7 Milieufederatie tevreden met verbod 'Pas op: over 100 jaar ligt Rotterdam in zee' Hoek Loos sterker de markt in Actie tegen legitimatieplicht leidt tot heftige discussies proef met leasepas start in oktober Hydro Agri blijft echter lozen op Nieuwe Waterweg Twee cafés overvallen 'De schoffies van toen weer even in Luxor Speciale Amnesty-tram Lijk in Rijnhaven Mannen persen vrouw geld af Vrouw (71) geslagen, geschopt en beroofd Rotterdams Dagblad Maandag 27 mei 1991 Rotterdam - De proef om bestuurders van leasewa gens bet openbaar vervoer in te lokken begint op zijn vroegst op 1 oktober van dit jaar. Dan kunnen fo renzen met een leasepas een openbaar-vervoer kaart kopen in Rotterdam. Het is de bedoeling dat tienduizend automobilisten niet langer naar liet centrum van de stad rijden, maar parkeren op grote parkeerplaatsen aan de rand van de stad, Daar kunnen ze dan overstappen op de bus, de tram, de metro of de trein. Het gaat om de parkeerterreinen bij NS-station Rotterdam-Alexan der en de metrostations Slinge en Kralingsezoom. 5 Gedacht wordt ook aan het vliegveld Zestienhoven voor het woon-werkverkeer uit Den Haag. Een spe ciale shuttlebus moet de verbinding met het cen- tram van Rotterdam verzorgen. Dit initiatief is een project van het informaticabu- reau Van der Geijn Partners, het vervoersbedrijf RET en de leasemaatschappij Business Lease. De le asepas moet ervoor zorgen dat tienduizend automo- biisten hun auto aan de rand van de stad laten staan, i De leasemaatschappijen hopen er beter van te wor den omdat een tramkaart voordeliger is dan de be- 1 spaarde kilometerkosten. Ook automobilisten die niet in een leasewagen nj- den, kunnen gebruikmaken van de regeling. Zij krij- geneenpseudo-leasepas. Rotterdam - Ze zijn inmiddels flink uit de kluiten 'gewassen en zitten keurig in de kleren, die ongewas sen straatschoffies van toen met hun vlugge vingers. De groezelige knulletjes die in 1963 in Rotterdam en Amsterdam de zelfkant van het negentiende-eeuwse Londen deden herleven in de musical 'Oliver', zijn inmiddels jonge veertigers. Gistermiddag zagen ze elkaar weer tijdens een reünie in het Rotterdamse J theater Luxor. Er werden heel wat herinneringen opgehaald. „De portier van Luxor noemde ons over het paard getilde ventjes," weet Rien de Jong nog. „Het was ook niet niks; 's middags aten we uitgebreid buiten de deur, en 's avonds werden we met een taxi thuisgebracht." De jongetjes van weleer hadden geen acteer- of zan gervaring, op een enkeling na die in een kerkkoor zong. Dolf van der Linden pikte het rauwe talent er tijdens de audities uit. Voor de meesten bleef de ken nismaking met de wereld van de skow-business ech ter beperkt tot hun rol in 'Oliver'. Paul Davids: „Voor ons was het vooral een uitje in de grote-mensenwe- reld. Elke dag op het toneel met alles wat daarbij kwam kijken en 's avonds laat naar bed." Van school af-, School kwam or 'de tweede plaats, soms met alle ge volgen van diem Rien de Jong bleef dat jaar zitten; Wim van Wingerden ging zelfs helemaal van school, na een conflict met de directrice. „Het ging gewoon niet, naar school én'elke dag optreden. Ik was veer- tien en dan was je niet meer leerplichtig. Je haalde ophet stadhuis een arbeidskaart en dat was dat." Voor de jongens was het ome John (Kraaykamp) en tante Nelly (Frijda). De cast had enorm veel plezier en gelóófde in de produktie, maar het publiek liep niet echt warm voor de muzikale bewerking van Oli-, ver Twist, waarin Charles Dickens de maatschappe lijke wantoestanden van zijn tijd aankaart. Een ad vertentie in Het Parool bood kaartjes aan tegen gere duceerde pry2en, Hero Muller, destijds de slechterik Bill Sykes: „De armoede die uit het stuk spreekt, zet te een domper op het enthousiasme van het pu bliek." Knaller Seth Gaaikema, die 'Oliver' in het Nederlands ver taalde: „De mensen dachten toen nog dat een musi cal vrolijk moest zijn; een soort verknipte operette. Maar een musical mag ook best emotioneel zijn." Volgens hem toont het succes van 'Les Misérables' aan dat Nederland nu wél rijp is voor 'Oliver'. „Het zou geweldig zijn als 'Oliver' nu opgevoerd zou wor den, met Johnny Kraaykamp als de grote zakkenrol ler Fagin. Het zou nu absoluut een knaller zijn." Toen de uitvoeringen er eenmaal opzaten, na een rnaand of vijf, werd het leven van de twintig boeffies ineens weer ontnuchterend alledaags: gewoon naar school en huiswerk maken, net als andere kinderen. „Wij hebben na afloop nog de Rebellenclub opge richt, die moest één keer per jaar bij elkaar komen," vertelt Rien de Jong. „Het is maar bij één keer geble ven. Maar die tijd van 'Oliver' vergeet ik nooit." In de remise van de RET Is de afgelopen dagen hard gewerkt om de speciale Amnesty In ternational- tram op tijd beschilderd te hebben. Foto Amnesty In ternational, Otterdam - Ter gelegenheid van het dertigjarig be staan van de mensenrechtenorganisatie Amnesty International is in Rotterdam een tram van het stadsvervoerbedrijf RET beschilderd. Voor de be schildering is gebruik gemaakt van twintig kinder tekeningen, die als thema 'vrijheid' hebben. De tram zal morgen door burgemeester Peper in gebruik worden gesteld. Morgenmiddag vindt in de jeugdafdeling van de bi bliotheek aan de Hoogstraat de prijsuitreiking plaats van een tekenwedstrijd voor brugklas-scho- beren van Rotterdamse scholen. Alle voor deze wed- Jtrijd ingezonden tekeningen worden in de biblio theek tentoongesteld. landelijk voorzitter R. Femhout van Amnesty zal [morgenmiddag in de Van der Takstraat (Noorderei- hnd) een kunstwerk van kunstenaar Hans Wap ont hullen. Viaardingen De Zuidhollandse Milieufederatie is uiterst in genomen met de directe vernietiging door de Raad van State van de lozingsvergunning van de kunstmestfabrikant Hydro Agri in Viaardingen. Een woordvoerder verwacht dat de uit spraak verstrekkende gevolgen heeft, onder meer voor Kemi- ra in Pemis, de andere grote kunstmestfabrikant in Rijn mond. Rijkswaterstaat en het ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn volledig verrast door de uit spraak. Het ministerie beraadt zich de komende dagen over de situatie, heeft een woordvoerster verklaard. Feitelijk draait Hydro Agri sinds vrijdag zonder lozings vergunning. Een woordvoerster van de direc tie bestrijdt dit. „De beschikking is vernietigd, maar op welke grond is ons niet bekend," zegt de woordvoerster. „Wij zijn in over leg met Rijkswaterstaat over de nu ontstane situatie. Dat is alles wat wij nu willen zeggen." Verbazing De Milieufederatie had samen met een aantal andere miheu-or- ganisaties bij de Raad van State bezwaar aangetekend. Volgens hen had de minister van Verkeer en Waterstaat bij het verlenen van de vergunning ten onrechte alleen eisen gesteld aan de hoe veelheid te lozen cadmium. In af wachting van een definitieve uit spraak van de Raad hadden de or ganisaties om schorsing van de vergunning gevraagd. Tot hun ei gen verbazing vernietigde de Raad vrijdag direct de vergun ning. De overwegingen van de Raad daarvoor worden pas later bekendgemaakt. Volgens de woordvoerder van de Zuidhollandse Milieufederatie loost Hydro per jaar 40.000 kilo gram zware metalen en acht mil joen kilogram fosfaten op de Nieuwe Waterweg, die uiteinde lijk in de Noordzee terechtko men Het bedrijf is daarmee de grootste vervuiler van ons land. Het zal volgens hem overigens op korte termijn wel schoon produ ceren, omdat het bezig is met een miljoenen kostende aanpassing van het produktieproces. Bij Ke- mira is daar nog geen sprake van. Basis De toenmalige minister Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft in 1988 een overeenkomst (convenant) met Hydro Agri (het vroegere Windmill) en Kemira ge sloten over het terugbrengen van de lozingen. Op basis daarvan hebben de bedrijven een vergun ning gekregen. Milieu-organisaties hebben zich van meet af aan tegen dit conve nant verzet. De gemaakte afspra ken de lozingen te verminderen gingen hen lang niet ver genoeg. Bovendien vonden zij het een slechte zaak dat met het conve nant bestaande wetten buiten spel werden gezet en een vergun- ning werd afgegeven op basis van het convenant in plaats van op wettelijke basis. De uitspraak be tekent volgens de woordvoerder van de Milieufederatie dat derge lijke overeenkomsten in de toe komst niet meer zo gemakkelijk kunnen worden gemaakt. Rotterdam - Rotterdam ligt over honderd jaar niet meer dertig ki lometer van zee, maar in zee. Zo ver komt het volgens Milieude fensie Rotterdam als er niets wordt gedaan om het broeikasef fect terug te dringen. Vandaar ook de actie 'In zee/Aan zee', afge lopen zaterdag. Deze actie is een onderdeel van de landelijke broeikascampagne die Vereni ging Milieudefensie (VMD) begin dit jaar is gestart. Tijdens de actie heeft PvdA-gemeenteraadslid P. Aubert een rode en een groene kaart uitgereikt gekregen. Op de rode kaart staan maatrege len die de gemeente Rotterdam nog niet heeft genomen om het broeikaseffect terug te dringen. Zoals gescheiden afvalverzame- ling. Andere steden zijn veel ver der met gescheiden huisvuil inza melen. Zo is in Rotterdam bij voorbeeld geen aparte papierin zameling. En het verkeer in de binnenstad moet verminderd worden, meenf_de actiegroep. Verder is er tè'weinig aandacht voor energiezuinig bouwen, sprak woordvoerder Han Cools, die de kaarten aan Aubert uitreik te. r Alleen met1 dat'laatste punt'was Aubert het helemaal eens met de actiegroep. „Aan alle andere pun ten wordt gewerkt,'vertelde hij. Op de groene kaart een positief punt voor de gemeente: het Rot- -terdams milieubeleidsplan. Als één van de eerste gemeenten in Nederland heeft Rotterdam zo'n plan. Hoewel de invulling nog niet zo snel loopt, is het wel een vermelding op de groene kaart waard. Klimaatverbond Bij de actie werd Aubert vooral op het hart gedrukt het Klimaatver- Een enorme opblaasbare wereldbol en een wedstrijd steltlopen gaa Gemeenteraadslid Aubert (PvdA) nam een rode en groene kaart In broeikaseffect terug te dringen. Foto Harry \ferfcuyien. ren de actie, van Mllieydefepsle RptteTOam^n ludiek karakter, ontvangst waarop hij zag welke maatregelen nog nodig zijn om het bond te ondertekenen. Dat is een verbond tussen gemeenten in het westen en de indianen van de tro pische regenwouden. Beide par tijen beloven daarin het broeika seffect terug te dringen. De ge meenten moeten gebruik van CFK's beëindigen en uitstoot van kooldioxide terugdringen. En zij moeten gebruik van tropisch hardhout zoveel mogelijk beper ken. De inheemse bewoners van het tropisch regenwoud beloven de regenwouden te verdedigen. Daarbij krijgen ze concrete hulp van de verbondsgemeenten. Het NOVIB en Milieudefensie heb ben daarvoor een lijst met specia le projecten opgesteld. Grote ste den als Berlijn, Wenen, Frankfurt en Den Haag hebben het verbond ondertekend. Tijd „Het zal mijn tijd wel duren denkt de consument vaak," zegt een woordvoerster van Milieude fensie Rotterdam een beetje bit ter over de actie. „Maar die van zijn kinderen niet meer", en die van rijn kleinkinderen helemaal niet meer," vervolgt ze, „De lan delijke overheid en het provinci aal bestuur moet beperkingen op leggen aan bedrijven. En die zijn vaak moeilijk aan te pakken. Zelf kunnen de concumenten vaak ook wat doen. Als ze maar goede voorlichting krijgen." Aubert zelf is positief over Kli maatverbond, „Je kunt dan als. gemeenten van elkaar nog iets le- "ren. De consument kan zelf ook wat doen," meent hij. „Je kunt zelf kiezen in wat voor auto je rijdt. Zolang je in een niet-effi- ciënte auto rijdt heb je daar zelf deel aan." Ook kun je kiezen voor andere vormen van vervoer. „Ie dereen kan zijn auto overal kwijt. Voor huis en voor het werk. Om het autogebruik terug te dringen zou er ook een strenger parkeer beleid moeten komen." Door Peter Louwerse Rotterdam - Confrontaties tus sen voor- en tegenstanders van de Staat leveren vaak boeiende ge sprekken op. Zaterdag op het Binnenwegplein in Rotterdam vielen vijftien actievoerders van het Komitee Tegen De Legitima tieplicht het argeloze winkelpu bliek lastig met de vraag; „Be schermt de Staat de burgers, of is zij juist een bedreiging?" Je kunt de staat zien als een nood zakelijk orgaan, dat ons be schermt tegpn agressie van bui tenaf, medeburgers en tegen hon ger; de staat als rechtsstaat of ver zorgingsstaat. Maar je kunt ook uitgaan van wantrouwen. De— Staat is dan een apparaat dat streeft naar botte machtsuitoefe ning, een bemoeial, die alles wil weten en controleren: de staat als politiestaat. Dat schrikbeeld vreest het Komi tee Tegen De Legitimatieplicht bij invoering van legitimatie plicht, Minister Hirseh Bailin (Justitie) wil dat de politie het recht krijgt om iedereen op straat aers op het Binnenweg We wil den de men sen aan het denken zet ten. Dat is ge- Foto Har ry Vferkuylen om zijn papieren te vragen. Met deze maatregel wil justitie mis daad en fraude bestrijden. Neder land loopt dan, met het oog op het wegvallen van de binnengrenzen in 1992, in de pas met landen als België, Frankrijk en Italië. Doodeng De actievoerders op het Binnen wegplein vertrouwen de motie ven van justitie niet. Volgens het pamflet dat zij aan de voorbijgan gers uitreikten, wil de overheid de identificatieplicht invoeren om de jacht op illegalen te ver scherpen. „Dat leidt tot racisme. Mensen met een donkere huids kleur zullen vaker worden aange houden," verwacht de Amster damse filosofiestudent Arnold. De actievoerders, gekleed in uni form, vragen willekeurige voor bijgangers of zij hun papieren mogen zien. Een agressieve bena dering, die bedoeld is om discus sie uit te lokken. Het werkt, al zijn er natuurlijk altijd mensen die geen tijd of interesse hebben in discussie. Enkele ouderen hui veren: ze moeten terugdenken aan de beruchte Ausweis uit de oorlog. Arnold raakt in gesprek met bri gadier Peeman van de Rotter damse gemeentepolitie. „Het zou ons werk erg vergemakkelijken als iedereen zijn papieren altijd bij zich droeg," vindt de politie man, Arnold noemt het 'doodeng' dat de Staat de mogelijkheid heeft om de persoonlijke vrijheid van de burger aan te tasten. Het gaat hem vooral om het principe. Hij is anarchist en dus tegen de staat. „O," zegt de brigadier, „waar stu deer jij, en wie betaalt dat?" Ar nold blijkt aan een universiteit te studeren, met een studiebeurs. „Als jij tegen de staat bent, moet je er ook geen beroep op doen," vindt de politieman. Even verderop is actievoerder Jurriaan Jacobs in discussie met drie mannen. Het gesprek spitst zich toe op het vreemdelingenbe leid. Jacobs: „In de praktijk zul len migranten meer kans hebben om gecontroleerd te worden. Dat is niet alleen onsympathiek, maar het is ook onverstandig. Zo krijg je toestanden als in Brussel." Rotterdam - De Rivierpolitie heeft gisteren in de Rijnhaven in Rotterdam het levenloze lichaam van een man uit het water ge- r haald. Het lijk was 's middags ko- men bovendrijven. Om de identi- s teit van de man vast te stellen zal vandaag sectie op het lichaam worden verricht. Rotterdam - Drie mannen heb ben gisteren een 32-jarige Rotter damse haar geld en bankpas afge- I nomen door bedreiging van het f driejarig dochtertje van de vrouw met een mes. De afpersing vond plaats in de hal van het metrosta- tion Graskruid in de wijk Om moord. Het dochtertje liep ongeveer tien tf meter voor de vrouw uit. Zij werd door één van de mannen opge pakt en met een mes bedreigd. De twee andere mannen kwamen n aast haar moeder staan en eisten geld. De vrouw gaf haar porte monnee af. Toen de daders zagen, dat er geen bankpas in zat, eisten zij deze alsnog. Nadat de vrouw deze ook had afgegeven namén de drie mannen de benen. Rotterdam - Het afgelopen week einde zijn in Rotterdam twee ca fés overvallen door gewapende mannen. Vrijdagnacht om half drie kwamen drie overvallers een café aan de Beijerlandselaan in de wijk Hillesluis binnen. Ze be dreigden de barkeeper en de klanten met vuurwapens en een mes. De indringers gingen er van door met 3500 gulden. Zaterdagnacht om twee uur was een café aan de Drievrienden- straat in het Oude Westen aan de beurt Tegen sluitingstijd werd de kroegbaas .overvallen door vier mannen, gewapend met vuurwa pens en-ten mes. Ze namen een tas met geld en waardepapieren mee. Bij beide overvallen raakte nie mand gewond dat 'cïel^otteKlajnse horeca wordt getroffen door overvallen. In april waren twee cafés en een restau rant aan de beurt. Die zaken ver tonen duid,elijke parallellen met de overvallen "van het'afgelopen weekeinde: de overvallers opere ren in groepen, zijn altijd gewa pend, en komen tegen sluitings tijd de buit ophalen. Vaak worden de klanten ook van hun geld be roofd. De politie sluit niet uit dat het stee. cm dezelfde daders gaat. Volgens de politie zijn de kroegen nu het doelwit omdat de banken en de winkels inmiddels bevei ligd zijn. „Dit soort overvallen zijn moeilijk te bestrijden," sprak preventie-medewerker J. Hofs van de Rotterdamse politie in april. Hij raadde de Rotterdamse kroegbazen toen aan om niet te veel geld in de kassa te hebben. „Maar ook niet te weinig, want de inhoud van de kassa moet accep tabelzijn. Anders gaat de overval ler over tot geweld." Rotterdam - Een 71-jarige Rotter damse vrouw is zaterdag het slachtoffer geworden van mis handeling en beroving. Ze werd 's middags op metrostation Chur- chillplein aangevallen door twee mannen. De één sloeg haar op haar rug, de ander zette een mes op haar borst. De overvallers trok ken haar tas uit haar handen, haalden de portemonnee eruit, en gaven de vrouw nog een trap na. Daarna gingen ze ervan door. In de portemonnee zat 650 gulden en persoonlijke papieren. Schiedam - De verbreding van de basis in de laatste jaren en de daardoor verkregen sterkere marktpositie stellen W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek, Hoek Loos in Schiedam, in staat de economische tegenwind te kunnen opvangen. Dit jaar kan men uitkomen op een resultaat dat op het niveau van vorig jaar ligt. Dat schrijft Hoek Loos in het van morgen gepresenteerde jaarver slag. De groep (gassen en produk- ten gezondheidszorg) verwacht dat de onduidelijke situatie van de Nederlandse economie en de recessie in de Verenigde Staten een stagnerende invloed kunnen hebben op de omzet- en winstont wikkeling. Het afgelopen jaar was voor Hoek Loos nog gunstig. De omzet steeg met 7,1 procent tot 330,5 miljoen gulden en de nettowinst met 5,9 procent tot 30,6 miljoen gulden. De groei van de omzet was voor namelijk te danken aan de nieuw verworven bedrijven. In Amerika nam dochter Holox twee bedrij ven over en in Nederland werd Mecomfa in Lisse (medische dis posables) overgenomen. De organisatie van Hoek Loos is in het verslagjaar ook aangepast. Zij bestaat nu uit twee kernactivi teiten: de produktie en levering van gassen en aanverwante appa ratuur en de levering van produk- ten en diensten aan de gezond heidszorg. Op de Nederlandse gassenmarkt is Hoek Loos leider. De verschui ving naar gassen met meer waar de zette zich in 1990 voort waar door de daling in de vraag naar de traditionele las- en snijmarktgas- sen kon worden gecompenseerd, staat in het jaarverslag. Door de begin vorig jaar in ge bruik genomen koolzuurfabriek kon Hoek Loos weer voldoende kookuur tegen een concurreren de prijs op de markt brengen waardoor de afzet fors steeg. Het nieuwe laboratorium voor specia le gassen in Dieren ontwikkelde technisch hoogwaardige produk- ten, zoals zeer nauwkeurige gas mengsels voor analyses in labora toria en voor alcohol-ademtest- apparatuur. De zuurstof- en stikstoffabriek Cryoton in de Rotterdamse Bot lek, een samenwerkingsverband van Hoek Loos en 'concurrent' AGA, wist de afzet te vergroten en een nieuwe grootafnemer te con tracteren die medio dit jaar op het leidingnet wordt aangesloten. Cryoton investeert 15 miljoen gulden in uitbreiding van het lei dingnet en in produktiecompres- soren. De activiteiten in de gezond heidszorg groeiden sterk. Home Care in Nieuwegein, die medi sche produkten voor de thuiszorg levert, vond een nieuw gat in de markt: verhuur en verkoop van medische apparatuur voor thuis gebruik. Het vorig jaar overgenomen be drijf Mecomfa in Lisse past vol gens Hoek Loos uitstekend bij de al bestaande 'disposable' dochter De Econoom in Oud Beijerland. De netto winstbijdrage van De Econoom lag volgens Hoek Loos boven verwachting. De groei van de groep blijkt ook uit de personeelsomvang. Eind vorig jaar telde Hoek Loos 1243 werknemers, bijna honderd meer dan het jaar daarvoor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2