3 'Aan Feyenoord heeft het niet gelegen' Den Braven polste al eerder Excelsior In de Gorzen wisten ze het een jaar geleden al... John van Dijk geeft HCS schuld van mislukken fusiebesprekingen ('ze hebben me niet serieus genomen') en beklaagt Wim Jansen Sponsors voelen zich in de maling genomen Gemeente Schiedam wilde SW wel degelijk helpen i: i n wiinen Rotterdams Dagblad Maandag 24 juni 1991 "CS si r»-J=r' Door Loet van Schellebeek Rotterdam - Voor Wim Jansen vindt John van Dijk het nog het ergste, dat van een fusie tussen Feyenoord en SW uiteindelijk niets terecht is gekomen. Het was de door de stadionclub te hulp geroepen technisch direc teur van de Schiedammers, die eind april voor het eerst een visje uitgooide bij zijn baas. „Hij had gehoopt dat door mijn komst naar de Kuip en de ver koop van een stel SWers geld zou vrijkomen voor een of twee nieuwe spelers, maar dat feest gaat nu niet door. Dat is een enor me tegenvaller voor hem en daar om had ik er erg veel problemen mee om hem dat vrijdag te gaan vertellen." Wim Jansen, die begin maart van "John van Dijk toestemming kreeg om Feyenoord uit de nes ten te helpen („waarschijnlijk een van mijn slechtere beslissingen voor SW") - Wim Jansen heeft zijn contract met SW nog niet opgezegd, maar Van Dijk lijkt niet van plan zijn 'gabber' daar aan te houden. „In feite," zegt hij, „zouden ze hem moeten vrijkopen. Maar Wims hart ligt bij Feyenoord. Ik ga het hem niet moeilijk maken. Want anders wordt hij de dupe, en hij heeft het al moeilijk genoeg." De autohandelaar trok huiselijk zijn jasje uit, zaterdag bij het be gin van de persconferentie in de Marathonzaal van het Feyenoord- stadion, maar desondanks zweet te hij peentjes. Terwijl vriend en fusiepartner Kees den Braven zich vanuit Dordrecht naar de Kuip spoedde om daar als voorzit ter van de nieuwe combinatie SW/Dordrecht '90 te worden voorgesteld, zette John van Dijk omstandig uiteen waarom, vol gens hem, de onderhandelingen met Feyenoord en, hoofdsponsor HCS op niets waren uitgelopen.' Belangen HCS „Ik verwijt Feyenoord niets," nam hij maar meteen alle twijfels weg, „aan de club heeft het niet gelegen. Maar de belangen van HCS waren gewoon te groot en wogen kennelijk zwaarder dan die van Feyenoord." Op 27 april, vertelde Van Dijk, hadden de eerste besprekingen plaats ten kantore van HCS in Den Bosch en vrij snel daarna al waren partijen het in grote lijnen met elkaar eens. „Op 1 mei heb ik een brief geschreven, waarin staat dat het geld, dat vrij zou ko men door de verkoop van spelers, zou moeten worden herinves- teerd in spelers. Ik zou bovendien 'vpor een half miljoen garant 'staan bij een exploitatietekort. Half mei hoorde ik dat het ak- 'koord was, Op 7 juni hebben Amandus Lundqvist en ik een in tentieverklaring opgesteld, waar- in die dingen waren opgenomen en die is vervolgens doorgebeld paarde KNVB." Feyenoords voorzitter vertelde 'vrijdag, dat Van Dijks adviseur Joop Warnawa (een ex-judoka) tij dens de besprekingen met heel andere voorstellen is gekomen dan in de 'Ietter of intent' ston den. Van Dijk beweerde een dag later precies het tegenovergestel de. Hij ergerde zich bovendien enorm aan de vertragingstaktïek van de Feyenoord-leiding. Rekken „Het was maar rekken, rekken, rekken - om gek van te worden. Ten einde raad heb ik vorige week maandag tegen ze g nu moet het gebeuren. Je kunt de KNVB niet langer laten wachten, er moet een competitie-indeling worden gemaakt, een programma samengesteld. Ik wilde een af spraak maken voor dinsdag, zij hielden het op vrijdag. Omdat ik al nattigheid voelde, heb ik Den Braven gebeld en gevraagd of hij eventueel voor een fusie zou voe len. Woensdagavond zijn Kees en ik gaan praten, ik heb daarna een concept-contract laten opstellen en met hem de afspraak gemaakt dat, als 't met Feyenoord niet rond zou komen, hij mijn man zou zijn. Nou, mijn voorgevoel bleek juist. Joop Warnawa is vrij dagmorgen helaas (nou ja, be laas...) niet tot overeenstemming gekomen met Feyenoord. Vrij dagmiddag om twee uur heeft Den Braven de contracten gezien en getekend en om drie uur zijn we samen naar Zeist gereden." Van Dijk putte zich uit in compli menten voor het sectiebestuur „dat zo vaak kind van de reke ning is." Veel minder waardering had hij voor de HCS-mensen in (en achter) de leiding van Feye noord. „Ik heb twee maanden onderhan deld over een fusie met Feye noord, maar ik heb in al die tijd niemand van het Feyenoord-be- stuur gezien. Ja, ik heb Lundqvist gesproken en samen met hem die intentie-verklaring opgesteld, maar dat was telefonisch. Ook vrijdagmorgen bleek Feyenoord mensen te hebben gestuurd, die de zaken niet konden afwikkelen. Mijn adviseur had alle volmach ten, maar toen hij mij belde en zei dat ze opeens met heel andere voorstellen kwamen, heb ik hem opdracht gegeven de besprekin gen onmiddellijk af te breken. Dat is onbehoorlijk zakendoen, vind ik, daar doe ik niet aan mee." Het stuitte SWs voorzitter-eige naar ook tegen de borst, dat hij ondanks herhaalde verzoeken bij Feyenoord nooit een balans te zien heeft gekregen. Goed, hij schraapte links en rechts toch wel zijn informatie bij eikaar („Van de spelerssalarissen kreeg ik tranen Door Piet Ocks Rotterdam - De bereidheid tot een fusie maakte Kees den Braven vorig jaar al eens kenbaar tegen over Rob Albers, directeur van Akai en shirtsponsor van Excel sior. Toen, de competitie was am per twee maanden oud, kwam de toenadering op een voor Excel sior nogal ongunstig tijdstip. Den Braven: „Ik zag geen toe komst meer voor Excelsior met tweehonderd mensen op de tribu ne. Een noodlijdende club, dacht ik. Niet financieel, maar wat de toeschouwersaantallen betreft. Daarom heb ik een keer naar Al bers gebeld met de vraag hoe hij over een fusie dacht. Maar hij kapte het meteen af. Er zouden té veel sentimenten een rol spelen." En ook tegen John van Dijk heeft hij in een nabij verleden al eens zijn wens tot een samengaan met SW kenbaar gemaakt. Dat ver zoek hield Van Dijk steeds in zijn achterhoofd, terwijl hij bij Feye noord aan tafel schoof. Op verzoek van de KNVB was Kees den Braven zaterdagmiddag met zijn bestuur wat later naar het Feyenoord-stadion gekomen om elke vorm van schijn te voor komen, Immers, NAC had nog een theoretische kans op promo tie naar de eredivisie. Vandaar dat hij, ruim nadat NAC z'n laatste kans had laten Liggen, met zijn gevolg de Kuip betrad, terwijl John van Dijk bezig was uit te leggen waarom het niet Fey enoord, maai' Dordrecht '90 was geworden waarmee hij een fusie wilde aangaan. Ze zijn al vijftien jaar bevriend, die twee. Beider belangstelling voor auto's dreef de kolossen in eikaars armen. De fusie kon dan ook daarom op basis van weder zijds vertrouwen in sneltrein vaart tot stand komen Dat Dordrecht'90 is opgeheven, daar tilde Den Braven niet zo zwaar aan. „Dat is meer een pa pieren kwestie," vervolgt hij. „Wij zjjn in SW geschoven, omdat SW de licentie bezit voor de ere divisie. Anders hadden we in de eerste'divisie moeten beginnen. We mochten natuurlijk die licen tie voor de PTT Telecompetitie niet verspelen. Maar in feite is het natuurlijk zo, dat Dordrecht door gaat en SW wordt opgeheven." Vierjaar Kees den Braven, die in elk geval voor vier jaar aan de fusieclub verbonden blijft, wordt de shirt sponsor en voorzitter van de fu sieclub. „Mijn naam komt op de voorkant van het shirt, die van Van Dijk op de rug." Den Braven stelt zich garant voor de mogelij ke exploitatietekorten aan het eind van het volgend seizoen. SW/Dordrecht '90, dat op zater dagavond gaat spelen, begint met een begroting van 3,5 miljoen gul den. Gerekend wordt op een be drag van zeven ton aan sponso rinkomsten en bordreclame. Kees de Braven, die de shirtspon sor wordt van de nieuwe combi natie: ,}Ik ben blij met deze fusie. Kopen doen we niets, we moeten spelers gaan verkopen of verhu ren, dat is logisch, maar niet de beste. Wie? Dat weten we nog niet. Dat moet in overleg gebeu ren met de technische staf, Dean Gorré, Errol Refos en Maarten At- modikoro blijven in elk geval, We moeten natuurlijk een ploeg op de been brengen die eredivisie waardig is." Geen raad Dat had hij niet kunnen zeggen als Dordrecht '90 als winnaar van de nacompetitie rechtstreeks was gepromoveerd naar de eredivisie. Den Braven: „Dan had ik mij geen raad geweten. Met dit elftal hadden we nooit naar de eredivi sie gekund, dan hadden we veel moeten kopen." Het is volgens Kees den Braven niet zo, dat de fusie zou zijn afge ketst als SW niet in de eredivisie was gebleven. „Het is slechts een prettige bijkomstigheid dat SW zich heeft gehandhaafd," aldus Den Braven, die lang niet alle spelers tijdig op de hoogte heeft kunnen brengen van de fusie. „De meesten zijn op vakantie. Die moeten het uit de kranten lezen. Vervelend ja, maar daar kan ik in m'n ogen en een secretaris, die zes ton verdient, dat is vrageaom moeilijkheden"), maar het gaf hem wel te denken over de positie van de hoofdsponsor. 14 miljoen tekort „HCS zit enorm in de problemen en durft ten opzichte van de aan deelhouders niet naar buiten te brengen hoeveel geld het precies in Feyenoord heeft gestoken. Vol gens mij werkt de club dan ook met een gigantisch negatief ver mogen, Ze komen zoiets van 14 miljoen te kort. Maar ja, dat krijg je met zo weinig voetbalmensen aan de top." De man die SW drie jaar gele den, toen de curator het op Harga al voor het zeggen had, van een wisse dood redde, zou, indien Den Braven nee had gezegd, met de Schiedamse club zijn doorge gaan, zij het in een sterk afge slankte vorm. Aan heropening van de onderhandelingen met zijn 'oude liefde' zou hij nooit en te nimmer zijn begonnen. Grijn zend: „Na twee echtscheidingen is de zaak nu wel echt kapot" Nogmaals, hij verwijt Feyenoord niets. „Maar bij HCS hebben ze John van Dijk niet serieus geno men. Ze hebben gedacht: dat is zo'n Feyenoord-dier, die komt toch wel, die stapt er wel m. Nou, daar hebben ze zich dan lelijk in vergist. Ik denk dat ze me de strop hebben willen aantrekken, maar ik ben gelukkig ternauwer nood ontsnapt. Of ternauwer nood... Ik voelde me deze week een tijger, ik liet me gewoon niet pakken." John van Dijk (I) en Kees den Braven, de vice-voorzitter en de voorzitter van SVV/ Dordrecht'90, poseren geduldig voor de fotografen. „VVte zijn al vijftien jaar vrienden," aldus Den Braven. Foto Robert Vos ook niets aan veranderen. Zo moet er ook nog worden gespro ken met Hans Verel, die op Gran Canaria zit. Die heb ik in het weekeinde nog niet kunnen be reiken. Maar er moet nog veel meer gedaan gedaan worden. We hebben al contact gezocht met de amateurclubs en zullen ze bin nenkort opnieuw en met vastom- iijnder plannen gaan benaderen." Verdeeld De meningen over de rob die SW/Dordreeht'90 moet geen spe len in de eredivisie, zijn nogal verdeeld bij Van Dijk en Den Bra ven. Van Dijk: „We gaan spelen voor een UEFA Cup-plaats." Den Braven, die een grasmat als een biljartlaken belooft aan de Krom- medijk, is wat bescheidener: „Handhaven in de eredivisie moet ons doel 2ijn. Ik heb trou wens in Dordrecht alleen maar positieve reacties gehoord. Het is natuurlijk ook hartstikke leuk voor de supporters, wedstrijden- tegen Feyenoord, Ajax, Gronin gen en PSV. Maar er moet een breed draagvlak komen. Natuur lijk zouden er ook meer sponsors bij moeten komen. Het mag niet langer van één man afhangen. Maar wij hebben onze business- seats, en die brengt SW ook mee. En een aantal dure reclamebor den. De inkomsten die Van Dijk daaruit heeft, zijn heel wat ho ger." Door Donald Bax Schiedam - John van Dijk en Kees den Braven hoeven er niet op te rekenen dat het grootste gedeelte van het sponsorbe stand var, SW juicht als de fu sieclub volgend seizoen een doelpunt maakt. Sterker nog, naar zich laat aanzien zal van de huidige geldschieters bijna nie mand een stap op de Dordtse Krommedijk zeiten. In navolging van vele spelers voelen ook zij zich in de maling genomen. Jan Jongebreur, een SW-spon- sor van het eerste uur, wil niets meer te maken hebben met John van Dijk. „Ik heb vorig jaar een Mercedes bij hem ge kocht," spuwt de Tapytmeester uit Maassluis en SWer in hart en nieren zijn gal, „maar het eerste dat ik maandag doe, is naar een andere dealer gaan en alle naamsaanduidingen van Van Dijk van m'n auto laten ver wijderen. Hij heeft SW gered, maar hy heeft de club ook naar de kloten geholpen. Mij zullen ze in Dordrecht echt niet zien," Wim Clausing, tot voor kort een van de drijvende krachten van de sponsorcommissie, is een soortgelijke mening toegedaan. Terwijl Van Dijk elk contact met de gemeente Schiedam negeer de, deed hij zijn uiterste best om betaald voetbal voor de stad Schiedam te behouden. De di recteur van Croon Elektrotech niek voerde enkele gesprekken met de gemeente, waaruit bleek dat een opknapbeurt van Harga a) haalbaar was en b) lang niet zo duur hoefde te zijn als Van Dijk in eerste aanleg had becij ferd. Van Dijk had berekend dat re novatie van Harga zo'n 875.000 gulden zou kosten. Hij was be reid dat bedrag voor te schieten, maar verbond daaraan de eis dat de sponsors gedurende een pe riode van vijf jaar 175.000 gul den zouden terugbetalen. Mede dank zij de soepele opstelling van de gemeente kwam het re kensommetje van de sponsor commissie uit op hooguit zes ton. Clausing: „Dat had ons iets meer dan 100.000 gulden per jaar gekost. Onder die voor waarden was het ons zeker r lukt om Harga te renoveren." Verdubbelen Bij een terugkeer naar Hai had Van Dijk zonder meer een nog grotere animo van de co-sponsors kunnen rekenen. Cor Vingerhoed, Rent a Casa en Hans van Heelsbergen waren bij voorbeeld bereid hun bijdra gen meer dan te verdubbelen. „En," zegt Clausing, „als ik dan Kees den Braven voor de radio hoor zeggen dat Van Dijk een aantal sponsors meeneemt naar Dordrecht, dan meet ik alleen maar heel schamper lachen. Wij hadden met de sponsorcommis sie een terugkeer naar Harga rond gekregen en dan hadden de sponsors in de rij gestaan. Ook om nieuwe spelers aan te kopen." Clausing is er heilig van over tuigd dat Van Dijk uitsluitend uit eigen belang heeft gehan deld en dus om die reden nooit de moeite heeft genomen om de sponsors te informeren. „H(j heeft nooit initiatief genomen,' aldus Clausing. „Alle activitei ten zijn door de sponsorcom missie opgezet Wij hebbén ook geprobeerd om de boel warm te houden door twee, drie keer een 'happy hour' voor de sponsors te organiseren. Volgens mij had Van Dijk al in december uitge maakt dat er hij er mee wilde kappen. Hij heeft dat eerst Sparta geprobeerd, toen via Feyenoord en met zijn vriend Den Braven is hem dat tenslotte gelukt. Van Dijk heeft constant uitgeroepen dat hij de kar in z'n eentje moest trekken. Fout, hy reilde dat..." Door Donald Bax Schiedam - De plaatselijke overheid voelt er niets voor om de geschiedenis in te gaan als een van de voor naamste schuldigen voor het vertrek van de betaald voet bal organisatie SW uit de stad Schiedam. In tiet betoog van John van Dijk hebben steevast drie factoren de bo ventoon gevoerd, die hem noopten tot een uiteindelijk samengaan met Dor drecht'90. Volgens Van Dijk kreeg hij te wei nig financiële steun van z'n co- sponsors, was het hem een doorn in het oog dat de supporters mas saal De Kuip meden en had hij geen goed woord over voor het ge brek aan medewerking van het gemeentebestuur. Die laatste zwarte piet wordt door burgemeester Reinier Scbeeres, sportwethouder Bart de Leede en Jan van Vugt, directeur van de Dienst voor Sport en Recreatie, niet langer geaccepteerd. Zij me nen dat de gemeente Van Dyk wel degelijk handreikingen heeft gedaan, maar dat vanaf 20 sep tember taal noch teken is verno men. Vanaf dat moment is er in de correspondentie slechts spra ke geweest van een eenrichtings verkeer. Van Vugt: „Wij hebben verschillende brieven verstuurd en daar is geen enkele keer op ge reageerd," Volgens Van Vugt was een reno vatie van sportpark Harga op kor te termijn zeker mogelijk ge weest, als Van Dijk de moeite had genomen om contact op te Rê- men. Van Vugt: „Wij hebben is een brief de mogeljkheid geop perd om de mfra-structuur rond Harga voor onze rekening te ne men. Later hebben we de heu Van Dijk ook laten weten dat er met betrekking tot het puntoper. bare orde en veiligheid van dezij- de van de gemeente best over een stuk ondersteuning viel te pra ten. Maar het was net of we tegen een muur aanpraatten." Delegeren Ook Van Vugt, die zaterdagmid dag in het Feyenoord-stadien aanwezig was maar door derden werd geïnformeerd over de fusie met Dordrecht'90, kan zich niet aan de indruk onttrekken dat Van Dijk alle zaken zelf wilde beslis sen en regelen. „Ik heb na de wedstrijd tegen Ajax nog even met Wim Clausing van de spon sorcommissie staan praten," al dus Van Vugt. „We kwamen tot dezelfde conclusie. Hij wilde ge woon niets delegeren, maar alles: in eigen handen houden." Flinke schuld Overigens heeft de stichting SW neg een flinke schuld aan de ge meente Schiedam ter grootte van 94.277,43 gulden. Deze bestaat uil 37.000 gulden aflossing van een ianglopende lening en 57.277,43 gulden voor het gebruik van de sportterreinen en een afgespro ken bijdrage voor de aanleg van een gebako-trainingsveld sportpark Harga. kla var Ani lier kor WK Door Donald Bax Schiedam - In café De Buiten- sluis, ooit een zeer vermaarde ontmoetingsplaats voor SW-sup- porters, waarvandaan de bussen van Door Weer en Wind naar uit wedstrijden vertrokken, regeert zondagochtend koning Treurnis met straffe hand. Goed, ze had den er eigenlijk al een jaar reke ning mee gehouden, die Gorzen e- zen, dat SW uit hun midden zou worden weggerukt. Vanaf het mo ment dat John van Dijk in al zijn 'wijsheid' had besloten om tijde lijk uit te wijken naar de Kuip, had hun club de lijkwade al aan getrokken. Verwijten doen ze Van Dijk niets. Ze hebben nog steeds het gevoel dat de zakenman tot deze onzali ge 'move' werd gedwongen en dat hij veel liever naar het lommerrij ke Harga was teruggekeerd. In hun ogen treft de gemeente Schiedam, en niemand anders, de grootste blaam. De verbanning naar het Feyenoord-stadion, een plaats die door Schiedammers - pas wordt bezocht als het in brand wordt gestoken, wordt burge meester Scheeres en sportwet houder De Leede zwaar aangere kend. „De gemeente Schiedam is de middenstand en de middenstand heeft geen enkel belang bij SW," is volgens Kees Visser 1 en 1 en dus heel gewoon 2. „Thuiswed strijden in Dordrecht spelen," gruwelt hij, „dat is het meest krankzinnige dat ik de laatste ja ren heb gehoord." Valt Hans Krommenhoek hem bij: „De ge meente beeft Van Dijk alleen maar tegengewerkt. Wat in het centrum van de stad gebeurt, is oké, maar voor de rest interes seert het de gemeente geen moer. Is er een nog gemakkelijkere ma nier om zo van SW af te komen? Roemrucht Ze hebben een jaar de tijd gehad om met de gedachte te leren le ven, maar dat het echt is afgelo pen, dat besef zal waarschijnlijk pas later doordringen. Namen van roemruchte Gorzenezen als René Eijer, John de Wolf, Eddie Koens, Piet Romeijn en Jos Zoet mulder rollen over de toog. „Iedere Gorzenees is altijd be gaan geweest met het lot van SVV," zegt een andere stamkiant, wiens naam ('Ik heb al zo vaak in de krant gestaan, dat het me beter lijkt om anoniem te blijven') niet mag worden onthuld. „Voor de meesten uit deze wijk is SW het enige dat ze hebben of hadden. Als ze dit jaar in de eredivisie op Harga hadden gespeeld, hadden ze elke wedstrijd zeker 5.000 toe schouwers getrokken." „Ik heb het voelen aankomen," zegt Joost Zuidgeest, een fil-jari ge supporter die door de andere bezoekers wordt geprezen over zijn kennis van SVV. „Vorig sei zoen, in de eerste divisie, heb ik tachtig procent van alle thuiswed strijden gezien. Dit jaar ben ik al leen naar de eerste wedstrijd te gen Feyenoord geweest. Het was ook zo ver weg, hè. En toen er geen treinen meer gingen, was het voor mij helemaal onmoge lijk." En weer doen de verhalen over de Havendijk de ronde, over de lege flesjes die onder de tribunes wer den weggesleept, zodat de aan schaf van het kaartje zich vanzelf terugbetaalde. Sociale gebeuren Maar niet alleen in de Gorzen wordt getreurd. Waar de heel nauw betrokken Gorzenees de ge meente zonder schroom aanspra kelijk stelt, denken andere Schie dammers iets genuanceerder over het vertrek van een stuk voetbalhistorie. „Er verdwijnt een deel van het so ciale gebeuren in Schiedam., Er valt een leegte," zegt Koos Gou- ka, ras-Schiedammer en zeer be gaan met het totale wel en wee van de plaatselijke sportwereld. „Schiedam is op dit punt een stad met een verleden. Hermes DVS en SW zijn twee topclubs ge weest. Ik vind het een drama dat beide clubs nu uit het betaald voetbal zijn verdwenen. En dat voor een stad met 7G.ÖÖ0 toe schouwers. De gemeente had daar ook best wat meer aandacht aan mogen besteden. Ik wees, dat het ook z'n weerslag zal heb ben op het amateurvoetbal in Schiedam." 'John is een verrader'. Niet alle „Thuiswedstrijden in Dordrecht gehoord." Foto Pim Ras supporters zijn het eens met het door Van Dijk gevoerde beleid, spelen, dat is het meest krankzinnige dat ik de iaatste jaren heb toai

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1