'Begraven duurder als gemeente niet ingrijpt' Bij Suzuki staat GL voor Giant Luxe. Nêerlands sterkste motor draait op melk en goeie hap SUZUKI Face-lift voor vogelasiel Huurverhoging Collectanten gezocht Jamsessies in Labyrint Verkeersactie arathonweg dicht Reünie 50 Jaar getrouwd Kunstwerk in Molenwijk Zomercompetitie huisschakers Vlaardinger Ted van der Parre op jacht naar titel van 'sterkste man van de wereld' The Giant Suzuki Swift GL Al vanaf f 18.995,-* VARI VLAARDINGEN BV, Taanderijstraat 5. 3133 ET Vlaardingen, 010-4356311 VARI SCHIEDAM B.V, De Nijverheidstraat 14, 3125 AK Schiedam, 010t4624922. Dankzij de medewerking van het gemeentelijk Wo- ningbeheer en de Stichting Vrienden van het Voge lasiel Schiedam heeft het Vogelasiel in het volkstui- sencomplex Vijfsluizen een face-lift ondergaan. De molen aan de Schiedamsedijk is van een nieuwe ee- mentlaag en nieuwe dakbedekking voorzien. Te vens zijn de vloerverwarmings-, heteluchtvenvar- mings- en wasinstallaties gereed gekomen en heeft men een nieuw waterbassin aangelegd. Het thans goed geoutilleerde asiel blijft een belang rijke plaats innemen in het natuurlijke leven van de Brandersstad en voldoet aan de eisen die bij een kus- tasiel van toepassing zijn. Dat heeft geleid tot lande lijke erkenning door de Stichting Nationaal Comité Zeevogels Olievrij en betekent dat het vogelasiel bij oiierampen voortaan officeel ingeschakeld kan wor den voor de opvang en verzorging van de gevleugel de dieren. In het afgelopen jaar was er in het asiel genoeg werk aan de winkel. Er werden 675 vogels binnenge bracht. Helaas gingen er daar 307 van dood. 362 gas ten gingen weer de vrije natuur in en zes vogels ble ven in het asiel. Niet alleen veel gezonde vogels vlogen uit, maar er vertrok ook een aantal bestuursleden. Daarom zoekt de Stichting Vogelasiel Schiedam enkele mensen die hun vleugels uit willen slaan om de continuïteit in het beheer van het asiel te waarborgen. Mensen die willen protesteren tegen de huurverho ging van 5.5 procent en problemen hebben met het invullen van de daarvoor benodigde papieren kun nen terecht bij de Bewonersverenging Schiedam Oost. Voor informatie en het maken van een af braak dient men te bellen naar telefoonnummer 4737195. vlaardingen De afdeling Vlaardingen van het Koningin Wilhel- mina Fonds voor de Kankerbestrijding heeft drin gend medewerkers nodig voor de komende collecte. In verschillende wijken zijn onverwachts enkele va catures ontstaan. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij dhr. W. de Vries, tel 474 2274. Nu men in onmoetingseentrum De Spinn is gestopt met de muzikale activiteiten, worden er wekelijks jamsessies in OJC labyrint georganiseerd. Iedereen die zelf muziek wil blaken of er naar wil luisteren, kan vanaf 22 juni elke zaterdag om 20.30 uur voor een gulden in Labyrint aan de Zomerstraat terecht. Voor een drumstel en geluidsapparatuur wordt ge zorgd, doch de muzikanten moeten zelf hun instru ment meenemen. In het kader van het Vtaardingse verkeersveilig- heidsplan 1991-1994 'Vlaardingen verkeersveiliger' neemt de gemeente dit jaar deel aan de actie 'Wij gaan weer naar school'. De actie, die direct na de zomervakantie van start iaat, moet het verkeersgedrag van schoolgaande anderen verbeteren en wijst de overige weggebrui kers op het feit dat de kinderen weer naar school gaan en het dus drukker in het verkeer wordt. Met spandoeken en posters in de stad, verkeerstoezicht fan de politie en lessen in schoolroutes moet de actie gestalte krijgen. DeMarathonweg en dan het gedeelte tussen de Mar* hpdaan en het Aral-pompstation, wordt volgende week voorzien van een nieuwe asfaltlaag op beide rijbanen. Het verkeer dat richting Waterweg rijdt fan gebruik blijven maken van de weg, het tegen overliggende verkeer wordt omgeleid. De kruising Billitonlaan-Floris de Vijfdelaan-Mara- thonweg wordt afgesloten voor alle verkeer. Het Aral-station blijft bereikbaar. Pud-leerlingen van de Planciusschool (LHNO) hou- jen op 5 juli een reünie. De school, gevestigd aan de nanriusstraat en tegenwoordig onderdeel van scho lengemeenschap De Vaart, zal die vrijdag minstens 400 ex-scholieren en voormalig docenten ontvangen. Toegangskaartjes kosten tien gulden en zijn af te ha- «n bij de vestiging van De Vaart aan de Groen van Prinstererstraat, Inlichtingen over de reünie: H.J. Zwers, telefoon 4347350 of01804-25059. Maassluis Het bruidspaar Wezemer-De Boom was gisteren 50 jaar getrouwd. Ter gelegenheid daarvan kregen ze ?naer meer bezoek van mevrouw Van Es, de vrouw jan de burgemeester. Zij bood de gebruikelijke ca- (levrouw Wezemer-De Boom is op 4 juni 1923 gebo- ten, haar man op 7 mei 1913. Ze wonen beiden sinds geboorte in Maassluis, Het echtpaar heeft twee imderen gekregen. j Sethouder Liesbeth Snoeck-Schuller (o.a. culturele :®lh 0n' on'hult vrijdag 23 juni in de Molenwijk een ^istwerk dat bestaat uit twee sculpturen. De beel- "öuwwerken van de Zoetermeerse kunstenaar Ma gs van der Made worden geplaatst op de kruisingen ^dsmolerVTorenmolen en StellingwerfjTorenmo De onthulling van de zeven meter hoge en in de steuren geel en blauw uitgevoerde beelden, vindt «g™» op de laeatie Stadsmolen/Torenmolen om MO uur. jé r1 Het bijzyn van de wijkbewoners zal mevrouw n f^k-Schuller tevens de naam van het kunstwerk Onthullen. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Carol van der \fekten Brede Haven straat 6 Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Voor het eerst in haar bestaan houdt schaakvereni ging Het Zwarte Paard een zomercompetitie voor huisschakers die geen lid van de club zijn. Van 24 juni tot en met 26 augustus bestaat de mogelijkheid voor niet-leden deel te nemen aan de wekelijkse schaakavonden die plaatsvinden in clubhuis Zuid aan de Dwarsstraat (24 juni t/m 15 juli) en de biblio theek aan de Leliestraat (22 juli t/m 26 augustus). Men kan voor twee gulden per avond een willekeu rig aantal competieronden komen schaken. Per avond worden er. afhankelijk van het aantal deelne mers, drie of vier partijen gespeeld. Door Carel van der Velden Schiedam - Als gevolg van de nieuwe werkwijze op De Beu kenhof wordt begraven en cremeren in Schiedam mogelijk fors duurder. Die voorspelling doet J. Heinsbrcek van de Al gemene Begrafenisonderneming. Door het verminderen van de ondersteuning vanuit de begraafplaats voelt Heinsbroeks onderneming zich gedwongen meer personeel in dienst te ne men. De hogere kosten kan de ondernemer alleen verhalen op zijn klanten. Net als andere uitvaartonderne mers uit de regio is de ABO fel ge kant tegen de nieuwe organisatie structuur op De Beukenhof. Na de installatie van een videosys teem staat de begrafenisonderne mer er tegenwoordig bij de rouw dienst en de begrafenis aÜeen voor. In normale omstandighe den blijft de service in de toe komst beperkt tot het openen van de deur van de aula. Als reactie op de verandering wij ken ondernemers uit de regio met hun crematies in toenemende mate uit naar Hofwijk en Zuid, waar medewerkers van de be graafplaats hen wel terzijde staan tijdens de plechtigheden. „Ik kan echter geen kant op," zegt de me dewerker van ABO. de onderne ming die in Schiedam bijna alle begrafenissen en crematies ver zorgt. „Ik kan de Schiedamse klanten moeilijk naar een andere plaats dirigeren." Heinsbroek wil het conflict met de leiding van de Schiedamse be graafplaats aan de orde stellen bij het college van B en W. „De lei ding ruilt service en vriendelijk heid in voor videocamera's. Als je een dergelijke maatregel neemt, dan weet je niet met wat voor werk je bezig bent," geeft hij een hard oordeel over het beleid van directeur Harm de Block van de Dienst Gemeentewerken. Heinsbroek hoopt, dat alle begra fenisondernemers op de bres wil len springen voor de terugkeer van de personele ondersleuning. Door sommige ondernemers uit omliggende gemeenten wordt het protest tegen De Beukenhof on dertussen vertaald in een bijna- boycot van de Schiedamse instel ling. De ABO vraagt zijn collega's ook het pleidooi voor de terug keer van de personele ondersteu ning te willen ondertekenen. Richten de protesten van buiten de stad zich voornamelijk op het crematorium, Heinsbroek heeft ook bedenkingen tegen de ont wikkelingen op de begraafplaats. Tot voor kort was het gebruikelijk dat een medewerker van De Beu kenhof verantwoordelijk was voor het begeleiden van de rouw stoet en het laten zakken van de kist, „Nu word ik moederziel alleen naar buiten gestuurd," zegt Heinsbroek. „Dat kan rare gevol gen hebben. Verleden week had ik een begrafenis met veel bloe men. Zo'n baar wordt voor de stoet uit gedragen. De dragers, die de weg op de begraafplaats niet goed kennen, moesten steeds achterom kijken. Met sub tiele gebaren gaf ik aan waar ze heen moesten lopen. Dat is toch niet te geloven." 'Een ander incident duidt volgens de uitvaartleider eveneens op de toenemende chaos op de begraaf plaats. „Een rouwstoet werd laatst opgeschrikt door een kei hard kLinkende kettingzaag. Om dat ik de enige begeleider was. heb ik de stoet met tachtig men sen vijf minuten op het pad laten wachten. Ik moest zelf op zoek naar de zager, die bovenin een boom bleek te zitten." Door de missers heeft Heins broek steeds minder het gevoel dat hij zijn werk goed kan doen. En hij kan wakker liggen van de dingen die fout künnen gaan. „Tegenwoordig moet de bedie naar ook zelf de lift in het graf be dienen. Ik ben als de dood dat 'ie een keer niet werkt. In tegenstelling tot de mensen van de begraafplaats weet ik niet hoe je een storing moet verhel pen. De begrafenisdienaar wordt er op aangekeken, terwijl het be dienen een taak van de gemeente is. Datzelfde geldt voor de muziek in de aula. Tegenwoordig moeten wij de knoppen zelf bedienen." Dat de begraafplaats niet ingaat op de wensen van de bedienaars ligt volgens Hejnsbroek aan de machtspositie van De Beukenhof. „Wij hebben nauwelijks een alter natief. Alleen met crematies kun nen wij wel eens uitwijken naar Hofwijk. Maar eigenlijk is het na tuurlijk te gek dat ik Schiedam moet afraden bij de nabestaan den." Volgens Heinsbroek mist Ge meentewerken als beheerder de' essentie van het vak. „Feitelijk heeft een begraafplaats de men sen natuurlijk ook helemaal niets te bieden. Het is een noodzakelijk kwaad. Maar de laatste keer dat iemand wordt bediend mag er toch wel een beetje aandacht en vriendelijkheid zijn?" auAMERONGEN b.v. Baas boven baas. Sterke mannen trek ken zoals be kend vracht wagens, Ted van der Spar re zet er nog een perso nenauto bo venop. Foto Fotobureau Roel Dijkstra Door Paul van den Bosch Vlaardingen - „Zal ik er maar een Ingezonden mededeling Aan de Suzuki Swift is alles luxe. Want zeife de eenvoudigste uit voeringen, de GA en GL, zijn alles behalve eenvoudig. Dat begint bij voorbeeld al bij het interieur. De voorstoelen zijn stevig, comfortabel, en in de lengterichting maar liefec 2i cm verstelbaar. En de zowel pittig als zuinig. Bij de GL met 13 liter motor hebt u bovendien de luxe van 71 PK (52,2 DXp onder de motorkap. En bij de GTi is dat zeife 101 PK (74,3 kW). Alle motoren zjjri,, gekoppeld aan een soepele 5-ver- snellingsbak, en voldoen aan de strengste Amerikaanse milieu-eisen. J IT LJft.* L:: rugleuning kunt u zelfs in stapjes van 2 graden versteilen. Ook achterin biedt ae Swift alle ruimte. De achter bank kan bovendien in ongelijke U hebt bij de Swift een mime keus uit 3- of 5- deurs modellen. Want hij is er als GA, GL, GS, GTi, en als GLX. Deze GLX heeft Giant luxe extra's zoals bijvoorbeeld cen trale deurvergrendeling, elektrisch verstelbare buitenspiegels, toeren- teller, en een in hoogte verstelbaar stuur. En alsof dit alles nog niet genoeg is, zijn de GL en GLX ook leverbaar met de extra luxe van een automaat. De extra luxueuze Swift GLX 5-deurs. delen of in zijn geheel worden neergeklapt. Bij dit alles zorgt de onafhankelijke wielophanging voor een comfortabele en rotsvaste weg- ligging. De GL is er met 'n 10 of 13 liter motor. Door een minimum aan bewegende onderdelen, elektronische ontv. ,it,g en brandstofinjecti. ze PRIJS IS EXCL. AFLEVER1NGSK0STEN. ER IS AL EEN SWIFT GA VANAF F 17.295,-*. UW SUZUKI DEALER KAN EEN GUNSTIGE FINANCIERING REGELEN. schaal koekjes bijgeven?" De barman vindt een enkel koek je bij de koffie eigenlijk wat al te weinig voor een gespierde tors van twee-meter-tien, die hon derdvijfenvijftig kilo, ('Als je al het vet weghaalt, houd je 133 kilo over') schoon aan de haak weegt. Het wordt één koekje bij de kof fie. Zonder suiker. Ted van der „Parre^ bij leven en welzijn de sterkste'man van-Nederland en dus zéker van Vlaardingen, moet schijnbaar aan zijn gewicht den- ken. Dat blijkt niet het geval. Ted van der Parre, 35 jaar oud, een knoert Van eeii vent, zo eentje die altijd moet bukken om niet tegen de deurpost op te lopen, mag graag lekker eten. Body-builder zou hij dan ook nooit willen worden en echt ni.et alleen omdat hij er niet aan moet denken om in zo'n klein tangaatje op het podium te staan. „Body-builders," zegt Ted, „moe ten zich weken voor een wedstrijd al aan een streng dieet houden. Stel datje van een vetpercentage van vijftien procent naar zes te rug moet. Dan moet je flink af zien. En ik hou toch iets te veel van lekker eten. Dat is mijn hob by." Zijn vrouw knikt. Zij moet al het eten van haar man bereiden. Twee pakken melk, vier boter hammetjes 's ochtends, tien tus sen de middag, een stevige hap als avondeten. Nêerlands sterkste motor moet immers blijven draai en. „Toen ik hem pas kende, schilde ik een flinke pan aardappelen," zegt ze. „Een deel om te koken en de rest om de volgende dag te bakken. Fout! Die pan was dezelf de dag al helemaal leeg." Het resultaat is de titel van sterk ste man van Nederland. Vorig jaar september bleef de 35-jarige Vlaardinger op het winderige Ameland na acht onderdelen alle andere vaderlandse spierbundels voor. Een jaar eerder was hij al op. een gedeelde tweede plaats ge ëindigd. Samen met Ab Wolters, de portier van 't Fust in Rotter dam. Nu lonkt op de Canarische eilanden de strijd om de wereldti tel. „Ik kreeg kort geleden het be richt binnen dat het wereldkam pioenschap in het weekeinde van 22 en 23 september op het pro gramma staat," aldus Van der Parre. „De bijzonderheden moet ik nog binnen krijgen. Ik weet ook niet wat het programma pre-' cies is, want dat is sterk afhanke lijk van het land en van het kam pioenschap. In Oostenrijk, om maar een voorbeeld te geven, moet je veel met stenen sjouwen. Wie weet wat die Spanjaarden voor onderdelen uitdenken. Mis schien wel stierwerpen, ha ha." Jerromekes Op Ameland moesten Van der Parre en al die andere Jerrome kes bijvoorbeeld met gestrekte benen een huifkar optillen, zo ver mogelijk met een harpoen van 85 kilo in elke hand lopen, de dijk dichten met reusachtige zandzak ken, het wiel van een molen met de blote handen ronddraaien en boomstammen gooien. Om maar een willekeurige greep te doen. Wie zich aan dergelijke niet alle daagse oefeningen overgeeft, pij nigt zijn lichaam. „No pain, no game," is echter het motto van Van der Parre. „Die pijn, dat geeft de kick. Het gevoel dat je iets hebt bereikt. De oefeningen op zich geven niet zo veel plezier, nee." Hij traint in ieder geval meer dan een gemiddelde"prófvöétbaïïêr," zegt hij. Zes dagen per week, twee a tweeëneenhalf uur per dag. Plus op zondag een duurloopje. „En ik krijg er geen cent. voor. In Ajneri- ka kunnen al dié jorigéns èr "viari leven. Ook in Schotland, waar die beroemde highland games heel populair zijn. In die landen zijn sponsors altijd geïnteresseerd in mensen, die iets op internatio naal niveau presteren. De Nederlander Charley van den Bosch werkt daar permant zijn wedstrijden af en verdient er een goede boterham mee. Hier kan dat niet. Hier moetje alles zelf be kostigen." En dat is nog al wat. Zo traint Van der Parre bij drie verschillende sportscholen. „Bij de ene kun je oefeningen doen, die bij de ande re school weer niet kunnen omdat die niet de juiste toestellen heeft. Zo kan ik bij drie verschillende scholen een ideaal programma af werken." Met of zonder spierversterkende middelen? „Laat ik het zo zeg gen," stelt hij met serieuze onder toon, „in welke tak van sport wordt daar niet aan gedaan. Ik heb zelf lessen voor het sportlef raarschap genomen en daar was dit onderwerp een onderdeel van. De sportscholen hebben een slechte naam, maar dat is niet te recht. De hoofdmoot wordt ge vormd door wielrennen, voetbal en atletiek. Dë sportscholen ko men pas op een vierde plaats." Slanke den Van der Parre is vol lof over de AVRO. De omroep was jarenlang de stuwende kracht achter de or ganisatie van 'De Sterkste Man van Nederland'. „Dit jaar zit een nieuw kampioenschap er waar schijnlijk niet in," aldus Van der Parre. „Ik reken er niet meer op. Anders had ik het allang van de AVRO gehoord." De AVRO zal wel de verrichtingen van Van der Parre op Tenerife intensief vol gen. „Veel mensen hebben naar de uit zending van de Sterkste Man ge keken. Ik heb veel reacties gehad. Zat ik op een muurtje buiten bij Albert Heijn te wachten op mijn vrouw, kwam een aantal mensen vragpn of ik echt die meneer van de televisie was. Ja dus." Laatst was-ie ook te gast bij 'Ser vice Salon', het middagprogram ma van de AVRO. „Vroegen ze of ik die presentatrices, die Amanda Spoel en Simone Wiegel, vlak voor het einde nog even op wilde tillen. Op elke arm één, voor de show. Ach, dat hoort er eigenlijk wel een beetje bij. De AVRO doet namelijk ook veel voor ons, ze hebben echt oog voor de krachts port." Wat Ted van der Parre betreft zit je bij de AVRO inderdaad goed.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2