Waterweg 13 Veel huizen in Spaland te klein Kruising bij Afrolgarage Poppe: 'SP-scheuring is geen persoonlijke zaak' I Adviescommissie verontrust door bezuinigingen in woningbouw Margriethal verbouwd voor kantoor Sport en Recreatie CAO-akkoord bij Shell Vier ton voor carpoolpunten Op weg naar Harwich Zuid-Holland verwerpt kritiek van Sportraad Russische wil politiek asiel Werkbezoek uit Gouda ■"(h Diefstallen op 's Gravelandseweg Politie pakt zwartrijder Toegang van gebouwen wordt toch onderzocht Inbreker overlopen Brandschade valt mee Verzet tegen sluiting brug gaat uit als een nachtkaars I I Rotterdams Dagblad Woensdag 22 mei 1991 Regio Waterweg: Brede Havenstraat 6, 3131BC Vlaardingen Hf. 010-43 50557/fax 4349754 Rotterdam - De directie van Shell en de Industrie bonden FNV en CNV hebben gisteren een principe- akkoord bereikt over een nieuwe éénjarige CAO. Het onderhandelingsresultaat voor het personeel van de raffinaderijen in Pemis en Moerdijk, een eindbod van de directie, wordt begin volgende maand aan de leden voorgelegd en bevat voor het eerst sinds vijf jaar ook afspraken over meer vrije tijd. De bonden verwachten dat de werknemers voor wie deze CAO gaat gelden, circa 2500 mensen, het resultaat zullen accepteren. De wat moeizaam verlopen onderhandelingen had den eerder al afspraken over loonsverhoging opgele verd: te weten per 1 april jongstleden drie procent en per 1 juli en 1 januari aanstaande respectievelijk 1 tot 1,5 procent plus 0,75 procent. De directie van Shell voegde daar gisteren na hervatting van de on derhandelingen het voorstel aan toe om driekwart van de feestdagentoeslag in vrije tijd te compense ren, wat neerkomt op twee vrije dagen per jaar. Het voorstel voor de nieuwe CAO opent overigens ook mogelijkheden voor de vorming van een senio ren-werkgroep die de positie van oudere werkne mers nader moet bestuderen. Over eventuele maat regelen inzake verlaging van de werkdruk zijn on danks pogingen daartoe van de bonden geen afspra ken gemaakt Den Hasg - Voor de aanleg van drie nieuwe en ver betering van vier bestaande carpoolpunten heeft de provincie Zuid-Holland dit jaar 400.000 gulden be schikbaar. Op dit moment zijn er in de provincie twintig carpoolpunten met in totaal circa 330 par keerplaatsen. Het grootste deel van het bedrag 128000) zal wor den gebruikt om het aantal plaatsen bij de aanslui ting A29/Numansdorp uit te verdubbelen tot 51 Eveneens in de Hoeksche Waard wordt het carpool punt aan de Oud Heinenoordseweg verbeterd en uit gebreid 85000) en wordt een acht plaatsen tellend terreintje aangelegd bij de Kiltunnel in 's Graven- deelt/33000). Op Voorns-Putten wordt een carpoolpunt in Hockan- je uitgebreid van 16 naar 26 plaatsen (f25000) en krijgt Brielle een terrein voor zestien auto's (ƒ95000). Voor de kust van Hoek van Holland zijn gisteren de deelnemers aan de zogeheten 'aanbreng' zeilrace naar het Engelse Harwich gestart. De race is de war- minj-up voor de race tussen Harwich en Schevenin- gen, die dit jaat het sluitstuk vormt van de Noordzee- week. Het startschot voor de race naar Harwich werd giste ren gegeven door vice-adimraal Von Foreest van de Koninklijke Marine aan boord van bet mijnenbe- strijdingsvaartuig HMS Vlaardingen. Aan het einde van deze week start in Harwich de terugtocht. De organisatie van de Noordzee-week is in handen van de Rotterdamse Koninklijke Roei- en Zeilvere niging De Maas, de Scheveningse zeiWub, de jacht club Schevemngen en de zeiidub Den Helder. Oen Haag - Gedeputeerde drs. G. Brouwer (sportza ken) verwerpt de felle kritiek die de Stichting Pro vinciale Sportraad heeft geuit over de aangekondig de subsidieverlaging. Hij is het vooral oneens met de stelling van de raad dat door de vermindering van de financiële steun zijn voortbestaan in gevaar komt Op korte termijn, stelt de raad, dreigt de uitvoering van hét in oktober 1990 goedgekeurde projectplan - 1991-1994 te mislukken. ,,De Sportraad krijgt in het vervolg zes ton subsidie in plaats van de jaarlijkse negen ton. Als de raad niet met dit bedrag uitkomt, moet hp bij de belangheb benden aankloppen. Er zijn zo'n 57 sportorganisa ties bp de Sportraad aangesloten en de stichting telt 330.009 leden. Als elk lid drie cent extra betaalt, dan is er geen probleem om de raad in stand te houden", aldus Brouwer. „Gedeputeerde Staten hebben al in maart 1990 be sloten dat subsidieverlening op projectbasis zal plaatsvinden in plaats van op permanente basis". Brouwer is van mening dat door de situatie waarin Nederland zich momenteel bevindt, iedereen een stapje achteruit moet. „En dat geldt ook voor de Sportraad", aldus de gedeputeerde. Hoek van Holland - Medewerkers van de politie uit Hoek van Holland hebben op de Harwichweg tot huil verbazing een Russische vrouw met twee kinde ren aangetroffen. De vrouw bleek alleen maar Rus sisch te spreken en zelfs toen later een tolk was op geroepen, bleef de conversatie beperkt tot een paar zinnen. Duidelijk werd wei dat de vrouw enkele da gen eerder met een geldig visum uit de Sovjetunie was vertrokken en in Nederland politiek asiel wil aanvragen. De Hoekse politie heeft de vrouw en haar twee kinderen inmiddels overgedragen aan de vreemdelingendienst in Rotterdam. Rotterdam - De afdeling Gouda van de PvdA komt vrijdag op werkbezoek in Rotterdam. De Gouwe naars willen met eigen ogen zien wat de enraringen zij n met de wijkonderhoudsploegen. In Gouda wordt ook gedacht aan de opzet van derge lijke wijkonderhoudsploegen. Schiedam - Er wordt veel te krap gebouwd in Spaland-West In veel woningbouwprojecten zijn de vertrekken te klein, zo klein soms dat een tweepersoonsbed met m de slaapkamer past. Ook de ber gingen zijn vaak van zulke gerin ge afmetingen dat de bewoners moeten kiezen wat er buiten moet blijven staan, de fiets of het tuin meubilair. Deze klacht staat verwoord in het jaarverslag van de Vrouwenad viescommissie (VAC) over 1990 De geheel uit vrouwen bestaande commissie, die bouwplannen be oordeelt op huishoudelijke plus- en minpunten, bezocht in dat jaar diverse nieuw opgeleverde wo ningcomplexen en kwam tot de verontrustende conclusie dat schraalhans dikwijls keuken meester is in de bouwwereld De lichaamslengte van de gemid delde Nederlander blijft toene men, maar bouwers en architec ten houden daar totaal geen reke ning mee Met als gevolg dat be woners nauwelijks beenruimte hebben als zij m de woonkamer op de bank zitten Alleen al daar om vreest de commissie dat veel nu gebouwde huizen over 25 jaar slecht bewoonbaar zullen zijn. En dat is een treurige constatering, Spaland is de nieuwste woonwijk van Schiedam. In het jaarverslag staan voorbeel den te over. Aannemer SSN moest fors snoeien in de oor spronkelijke bouwplannen van een complex koopwoningen om dat bleek dat anders de grondex- ploitatiekosten niet op te brengen zouden zijn. Dat leidde volgens de VAC tot het schrappen van een complete verdieping. Ook bleek er onvoldoende ruimte voor de wasmachine, zodat die naar een zeer ongunstige plek werd gediri geerd: m de cv-kast. Bouwfonds Nederlands Gemeenten, dat ook in Spaland bouwt, leverde pre- miekoopwonmgen op met een volgens de commissie wel erg klein toilet en een trap waarlangs het vrijwel onmogelijk is grotere meubelstukken te transporteren. Aan de woningwetwoningen van Muwi m Spaland mankeert ook het een en ander, constateerde de VAC. De keukenkastjes zijn on handig opgehangen, binnen noch buiten is plek om de was te dro gen, er is geen balkon, geen werk- kast, in sommige huizen is zelfs geen plek vooreen kapstok. Een onvoldoende werd ook uitge deeld aan een complex premie koopwoningen van Heymans Bouw, eveneens in Spaland. De zolder is daar zo slordig ingericht dat er weinig meer van te maken is dan een ruimte om de was op te hangen. De leidingen en buizen liggen kriskras over de vloer. „Het lijkt wel een machineka mer." aldus de adviescommissie. Ook elders in de stad is het in de woningbouw soms huilen met de lamp uit. Tussen de Lange Haven en de Westvest werden huizen in de premie-koopsector als luxe aangeprezen, maar daar viel veel op af te dingen. Geen bovenkast- jes in de keuken, de 'luxe hoek- keuken' bleek een gewoon keu kenblokje en de ruimte is zo inef ficient ingedeeld dat er nauwe lijks een koelkast m past. De ra men kunnen niet aan de buiten zijde worden gezeemd, de deuren staan tegen elkaar en kunnen bij na niet open, bij de kookplaats zoekt men vergeefs naar een lichtpunt. De premiekoopwoningen op de hoek van de Vlaardingerdijk en de Fabnstraat zijn klein. Alweer: geen plaats voor een kapstok. De benedenwoning, meldt de VAC, lijkt met zijn drie kamers naast elkaar aan het binnenterrein nog het meest op een compartiment m een trem. Aan de Singel werd nog een kleine en nauwelijks bruikbare serre genoteerd en een donker bmnenterreintje zonder verlichting. r-'s&ss *3 M&" rpp:-' Ut»* De huidige situatie bij de Afrol: auto's mogen alleen rechtsaf de Gedempte Blersfoot op. Sommige automobilisten lappen het verbod aan hun faars. Foto John de Pater Vlaardingen - Om het gebruik van de parkeergarage aan de Af rol te bevorderen wordt de ver keerssituatie op het kruispunt met de Gedempte Biersloot en de Groen van Prin stererstraat gewij zigd. In een nota pleiten burge meester en wethouders ervoor dat automobilisten die vanaf de Afrol komen voortaan ook linksaf mogen slaan. Op dit ogenblik is alleen rechtsaf toegestaan. Het voorstel betekent dat B en W een deel van het politiek moei zaam bevochten verkeerscircula tieplan voor de Vlaardingse bin nenstad inslikken. Een van de be doelingen van dit plan was het verkeer zo te stroomlijnen dat centrumbewoners minder last -"an stank en lawaai zouden heb- btn. Dat argument lijkt nu voor de Ge dempte Biersloot niet meer van belang; B en W gaan er vanuit dat na aanpassing van de kruising niet meer dan 5000 auto's van de nieuwe mogelijkheid gebruik zul len maken. De overlast daarvan zou aanvaardbaar zijn. Het uit 1982/86 daterende ver keersplan ging er vanuit dat de Gedempte Biersloot tussen de Af rol en de Korte Hoogstraat geen rol meer zou spelen bij de ver keersafwikkeling. Auto's zouden volgens dit plan op de hoofdwe gen rond het centrum al moeten kiezen in welke garage zij hun voertuig zouden stallen: in de Af rolgarage of in de - nieuw te bou wen - garage aan de Joubert- stxaat en daar direct naar toe wor den geleid. Een verbinding tus sen de twee garages leek niet no dig. In hoeverre dit uitgangspunt nu op de tocht staat is nog niet duide lijk. Het circulatieplan voor het verkeer dat de toekomstige gara ge aan de Joubertstraat gaat ge bruiken is nog niet klaar. Dat moet meer duidelijkheid ver schaffen over de routes voor het autoverkeer door het centrum. De nota waarin B en W hun voor nemen aankondigen houdt er re kening mee dat bewoners van de Gedempte Biersloot 'negatieve reacties' zullen laten horen op het aanpassen van de kruising. Zij zouden dan ook inspraak moeten krijgen, evenals het team van de school aan de Afrol. Bezoekers van het Vlaardingse centrum en van de parkeergarage zijn overigens nooit gelukkig ge weest met een kruising waarop zij gedwongen linksaf moesten slaan. Zij worden in feite meteen via de Delftseveerweg de binnen stad uitgeleid, terwijl velen nog een bezoek aan het centrum op het programma hebben staan. Het linksafverbod wordt dan ook regelmatig genegeerd. Automobi listen maken direct op het kruis punt een draai of rijden naar de Rembrandtstraat om daar te ke ren richting binnenstad. Door Ben van Haren Vlaardingen - „Ik moet eerst de zaak bespreken met onze leden. Zo gaat dat in onze democrati sche partij." Met deze woorden weigert Remi Poppe in eerste in stantie te reageren op de beslui ten van de gemeenteraadsleden Joke Fial-Van Wingerden en Ar nold van Wezel om uit 'zijn' SP- fractie te stappen. Poppe verwijst naar landelijk voorzitter Jan Marijnissen wiens bemiddelingspoging is mislukt en naar de vergaderingen die hij nog heeft met bestuur en leden van de Socialistiese Partij in Vlaardingen. Pas na enig aandringen en als we hem wijzen op de rol die zijn per soon tot nog toe in de discussie heeft gespeeld, zegt de mede-op richter van de SP: „Jarenlang heb ik met Fial en Van Wezel samen gewerkt, maar nooit hebben ze in bestuurs- of ledenvergaderingen iets gezegd over mijn werk." En ook: „Het is volgens mij trou wens helemaal geen zaak tegen mij persoonlijk. Fial heeft, nadat ze ons had verbaasd met medelin- gen in de krant dat ze uit de SP dreigde te stappen, zelfs in inter views gezegd mij een goede frac tievoorzitter te vinden. Ik snap dus niet wat er plotseling veran derd is." Poppe erkent, na_ een correctie onzerzijds, dat niet Fial maar juist Van Wezel zich meer tegen zijn functioneren als fractieleider heeft gekeerd. Deze kwam met de verwijten: een Stalin, een klein dictatortje, een veel te grote bek. Jan Marijnissen, die vanavond aan de leden van de afdeling Vlaardingen verslag uitbrengt over zijn bemiddelingswerk, zegt: „Zaterdag kreeg Van Wezel ge noegdoening. Toch zei hij aan het eind: Ik stap op want het wordt niet meer als vroeger." Over de kritiek van Van Wezel op Poppe als fractievoorzitter zegt Marijnissen: „De leden van de af deling Vlaardingen willen Poppe als fractievoorzitter en bij ons geldt de democratische regel dat zij bepalen wie het wordt. Ook de kritiek dat Poppe steeds het woord doet, deugt niet. Poppe zegt juist Fial en Van Wezel jaren lang de ruimte gegeven te hebben maar zij hebben nooit zelf iets naar voren gebracht Sterker nog, de leden vonden het optreden van Van Wezel in de gemeenteraad nooit sterk en wilden hem op een onverkiesbare plaats zetten bij de laatste raadsverkiezingen. Remi heeft toen gezegd: Neen dat kan je na zoveel jaar niet doen." Twijfels plaatst Marijnissen ook bij de veronderstelling dat Fial en Van Wezel gezamenlijk verder gaan. „Ik moet nog zien hoe die twee samen optrekken. Joke heeft 't in het verleden nooit zo best met Van Wezel kunnen vin den en ook in de laatste weken zie ik eigenlijk aileen maar dat Van Wezel tegen haar aanschurkt, met andersom." Als Marijnissen woensdag ver slag heeft uitgebracht aan de le den in Vlaardingen is voor hem de zaak afgesloten, zegt hij. Hij vïeest geen ernstige problemen in de toekomst voor de SP in Vlaardingen, Schiedam - Sporthal Margriet wordt voor ruim zes ton ver bouwd om de Dienst Sport en Recreatie een onderkomen te verschaffen. Het kantoor wordt gebouwd op de bovenzaal boven de was- en kleedgelegenheden. De Dienst is nu gehuisvest in het stadskantoor aan de Emma- straat, maar verkeert daar in ernstige ruimteproblemen. Er is geen fatsoenlijke ontvangst ruimte en het personeel moet woekeren met iedere vierkante centimeter om de eigen werk plek zeker te stellen. Een deel van het archief is in de toiletten ondergebracht, andere beschei den liggen een paar etages lager opgeslagen. Goedkoopst Een nieuwe ruimte in de sport hal is, bleek na enig onderzode, de geschiktste en goedkoopste oplossing voor de huisvestings problemen. Een verbouwing in het stadskantoor zou heel duur uitvallen. Daarnaast is een kan toor' m de sporthal een meer voor de hand liggend aan spreekpunt voor veel clubs dan een bureau in het stadskantoor. Er zitten overigens nogal wat haken en ogen aan het bouwen van een extra etage op de sport hal. Er moet bijvoorbeeld nog bekeken worden of dit wel in overeenstemming is met het be stemmingsplan Bijdorp. Daar naast kan de aanwezigheid van een benzinestation aan de Nieu we Damlaan zo dicht bij een kantoorruimte mogelijk proble men opleveren. De medewer kers van de Dienst zullen bo vendien rekening moeten hou den met nogal wat verkeersla waai. Bad G roenoord Financieel zijn er minder moei lijkheden te verwachten. Een deel van de verbouwing kan worden betaald uit de kosten die nu voor het onderhoud van dit deel van de sporthal zijn ge reserveerd, een ander essentieel deel uit de begrote exploitatie verliezen voor 1993 van Bad Groenoord. Als de plannen doorgaan wordt dit bad volgend seizoen gesloten om de bouw van een nieuw, overdekt zwem bad mogelij k te maken. Schiedam - Uit een kantoor aan de 's Gravelandseweg in Schie dam is een tas met onder meer een portemonnee, pasjes, kente ken- en rijbewijs en sleutels weg genomen. Gisteren werd daarvan aangifte gedaan. De 's Gravelandseweg bleek ook in het pinksterweekeinde de plek voor een tasjesroof. Er werd aan gifte gedaan van de vermissing van onder meer cheques en pas jes. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren de RET geassis teerd bij het aanhouden van een zwartrijder. De man, een 34-jarige Rotterdammer, bleek voor nog zo'n negenhonderd gulden aan boetes te moeten betalen. Hij is overgebracht naar het huis van bewaring om de straf daarvoor, dertien dagen hechtenis, uit te zitten. Vlaardingen - Vannacht rond kwart voor één werd in de Smalle Havenstraat een inbreker overlo pen. De dief wist echter te ontko men. De bewoner bemerkte bij zijn thuiskomst dat er een inbre ker in huis was. Hij hoorde een harde klap, maar zag niemand. Onderzoek leerde dat een raam op de eerste etage was geforceerd en dat het hele huis was door zocht. De bewoner mist ongeveer 700 gulden. Üf Maassluis - De oorzaak van de brand die gisteren uitbrak in die renwinkel De Papegaai blijkt kortsluiting in een adapter die was aangesloten op een aquari um. De schade valt mee volgens de politie. Uit de winkel in de Koningshoek werden gisterochtend alle dieren in veiligheid gebracht. Er deed zich een flinke rookontwikkeling voor. Met de brand bleek het ech ter nogal mee te vallen. De brand weer had de situatie zeer snel on der controle. Op enkele aquari umvissen na hebben alle dieren het incident overleefd. I Vlaardingen - Het verzet van de ondernemers rond de haven te gen de afsluiting van de Prinses Julianabrug in Vlaardingen voor snelverkeer is als een nachtkaars aan het uit gaan. Binnenkort doet de Raad van State uitspraak in de zaak, die door betrokkenen als verloren wordt beschouwd. Vrijdag nog boog het rechtscol lege in Den Haag zich over de zaak. „Maar we zijn er maar niet meer naar toe gegaan," aldus se cretaris F. van der Bilt van de be langenvereniging De Haven Rond. „Volgens onze advocaat is het geen haalbare kaart meer." Hij verwijst wat dat betreft naar de versnelde aanleg van de Delta- brug. Daarmee hield voor de be langenvereniging de zaak eigen lijk al op. Voorzitter J, van der Graaf zegt dat de zaak niet is ingetrokken 'omdat doorgaan niets kost' en er dan toch een uitspraak is. - De gemeente Vlaardingen stelt 13.000 gulden beschikbaar om de toegankelijk heid van openbare gebouwen te 1 laten onderzoeken. Van dat geld wordt een onderzoeker betaald die gedurende maximaal acht maanden één dag per week het onderzoek coördineert. Het college van B en W stelt het geld overigens met tegenzin be schikbaar. Het had liever een goedkopere oplossing gezien voor het houden van het onder zoek. De suggestie was gedaan een stagiaire van de Stichting Welzijn 90 het werk te laten doen. Maar tegen dat idee rees verzet omdat een vermindering van de kwaliteit van het onderzoek ge vreesd werd. Het voorstel om een student met een bouwkundige achtergrond in te schakelen, haalde het om praktische rede nen niet. Zo'n student zou slechts drie maanden actief kunnen zijn omdat zijn stageperiode niet lan ger duurt. t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1