aterwe; 15 Commotie rond stadswachten Wijk 't Stort lijdt onder ontuchtzaak het w a a ig a t rfi Vluchten Raadslid Bulva en stichting Welzijn boos: 'Kool verandert eigenmachtig ons plan' IfP Restauratie verloopt prima; geld tekort Ontdek je plekje op herhaling Dialect VandenRubber in café Juyn Westnederland te laat Zwemmen en broodjes bakken 'Misschien komt het na de verhuizing weer goed' SPECIALE AANBIEDING -i IITQIQ 29.50 MLolo Chateau Kado Högei'ïkkeJen markt 57 vlaardingen 010-4343685 Rotterdams Dagblad Vrijdag 17 mei 1991 RW Rotterdams Dagblad Ruim een week geleden liep ik Jaap tegen het lijf in de Rembrandtlaan in Schiedam. Jaren had ik hem «iet meer gezien. Nu was hij op de vlucht. Thuis uros de sfeer om te snijden ais gevolg van de dreigen de lange duur van de toen nog lopende sta king, waaraan hij deelnam bij Wilton. „Neen, sta ken is zeker geen pretjebevestigde Jaap een oude wijsheid. Uit arren moede was hij zelf maar een rondje doorzijn geboortestad gaan maken. Toen ik hem tegenkwam had hij net de deur van het café uau Willem en Anneke aan de Vlaardin- gerdtjk achter zich dicht gegooid. Alleen de degra daties van SFC en Excelszcr'2Q en het einde van SW Jcteamen daar aan de orde. De kampioen schappen en kansen op promotie van andere voet balclubs was men kennelijk vergeten. Zelf heeft Jaap in de loop van het jaar al zijn ne derlaag genomen. Hij heeft definitief afgerekend met Big John's SW sinds dat naar De Kuip uit week en na een paar keer slikken is hij zelfs op zondagmiddag al naar Hermes gaan kijken. Nu het einde van zijn eigenlijke club weer ter sprake was gekomen, zei hij met enig venijn: „Zie je wel Die Van Dijk is geen redder, maar een keiharde zakenman met een zwak voor Feyenoord. Hij heeft ons SWalleen maar gebruikt." Voetballen kan ook andere vluchten teweeg bren gen, bleek deze week. Nachtvluchten bijvoorbeeld. Hoe broos het verbod is van dergelijke vluchten vanaf Rotterdam Airport (Zestknhoven dus) werd woensdagnacht duidelijk. De bewoner.s van de noordelijke woonwijken van Schiedam en Vlaardingen, waaronder die ixtn talloze bejaar denhuizen en het Holy-ztekenhuis, bemerkten na de Europacup-finale tussen Manchester United en Barcelona dat ze nog immer in een bulderbaan wonenTot na enen die nacht was de lucht con stant gevuld met lawaaiige vliegtuigen, die naar Zesüenhoven waren gedirigeerd. BEN VAN HAREN Wie weet nog wat 'een hooffie pikken' is? Of wat het betekent als iemand zegt: 'hij kan wel een kit aan'? Paul Feelders, die het in den beginne ook niet wist, dook in de Schiedamse historie en haalde tal van woorden en. uitdrukkingen uit de branderstijd boven water. Behalve eigen aanduidingen voor een wandelingetje naar het Hoofd en voor iemand die stevig kon drin ken, had (en heeft) de Schiedammer een aantal taal kundige eigenaardigheden die de moeite van het be studeren meer dan waard zijn. Feelders heeft zijn bevindingen gepubliceerd in Sctf- edamhet tijdschrift van de historische vereniging. Hij sluit zijn bargoense woordenlijst af met het in puur Schiedamse tongval geschreven verhaal De Brandersknecht (auteur onbekend). Het begint al dus: 'Ein Pot is zooveul as onderknecht in de brande- ral'Me Pelikaan'; Die am kenne, noemen 'm allemaal t&t ie zoo'n dikke onder,;' .IiReitllMogelijk».oppert de redactie van Scuedam, kunnen we in het-vervolg wat meer verhalen in Schiedamse dialect plaatsen. Scpedam. besteedt in het laatst verschenen nummer ook aandacht aan de herinneringen die Jan Teeuw heeft aan zijn dienstverband bij Wilton Fijenoord. Het blad onderzoekt de stamboom van de invloedrij ke familie Van der Burg en schetst het verloop van een bazar die de Nederlandse Protestantenbond hield op 22,23 en 24 april 1896, Losse nummers van het tijdschrift zijn te koop bij de plaatselijke boekhandel voor 4,75. In café Juyn aan de Hoofdstraat staat zondag 19 mei „72 jaar muziekervaring op de planken. De vijfmans cult-rock-formatie VandenRubber speelt van 16.00 "tot 20.00 uur en brengt alleen eigen nummers. De toegang is zoals altijd gratis. Vlaardingen Oude Havenbrug dicht De Oude Havenbrug gaat in de nacht van 22 op 23 mei van 00.30 uur tot 05.30 uur dicht, ook voor voet gangers. De brug moet, nadat er kort geleden een nieuw wegdek op is aangebracht, opnieuw uitgeba lanceerd worden. Het verkeer tussen de Oostwijk en het centrum moet tijdens die uren gebruik maken vandeDeltabrugofdeSchiedamsedijk, De nieuwe dienstregeling van Westnederland gaat niet op 2 juni in, maar pas op 25 augustus, Tot dat uitstel is besloten omdat de voorbereiding ditmaal meer tijd in beslag neemt dan normaal. Dat heeft te maken met onder meer een andere werktijdregeling die voor de chauffeurs in de nieuwe CAO is vastge legd. Maassluis Ook zwemmend Maassluis duikt vier dagen het wa ter in. Van 27 tot en met 30 mei gaan de deur van Dol- fijn open voor deze zwemvierdaagse. Deelnemen kost 6,50, kinderen een gulden minder. Er zijn weer diverse prijzen te winnen. De jeugd kan na het zwemmen op het grote springkussen, broodjes bak ken en naar duiken met perslucht kijken. Er wordt 's avonds tussen half zes en half acht ge- Agenda SCHIEDAM zaterdag 18 mei Orgelconcert Bram Beekman, Grote Kerk, 20.15 uur. No Holding Back: soul en rock, café Podium, 22.30 uur. Poppenexpositie: Joke Jagt, t/m 28 juni, Schieland- ziekenhuis. zondag 19 mei Robert and Jack Kielney: blues, café Podium, 22.00 uur. Middagwandeling INV door kethel, vertrekpunt parkeerplaats Beatrixpark, 14.00 uur, woensdag 22 mei Cursus vergadertechniek: Vrouwen Vormingswerk Schiedam, Barrika, Lange Kerkstraat 62,20.00 uur. MAASSLUIS zaterdag 18 mei Orgelconcert, Grote kerk, 20,15 uur. dinsdag 21 mei Bingo, Koningshof, 20.30 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Carel van der Velden Brede Haven straat 6 Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Vlaardingen - Het vertrouwen van de stichting Welzijn en WD-gemeenteraadslid Jan Bulva in wethouder Aart Kool (CDA. sociale vernieuwing) heeft een forse deuk opgelopen. „De wethouder is met een idee van ons aan de haal gegaan, heeft daar naar eigen goeddunken wat aan geschaafd en pro beert er nu mooi weer mee te spelen," zeggen Bulva en de stichting verontwaardigd. Het idee in kwestie is het aanstel len van stadswachten in Vlaardin gen. Dat plan werd vorig jaar voor het eerst geopperd in het plat formjongeren, waar Jan Bulva als vertegenwoordiger uit de ge meenteraad beloofde dat hij het politiek zou trachten te 'verko pen'. Bulva wist zijn fractie warm te krijgen vnor het opleiden van werkloze jongeren tot officieel or debewaarder, maar stuitte bij wethouder Kool op onwil. Het verbaast hem hogelijk dat de wet houder, getuige uitlatingen in de pers, nu wel enthousiast is. „En dan doet hij ook nog of hij het idee zelfheeft bedacht," zegt Bul va verbitterd. In identieke bewoordingen laat George Herders, coördinator van de stichting Welzijn, zich uit. Her ders herinnert zich dat een bewo ner van de Westwijk. die tijdens een hoorzitting over de sociale vernieuwing met een soortgelijk idee over stadswachten op de proppen kwam, eveneens bot ving bij Kool. „Kool vond het principe van stadswachten rond uit belachelijk," weet Herders nog. Oorspronkelijk gingen de makers van het plan er vanuit dat de stadswachten onder begeleiding van de politie een gedegen oplei ding zouden krijgen, dan ingezet zouden worden om aanvullende ordetaken uit te voeren om ver volgens na pakweg een jaar een gooi te doen naar een vaste baan bij een particulier bewakingsbe drijf. Wethouder Kool echter wil de stadswachten onderbrengen in de banenpool die in het kader van de sociale vernieuwing is op gezet. De initiatiefnemers voelen niets voor die opzet Griezelig George Herders: „Wij zijn sowie so erg voorzichtig geweest met De ontuchtaffaire heeft in grijpende gevolgen in het persoonlijke leven van de be trokken kinderen en ouders. Gezien de gevoeligheid van bet onderwerp heeft de re dactie ervoor gekozen om ou ders en andere zegslieden anoniem aan het woord te la ten. Door Carel van der Velden Maassluis - Mooi opgeknapt zijn ze, de kleine huisjes m 't Stort. De vriendelijke facade van de 'rode pannendaken en het ambachtelij ke metselwerk kan het leed in het wijkje echter nauwelijks verhul len. Volgens een betrokkene wor den de 'sociale verbanden in de Wijk kapotgemaakt ^dopr rae, ge-„ ruchtmakende ontuchtaffaire. Het is al weer bijna twee maan den geleden dat een 47-jarige Maassluizer werd opgepakt voor het onzedelijk betasten van kin deren. Bij de politie kwamen acht aangiften binnen, maar mogelijk zijn meer kinderen het slachtof fer geworden. De man ontplooide zijn activiteiten in het clubge bouw van de drum - en buggleve- reniging Melody aan de rand van het buurtje achter de haven. De verdachte is voorlopig op vrije voeten gesteld. Het recht krijgt binnen enkele maanden zijn loop als hij zich voor de Rotterdamse rechtbank moet verantwoorden voor zijn daden. In 't Stort weest men echter dat het leed in de wijk met een veroordeling niet zal zijn geleden. Een deel van de slachtoffertjes kampt met de psychische na weeën en tot overmaat van ramp heeft de affaire de onderlinge ver houdingen in de buurt ook geen goed gedaan. Op straat worden de kinderen door sommige buurtge nootjes beschimpt en bespot. De kreet 'viezerik' is nog de be schaafdste uitdrukking die de slachtoffertjes naar hun hoofd krijgen geslingerd. Knudde „Veel ouders houden hun kinde ren tegenwoordig maar thuis," zegt een Maassluise, die goed op de hoogte is van het wel en wee in de wijk. „Eén van de betrokken meisjes durft zelfs de straat niet meer op. Op school boekte zij al tijd redelijke resultaten, maar sinds de affaire is het knudde. Van haar moeder heb ik begrepen dat ze zich vaak in haar kamer op sluit. Op straat wordt zij regelma tig bestookt met vieze taal." Ook andere ouders ondervinden de naweeën van de affaire. De meesten hebben de hoop nog niet verloren dat de situatie in de wijk 't Stort is een aardige woonwijk In Maassluis. Maar sinds kinderen het slachtoffer zijn geworden van ontucht, is het met de rust gedaan. Foto Fotobureau Roel Dijkstra. zich weer zal stabiliseren, maar minstens één ouderpaar heeft de handdoek al gegooid. Hoewel zij altijd met veel plezier in de knusse buurt hebben ge woond, achten zij het in het be lang van de kinderen nu beter om naar een ander deel van de stad te verhuizen. Zij hopen dat hun kind een nieuwe startkan maken in een andere woonomgeving. Hulp De politie en de hulpinstanties zijn snel op de affaire ingespron gen. Kort nadat een meisje uit 't Stort een boekje over de verdach te had open gedaan, gingen de hulpverlenende instanties zich met de zaak bemoeien. Het meisje vertelde haar ouders dat de medewerker van Melody op de bewuste zaterdag één voor één de kinderen het clubgebouw binnen lokte. Vervolgens moch ten zij van de man een Zwarte Pietenpak aantrekken. Tijdens de verkleedpartij betastte hij één meisje inwendig. Na het inseinen van alle ouders in de wyk kwamen er druppelsge wijs meer gevallen aan het licht Na vragen van hun ouders gaven acht kinderen aan dat zij even eens door de Maassluizer zijn be naderd. De indruk bestaat, dat de ontuchtgeschiedenis een achter grond van enkele jaren heeft. Als vervolg op een informatiea vond op het politiebureau kregen alle ouders een persoonlijk be zoek van medewerkers van het Bureau Slachtofferhulp. Enkele ouders hebben vervolgens hulp gezocht bij het Riagg. Eén kind wordt binnenkort in elk geval on der behandeling gesteld van een kinderpsychiater. Probleem Bij het klauteren uit het dal be schouwen sommige bewoners van 't Stort het als een extra han dicap dat de verdachte ondertus sen is vrijgelaten. De Rotterdam se rechtbank wilde het voorarrest na de eerste dertig dagen met eenzelfde periode verlengen, maar het gerechtshof in Den Haag bepaalde dat er onvoldoen de aanleiding voor deze maatre gel is. Psychiatrisch onderzoek bij de verdachte heeft uitgewezen dat er weinig kans op herhaling is. De ouders kijken met gemengde gevoelens tegen deze ontwikke ling aan. Enkele onbekenden za gen in de vrijlating zelfs aanlei ding om de ruiten van de ontueht- pleger in te gooien. Ook bewoners van 't Stort deelden de conclusie van het gerechtshof niet. Omdat zij de kans op herhaling niet denkbeeldig achten, houden zij de bewegingen van de verdachte goed in de gaten. „Het ging weer aardig toen de man was opgesloten," zegt een betrokkene. „Sinds hij vrij is, heb ik echter voortdurend pijn in mijn kop. Ik slik heel wat zenuw tabletten." Angst Lijden de ouders onder de vrijla ting, in 't Stort maakt men zich nog meer zorgen om het zieleheil van de slachtoffertjes. „Ik vraag mij af wat er gebeurt als één van de kinderen ineens de verdachte tegen komt. Die man heeft hen toch bedreigd met de opmerking dat ze niks tegen hun ouders mochten zeggen. Maassluis is klein, dus de kans dat ze hem te genkomen is echt niet zo denk beeldig." Een deel van de ouders hoopt om deze reden dat de verdachte de wijk neemt uit Maassluis. Ver moedelijk wordt de Maassluizer wel enige tijd vastgezet, maar de betrokkenen zien nu al op tegen de definitieve terugkeer van de ontuchtpleger in Maassluis, „Zijn advocaat roept dat zijn cliënt gerehabiliteerd moet wor den en in Maassluis wil blijven wonen," zegt een betrokkene, die overigens wel van mening is dat de verdachte na het uitzitten van zijn straf het recht heeft om met een schone lei te beginnen. ..Toch vragen wij ons af of hij dat het beste in Maassluis kan doen. De advocaat vergeet er wel bij te vertellen dat de slachtoffers als gevolg van zijn gedrag wél tot een verhuizing worden gedwongen. Hij heeft heel veel leed veroor zaakt." Bitterheid Toch heerst er niet alleen bitter heid bij de bewoners. Zo is men blij, dat het bestuur van Melody het heeft aangedurfd om de ou ders persoonlijk te bezoeken. „Die mensen kunnen er tenslotte ook niks aan doen. De man be ging zijn daden natuurlijk alleen als er niemand in het clubgebouw aanwezig was. Die mensen zijn ook flink geschrokken." De ontuchtzaak heeft meer aan het licht gebracht. Eén ouderpaar heeft duidelijkheid gekregen over de raadselachtige ziekte van hun dochter. Een kennis: „Het meisje had het laatste half jaar last van hoofdpijn en buikklach ten. Rond de kerstdagen heeft zij een tijdje ter observatie in het zie kenhuis gelegen. Toen ze aan kwam huilde ze en vertelde dat ze het niet zonder haar moeder kon stellen." „Tijdens de weken in het zieken huis kwam zij helemaal tot rust. Het werd duidelijk dat de kwaal psychisch van aard was. Bij haar ontslag was zij helemaal genezen. De laatste tijd keerden de klach ten echter weer terug. De ouders vermoeden nu dat het kind ver moedelijk gedurende langere tijd het slachtoffer is geweest van de bedreigingen van de verdachte." De ouders beschouwen dit als een plausibele verklaring, maar daar mee weten zij nog niet hoe het verder zal gaan met het kind. „De vraag is wanneer de kwalen ver dwijnen," zegt de kennis. „Het kind wordt 's nachts nog regelma tig gillend wakker. De ouders kunnen alleen hopen dat het na de verhuizing en de psychiatri sche behandeling weer goed komt." Ingezonden mededeling 1 l\->id%wncfïirfi^:cnfn/m te salades Zondag tot en met donderdag een uitgebreide HOT STONE of GOURMET 6 soorten vlees, stokbrood, boter, kruidenboter, 3 sauzen, saladebuf fet bestaande uit: tomaten, uien, champignons, papnka, komkom mer en verschillende veis gemaak- V ArPTTVf Bii reservering voor het Pink- O/ll niJlV ster-weekend een fles voor- Ui IV J. LWUTX treffelijke hulswijn kado. Tel. 010-4732422, Lange Haven 15, Schiedam. Ingezonden mededeling 00 Effi SBB BB clld nmnrponl waai eens aan... dan laten wij u de vele mogelijkheden zien. "alles uit voorraad leverbaar" grenen meubelen liet hete idee omdat stadswachten1 al gauw geassocieerd worden me iets griezeligs, met jongens net recht in eigen hand nemen Het is daarom nooit mijn favane-i te project geweest. Maar alsjea!,' voorwaarde stelt dat de politie j. zaak begeleidt en er een opleiding aan wordt gek™ bied je de deelnemers een narij toekomstperspectief, „Zoals Kool het nu wil, zit ergetj enkel perspectief in. Die ban®, pool is. om het maar oneerbiedig' te zeggen, meer een soort emdsta lion voor oudere werklozen md oen zeer geringe opleiding, ffi dachten aan jongeren die Weg vaste baan probeerden te beo, gen." De stichting Welzijn is behoor® gefrustreerd doordat Kool eigen handig ingrijpende wijzigingen m het plan heeft aangebrachfft stichting heeft het gevoel dat werk voor niets is verzet. De tf» was uitvoerig doorgepraat ent» dewerkers van de stichting uwe; al een kijkje wezen nemen in ste den waar stadswachten actui zijn, zoals Dordrecht en Zwolle Die bezoeken hadden onder dere tot de overtu iging geleiddï de Vlaardingse stadswachten [e se niet gezien mochten worde, als hulpagenten die. als gevolg van bezuinigingen bij de o® heid, reguliere politietaken 15 zich zouden nemen. Kools hp rept gaat daar wel vanuit. Hst ders is daar woedend over. „Da; gaat toch zo maar niet, ideeën WE andere mensen pikken en erds iets anders van maken?" Schiedam - De restauratiesdt in heel slechte staat verkerend! rijksmonumenten in Schiedam, vooral die van de beeldbepalend* gebouwen, blijft achter bij èt doelstelling, ironisch genoegt® dat het juist goed gaat met helc^ knappen van historische pandt zo staat in een ambtelijke notitii Dat stuk meldt dat de restaura} van monumenten in de afgetopt rijf jaar een grote omvang h« genomen. Het werk loopt zovoq» spoedig dat de budgetten op zij! en zelfs al overschreden worded! Om die reden wordt aan hel colle ge van B en W opnieuw geld gfc vraagd voor het werk. Berekend is dat vanaf nu tot 201)0 per jaaf 1.150.000 gulden nodig is. 13cMf onder meer het werk over meer jaren uit te smeren ('temporis?, ren' in ambtenareniaal) en rek? nïng te houden met fiscaal aftre| bare posten zouden de kost» kunnen worden teruggeschrok tot een paar ton per jaar. jjj Daarbij zou dan ook geld gesi ken worden in rijksmonument Aangevoerd wordt dat dit 'ej praktische, maar principieel nj juiste oplossing' is. In de notrj staat: „Het ryk is in eerste insta| tie verantwoordelijk voor het standhouden van het rijksmon» mentenbezit." i Aan het college van B en W worm de suggestie gedaan overleg If gaan voeren met de Rijksdierel vuur de Monumentenzorg otn boging van de financiële hij gen voor de restauratie bewerfc stelligd te krijgen. Geopperd wordt bij dat verzoek naar voren te brengen dat anders sloop van de monumenten dreigt. Schiedam - Het televisie?^ gramma 'Ontdek je plakje g& op herhaling in Schiedam M twee succesvole uitzendingen^ nuari 1987 en november lï« keert het 'Schiedam voor dewj® delaar1 deze zomer terug op scherm. De Avro zendt het w gramma op 5 augustus uit,del® behorende wandeling volgt zondag 11 augustus. Kort dj®? verdwijnt 'Ontdek je plekj^Jjjj idee van regisseur Joop tens, voorgoed van de buis. .j| Na de twee vorige uitzending? id trok een lange stoet van door de stad. De eerste keer ton de de VW zesduizend mensen, de tweede keer nog e® vijfduizend. Het succes van* derde aflevering moet worden jj gewacht; de uitzending valt rt» den in de zomervakantie en®» schijnlijk heeft dat mvloeuop^ aantal wandelaars. g

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2