Waterweg 9 Broersvest wil rem op horeca Boze bewoners wijken niet voor nieuwbouw Popoverleg heeft dan toch eigen oefenruimte Onrust in bibliotheek na uitlatingen Bakker Vlaardingen bekijkt opvang spijbelaars Winkeliers en bewoners zijn overlast beu ZWEMVIERDAAGSE L MÉ® W:mk Schiedam-Zuid wil filiaal niet kwijt WÊFdl f «ifH Voormalig cultuurwethouder 'drumt' onderkomen in gebruik Veel ergernis door verkeer Drank oorzaak van botsingen Jongen (12) mishandeld Opvangkamp woonwagens Autodieven druk bezig I Rotterdams Dagblad Maandag 17 juni 1991 ppoor Peter de Lange TSeWedam - Met zijn uitlatin- 'gen dat een nieuwe bibliotheek - opjfï'et Stadserf consequenties '-heeft voor de filialen in de wij- jrgn heeft PvdA-fractievoorzit- Hans Bakker grote onrust Veroorzaakt. •^oor het bibliotheekpersoneel - ziet de toekomst er opeens min- ifef- rooskleurig uit en in Schie- dam-Zuid vraagt de bewoners- vereniging zich verbouwereerd .-"jaf of Bakker van Lotje getikt is. «De bewonersvereniging zou sluiting van het bibliotheekfili- aal aan de Leliestraat „een ader- \lating" vinden. Jan Schipper, k bibliotheekdirecteur ad-inte- sr-nm, vreest „verarming van het K culturele voorzieningenni- ^veau". jakker deed zijn omstreden uit- l spraken in een interview in De - "Havenloods. Hij zei dat de nood- Jzaak van een politieke keuze ■tussen één grote centrale biblio- 'th§$k of verscheidene kleinere ."vestigingen snel naderbij komt *AHebéi is onbetaalbaar, gezien jteSöge kosten van de nieuw te «bouwen bibliotheek op het Stad ie#) 'f Jan Schipper maakt uit Bakkers ^woorden op dat de bieb wel kan >Öuiten naar de gevraagde bud getverhoging. De bibliotheek zit ^straks in een pand dat veel ^duurder is dan dé huidige cen trale aan de Lange Haven, zon der dat de gemeente bijspringt 'om die extra kosten op te van gen. Dat betekent dat Schipper op andere uitgaven zal moeten bezuinigingen. Sluiten Bakker denkt dat dat het beste kan door een of meer filialen te [j sluiten. Schipper is daar fel op tegen. Snoeien in andere uitga ven ziet hij ook niet zitten. De i bibliotheek staat voor een on- h mogelijke keus, maakt de waar nemend directeur duidelijk. De alternatieven zijn vermindering van personeel of bezuinigen op -de aanschaf van boeken en pla ten. Aan die mogelijkheden wil 'hy niet eens denken. Dan toch .maar een filiaal opofferen?1 v Schipper: „Maar welk dan? Nieuwland kan niet, de gemeen te gaat daar op grote schaal aan stadsvernieuwing doen en wii de sociaal-culturele voorzienin gen tenminste op het zelfde peil handhaven. Zuid kan ook niet, dan verlies je een groot aantal lezers, die komen heus niet he lemaal naar het Stadserf. Noord, in de Blauwe Brug, staat niet eens ter discussie. Blijft over Oost, een heel klein filiaal met beperkte openingsuren. Dat le vert nauwelijks besparingen op" Schipper wil juist méér geld. Anders komt de biblio- th eek in grote problemen." Hans Bakker vindt twee goed voorziene bibliotheken (Noord en Stadserf) vo'doende. Daar mee mag Schiedam zijn handen stijf dichtknijpen, zegt dePvdA- 'er. Het gat dat in de wijken valt kan worden opgevuld door een bibliobus. De opschudding over het inter view verbaast Bakker nogal. „De fractie heeft al een jaar ge leden een lijstje gemaakt met mogelijkheden waar op oud be leid bezuinigd kan worden om 'nieuw beleid te betalen. Sluiting van bibliotheekvestigingen stond daar toen ook op. Het geld om de nieuwbouw op het Stad serf te betalen moet toch ergens vandaan komen?" Losse ideeën Overigens maakt Bakker duide lijk dat het om losse ideeën gaat, niet om vaste voornemens. Mis schien worden er wel heel ande re voorzieningen opgeofferd, en blijven de bibliotheken intact. Hoewel, die kans is niet zo groot, moet Bakker toegeven. In het kader van de Tussenbalans zal ook Schiedam fors moeten gaan snijden in de uitgaven. En bibliotheken, zegt Bakker, zijn geen heiligdommen. Toen onlangs in Vlaardingen de sluiting van twee bibliotheekfi lialen aan de orde was, riepen de tegenstanders dat de gemeente maar moest bezuinigen op „prestige-objecten" zoals een nieuwe parkeergarage. De be wonersvereniging in Schiedam- Zuid gaat op dezelfde toer. De BVSZ maant Bakker „niet zo snobistisch te doen over die maffe cultüurtempels óp het Stadserf'. Goede wijkvoorzie- ningen vindt de vereniging veel belangrijker. - °T ■*- Waartfingen - Voor Vlaardingse spijbelaars komt er mogelijk een opvangproject. Momenteel wordt onderzocht of het nut heeft zo'n project te starten. Nu nogworden veelvuldig spijbe- IendeVlaardingse leerlingen ver wezen naar Schiedam en Maas sluis. In Schiedam wordt gewerkt met een 'onderwijs-inhaal-pro- ject' (voorheen opvangproject voor. schooiverzuimers). Voor wat Maassluis betreft bestaat er een hechte samenwerking met het christelijke vormingscentrum De Maaskant, dat voor opvang en be geleiding van vroegtijdige school verlaters zorgt. Datgebeurt onder meer middels aangepaste cursus sen. het tot een opvangproject komt zal ook worden bekeken uf gjjit het midden van de scholen een 'trekker' voor het project moet komen. Aan het onderzoek zelf werken de ieerplicht-ambte- 'paar van de gemeente "Vlaardin gen en het Onderwijsvoorrangs- gebied Vlaardingen samen. .Het onderzoek in Vlaardingen naar schooluitval en schoolver zuim, waarbij alle scholen voor voortgezet onderwijs zijn betrok ken, kan ook leiden tot de conclu sie dat het verstandiger is nauwer samen te werken met Maassluis, maar vooral met Schiedam. Er zijn al meerdere intiatieven ontplooid in Vlaardingen vooron der meer een betere registratie van spijbelaars, flexibeler leerwe gen en nauwere samenwerking met jeugdhulpverlening. In een ambtelijke notitie over de problematiek wordt gesignaleerd dat het belangrijk is dat vroegtij dig de kans op uitval wordt waar genomen. Dan kunnen er met de betrokken leerling afspraken worden gemaakt over een afge ronde schoolopleiding met de kans op vervolgopleiding en een arbeidsplaats. Er wordt ook bekeken of er ge start moet worden met een Werk groep Uitvoering Leerplichtwet. Die zou preventief werkend be leid moeten ontwikkelen om te voorkomen dat leerlingen vroeg tijdig de school verlaten. Ingezonden mededeling RECTIFICATIE 24 - 27 juni 1991 START VOORVERKOOP: VANAF 3 JUNI t/m 23 JUNI 1991 TOEGANGSPRIJZEN: ƒ6.-groepen (10 peis.) 7.- individueel ^0" 8.- na voorverkoop Kolpabad Broekweg 91 Vlaardingen 010-4345165 Schiedam - Met wettelijke maat regelen moet de gemeente een emde maken aan de ongebreidel de uitbreiding van de horeca m de binnenstad. Deze aanbeveling heeft woordvoerder J.C. den Uijl namens de bewoners en de win keliers van de Broersvest tijdens een commissievergadering Alge mene Zaken gedaan. De betrok kenen zijn fel gekant tegen de vestiging van een nieuw café aan de winkelstraat. De aanleiding voor de protesten vormt de aanvraag van Alain Breugelmans. Deze exploitant van speelautomaten is op dit mo ment reeds de huisbaas van on der meer de Sportarcade, café 't Paard en restaurant Arcobaleno. Volgens de winkeliers zoekt Breugelmans in het pand van bloemist De Rouw aan de Broers vest in de eerste plaats een nieuw afzetpunt voor zijn gokkasten. De komst van de nieuwe uitspan ning is volgens de winkeliers in strijd met de tussen de midden stand en de gemeente gemaakte afspraken. In het verleden wer den winkeliers naar de Broers vest gelokt met de belofte, dat het gebied tussen de Passage en de Hema één gesloten winkelfront zou blijven. Tot hun leedwezen zien de winke liers dat de horeca steeds meer bressen m de winkelstraat slaat. „Ik heb het gevoel dat de ge meente de aanvragen alleen aan de formele criteria toetst," vertel de Den Uijl, die zijn mening bin nenkort gaat herhalen op een hoorzitting over de aanvraag. „In de praktijk blijkt dat de gemeen te de vestiging van horeca-gele- genheden nauwelijks kan tegen houden. Het wordt tijd dat de ge meente naar deze zaak kijkt, an ders gaan de horeca-onderne- mers het beleid bepalen." Burgemeester Reinier Scheeres stelde dat de plaatselijke over heid wel degelijk mogelijkheden heeft om de horeca te reguleren Naast het bestemmingsplan moe ten ondernemeis voldoen aan de eisen van de drank- en horecawet. Als een ondernemer niet aan de voorwaarden voldoet, leidt dit in eerste instantie tot een scherpere politiecontrole. In de praktijk is het al verschillende keren ge beurd dat we een zaak hebben ge sloten." Volgens bewoners Den Uijl schort er echter het nodige aan de con trole. „De gemeente ziet de grote omloop als het toekomstige win kelcentrum, maar op dit circuit bevinden zich nu al zestig horeca gelegenheden. In de praktijk le vert dit vaak een rommeltje op. Veel bewoners klagen over ver nielingen, stank en geluidsover last. Wij zijn met tegen de horeca, maar ik denk dat de gemeente reeds voor de opening van een zaak moet stilstaan bij de gevol gen." Verschillende commissieleden toonden zich gevoelig voor de klachten Zowel het CDA als de WD eisten meer gnp op de ont wikkelingen m de caféwereld. „Het zou natuurlijk zonde zijn als er na de opknapbeurt van het cen trum alleen nog maar horeca aan de grote omloop zit," oordeelde VVD'er Wil van Wijk. „Er moeten duidelijke afspraken komen over wat we wel en juist met willen," vulde Ton Seis (CDA) aan. Ook D66 wil dat het gemeentebestuur meer doet dan het behandelingen van individuele aanvragen. „Het is zaak dat er een integraal beleid wordt ontwikkeld." Volgens Reinier Scheeres biedt Jiet aanscherpen van het bestem mingsplan mogelijkheden om de horeca te beteugelen. „In het be stemmingsplan zijn cafés en win kels nu gelijk. Door onderscheid te maken kunnen we de horeca beteugelen, maar het is de vraag of het wenselijk is om een al te ge detailleerd bestemmingsplan ontwerpen. Dat kan ook uitgroei en tot een blok aan ons been." Vrijdagmiddag gingen de wijkbewoners tot actie over. Met het raambiljetten en ophangen spandoeken protesteerden ze het besluit ,>M<ï 1 van Patrimonium, om 59 woningen te slopen om er premiekoop woningen voor In de plaats te zetten. Foto Fotobureau Roel Dijkstra Door Sander Sonnemans Vlaardingen De bewoners van het blok woningen gelegen tus sen de Hennëtte Roland Holst- straat, Brederostraat, Huygens- straat en de Vondelstraat in Vlaardingen, zijn woedend op wo ningbouwvereniging Patrimoni um. Patrimonium heeft besloten om die 59 goedkope huurwonin gen te slopen en te vervangen door premiekoopwoningen. Om hun ongenoegen over het in hun ogen 'belachelijke' besluit te uiten is men vrijdag tot actie overgegaan, 'Geen sloop voor koop-' valt er te lezen op de raam biljetten die her en der tegen de ruiten zijn geplakt. En om het verzet nog duidelijker te etaleren zijn er vrijdagmiddag in de wijk enorme spandoeken opgehan gen. „Slopen is absoluut niet nodig," stelt Frans van der Tuijn, voorzit ter van de bewonerscommissie, getergd vast. „Patrimonium heeft een bureau ingeschakeld om te onderzoeken of renovatie voor die 59 woningen een haalbare kaart is. Naar aanleiding van het rapport heeft de woningbouwver eniging, zonder de betrokken be woners te informeren en op de hoogte te stellen, besloten tot sloop over te gaan. Belachelijk," uit hij zijn ongenoegen. „Men heeft bewust de kosten te hoog opgevoerd ten nadele van die woningen. Alleen maar om ze plat te kunnen gooien. En wat wil men er voor in de plaats neerzet ten? Premiekoopwoningen. Voor de meeste huidige bewoners is dat financieel niet haalbaar, dus die zullen dan wel naar een ande re sloopbuurt worden gestuurd." Ongerief Al jaren klagen de huurders van de in 1947 gebouwde woningen over geluidsoverlast, tocht en vocht, zonder dat er ook maar iets aan werd gedaan. De oorzaak van al hei ongerief is volgens Van der Tuijn achterstallig onderhoud. De bewonerscommissie liet het er vorig jaar niet bij zitten en hield een enquête onder de buurtbewo ners. Het klachtenpakket werd in september bij Patrimonium op kantoor gedeponeerd en prompt kreeg men te horen dat er een technisch onderzoek gaande was. De conclusie is inmiddels over duidelijk: sloop. De bewoners ontwikkelden daar op een variant waarin werd aan getoond dat de 'sloopwoningen' behouden konden blijven, en met een investering -van 92.000 gul- dep zelfs in de toekomst goed ver huurbaar zouden zijn. Volgens Patrimonium betekende dat een exploitatietekort van 1,8 miljoen. De woningbouwcorporatie wees het idee resoluut van de hand. De huurprijs van de grote en goedkope woningen waarin grote gezinnen met een laag inkomen zijn gehuisvest, zou zelfs na een door de bewoners voorgestelde grote onderhoudsbeurt, hetzelfde blijven, maar ook daar ging 'PW' (Patrimonium Woningen) niet op in. „PW blijft gewoon irritant hals starrig," zegt Van der Tuijn. Ze blijven bij de renovatie van 52 wo ningen, groot onderhoud van 27 woningen en de sloop van 59 pan den in de buurt. De berekeningen die ze ons voorschotelen, ramme len aan alle kanten. Volgens de kostenplaatjes die we door een aannemer en een architect heb ben laten maken, kan hei alle maal veel goedkoper. Pikken Maar wat doen ze? Ze zijn bij hun berekeningen uitgegaan van ab surde vernieuwingen in de hui zen, waardoor de kosten vanzelf veel te hoog worden. Dat kunnen we toch niet pikken? Men. is bang dat als de oude wo ningen blijven staan, de meer draagkrachtige gezinnen Vlaar dingen uittrekken. Dat is larie koek. Als ze ook die 59 woningen gewoon een relatief weinig kos tende groot-onderhoudsbeurt ge ven, blijft in deze wijk het stede lijke beëd gehandhaafd. Moet je eens zien hoe mooi het dan wordt." Door Wessel Penning Schiedam - Het heeft een jaar of tien en drie wethouders van Cul tuur geduurd, maar het doel is toch bereikt. Het Popoverleg Schiedam heeft een eigen oefen ruimte. Herman Posthoorn, de eerste wethouder die zich ooit met deze zaak bezighield, kon gisteren al drummend de nieuwe voorziening officieel in gebruik nemen. Achter het drumstel had het Po poverleg eigenlijk liever de zit tende cultuur-wethouder Zijde veld gezien. Maar deze kon zich gisteren niet vrijmaken, evenmin als de voormalige wethouder van cultuur Hafkamp. Posthoorn kwam „eigenlijk als invaller" wel opdraven bij het pand aan de Eduard van Beinumlaan in Groe- noord. Daar, ingeklemd tussen fiats en de islamitische basisschool El Furkan, in een voormalig kleuter schoolgebouw, heeft het Popover leg haar oefenruimte ingericht. Gijs van Rij van het eind jaren ze ventig gestarte 'Popoverleg Schiedam': „Eindelijk kunnen we hier nu terecht, We hebben de sleutel al sinds 1987." Sinds Ï987? Van Rij lacht. Het blijkt dat ook de gemeente het gebouw toen al had voorbestemd als onderko men voor het Popoverleg. Het zoeken was alleen nog naar een juridische regeling waarin 'het verhuren' zou passen. Drie jaar was uiteindelijk nodig om een op lossing te vinden. „We hebben het gebouw nu officieel in 'bruik leen om niet'," aldus Van Rij. „We hoeven geen huur te betalen, maar moeten wel zorgdragen voor het onderhoud en andere lasten." Zo lijkt alles nu vdan toch defini tief, een jaar of tien nadat toen malig wethouder Posthoorn zich voor het eerst over de zaak boog. „Ik schaam me wel een beetje," zei hij, hoewel hij voor dat soort gevoelens in dit geval zeker niet de eerst aangewezene is. „Het probleem van de gemeente is dat ze altijd iets te veel 'op safe' spe len." „Ik denk dat jullie met de term Popoverleg de boel onbewust wat misleid hebben. Misschien was 'Popstudio' iets effectiever ge weest," zei hij verder. Een klacht Overigens kreeg de gemeente tot nu toe pas één keer een klacht over geluidsoverlast vanuit het De oefenruimte voor de Schiedamse popgroepen is officieel in gebruik genomen. Hetgeen uiteraard met muziek gebeurde. Foto Fbtobureau Roel Dijkstra voormalige kleuterschoolge bouw. Maar dat was - vreemd ge noeg - nog tijdens de verbouwing, toen daar nog geen enkele band speelde. „Waarschijnlijk een be woner die ons hier liever niet ziet komen," aldus Van Rij. Hij kan andere omwonenden geruststel len Tijdens de verbouwing is de oefenruimte afdoende geïsoleerd. En 's nachts zal nooit geoefend worden. Vooralsnog zullen acht bands ge bruik maken van de oefenruimte, die persé niet voor optredens mag worden gebruikt. Volgens het 'Popoverleg' kunnen ze - voor vijfendertig gulden per dagdeel - dan gebruik maken van een per fecte accommodatie, oftewel „de Rolls Royce van de oefenruimtes, weer eens wat anders dan een vochtige kelder." Het liefst zou het Popoverleg nog veel meer bands gebruik laten maken van het gebouw. Maar op dit moment heeft Van Rij een wachtlijst moeten aanleggen. We gens een gebrek aan vrijwilligers. Van Rij: „We hebben beheerders nodig om op de boei te letten. Met de huidige mankracht kunnen we alleen op de avonden van maan dag, dinsdag, woensdag en don derdag en op zaterdagmiddag open zijn." Zonder toezicht is hij bang voor misstanden. In Rotterdam wer den onlangs nog vernielingen aangericht in onbeheerde oefen ruimtes en diefstal is daar ook geen onbekend fenomeen. Van R\j: „Iemand moet opletten. En alleen leden mogen worden toe gelaten. Want we moeten er wel zeker van zijn dat 'die willekeuri ge goser, die daar met dat drum stel naar buiten loopt' geen dief is." Vrijwilligers-in-spé voor werk zaamheden bij het Popoverleg kunnen zich aanmelden bij Gijs van Rij. Zijn telefoonnummer: 4264607. Vlaardingen - Vlaardingers erge ren zich wat het verkeer in de stad betreft vooral aan parkeero verlast, te hoge snelheden in de woonomgeving en slechte bereik baarheid van bepaalde plaatsen als gevolg van het Verkeerscircu latieplan. Onder meer over deze punten werd geklaagd tijdens het verkeersspreekuur dat inmiddels drie keer door de gemeente is ge houden. Ongeveer 43 mensen hebben ge reageerd op de aankondiging van het verkeersspreekuur, een uit vloeisel van het plan Vlaardingen Verkeersveiliger. Verdere klach ten betreffen onder meer onvei ligheid door groenvoorzieningen, verkeerslichtenregelingen, hin derlijk gedrag van fietsers en bromfietsers en onduidelijke of ontbrekende bebording. De klachten hebben inmiddels geleid tot onder meer het aanleg gen van verkeersdrempels, het plaatsen van borden en het geven van uitleg over bepaalde zaken. In het kader van de actie is in april 160 maal gewaarschuwd voor te hard rijden. In mei heb ben nogeens 95 maal automobilis ten een brief over te hard rijden thuisgestuurd gekregen. Deze maand wordt op 21 publex- borden gewerkt met het affiche '50 de uiterste limiet1. Eerder zijn al stickers en posters uitgedeeld. Alle Vlaardingse scholen zijn ver zocht aandacht te besteden aan de actie. De uitvoerders van Vlaardingen Verkeersveiliger staan op 29 juni op het eerste Vlaardingse zomerfestival. Vlaardingen - Drankgebruik is de oorzaak van een aanrijding waarbij zondagavond op rijksweg 20 twee auto's ernstig werden be schadigd. Bij een van de bestuur ders, een 26-jarige Vlaardinger, wees de ademanalyse een alco holpromillage van 2,25 uit. De man beschikte bovendien niet overeen rijbewijs. Voordat op het politiebureau pro ces-verbaal werd opgemaakt, moest de man in het Holyzieken- huis worden behandeld voor en kele lichte verwondingen die hij bij de botsing had opgelopen. Vrijdag constateerde de politie ook al alcoholgebruik bij een 47- jarige automobilist die.betrokken was bij een aanrijding. Vlaardingen - Een 12-jarige jon gen uit Schiedam is vrijdagavond rond half negen door een groepje jongeren om nog onbekende re denen op het SchravendijkpJein in Vlaardingen mishandeld. Hij liep een gekneusd rechter dij been en letsel aan rijn neus op. De politie is op zoek gegaan naar de daders. Vlaardingen - Op de hoek van de Haringbuisweg en de Maassluis- sedijk in Vlaardingen komt een opvangkamp voor woonwagens. Het is bedoeld voor de trekkende woonwagenbewoners die nu nog bij tijd en wijle aan de Water sportweg of achter het Aral- pompstation aan de Marathon- weg staan. Het grasland aan de Watersport weg is bedoeld voor dagrecreatie, 's Nachts mag men er niet staan. Dat betekent dat woonwagenbe woners een andere, tijdelijke plek moeten worden gewezen, in af wachting van bepaalde procedu res. De Woonwagenwet schrijft dit voor. Het is niet de bedoeling dat het opvangkamp het karakter van een woonwagencentmm krijgt. M-M Vlaardingen - Op enkele plaatsen in Vlaardingen zijn dit weekeinde autodieven actief geweest. Zater dagmorgen werd vanaf een par keerplaats aan de Acaciadreef een witte Nissan Sunny (RP-01- JL) gestolen en eerder al ver dween aan de Spechtlaan een": Opel Kadett, Deze laatste auto is later in Den Haag teruggevon den. Aan de Surinamesingel is nog ge probeerd een auto te stelen. Dat lukte niet, waarna slechts een zonnebril werd meegenomen. Uit auto's aan de Wielewaalstraat en de Maratbonweg is ook een en an der gestolen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1