaars ongezien zijn gepasseerd. Grijnzend raapt de wethouder van Financiën dan een duppie of een kwartje op. In de loop der jaren moet Wieg man een leuk zakcentje aan zijn speurzin hebben overgehouden. Maar het is amper denkbaar dat die extra inkomstenbron groot genoeg is om de dreigende tekor ten op de 250 miljoen gulden tel lende gemeentebegroting op te vangen. Gezien de stilte op de burelen van financiën begint het er echter op te lijken dat Schiedam over een vette spaarpot beschikt. Terwijl collega's moord en brand schreeuwden over de rampzalige gevolgen van de Tussenbalans, schuwde de Schiedamse PvdA- wethouder tot dusver alle publici teit. Vreemd, want net als in veel andere gemeenten hangen ook in Schiedam de miljoenenbezuini- gingen uit de Tussenbalans als een Zwaard van Damocles boven het hoofd van de schatbewaarder. „Natuurlijk dreigen er flinke kor tingen," erkent Wiegman. „Maar over de omvang wordt nog driftig gebakkeleid tussen de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) en het ministerie. De uitkomst van de onderhandelin gen is nog niet bekend, dus het lijkt me niet verstandig op dit mo ment al met maatregelen te ko men. We wachten de ontwikkelin gen wel af." Struisvogel Formeel heeft Wiegman gelijk, maar gedraagt de wethouder zich niet als een struisvogel? Mogelijk wordt hij in het zicht van de ha ven nog 'gered' door een kabi netscrisis. maar normaliter wordt óók Wiegman in juli geconfron teerd met een miljoenenkorting van het Rijk. In Vlaardingen waren ze alerter: daar pakten ze er meteen de re kenmachine bij. Tot 1995 zal de haringstad vermoedelijk twaalf miljoen gulden moeten ombui gen. En nieuwe rijkskortingen liggen al weer op de loer. Je hoeft geen profeet te zijn om te voor spellen dat Schiedam met onge veer evenveel inwoners als Vlaar dingen een vergelijkbaar bedrag bij minister Kok (Financiën) moet inleveren. Steekt Schiedam de kop in het zand? „De weg die Vlaardingen bewan delt is niet de onze," antwoordt Wiegman met een diplomatiek lachje. „Ik vind dat ze daar wel erg hard van stapel lopen. Ze ge ven nu al met een zekere trots aan dat ze die bezuinigingen kunnen opvangen, en daarmee rijden ze de VNG in de wielen. Het is hei der dat ook wij moeten bezuini gen, maar over de hoogte en de fa sering is nog niete bekend. Ik neem daar liever geen enkel voor schot op. Ik kan alleen zeggen dat ik het probleem van geen kant onderschat. Ook voor ons wordt 't moeilijk." Vlaardingen weet de financiële tegenvaller alleen op te vangen door het sluiten van twee biblio theekfilialen, rigoureuze bezuini gingen in de sportsector en de sluiting van het zwembad in Holy. Het voorstel wordt gedra- Aad Wiegman waakt In Schiedam over de kassa, maar de dreigende rijkskortingen hebbende wethouder mf' financiën nog niet van de wijs kunnen a bréngen. Hij wilde bezuinigingen pas invullen ais de predea omvang van de 'schade' bekend is. Foto Fotobureau Roel Dijkstra gen door het gehele college, maar de protesten uit de bevolking richten zich en masse tegen John Ranshuijsen, de PvdA-wethouder van Financiën. Diens populariteit is er bepaald niet groter op gewor den. Dat moet een schrikbeeld zijn voor Wiegman, die zich vijf jaar na zijn aantreden als wethou der nog steeds redelijk geliefd mag weten. Gaat Schiedam ook bibliotheken sluiten en het beheer van de sport velden uitbesteden aan de vereni gingen? „Zo n aanpak zou mijn keuze niet zijn. We gaan niet uit de iosse pols besluiten dat het museum of een bibliotheek dicht moet Wij pro beren te bereiken dat bij ombui gingen die activiteiten aan bod komen die van minder belang zijn.' Intern hebben we al uitge breid over het probleem nage dacht" „We zijn tot de conclusie geko men dat we in ieder geval een zorgvuldige procedure moeten volgen. Het is niet verstandig om mensen tegen je in het harnas te jagen als je nog niet precies weet wat je te wachten staat Er staat nu al een massademonstratie op stapel in Vlaardingen. Wat haal je in godsnaam allemaal van stal, als je het op die manier doet?" Wiegmans 'zorgvuldige procedu re' ziet er als volgt uit Als voorze tje op de te verwachten kortingen heeft de wethouder een vragen lijst gestuurd naar vierhonderd ambtenaren die ieder de kas van een bepaalde sector beheren. Zij moeten grofweg de besparings mogelijkheden aangeven, want zij hebben als geen ander zicht op de gemeentelijke uitgaven en op de gevolgen van eventuele kor tingen in hun sector. De politiek maakt de uiteindelijke keuzes. Op het formulier valt de wethou der met de deur in huis met de vraag of 'beëindiging of niveau verlaging van de taak in strijd is met de wet.' „Bij de politie en de brandweer is daar al snel sprake van," verklaart Wiegman. „Maar in veel sectoren kan er in theorie worden bezuinigd. Op het formu lier kunnen de ambtenaren aan geven welke bezwaren daar tegen bestaan." Objectief Is die aanpak niet erg naïef? Door het personeel wordt een dienst hoofd, vermoedelijk pas als een goede chef gezien als hij hun bud get veilig stelt. „Daar ga ik niet van uit De vra gen zijn zodanig gesteld dat ze al leen objectief beantwoord kun nen worden. Bovendien ben ik er van overtuigd dat de ambtelijke organisatie zich goed bewust is van de problemen. Men denkt creatief met ons mee." Op de vragenlijst kunnen de ambtenaren verschillende bezwa ren tegen een korting omcirke len. Mogelijke nadelen van een bezuiniging zoals die op het stan daardformulier worden ge noemd: verlies van werkgelegen heid, gevolgen voor de dienstver lening aan de bevolking, kapitaal vernietiging. „Op basis van deze objectieve ge gevens gaan we in eerste instan tie praten in de commissie voor Financiën," schetst Wiegman de verdere procedure. „Als het be drag van de kortingen bekend is, mag de commissie zeggen waar er moet worden bezuinigd. Het kan ook zijn dat het college wordt ge vraagd zelf met een voorstel te komen. Het wordt een moeilijke operatie, maar ik denk dat we op deze manier een goede afweging kunnen maken." Vertrouwen Met hetzelfde vertrouwen spreekt Aad Wiegman over de las tige éénprocents-operatie, die hij als uitvloeisel van het plaatselijke 'regeerakkoord' tussen PvdA, Groen Links en D66 moet realise ren. Die overeenkomst houdt in dat de gemeente jaarlijks één pro cent van de totale begroting om buigt voor nieuw beleid. Voor zover Wiegman dat nu kan beoordelen, hoeft ondanks de Tussenbalans niet aan dat princi pe te worden getornd, Met andere woorden, ook in de toekomst denkt Schiedam geld te kunnen vrijmaken voor de uitvoering van nieuwe plannen. Ook de veertig miljoen die voor bebouwing van het Stadserf in de begroting staat, loopt volgens de wethouder geen gevaar. Wiegmans pretenties voor het voeren van nieuw beleid klinken aardig, maar de vraag is wat daar in de praktijk van terecht komt PvdA-fractievoorzitter Hans Bak ker beklaagt zich er bijvoorbeeld over dat het college 'stroperig' is. Op zijn Hollands gezegd: men heeft veel plannen, maar aan de uitvoering ervan komt men niet of nauwelijks toe. Wiegman: „Met de kritiek van Bakker ben ik het niet eens. Hoe wel hij dat ontkent, hebben wij reeds in het eerste jaar de doel stellingen van de één procentso peratie gehaald. Hoe de zaken dit jaar uitpakken, blijkt pas aan het eind van het jaar. Maar bij de raadsvergaderingen wordt bijna maandelijks krediet beschikbaar gesteld voor nieuw beleid. Ik denk dat wij uiteindelijk dicht in de buurt van de doelstelling ko men." Parkeren Vlaardingen schrapt belangrijke voorzieningen om nieuiu beleid te kunnen ontwikkelen. In Schie dam lijkt het er minder rigoureus aan toe te gaan. Wonen hier betere boekhouders? Of groeit het geld hier aan de bomen? „Ik weet niet hoe Vlaardingen in het nabije verleden financieel heeft geopereerd, maar Schiedam heeft de afgelopen jaren goed de tering naar de nering gezet. En je beleid van vroeger werkt door tot op de dag van vandaag. Wij heb ben in '8?/*88 een conversieslag uitgevoerd, geldleningen tegen een hoge rente omgezet in lenin gen met een lage rente. Dat heeft ons structureel enkele miljoenen opgeleverd." „In Vlaardingen zitten ze met een parkeergarage die de gemeente jaarlijks vier ton kost. Dat tikt aan. Gratis parkeren, wat men daar nu voorstaat, is natuurlijk een verkeerde maatregel. Je za delt je budget op met een extra kst, Erg plezierig vinden wij dat gratis parkeren in Vlaardingen trouwens niet. Schiedammers zijn nu eerder geneigd naar Vlaar dingen te gaan," „Maar wat de financiën betreft, misschien zit het verschil ook in de grondpolitiek. Wij zitten met het efpachtsysteem tegen het om slagpunt aan, dat wil zeggen dat het in de toekomst meer gaat op brengen dan het kost. Ik hoor dat Vlaardingen grond wil gaan ver kopen. Dat zullen wij zeker niet doen." Tarieven /s de situatie zo rooskleurig dat Schiedam zelfs niet aan tariefs verhogingen denkt9 Wiegman, voorzichtig: „Daar neem ik geen voorschot op. De stijgende inflatie zou een argu ment kunnen zijn om de tarieven en belastingen aan te passen. Maar er zijn zoveel Schiedam mers die aan de onderkant van de maatschappij leven, die van een uitkering moeten rondkomen - ik schat vierduizend mensen datje niet even op je gemak be sluit de tarieven te verhogen." Biijjï Schiedam ondanks de/orse bezuinigingen op de bres staan voor een uitgebreid dienstenpak ket? In Vlaardingen zegt het colle ge zo ongeveer doi de gemeente zich uit geldgebrek moet beperken tot de kerntaken, onderkoud van wegen, openbare orde en zo meer. ik cal Een groot aantal taken moet particulier initiatie/ maarowr nemen. ..Als particulieren bereid zp te dragen aan de sport en tuur vinden wij dat natuurlijk pri ma. Wij zijn zeker geen stander van sponsoring. Maarj? moet er niet automatisch vanuit gaan dat dat inderdaad gebeurt Dan ga je zaken m een risieogfr bied brengen. Sport is een belangrijke zaak, het is een taak van de lokale overheid die te sub sidiëren en faciliteiten te creëren. Daarnaast is het natuurlijk uitste kend als mensen zelf iels optui gen, of als ze de gemeente vragen een impuls te geven, financed zodat ze zelf verder kunnen. Ia als met het muziekkorps Guste Die mensen hebben van ons pand gekregen en dat hebben zelf keurig opgeknapt," Sponsoring Vlaardingen praat over sponso ring van het VissenjmuseutB Komt het Stedelijk Museum dm ook voorin aanmerking' „Handhaving van hel Stedeli Museum is een bewuste keu» Wij hebben dat museum en fis houden het in stand. Het heef! een goede naam en een mooieed lectie. Dat willen we zo houdS Dat brengt kosten met zich t dat weten we. Die kosten zyn >(i een bewuste keuze. Sponsoring geen oplossing, kan hoogstensri cidenteel wat bijdragen mas.' nooit de totale kosten helen# overnemen." Is er ook geld om alle bibtiotóew filuilenopentekouden „Vlaardingen heeft sinds kort nieuwe centrale bibliotheek,Ja; dat opzicht past een discusl over sluiting van filialen in Vla^ dingen beter dan bij ons. Wijmfe ten die nieuwe hoofdyestigiijl nog bouwen. Maar als die er# maal staat op het Stadserf sluitilj niet uit dat wc ook hier een cussie krijgen over de van de filialen." Maasland - Bijen zijn geen hon den, maar ook de poep van dit nij vere gedierte kan grote proble men veroorzaken, zoals de Maas landse imker Niek van der Drift moet ondervinden. Zijn bijen ver oorzaken zoveel overlast, dat hij zjjn bedrijf moet verkassen, Om wonenden zijn het zat dat hun ei gendommen dagelijks door bijen met poep worden besmeurd. De daken zitten vol en de ruiten van de kassen en van de wonin gen zijn nauwelijks meer schoon te krijgen. Spetters vallen op de auto's van dorpsbewoners. Enke le boze huisvrouwen hebben nu al besloten om uit protest de schone was niet meer buiten te hangen. Poep, bijenpoep wel te verstaan, heeft zo langzamerhand bijkans een crisis in het Maaslandse ge meentebestuur veroorzaakt. Woe dende bewoners klagen al jaren steen en been over de rommel, die de miljoenen bijen van imker Niek van der Drift overal achter laten. Maar helaas kan niemand er wat aan doen. Van der Drift is boos en teleurge steld over de weifelende houding van de gemeente Maasland en de Reconstructiecommissie Mid den-Delfland. De Maaslandse im ker kreeg vijf jaar geleden geen toestemming om een stuk land in de Dijkpolder te kopen. Hij was daardoor genoodzaakt om van het Staelduinse bos naar de Com mandeurspolder te verkassen. Thans heeft hij, onder druk van enkele boze onwonenden, beslo ten opnieuw te verhuizen. Tot zijn grote verrassing kon hij dit keer wèl met zijn bijen in de Dijkpolder terecht. En juist dat is bij Van der Drift in het verkeerde keelgat geschoten. Als de mensen van de gemeente, maar vooial de heren van de Re constructiecommissie nu meteen tegen me hadden gezegd dat ik toch in de Dijkpolder terecht kon, had ik natuurlijk nooit naar de Commandeurspolder hoeven ver huizen. Dit geintje scheelt me nu toch een slordige vijftigduizend gulden." „Ik heb op de Commandeurspol der veertienhonderd populieren en vierhonderd wilgen aange bracht. Die moet ik nu allemaal rooien. Bovendien heb ik destijds vlakbij m'n bijenkasten een huis gekocht. Moet ik nu dan weer ver huizen met mijn gezin? Ik word echt een beetje misselijk van dat halfslachtige beleid van de ge meente en de Reconstructiecom missie. Ze kijken niet verder dan hun neus lang is. Wie gaat nu bij voorbeeld de verplaatsing van mijn bedrijf betalen? Juist, nie mand, dat zal ik dus nu zelf wel moeten doen." Uitwerpselen De reden dat Van der Drift is ge noodzaakt uit de Commandeur spolder te verhuizen, is dat zijn bijen in de omgeving teveel over last veroorzaken. De uitwerpse len van de zoemende zwerm van miljoenen bijen komen terecht op de auto's en kassen van de Land en Tuinbouwschool en de naburi ge boerderijen. In de Dijkpolder zou er echter nauwelijks sprake zijn van enige overlast. Bij de gemeente Maasland is men zo langzamerhand in de ban ge raakt van de bijenpoep. H.C. Kneppers, ambtenaar Ruimtelij ke Ordening, heeft zelfs een heel dossier aangelegd over de proble men, die Van der Drift de afgelo pen jaren heeft veroorzaakt c.q. ondervonden. Kneppers: „Wij kunnen de heer Van der Drift niet verbieden dat hij in de Commandeurspolder bij en houdt. We hebben alleen wel onstellend veel klachten van on wonenden binnengekregen. Ook de directie van de naburig gele gen Land- en Tuinbouwschool heeft de gemeente verschillende malen benaderd met de vraag of imker Van der Drift niet kon ver huizen. De mensen waren bang voorsteken." „Bovendien veroorzaakte de bij enpoep behoorlijk wat overlast. Dezelfde grieven hebben we te boren gekregen van mensen, die naast het land van Van der Drift wonen. Ik denk dat hjj nu onder druk van deze bewoners heeft be sloten toch weer te verhuizen". Van der Drift kan zich best voor stellen dat omwonenden en de di rectie van de Land- en Tuinbouw school niet blij zijn met de over last die zijn bijen veroorzaken. Daarvoor heeft hij alle begrip. „De bijenpoep is een enorm pro bleem", zegt de imker. „De bijen laten hun uitwerpselen overal vallen. Dus ook op het glas van de warenhuizen en de geparkeerde auto's. Maar daaraan kan ik na tuurlijk niets doen. Ik kan mijn bijen immers niet vragen of ze alsjeblieft de andere kant wfll® uitpoepen. Of ze een luier aa& doen?" „Steken, dat doen bijen in pn® pe niet," vervolgt Van der Dn» „Daarover hoeft niemand bang' zijn. Bijen zijn 'bloemenvliege| die steken alleen als je ze k" maakt, of als je aan hun komt. Ik begrijp alleen niet daw* Reconstructiecommissie me tijds niet dat land aan de Dw der heeft aangeboden, dan w-,.. we meteen van dat probleem,?) geweest. Nu ben ik er via een® weg toch terecht gekomen. ijnw land van een particulier gekc® Maar die verhuizing heeft me ;l een flinke berg geld gekost. Ir. T. Verhagen van de structiecommissie Midden-w land begrijpt niets van de aam gingen van imker Van der urn „Wij hebben ons juist alftldjvr de problemen van hem mg. We konden echter alleen nooit*? een akkoord komen." 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1