15 Buurtfeest in de Gorzen ondanks gebrek aan geld Lokale omroep komt in actie voor reclamegeld 'Dat eigen geluid willen we ook vasthouden' M feu 0 ■vmér $s» Open dag waterrecreatie Jazz in De Unie Zijdeveld over stadserf Hengeldag in West Open dag kanoclub Trio Subtilia Omrijden voor asfaltlaag Van Ruijven neemt afscheid van raad Feest in Hoevenbuurt Internationaal Fortuna-toernooi m Rotterdams Dagblad Donderdag 23 mei 1991 (P w Schiedam Ook de liefhebbers van waterrecreatie kunnen tij dens de manifestatie 'Schiedam vaart wel' hun hart ophalen. Zaterdag 25 mei zijn er in dat kader hoofd zakelijk in en rond de Lange Haven talloze activitei ten georganiseerd. Daaraan toegevoegd is het Mo lenfestival dat zich vooral afspeelt rond de molens aandeNoordvest. Ook de watersportverenigingen de Schie, de Vrije v Liggers en de Nieuwe Haven participeren in de eve- menten. Zij houden die dag open huis. Bij de Vnje Liggers aan de Overschieseweg en de Nieuwe Haven aan de gelijknamige haven worden er rommelmark- s ten gehouden en schepen te koop aangeboden. Tussen de jachthaven van de Schie en de Vrije Lig- - gers en het centrum van Schiedam wordt een gratis pendeldienst met pleziervaartuigen op touw gezet. U Bij de Vrije Liggers kan men dumemen aan de wed- 5 strijden'sjoffellopen'. De jachthavens van de Schie en de Vrije Liggers zijn geopend vanb 10.00 tot 17.00 uur. Die van de Nieuwe Haven kan al vanaf 9.00 uur worden bezocht, maar sluit een uur eerder. Café De Unie sluit zondag het eerste seizoen van de wekelijkse jazz-optredens af. Vanaf 7 oktober waren elke zondag weer andere muzikanten te gast bij de organisatoren Frans Leermakers en Kees van Krug- ten. Aanstaande zondag (aanvang drie uur) is dat de formatie 'Section5, bestaande uit Peter Vlietstra (key-boards en vocals), Egon Verhoeven (gitaar), Al- !fonso Riesthuis (basgitaar), Kees van Krugten (drums) en blues-zangeres Molly Foster. Van Krug- ~ten en Leermakers hebben inmiddels besloten hun 1 initiatief volgend seizoen te vervolgen. Wethouder Zijdeveld start woensdag 29 mei een se rie spreekuren waar iedereen met hem kan praten over de ontwikkeling van de Schïedamse binnen stad. Daarbij gaat het onder meer om de toekomst bi bliotheek, theater, archief, (gemeente)kantoren, stadsplein, supermarkt en winkels en woningen. De gesprekken zijn woensdag 29 mei (13,30 tot 16.00 uur), 31 mei (09.00-11.00), 6 juni (19.00-21.00), 7 juni (09.00-11.00) en 10 juni (14.00-16.00), allemaal in de ïnformatiewinkel Hoogstraat 34 (naast Casa Mode). Vlaardingen De Hengelaarshond Vlaardingen e.o. houdt zaterdag 25 mei van 10.00 tot 17.00 uur samen met het recrea- f tïeschap Midden-Delfland een hengeldag bij de surf- :plas ten west>n Vlaardingen. Er is een wedstrijd voor jongeren, de Vliegvisclub Kunst en Vliegwerk verzorgt demonstraties, er zijn ver-werp-wedstrijden - enmeèrdere infostands. rÖét&ahoverenigjng Natsec houdt zaterdag 25 mei k van tien totvijf-uur open dag in de omgeving van de e.fietsbrug over de Vlaardingse Vaart. Voor het gezin zijn er Canadese kano's. De vereniging doet nog on der meer aan zeekanovaren, branding- en wildwater varen "en kano-pölo. Er worden gratis kanokaarten- van Midden-Delfland verstrekt, Trio Subtilia, bestaande uit Piet Verwijmeren (fluit), Armen van der Linden (cello) en Heieen van der Lin- den-van Dijk (elavecimbel), verzorgt 26 mei vanaf 15.00 uur een concert in de muziekkamer van het Visserij museum. Op het programma staan werken van onder anderen Blavet, Handel, Bach en Tele- mann. Maassluis Omdat de Dr. Jan Schoutenlaan donderdag 23 en vrijdag 24 mei wordt voorzien van een nieuwe laag asfalt moet het verkeer die dagen rekening houden met enige vertraging. Het autoverkeer zal door tijde lijke verkeerslichten om de werkzaamheden worden geleid. Maasland Het Maaslandse raadslid L.H.M. van Ruijven-Van Leeuwen (CDA) heeft afscheid genomen van de raad. Ze zet haar politieke carrière als statenlid voort. Van Ruijven (3D vervult al vijf weken een dubbelrol, want op 15 april werd zij als statenlid geïnstalleerd. De festiviteiten in het kader van het 750-jarig jubile um van de Duitscbe Ridderlijke Orde in Maasland weerhielden Van Ruijven ervan, om ai tijdens de raadsvergadering in april afscheid te nemen. Ze vond het leuk om haar historische kleding als sehe- pene nog een tijdje te dragen. Van Ruijven maakte sinds 1982 deel uit van de CDA- fractie in de Maaslandse raad. Ze wordt opgevolgd doorM.P. van der Meer. Redactie Waterweg: Jan Boolstor Ben van In verband met het 12Vè-jarig bestaan van de Wijk- vereniging Hoevenbuurt is er zaterdag om 18.30 uur een ballonnenwedstrijd, om 19.00 uur kinderbingo en een lampionnenoptocht. Alles speelt zich in of rond het verenigingsgebouw af. Dinsdag 28 mei is er nog een klaveijastoemooi in De Deel vanaf 20.00 uur en woensdag 29 mei een oude- renbingo vanaf 13.00 uur voor 55-plussers. Die dag is er 's avonds een receptie van half acht tot half tien, gevolgd door een bingo-dansant voor alle wijkbewo- Bij de voetbalvereniging Fortuna Vlaardingen aan de Marathonweg speelt zich zaterdag en zondag een internationaal toernooi af voor D~ en E-pupïllen. De delnemers komen onder meer uit Duitsland (Fortu- na Düsseldorf), Frankrijk (jstres Rassuen), Rotter dam (Sparta) en Nieuwenhoom. Ook een Japans team (SC West) doet mee, evenals TSB uit Vlaardin gen. De buitenlandse pupillen worden bij gastgezin nen ondergebracht. Schiedam - De laatste klanken van Havenbeat waren amper weg gestorven of de voorbereidingen van het volgende popspektakel in Schiedam werden m volle gang gezet Zaterdag 11 mei, achter de coulissen van Havenbeat, deed Hendrik van Katwijk snel zaken voor zijn popfestival, dat zaterdag 1 juni de klapper moet worden van een groot volksfeest op de Maasboulevard in de Gorzen. Van Katwijk, Henk voor zijn klan ten, is eigenaar van café Juijn, dat met een maximale capaciteit van vijftig gasten te boek staat als het kleinste muziekcafé van Schie dam In zjjn vrije tijd is Van Kat wijk voorzitter van VAGE, wat staat voor Vereniging Activiteiten Gorzen Evenementen. Deze club neemt de organisatie van het buurtfeest voor haar rekening. Zeker is dat het evenement in omvang en kwaliteit flink is ge groeid. Zette de organisatie twee jaar geleden schuchter een band je neer om de straatvoetballers na het buurtvoetbaltoemooi te ver maken, dit jaar krijgt het muzika le gedeelte een volwassen plaats Op het Hoofdplein laat VAGE tus sen vier en elf uur 's avonds maar liefst negen groepen optreden. Het muziekfestival volgt op een aantal activiteiten, waarmee VAGE vanaf de ochtenduren de Gorzenezen en andere belang stellenden wil bezighouden On der leiding van Huib Povel, die twee jaar geleden de aanzet tot het feest gaf, worden op de enor me grasvelden aan de Maasboule vard kinderspelen gehouden. De ouderen kunnen zich vermaken met het buurtvoetbaltoemooi, waaraan twintig voetbalteams uit de buurt deelnemen. Ook denksporters komen aan hun trekken. Het Zwarte Paard zorgt voor een schaaksimultaan en toerclub Rijnmond gebruikt het Schreiershuisje aan de Maas oever als startpunt voor een fiets tocht door de haven Toeschou wers zijn ook welkom bij de de monstratie van radiografisch be diende crossmotoren Initiatief Op initiatief van het gemeentelijk havenbedrijf vormt het jaarlijkse buurtfeest direct de afsluiter van de Schïedamse Havendagen, die in de afgelopen weken het pu bliek al massaal op de been heb ben gebracht Voorlichter Man Dingenouts (openbare nutsbe drijven) heeft geregeld dat het feest in de Gorzen een nog grote re omvang krijgt „Op het programma staat onder meer de jaarlijkse roeiwedstnjd van Zeekadetkorpsen uit het hele land," zegt Van Katwijk over de krachtmeting m de Voorhaven, waar als decorstuk enkele fraaie driemasters zullen aanmeren. „Verder is er sprake van een spec taculaire demonstratie van de marine, onder meer met een heli kopter waarmee mensen uit het water worden gehaald. Dingenouts heeft het zo verzon nen, dat alle activiteiten om half vier stoppen. Vanaf dat moment speelt de Tee Wee Bigband de hele boel bij elkaar. Om vier uur worden alle prijzen uitgereikt door wethouder Wiegman.'' Vanaf dat moment krijgt de mu ziek vrij baan. Wie met sterk is moet slim zijn en dus ging de cafébaas bij andere ondernemers op de bedeltoer om een en ander aan te kleden. Bij de firma's Baartmans en CTR regel de hij voor nop een truck, die als podium dienst doet Van een ken- ms leende hij bovendien een boot, waarop de muzikanten zich m alle rust op hun optreden kun nen voorbereiden „Dat heeft nog voordelen ook," grapt de voorzit ter, die het podium tegen de kade laat aanbouwen „Ik kan het daar door stellen met één beveiligings man Hij hoeft alleen maar voor de loopplank te staan om onge wenste gasten weg te houden." Ondanks het beperkte budget heeft VAGE toch een uitgebreid muziekprogramma kunnen sa menstellen. Onder andere de ses- siegroep De Eerste Juni, de rhythm and bluesgroep The Gop hers, Hot Rock (rockabilly) en Zwu (ska) komen Anton Geesink Ook de Anton Geesinkband, die twee weken geleden al van de partij was op Havenbeat, treedt op. De grootste troef is tevens het grootste mysterie van het Met een geheimzinnige gli;.^. laat Van Katwijk de bepafiZ zien van een contract met egn groepje Bntse muzikanten. Con tractueel eisen zij, dat ze voor it ene optreden op kosten var. gamsatie worden overgevlogen „Ze noemen zich The ThirdPailv en ik ben bezig een vliegtuigvcc'r deze jongens te charteren,".zeg Van Katwijk, die nog niets km wil over de ware identiteit van de muzikanten. Bij gebrek aan subsidie betaaltde eigenaar van café Juijn alle kos ten voor de programmeringende muziekinstallatie geheel uit gen zak. „Ik moet de invested gen zien terug te verdienen m de drankverkoop. En met mooi weer moet dat ook wel lukken' zegt Van Katwijk, die voor allezè- kerheid toch maar een regenver zekering heeft afgesloten. de Lange Carel van der \felden Brede Haven straat 6 Postbus 4008' 3130 KA i Vlaardingen Telefoon "4343229,:"- 4352066/ 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 j -v -- ZU KMtT 3QUW WU£N VUM&iEH Lou Maas voo de deur van* studio van Omroep Vlaardingen op de Markt waar hij de scepter zwaait. 'We zijn nog niet klaar voor he uitzenden Iran reclame'. Foto Bureau Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen/Schiedam - Naar re clame op de lokale radio en televi sie kijken, behalve de vrijwilli gers in die plaatselijke omroepen, ook vele anderen reikhalzend uit. Gemeentebestuurders bijvoor beeld, maar ook reclamemakers, uitgevers, Buma en PTT. Ze zien allemaal financiële mogelijkhe den terwijl de plaatselijke om- roepbonzen zelf slechts rekenen op wat meer faciliteiten. Eind deze maand zullen door het gehele land lokale omroepen in actie komen op de 'Dag van de Lo kale Omroepreclame'. Alle drie honderd bij de OLON (Organisa tie van Lokale Omroepen in Ne derland) aangesloten stads- of streekomroepen zijn erover bena derd. De actie is volgens QLON- voorzitter Herman Posthoorn, oud-wethouder en nu al weer ja ren raadslid voor de PvdA in Schiedam, noodzakelijk om de al lang beloofde mogelijkheid van inkomsten uit plaatselijke ether reclame te kunnen benutten. Het verlossende woord van mi nister Hedy d'Ancona, het nood zakelijke wettelijk kader, ont breekt echter. En zegt Posthoorn: „Elke maand uitstel kost de loka le omroepen tienduizenden gul dens." OLON-direeteur Pieter de Wit maakt de balans van de politieke besluitvorming op: „De Tweede Kamer heeft onlangs twee dagen over de media-wetgeving gepraat. Daarin was geringe ruimte voor discussie over onze problematiek maar uiteindelijk werd een amen dement aangenomen, dat het lo kale omroepen mogelijk maakt goedkeuring te krijgen van het Commissariaat voor de Media om reclame uit te zenden. Ondertus sen is de nood al hoog gestegen bij de meeste lokale omroepen. Oorspronkelijk zou al op 1 januari de weg voor inkomsten uit recla me voor onze leden mogelijk zyn •naar nu zal het op z'n vroegst 1 september worden. Ik vrees zelfs dat het toch weer later wordt en daarom is zo'n actiedag hard no dig." Actie nodig Zowel in Vlaardingen als in Schiedam willen de lokale omroe pen aan die 'Dag van de Lokale Omroepreclame" meedoen. „We moeten nog even zien hoe de ac tie eruit gaat zien, maar het is hard nodig dat we een beslissing forceren," zegt Carel Beke. Hij, 30 jaar en in het dagelijks leven di recteur van de Stichting Schie- damse Theaters, is voorzitter van Radio Schiedam. „Al twee jaar krijgen we te horen dat er lokale reclame gaat komen en nog is het er niet. Het verve lende gevolg is bijvoorbeeld dat de gemeentelijke overbruggings- ubsidie nu niet voldoende is om dit jaar door te komen." Radio Schiedam moet het jaar uitzingen met 20.000 gulden om dat de gemeente ervan is uitge gaan dat er al reclamegeiden zou den binnenkomen. In Vlaardin gen is in de bezuinigingen van de Voorjaarsnota inmiddels al gere kend met een halvering van de 35.000 gulden gemeentelijke sub sidie. Lou Maas (57), voorzitter van zo wel bestuur als programmas'uf van Omroep Vlaardingen en te vens regelmatig te horen als in terviewer, zegt nog met zijn be stuur over de actiedag te moeten overleggen maar er ook sympa thiek tegenover te staan. „Een ac tie met de teneur dat de politiek geen vaart zet achter deze voor ons zo belangrijke zaak spreekt mij persoonlijk wel aan. Enige te rughoudendheid heb ik omdat wij nog niet klaar zijn voor het uitzenden van reclame Maas, tot vorig jaar rector van de openbare scholengemeenschap Prof.Casimir en voorzitter van de plaatselijke WD-afdeling tot er een intern conflict uitbrak over de kandidatenlijst voor de raads verkiezingen, vindt de activitei ten van de lokale radio een se rieuze zaak. „Onze taak is men sen informeren over wat er in hun stad gebeurt. Het gemeentebe stuur vindt dit ook nuttig en is daarom bereid tot het geven van subsidie. Omroep Vlaardingen is geen hobbyclub maar een grote vrijwilligersorganisatie, waarin het radio maken wel werk voor amateurs blijft. Ook als we door reclame-inkomsten meer finan ciële armslag krijgen." "Wie gedacht mocht hebben dat met de invoering van etherrecla me op de lokale radio professio nele krachten de plaats van de vrijwilligers zullen gaan inne men, ziet het helemaal verkeerd volgens Maas. „We zijn een grote, bloeiende or ganisatie van zeventig vrijwilli gers. Scholieren, radioliefheb bers, Vutters, Doppers en andere mensen zorgen er sinds 1 januari voor dat we 24 uur per etmaal in de lucht zijn met een eigen sig naal. We prikken niet zomaar Hil versum door en dat is vrij uniek voor een lokale omroep. Dat eigen geluid willen we ook vasthou den." Televisie Sinds kort klinkt dat OV-geluid dagelijks behalve via de radio ook door op tv-kanaal 4 Vhf achter de nieuw gestarte editie Vlaardingen van de Rotterdams Dagblad TV- krantopdekabel. Deze koppeling is gebaseerd op een samenwerkingsafspraak, die op advies van het gemeentebe stuur tot stand is gekomen tussen Omroep Vlaardingen en de uitge ver van deze krant. Maas: „Echte contracten hebben we nog niet, want wij willen pas praten als we weten hoe de reclame-regelingen worden en eerlijk gezegd ver wacht ik niet dat deze al dit jaar ingaan." Ook over het tijdstip van de in voering van lokale televisie in Vlaardingen kan Maas nog niets zeggen. „Wethouder Van der Steen zou het graag willen en daarom zijn we begonnen met de voorbereiding van een onderzoek naar de mogelijkheden. Voor dat terrein hebben we, denk ik wel behoefte aan professionele in breng. Trouwens als de commer cie daadwerkelijk partner wordt bij de invoering van reclame op radio en televisie krijgen we al te maken met professionaliteit. Met keiharde zakelijke voorwaarden. Daarom willen we eerst op een rij tje zetten wat we kunnen en hoe, voordat we aan reclame kunnen beginnen." In Schiedam, waar dertig vrijwil ligers de lokale omroep runnen, liggen de feiten iets anders. „Wij zijn wel klaar voor de invoering van reclame," zegt hoodredaeteur Wim Groeneweg, gepensioneerd bedrijfsvoorlichter. Op dit mo ment zendt Radio Schiedam al leen uit op donderdag en vrijdag avond, op zaterdag en zondag van 's ochtends negen tot 's avonds acht of negen uur en bij bijzonde re gelegenheden. „Op de overige uren wordt nu Ra dio Rijnmond doorgeprikt," zegt Groeneweg. „Het is echter vrij eenvoudig en binnen een maand geregeld om non-stop 24 uur door te draaien. Daarvoor schaffen we dan bijvoorbeeld zo'n twintig voor te programmeren CD-spe- lers aan en apparatuur om mu ziek met reclameboodschappen af te wisselen," Op televisiegebied heeft de Stad- somroep Schiedam, zoals de offi ciële stichtingsnaam luidt, al een contract met Stadstelevisie Rot terdam. „Zodra lokale televisiere clame mogelijk wordt, kunnen we dat contract eindelijk te gelde maken," rekent Carel Beke. Hij verwacht juist op dit terrein veel reclame-omzet „Meer dan op de radio zullen plaatselijke middenstanders en régionale bedrijven op tv hun wa ren onder de mensen willen aan prijzen. In die sector gaat erg veel om en dat kan tot een verruiming van onze financiële middelen lei den. Hoewel ik niet geloof dat we zonder gemeentelijke subsidie zullen kunnen, maar tenslotte mag het hebben van een plaatse lijk informatiekanaal de gemeen te toch ook wel wat geld kosten De ruimere financiële armslag bij invoering van de lokale reclame wordt volgens Schiedams hoofd redacteur Groeneweg overschat. .Als ik alle berekeningen zie, moet ik lachen, In de gouden ber gen die allerlei rekenaars belo ven, geloof ik niet. Zeker niet in de eerste jaren want dan zal het allemaal wel beperkt blijven tot een blokje van twee minuten voor en twee minuten na een uitzen ding. Ik hoop dat we de kosten van de uitzendingen eruit kun nen halen. Op dit moment wor den we allen belaagd door reke naars van andere zijden. PTT en Buma hebben al geschreven dat ze hun tarieven voor lokale om roepen zullen verhogen als we re clame-inkomsten krijgen. Beke zegt: „Hoogstens in de on dersteunende sector 2al wat pro fessionaliteit komen en de techni sche mogelijkheden kunnen mis schien worden uitgebreid. Meer uitzendingen op locatie bijvoor beeld. Reclame blijft toch een on zekere inkomstenbron want bij een recessie krijg je onherroepe lijk een daling." Maas uit Vlaardingen is ook voor zichtig. „Landelijk hoor ik cijfers, die varieren van vier tot vierhon derd miljoen gulden reclamegeld. Wij hebben nog geen echte bere keningen gemaakt Ik weet wel wat ik graag zou willen. Het liefs te zie ik dat we in staat zijn om da gelijks van 's ochtends zeven tot 's avonds tien uur eigen radiopro gramma's te maken met plaatse lijke actualiteit. Om dat op een behoorlijke ma nier te kunnen doen, en dat is een voorwaarde, moeten we beter ge- outilMerd zijn. Daarvoor zullen we per jaar honderdduizend gul den nodig hebben en ik hoop dat we die armslag krijgen." Maas benadrukt dat hij zich in deze overweging beperkt tot de radio, gemaakt door amateurs. „Aan professioneel journalistiek werk kan je bij de lokale omroep niet toekomen, maar dat is ook nooit de opzet geweest. Lokale ra dio is destijds ontstaan om pira tenzenders te binden. Het zal dus altijd werk van vrijwilligers blij ven. Of dat met televisie ook kan. vraag ik me in gemoede af." Bereik Hoe groot het bereik van de loka le omroepen is, blijft immer dis cutabel, Objectieve onderzoeken zijn er nooit gehouden, f Groeneweg vertelt dat op de zogè- naamde CAI-dagen van de Open bare Nutsbedrijven Schiedam op zestig procent van alle briefjes was ingevuld dat men weleens van de Stadsomroep Schiedam had gehoord. Een kwart vaiwfe deelnemers aan de enquête Jflo ook naar een programma geluis terd. Hoeveel waarde hij aan'die cijfers mag hechten, durft Groe neweg niet te zeggen. - ui Maas vertelt dat uit een telefoni sche raadpleging door leerlingen van de Middelbare Detailhandel- school op de vraag 'Luistert; u vandaag naar Omroep Vlaarfe' gen' doordeweeks tien en in het weekend vijftien procent ja geantwoord. Volgens hem is dat te vergelijken met een a twee pro cent naar HÜversumse normen- Maas: „Onze luisterdichtheidlis laag, maar groter clan (he van het gemiddelde Hilversumse station,, maar wel weer minder dan van# regionale zender Radio Rijn mond," Uit de eigen rapportage van Om roep Vlaardingen over een 0 veel publiciteit omgeven milieu project blijkt dat Ln die pen# van ruim een week slechts veer tien personen en zes (gei# pleegde) organisaties met een p genaamde milieutip reageerden- Lou Maas erkent oprecht: doen er wel veel aan om onze po tenties over het voetlicht te kfif gen, maar het is bij ons met zQ*> in Brabantse dorpen waar de kale omroep in de gehele PÏa$£ hjke gemeenschap leeft- I» heeft volgens mij te maken# de grootte en vooral het kara#' van onze stad. Vlaardingen ook geen streekfunctie. Het een typische werkstad."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2