15 Daar heb je Saturnus; ook weer zo'n eigenaardige bol 4 'Sla met honsdrafbloemetjes? Het staat leuk en is nog lekker ook' Kiespijn Marktdag bij de Klinker Voor Pier Santema bestaat het firmament uit vraagtekens Jazz in 't Spul Museumconcert Oud-huisarts exposeert Jubileum Hoevenbuurt Zuivere koffie op Liesveld Winkels op zondag open Wieteke van Dort in museum Schiedam "Si,: I&aX Piet en Alida Tijsen plukken voedsel in de vrije natuur Rotterdams Dagblad Woensdag 22 mei 1991 RW Zaterdagm orgen op het postkantoor bij het Veerplein in Vlaardingen. Wat geld halen, dus in de rij. Maar wélke? Ik kies de kortste, slechts vijf mensen voor me. De andere rij telt negen mensen. Maar dan gebeurt wat Bob den Uyl ooit zo beeldend be schreef. Preciesde rij naast me begint op te schieten en ik sta stil. Wat te doenNaar de andere rij? Maar als die opeens stilstaat? Bo- vendien, er zijn nog maar drie mensen voor me. Ik wacht Maar dege ne voor me heeft wel heel veel tijd nodig. Een paar postzegels, de juf frouw achter het loket moet vervolgens elders in het gebouw iets voor hem gaan halen en ik maar wachten. De andere rij telt twaalf mensen, maar degene die daarvan aan de beurt is, was al wel na mij binnengekomen. Toch maar oversteken? Maar ja, dan zal je zien dat mijn rij natuurlijk meteen opschiet en sta ik voor gek. Ik blijf in mijn eigen rij. En dus loachten en wachten. Later heb ik het er met mijn schoonmoeder over. Ze veridapt dat zij al tijd naar het postkantoortje bij V&D gaat Zo klaar, lacht ze. Ik lach ook. Als een boer die kiespijn heeft. JANBOOISTER De openbare basisschool De Klinker aan de Warmoe- zenierstraatin de Woudhoek-Noord houdt woensdag 29 mei voor de vijfde keer een groots opgezette marktdag, Zowel kinderen als de ouders kunnen van 16.00 tot 19.00 uur aan tal van activiteiten deel nemen. Er is een rommelmarkt, er zijn lekkere hap jes te koop en er kan met een treintje een rit langs het schoolgebouw worden gemaakt. De kinderen kunnen zich amuseren met schminken, computer spelletjes, buttons maken, de grabbelton, het spring kussen en in het spookhuis. Tevens staat er een optreden van de blokfluitklas op het programma en zal door enkele leerlingen pop penkast worden gespeeld. De marktdag is voor iedereen vrij toegankelijk en de opbrengst wordt gebruikt voor de aanschaf van au- dio-visuele apparatuur voor de school. Ook het onlangs aan de Hoogstraat geopende café 't Spul heeft gedurende de Muzieknacht van 25 mei live muziek in huis. Vanaf 22.00 uur verzorgt de Sou thern Comfort Jazz Band, bestaande uit leerlingen van het Maastrichtse Conservatorium, een optreden. Het Residentie-kwartet bestaande uit strijkers van het Haags Residentie Orkest, is zondag te gast in het Stedelijk Museum. Op het programma staan werken van Franz Schubert, Atonin Dvorak en Ludwig van Beethoven. Het concert begint om 14.30 uur en een toegangskaartje kost vijf gulden. Vrienden van het 'Stedelijk'en CJP-houders betalen driegulden. ^'I&^&dringSiiVan,familieleden en vriendèti^w h,eeft:.4&£epensioneerde.huisarts drs. A.Q.C. Klomp - besjoteneemgedeeÉevan zijn artistieke werk tem toonte sïêÏÏénfDë aquarellen van de 73-jarige ScHuT-***""' dammer worden geëxposeerd in hét oecumenisch centrum De Wissel aan het Broersveld. Klomp die_ ]zevgn jaar geledengepassioneerd raakte van de ischnderkunstUs" voornemens in de wintermaanden j een cursus portret-tekenen te volgen. VI aarding en De wijkverenging Hoevenbuurt viert woensdag 29 mei het 12Vt-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het jubileum houdt het bestuur die dag van 19.30 tot 21.30 uur een receptie in wijkcentrum De Deel aan deBaarnhoeve. Op het Liesveld wordt zaterdag tussen 12.00 en 16.00 'uur door de Wereldwinkel weer een 'Andere Markt' gehouden. Het thema is zuivere koffie, bananen en kleding. Vanaf 13.00 uur wordt er een modeshow ge presenteerd van kleding uit de derde wereld. Tevens is er gelegenheid bananen uit Nicaragua te kopen. Passanten krijgen die dag een gratis kopje Max Ha- velaar-koffïe aangeboden. De winkels in het centrum van Vlaardïngen zijn op 23 juni van 12.00 tot 17,00 uur open. Dat gebeurt in verband met de Vlaardingse triathlon, waarvan de fi nish in het centrum van de stad ligt. Een extra fees telijk tintje wordt gegeven door onder meer de aan wezigheid van muziek, poppentheater en mïmespe- len. Maassluis Dankzij de samenwerking met de Culturele Raad "Zuid-Holland en een subsidie van de provincie wordt in het Gemeentemuseum een expositie van de in 1990 overleden Jan van Heel gehouden. Wieteke van Dort, oud-leerlinge van Van Heel, opent de ten toonstelling die onder meer schilderwerken, foto's uit het familie-album van Van Heel en ontwerpen voor zijn kunstwerken bevat, zaterdagmiddag om twee uur. Tijdens de openingsmiddag gaat een videofilm van Henk Augustein over het leven van de kunstenaar in première. Wieteke van Dort overhan digt een boekje over zijn werk aan mevrouw M. van Hetri-Poort, De expositie is tot en met 30 juni te bezichtigen. Het Gemeentemuseum is van dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur open. Agenda woensdag 22 mei Cursus vergadertechniek: Vrouwen Vormingswerk Schiedam, Barrika, Lange Kerkstraat 62,20.00 uur. Disco-zwemmen, Sportfondsenbad, 14.00 uur. Seance 'Harmonia', wijkcentrum Nieuwland, 20.00 uur. donderdag 23 mei Jamsessie, Podium, 22.00 uur. Boemenseance met waarnemingen: Spirituele Ver enging, wijkcentrum Nieuwland (bloemen meebren- 'gen), 20,00 uur. vrijdag 24 mei Dialezing: landschappen en steden, Natuurcen- trum de Boshoek, 20.00 uur. Roger me: film, Filmhuis,21.30 uur. Door Peter de Lange Vlaardingen - Er bestaat een schilderij van de surrealist René Magritte waarop een man te zien is die naar buiten kijkt en in plaats van regendruppels, appels uit de lucht ziet vallen. Pier San tema ondergaat een dergelijke verwondering als hij naar het heelal tuurt Hij ziet daar geen sterren en planeten, maar vraag tekens. Duizenden, tienduizen den vraagtekens. Verwondering is de voornaamste drijfveer van de Vlaardingse ster renkundige. Elke keer als hij zijn telescoop in stelling heeft ge bracht valt hij van de ene verba zing in de andere. Alles wil hij we ten. Waar al die hemellichamen vandaan komen. Hoe groot het heelal is, waar het ophoudt. Is het firmament open of gesloten? „En alles wat je denkt te weten, leidt weer tot nieuwe vragen. Het is zeer twijfelachtig of we ooit alles zullen begrijpen." Leken noemen hem per ongeluk wel eens amateur-sterrenkundi ge, maar dat hoort Santema niet graag. Dat klinkt alsof hij maar wat aanrommelt en nauwelijks sjoege heeft van de materie waar hij zich nu al een halve eeuw in verdiept. 'Liefhebber' is beter. En dat niet vanwege een gebrekkige kennis, maar louter omdat hij nooit zijn brood heeft verdiend met het observeren van het firma ment Hij kwam met andere be zigheden aan de kost. Als be roepsmilitair en als technicus. Dat zijn nuchtere beroepen, die elke neiging tot verwondering lij ken uit te sluiten. Maar Santema is een gecompliceerd mens. Hij heeft techniek en wetenschap even lief als filosofie. Tenminste, en daar komt die nuchtere instel ling weer om de hoek kijken, als die filosofie ergens op is gestoeld. Met populaire of vrijblijvende be schouwingen ben je bij hem aan ^et verkeerde^dres.^\strplogie? .Hee^riee, nee! Onzin, flauwekul." Hij is daar zeer rechtlijnig in. Zo als een vrouwelijke astrologe moest ondervinden, die 2eer fre- querit 'Santema's observatiepost -in - de Broekpolder bezocht -.en -heus een ongeveinsde belangstel ling voor de sterrenhemel aan de dag legde. Maar haar regelmatig terugkerende aanbod „zijn horo scoop' eens té trekken", wees hij»: van' de hand. „Daar ben ik nooit ingetrapt," zegt Santema en hij wijst op de drie Labradors die hij sinds jaar en dag onder zijn hoede heeft. „Van die dieren wordt nooit een horoscoop samengesteld. Waarom eigenlijk niet? De mens stamt toch van de apen af? Moet je ook van honden, katten en vo gels het sterrenbeeld bijhouden." Wat hem ook zo hindert aan astro- Op heldere avonden is de Vlaar dingse sterrenkundige Pier San tema dikwijls met zijn telesco pen te vinden in de Broekpolder. Soms trekt hij er alleen op uit, soms nodigt hij belangstellen den uit een kijkje te komen ne men. Dat is bijvoorbeeld het ge val tijdens de Nationale Sterren kijkdagen. Een van de vorige 'open dagen' liep lelijk in de soep. De hemel betrok en Santema schakelde ij lings de lokale omroep in om de sterrenkijkavond af te zeggen. Desondanks dwaalden die avond veie Vlaardingsers met zaklantaarns door de polder, op zoek naar de observatiepost. Mede om die mislukking goed te maken, is Santema op 26 mei met zijn apparatuur present tij dens de open dag bij het recrea tieschap Midden-Delfland aan de Zuidbuurtseweg. Sterren zijn er overdag uiteraard weinig te zien, maar de zon kan wel wor den geobserveerd, en dat blijft hoe dan ook een belangwekkend studie-object. logen is dat ze dag en uur van de geboorte als uitgangspunt nemen voor hun berekeningen. Dat is niet correct, zegt Santema: „Want een geboorte kan tegenwoordig zowel worden vervroegd als ver traagd. Daarom zou beter de da tum van conceptie als uitgangs punt genomen kunnen worden. Dat tijdstip staat vast, daar kan nooit meer aan worden getornd." Astrologen denken niet logisch na en dat is een drempel waar Pier Santema niet overheen kan. Hij is overigens de laatste om te beweren dat sterren en mensenle vens niets met elkaar te maken hebben. „Een levensbeschou wing is haast ondenkbaar als je niets van sterren weet of begrijpt. Als je niet even stil staat bij wat het firmament inhoudt. Moeilijk? Maar je wordt er dagelijks mee geconfronteerd! Met het verschil tussen dag en nacht, dus met de - zon, de maan en de sterren." Raadselachtig, dat is het firma ment in hoge mate, maar of- schoon het hem. keer opkeer overweldigt, is de 73-jarige Sante- j,.ma niet tot de conclusie gekomen :dat er düs een oppermachtig we zen moet bestaan. Raadsels; in dit geval natuurkundige versehijn- selen, zijn er om te worden opge- -dost. Niet om te worden afgescho ven op de onnavolgbare creativi teit van een ondoorgrondelijk op perwezen. Het opperwezen is in zijn ogen juist „de slechtste uit vinding die de mensheid ooit heeft gedaan." In naam van het opperwezen is alles geoorloofd, ook het massaal over de kling ja gen van de medemens, en dat is precies wat Santema tegen heeft op het fenomeen godsdienst. ÉÉïSÉÉéSÈfSgt,» Pier Santema wandelt dagelijks In de Broekpolder en kijkt onderwijl regelmatig naar boven. 'Een levens beschouwing zonder zon, maan en sterren is onmogelijk.' Foto Fbtobureau Roei Dijkstra „Mijn bijbel," zegt hij, en hij legt een dikke blauwe multomap op tafel. Het boek bevat sterrenkaar ten die ogen als plattegronden van het heelal, tabellen die soms hele pagina's beslaan, foto's van zonnevlekken en kranteknipsels over Pier Santema en over andere leden van de Rotterdamse vereni ging van Weer- en sterrenkundi ge amateurs WSR. Dit naslag werk gaat altijd mee op excursie. Als bezoekers van zijn observatie post met lastige, vragen komen, kan Santema onmiddellijk het antwoord opslaan. Hij heeft er plezier in, anderen wegwijs te maken in het heelal. Zelf heeft hij dat ook spelender wijs geleerd. Zijn belangstelling voor het universum werd geboren in het oorlogsjaar 1940, toen hij als marinier terecht kwam in een stadje bij Portsmouth in Enge land. Hij werd daar opgeleid tot vliegtuigherkenner; met een ver- f rekijker de hemd afzoeken naar vijandelijke toestellen. Behalve het onderscheid tussen Spitfires en Messerschmidts leerde hij al gauw ook het verschil tussen de ene ster en de andere kennen. Vooral op zee, tijdens de oorlogs- wacht aan boord van Harer Ma- jesteits Jacob van Heemskerk, had hij volop gelegenheid zijn kennis te verbreden. Op uren dat er geen vliegtuigen in de lucht waren tuurde hij naar de hemel, keek hoe de navigaüe-offtcier met zijn sextant een sterretje schoot en zocht in boeken op wat hij niet wist. De oorlog duurde voort en zwalkend over alle we reldzeeën zag Santema het firma ment nu eens vanaf het zuidelijk, dan weer vanaf het noordelijk halfrond. Waar hij zich ook bevond, de ver- - rekijker. ging altijd mee. Tijdens de politionele acties in Indonesië klom hij in een fabrieksschoor steen om het vijandelijk vuur te lokaliseren eriterloops een blik te werpen op betuitspansel, In voor malig Nieuw Guinea lag hij uren op zijn rug, kykend naar de Mag- hellaense wolken, heel ver weg in het heelal. „Daar voelde ik me echt senang. Ik was er veel liever dan in wat voor stad ook. Je had er geen last van lucht- en lichtvervuiling, zo helder als daar heb ik de hemel nooit gezien, behalve misschien één keer in Schotland, waar ik na een maaltijd een ongelooflijk hel dere sterrenhemel als toetje kreeg. Ik kon de sterren bij wijze van spreken zo uit de lucht pluk ken." Zijn honger naar weten is net ia oneindig als het met lichtjes be- zaaide zwarte gat boven m hoofd. „Als je met een sextanteen sterretje schiet is er eigenlik geen fluit te zien. Een punt in verte, meer niet. Wat je als W. hebber wel kan zien is het klem. verschil, de ene is wit, de andere blauw, weer een andere rood b\ oranje. „Je wilt weten hoe dat komt zoekt het op, stelt je zelf nieufc! vragen. Over de planeten, hebbej die net als de aarde een han^ mantel, of zijn het van die gas&J vallen? Kijk, daar heb je Satur nus, ook al weer zo'n eigenaardi ge bol. En daar komt er nog eentje aanbengelen, Pluto, de buitenst planeet. Hé, die beweegt ziï naar binnen, dat is helemaal buitenste niet meer." En dan is er het grootste my.,r van alles: is het heelal indenÖ ontstaan uit de 'Grote Knal', zoals de geleerden beweren, en zalzidt ooit, in de verre toekomst, knal in tegengestelde rich_g voordoen, zodat alles weerver® dert in niets? Alles wat geschapq is, is gedoemd te verdwijnen] Geldt dat ook voor het firnèj ment? Of is er misschien no2 een aanwijsbaar begin geweesi] en zal er ook nooit een einde kt men? Wie zichzelf voortdurend üj hoofd breekt over dergeljjg vraagstukken loopt het risico dal hij op termijn toetjemalo wordt Maar Santema is niet bang dat i| snel zijn verstand zal verliezen) „Nee, al die onzekerheden storen] me niet in het minst. Ik sta er on bevangen tegenover, ik laat mV geduld niet op hol jagen. Netzoï min als ik last heb van een oor-, logssyndroom, word ik gekwdl door deze onwetendheid. VroegtJ laat bereik ik een punt dat ik zeg dit is de grens van mijn beval- tingsvermogen. Ik vind het niét erg, mijn eigen grenzen te nen." Toch is Santema's getuur rik van fanatisme ontbloot. Het is, zó als hij ook toegeeft, alsof hij iep zoekt. Want hij mag dan athtó zijn - „En dat zal ik tot in !e der dagen blijven ook!" - duidelijk antwoord op de vraag- wat de zin is van het bestaan,^ ook Pier Santema zeer welkdiS zijn. Is dat wat hij zoekt in de stén ren? Een alternatief voor God? j Hij herhaalt zijn opmerking bej treffende het opperwezen: ,Jw geloof ik niet in." En dus, vB volgt hij, gelooft hij ook niet in ai tematieven daarvoor. „Maar er gens, ergens moet de mens zjjt ontstaan en de vraag is: waara hij uit voortgekomen. Ik neig e toe te denken: de mens is een produkt van de oerknal. Wat ook moge betekenen." Door Sander Sonnemans Schiedam - Piet en Alida Tijsen zijn natuurliefhebbers pur sang. Regelmatig trekt het Schiedamse echtpaar er met de fiets op uit om hun hobby uit te oefenen: kijken naar alles dat in de natuur groeit, bloeit en leeft. Dikwijls stappen ze tijdens zo'n tochtje van de fiets, bijvoorbeeld als ze ergens bramen of bessen ontdekken. Die willen ze dan meteen proeven. Maar ook fladderende vlinders en niet veel voorkomende vogeltjes doen hen vaak afwijken van de uitgestippelde route. Als kind woonden ze op het plat teland. Thuis kregen ze de liefde voor de natuur al vanaf jonge leef tijd met de paplepel ingegoten. „Mijn vader wist heel veel van de natuur," zegt Piet. .Daardoor kwam ik vanzelf ook veel te we ten. Zo wist ik al snel wat zuring en melde was. Melde plukte je net als paardebloemen voor de konij nen. Maar dat kan j e zelf ook eten, als spinazie." Een ander zal huiveren bij de ge dachte brandnetelstampot of paardenbloemsla te moeten eten, maar Piet en Alida Tijsen mogen dergelijke kost graag nuttigen. Enkele weken geleden verzorg den ze in de heemtuin van het Beatrixpark een excursie met als onderwerp de voor consumptie geschikte in 'het wild' groeiende planten. „Heel toevallig zijn we daartoe gekomen," legt Alida (56) uit. „Ie dere eerste zondag van de maand is er in de heemtuin een excursie. Toen we er een aantal hadden bij gewoond, waren we dermate geïn teresseerd geraakt dat we ons aanmeldden als vrijwilligers. Die werken enkele uren per week in de heemtuin en verzorgen een ex cursie over onderwerpen die tot hun specialisme behoren. Maar Piet en Alida Tijsen in de heemtuin, waar ze onlangs een excursie over eetbare planten en bloemen verzorgden. 'Men denkt nog veel te vaak met oorlogs- voedsel te maken te hebben, maar er wordt niet beseft hoe lekker het is.' Foto Fotobureau Roel Dijkstra. omdat er over bepaalde zaken op den duur alles eigenlijk al is ver teld, zocht men vrijwilligers met nieuwe ideeën. Zo zijn wij ons gaan verdiepen in eetbare plan ten en bloemen. Daar ging laatst onze excursie over. Eetbare wilde planten." Was het in het verleden de nor maalste zaak dat allerlei planten in de vrije natuur,werden verza meld voor de bereiding van sala des, medicinale drankjes en hap jes, tegenwoordig kijkt men maar vreemd aan tegen een dergelijk gebruik. „Ondanks dat in de Tweede We reldoorlog surrogaatkoffie, thee van lindenbloesem en zelfs bloembollen werden gegeten, staat men nog steeds sceptisch te genover het eten van echte na- tuurprodukten," neemt Piet het woord over. „Sommigen waren tijdens de excursie bang om be paalde dingen te eten. Ik heb de mensen dan ook gewoon dingen ter proeving in handen gestopt. Hondsdraf en speenkruid. Ach teraf vonden ze het allemaal wel meevallen. Zelfs de brandnetel- soep die we hadden gemaakt, viel honderd procent mee bij de men sen. Het leuke was dat er na af loop werd gevraagd om recep ten." Eén ochtend per week vertoeft het echtpaar in de heemtuin om er op vrijwillige basis allerlei kar weitjes te doen. Een eigen tuin zouden Piet en zijn vrouw vdo geen goud willen hebben omch ze dan verplicht zijn voortduren terugkerende werkjes te verrièh ten. De 58-jarige Piet: „Ik zit in de vu en doe het een en ander in het ou derenwerk. Het rommelen int] tuin is een welkome afwisseliri Je bent buiten, hebt lichaams'^ weging en je leert en passant 0" nog eens van alles over vogc bomen, plantjes en meer van i soort dingen. Doordat er zo'n vijf tien vrijwilligers in de heerotas werken ligt het voor de hand dat er heel wat kennis aan elkaar wordt overgedragen." "-*] Van een uitzonderlijke hobby?! het echtpaar niet spreken en wk denkt dat er in huize Tijsen^ leen maar dovenetels, akkerkool vogelmuur, veldzuring, speen kruid, klein hoefblad en and® planten op tafel komen, slaat d plank lelijk mis. „We eten een gewone Hollands pot," lacht Piet, „en we zijn ook geen vegetariërs. Maar zo nu eu dan duik ik de keuken in om bij voorbeeld een brandnetelsoep| te maken. De eerste keer onze visite dat voorschot! werden er vieze gezichten gel ken. Maar toen men het eeniïiatf geproefd had, vond men het toen wel lekker. Neem nou si' hondsdrafbloemetjes. Het leuk en is nog lekker ook." „Brandnetels zijn oók zeer gfj schikt voor de consumptie,' vö, volgt zijn eega, „Je moet ze, uit® aard met een handschoen aap] vroeg in het seizoen plukk®j Even wassen en blancheren ejl dan door de zeef. Groentebopj Ion, een eitje en wat room erbijyl je hebt een heerlijk maal. Het» iets pittiger dan spinazie. mensen vinden het nog altijdoorj logsvoedsel maar ze beseffen rij hoe lekker het is."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2