iter weg 15 Honderddertig bekeuringen bij huisvuil-actie hebben effect Vaders dag Back To Music gaat met Kaz Lux terug tot Brain box Gevleugelde woorden Kinderopvang De Hoek begin 1992 van start Motorclub houdt Lenterit Oude vrouw zette de wekker om vuilniszak om vijf uur buiten te kunnen zetten We zijn blij met hem. En dat zullen we laten merken ook! Daar is het Vaderdag voor. Hij heeft hem al zo lang willen hebben, zo'n echte lichtlopende Gazelle. Wat zal-ie opkijken... Gazelle maakt fietsen steeds leuker! tweewielerpaleis Straf zonder boete Ere-medaiile in goud ;*2 Snipperdagen Spreekuur vervallen 't Reconstructie Churchillsingel gg Zonnestoet j Collecte Anjerfonds 9 Wisseling van de wacht Record-opbrengst dorpsfeest j I Rotterdams Dagblad Woensdag 12 juni 1991 IRW Hoek van Holland - Bij voldoende belangstelling bestaat de kans dat er in 1992 in Hoek van Hol land kinderopvang van start gaat. Door het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur is voorde periode 1990 tot 1993 ex tra geld uitgetrokken voor kin deropvang. Daarvan kan ook de deelgemeente profiteren. Rotter dam heeft de deelgemeente een investeringssubsidie van 120.000 gulden toegekend uit haar eigen aandeel. Daarnaast komt nog een exploitatie-subsidie van 60.000 gulden per jaar en werd vorig jaar in een motie van het CDA beslo ten om jaarlijks 20.000 gulden uit het deelgemeentebudget vrij te maken ten behoeve van kinder opvang. fn principe kan iedere ouder, man of vrouw, getrouwd, samen- innend of als enkel ouder funge rend, gebruik maken van de kin deropvang. De deelgemeenteraad denkt aan twaalf plaatsen, wat be tekent dat zon dertig kinderen per week gebruik kunn >n maken ran de kinderopvang. Voordat de kinderopvang voor definitieve besluitvorming in de deelgemeenteraad komt, wil het dagelijks bestuur inzicht hebben in de behoefte van particulieren aan kinderopvang. Belangstel lenden kunnen zich nu al laten registeren. Waarschijnlijk zullen twee lokalen van De Duinpieper voorde opvang worden ingericht. De kinderopvang duurt in princi pe van 's morgens zeven tot 's avonds zeven uur. Vlaardingen - Motorclub Flardin- ga wil de Lenterit in ere herstel len. Door verschillende omstan digheden kon de rit vorig jaar niet doorgaan, maar zondag 16 Juni staat het evenement dan toch weer op het landelijke toerpro- gramma. De dertiende Lenterit voert door de provincies Zuid-Holland en Utrecht en meet 220 kilometer. 'Motorfreaks' die willen deelne men aan de toer, kunnen tussen !U0 en 12.00 uur vertrekken van af het startpunt bij de kantine van de- volkstuinvereniging aan de Broekpolderweg 249. Voor verdere informatie en/of in schrijvingen kan men bellen met Klaas Burger (010-4349451) of Martin Kappers (4342152). Door Wessel Penning Vlóardingen - Honderdder tig bekeuringen moesten er voor uitgeschreven worden, maar Vlaardingen zou nu stukken schoner moeten zijn. Volgens de organisato ren is de actie tegen het te vroeg buitenzetten van huis vuil geslaagd. Veel meer mensen weten nu dat het verboden is de vuilniszakken en ander huisvuil voor 's och tends vijf uur buiten te zet ten. En dat bij overtreding van die regel'de politie niet meer terugschikt voor een bekeuring. Sommigen overdrijven hun trouw aan de wet. Een oud vrouw tje zette haar wekker op vijf uur om dan haar vuilniszakken bui ten te zetten. Reinigingscontro leur Chris Roest: „Dat is dus een misverstand. Tussen vijf en kwart voor acht 's morgens kan het. Later of vroeger niet." Het is de bedoeling dat die regel blijft gelden. De ROM heeft daar voor zelfs de hulp van de politie, die sinds begin mei via verschil lende wijkteams het te vroeg bui- tengezette afval te lijf ging. Door heel Vlaardingen gingen de afgelopen weken wijkagenten met ROM-medewerkers op pad om te controleren hoe nauw de Vlaardingers het namen met de regels voor het buitenzetten van het huishoudelijke afval. Roest: „Wij sneden dan de zakken open op zoek naar enveloppen of medi- cijnflesjes met adressen erop. Vies werk? Ach, je komt natuur lijk ook viese babyluiers tegen, maar ook dat went." Vuil De dienstdoende wijkagent hoef de zich niet vuil te maken. Politie chef Willem Zwikkervan de wijk teams denkt ook niet dat de agen ten daartoe bereid zou den zijn ge weest „Wij waren er immers slechts om juridische redenen bij. Met andere woorden: Wij schre ven de bekeuringen uit" Die bedroegen normaal gespro ken twintig gulden. Als de be keurden weigerden te betalen, kregen ze een schikking van vijf- tig gulden. Zij die de zaak lieten 'voorkomen' en die waren er - konden uiteindelijk rekenen op een bekeuring van honderdtwin tig gulden. Het bleek dat in iedere Vlaarding- se wijk even goed, of even slecht, met de regels werd omgegaan, hoewei bg flats meestal een con centratie van afval was. Zwikken „Natuurlijk waren enkele men sen erg boos over de bekeuring. Het oude verhaal weerklonk dan: 'Waarom maken jullie je niet wat nuttiger? Waarom gaat de politie niet achter de echt zware crimine len aan?' Gelukkig pakten de meesten het wel sportief op." Volgens Roest mag dat ook wel. Hij beschrijft de nadelen van liet te lang buitenstaan van huisvuil. „Vaak staat het vuil de avond voor de ophaaldag al buiten. Met als gevolg dat mensen kijken of er nog iets waardevols tussen staat. Ook honden en katten blij ken vaak geïnteresseerd. Dan kan het gebeuren dat een vuilnis zak openraakt, waar allerlei onge dierte, bijvoorbeeld ratten en muizen, op af komt En als het dan .ook nog gaat waaien, ligt het vuil binnen de kortste tijd over straat verspreid." Bende De actie was derhalve noodzake lijk, zeggen Zwikker en Roest, net twee jaar geleden aangesteld als Vlaardingens' enige reini gingscontroleur. Roest probeerde het aanvankelijk eerst via de voorlichtingsmethode „want het was zo'n bende op straat". Maar moest al gauw overschakelen op de repressieve actie. „De norm zakt weg. Mensen wor den gemakkelijker met het bui tenzetten van hun huisvuil," zegt hij, Zwikker: „Men ziet het afval als iets dat van de gemeente is. En zet het gauw buiten. Soms ai aan het eind van de middag. Zo worden de straten vanzelfvuiler." Maar de actie' werkt, zeggen Zwikker en Roest. Iedere week wordt steeds minder van de zes honderd ton Vlaardings huisvuil te vroeg buitengezet. ,Jk weet niet of het angst is voor een be keuring, maar.het feitligt er," al dus Zwikker. Het is voor hem te hopen dat het niet alleen de angst is, maar ook een betrokkenheid. In deze mate kan de actie namelijk niet voort gaan. Zwikker: „Dat zou te veel tijd gaan kosten. Maai we blijven natuurlijk wel opletten." Hij vindt het belangrijker dat de "Vlaardingers inzien dat het afval binnen moet worden gehouden. „Want je kunt niet altijd bekeu ringen blijven geven." Roest pleit voor een situatie-dat iedereen altijd, op ieder moment, in staat is zijn huisvuil weg te brengen. Er zijn door de gemeen te al wat experimenten gepland met containers, die dqji regelma tig worden geleegd. „Maar voor dat die 'containerisermg' is vol-, tooid zijn we wel weer een paap:' jaar verder. Voorlopig zijn de .mensen nog afhankelijk van de komst van de vuilnisophaal dienst." Relnfglngsln Chris Roest (rechts) graait In een te vroeg bulten gezette vuil niszak. wijk agent Willem Zwikker blijft op de achter grond. Foto Roel Dijkstra Waterweg: Jan Boolster Ben van Haren Peter de Care! van der J Widen Brede Haven straat 6 Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon -,v,. - Donald Bax Telefoon 4345209 Een onsje vliegen op bestelling? Of vliegen als garnering van Franse kaas? Het blijft gissen naar de betekenis van honderden dode Insec ten In de etalage van snackbar de Schotse Poort aan de Lange Kerkstraat. Vooruitlopend op de bouw van het ABC-complex heeft de snackbar zijn deuren gesloten, maar een klein deel van de koopwaar wordt nog steeds aange- Maar gaat het nu om vliegen die telefo nisch konden worden besteld, of maakte men de Franse schimmelkaas Roquefort feestelijk op met gevleugelde insecten? De eigenaar van de snackbar heeft bij zijn nood gedwongen vertrek kennelijk een boodschap voor het Schledamse volk achter willen laten, niet wetende dat tientallen dikke vliegen achter het raambiljet de dood zouden vinden. Dat strookt niet erg met de mededeling dat Sch'e- dam steeds schoner wordt. De milieubewuste horeca-exptoitant za! er geen boodschap meer aan hebben. Hij is al lang vertrokken, fao Fotobureau Rod Dijkstra. Ingezonden mededeling van RIETSCHOTEN Uw speciaalzaak voor fietsen en bromfietsen Prof. Kam, Onneslaan 82 - 3112 VJ Schiedam Gazelle fietsen rijden op Vredestein banden. Tel.; 010-4153995 Door Carel van der Velden Schiedam - De meesten zijn on dertussen, getrouwd en hebben kinderen, maar veel uit Kethel af- komstige -dertigers denken nog met plezier terug aan bun eigen jeugd. Het was de tijd dat ze in de bouwputten van Groenoord de le gendarische opzichter Hannes Kippedrol het leven zuur maak- ten. Soms leek het gehele dorp om bijnamen te draaien. Zo knip te Piet de Plukker bijna alle Ke- thelse koppies. De kreet 'oliebol1 was in veel gevallen al voldoende om de doorgaans uiterst vriende lijke wijkagent tot een achtervol ging te verlokken. De bouwputten van toen zijn on dertussen al toe aan hun eerste opknapbeurt en verder is het le ven in Kethel ook ingrijpend ver anderd. Kapper Piet geniet van zijn rust, Oliebol is uit het ge zichtsveld verdwenen en Hannes Kippedrol is aïjaren dood. De gewezen jeugd tracht het ver leden met regelmatige bijeen komsten echter levend te hou-; den. De aanleiding voor de ont moetingen van nu is eigenlijk minder plaatsgebonden, maar- muziek blijkt voor veel mensen toch een onlosmakelijk onder deel te vormen van hun jeugdher inneringen. Dat valt in ieder ge val op te maken uit de belangstel ling voor de nostalgische optre dens in buurthuis 't Schooltje aan de Perenlaan. Deze concerten worden georgani seerd door de vereniging Back To Music, die vooral steunt op de in breng van de voormalige Kethé- laars Willem en Hilda Giessel- bach en Hans Pieters. Bij eerdere evenementen lieten zij de jaren zestig herleven met optredens van onder meer Rob Hoeke, Ar- mand, Frans Krassenburg en The Shoes. Bij het laatste optreden moest Back To Music zelfs het bordje 'uitverkocht' te voorschijn toveren. Maar verwachting stroomt het zaaltje van de wijk- en bewoners vereniging Tuindorp ook zater dag helemaal vol voor een optre den van Kaz Lux. Smaken ver schillen, maar bij veel liefhebbers van de Nederbeat staat het karak teristieke hoge stemgeluid van de zanger van het legendarische Brainboxmet stip genoteerd. Sin- gletjes als Virgin', 'Smile', 'Dark Rose' en 'Summertime' schalden twintig jaar geleden veelvuldig door de tienerkamers. Lux, die destijds musiceerde met Jan Akkerman en Pierre van der Linden, heeft beloofd dat hij za terdag een aantal van zijn oude hits opnieuw ten gehorëzal bren gen. Hij vult zijn programma aan met eigentijds werk. Onlangs bracht Lux 'Instructions' uit, een cd die in de vakpers opvallend goede kritieken kreeg. Het optreden van Kaz Lux begint zaterdag 15 juni om 20 uur. 't Schooltje is te vinden aan de Pe renlaan 5 in Schiedam-Kethel. Schiedam Lang voordat mr, Wil Boonstra in Schiedam aan de'- slag ging als coördinator van de strijd tegen de Mekï ne criminalteit en het bureau Halt voor alternatieve^ straffen opzette, kende de jeneverstad reeds het? principe van de straf zonder boete of hechtenis;'.; Toon van Weel bericht daarover in Scyedam, het tijd schrift van de historische vereniging. f In een lang en doorwrocht artikel over de straff rechtspleging in Schiedam tussen 1700 en 1811 haaVU Van Weel de lotgevallen aan van een zekere Pi eter.* van der Plaats, door het stadsbestuur aangesteld ais« beëdigd makelaar. j/T** Deze ging zich op zekere dag le buiten aan de drank-; en verscheen in kennelijke staat in de Korenbeurs^ waar hij lasterlijke en sediteuse taal' uitsloeg. Datj beviel de aanwezigen maar matig. Ze eisten dat Van" der Plaats op zijn nummer zou worden gezet. HptJ stadsbestuur schorste hem daarop zes weken als ma?v kei aar. Hij moest het bordje van zijn gevel verwijd^;' ren en dat inleveren op het stadhuis. Na afloop vaiï? de straftijd kon hij het weer ophalen. Niet iedereen die buiten de orde trad kwam er in diejj dagen even genadiglijk vanaf. Van Weel haalt ooku voorbeelden aan van lijfelijk gestrafte" misdadigers.-j De methoden varieerden van ranselen tot ophan-M ging aan een katrol, in ernstige gevallen wilde ook wel overgaan tot het afhakken van ledematen. -i !a In het meinummer besteedt Scyedam verder aan*? dacht aan de voormalige bewoners van het Nieuw- sticht en aan de traditie van het gildezilver, siervoor-!' werpen die de plaatselijke gilden als statussymbool"; gebruikten. Sjef Jansen dook in de archieven van de? gemeente om de herkomst uit te zoeken van de twe$ gildebekers die het Stedelijk Museum onlnags tem geschenke kreeg. Losse nummers van Scyedam zijn voor ƒ4,75 ver;'' krijgbaar bij de Sehiedamse boekhandel. Burgemeester Scheeres heeft gistermiddag de 60-jër? rige Jan Beers de gouden ere-medaille verbonden^ aan de Orde van Oranje Nassau opgespeld. Beers? was bijna veertig jaar in dienst bij het Schiedam^ bedrijf Stork-Wartsila Diesel en maakte gebruik viana de S.U.M.-regeling. Met de zomervakantie voor de deur blijkt er ondu'Lp delijkheid te bestaan omtrent de mogelijkheid vanR de schoolvakantie af te wijken. Dat althans ervaartv de Dienst Educatie bij de gemeente. Veel mense-nj denken dat hun kinderen recht hebben op een aanr2 tal snipperdagen per schooljaar en plannen daarom? een vakantie in het goedkopere voorseizoen of gaans voor langere tijd op vakantie. Dat is echter alleen fljj» bijzondere gevallen mogelijk en daar heeft men toe^ stemming van de schooldirectie voor nodig, De gek meente adviseert dan ook dergelijke verzoeken, on^ teleurstelingen te voorkomen, bijtijds bij de scholen; in te dienen. V s*! Vlaardingen De spreekuren die in het Turks Centrum worden ge^ houden, komen in de maanden juli en augustus tg vervallen. Voor dringende gevallen kan men zich: wenden tot het team van Steunpunt Dienstverlening; Migranten Vlaardingen (4355570) in het kantoor aap!, de Oosthavenkade. In september worden de spreek?' uren weer hervat. CV In verband met reconstructiewerkzaamheden is kruising Churchillsingel/Amsterdamlaan/Lepelaar" singel vanaf donderdag 13 juni tot ongeveer 12 ju$ voor alle verkeer afgesloten. Om opstoppingen te- voorkomen is de busbaan Parijslaan/Korhoenlaan gedurende de werkzaamheden voor alle verkeer in beide richtingen opengesteld. Ook bus 52 van de RET wordt omgeleid en volgt de route van Ifjn 56 via de Olmendreef. De omleidingsroutes worden met borden aangege ven. De parkeergarage en het winkelcentrum de Lo per-Noord zijn uitsluitend te bereiken via de Hulk en Churchillsingel. >n Sinds kort gaat er bij de Vlaardingse bakkers Wim Scholtes, Jacques Herweijer en Frans Hazenberg een nieuw brood over de toonbank: de Zonnestoet. Van elke stoet wordt twintig cent afgedragen aan de Nationale Vereniging De Zonnebloem. De totale op brengst wordt gebruikt om speciale bedden aan te schaffen, die de Zonnebloem nodig heeft bij onj- spanningsmiddagen, dagboottochten en winkeida- gen. Ook in Vlaardingen wordt van 16 tot en met 29 juni de jaarlijkse Anjeractie gehouden. Gedurende de twee weken zal in alle wijken een huis-aan-huiseollecte worden gehouden ten bate van het Anjerfonds. - Maassluis Burgemeester Van Es heeft gisteren in de hurgérS zaal van het stadhuis N.F. Westerbaan geïnstalleerd» als plaatsvervangend korpschef bij de politie.J^es terbaan was al bij de gemeentepolitie van Maassluii werkzaam in de functie van cehf uitvoerende diens en vervangt H. de Jong, die gebruik maakt van de re geling vervroegd Vrijwillig Uitstromen. De Jong was naast plaatsvervangend korpschef te vens werkzaam als hoofdinspecteur en krijgt vrijdag 14 juni door de burgemeester een openbare receptij in de foyer van het stadhuis aangeboden. Maasland Het vijftiende dorpsfeest dat afgelopen weekeindje in Maasland werd gevierd en waarvan de opbrengst is bestemd voor een goed-doel, is een geslaagd eve nement geworden. i De drie sport- en speldagen, met als hoogtepunt de activiteiten op zaterdag, leverden zelfs een recordbe drag op. Vorig jaar dacht men met de netto opbrengst van 60.000 gulden het hoogtepunt te hebben bereikf, maar dit keer werd er zelfs duizend gulden meer op gehaald. De opbrengst komt dit jaar ten goede aan de stichting Orion.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2