Waterweg 13' 'Pak verkeerschaos in centrum Schiedam aan' Vlaardingen denkt aan lokale tv Mysterieus vlot voorbode kunstwerk Free golf-baan in Lickebaert Nieuw asfalt in gebruik Werkgroep gaat criminaliteit rond Hoogstraat terugdringen Rotterdammer wint sportvis-prijsvraag Ongeval eist één dode aij pakt Westlandse milieuvervuilers aan Ziekenomroep 'Kanaal 4' verdwijnt definitief Verzwegen rapport geeft bewonersvereniging gelijk CDA start orgaan minderheden Soldaat steelt op vliegbasis Diefstal uit kleedruimte Voor 65.000 aan spullen weg Politie pakt inbreker Bewoner ziet inbreker bezig Buurthuis voorlopig in Weeshuis I Rotterdams Dagblad Donderdag 23 mei 1991 RW Rotterdam - Vissen in Zuid Holland is buiten in binnenland'. Met deze slagzin heeft de heer Vermeu len gisteravond de prijsvraag Vissen in Zuid-Hol land' gewonnen. Op de in maart in Ahoy' gehouden Visma konden zo'n veertigduizend bezoekers de prijsvraag invullen. Enkele honderden leverden de antwoorden in. Om in aanmerking te komen voor een prijs moesten de kandidaten een aantal vragen beantwoorden. Ze moesten daartoe te rade gaan bij de aanwezige stands. Daar kregen ze informatie over bijvoorbeeld de visstand en de kwaliteit van het water. De slagzin afmaken was de tweede opdracht. Vijftien prijzen hadden de sponsors gisteravond te vergeven. De heer J. Hoek van Dijke, voorzitter van de provinciale VW Zuid-Holland, reikte de prijzen uit. Variërend van een warmtepak tot dinerbonnen in een visrestaurant. En een geheel verzorgd week end voor de eerste-prijswinnaar op de Nieuwkoopse Plas. Opmerkelijk was dat de winnaar van de vijf tiende prijs zich wel heel ijverig van zijn taak had ge kweten. In plaats van een slagzin maakte hij een heel gedicht. Die moeite werd beloond met een cd- tje. Deze winnaar, al vijftien jaar ervaren sportvisser, is ooit op doktersadvies gaan vissen. Hij houdt er nog steeds van omdat het heerlijk ontspannen is en goed voor de rust. Hei ongeval op de A 29, waarbij gistermorgen een vrachtwagen met bakstenen op een file inreed, heeft één dodefijk slachtoffer geëist Het is een 43-jarige inwoner van het Brabantse Willemstad, die achter aan de file stond en als eerste door de vrachtwagen werd gegrepen. Daarnaast vielen er nog vijf gewon den in twee andere personenauto's. Een van hen ligt nog in het ziekenhuis. Hoe het ongeluk kon gebeuren is nog niet duidelijk. De chauffeur van de vrachtwagen is weliswaar zelf niet gewond maar verkeert in een shocktoestand en .ïhéeft zijn verhaal nog niet kunnen vertellen. Na de botsing zijn zowel de vrachtwagen als de auto van - het slachtoffer in brand gevlogen. Daardoor is ook de tachograaf metderij-infonnatie van de vrachtwagen ...verbrand. De politie weet niet op welk moment de i wagen is gaan resnmen.,Sporen op het wegdek kon- '"dögeëi definitief uitsluitsel geven. Den Haag - Minister May van Verkeer en Waterstaat gaat binnen het kabinet proberen een einde te ma ken aan de vervuiling van het regenwater in het WestUmd. Daarin worden de afgelopen jaren bestrij dingsmiddelen aangetroffen. Haar collega's Buk man (Landbouw) en Alders (Vrom) zal Maij vragen „de nodige aandacht aan deze verontreiniging te be steden". Maij schrijft dit in antwoord op kamervra gen van de Groen Links-parlementariërs Beckers en Rosenmöller, De minister noemt het aannemelijk dat de land- bouwbestrydingsmiddden in het regenwater ge deeltelijk afkomstig zijn van. de Westlandse kassen. Bjj zogenoemde volle-grondsteelten wordt 20 tot 22 procent van de landbouwbestrijdingsmiddelen via de lucht verspreid. Bij kasteelten is dit percentage veel hoger, namelijk 51 tot 52 procent Binnen enkele maanden verschijnt de kabinetsbe slissing over het Meerjarenplan-Gewasbescher ming. Daar wordt ingegaan op een heffing op bestrij dingsmiddelen en op maatregelen die het gebruik van bestrijdingsmidelen aan banden leggen, aldus ministerMay. Onderzoekers van het Hoogheemraadschap van Delfland troffen in 1989 en 1990 bestrijdingsmidde- len in het regenwater van het Westland aan. Daarbij werden ook enkele in Nederland niet meer toegela ten stoffen zoals Endosulfan gevonden. Een nieuw onderzoek van het Hoogheemraadschap eerder dit jaar, toonde aan dat er in de tussentijd weinig verbe- terd is en dat er nu zelfs hogere waarden dichloorvos 4 inhetWestlandseregenwaterzitten. Capelle aan den Ussel - In het nieuwe IJssellandzie- henhuis in Capelle aan den Ussel zal geen plaats zijn om ziekenomroep 'Kanaal 4' van het voormalige Bergwegziekenhuis te huisvesten. Dit heeft tot ge- u volg dat Kanaal 4 stopt met uitzenden. Volgens voor- 5 zifter Dick Vrijhof is voortzetting van de ziekenom roep in een andere, niet aan het ziekenhuis gebon- s den, ruimte niet mogelijk. „Onze doelstelling Is het ^onderhouden van persoonlijk contact met de patiën ten," zegt Vrijhof. „Uitzenden vanuit een andere lo catie betekent dat we aan die doelstelling voorbij moeten gaan." Dick Vrijhof vindt het jammer dat de directie van het nieuwe ziekenhuis de noodzaak van een eigen ^ziekenomroep niet wil inzien. Ondanks toezeggin- 7 gen eerder dit jaai heeft het IJssellandziekenhuis alsnog besloten geen ruimte voor Kanaal 4 beschik- -baar te stellen. „Ik ben niet alleen triest, maar ook een beetje boos,zegt Dick. „Vooral omdat de direc tie geen duidelijke reden kan opgeven voor het in treden van de eerder gedane belofte. De nieuwe studio in het IJssellandziekenhuis stond al zwart op wit op tekening.'' Heftige briefwisselingen hebben echter niet kunnen voorkomen dat de ziekenomroep nu moet verdwij nen. „We hadden actie kunnen voeren en ons gelijk via de patiënten kunnen halen," zegt Dick Vrijhof. ,»Maar we vinden dat we als vrijwilligers niet zonder de steun van de directie van het ziekenhuis kunnen werken." Vanavond zullen de vijftien medewerkers van Ka naal 4 m een laatste uitzending persoonlijk afscheid nemen van hun luisteraars. Door Peter de Lange Schiedam - Een betere verkeers afwikkeling in de Schiedamse binnenstad is hard nodig. Er doen zich enorme parkeerproblemen voor, de circulatie is slecht gere geld waardoor dikwijls gevaarlij ke situaties ontstaan, ladende en lossende vrachtauto's houden het ovenge verkeer op en de politie houdt veel te weinig toezicht. Dit zijn een paar conclusies van het onderzoek dat het Voorburgse bureau Van Dijk Partners heeft gehouden m opdracht van de be wonersvereniging Schiedam- Centrum. Het rapport onder schrijft een groot aantal bevin dingen van een enkele jaren eer der door de bewonersvereniging zelf gehouden onderzoek. 'Dvee bestuursleden trokken toen ge wapend met een bloknoot de bin nenstad in om knelpunten te no teren. Van Dijk Partners hebben die knelpunten kritisch onderzocht, de problemen nogmaals op een rijtje gezet en meteen suggesties gedaan hoe de situatie verbeterd kan worden Concrete oplossin gen ontbreken, dat is, zegt het bu reau, een zaak van de gemeente Schiedam in overleg met de bin nenstadbewoners De maatregelen die het rapport voorstelt, lijken hier en daar ver rassend veel op de aanpak die de gemeente voor ogen staat. Zoals het weren van doorgaand vracht verkeer op de Broersvest en het invoeren van een oarkeervergun- nmgstelsel voor bewoners. Nog twee overeenkomsten: het fiscali seren van parkeerboetes en het invoeren van de wielklem. Maar anders dan wethouder Chris Zijdeveld in zijn concept- parkeernota, reppen D&P met geen woord over bedragen van 25 respectievelijk 45 gulden per maand die bewoners en bednjven voor een vergunning zouden moeten betalen. Wel wordt ge steld dat bewoners recht hebben op een vaste parkeerplaats bin nen 100 meter van hun woning. Werknemers van bedrijven in het centrum zouden iets verder moe ten lopen naar hun auto- maxi maal 500 meter. Andere parkeer-ideeen uit het rapport, geef bewoners onthef fing zodat ze hun auto gratis bij meters kunnen stallen, zorg voor voldoende parkeerplaatsen voor invaliden en maak fout parkeren fysiek onmogelijk door het plaat sen van bloembakken en paaltjes. Op dit moment staat 20 procent van alle auto's in het centrum op een illegale parkeerplaats. Ook over de circulatie en de vei- hghetd doet D&P enkele sugge sties. De belangrijkste is invoe ring van een maximum sneL" eid van 30 kilometer in het hele cen trum Winkels en bednjven moe ten goed per auto bereikbaar blij ven, maar doorgaand verkeer moet uit de binnenstad worden geweerd. Opdeling van het cen trum m sectoren zou een oplos sing kunnen zijn Raadzaam acht het onderzoeksbureau ook de aanleg van aparte routes voor voetganger^ en fietsers. Hoewel het rapport al m maart dit jaar werd verstuurd aan de finan ciers (de bewonersvereniging en de gemeente Schiedam) is het nog steeds niet in de openbaar heid gebracht. In beperkte kring circuleren slechts enkele exem plaren. Behalve enkele gemeen telijke diensten zou een groot aantal instellingen uit het Schie damse centrum het rapport in de brievenbus knjgen. Maar het werd om onduidelijke redenen nooit verstuurd. Centrumbewoners die wel een exemplaar wisten te bemachtigen vinden dat een vreemde zaak. Het rapport houdt ten nauwste verband met ingrijpende veran deringen die in het centrum op stapel staan, zoals de bebouwing van het Studserf, het verlengen van de Passage, de bouw van een warenhuis aan de Lange kerk straat en de woningbouw aan het Spinhuispad. Vlaardingen - Wethouder Van der Steen denkt aan lokale televi sie-uitzendingen op de kabel in Vlaardingen. Omroep Vlaardingen gaat op zyn verzoek de mogelijkheden onder zoeken „Hij, de wethouder van onder meer mediazaken, zou het graag willen en daarom zijn we begon nen met de voorbereiding van een onderzoek naar de mogelijk heden," zegt Lou Maas, voorzitter van de Omroep Vlaardingen. Professionele inbreng „Maar voor dat medium hebben we denk ik, behoefte aan profes sionele inbreng. Trouwens als de commercie daadwerkelijk part ner wordt bij de invoering van re clame op lokale radio en televisie krijgen we al te maken met pro fessionaliteit Met keiharde zake lijke voorwaarden. Daarom willen we eerst op een rijtje zetten wat we kunnen en hoe voordat we aan reclam e kunnen beginnen." Klaar In Schiedam, waar Stadstelevisie Rotterdam volgens een contract met de lokale omroep op de kabel zit liggen de feiten iets anders. „Wij zijn al klaar voor de invoe ring van reclame," zeggen hoofd redacteur Wim Groeneweg en voorzitter Care! Beke van Om roep Schiedam. Zie ook pagina 15. Sinds kort kijken de bewoners van de TouwslageriJ/Ververij In Maassluis aan tegen een mysterieus Mot' middenin in de vijver voor hun woning. Speeltuig voor kinderen die in het water willen spelen? Een vergissing van ambtenaren? Het 'vlot' ligt er In verband met de aanleg van een kunstwerk. De Culturele Raad van Maassluis heeft bedacht dat het aar dig was de Maassluise kunstenaar Joop Vaissier een kunstwerk te laten beden ken waarin originele onderdelen van een ba an wagen zijn verwerkt. Een baanwa- gen werd vroeger gebruikt in de Verenig de Touwfabrieken die vroeger in de Ver- towljk stond. Met de realisering van het kunstwerk is 70.000 gulden gemoeid. De werkzaamhe den zouden volgens de planning begin juni (daar moeten zijn. Foto Fotoburoau Roel Dijkstra Vlaardingen - In het recreatiege bied Lickebaert komt binnenkort een free golf-baan. De tijdelijke baan aan de Maassluisedijk is kort geleden dicht gegaan in ver band met de aanleg van een wie lerbaan. Initiatiefnemer Paul Hooymeijer van de Stichting Free Golf hoopt mettertijd ook de uit 1735 stam mende hoeve Schinkelshoek ge heel, dus van buiten én van bin nen, te kunnen restaureren. Hij wil er een clubruimte annex hore cagelegenheid in huisvesten. Aan de gemeente zijn de nodige ver gunningen gevraagd. Komend weekeinde komt er een tijdelijke voorziening (zes holes) in het Lickebaertgebied. Naar verwachting is in juli de driving- range klaar waarna er nog eens zes holes bijkomen, In september van dit jaar hoopt Hooijmeijer op achttien holes te zitten. De totale voorziening neemt dan tien hectare grond in. Voor een traditionele golfbaan is dat ge middeld zestig hectare. Free golf onderscheidt zich van gewoon golf door het balletje waarmee ge slagen wordt. Dat is een derde van het normale gewicht en komt daardoor een maar en derde van de gebruikelijk afstand. Een ander essentieel verschil met gewone golfbanen vormt het open karakter van de free golf- vooraening van Paul Hooymeij er. lederen kan er terecht. „Het wordt volledig openbaar." De belangstelling is ook voor free golf groot. Hooymeijer: „Er is be hoorlijk wat belangstelling. Nu waren er al zo'n driehonderd mensen die regelmatig aan de Maassluisedijk speelden. En zon der ruchtbaarheid aan de baan te geven, bieden zich alweer men sen aan deze nieuwe voorzie ning." Schiedam - Het CDA in Schie dam heeft het Intercultureel Overleg CDA-Schiedam opge richt, In dat orgaan werken CDA- leden samen uitzowei groepen al lochtonen als autochtonen. Een van de taken is de CDA-fractie in de gemeenteraad te adviseren op het gebied van het minderheden beleid. De bedoeling is om onder meer uitwassen van racisme en discri minatie terug te dringen. „En die zijn erin Schiedam, helaas ja," al dus woordvoerder/raadslid Ton Seis. „We willen bij diverse groe peringen werken aan meer begrip voordkaar." Met het Intercultureel Overleg CDA-Schiedam willen betrokke nen ook bereiken dat er meer con tact komt tussen de geloofsgeno ten bij het onderwij s, culturele en andere maatschappelijke organi saties. „Dat is vrijblijvend over leg, inderdaad," aldus Seis. Wegwerkers legden gistermiddag de laatste hand aan de kruising van de Hoiysingel en de Church lllslnget. Het scherp tegen elkaar afsteken van het diep zwarte asfalt en de hagelwitte strepen en pijlen zal op het nieuwe gedeelte van de Churchillsfn- gel spoedig verminderen. Het nieuwe wegdek op het kruispunt was gisteravond al in gebruik en morgen gaat ook het asfalt tot aan De Loper open. Alleen dit weekeinde zal de rondweg van Hoiy- Noord weer eens in z'n geheel berijdbaar zijn. Maandag gaat het oostelijk deel van de Chur- chlllslngel, tussen de Aristide Brlandrlng en Le pelaarsingel, op de schop en vanaf 10 juni Is de kruising tegenover het clubhuls van Hollandi- aan-handbal ook niet meer te gebruiken. Op 12 juli moeten de wegwerkers daar een voor de afwikkeling van het autoverkeer van en naar Holy volgens deskundigen veiligere rotonde gereed hebben. Foto Fotobureau Roel Dijkstra Schiedam - Be aanpak van de criminaliteit in de binnenstad en vooral op en rond de Hoogstraat wil niet vlotten. Veel Schiedam mers blijven in deze omgeving gevoelens van onveiligheid hou den. De problemen zijn inmid dels zo urgent dat er een officiële werkgroep komt om iets aan de overlast te doen. Het voorstel deze werkgroep in te stellen is afkomstig van mr. "WH Boonstra, in Schiedam verant woordelijk voor de coördinatie van de strijd tegen de kleine cri minaliteit. Boonstra wil de groep een officiële status geven door die onder toezicht te plaatsen van burgemeester en wethouders. Dat vergroot volgens hem de kans op resultaat. Tot nu toe werd het probleem vol gens Boonstra veel te vrijblijvend benaderd. Ambtenaren hadden dikwijls geen tijd de te hooi en te gras belegde vergaderingen bij te wonen en bovendien ontbrak een duidelijke taakomschrijving. Twee bevolkingsonderzoeken - in 1989 en 1990 - hebben aange toond dat de Hoogstraat door een groot aantal Schiedammers als de meest onveilige plek van de stad wordt ervaren. Er vonden m het nabije regelmatig vechtpartijen plaats tussen cafébezoekers en voorbijgangers. Doordat er vooral winkels en café's zijn gevestigd en vrijwel geen woningen, ont breekt de sociale controle. Stalen rolluiken voor de winkels vergro ten het 'enge' gevoel. Transparante rolluiken en het in richten van woningen boven de winkels zijn maatregelen die op korte termijn verwezenlijkt kun nen worden. Maar volgens cnmi- nakteitsbestrijder Boonstra zal er meer moeten gebeuren. De misè re m de binnenstad is vooral een gevolg van 'afgesleten normbe sef en het zal met meevallen daar direct een passend antwoord op te vinden Dat is een zaak van lange adem. Boonstra's werkgroep, die Pro- jektgroep preventie overlast bin nenstad is gedoopt, gaat bestaan uit ambtenaren, politiepersoneel, middenstanders en bewoners. Boonstra wil een zelfstandige club; het lijkt hem onverstandig de groep onder te brengen het projektteam stadsvernieuwing binnenstad. Dat team is nog niet aan de slag gegaan, het kan met alles tegelijk aanpakken en is bo vendien sterk plaatsgebonden. Met grote delen van de binnen stad mag het zich trouwens met bemoeien, omdat wethouder Chris Zijdeveld ongebonden wil opereren bij projecten als het Stadserf en de Passage. Schiedam - Een 20-jarige soldaat uit Schiedam heeft op de vliegba sis Ypenburg het laatste half jaar voor tienduizenden guldens ge stolen. Hij pleegde de diefstallen samen met een evenoude korpo raal van de luchtmacht uit Den Haag. De mannen werden op he terdaad betrapt toen ze goederen aan het inladen waren in een auto op de basis. De marechaussee heeft een siga renhandelaar in Schiedam aange houden op verdenking van he ling. De soldaat bracht daar gere geld spullen, die de handelaar on der de toonbank aan de man bracht. Vlaardingen - Uit de kleedruimte van een sportcomplex aan het Trimpad te Vlaardingen zjjn gis teravond geld en pasjes gestolen. Twee sporters werden gedupeerd. Eerder op de dag werd er ook ge stolen in Vlaardingen en wel op de weekmarkt, waar een Vlaar- dingse haar handtas kwijt raakte toen ze die even op een kraam had gelegd om iets te kunnen be talen. Er zat onder meer een be taalkaart in de tas. Uit twee containers aan de Ener gieweg zijn zeven dozen met kof fers gestolen. Schiedam - Uit een auto aan de Olivier van Noortstraat te Schie dam is voor 65.000 gulden aan au totelefoons, portofoons, een mo bilofoon en randapparatuur ge stolen. De wagen was van Autodi al Telecommunicatie. Er was een ruitje van ingeslagen. Schiedam - De politie van Schie dam heeft gisteren een 22-jarige Rotterdammer betrapt bij een in braak in het tennis- en squash- centrum aan de De Brauwweg. De man probeerde nog wel te ontko men, maar werd in de bosjes in de buurt toch gepakt. Hij bleek on der meer rookwaar en geld te heb ben weggenomen. De man heeft bekend. f Maassluis - Een 19-jarige Maas- sluizer heeft gisteren bekend een poging tot inbraak te hebben ge daan in een woning aan de Reine- straat in Maassluis. Hij heeft ook toegegeven een bromfiets te heb ben gestolen en een koptelefoon uit een winkel te hebben gehaald. De bewoner van het pand zelf zag de jongeman zijn inbraakpoging uitvoeren. Die poging mislukte overigens waarna de jeugdige in breker elders zijn geluk ging be proeven. Hij was op dat moment samen met een ander. De Maas- sluizer volgde het tweetal dat el ders weer aan de slag ging. Daarop werd besloten de politie te waarschuwen. Teruggekeerd bleek het tweetal verdwenen. Een zoekactie leidde tot de arrestatie van de jongeman. Vlaardingen - "Wat de gemeente betreft, is het belangrijkste pro bleem van buurthuis De Haven opgelost. De vraag waar in de Vlaardingse binnenstad een steunpunt voor het sociaal-cultu reel werk moet worden onderge bracht, beantwoorden burge meester en wethouders heel sim pel: voorlopig in het Weeshuis. De Haven is al jaren m het Wees huis gevestigd en dat kan tot de zomer van 1992 zo blijven, verze keren B en W. De aangekondigde sloop zal niet voor dat tijdstip plaatsvinden, zodat het buurthuis niet op stel en sprong hoeft te ver huizen. Dit hebben B en W schriftelijk la ten weten aan het bestuur van het buurthuis. Omdat een definitieve plek voor het steunpunt nog niet is gevon den, moet nog blijken welk effect de mededeling van het gemeente bestuur heeft op de samenwer king van De Haven met Ontmoe tingscentrum West. Beide buurt huizen moeten fuseren, maar De Haven wil pas naar het nieuwe, gezamenlijke onderkomen aan de Professor Teidersstraat m West verhuizen als er duidelijk heid bestaat over een steunpunt in het centrum.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1