Rotterdam 13 Staande ovatie voor de Bolero Maandag acties over 'breed front' verwacht 'Ik wil genieten van die Plas, meer niet' Onderzoek schietpartij shoarmazaak vlot niet Fabriek Atochem door actie 'plat' Opnieuw staking bij acht havenbedrijven Vervoersbond FNV maakt plaats voor geneugten Op geleende brommer rach ter dief aan "Second Opinion" ook beter bij hypotheken? Neem de proef op de som en bel. Ellende blijft invalide recreant door vaarverbod niet bespaard Rotor: bedrijfsleven meer richten op arbeidsmarkt Provincie: meer gladheidmelders Staatssecretaris opent zwemfeest Rotterdams Dagblad Zaterdag 25 mei 1991 Rotterdam - De tegenstelling was altijd al op z'n minst opmerkelijk daar aan de Westzeedijk: de se rieuze burelen van de Vervoersbond FNV naast los bandige instellingen als Club Sex Inn en Bar la Grot- te. Ook binnen moeten de contrasten groot zijn ge weest: terwijl de FNVers broedden op goed doortim merde haven-CAO's werden in de belendende perce len op andere terreinen de zinnen verzet. Nu is het uit met die tegenstelling, want de Ver voersbond is uit de binnenstad verdwenen. De werk omstandigheden in het pand voldeden al lang niet meer, en dat lag absoluut niet aan de buren, verze kert Cees van Nimwegen van de FNV. „Op de scheve vloeren rolde je op je bureaustoel vanzelf naar de muur. Het was gewoon een ongemakkelijk pand, vijf verdiepingen hoog, zonder zonlicht" Het onderkomen aan de Westzeedijk kwijtraken bleek nog een hele klus. „We konden het aan de straatstenen niet kwijt, niemand wilde het hebben," zeht Van Nimwegen. Totdat de bond zich tot de buurman richtte, die al langer blijk had gegeven van zyn belangstelling. En inderdaad: binnen de kortste m was de transactie beklonken. Heeft Cees van Nimwegen enig idee wat de nieuwe eigenaar met zijn net verworven pand gaat doen? „Geen idee, maar ik neem aan dat hij er niet gaat zitten kaarten." Het FNV-pand aan de Westzeedljk. Binnen broedden FNV'ers op moeilijke CAO's, terwijl bij de buren de zinnen op andere wijze werden verzet. Foto Harry \ferkuyien Botterdam - De gure meimaand of gewoon hebzucht? De moüeven van de regenpakken-, dief die gisteren in de Noordmolenstraat jn Rotterdam in de kraag werd gevat door de po litie, zijn niet bekend. Zeker is dat de 23-jari- ge Rotterdammer er gistermiddag om half vier op de fiets met drie1 regenpakken van- doorging, die hü even tevoren had gestolen uit een winkel uit de Noordmolenstraat in het .Oude Noorden. De man had maar kort plezier van zyn buit. Een oplettende politie-agent zag de'dief weg fietsen en leende snel een* bromfiets van iemand uit het winkelpubliek. Zo was het een koud kunstje om de dief in te halen. Later bleek dat deze op een gestolen fiets reed. Botterdam - De politie is nog niet veel verder in het onderzoek naar de schietpartij in een shoarmazaak aan de Ogierssingel in dé Rotterdamse wijk Lombar- dijen. In de nacht van zondag op maandag 13 mei, kwamen daar rond half één twee mannen binnen en doorzeefden in koelen bloede met een automatisch Wapen de 27-jarige beheerder en een 30-jarige vrouw neer. Deze Poolse overleed onmiddellijk. De beheer der, die boven de zaak woonde, heeft de verwondin gen na diverse operaties overleefd. )e politie houdt nog steeds rekening met een afre kening in het criminele milieu, maar zekerheid daarover is er niet. Het twintig leden tellende recher cheteam is nog steeds op volle sterkte. Volgens een woordvoerder heeft een inbraak die deze week in de shoarmazaak is gepleegd niets met de schietpartij te maken. Hij houdt het eerder op 'nieuwsgierigheid'. Er is niets gestolen. Ook heeft de inbraak volgens de politie het onder zoek niet gefrustreerd. De shoarmazaak is op last van de politie nog wel gesloten, maar het technisch onderzoek daar is al afgerond. „We houden het pand wel in de gaten, maar dat betekent niet dat we er dag en nacht voor de deur staan. Dat is niet in het belang van het onderzoek. Je moet de inbraak er dan ook los van zien," zegt de politiewoordvoerder. Ingezonden mededeling HYPOTHEKEN Niet voor niets de grootste makelaardij in hypotheken. Rotterdam 0KM182711 Overige vestigingen: Alkmaar, Amsterdam, Den Haag, Haariem, Schagen. aft - M. Rotterdam - De stakingsacties in de Rotterdamse haven zijn van daag bij een flink aantal contai ner- en stukgoedbedrijven voort gezet Morgen is een rustdag, maar op maandag moeten vol gens de Vervoersbond FNV 'over een breed front' stakingen plaats vinden. Die hebben tot doel de dan startende onderhandelingen met de werkgeversorganisatie SVZ onder druk te zetten. De bedrijven die vandaag volgens de bond plat moeten liggen zijn onder meer Europe Combined Terminals (ECT) op de Maasvlak te en in de Bnttanmehaven, Unit- centre, waar de actie-oproep van nacht de deur uitging, Neder lands Transport Bureau (NTS), Hanno, de RHPM, Seaport-Ter minals en Multi Terminals Waal haven. De bond staakt alleen waar veel schepen moeten worden gelost. Dat treft de werkgevers het hardst en bovendien hoeft de bond dan niet de leegloop te beta len bij bedrijven die momenteel weinig te doen hebben. Gisteren hebben zeker 850 ha venarbeiders bij acht bedrijven gestaakt. In de stukgoedsector lag het werk voor de derde opeen volgende dag grotendeels plat. In de containersector werd niet ge werkt bij Uhitcentre en Bell Line. Bij Bell Line werden wel enkele containers met boter gelost, om dat de lading anders zou smelten. Bij ECT gingen de mensen aan het werk. Door de staking zijn tot nu toe minstens vijftien schepen uitge weken naar andere havens, waar onder Antwerpen en Zeebrugge. Daaronder bevinden zich acht schepen met fruit, verklaarde P. M. van der Sluis van de haven werkgeversvereniging SVZ. Ha venarbeiders m Amsterdam wei gerden gisteren een schip met ca cao te lossen, dat eerst in Rotter dam was geweest. Gisteren leidde het w«l of niet los sen van een schip met fruit bij Se aport tot een fikse woordenstrijd tussen bestuurders en kaderle den van de bond. De eersten had den de toezegging gedaan dat een lading kiwi's ter waarde van zes tig miljoen gulden kon worden gelost, maar de leden wilden daar niets van weten. Uiteindelijk heb ben handelaren zelf de kiwi's weggehaald, wat opnieuw tot ver hitte discussies leidde en waarna vakbondsleden de poort tijdelijk op slot deden. Directeur Van Hoorn van Seaport Terminals is te verstaan gegeven, dat zijn be drijf nu vaker het doelwit van ac ties zal worden. De Vervoersbond FNV stelt aan het overleg maandag de voor waarde dat er inhoudelijk over een non-bulk-CAO wordt over legd en dat ook de werkgevers uit Amsterdam aan het overleg deel nemen. De SVZ heeft de bond gis teren in de vooravond laten weten dat het overleg alleen van proce durele aard zal zijn. Bestuurder J. Heilig van de Vervoersbond FNV ziet een kleine opening, nu de SVZ niet langer per se over vijf veschillende CAO's wil praten. De directie van ECT heeft haar personeel gisteren laten weten niet in te zullen gaan op de eis van één CAO. Zij heeft het perso neel gewezen op langlopende contracten die met klanten zijn Het Rotterdams PhUharmonlscft Orkest voor ruim drieduizend toeschouwers In Ahoy' tijdens fang verwachte wensconcert. Foto De Jong en Van Es. Rotterdam - Eindelijk was het zo ver. Gisteravond speelde het Rot terdams Philharmonisch Orkest voor ruim drieduizend toeschou wers in Ahoy' het lang verwachte wensconcert. De muziekliefheb bers genoten van het thema van de Onedin Line van Katsjatoeri- an, Star Wars van John Williams en de ouverture Carmen van Bi- zet. En de lang verwachte Bolero van Maurice Ravel, Niet voor niets tot het laatste bewaard. Want voor deze absolute nummer één op het verlanglijstje van veel Rotterdammers (twee keer zoveel stemmen dan nummer twee West Side Story van Leonard Bern stein) had het publiek wel een staande ovatie over. Met drie toe giften werd de avond afgesloten. RPhO's eigen solohoomist, Pieter Goudeijaan, speelde het Tweede Hoomconcert van Mozart. Ter ere van de verkoop van vijftiendui zend van zyn cd's reikte wethou der P. Vermeulen hem een gou den cd uit. Opvallend was de mooie belich ting op het orkest. Na de pauze had het orkest een paar meezin gers voor het publiek in petto. 'Yesterday', When I'm 64', en 'Hey Jude' van The Beatles. Tek sten waren opgenomen in het programmaboekje. En hier en daar gingen vlammetjes aan om ze vooral goed te kunnen lezen. Het viel op dat de geluidskwali teit achterin de zaal minder was dan voorin. Maar voor de toe schouwers drukte dat de stem ming niet: „Ik heb het heel leuk gevonden. Vooral de wisseling van muziekstukken vond ik leuk." En een toeschouwster die het RPhO wel vaker ziet - zij heeft een abonnement - weet dat het er in Ahoy' veel meer ontspannen aan toe gaat dan in de Doelen. „Zelfs de dirigent is hier minder gespannen. Dat zie je duidelijk. Het geeft hier een andere sfeer." Een andere toeschouwer vindt het een goede zaak als van. zoiets een traditie wordt gemaakt, „In Londen doen ze 2oiets ook al ja ren," besluit ze. Door Martïjn Verwaaijen Rotterdam - 'Dan verkoop je je boot toch'. In vrij korte tijd is deze uitsmijter in de Ster-reclame een bekende kreet geworden. En voor de Rotterdammer AJ. Meijer zelfs van toepassing. Althans, zo lijkt de gemeente Rotterdam te redeneren. Het zit de 58-jarige Meijer niet echt mee. Zo'n tien jaar geleden kreeg hij een spierziekte aan bei de benen, wat het lopen moeilijk en doodvermoeiend maakt. Sindsdien maakt hij incidenteel gebruik van een looprek en sinds kort van een electrisch invalide- wagentje. Toen al had Meijer een eigen boot, waarmee hij 's lands wate ren aftoerde. Door zijn invalidi teit en de daardoor beperkte fi nanciële middelen gaat dat nu echter niet meer. Bovendien zou er altijd iemand mee moeten va ren en ook dat is niet te realise ren. In 1987 belandde hij in het zie kenhuis. Langdurig. Zijn boot lag in het Schïekanaal, maar wat Meijer toen niet kon weten was, dat er nog geen liggeld betaald was en de aanmaningen binnen liepen. De maat was vol en de ge meente besloot de boot van Meij er naar de sloper te brengen. La ter kreeg Meijer daar overigens wel een schadevergoeding voor. Van dat geld, aangevuld met een lening, kocht hij toen zijn huidige boot. Een Westlander van lO.80 meter lang. De zeer moeilijk lo pende Meijer vond een ligplaats aan de Crooswijksebocht, hij kreeg zelfs toestemming om zijn boot pal bij het toegangshek te leggen, zodat hij de steiger niet over hoefde. „Ineens," zegt hij nu verbitterd, „mocht dat niet meer. Nu moet ik dus wel die steiger over zien te komen met mijn looprek. Waar om? Mijn boot ligt een beetje in een bocht en steekt wat uit. Vol gens iemand van de Nautische Dienst, die is komen kijken, mag dat niet, omdat het de Croosboot hindert. Onzin, want die heeft ruimte zat om die bocht te ne men." Verbod Nog is de ellende niet voorbij. Want Meijer, die op een steen worp afstand van de Kralmgse Plas woont, heeft een verbod op gelegd gekregen om die pias te bevaren. Deze week besliste de Raad van State in een spoedzit ting, dat de gemeente Rotterdam juist handelt en het volste recht heeft om Meijer met zijn boot te weigeren. Daar is de Pleziervaartuigenver ordening verantwoordelijk voor. Die schrijft voor, dat schepen lan ger dan tien meter, niet mogen worden toegelaten. Het scheelt dus tachtig centimeter, maar een ontheffing 2it er voor Meijer niet in. „Pure politieke onwil," noemt Meijer het. „Ze zijn bang "oor precedentwerking, gewoon koud watervrees. Ik vind dat de ge meente in dit geval veel soepeler moet omgaan met invaliden. Ook werd door de gemeente gezegd dat het anders veel te druk wordt op de Plas en het riet kapot gaat. Wat een onzin. Varen doe ik nau welijks. Ik ga gewoon ergens aan de kant liggen, een boekje lezen, wat vissen, en wat sociale contac ten opdoen. Want hier binnen blijven zitten schiet ook niet op." Skutjes Meijer begrijpt er geen snars van. Zeker niet met in het achterhoofd de wetenschap, dat de gemeente in 1987 wel toestond dat een parti culiere zeilvereniging Skutjes- zeilwedstrijden organiseerde. Skutjes zijn in de regel langer dan zestien meter. Zes meter te lang dus. „Maar," zo redeneerde de direc teur van de dienst Recreatie Rot terdam, „In dat geval ging het om het algemeen belang, terwijl in het geval Meijer het alleen maar gaat om een individueel belang." De drukte toen en het kapotvaren van het riet, waar de gemeente zo bang voor is, was even geen punt kennelijk. Nu Meijer de Kralingse Plas als verboden terrein moet beschou wen en hij door zijn invaliditeit niet kan beschikken over een al ternatief, zal hij voorlopig zijn zo mervakantie door moeten bren gen aan de Crooswijksebocht. Want de Westlander verkopen en een kleinere boot aanschaffen kan niet. Dat voerde ook mevrouw Verlaan van de Algemene Nederlandse Invalidebond (ANIB) in een hoor zitting aan. Zij informeerde bij wat botenbouwers, die allemaal zeiden dat een bootlengte van twaalf tot vijftien meter voor in validen noodzakelijk is, omdat de boot rolstoelgeschikt moet zijn. De prijs van aanpassing van een kleiner plezierjacht is minimaal 35.000 gulden, en dat kan Meijer met zijn AAW-uitkering niet op hoesten. „Het maakt allemaal niet uit, de gemeente zegt nee en het blijft nee," zegt Meijer verbitterd. Maar hij blijft doorvechten, al is het al leen maar voor het algemeen be lang van invalide recreanten. „Want ik verdom het om met mijn rolstoel langs de Kralingse Plas zielig te gaan zitten wezen. Ik wil van de natuur genieten, met mensen in contact komen, maar dan wel met mijn boot erbij. En geloof me, er zal geen water sporter zijn die er bezwaar tegen heeft. Want dat zijn wel sociale mensen." Rotterdam - De produktie van mercaptaan (een penetrante reukstof yoor onder ander aard gas) bij het chemische bedrijf Atochem in Pemis ligt volkomen stil. Volgens de werknemers, die met een stiptheidsactie een bete re CAO willen afdwingen, hebben „technische redenen" geleid tot de produktiestop. Directie-onderhandelaar, M. de Haas, van Atochem zegt nu niet te willen ingaan op de eisen van de werknemers. „Laat eerst de ach terban van het Industriebond CNV maar zeggen wat zij vinden van de tweejarige CAO, waarin een loonsverhoging van twee maal twee procent en twee extra vrije dagen is opgenomen", aldus De Haas. De CNV-bond raadpleegt dinsdag haar achterban. Bestuurder Piet Janssen van de Industriebond FNV vindt de houding van de di rectie merkwaardig. „De actie kost ze alleen maar veel geld." Zie ook pagina 19 Rotterdam - Het bedrijfsleven moet meer betrokken raken bij het functioneren van de arbeids markt. Dat is de belangrijkste prioriteit, die de Rotterdamse Ontwikkelingsraad (Rotor) stelt om het economisch vestigingsbe leid in de Rotterdamse regio te verbeteren. Het is zelfs een essen tiële factor, zegt Rotor. Directeur N. van Mourik heeft gisteren de eindconclusies ken baar gemaakt, die Rotor heeft ge trokken uit vier recentelijk ge houden werkbijeenkomsten met meer dan honderd vertegenwoor digers van instellingen, die actief zijn op de regionale arbeids markt/ Deze besprekingen wer den gehouden naar aanleiding van het Rotor-rapport 'Stroom-' versnelling op de arbeidsmarkt', dat enkele maanden geleden uit kwam. Rotor is verheugd dat dit rapport op hoofdlijnen wordt onder steund door de deelnemers aan de werkbijeenkomsten. Een be langrijke conclusie is dat het Re gionaal Bureau voor de Arbeids voorziening (RBA) de effectieve leider is op de arbeidsmarkt, maar dat dit orgaan, onder voor zitterschap van Hollandia Kloos- directeur R. Lubbers, sterk' af hankelijk is van afspraken tussen overheid, werkgevers en werkne mers. Tussen de overheid en de sociale partners bestaan grote cultuur verschillen, die zich uiten in on duidelijke doel- en taakstellin gen. Zij moeten meer op hun ver antwoordelijkheid en resultaten worden aangesproken, vindt Ro tor. De ontwikkelingsraad vindt bovendien dat er een feitelijke in tegratie moet komen van de dienstverlening, met andere woorden, een fusie van arbeids bureau en sociale dienst. Rotor wil de overvloed aan regel geving terugdringen. Rijnmond kan een voorhoedepositie inne men als 'regel-arme' regio. Rotor spreekt van een'vrijhaven'. Zie ook pagina 15 Den Haag - De provincie Zuid- Holland gaat meer elektronische gladheidmelders installeren op de provinciale wegen. De leden van de commissie Verkeerszaken uit Provinciale Staten hebben hiermee gisteren ingestemd, na een proef afgelopen winter op ze ven punten. Door heel Zuid-Hol land komen er nu nog 24 meld punten bij. De bedoeling van het systeem is dat 's nachts minder mensen hoe ven te waken, en dat het gebruik van strooizout beperkt blijft. Rotterdam - Staatsecretaris H. Simons (Volksgezondheid) opent 8? zaterdag 1 juni de Landelijke Zwemfan Dag in het recreatie- centrum Oostervant aan de Oos- tervantstraat in de Rotterdamse w wijk Middelland. De bedoeling is #1 het zwemmen onder de aandacht van het publiek te brengen. Na de opening om elf uur krijgen 1 de zwemmers de gelegenheid een 2 medaille te verdienen met het at- ri leggen van een afstand van 250 of j 500 meter. n

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1