Waterweg 15! Holybad in de verkoop, kaartjes Koïpa duurder SJhjJ Schiedam en Vlaardingen nemen hoogspanningsnet over van GEB Zwemmers blijven sluiting van bad onbegrijpelijk vinden 'Gemeente zelf schuld aan verlies van zwembaden' Rommelmarkt voor clubgebouw Spelletjesmiddagen Levi Weemoedt signeert Hoylede viert jubileum Jan ten Hopen by OVO Leerproblemen in Hof van Beweging Russische folklore öranjeplassen Kermis pas na Pasen Rotterdams Dagblad I Woensdag 15 mei 1991 Schiedam, Omdat tamboer-, trompetter- en majorettenkorps Juliana vanaf 31 juli wegens de verkoop van het ver- enigingspand geen eigen clubhuis meer heeft, pro beert men door tal van aeties geld te verzamelen om elders een onderkomen te kunnen betrekken. Op 18 mei start men op het Hemaplein met een rommel markt waar ook diverse activiteiten voor de kinde ren worden georganiseerd. Tevens geven de drum band en majorettes demonstraties en worden er beelden van recente optredens vertoond. Voor ouderen is er op de zondagmiddagen van 26 mei en 9 juni in dienstencentrum 'de 4 molens' van 13.30 tot 16.00 uur een spelletjesmiddag. De oudere wijkbewoners kunnen onder het genot van gezellige achtergrondmuziek, een hapje en een drankje onder andere biljarten, klaverjassen, dammen, schaken, sjoelen, rummicuppen en scrabblen. Vlaardingen De Vlaardingse schrijver Levi Weemoedt signeert vrijdag 17 mei vanaf 19.00 uur in Boekhuis Den Draak aan het Veerplein zijn onlangs verschenen bundel 'Halte Tranendal'. Weemoedt begon zijn lite raire carrière als redacteur van Propria Cures en schreef de korte verhalen die in 'Halte Tranendal' zijn gebundeld tussen 1983 en 1991. De bundel bevat reisverhalen, jeugdherinneringen en andere uiteen lopende vertellingen. Het humanistische wooncentrum Hoylede in de wijk Holy-noord staat gedurende de eerste week van de maand juni bol van activiteiten. Die week wordt na melijk het tweede lustrum gevierd. Hoylede bestaat uit 77 bejaardenwoningen en 108 woningen voor al leenstaanden en/of tweepersoonshuishoudens voor mensen vanaf circa veertig jaar. In het wooncentrum leeft men in tegenstelling tot service- en verzor- gingsflats, geheel zelfstandig en worden eigen huis- houdens gevoerd. Maandag 3 juni wordt de feestweek geopend en na een week van allerlei evenementen houdt men vrij- dag 7 juni in de feesttent een receptie. De Organisatie Vlaardingse Ondernemers (OVO) verwacht bij haar jaarlijkse algemene ledenvergade- ring van donderdag 16 mei een grote opkomst De bijeenkomst die om 20.00 uur in het gebouw van de scholengemeenschap Beneden Maas plaatsvindt, is voor de pauze alleen toegankelijk voor leden. Na de onderbreking, omstreeks 21.00 uur, zjjn ech ter ook de ondernemers die geen lid zijn, van harte welkom en worden er bovendien leerlingen van de - de landelijke belangenvereniging voor ondernemers in het Midden- en Kleinbedrijf, Jan ten Hopen, naar Vlaardingen te krijgen. Ten Hopen zal als gastspre ker behalve de meest actuele zaken uit de landelijke politiek ook veel andere belangrijke onderwerpen aankaarten. De vestigings- en winkelsluitingswet, de WAO en de ziektewet komen eveneens aan de orde. De bijeenkomst aan de Buys Ballotsingel wordt af gesloten met een vragenronde. De behandeling van leerproblemen, met name bij - taal en wiskunde, staat dinsdag 28 mei centraal in het 'Hof van beweging en muziek'. In het instituut van de gelijknamige stichting houdt Jan Timmer om 20.45 uur een lezing. Bij de lezing komen diverse, functies die voor het leerproces van essentieêl be lang zijn, aan de orde. Het waamemings- en onder scheidingsvermogen, de mogelijkheid tot schemati sering en ritmisering van tijd en ruimte, de kunst van imitatie en mimiek, een doelgerichte houding en expressief bewegen en het onderzoekende en creatieve vermogen worden door Jan Timmer uit voerig besprokenNa zijn betoog is er voldoende mo gelijkheid om vragen te stellen. Dankzij de inspanningen van de Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg heeft Theater de Schuur- kerk zondag 26 mei om 13.00 uur een folklore-groep uit het Russische Pereslavl in huis. Het ensemble verzorgt een optreden in een gezamenlijk program- ,ma met de speelgroep Telemann. In tegenstelling tot de vaak aangepaste dansen van folkloregroepen die het Westen bezoeken, brengt dit gezelschap authentieke volksdansen met veel zang en muzikale begeleiding van balalaika en trekhar- monica. Naast eeuwenoude dansen uit de negentien de eeuw zorgen muzikale intermezzi en traditionele kinderspelletjes vooreen afwisselend programma. De speelgroep Telemann verzorgt het programma voor de pauze met werken van Mozart en Susato* De toegangskaartjes kosten vijf gulden per stuk en zijn verkrijgbaar bij de administratie van de muziek school of de zaal. Het plassengebied Oranjepolder dat ongeveer twin tig jaar geleden ten westen van Maassluis ontstond door zandafgraveningen ten behoeve van de aanleg van de Steendijkpolder, wordt zaterdag 25 mei fees telijk geopend door de wethouders Storm en "Snoeek. Zowel de recreatiepias,Jhet ruiterpad als de vogelobservatieplaats worden hierbij betrokken. Te gelijkertijd wordt een open surfwedstrijd gehouden en zal het ruiterpad door enige ruiters worden inge wijd. De noordelijke plassen zijn natuurgebied en voor niemand toegankelijk doch wel te obsereveren vanaf de Oranje- en Schenkeldïjk. De zuidelijke plas is be stemd voor recreatie zoals windsurfen en zwemmen. Bij grote drukte wordt een ballenbaan aangelegd om de surfers van andere waterrecreanten te scheiden, De jaarlijkse kermis in Maassluis wordt voortaan vanaf de Eerste Paasdag gehouden, zo heeft het col lege van B en W voorgesteld. De kermis blijft als ge bruikelijk een week duren. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Ca rel van der Velden Brede Haven straat 6 Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Peter de Lange Vlaardingen - Te koop: zwembad. Geïegen op gunstige locatie in dichtbevolkte woonwijk, nabij bushalte. Accessoires: beweegba re bodem, moderne installaties, klein terras en turnzaal. Ideaal als sportschool. Prijs: n.o.t.k. Inlich tingen: stadhuis Vlaardingen. Zo ongeveer zou de advertentie kunnen luiden als de gemeente daadwerkelijk overgaat tot ver koop van het Holybad. De kans dat dit gebeurt is reeel, de ge meenteraad vindt een jaarlijks verlies van 4 ton niet meer aan vaardbaar. Sluiten of verkopen zijn de op ties, en aangezien Vlaardingen meer dan ooit op de kleintjes let geniet de laatste mogelijkheid de voorkeur. Komt er nog wat extra geld in de kas. Misschien, heeft wethouder Ag nes van Ardenne (CDA, Sport) ge opperd, kan een particulier het bad aan de Reigerlaan winstge vend exploiteren. De gemeente lukt dat niet; die ziet zijn inkom sten steeds verder dalen. Voor verder onderhoud is geen geld, laat staan voor nieuwe investerin gen. En voor forse tariefsverho gingen is geen politieke meerder heid te vinden. Vlaardingen zet zijn kaarten liever op de bouw van een nieuw Kolpabad, dat vol doende capaciteit moet krijgen om ook de klanten van het Holy bad op te vangen. Personeel Dat wil allerminst zeggen dat het Holybad eer, verouderd kikker badje is. Het gaat om een moder ne zweminrichting met 170.000 bezoekers per jaar. De boekwaar de van pand en installaties be draagt één mihoen gulden. Om het bad in zijn bezit te krijgen zal de adspirant-koper dan ook diep in de beurs moeten tasten. De prijs bedraagt waarschijnbjk meer dan één miljoen gulden. Boekwaarde en economische waarde zijn twee heel verschillen de begrippen. Bovendien: hoe meer gegadigden, hoe hoger de prijs. Daarnaast speelt nog een factor mee. Dat is de vraag wat er met het personeel gaat gebeuren. Als het de gemeente lukt alle mede werkers over te hevelen naar het nieuwe Kolpabad, scheelt dat de koper behoorlijk in de kosten. Is er in Kolpa II geen plaats voor alle personeelsleden, dan wordt de wachtgeldregeling in de pnjs van het Holybad verdisconteerd. Aan gegadigden voor het zwem bad ontbreekt het volgens de ge meente niet. Informeel hebben verschillende sportschoolhou ders al naar de voorwaarden geïn formeerd, blijkt uit mededelin gen ten stadhuize. Maar formele gesprekken zijn nog met gevoerd. „Dat kan ook niet, er ligt nog geen concreet kostenplaatje," zegt een ambtenaar van Sport en Recreatie enigszins terughou dend. Tariefsstijging Voorlopig is verkoop van het zwembad nog 'onderwerp van studie', zoals dat in ambtenaren- jargon heet. Eerst moei duidelijk worden of het nieuwe zwembad dat de gemeente wil bouwen op het Windmill-terrein voldoende ruimte kan bieden aan alle Vlaar dingse gebruikers en of de daar bij behorende begroting wél voor de gemeente is op te brengen. In het eerste concept uit 1990 werd nog geen rekening gehou den met de opvang van badgasten uit Holy. De bouwkosten werden toen geraamd op 13,6 miljoen gul den, de entreeprijs werd voorlo pig vastgesteld op ƒ3.10 (nu ƒ2,10). Beide bedragen zijn nu onder druk komen te staan. Om alle Vlaardingse zwemlief- hebbers op te vangen (vorig jaar bedroeg het bezoekersaantal 575.000) zal de capaciteit van Kol pa II flink moeten worden uitge breid. Dat brengt nog onbekende kosten met zich mee. Een verdere tariefsstijging lijkt eveneens on ontkoombaar. Maar dat laatste vindt de gemeente verdedigbaar: zwemkaartjes zijn in Vlaardingen goedkoper dan waar ook en de ta rieven zijn acht jaar lang op het zelfde niveau gebleven. Op 22 mei overlegt de gemeente met atie Vlaardingse zwemclubs over de extra eisen waaraan het nieuwe Kolpabad moet voldoen als het Holybad wordt gesloten De clubs hebben een hard hoofd in de integratie van beide bader, zo staat te lezen in een brief diezij onlangs verstuurden aan burge- meester en wethouders. Zij gejg. ven niet dat één bad iedereen vol doende accommodatie kan bie den. Met de voorgestelde tariefsverho ging mei 25 procent kunnen de clubs alleen akkoord gaan als die gefaseerd wordt ingevoerd. Daar naast blijven de water-vrienden sluiting van het Holybad onge. lukkig vinden. Zij noemen dat idee „onbegrijpelijk en onaan vaardbaar". Het Rotterdams Dagblad komt morgen temp op het Holybad mei een verhaal over de gebruikers, Vlaardingen - „Deze voorziening weghalen, dat hatr je niet maken tegenover de bevolking van de wijk," zegt een geëmotioneerde Hans van Gils, bedrijfslei der van het Holybad. Van Gils is nog steeds niet over zijn verbijstering, heen. Toen hij een paar weken geleden kennisnam van het plan van burgemeester en wethouders hè; Holybad te sluiten, was zijn eerste reactie: „Dat ka: toch niet waar zijn!" Hij hoopte dat de gemeenteraaii een stokje zou steken voor dit volgens hem onzalig^ plan. Maar de discussie in de raad vorige week hedb hem weinig hoop gelaten. Sluiting lijkt onontkoom baar. De beslissing van de gemeente is puur een centen- kwestie, zegt Van Gils. Op andere dan financiële be langen is niet gelet Dat het bad vrijwel contmuisbê-' zet („Ik heb misschien één kwartiertje per week een leeg bad") speelt geen rol. Dat juist het Holybad het domein is van speciale gebruikersgroepen (reuma patiënten, bejaarden, zwangere vrouwen, naturis ten) schijnt ook niet van belang. Trouwens, de financiële berekeningen hebben ook hun keerzijde, meent de bedrijfsleider. Een jaarlijks verlies van circa vier ton vindt hij alleszins accepti! bel. De gemeente is daar toch zelf schuldig aan? Die; heeft een jaar of acht de tarieven ongemoeid gelaten? Een verhoging van een paar dubbeltjes per kaartje; in het verleden had de huidige misère misschien! kunnen voorkomen. Daarnaast is sluiting ook zonde van de circa 35Ö.006 gulden waarvoor het bad vorig jaar is opgeknapt; Het bad heeft net een nieuwe filtermstallatie, hst hele gebouw is in de verf gezet, de kleedkamers zip' pas betegeld en er zitten splinternieuwe douches kt; Het pand, zegt Van Gils, verkeert in uitstekende staat, alleen het dak is aan vernieuwing toe. „Maari dat mag ook wel, dat zit er al bij na twintig jaar op," Bedrijfsleider Hans van G Is irindt het plan het Holybad te sluiten on begrijpelijk. De financiële argumenten van de ge meente Vlaar dingen heb ben volgens hem ook een keerzijde. Foto Fotobureau Roel Dijkstra Door Kor Kegel Rotterdam - De gemeenten Schiedam en Vlaardingen zijn voortaan vrij om zelf de tarieven vast te stellen, die zij hun inwo ners en bedrijven berekenen voor elektriciteit. De tarieven zullen voor het eerst sinds 1970 niet meer gebonden zijn aan de tarie ven die Rotterdam berekent. Schiedam en Vlaardingen heb ben die tarieven altijd te hoog ge vonden. Ze boden hardnekkig verzet om op te draaien voor de Rotterdamse verliezen op de stadsverwarming. Hun weer stand heeft nu uiteindelijk succes - en het hoefde niet eens te ko men tot een uitspraak van het Ne derlands Arbitrage Instituut, waaraan Rotterdam het geschil had voorgelegd. Maar er zijn uitputtende onder handelingen nodig geweest om tot een oplossing te komen. Het ging daarbij al lang niet meer al leen om de tarieven zelf. De Rot terdamse wethouder Het Hoog- endoorn betrok zowat de hele energieproblematiek erbij. En dat levert nu een scala van afspra ken op met zijn collega's van Schiedam en Vlaardingen, Aad Wiegman en John Ranshuysen. Een eerste resultaat is de geza menlijke bouw van een schakel station aan de Galileïstraat in het Rotterdamse __Vierhavensgebïed. Bovendien zijn de wethouders, alle drie van de PvdA, overeenge komen dat de twee buurgemeen ten alle bedrijfsmiddelen van het Rotterdamse GEB overnemen, die nodig zijn voor de stroamleve- ring aan Schiedam en Vlaardin gen, Het gaat daarbij om het gehele hoogspanningsnet vanaf de Gali leïstraat tot aan de vijf kleinere schakelstations, drie in Schiedam (Van Deventerstraat, Borodinlaan en bij Wilton-Fijenoord) en twee in Vlaardingen (nabij NS-station Oost en bij Windmill), De hoofdspanningskabels, trans formatoren en schakelaars kos ten de twee gemeenten totaal 8,8 miljoen gulden, veel meer dan de 4,9 mijjoen die ze aanvankelijk van plan waren te besteden. Schiedam en Vlaardingen heb ben zich echter laten vermurwen door algemene berekeningen van de neutrale Vereniging van Ex ploitanten van Elektriciteitsbe drijven in Nederland (Veen). Verouderd Sinds 1912 levert Rotterdam stroom aan Vlaardingen, sinds 1913 aan Schiedam. De levering geschiedt formeel tot aan de ge meentegrenzen. Hiervandaan zorgen de NV Openbare Nutsbe drijven Schiedam (ONS) en de Gemeentelijke Energie- en Wa terleidingbedrijven van Vlaardin gen (GEWB) zelf voor de distribu tie aan burgers en bedrijven. Rotterdam leverde altijd vanuit het schakelstation bij de Merwe- haven, op het terrein van het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Hol- land. Ook Rotterdam-West wordt door deze centrale van elektrici teit voorzien. Een deel van dit complex, dat nog eigendom is van het GEB, dateert van vóór de Tweede Wereldoorlog en is technisch verouderd. Reser ve-onderdelen zijn niet meer te krijgen en aan de veiligheidsei sen voldoet een en ander ook al lang niet meer. Bovendien was een ongestoorde stroomvoorzie ning niet lang meer te garande ren. In feite is dat een gelukkige om standigheid gebleken, want het maakte de weg vrij voor succes volle onderhandelingen met Schiedam en Vlaardingen. Vorig jaar besloot de Rotterdamse ge meenteraad al om het schakelsta tion voor 9,5 miljoen gulden te vernieuwen en hei zou dan een gemeenschappelijk station moe ten worden van het GEB, de ONS en het GEWB. Vorige week sloeg het aannemingsbedrijf Van Wa ning hiervoorde eerste paal. Het station zal m 1994 in bedrijf worden gesteld. Vanaf dat mo ment zal Rotterdam de stroom niet meer 'brengen', maar Schie dam en Vlaardingen zullen de be nodigde elektriciteit 'halen'. Ze worden dan wel zelf voor het on derhoud van het elektriciteitsnet afhankelijk. Maar tegelijk krijgen ze de vrijheid om zelf hun tarie ven vast te stellen, althans bin nen het maximale eindverbrui kerstarief dat door minister Al ders moet worden vastgesteld. Het tarief voor grootverbruikers zit al dicht tegen dit maximum aan. Voor kleinverbruikers zit het eronder, „Een verhoging is uiter aard niet te verwachten," aldus ONS-directeur Hans Eikenbroek. „We hebben in Schiedam de nuts bedrijven niet geprivatiseerd om de prijzen op te krikken. Een NV moet de mensen wel iets te bie den hebben." Dus één ding staat vast: de Schie- damse (en Vlaardingse) tarieven zullen de omstreden tarieven van Rotterdam niet te boven gaan. Opstand De herwonnen vrijheid van Schiedam en Vlaardingen om zelf hun prijsbeleid fe bepalen maakt een eind aan een slepend conflict. Steeds als Rotterdam de tarieven verhoogde (onder meer vanwege de verhezen op de stadsverwar ming), kwamen de twee buurge meenten in opstand. „Wij gaan niet meer door de bochtzei de Schiedamse wethouder Wiegman in november 1989. Rotterdam stapte naar het Neder lands Arbitrage Instituut, maar verkoos ondertussen om toch nog bestuurlijk overleg te plegen met Schiedam en Vlaardingen. Hier toe was wethouder Hoogendoorn aangespoord door gemeente raadsleden, die een soort uittocht van contractpartners vreesden. Want Bergschenhoek en Bleis- wijk hadden het GEB zojuist de rug toegekeerd en kozen voor stroomleverantie door het nuts bedrijf Westiand. Windmolens In de stroeve onderhandelingen is ten lange leste ook het meest hardnekkige meningsverschil uit de weg geruimd. Schiedam begon tien jaar geleden als één der eer ste gemeenten in Nederland met de opwekking van elektriciteit door vrindturbines en warmtek rachtkoppelingen. Rotterdam weigerde dat te verrekenen - er waren eigenlijk geen goede spel regels voor - en Schiedam ver weet de buurgemeente een weer barstige houding om zelfopwek king van elektriciteit te erken nen. „Maar we zijn nu jaren verder en er is wel rat veranderd in Neder land," zegt Eikenbroek. „Zelfop wekking van elektriciteit door energiebedrijven komt nu meer voor. Het is onderhand vanzelf sprekend." In Schiedam schakelde het Schielandziekenhuis onlangs nog over op een warmtekrachtin stallatie. In Rotterdam loopt eveneens een onderzoek om warmtekracht in ziekenhukw loe te passen. Bovendien zijn vergevorderde plannen voó£' windmolens op de Maasvlakte. De Rotterdamse zal morgen de in principe ge; maakte afspraken met Schiedam; en Vlaardingen bekrachtigen. De ONS in Schiedam wacht nog even, de officiële aanbiedingsbrief af,; Ingebonden mededeling Lekker katoenefl c ham bray «Mrl in twaalf verschillend* kleuren Modieuze zomerse popfln broek

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2