15' Slanke Wi l ma is nu dik tevreden Studenten onderzoeken Slavenburg op milieu Loket Lijnclub laat vrouwen én mannen afvallen door veel én verstandig te eten Schiedam Adviescommissie voor homo- beleid Fietstocht Midden-Delfland 'Andere markt' over kinderen iücrieravondconcert ^egafsl uiting ^posities in stadhuis EGA-tijnclub in Schiedam, Maassluis en Vlaardingen Helse machine 'Wij maken de klanten attent op schadelijkheid van materialen' Rotterdams Dagblad Woensdag 19 juni 1991 De uitnodiging was in keunge, ambtelijke taal .vervat. Of we ons die morgen maar om kwart over %egen wilden melden bij het Gemeentelijk Wo ningbedrijf. We hadden geen bezwaar en we stoorden ons ook niet aan de strenge laatste zin dieons er zonder omwegen op wees dat we ons op de exact opgegeven tijd dienden te melden bij het desbetreffende loket. Anders, zelfs al waren we maar een paar minuten te laat, zouden we niet te yoord worden |estaan en een nieuwe afspraak 'moeten maken. fij houden wei van die duidelijkheid. Kloek de koe bij de horens vatten, dat spreekt ons aan. Het «omngbednjf was een gemeentelijke dienst naar ons hart, ze meenden we te mogen concluderen febevonden ons als goede burgers vijf minuten voor het afgesproken tijdstip bij het loket. Dat er nergens enige bedrijvigheid viel te bespeuren en dus niemand werd geholpen, maakte ons niet ongerust Immers, de brief met de uitnodiging hadduidetyke taal gesproken. Kwart over negen was kwart over negen. Tot onze lichte verbazing gebeurde er om kwart over negen niets. Geen nijvere ambtenaar, voort snellend met een stapel papieren onder de arm, nodigde ons uit aan het loket. Geen strenge amb tenares die ons erop wees dat Ons Uur was aange broken. Niets van dat alles. Het loket bleefieeg. Daardoor raakten we ietwat geprikkeld. Gelukkig bemerkte een ambtenaar die toevallig om vijf voor half tien het loket passeerde, dat we in de vachtruimte zaten. Op de vraag of we een af spraak hadden, meldden we met een kritische on dertoon dat we om kwart over negen al werden •verwacht De man fronste geïrriteerd zijn wenk brauwen en gebood ons bits, zonder ons een blik waardig te gunnen, een momentje te wachten. ^laar we hadden een afspraak om kwart over ne gen," probeerden we nog. Zonder te luisteren beende de lokettist weg. Zo dat we pas om half tien door een vriendelijke die nares, dat moet gezegd, van de gemeente in een apart hokje te woord werden gestaan. Binnen vijf ftünuten waren we klaar. Gelukkig nam de parkeerwachter het niet zo nauw met de tijd. Want de tijdsaanduiding op de parkeermeter gaf aan dat de toegestane parkeer tijd van een kwartier flink was overschreden. Maar* misschien liep de parkeerwachter net zo 'hard' als de ambtenaar van het woningbedrijf. JjanderSonnemans Met de instelling van een adviescommissie wil de ge meente Schiedam discriminatie van homoseksuelen êh lesbische vrouwen voorkomen en de positie van deze groepen in de samenleving verbeteren. De commissie, die dinsdag 25 juni wordt geïnstal leerd door wethouder Hans van Kleef, krijgt tot taak bet gemeentebestuur te adviseren. Het instellen van commissie gebeurt op verzoek van de PvdA. Die h van mening dat de tolerantie ten aanzien van ho mo's en lesbiennes weliswaar is toegenomen, maar dat homoseksueel gedrag nog steeds weerstand op roept Dit zou in de praktijk tot discriminatie leiden. Rond de installatie vinden verschillende activiteiten plaats. In het stadskantoor is tot en met 28 juni een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van de homo-beweging in Nederland. In het Filmhuis aan de Nieuwstraat wordt donderdagavond 20 juni (20.30 uur) Prick up your ears vertoond, een film van Step hen Frears over de homoseksuele schrijver Joe Or- ton. Woensdag 26 juni organiseert vrouwenhuis Bar- rijta een thema-avond voor lesbische vrouwen (20.00 uur) en donderdag 27 juni is er een lezing in het Pas sagetheater van professor R. Tielman van de Utrechtse universiteit, vakgroep homo-studies (19.45 uur). Pietsiiefliebbers die van afwisselende landschappen Mtlen genieten kunnen zaterdag 22 juni hun hart ophalen. Tussen 10,00 en 14 30 uur kunnen de fiet sers vanaf het VW-kanloor aan de Koemarkt ver trekken voor de fietstocht Midden-Delfland. Men lun kiezen uit de afstanden van 25 en 50 kilometer £0 betaalt voor deelname twee gulden. Voor dat be fog ontvangt men een routebeschrijving en na af- I loop een herinnenng. Ook de VWs in Vlaardingen, Maassluis en Delft fungeren als startplaats, terwijl men tevens bij het rintoor van het recreatieschap aan de Zuidbuurt 85 gaardingen op de fiets kan stappen. Vlaardingen öe Andere Markt van het COS Nieuwe Waterweg foord die zaterdag 29 juni tussen 12.00 en 16.00 uur •P het Liesveld wordt gehouden, staat dit keer in het «ken van de straatkinderen en wordt onder andere georganiseerd door het Rode kruis, Unicef, Amnesty jtemational, VTA en Vluchtelingenwerk. een fototentoonstelling en diverse affiches (ördt de aandacht gevraagd voor straatkinderen, feiwyl de ouders zich over deze materie buigen, junnen de kinderen straattekenen en spelen mei fózen, lappen en andere gebruiksvoorwerpen. Voor Öle deelnemertjes staat limonade klaar. kapel van Orgelcentrum Midden-Delfland aan kWiJJemsoordseweg 3 te Schipluiden geeft Ronald te Jong uit Zoetermeer op zaterdag 29 juni een or- lelconcert. De orgeüoods die iets ten noorden van Gaardingen naast kwekenj Holy ligt, biedt plaats ruim 300 belangstellenden. Een toegangskaartje 'Mr het concert dat om 20.00 uur begint, kost vijf jjaden. De koffie is gratis. jverband met bailastwerkzaamheden is de Oude «venbrug in de nacht van woensdag 19 op donder- juni tussen halfeen en zes uur voor alle ver ier afgesloten Maassluis ^tsdijke kunstenaars krijgen voortaan de gele- ™eid hun werk te exposeren in het stadhuis. On- er leiding van wethouder LA Snoeck-Schuller ^n werkgroep jaarlijks een schema op voor de J het stadhuis te houden tentoonstellingen. Doel- Piiöïg is per jaai drie a viei plaatselijke kunste- in huis te halen. Redactie Vfaterweg: Jan Boofster Ben van Haren Peter de Lange Carel van der Velden Brede Haven straat 6 Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Jan Booister Vlaardingen - Ze worstelde dapper met citroen- en sherryku- ren, verhongerde bijna door Modifast, dat smakeloze astro- nautenvoer, en Pondoral, ook al zo'n verschrikkelijk nuldieet. Zeker, in ai haar standvastigheid viel ze een keer 23 kilo af, ma<r na enige tijd zat het er allemaal weer aan. En muurvast, zo leek het. Wilma Olfers is nu 30 kilo afgeval len En ze is er soms nog verbaasd over Want ze viel af door. te eten De Vlaardingse lijnt bij de EGA. vOi de Eerste Goudse Afslank- en Begeieidmgsclub, een organisa tie die m heel Nederland actief is en sinds kort ook in Belgie. Elke week gaat ze trouw naar het ge bouwtje aan de Floreslaan op nummer 41 in Vlaardingen om weer een week van eten te bespre ken. En ze is dik tevreden. „Ik ben een ander mens," verzekert ze met de hand op het hart „Ik doe weer van alles Ik functioneer weer." Toen Wihna Olfers werd verteld dat ze zou afvallen door te eten, tikte ze met een wijsvinger op haar voorhoofd. „Ik zei: ik afval len? Hier? Onmogelijk! Ik eet nu al bijna niets, dus waarom zou ik afvallen door wel te gaan eten7" Maar ze het zich toch maar weer overhalen En na de eerste week waren er al Vh. kilo af. Ze kon haar ogen én de weegschaal met geloven. Wilma Olfers pakt een paar kleu renfoto's waarop ze staat op een boot Ze is er een mollig type op, gezellig ook. Maar dat was uiter lijk vertoon, schijn. Van bmnen was ze totaal iemand anders „Je hebt geen zelfvertrouwen als je dik bent. je voelt je niet lekker. Je durft je ook niet te presente ren. Ja. dat jij het niet erg vindt, dat is aan jou, maar ik vond het wél erg. Je ziet er slecht uit, je voelt je ook slecht. Ik ben een heel andere vrouw ge worden. Ik voelde me niet goed, nu wel. Ik liep ook overal te zoe ken naar eten. Dat is voorbij. Ik ben nu zover dat ik ook af en toe weer lekkere dingen mag. Kort geleden ben ik nog uit eten ge gaan." Vele honderden vrouwen (in Vlaardingen alleen al 350) en een klein, maar sterk stijgend aantal mannen stappen elke week binnen bij De Ark in Maassluis, de Blauwe Brug in Schiedam of het houten op trekje aan de Vlaardingse Flo reslaan. Ze lijnen allemaal bij de lijnclub EGA. Daar gebeurt het ongelooflijke. Al eten, flink etend zelfs, wordt er afge vallen. Met opzienbarende re sultaten. Huisartsen venvijzen patiën ten al door naar de lijnclub. Wat heet, hun eigen vrouwen zitten erop. Reden genoeg om eens binnen te stappen bij Many Boot, sinds drie jaar EGA-cursusleidster te Vlaar dingen. Voor meer informatie: EGA zit in Gouda, tel. 01820-28619. Artsen Het opmerkelijke aan de EGA- club is dat huisartsen er naar doorverwijzen. Wat heet, de club heeft zelfs een internist op de deelnemerslijst staan. "Marry Boot: „Zeker 40 procent van onze cursisten is doorverwezen door een huisarts. Ik vermoed dat de dokters daar onderling over ge babbeld hebben." De EGA is een initiatief van ene Annie Disseldorp. Zij begon, in het klein, zo'n tien jaar geleden voor zichzelf met de lijnclub. Vijf tien jaar al had ze zich bij allerlei cursussen verdiept in allerlei ver mageringsmethoden. Waarna ze op haar eigen aanpak kwam. En daar heilig in geloofde. Nu telt de EGA 150 cursusleidsters, goed voor zo'n 500 uren hjncursus per week. Er wordt veel gegeten bij de EGA, maar gericht. Een tonijnsalade met wat olijfolie? Geen punt. Vlees, vis, het kan allemaal. Maar- .met een aantal afspraken. Bra den in verhitte boter en olie is ta boe, de voorgeschreven hoeveel heden groenten zijn verplicht, om enkele punten te noemen. Maar het resultaat mag er dan ook zijn, beweert Marry Boot. Ook wat de gezondheid betreft. „Als iemand hoge bloeddruk heeft of suikerziekte, dan kan dat in 9 van de 10 gevallen naar een normaal niveau, in ieder geval naar beneden, middels een afge wogen eetpatroon. Zoals zo ook het cholesterolgehalte omlaag kan. Geheim Ja, er zit een geheim achter de formule, maar die wordt niet hele maal verteld, natuurlijk. Ik kan wel zeggen dat het met goed is ei witten te nuttigen zonder uit an der voedsel vezels te halen, want die zijn nodig om een en ander goed te laten verteren. De schild klier moet optimaal werken. En met een totaalpakket aan voed sel." Vet moet wél gebruikt worden, „want we moeten ook naar het toilet", maar het moet juister de mond in. En fipht eten en drinken is ab-so-luut verboden. Dat is al leen goed voor de commercie, luidt de stelling. Vette haring en paling daarentegen wordt aanbe volen. Dat is beter dan het mager ste vlees, is de leuze. Vis, en ook Wilma Olgers (met geblokt }asje) kunnen meeëten." Fo(o Fotobureau Roel Dijkstra kip, verteert veel sneller dan vlees. Vandaar, Liflafjes zijn uit den boze. Ieder een moet thuis met de pot kun nen meeëten. Anders wordt afval len veel moeilijker, wordt als ver klaring gegeven. Het moet voor het hele gezin haalbaar zijn. Er moet ook veel gedronken wor den om de giftige stoffen die ie der mens heeft, weg te spoelen. Marry Boot: „Ikzelf heb veel mi graine gehód, tot aan overgeven toe. Dat is weggegaan sinds ik bij EGA ben. En dat is heus geen fa beltje. Ik drink veel meer, dat is het voornamelijk. Marry Boot verzekert dat het bij naleving van de voorschriften voor 100 procent zeker is dat er tn de eerste zes, zeven weken enorm veel afgevallen wordt. Vrouwen in ieder geval tien kilo, mannen vijftien kilo, vaak meer. Billen De cursusleidster, die zelf op ge- Marry Boot op de 'helse machine', „ihet hele gezin moet wicht moet blijven („Met dikke billen dit werk doen, dat kan niet") is nooit naar naar de lijn club Weight Watchers gegaan. a „Veel te dinirr.sfelt ze onomwon- den. „Dit is betaalbaar. 'Het cur-'1 susgeid is al tien jaar gelijk, om het voor iedereen betaalbaar te houden. Alleen het inschrijfgeld is wat verhoogd. Dat is nu 20 gul den, de cursus kost tien gulden per week." Wim van den Bos lijnt ook bij EGA Tot volle tevredenheid. Hij had een heupoperatie ondergaan en moest afvallen. Honderd kilo en vier ons woog hij. Wim: „Ik naar een diëtiste, een half jaar lang. En ik viel ook af. Maar op een zeker moment stopte dat en toen was het mijn schuld. Maar ik hield me écht aan dat dieet! Ik had het helemaal in mijn hoofd zitten! Ik zag ook zwart van de ellende, ik zat op 500, 600 caloneen per „dag. Hier mag. ik jvger.eten. En nu, na 6 weken, weeg ik 15 kilo en 2 ons minder. Tot mijn verbazing. Mjjn oude gewicht, dat zat me dwars. <Ik kon niet lekker lopen, amper'bukken' Nu heb ik nog geen moment echt honger gehad. Wel trek ja. Maar dat heeft ieder een wel. Maar honger, nee." Marry Boot: „Het is vooral een kwestie van bewuster eten. Er zijn hier ook mensen geweest die zo mager waren dat zij er door be wuster eten dikker van wilden worden, kilootjes erbij. Dat was ze eerder niet gelukt." Wilma Olfers zit sinds december op haar ideale gewicht. „Ze zei den tegen mij: jij en mager wor den? Vergeet het maar. Maar ik was ook 23 jaar bezig geweest met lijnen. Mijn gewicht ging als een jojo heen en weer met al dat lij nen. Nu is er controle, een stok achter de deur. Heerlijk. Ik drink nu ook weieens sherry en eet eeiJJ ijsje. Maar als ik dat doe weet ik» wat ik eet Ik werk dat soort dinj» gen niet meer zomaar naar bin,-J nen." zj Honderd kilo Marry Boot constateert dat veefc mensen een te laag streefgewicht opgeven. „Daar op komen is niet zo moeilijk," weet ze, „maar daar op blijven wel." Ze is zelf ook de nodige kitóotjes kwijtgeraakt. Maar hoeveel, dat wil ze met tn de krant. „Het waren met zoveel kilo's. En dan zeggen ze misschien al gauw dat het voor mij niets voorstelde Kijk, ik heb hier een vrouw, die moet honderd kilo kwijtraken. Ze heeft al een paar keer gelijnd en dat is uitein- deiijk steeds fout gegaan. Ik hoop voor haar dat het nu lukt. Met onze eetwijze moet dat kunnen. - Maar of ze het echt volhoudt is aan haar zelf. Het gaat ook om l ruggegraat. Dat is belangrijk bij alles watje doet." Wie haar of zijn streefgewicht» heeft bereikt, mag weer aan de J Hema-worst of een overheerlijke sorbet naar binnen slurpen bij4 een Italiaanse ijssalon. „Ze zeg- gen weieens dat je met hinen le- - venslang hebt, maar dat is met zo. Je moet natuurlijk wel opletten, t maar daarin begeleiden we. We Ieren de mensen ook weer dingen te eten die eerder verboden waren en wat ze daarbij in de gaten moe ten houden." Op de lijnclub staat ook, nors en dreigend, de onmisbare weeg schaal, ook wel 'de helse machi ne' geheten. Althans, voor de één. De ander kent er geen angsten voor, die zit 'op gewicht'. Marry Boot ziet aan de mensen of ze wel of niet hun best hebben gedaan. „Maar je mag best een misstap maken. Alleen, de schaal is'gena deloos, dieTiegt niet. Maar die kost dan ook 1600 gulden." Wilma Olfers vindt dat ook de kracht van EGA, dat-je positief benaderd'wordt. „Je kip hjer niet( met angst.". Marry Boot: „Iemand die aange komen is, voelt zich- al 'beroerd. Moet ik daar nogeens óverh'een gaan? Ik vind het zo belachelijk iemand te straffen in zo'n situa tie." Wim van den Bos blijft nog-even doorgaan met lijnen. „Voorlopig wel, ja. Tachtig kilo, dat is mijn streven. Het ging bij mij soms zo snel, dat aankomen, dat ik dacht dat elk onsje werd omgezet in een pond." Marry Boot: «Maar zo is het niet hoor." Willem van den Bos: „En je moet natuurlijk wel je glaasje bier laten staan." Marry Boot: „Maar straks mag dat weer." Waarna het gesprek even op het buikje komt en de rol vet op de heupen, ook wel fietsband ge noemd. Overigens niet door MaT- ry Boot. Zij lacht en merkt fijntjes op: „Fietsband? Ik spreek liever van alcohol-spoiler." Schiedam - Het Schiedamse be drijf Slavenburg's Bouwbedrij ven krijgt de laatste weken regel matig bezoek van acht milieu- kundestudenten uit Deventer. De studenten maken de lange reis naar Schiedam in het kader van een onderzoek. Zij gaan namelijk na in hoeverre de bouwmateria len die het bouwbedrijf gebruikt, het milieu belasten en geven ad vies over eventueel vervangende materialen. De milieudeskundigen zochten juist het Schiedamse bouwbedrijf uit voor hun onderzoek omdat deze onderneming rekening pro beert te houden met het milieu. Sylvester Slavenburg, mededi recteur van Slavenburg's Bouw bedrijven, zegt over zijn bedrijf: „Het is niet zo dat wij ons uitge ven als een bedrijf dat alleen mi lieuvriendelijke materialen ge bruikt. Maar wij maken de klant attent op het milieu. Door middel van een systeem dat de studenten in samenwerking met ons maken, kunnen wij de klant laten zien welke alternatie ven er voor bepaalde materialen zijn. De klant wordt door ons be wust gemaakt: de uiteindelijke keus uit de materialen ligt wel bij hem.' Hoewel Vivian Lans en Hans Hoppen er twee van de milieu- kundestudenten, het er over eens zijn dat het bedrijf vooruitstre vend is wat betreft het milieu, vinden zij het niet vreemd dat een bouwbedrijf meedenkt over het milieu: „Milieu is een hot item. Iedereen wil toch een schoon mi lieu? Bovendien," zeggen Vivian en Hans, „is 'Bouwen milieu' een nieuw onderwerp in het Natio naal Milieubeleidsplan. Over en kele jaren zullen de bouwbedrij- "ven dus toch steeds meer reke ning moeten gaan houden met de verschillende milieu-aspecten." Appels en peren Het onderzoek is praktisch van aard. „Er is de laatste tijd al heel veel onderzoek naar bouwmateri alen geweest op wetenschappe lijk gebied. Wij passen deze on derzoeksresultaten toe in de praktijk. Met gegevens uit eerde re studies zijn wij aan de slag ge gaan. We beoordelen niet de mi lieubelasting van één materiaal, maar van het totaal aan materia len. Dat betekent dat wij op mi lieukundig gebied een oordeel ge ven over het totale gebouw," legt Vivian uit. Het onderzoek naar bouwmateri- Hans Hoppener en Vivian Lens: "ledereen vindt milieu toch belangrijk?" Foto Fotobureau Roel Dijkstra alen is omvangrijk. Er moet geke ken worden naar kozijnen, dak bedekkingen, verf, vloeren en trappen. En voor al deze onderde len kunnen weer verschillende al ternatieven bedacht worden. Vi vian en Hans geven een voor beeld uit hun onderzoek. „Een trap van staal komt er bij de be oordeling op alle punten negatief uit. Je gaat dus alternatieven zoe ken. Dat is niet altijd even ge makkelijk want alle stoffen heb ben hun voor- en nadelen. Wij denken in dit geval dat een vure- houten of aluminium trap de bes te vervanger *s. Vurehout komt namelijk uit pr-oduktiebossen en daarmee wordt dus niet. zoals wel het geval is bij het duurzame tro pisch hardhout, bos vernield. Het hangt er weer vanaf watje het belangrijkste vindt bij de ver schillende fasen uit de levenscy clus van een stof. Wil je bij de pro- duktie van giundaloifen vooi ko men dat er schadelijke stoffen vrijkomen, vind je de duurzaam- heid van het materiaal het be langrijkste of wil je dat de bouw materialen hergebruikt kunnen worden? Er zijn heel veel dingen waar je rekening mee moet hou den, En je kan nog steeds geen appels met peren vergelijken; daarmee willen we zeggen dat je binnen ons vakgebied bijvoor beeld het aspect gezondheid niet met energie kan vergelijken". Voordelen Om duidelijkheid in de verschil-7 lende beoordelingen te krijgen,* hebben de studenten matrixen (geordende systemen van waar den waarop rekenkundige regels toegepast kunnen worden) opge steld. „Met deze matrixen kan je voor ieder bouwmateriaal laten zien wat de voor- en nadelen van het materiaal zijn. Uiteindelijk kan je met de verschillende ma trixen een totaal oordeel over een bouw geven", legt Hans Hoppe ner uit. Om te kijken of hun matrixen in de praktijk werken, onderzoeken de studenten voor Slavenburg's Bouwbedrijven enkele bouwon derdelen Het eindresultaat zal zijn: matrixen waarmee het bouwbedrijf zelf aan de slag kan gaan. „Wij verrichten het denk werk. In feite maken wij een half fabrikaat. Het is uiteindelijk het pakkie an van het bouwbedrijf om de matrixen voor de bouw van een nieuw pand m te vullen," be sluiten Vivian en Hans.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2