Waterweg 15 De onblusbare liefde voor De Furie DE KLIP f 30% Keuken en Tegelhal "MATHENESSE" KOEVERMANS 'Hij is zo bijzonder, hij zou nog best tjalken kunnen verslepen' Kunst als oriëntatie en tegen leegte Kleding- en speelgoedbeurs Inloopspreekuur D66 Toertochten Rijnmond Sponsorloop voor dierentehuis Kinderkamp de Pijpelaar Kunststoffen en liet milieu China-markt Live-muziek in Labyrint Hoge kortingen tot VERBOUWINGSUITVERKOOP Ook voor aüwkSüketi inbouwapparatuur hoge kortingen! TWEEWIELER SPECIALIST Koga Myala Colnago Peugeot Mongoase/ATB Concorde Raleigh Gazelle Giant Batavus Jan Janssen 010-471 63 60 Vlaardingen Alfa 33 1.3 S Sportwagon 18,950. Rode Kruis op Liesveld Rotterdams Dagblad Donderdag 30 mei 1991 Schiedam Buurthuis Nieuwland organiseert vrijdag 31 mei een kleding-en speelgoedbeurs waarvan tien procent is bestemd voor de adoptie van een kind via het Foster Parentsplan. De te koop aan te bieden goederen kun nen tussen 8.45 en 9 45 uur worden ingeleverd De niet verkochte artikelen kunnen 's middags tussen 14.00 en 15.00 uur worden opgehaald. Zoals tijdens de gemeenteraadsverkiezingen werd beloofd zal D66 regelmatig in de Schiedamse wijken aanwezig zijn. Na in maart West te hebben bezocht valt nu Zuid de eer ten deel. Belangstellenden met wagen en/of opmerkingen kunnen dinsdag 4 juni tijdens het inloopspreekuur van 19.30 tot 20.30 uur terecht in clubhuis Zuid. Men wordt vriendelijk ver zocht de komst vantevoren even telefonisch (4712607) te melden. Fietsliefhebbers kunnen zondag 9 juni hun hart op halen. Dan organiseert fietstoerclub Rijnmond een drietal vrije toertochten richting Rottemeren en de ■Zuid-Hollandse duinen. Deelname staat open voor iedereen en men kan kiezen tussen de afstanden van 50 en 75 kilometer. Beide routes kunnen worden gecombineerd tot de langste tocht van 125 kilome ter. De start vindt plaats tussen 9.00 en 12.00 uur bij de kantine van de wielerbaan aan de Olympiaweg in sportpark Harga en deelname kost 3,50 gulden. Fietsfanaten die de langste afstand willen afleggen, betalen een gulden meer en kunnen tot uiterlijk 10.00 uur vertrekken. Vlaardingen Voor de tweejaarlijkse Weteringdag van basisschool de Wetering die woensdag 5 juni wordt gehouden is weer een programma in elkaar gedraaid dat klinkt als een klok. Naast de puzzelrit voor de bovenbouw en diverse spelletjes voor de onderbouw vormt de sponsorloop het belangrijkste onderdeel van de och tend-activiteiten die vanaf 8.30 uur worden gehou den. Voor het eerst nemen ook de allerkleinsten deel aan de prestatieloop waarvan de opbrengst is be stemd voor dierentehuis 't Hof. Op het speelplein wordt de dierenambulance geparkeerd zodat de kin deren het vervoermiddel van binnen kunnen bekij ken. Gedurende de middag is er een rommelmarkt met vele kermisattracties, een rad van fortuin en kraampjes waar hapjes en drankjes kunnen worden genuttigd. De opbrengst van de middagactiviteiten komt ten bate van de aankleding van het schoolge bouw. Buurthuis de Pijpelaar heeft ook voor de komende zomervakantie weer een kindervakantieweek op het programma staan. Plaats van bestemming is het dorpje Buurse in Overijssel. Onder leiding van twee koks en zes ervaren begeleiders/sters vertrekken de kinderen op zaterdag 20 juli. Ouders die hun kinde ren willen inschrijven of meer informatie verlangen kunnen terecht in het buurthuis aan de Willern Pij perstraat 10. Eventueel kan men ook telefonisch (4343841) inlichtingen verkrijgen. De vereniging tegen milieubederf houdt vanavond in de filmzaal van de Stadsgehoorzaal de jaarverga dering die om 20.30 uur wordt afgesloten met het themagedeelte 'kunststoffen en het milieu'. Na de twee inleidingen die door Ad Raaymakers, manager Milieuzaken van de Nederlandse Federatie voor Kunststoffen, en Eco Malser, medewerker van de Stichting Natuur en Milieu, worden verzorgd, is er -gelegenheid tot het stellen van vragen en het voeren van een discussie. De jongerenverenigingen van de Christelijk Gere formeerde kerk houden zaterdag 1 juni een China- markt in en rond de verenigingszaal aan de Emma- straat 116. Op de markt worden zelf gemaakte artike len, bloemen, groente en fruit en tweedehands spul len in de verkoop gegooid. Tevens kan men in het horecaboekje thee, koffie en nasi nuttigen. De op brengst is bestemd voor bijbels in China. De markt is gratis toegankelijk en geopend van 10.30 tot 15.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Care! van der Velden Brede Haven straat 6 Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Wessel Penning In de grote zaal van O JC Labyrint staan zaterdag 1 juni twee live-bands op de planken. De Vlaardingse formatie State of mind treedt als eerste op en brengt symphoniseherock van eigen bodem ten gehore. La ter verzorgt White Alien voor een verrassingsact. De za al aan de Zomerstraat 45 is vanaf20.00 uur open en een toegangskaartje kost slechts 2,50 gulden. Maassluis/Den Helder - De Furie is deze dagen bijna on herkenbaar. Gedeeltelijk in gepakt met wit zeil - de me terslange zwarte schoor steenpijp steekt er opvallend bovenuit - ligt de stoomsleep- boot ergens in een uithoek van de Marinewerf in Den Helder, ver weg van zijn Maassluise thuishaven. De bedrijfsschool van de marine verricht daar de noodzakelij ke restauratiewerkzaamhe den, geassisteerd daarbij door een aantal vrijwilligers. Van heel nabij kunnen zy zo de vernieuwing van het 'houten brugdek' volgen. Een enkeling slaapt zelfs al een tijdje op de boot. Anderen gebruiken hun vrije dagen in het weekend voor de restauratie van de Furie en ko men iedere zaterdagmorgen naar Den Helder. Je moet wat over hebben voor je hobby. Voor hen is De Furie met zomaar een boot. „Het is iets bijzonders, de enige Nederlandse stooms- leepboat die nog vaart," zegt Leo Vermaas, een van de twintig Maassluise vrijwilligers. En Joop Couwenhoven, al een paar weken dag en nacht verblijvend op de boot: „Stel je eens voor, de enig overgeblevene van een vloot van bijna honderd stoomsleepboten, die aan het begin van deze eeuw nog in de vaart waren. Wist je dat bij een boot als deze vierentwin tig uur van tevoren de ketel onder druk moet worden gezet, maar dat de boot daarna vrijwel geruis loosvaart?" Tijdens het gesprek op de boot zelf worden we bijna overstemd door het lawaai van de restaura tiewerkzaamheden. En ook de rommel in de ruimen van het schip geeft aan dat op de Furie momenteel hard gewerkt wordt. Je struikelt over de verfpotten, de kabels en het gereedschap. Nog gekleed in zijn overall maakt Van Couwenhoven even tijd vrij en vertelt over „die bijzondere boot". Hij legt een Zweeds boek op tafel. De Sma Jattama heet hetr oftewel De Kleine Gewelde naar. „Het gaat over stoomsleep boten, ook de Furie wordt ge noemd. Maar nog onder zijn Zweedse naam, Holmvik." Een Zweedse naam? Leo Vermaas van de Stichting Hollands Glorie, die zich al jaren over de Furie ontfermd: „De bouwers van de boot in het Gro ningse Martenshoek verkochten 'm in 1918 naar Zweden. Tot diep in de jaren zestig versleepte de boot houtvlotten over de Oostzee naar Finland en over de Zweedse In Den Helder wordt hard gewerkt aan het nieuwe bovendek. Foto Albert vfermeulen Grote Meren. Pas in 1976 kreeg de boot weer een Nederlandse eige naar." Een opvallende eigenaar, de om roepvereniging AVRO. In die vol gende jaren zou het schip furore maken bij het Nederlandse televi siepubliek. De stoomsleepboot werd een van de hoofdrolspelers in de succesvolle TV-serie Hol lands Glorie, naar het gelijknami ge boek van Jan de Hartog. Net als in het boek, kreeg de boot zo doende de naam Furie. Tot tevre denheid van de schrijver zelf draagt de boot die naam nog steeds. De Stichting Hollands Glorie heeft daar na de aanschaf van de boot, in 1978, zelf voor zorggedragen. Niet toevallig, want het meren deel van dè vrijwilligers voelde zich juist door die TV-serie be trokken bij de stoomsleper. En een twintigtal meldde zich dan ook al heel gauw aan toen sleep- vaartliefhebber Henk de Haas - tegenwoordig wonend in het Frie se Workum, maar nog altijd voor zitter van de Stichting - het initia tief nam een club van Furie vrienden op te richten. Vermaas nu: „Hij vond toen dat alles wat met stoomsleepvaart te maken had in Maassluis moest worden behouden." Wat De Furie en het museum betreft is dat in ieder geval gelukt. Jan den Hartog zelf is nog eens langs geweest om de Furie te be kijken. Trots toont Vermaas een brief van de schrijver, ingelijst aan de muur in een van de hutten. „Aan de bemanning van De Fu rie," luidt de aanhef. En by ein digt: „metzeemansgroet". Het Maassluise pubhek heeft die brief al kunnen lezen, want sinds anderhalf jaar heeft de Furie de status van 'varend museum'. Op woensdagmiddag en zaterdag is de boot op de ligplaats aan de Stadhuiskade, achter het Natio naal Sleepvaartmuseum, toegan kelijk voor belangstellenden. En eerder maakte de boot al zijn op wachting tijdens de jaarlijkse Fu- rie-ade. Die werd overigens in 1980 voor het eerste keer gehouden, toen De Furie voor het eerst uitvoer onder beheer van de Stichting Hollands Glorie. Hueo Metsers, hoofdrolspeler in de TV-serie, voer toen ook mee. Hij zal de tocht anders hebben ervaren dan de uitstapjes naar de Waddenzee en de Ierse Zee, waar in de jaren zeventig de televisieopnamen werden gemaakt. Nu, bijna twintig jaar later, na tochten naar de zeilmanifestatie Sail en vele intochten van Sinter klaas, is de Furie toe aan haar zo veelste grote restauratie. Een paar jaar geleden werd de machi nekamer vernieuwd, deze en vol gende maand krijgt het bovendek een flinke beurt. Kleinere klus sen worden door de vrijwilligers zelf verricht, die volgens Vermaas „altijd bezig zijn met restaure ren". Wanneer het dek is ver nieuwd, wacht hen een nieuwe klus: het weer opbouwen en in richten van de hutten in het ruim. Geroepen Maar voor het 'grote' werk is pro fessionele hulp noodzakelijk. Het aanbod van de Marinewerf om haar bedrijfsschool de Furie kos- tenloos te laten opknappen, kwam derhalve als geroepen. Vooral om financiële redenen. Vermaas: Alleen de kosten van het materiaal hoeven wij voor onze rekening te nemen. Zodoen de konden we de vervanging van het dek; dank zij onder andere een subsidie van het ministerie van WVC, financieren. En die res tauratie was ook wel heel erg no dig." Joop Couwenhoven, lachend: „Het houten brugdek was op vele plaatsen vermolmd. En lekken dat het deed. Als we soep aten in het ruim onder dat dek, hadden we soms last van het weer. Als het regende, bleven de soepkommen volstromen." Ook leermeester Dirk Kooy van de bedrijfsschool is blij met dit leerimgenproject. „Gratis lesma teriaal. En myn leerlingen steken er wat van op, zo net voor de va kantie." Helaas veroorzaakt de aanvang van de zomervakantie ook een tijdsdruk. „We krijgen het nog erg druk. Die vakantie zit ons le lijk in het vaarwater." zegt hy in zeemanstaal. Hij belooft alvast dat het nieuwe dek mooi zal zijn en nooit meer hoeft te worden vervangen. „En voor het gemak vervangen we ook de relingen en de zwemvestkisten op het dek er bij." Begin juni moet de restauratie dus voltooid zijn. De vrijwilligers wacht dan de terugtocht naar Maassluis. Ze popelen nu al, Couwenhoven geniet nog na van de heenreis. „We hebben veel ge lachen en niet gegeten, maar ge vreten." Het was de eerste lange tocht met de Furie voor de vrijwil ligers. Vermaas: „Twaalf uur lang. Van 's ochtends zes in Maassluis tot 's avonds zes in Den Helder. Met een heel stuk over zee, het was ge nieten hoor. En terug willen we allemaal weer mee. We houden rekening met het opnemen van vrije dagen. Het zal wet begin juni worden. Of we nog wat organise ren voor de terugkomst in Maas sluis? Dat zal wel, maar wat weel ik nog niet" Vermaas en Couwenhoven geven het toe. En, naar eigen zeggen, spreken 2e ook voor de andere vrijwilligers als ze melden dat ze „eigenlijk een beetje verliefd" zijn op de Furie. „Het is 'houden van'" zegt Couwenhoven. Dat blijkt ook tijdens de rondleiding over het schip. Liefkozend spreekt hij over de prachtige ma chinekamer - „het hart van de boot" - met de „Schotse ketel met twee vuren". Hij probeert de wer king uit te leggen, „Iedere cylin der heeft een andere diameter, om zo de druk per vierkante cen timeter gelijk te houden." Voor een leek is het onbegrijpelijk, maar Couwenhoven vertelt het vol vuur. Vermaas zegt trots te zijn dat de Stichting Hollands Glorie over zoveel technische en praktische kennis beschikt. ..Dat hebben we altijd gestimuleerd. Mes moet zo echt mogelijk zijn. De kapitein is nog altijd gediplomeerd en was, voor zijn pensionering, ooit jaren lang in dienst op een sleepboot van Smit Internationale. En an dere vrijwilligers werken nu nog op de sleepdienst. Dat zit dus wel goed." En over de Furie, alsof hij een ge heim verteld: „Die is in heel goe de staat. Drie jaar geleden heeft de boot tijdens de Furie-ade nog eens tjalken versleept. En, weet je, hij zou het nu nog wel kun nen." Ingezonden mededeling i.v.m. op alle plavuizen wandtegels keukens sanitair inbouwapparatuur Nw. Mathenesserstraat 32 - Schiedam - 010-4731170 i/o Formido donderdags koopavond ,rWt>«Hr.8 ^tisWedSn" -.<• *45 jaar •- Voor race trim - of ATB fietsen,- van bekende merken o.a. van. Verhuisd naar V£W HögêPidGfpiSSn 123 S nabij benzinestation Ingezonden mededeling AUTOBEDRIJF Boterstraat 14, Schiedam, tel. 010-4733271 Boterstraat 4, Schiedam, tel. 010-4270664 fax: 010-4732520 VOOR DE BETERE OCCASIONS MET STIP! Alle auto's zijn APK gekeurd en krijgen 'n 10.000 km. beurt Austin Metro 20.000 km198S 8.950.- BMW 323i div. acc1984 14.950.- Ford Sierra 2.0 CL Sedan1988 16.950- Fiat Croma 2.0 IE div, acc1989 15.950.- FlatTipo 1.61 AGT1990 18.950,- Fiat Uno 45 Lido 1989 11.950.- Fiat Uno 60 S cent. vergr1989 12.950.- Honda Accord 2.0 Ipg Sedan1988 17.950.- Honda Accord Aerodeck EX 1988 21.950.- Honda Civic de Luxe 1987 11,950.- Honda Prelude 2.0i EX 16V 4 alwb 1988 26.950.- Mercedes 200 D stuurbekr1983 10.950.- Mitsubishi Galant 1.8 GL Ipg nw. model1988 16.950.- Mitsubishi Coit GLX 1986 8.950.- Mitsubishi Colt 1.2 GL 3-drs1988 12,950.- Mazda Coupé 626 2.0i 1988 22,950.- Mazda 323 GL1985 8.950.- Mazda626 Diesel Sedan1987 9.950.- Nissan Sunny 3-drs. Coupé 1986 8,950.- Nissan Sunny SLX autom. 4-drs1987 10.950.- Nissan Bluebird 1.6 LX 5-drs1988 14.950.- Nissan Bluebird diesel1984 4.950.- Opel Ascona 1.6 S Ipg 4-drs1987 9.9o0.- Opel Omega 2.0i Station tpg1990 35.950.- Opel Omega 2.0i stuurbekr1988 18.950.- Opel Omega 2.4i Ipg 1989 25.950.- Opel Corsa Swing 3-drs1989 1 5.950.- Opel Corsa 1.6 GSi div. acc1991 26.950.- Opel Kadett 1.6 Diesel Station 5-drs1986 9.950.- Opel Kadett 1.3 S 3-drs1984 5.950.- Ope! Kadett Corsa uitv1983 6.950.- Opel Kadett 1.3 S 3-drs1988 14.950.- Renault 5 Le Car1934 3,950,- Volvo 240 GL sportvv1983 8.950- AUTO VAN DE WEEK 37 OOO km 1989 div. acc. AUTO VAN DE WEEK Opei Kadett 1.2 S 3-drc. Opel Kadett 1.3 S 3-drs. Opel Senator 30 E CD VW Golf GTi 16V div. acc. VW Golf Diesel Skoda Rapid Coupé 1986 10.350.- 1989 17.950.- 1988 35.950.- 1987 21.950.- 1985 10.950.- 1987 4.950.- Door Ben van Haren Vlaardingen - Vlaardingen kiW twee nieuwe kunstwerken Voor elk stelt de gemeente tachtigdui zend gulden beschikbaar. Hef ene kunstwerk is bedoeld als om entatie- en ontmoetingspunt' maar moet tevens de leegte van* het nieuwe plein van De Lopef verminderen. Het andere dient!, bij de vroegere veerhaven aandi Maasboulevard een relatie tehebi ben met de rivier zonder m ii niet te vallen bij de omgeving. Met globaal die opdrachten W voor elk van de kunstwerken dri kunstenaars aan het ontwerpen! f De commissie voor Kunst onder voorzitterschap va^ Hans Paalman, oud-directeur vag het Stedelijk Museum in Seine! dam, heeft er al zijn keuze uit ge.' maakt. De Culturele Raad heeft: een iets afwijkende mening! bleek deze week. Burgers ktirJ nen de ontwerpen sinds gistere^ bekijken en hun reacties naar het gemeentehuis sturen. Burge^ meester en wethouders beslissen' volgende maand welke twee; kunstenaars hun werk mogen uil' voeren. In Galerie Artoteek in het Culluf reel Centrum Hoilandia zyn en met 8 juni de ontwerpen tq zien voor het kunstwerk aan de Maasboulevard. Hans van Meeuwen uit Den Bosch ontwierp een stolp van ge-' laagd veiligheidsglas, die de wei-I vingen volgt van een hierin gen deel van een omgekeerd^ scheepsromp van licht metaaL Frans en Maija de Bóer-lichtveld! uit Ouderkerk aan de Amslel! maakten in model een groot bui zensculptuur van gevlekt materi aal, dat met elke gezichtshoek! wijzigt van vorm maar waar midj denin steeds een, door de wind te bewegen, stormbal hangt. Leen Droppert uit Vlaardingen' vindt het voor dit kunstwerk be-! schikbare budget gering en heeft' dit in de keuze van het matenaaf voor zijn ontwerp uitgedrukt. Een! driehoek van golvend, ruw plaat-j staal als massieve zijde van een! verder nog door twee binten gel vormde open driehoek in onba-J lans. Droppert ziet het als hommage aan de periode van dej f zeilvaart in de visserij. i De commissie van Paalman koos! voor Dropperts ontwerp. Ze liet zich daarbij ook leiden door de gevoeligheid voor storm, vanda lisme en chemische verontreini ging van de andere ontwerpenM De Culturele Raad deelt deze ma ning. Overigens is het nog onze-j ker wanneer het kunstwerk ge-, plaatst kan worden in verband! met in de grond aangetroffen ver ontreinigingen. Voor De Loper ontwierp Haralé Schole uit Amsterdam twee met elkaar verbonden bijna rond^ vormen van open en gesloten, ref lecterende vlakken. De een staat rechtop, de ander hangt er horij zontaal tegenaan. Als voet van hei, kunstwerk fungeert een met; hardsteen bleek betonnen teau, waarin de vorm van de aan wezige bestrating terugkeert Mare Hendriks uit Mook liet zich! inspireren door de vormgeving van het plein. Hu ontwierp een fraaie 7,5 meter, hoge zuil op een watertrap. Vanj uit de top stroomt voortdurend, water langs het blauwe sculptuur* Het geheel is omgeven door een contourtrame en vier zit-elemen- ten. Kunstenaresse Dicky Brand uit Rotterdam kwam met 'een len ster' van koper met een door-, snede van drie meter. Op een' vierkante sokkel van granito, waarop in de maat van de ster een cirkel van koper is ingelegd. De commissie Beeldende Kunst had moeite om te kiezen tussen; de ontwerpen van Brand en Henj driks, maar gaf tenslotte haan voorkeur aan de koperen ster. In] de Culturele Raad waren de me-, ning ook verdeeld. Er was eea lichte voorkeur voor de waterzuil De reacties van het publiek moe-; ten de doorslag geven, vindt Culturele Raad. De ontwerpen voor De Loper zi$ tot en met zateidag 8 juni te bekij| ken in het filiaal van de gemeen tebibliotheek in De Loper. het De afdeling Vlaardingen van Nederlandse Rode Kruis vertoen zaterdag 1 juni op het Liesveld om het winkelend publiek te la-: ten zien wat de vrijwilligers, Welfare, de Vervoersdienst er» hs- Jeugd Rode Kruis voor de mede-, mens doen. Omdat de jaarlijkse collecte inmiddels van start is ge gaan zal er tijdens de demonstra ties tevens worden gecollecteerd-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1