Waterweg 13 CDA distantieert zich van nieuw zwembadplan Eerste treintaxi's in Schiedam en Maassluis M Meubettrmport '4 Schiedam: sobere 1 Meiviering Bewonersvereniging deelt binnenstad op li Comité opgericht ter ondersteuning De Boer Rederij P O wil supporters vervoeren Auto in brand, man overlijdt ZWN: Meer aanrijdingen Acht jaar geëist voor doodslag en brandstichting Bezorging? Schiedamse wethouder: 'Viaardingen rijdt VNG in de wielen' Ut i Russische folkgroep naar Waterwegsteden Brochure voor Engelse en Spaanse fans Vrouw gewond by aanrijding Grote belangstelling voor woningen aan de Vaart OIO 4004.444 yd ï'ie' 'm\ Bevrijding in museum I Rotterdams Dagblad Donderdag 2 mei 1991 Regio Waterweg: Brede Havenstraat 6, 3131 BCVlaardingen Tlf. 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam - Hoewel hij geen ander belang heeft dan dat van een burger die in een de mocratisch bestuurde ge meente wil wonen, heeft Rob Visser uit Rotterdam een co mité opgericht ter ondersteu ning van de gemeentelijk om budsman, mevrouw mr, F. de Boer. Visser vindt dat de ge meenteraad de verdenking op zich laadt dat mevrouw De Boer vanwege haar kritische opstelling weg moet als om budsman. Maar kritisch zijn, daar is de ombudsman voor, zegt Visser, Hij vindt dat De Boer best haar mannetje staat, maar uit solidariteit heeft hij zy'n comité opgericht Visser is niet geheel onbekend met de politieke gang van zaken; hij is actief in de Groenen, de be weging van Roel van Duyn die niet verward moet worden met Groen Links. Visser volgt de ontwikkelin gen rond de ombudsman met groeiende verbijstering. Hij schrijft de gemeenteraad: „Ik neem aan dat ook u bezorgd bent. Toen uw voorzitter on langs in opspraak raakte van wege zijn optreden tijdens het 650-jarig bestaan van de stad, zei hij: ik functioneer toch goed?" Visser concludeert dat burgemeester Peper geen ar gumenten had voor die retori sche vraag, „net zo min als hij nu lijkt te beschikken over ar gumenten." Visser vindt dat de discussie over de ombuds man in volledige openbaar heid moet worden gevoerd. Rotterdam - De Engelse veer dienstmaatschappij P O is be reid supporters van de voetbat- dub Manchester United te ver voeren naar het Europese vaste land voor de finale van de Euro pa Cup voor bekerwinnaars in Rotterdam op woensdag 15 mei. De maatschappij kan de United- supporters vanaf Dover binnen anderhalf uur naar Frankrijk brengen. Naar Calais en Boulog ne zijn per dag respectievelijk vijftien en zes afvaarten. Een veerboot kan ongeveer tweedui zend passagiers vervoeren. Volgens woordvoerder R, Wit- sen zou de maatschappij dus 'in theorie' in één da» de gehele En- gelse aanhang, die wordt ge schat op tussen de twintig- en dertigduizend man, kunnen vervoerenVorige week nog ver klaarden de veerdiensten North Sea Ferries en Stena Line dat zij onder geen enkele voorwaarde ^^r^l^tenwfflen P&O durft het vervoer aan, zegt woordvoerder Witsen. De veërdienstmaatschappij heeft al 'tien jaar afspraken rnet buson- ïdernemingen en poStie over het \èrvoèrvan Engelse supporters. Zo'betalen busmaatschappyen per bus met tussen de dertig li veertig voetbalsupporters een borgsom van vijfhonderd Engel se ponden (ongeveer zeventien honderd gulden). Als het op de boten rustig blijft, geeft P&O het'risieogeld'terug. Supporters van Barcelona en Manchester United die een kaartje hebben bemachtigd voor de Europa Cup-finale, krij gen een brochure in hun eigen taal. Daarin staat aan welke spelregels ze zich moeten hou den bij hun bezoek aan'Rottcr- dam. De KNVB heeft de brochu re gemaakt in opdracht van de UEFA, de Europese voetbalunie die verantwoordelijk is voor de bekerfinale op woensdag 15 mei in de Rotterdamse Kuip. De aanvoerders van de teams, Mark Hughes en Ronald Koe man, doen in een voorwoord een klemmend beroep gedaan op de supporters om de finale tot een waar vcetbalfeest te maken. Supporters die de regels aan hun laars lappen worden in hun eigen taal op voorhand gewaar schuwd voor drastische maatre gelen van de Nederlandse poli tie. Veei grote Rotterdamse hotels zijn volgeboekt voor de nacht na de finale. In het Parkhotel en het Hilton is geen bed meer vrij. „Wjj zouden overigens geen groepen supporters nemen," zegt een woordvoerder van het Parkhotel In de kleinere hotels is nog wel plaats, zoals in hotel Baan aan de Roehussenstraat, maar daar hoever, voetbalfans niet aan te kloppen. „IK neem geen voet baliers," zegt eigenaar W. Baan. „Oh gaat het om supporters. Die zijn nog veel erger. Ik wil graag mijn spullen heelhouden." Rotterdam -Een 56-jarige vrouw is gistermiddag ernstig ge- wond geraakt tijdens een aanrijding op de kruising Vondelinge- weg-Seattleweg. De vrouw reed in haar auto over de kruising toen op dat moment eèn truck met opleffier van rechts kwam. De vrouw tveid opgenomen in het Zuiderziekenhuis met ruglet sel en een zware hersenschudding. Haar auto raakte zwaar be schadigd. De truck liep nauwelijlcs schade op. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Het slachtoffer wordt door de brandweer afgevoerd. - folo W. Dulvestein, f Rotterdam - Een 64-jarige man •'is gisteren om het leven geko- men toen zijn auto uitbrandde. '.De wagen stond geparkeerd in de garagebox van de man aan de vRuigoord in Groot Usselmonde. ''De brandweer werd gealar- 1 {meerd omdat er rook uit de ga- 'i^rage kwam. De auto ging om half vijf door nog onbekende oorzaak in vlammen op. De poli tie tast nog in het duister over de oorzaak van de brand. Tech nisch onderzoek moet vandaag duidelijkheid brengen. Moge lijk is er kortsluiting ontstaan toen de man zijn auto wilde star ten. Rotterdam - De bussen van het streekvervoersbedrijf Zuid west-Nederland zijn vorig jaar 670 keer betrokken geweest bij een aanrijding, waarbij schade ontstond. Dit is een stijging in veigelijking met 1989, toen ZWN 527 keer aanrijdingsschade moest incasseren. Dat meldt het bedrijf in het blad Zuid-West- Nieuws. De aanrijdingen hebben ZWN vorig jaar netto 328.000 gulden ge kost, na aftrek van schadevergoedingen door derden. De directie van het bedrijf stelt een onderzoek in om te bekijken of er iets ge daan kan worden aan het oplopend aantal aanrijdingen. Zuid-West-Nederland is actief op de Zuidhollandse Eilanden en in Zeeland. Maassluis - De CDA-fractie dis tantieert zich van een alternatief zwembadplan, dat verleden week werd gepresenteerd door voorma lig fractievoorzitter Leo Speel. Het plan wekte de nodige verba zing bij de andere college-partij en, want het is nog maar twee we ken geleden dat het college de of ficiële bouwtekening presenteer de. „Het CDA is betrokken geweest bij het opstellen van het program van eisen", zegt WD-raadshd Leen de Zeeuw over de party, die een belangrijke rol speelt in het brede college van CDA/PV- DA/D66 en de WD. „Daarom is het vreemd dat er nu weer een nieuw plan op tafel komt. In de besprekingen heeft men alle kan sen gehad om de wensen op tafel te leggen." Concurrerend Het alternatieve voorstel komt uit de koker van de uitTwello afkom stige zwembadbouwer Van der Belt, Onlangs ontving Speel in formatie van Van der Belt, die be weert dat hij voor een concurre rende prijs een nieuw zwembad kan bouwen. In de voorstellen van het college vemjst in de Sluispolder-Oost een door architectenbureau Kop- pert en Koeners ontworpen zwembad van 10,4 miljoen gul den. Dat bedrag is inclusief de sloopkosten voor het oude Doi- Fijn, Volgens Van der Belt kan een vergelijkbare voorziening voor enkele miljoenen guldens minder worden gebouwd. „Dat zou verschillende voordelen kunnen hebben", zegt Speel, die tegenwoordig actief is als voorzit ter van de plaatselijke CDA-afde- lmg. „Het officiële plan wijkt op een paar punten af van de wen sen, die de bevolking van Maas sluis verleden jaar kenbaar heeft gemaakt m de Zwembad-enquê te. „In eerste instantie doel ik dan op de toegangsprijs. Ik knjg de in druk dat de toegangsprijs m het gemeenteplan vijfentwintig pro cent hoger wordt dan de bevol king wenst. In het gemeenteplan wordt bovendien nauwelijks re kening gehouden met de roep om een buitenbad. „Van der Belt beweert, dat hij voor het genoemde bedrag ook nog een buitenbad van vijfen twintig meter kan leveren. Hij heeft onder meer een zwembad gebouwd in Nieuwkoop. Uit con tacten met CDA'ers ter plekke heb ik begrepen dat ze uitstekend tevreden zijn over het plan. De in formatie lijkt mij interessant ge- noeg om te onderzoeken.". Opsturen De brochures van Van der Belt zijn ondertussen door de CDA- fractie doorgestuurd naar het col lege. „Bijbedoelingen hebben wij daar echter niet mee gehad", zegt fractievoorzitter Harm Woudstra. Schiedam - Al gaf wethouder Chris Zjjdeveld gisterochtend het officiële startsein voor de inge bruikname van de Schiedamse treintaxi, toch kleven er nog en kele probleempjes aan het nieu we initiatief. Dat blijft overigens niet beperkt tot Schiedam. Ook Maassluis kent sinds gisteren de treintaxi, officieel in gebruik ge nomen door wethouder Jan Storm. De treintaxi vervoert de passa giers zowel vanaf als naar de NS- stations Schiedam/Rotterdam west en Maassluis. Treinreizigers betalen voor deze service vijf gul den. Ze mogen alleen gebruik maken van de taxi als zij in het bezit zyn van een plaatsbewijs voor de trein. Is de enige daarvoor bestemde taxi op pad, dan is er een normale taxi beschikbaar als nieuwe reizigers zich aandienen. Het voordelige tarief wordt moge lijk gemaakt doordat de treintaxi wordt gedeeld met andere passa giers die binnen het verzorgings gebied worden vervoerd. Het probleem is alleen dat het moeilijk valt na te gaan of taxi-ge- bruikers, die ergens in Schiedam of Maassluis zijn ingestapt, daad werkelijk gebruik maken van de trein. „Dat klopt," onderkent John van der Meer van Eurotax - het be drijf dat in Schiedam de treintaxi verzorgt - het probleem. „Het is inderdaad niet altijd mogelijk te controleren of de taxigebruiker, indien die niet in het bezit is van eenNS-vervoerbewijs, op de trein stapt. In dergelijke gevallen moet het mogelijk zijn dat de taxi chauffeur even meeloopt naar het loket." „Ik zie dat als een stukje service. Mensen met een jaarabonnement of een OV-jaarkaart kunnen boekjes met een aantal treintaxi- kaartjes kopen. Die zullen ervoor moeten zorgen dat ze er eentje op Wethouder Chris Zljderveld stapt als eerste in de treintaxi, die gisteren officieel operatief was. Folo Fotopersbureau Roel Dijkstra. zak hebben." Dankzij een fmanciele injectie van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en een bijdrage van de NS reed de treintaxi tot op he den in dertig steden. Met een sub sidie van 11,5 miljoen gulden en eenzelfde bedrag dat beschikbaar is gesteld door de NS en de taxi bedrijven zijn daar nu dertig ste den bijgekomen. Viaardingen - De verkoop vp de woningen, die aan de Vlaardingse Vaart zullen worden gebouwd, loopt hard. Ook voor de duurste woningen is grote belangstelling. Gisteren heeft Eurowoningen uit 123 gegadigden de kandidaat-ko pers geloot voor één van de 76 koophuizen in het zogenaamde 'Paauwe-oog'. Binnen drie dagen zijn een kleine 500 verkoopbro chures bij het infocentrum aan de Albert Schweitzersïngel opge haald. Het gaat om woningen, die in prijs variëren van 240.000 tot 450.000 gulden. Eurowoningen neemt de verkoop en bouw voor haar rekening van het grootste deel van de ruim vijf honderd huizen, die de komende jaren tussen Albert Schweitzer- singe! en Vlaardingse Vaart ver rijzen. Van architect Hartsuyker komen in juli 124 eengezinswoningen voor 250.000 tot 350.000 gulden in de verkoop. Projectleider A. Groen van Peter Stok meldt over de pas tien dagen geleden begonnen verkoop van 38 luxe appartementen: „Het loopt buitengewoon. Zo zijn de twee penthouses van 550.000 gul den al verkocht. De belangstel ling voor deze appartementen, die in twee woontoren langs de Vaart worden gesitueerd, is vol gens Groen groot. Architect Zdenek Zavrel ont wierp behalve deze appartemen tentorens ook achttien twee-on- der-een-kapwoningen, die naast het bejaardencentrum Hoylede worden gebouwd. Ingezonden mededeling O. VAN GEYL ZN B.V. 3 VERHUIZINGEN EXPEDITIE OPSLAG VAN GOEDEREN Jan van Rlebeekweg 11 Schiedam Tel. 010- 4268071 4263045 Fax: 4620302 Rotterdam - Officier van justitie mr. J. Wittop Koning heeft woens dag voor de rechtbank in Rotter dam een gevangenisstraf van acht jaar geëist tegen een 23-jari- ge Vlaardinger. De man heeft be kend dat hij op 31 januari de 35- jarige Duitser A. Jordanow met een ijzeren staaf heeft doodgesla gen. Om de sporen van het misdrijf uit te wissen, draaide de verdachte de gaskranen in zijn kraakwo- ning aan de Commandarijstraat open. De waakvlam van de geiser zorgde ervoor dat er een ontplof fing ontstond en het pand uit brandde. Aanleiding voor het misdrijf vormde volgens de verdachte een onoenuliige ruzie over 25 gulden die Jordanow van hem wilde te rughebben. „Ik bood hem al drie weken een dak boven het hoofd, ïk vond dat daar wat tegenover kon staan". Nadat de twee man nen wat. hadden gegeten en de no dige glazen wijn hadden gedron ken, laaide de ruzie weer op. Daarbij pakte de Vlaardinger de ijzeren staaf en sloeg hij Jorda now enkele keren op het hoofd. Na de brand werd het verkoolde lijk gevonden. De Vlaardingse po litie dacht aanvankelijk dat de be woner zelf bij de brand was omge komen. Bij toeval werd de ver- dachte enkele weken later aange houden. De officier verweet de verdachte dat hij nauwelijks enig gevoel toont over zijn daad. „Er straalt Bal voor .isbezorgng op Kundag t/m vrgdac van 18.0G-19.00 uur Op zaterdag van 14.00 tot 16.00 sur. Adressen en overige tel.ara. zie pagina 4. „Net als de andere partijen zijn we overwegend positief over de plannen van het college. Als CDA- fractie hebben we geen enkele be hoefte aan het openbreken van de discussie. „We vinden echter dat je het col lege dergelijke informatie niet mag onthouden. Maar we hebben geen zin om op de stoel van het college te gaan zitten. Ze moeten zelf maar zien wat ze met de bro chures doen." Volgens Woudstra ligt het niet voor de hand, dat het CDA be zwijkt voor de grote lobby voor een openlucht zwembad. „Het be treft hier een individueel initia tief van meneer Speel. De partij- afdeling heeft geen standpunt in genomen, dus de fractie kan zelf standig beslissen. En net als de andere partijen zijn wij nuchter. We moeten opereren binnen smalle marges, dus het is de waag of een groter zwembad in de openlucht haalbaar is." i Schiedam - Door nu al met een I pakket bezuinigingsmaatregelen I ie komen, zou Viaardingen het overleg tussen de Vereniging van I Nederlandse Gemeenten en het ministerie van binnenlandse 2a- i ken in de wielen kunnen rijden. i Dat zegt de Schiedamse wethou der voor financien Aad Wiegman i in een interview met deze krant. Wiegman denkt dat Viaardingen veel te hard van stapel loopt. De VNG onderhandelt nog met het ministerie over de bezuinigingen die door het kabinet zijn aange kondigd in de Tussenbalans. „Maar Viaardingen laat nu al met een zekere trots zien dat die be zuinigingen wel zijn op te van een zekere kilte van hem af." De verdachte wordt door psychiaters volkomen toerekeningsvatbaar geacht. Bij het formuleren van de strafmaat hield de officier reke ning met het feit dat er kans is op herhaling. De man heeft, als hij alcohol en drugs heeft gebruikt, vaker last van woede-aanvallen. „Hij is een gevaarlijk mens, waar tegen de maatschappij be schermd moet worden", aldus de officier. Raadsman mr. N. Steenis vroeg zich af of het mogelijk is dat de aan drugs verslaafde Jordanow is overleden aan de zeer hoge hoe veelheid methadon in zijn bloed. De advocaat voerde verder aan dat zijn cliënt niet de opzet had het slachtoffer te doden. Hij wilde dat Jordanow zijn mond hield. Mr. Steenis vroeg de recht bank bij het opleggen van een straf rekening te willen houden met de persoonlijke omstandig heden van zijn chënt, in wiens le ven vrijwel alles is misgelopen. Uitspraak 15 mei. gen," zegt Wiegman. Anders dan Viaardingen, heeft Schiedam nog geen concrete voorstellen hoe de kortingen van het rijk in de plaatselijke begro ting moeten worden verwerkt. Schiedam wil eerst afwachten hoe hoog de bezuinigingen uitval len Zicht daarop verwacht Wieg man pas in juni. Ondertussen is het ambtelijk ap paraat in Schiedam gevraagd aan te geven, in welke uitgaven even tueel geschrapt kan worden. De politiek moet daarna knopen hak ken. Wiegman wil met deze pro cedure voorkomen dat er node loos onrust ontstaat onder de be volking. Zie verder pagin a 15. if r Schiedam - Op ongekend sobere wijze heeft de Schiedamse afde ling van de PvdA de eerste mei gevierd. Een kleine dertig, me rendeels oudere partijleden ston den gisterochtend in de fractieka mer van de PvdA stil bij de inter nationale dag van de Arbeid. Na een kopje koffie keken zij op de Grote Markt naar het hijsen van de rode vlag. Veel meer dan een gezellig onder onsje was de bijeenkomst niet. In de buurgemeenten Maassluis en Viaardingen spraken coryfeeën als FNV-voorzitter Johan Steke lenburg en minister Hedy d'An- cona de feestvierders toe. De Schiedamse feestvierders moes ten echter geheel zonder al dan niet bevlogen redevoeringen stel len. „Ik ben niet blij met een dergelij ke ontwikkeling," zegt bestuurs lid Jan Willem Mennink van de plaatselijke PvdA-afdeling. „We hebben nota bene een eigen 1- mei comité. Ze hebben klaarblij kelijk geen aanleiding gezien om nog iets van het feestte maken." Verleden jaar, toen de 1-meivie- ring plaatsvond op de dag dat de nieuwe gemeenteraad werd geïn stalleerd, pakte het comité vol gens Mennink wel uit met een in teressant programma. „We had den toen een groot middagpro gramma, waarop onaer meer een kwisprogramma werd gehouden. Maar ook toen kwamen er niet veel mensen opdraven. Mis schien zijn de activiteiten daarom op een laag pitje gezet" Schiedam - Vooruitlopend op het instellen door wethouder Adri Reijnhout van het Wijk- en Buurtbeheer, is de bewonersvere niging Schiedam-Centrum bezig de binnenstad op te splitsen in kleine deelgebieden. De BVSC wil het centrum opde len in zes buurtjes met elk een ei- g«.n werkgroep. Dat vergemakke lijkt het overleg met de gemeen te. De contacten voor de hele bin nenstad verlopen nu via de vere niging, en dat is soms een moeiza me vorm van communiceren, zegt BVSC-voorziter Gerard Nie- he. „Als er in zo'n buurtje iets staat te gebeuren moet je eerst met krantjes naar die mensen toe en alles uitleggen. Wat wij willen is de lijnen met de gemeente kor ter maken." Het valt echter niet mee gegadig den te vinden voor de werkgroe pen. Lang niet alle deelgebieden (Palmboombuurt, Branders- buurt, Passagebuurt, Lange Ach- terwegbuurt, Centrumbuurt en de buurt rond de Westmolen straat) blijken voldoende verte genwoordigers te kunnen rekru teren. Niehe schat dat er nog wel enige tijd overheen zal gaan voor dat de organisatie rond is. Om een vinger in de pap te hou den, vaardigt de Bewonersvereni ging als overkoepelend orgaan naar iedere werkgroep een eigen bestuurslid af. De BVSC is niet van plan zichzelf op te heffen als straks iedere buurt zijn eigen werkgroep heeft. Het stedebouw- kundige geheel dat de binnen stad vormt, moet volgens Niehe ook tot uitdrukking komen in een hechte bewonersorganisatie. Ook moet er een sterke bewoners vereniging overblijven die tegen spel kan bieden aan de gemeente. Dat dat hard nodig is bewijst het getouwtrek om de bevoegdheden van het toekomstige projectteam, dat zich moet gaan bezighouden met de stadsvernieuwing in het Schiedamse centrum. De BVSC, die zich sterk maakt voor een uit gebreide zeggenschap, heeft het aan de stok gekregen met wet houder Chris Zijdeveld. „Zijdeveld wil niet voor de voeten gelopen worden als straks groot scheepse vernieuwingen als de bouw van een ABC-winkel aan de I^nge Kerkstraat, de ontwikke ling van het Stadserf en de face lift van de Passage en omgeving van start gaan," zegt Niehe. Viaardingen - Naast de vaste col lectie is het komende weekeinde in het Streekmuseum van Jan Anderson ook een tentoonstelling te zien over muziek in de bezet tingstijd. De expositie is ge noemd naar een populaire melo die uit 1944, 'Door de nacht klinkt een lied'. Jan Anderson draait ook een film van de Rijks Voorlichtingsdienst met originele opnamen uit de Tweede Wereldooric*; die de ver richtingen van de Nederlandse strijdkrachten laten zien. De film begint met opnamen van de inva sie in Frankrijk op 6 juni 1944, waaraan ook Nederlandse militai ren deelnamen. Verder is er in Andersons mu seum aan de Kethelweg een film pje te zien over de bevrijding van Vlaardinger-Ambacht De beel den van wegtrekkende Duitsers zijn gemaakt door de toenmalige veearts Qualm. In het museum woTden komend weekeinde ook boeken verkocht over de oorlogs tijd ii,tl war Waterweg - De Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg Noord is er in geslaagd een Russische fol- kloregroep te strikken voor enke le optredens m Schiedam, Viaar dingen en Maassluis. Het gezelschap, samengesteld uit leerlingen van de muziekschool uit de Russische stad Pereslavl- Zalesski, treedt tussen 25 en 28 mei op in de regio. De folklore- groep bestaat uit dansers en mu zikanten en staat onder leiding van Olga Sandïna, directrice van de muziekschool in Pereslavl. De kinderen kwamen oorspron kelijk naar Nederland voor optre dens in Rotterdam en Amster dam. Op zaterdag 25 met zijn ze echter ook in Schiedam om het Havenmuziekfestivai luister bij te zetten. In de Schuurkerk in Maassluis treden zij op zondag 26 mei op samen met leerlingen van de streekuziekschool NieuweWa terweg-Noord. In Viaardingen is het Russische ensemble te zien op dinsdag 28 mei in de Stadsge hoorzaal. Het is niet het eerste buitenland se optreden van de kinderen uit Pereslvl. Eerder waren ze te zien en te beluisteren op podia in Fin land, Polen en Duitsland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2