Waterweg 15 'Stroomlijnen van ambtelijk apparaat kost geen banen' Roots gaat vol goede moed van start Wethouder van Ardenne wil beter imago stad 1 Buitenlandertjes leren Nederlandse taal spelenderwijs Wiegman legt laatste hand aan gemeente-organisatie ïeiïjtegötMedëniSi- -V, te^dëiKiaii de.&n fÜöfcwdsSË Musicaimaker stapt op Spreekuur niigrantencentnins 't Parkweg beëindigd Dertiende Hoogendi jkloop Woningbedrijf speelt in op behoefte van publiek Maatregelen tegen stank 'Visserij- museum is zieke man' Rotterdams Dagblad Vrijdag 12 juli 1991 Rotterdams Dagblad ./Brand aan.de/ Mz (noord^dejtovlaardingen. Onge brand s GemeenteaiehiefaadBel; ^§#^^a^gn^Bét^jnógêng^Jtoii|EsÖ^bie8hè:Sate|:;! j^feÖfiitéróg-^jmaen./ZpZisüölot n en de pander, ven een schuine s«i.*K Schiedam Veel kinderen maken zich op voor hun laatste week je op de basisschool en sommige leerkrachten ma ken zich aan het einde van het schooljaar eveneens op voor een nieuw leven. Het vertrek van de laatsten verloopt doorgaans geruisloos, maar de ouderraad van basisschool De Kring wil een uitzondering ma ken bij het vertrek van Peter Oole. Zij beschouwen Oole als een unieke leerkracht. Dat beeld klopt ook wel, want welke docent schrijft zelf een musical, waarna hij er voor zorgt dat zijn leerlin gen het stuk in het Passage-theater kunnen opvoe ren? Oole, die vertrekt naar een school in Hellevoetsluis, krijgt dinsdagmiddag een afscheidsreceptie aange boden. Ook voormalige leerlingen en docenten zijn vanaf kwart over drie welkom in de school aan het Frans Palsplein. Het wekelijkse spreekuur van de Stichting Maat schappelijk Werk Schiedam (SMW3) in migranten centrum 't Parkweg is met ingang van dinsdag 9 juli komen te vervallen. Men heeft de deuren moeten sluiten omdat medewerker Battai in het komende studiejaar een voortgezette opleiding gaat volgeni De cliënten kunnen met hun vragen terecht bij het bureau aan het Broersveld 142, dat op werkdagen van 9.00 tot 13.00 uur is geopend. Vlaardingen In tegenstelling tot eerdere berichten is men er toch in geslaagd de dertiende Hoogendijkloop te laten plaatsvinden. Tijdgebrek noopte de organisatie ech ter wel tot het op poten zetten van een evenement zonder tierelantijntjes. Werd er aanvankelijk gerept over leuke alternatieven, zaterdag 14 september kan men echter alleen deelnemen aar, de een 10 kilome ter-loop, die de deelnemen vanaf 15.00 uur door de polder voert. Startplaats ;j als ieder jaar de sport school aan de Zwaluwlaan. Met de automatisering van de werkzaamheden op de afdeling Verhuringen speelt het Gemeentelijk Wo ningbedrijf in op de behoeften van Maassluizers die van woning willen wisselen. Door het gebruik van computers kunnen woning zoekenden en bewoners die de huur willen opzeg gen, vanaf heden ook gedurende de middaguren bij het woningbedrijf terecht. Huurders van een huis van de Algemene Woningstichting Maassluis die de huur willen opzeggen, dienen dat niet meer te doen op het stadhuis maar ook bij het Gemeentelijk Wo ningbedrijf aan de P.J. Troelstraweg 6, De nieuwe openingstijden: maandag tot en met don derdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.45 uur en vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 15.30 uur. Het Hoogheemraadschap van Delfland is van plan minimaal zeven ton uit te trekken om de stank te be strijden van de rioolwaterzuiveringsinstallatie Hoek van Holland. Sinds 1985 heeft men al een aantal maatregelen ge nomen, maar die blijven lang niet voldoende om de klachten in de omgeving weg te nemen. Daarom heeft de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) na een .«derzoek bepaald dat Delfland meer rnoet doen om stankhinder te voorkomen. De klachten komen by zuidenwind soms zelfs uit de kom van het dorp van Hoek van Holland, dat twee kilometer verder is gelegen. SCHIEDAM zaterdag 13 juli Schiedamse vrouwenhand Jamrax, pretpunk. Po dium, 23.00 uui. zondag 14 juli Blueszanger Peter de Vnes, Podium, 21.30 uur. .VLAARDINGEN zaterdag 13 juli Wandelconcert, Grote Kerk, 15.00 uur. maandag 15 juli Expositie Koos van Oudheusden (beelden en kera- miek), centrale bibliotheek, Waalstraat, tijdens ope ningsuren bibliotheek tot 29 juli. MAASSLUIS zaterdag 13 juli Orgelconcert Grote Kerk, Jaap Kroonenburg, 20.15 Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter óe Lange Carel van der Velden Brede Haven straat 6 Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Ben van Haren Schiedam - Het ambtelijk appa raat van Schiedam is onderhevig aan een grootscheepse reorgani satie. De m de coalitie van PvdA, D66 en Groen T.inks overeenge komen vernieuwing van de ge meentelijke organisatie krijgt langzaam gestalte. Wethouder Aad Wiegman legt momenteel de laatste hand aan zijn plan voor de nieuwe opzet. Daarnaast staat een verdergaande automatise ringopstapel. De bedoeling is dat er een betere dienstverlening ontstaat en tege lijkertijd een efficientere werk wijze die minder mankracht en dus geld kost. Het kan volgens het gemeentebestuur zonder ba nenverlies. In de nieuwe opzet gaat de ge meentesecretarie zich toeleggen op beleidsvoorbereiding en admi nistratieve afhandeling. Ze wordt minder betrokken bij het uitvoe rende werk. Dat gaat naar ge meentelijke diensten, die zelfs tandiger worden. Daarnaast rukt de automatisering verder op, wat traditionele werkzaamheden overbodig maakt. Verantwoordelijk wethouder Aad Wiegman (Financien, Bedrijven, Personeel Organisatie) wiL het woord reorganisatie liever met gebruiken. „Ik hou het op een herschikking van werkzaamhe den, aanpassing van het ambte lijk apparaat." Hij ontkent dat er arbeidsplaatsen op de tocht staan. „Er is niet echt sprake van verlies van arbeidsplaatsen. Weliswaar hebben we bij de begrotingsbe handeling besloten om het struc tureel aanwezige percentage van vacatures (7,3) te schrappen, maar dat was een financiële zui vering omdat dit geen reële vaca tures betreft, Daarnaast hebben we te maken met het ontstaan van nieuw werk door toenemende activiteiten. Ook het verlies van banen als gevolg van automatise ring is nauwelijks aanwezig om dat onze gemeente in de afgelo pen jaren ai zeer veel heeft ge daan op dit gebied," Binnen het stadskantoor, waar de veranderingen gevoelig liggen, heeft de eerste vernieuwing ten behoeve van de nieuwe bestuurs dienst gestalte gekregen. Er is in middels ook al een Educatieve Dienst opgericht en de vorming van een Dienst Kunst en Cultuur, waarin het Stedelijk Museum, het archief, de theaters en de biblio theek opgaan, is enkele maanden tn voorbereiding. Dertig mensen waren als eerste betrokken bij de opheffing van de afdelingen Cultuur, Sport en Jeugdzaken (CSJ) en Sociale Za ken en Volksgezondheid (SZV) ten behoeve van de bestuurs dienst. Zij gaan op in een nieuwe afdeling Maatschappelijke Aan gelegenheden (MAG), die onder leiding is gekomen van B.J.M. Hakkenbroek, tot 1 juli chef CSJ. Zijn nieuwe afdeling MAG heeft tot taak alle voorzieningen op het gebied van welzijn, maatschappe lijke dienstverlening en gezond heidszorg in stand te houden of te bevorderen. Ze is nu ook nog nauw betrokken bij de vorming van een straks zelfstandige Dienst Kunst en Cultuur en de privatisering van de verschillen de wijkcentra. De chef SZV, G.W. J. van Marsber gen, is inmiddels benoemd tot chef van de nieuwe Centrale Be leidsafdeling Informatievoorzie ning en Automatisering (CBIA). Deze moet het gemeentebestuur gaan adviseren over de beste me thode om informatie te verzame len en te verspreiden. Ze wordt ook het centrale punt voor com puter-aankopen bij alle gemeen telijke diensten en bedrijven. CBIA, waar voorlopig drie men sen werken, heeft als eerste faak het schrijven van een informatie- plan en een automatiseringsplan. Deze zullen nog dit jaar m de ge meenteraad besproken worden. Computer Tot die tijd zal het gemeentebe stuur geen aankopen doen op het gebied van automatisering. Dat heeft wethouder Wiegman de ge meenteraad toegezegd. Hij deed dit bij herhaling in de laatste ge meenteraadsvergadering in de vfethouder Aad Wiegman laatste hand Archieffoto hoop ook van de raadsleden van D66 en Groen Links goedkeuring te krijgen voor een voorstel om anderhalf miljoen gulden te re serveren voor de aankoop van nieuwe computer-apparatuur voor de Gemeentelijke Sociale Dienst. Met name D66, bij monde van Vincent Broeke, vond dat het geld pas beschikbaar gesteld moet worden als de raad zich heeft kunnen uitspreken over het informatie- en automatiserings plan voor het gehele gemeentelij ke apparaat. Hij en Joly Hakkert van Groen Links spraken de vrees uit dat anders straks kost bare aankopen plaatsvinden van apparatuur en soft-ware, die met in het centrale informatie-sy steem past. Het argument van Wiegman om nu al een krediet aan te vragen was, dat hij dan bij het bepalen van de centrale keuze in het na jaar gelijk geld beschikbaar heeft en niet meer op goedkeuring van Gedeputeerde Staten hoeft te gaan zitten wachten. De meerder heid van de raad vond dat prima, maar de kleinste coalitie-partijen met uitzondering van hun wet houders niet. Al spelend le ren buiten landse kinde ren in Roots Nederlands spreken. Foto Roel Dijkstra Door Carel van der Velden Door Loes Elshof Vlaardingen - Zeven kinderen en drie leidsters zitten op het vloer kleed rond tien paar schoenen. Leidster Hatice zegt tot het drie jarige Turkse jongetje Cem: „Ver stop die schoen eens." Cem drukt een gymp van Vanity stijf tegen de borst, rent naar een witie kast en legt met een olijke grijns het voorwerp neer. „Nu gaan we zoeken. Waar is de schoen van Vanity?" zegt Hatice. De kinderen hollen naar de kast, maar Cem plukt als eerste de schoen uit de kast. Triomfantelijk houdt hij de trofee in de lucht. Hatice en twee andere leidsters, Nettie en Ciska, lachen: „Jij moest met zoeken, hoor." Afgelopen week werd in Vlaardin gen het internationale kinderdag verblijf Roots geopend. Het ver schil met 'gewone' dagverblijven is dat bij Roots minimaal de helft van de kinderen van allochtone afkomst is, zo is in de statuten vastgelegd. Deze 'vijftig procent- regel' is ook op de leiding van toe passing. Roots heeft zes leidsters, onder wie twee Turkse krachten (een van hen is Hatice) en een Su rinaamse (Nettie). Op dit moment telt Roots elf jon ge bezoekers van Nederlandse, Surinaamse, Somalische en Turkse ouders. In september zal hun aantal worden uitgebreid tot 24. Roots is na Pino en de Krente- mik het derde adres voor volledi ge kinderdagopvang in Vlaardin gen. De ouders kunnen hun pu pillen om acht uur brengen en ui terlijk om zes uur 's avonds weer ophalen. Ouders betalen voor een volledige opvang (vijf dagen per week) tussen de zestig en zeshon derd gulden per maand, afhanke lijk van het inkomen. Een groot voordeel van een* kin derdagverblijf voor kinderen van wie de ouders niet of nauwelijks Nederlands spreken, is dat zij de Nederlandse taal spelenderwijs onder de knie krijgen. Als ze op de basisschool beginnen, hebben zij de veel voorkomende achter stand ingehaald. „Waar is je beker? Pak'm maar. Ja, dat is de beker," zegt een leid ster tot een aandachtig luiste rend, Somali neisje, dat pas kort in Nederland is. Directrice Atie Ranshuijsen: „Wij praten de hele dag met de kinde ren. Terwijl we iets drinken, tij dens het spelen, het verschonen en als we ze in bad doen. Het gaat heel snel. De kinderen pikken al meteen woordjes op, die ze ook thuis uitproberen. Dan komen de kleine zinnetjes." Koekje Het is tien uur in de ochtend. Aan ue blankhouten tafel drinken de kindei en hun 'koffie' met een koekje. Roots bevindt zich in de voormalige kleuterschool aan de Goudsestraat in Vlaardinger-Am- bacht, naast basisschool De Door loper. Atie Ranshuijsen is erg te vreden met de behuizing van Roots: het is ruim en licht. De twee groepslokalen hebben grote ramen en staan vol met speel goed. Er is een aparte badkamer, keuken en er zijn drie slaapka mers. In Roots wordt geen varkensvlees gegeten, omdat rekening wordt gehouden met regels die gelden voor de Islamitische kinderen. Tussen de middag bereiden de leidsters zelf een warme maaltijd - er is op dit moment geen geld voer voor keukenpersoneel. Deze middag staan aardappelen, bloemkool en gehakt op het menu. „Nu is het Hollands, maar een volgende keer eten we Suri naams of Turks," vertelt Nettie. Hatice: „Omdat ik zelf Turkse ben, kan ik mijn collega's meer uitleggen over de achtergrond van een Turks kind. Een voor beeld: „Nederlandse kinderen hebben een veel geregelder op voeding. Ze moeten op een vaste tijd eten en naar bed. Op een be paalde leeftijd moeten ze zinde lijk zijn. In de Turkse opvoeding zijn jonge kinderen veel vrijer. Als ze op tweejarige leeftijd hun plas nog niet keurig op een potje doen, maakt dat niet uit. Als ze moe zijn, hoeven ze pas te sla pen." Nettie ziet ook verschillen tussen de Nederlandse en Surinaamse opvoeding. „Als je ergens met kinderen op bezoek bent, zeg je niet: 'Het is acht uur, ik ga naar huis. Dt ""'nderen moeten naar bed'. Bovendien staat in een Suri naams gezin altijd wel een bed klaar." Ze vervolgt: „Surinaamse peuters zijn gewend met oudere kinderen te spelen, ze hebben daardoor raak een grover taalge bruik." Puzzelen Hatice en Nettie hebben gecon stateerd dat Nederlandse kinde ren vaak beter zijn in leer- en spel-activiteiten, zoals plakken, puzzelen en knippen. Kinderen uit allochtone gezinnen zijn min der gpwend aan speelgoed. „Als de moeder kookt, gaan ze dat na doen. Ze gebruiken blikjes, din gen die ze om zich heen vinden," vertelt Nettie. Hatice meent dat culturele ver schillen in de dagelijkse praktijk van het kinderdagverblijf niet veel uitmaken: „Wij zitten als leidsters toch allemaal op dezelf de lijn. Dat moet dus ook wel, met al die verschillende achtergron den van kinderen." Hollandse Cisca: „We vinden de geestelijke en lichamelijke ont wikkeling van het kind het be langrijkst Leren delen, praten, luisteren, samenspelen, beleefd zijn." Nettie: „Ik denk dat we de kinde ren toch wel iets meer Neder lands opvoeden. We zitten hier, we moeten ons nu eenmaal wel aanpassen." Terwijl Cem met een autootje het kroeshaar van zijn Somalische groepsgenootje kamt, zwaait An gela naar haar 'grote* vriendin Jacky van de basisschool, die met de neus tegen het raam staat ge drukt. Het schoolplein van De Doorloper grenst aan Roots. Atie Ranshuijsen: „Veel kinderen van de basisschool komen op be zoek. Ze hebben soms zelf op de kleuterschool gezeten en weten hoe het er hier nu uitziet Of ze willen spelen met de kleintjes. Het is nog pril, maar misschien krijgen we in de toekomst nog wel een soort samenwerking." Vlaardingen - Op uitnodiging van wethouder Agnes van Arden- ne-van der Hoeven 'brainstormt' een aantal Vlaardingers en oud- Vlaardingers over het imago van de stad. De wethouder hoopt zo materiaal m handen te krijgen om Vlaardin gen beter te kunnen promoten. Ze wil daar een omvangrijk pro gramma voor op poten zetten, zo wordt :n een persbericht gemeld. De gemeente baseert zich bij dat promoten ook op schriftelijk on derzoeksmateriaal. herder is in dit kader onlangs nog een studie dag georganiseerd en werd de ge meente Den Bosch bezocht. De wethouder houdt over een week een voorlopig verslag en aanbevelingen aan het college van B en W te kunnen aanbieden. Na de zomervakantie wordt de draad weer opgenomen, zo wordt gemeld. Tijdens de bijeenkomsten met de Vlaardingers en oud-Vlaardin- gers, onder wie geestelijken, kunstenaars, zakenmensen, een architect, een oud-Kamerlid, een horeca-exploitant, een bloemist en iemand uit de sportwereld, kwamen zaken aan de orde als de plaatselijke politiek, de typische haat/liefde-verhouding die Vlaar dingers met hun stad hebben, het groen, de ambtelijke dienstverle ning en het historische stadscen trum en de inbreuken daarop. Vlaardingen - Uitgebroken mu ren, witgesausde wanden en een nieuwe vloer zijn op dit moment de eerste zichtbare resultaten van het nieuwe elan, dat Frits Loom- eijer verleden jaar bij zijn aantre den in het Visserijmuseum aan kondigde. De directeur waar schuwt echter dat zijn museums nog lang niet is. „Het bestaande subsidieniveau is echt het mini male om uit het dal te kruipen." Loomeijer plaatst zijn opmerking niet zonder reden, want in de af gelopen maanden is er het nodige te doen geweest over de toekomst van het museum. Wethouder John Ranshuijsen (financiën) stelde dit voorjaar dat in principe alle gemeentelijke uitgaven voor bezuinigingen in aanmerking fa men, ook het Visserijmusem Plannen bestonden daar echte nog niet voor. Maar in Vlaardiü- gen deed al snel het verhaal de ronde dat het maritieme centrum met sluiting werd bedreigd. Geschrokken stelde Ranshuijsee dat het Visserijmuseum op moet blijven. „Ik ben blij mei deze uitspraak van de wethou der," kijkt Loomeijer op de episo de terug. „Dergelijke zaken zijn natuurlijk niet erg stimulerend Maar gelukkig is de commotie snel weggeebd. Met name voorde sponsorwerving is het natuurlijk funest als de positie van je ma seum ter discussie staat" „Ik hoop dat de wethouder ook de consequenties van zijn uitspra ken neemt. Bij mijn komst zathet museum in de problemen. Ik te aangetrokken om er nieuw leven in te blazen. Dat kan alleen als de huidige subsidie geen gevaar loopt. We hebben te maken roet een zieke man. De gemeente moet ons de kans geven om ud het dal te kruipen." Zijn toekomstvisie baseert de ma ritiem deskundige nog steeds op de nota, die hij enkele maanden na zijn aantreden op tafel legde Het magere aankoopbudget en de geringe uitstraling kenschetste hij als de twee belangrijkste mak kes van het museum. Voor beide problemen bedacht hij een oplossing. Door het inkrim pen van de personele bezetting wilde hij de vaste kosten beper ken. Hierdoor zou een groter ded van het subsidiebedrag van 750.000 gulden ten goede komen aan het programmeerbud- get. „Op dit vlak is de gemeente ons tegemoet gekomen," zegt Loom eijer. Probleem voor de directed is echter, dat hij geen extra get kreeg voor een ingrijpende 300.000 gulden kostende verbot wing. De eerste fase heeft het museum nu maar uit eigen zak gefiraj cierd. Gevolg is, dat de gewensts vergroting van het programmee* budget tussen wal en schip is vallen. Dit jaar is het bedrag vos» aankopen zelfs teruggebracb' naar duizend gulden. „Op ten®J' moet dit budget weer omhoog Over zijn meest opvallende initè lief denkt Loomeijer in het naj$ meer naar buiten te kunnenbr# gen. Het Visserijmuseum wiH uitstraling verbeteren door J aanleg van een museumk# voor de deur. Aan deze kaden1.# ten historische visserschepen# plaatsje krijgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2