13' Groenoord, een flatwij k met charme Draken van kinderen omtoveren in engeltjes Slechte landing Na één generatie is de wijk nog niet helemaal af, maar valt de balans positief uit A II Popschool-Zuid houdt open dag Rotterdamse kinderen gaan naar Oostenrijk Klacht Pro Auto tegen campagne May-Weggen Nieuwe wasplaats voor de metro Wandelen in Kralingen De idealistische no-nonsense van opvoeddeskundige Sloots P< m Rotterdams Dagblad Zaterdag 20 juli 1991 Rotterdam - De Popschool-Zuid van de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam (SKVR) houdt dinsdag 3 september een bijeenkomst over een nieu we cursus voor popmuzikanten. De cursus, die na de zomervakantie van start gaat, is gericht op popmuzi kanten die serieus met hun muziek aan de slag wil len. Deelnemers kunnen zich aanmelden voor gi taar, bas, toetsen, drums of zang. Ook beginners kunnen de cursus van de Popschool-Zuid volgen. Vanaf 19.30 uur wordt informatie gegeven over de nieuwe cursus. Belangstellenden kunnen een infor matiepakket over de cursus meekrijgen. Daarnaast kunnen er vragen worden gesteld aan de docenten en kan het gebouw worden bekeken. Wie aan de slag wil, kan zich tijdens de bijeenkomst meteen inschrij ven. De school van de SKVR is gevestigd aan de Dal- weg 5 in Rotterdam. Rotterdam - Tien Rotterdamse kinderen gaan dins dag naar Wenen. De kinderen doen mee aan een uit wisselingsprogramma in het kader van het Jeugclva- kantie-paspoort, waar ook de Oostenrijkse hoofd stad een rol in speelt. De Rotterdammers slapen bij Weense gastgezinnen en maken een rondvaart, gaan een kijkje nemen bij kasteel Schönbrun en bezoeken onder meer de Weense dierentuin. Een week later keren ze terug met tien Weense kinderen, die een week lang Rotter dam en omgeving komen bekijken. Een proef vlucht maken is prima, maar zorg dan wel voor een veili ge landings- strook. Een spoorbaan is dat dus niet, ondervond gisteren dit ooievaars- jong- Vanuit het nest van zijn ouders op een portaal van de boven leiding pro beerde hij voor de eer ste keer de vleugels te strekken, viel als een bak steen naar be neden en maakte een noodlanding op de rails. Van dieren verzorger Martin Mulder van Diergaar de Blfjdorp mag hij het la ter nog eens proberen... Foto Paul Stdk. Rotterdam - De stichting ter belangenbehartiging van de automobilist, Pro Auto, dient een klacht te gen minister May-Weggen (Verkeer en Waterstaat) in bij de reclame-codecommissie. Het gaat om de campagne 'De auto kan best een dagje zender u' die door middel van pagina-grote advertenties in dag bladen wordt gevoerd. Pro Auto vindt dat de automo bilist hierin verkeerd wordt voorlicht. De stichting vindt de advertentiecampagne 'een vol gend miljoenen veirlindend project dat bol staat van halve waarheden en onjuiste voorspiegelingen'. Ze is van mening dat de advertenties tendentieus zijn en een onvolledig, dus vals, beeld geven van de wer kelijkheid. Volgens de campagne zouden er rond het jaar 2000 ongeveer negen miljoen auto's rondrijden in Neder land. Pro Auto noemt dat onzin en spreekt van maxi maal zes miljoen. Om het genoemde aantal auto's kwijt te kunnen, stelt de reclamecampagne dat straks 'half Nederland geasfalteerd is'. „Dat is een kreet die nergens op slaat," voorzitter J. Grashof van Pro Auto. „Slechts tweeëneenhalf procent van de ge bieden buiten de bebouwde kom bestaat uit wegen. Bij uitvoering van het volledige Bereikbaarheids plan Rijnmond zou dat amper drie procent zijn." Rotterdam - Rotterdamse metro-voertuigen worden in de toekomst gewassen in een nieuwe wasplaats bij de metroremise Waalhaven. In de overdekte installa tie kunnen de voertuigen ook tijdens de vrieskou worden schoongemaakt. De nieuwe wasinstallatie is bovendien schoner voor het milieu. De gemeente heeft ruim zes miljoen gulden uitge trokken voor de bouw van de wasplaats, die rond het voorjaar van 1992 klaar moet zijn. Voor de schoon makers van de RET wordt het werk er dan een stuk aangenamer op: momenteel moeten zij de wagons nog met de hand reinigen. Rotterdam - Wie geïnteresseerd is in 'een stukje oud Rotterdam', kan woensdag 24 juli meewandelen door Kralingen. Dan houdt Gilde Rotterdam (van de Stichting Centrum voor Vrijwillige en Professionele Maatschappelijke Dienstverlening) een wandeling over het voormalige DWL-terrein en de polder De Esch. Er wordt vanaf 13.30 uur gewandeld in kleine groep jes onder leiding van oudere Rotterdammers die graag wat over hun stad willen vertellen. De kosten voor de wandeling bedragen 2,50 gulden per per soon. Er kan voor de tocht begint, worden betaald. Nadere inlichtingen worden verstrekt door Gilde, te lefoon (010)4173190. Door Cees de Graaff Schiedam - Vier maal per dag zijn de smalle kronkelpaadjes tussen de flats de hinkelbanen van een vrolijke kinderschare. Aan de hand van pappa cf mamma of uitgelaten vooruitren- nend gaat het kleine volkje naar school Halverwege komen ze elkaar tegen, de kinderen die naar de openbare school gaan en de kinderen die naar de christelijke school gaan. geld. Zo ontstond de wijk Nieuw- land, etagewoningen tot aan de zogenaamde liftgrens, drie en vier woonlagen op een onder bouw met bergingen. In Groenoord ging de gemeente aanvankelijk van eenzelfde opzet uit. Groenoord-Zuid, het gebiedje tussen rijksweg 20 en de Laan van Bol'Es omvat 421 woningen in vier bouwlagen met daartussen dertig eengezinswoningen, twee winkelblokken en vooral veel groen. In 1963 begon de bouw en drie jaar later, in 1966 was Groe noord-Zuid volgebouwd. Trendbreuk „Groenoord-Zuid was feitelijk een vervolg op Nieuwland, de eer ste naoorlogse uitbreidingswijk," vertelt C.P.Boekesteijn. Hij heeft meer dan dertig jaar de stadsuit breiding van Schiedam meebe leefd. Als ambtenaar bij gemeen tewerken was hfj nauw betrokken bij de vele plannen en nu hij sinds enkele weken met VUT is, kan hij vanuit rijn flatwoning in Groenoord uitkijken op het resul taat. „De breuk kwam pas hij de bouw van het 'middengebied." Het middengebied van Groe noord is bepalend voor de wijk ge worden, hoge en lagere flats wis selen elkaar af, aan de noord- en westzijde afgeschermd door ze ker voor die tijd gigantische flat complexen. de drie S-flats en twee Z-flats. Totaal ornvat het middengebied 1529 woningen, deels in zeven bouwlagen op on derbouw met lift, die allemaal van oost naar west lopen en da' rtus- sen noord-zuid gerichte bkxken van drie bouwlagen op onder bouw zonder lift. Midden door de wijk liep de ontsluitingsweg van zuid naar noord. De wijkstructuur is ontwikkeld door gemeenwerken samen met het stedenbouwkundig bureau Fledderus. „Het zou een bijzon dere wegenstructuur worden," vertelt de heer Boekesteijn. „Van uit de centrale ontsluitingsweg, de Eduard van Beinumlaan, kon je de wijk in. Aan weerszijden wa ren beperkte mogelijkheden voor bestemmingsverkeer naast een ononderbroken voetgangersge bied van zuid naar noord." Allemaal anders Het werd allemaal anders. De centrale as is allang de centrale as niet meer. En ook de gedachte van aan de ene kant de katholieke kerk en school en aan de andere kant een hervormde kerk met prot.chr.school is volledig achter haald. De katholieke kerk werd wel gebouwd, maar de plek voor dc 1' u-vormde kerk aan de andere Vroeger waren er nog twee chris telijke scholen, een katholieke en een. protestant-christelijke, ieder aan een kant van de centrale as van de wijk. Nu zijn ze gefuseerd, want de verwachte vloedgolf aan kinderen is dramatisch snel voor bijgegaan. Dat ene leegstaande schoolgebouw is sinds kort het domein van de islamitische school, van 'andere' kinderen, veelal niet uit de wijk. "Vijfentwintig jaar geleden wer den de eerste huizen van de Schiedamse wijk Groenoord op geleverd, twintig jaar geleden de laatste. Inmiddels is er één gene ratie opgegroeid in een flatwijk, waarvan er in de jaren zestig zo veel zijn verrezen, overal in het land. Na de flats volgden de wij ken met laagbouw, eengezinswo ningen met een strookje groen voor en een tuintje achter, de zol der als hobbyruimte of extra kin derkamer. Nieuwe bouwplannen gaan Inmiddels weer "dit van een grotere bebouwingsdichtheid, een menging van hoogbouw met laagbouw, grootschaligheid en kleinschaligheid, cüe elkaar in evenwicht moeten houden. Groen centraal 'Groenoord' is een aanmatigende naam voor de wijk met de bijna 5000 woningen met ruim tiendui zend inwoners. Want hoeveel bo men er ook staan, een flatwijk kan eenvoudig geen groen oord zijn. De naam duidt niet op een toekomstideaal, maar heel ont nuchterend van een verdwenen boerderij, die overigens de naam Groenoord wél waar kon maken. En toch is de wijk Groenoord geen aanfluiting voor zijn eigen naam. Het groen neemt een be langrijke plaats in tussen de flats. Het ziet er florissant uit, niet in het minst door de intensieve ver zorging, die de gemeente ervoor over heeft Wekelijks zijn de maaimachines hun achtjes aan het draaien over de grote gazons in de wijk of jagen ze met hoge snelheid van de ene groenstrook naar de volgende. En het elk voor- en najaar weerkerende staccato van de houtversnipperaars ge tuigt van de niet aflatende zorg voor bomen en struiken. Het is de naoorlogse woningnood geweest, die de wijk Groenoord heeft gemaakt tot wat hij is. Aan vankelijk had de gemeente Schiedam zich tuindorpen rond haar noordgrens gedacht, aan sluitend op het landelijke dorpje Kethel, dat in de oorlogsjaren was geannexeerd. Maar de enorme woningnood van na de oorlog dwong de gemeente tot een ande re opzet: veel bouwen voor weinig De hoge flat, oost-west ge richt en de lage noord- zuid, Ingepakt' in het groen, tekenend voor het mld- dengebied van Groe noord. Galerijflats voeren de boventoon in de Schiedamse flatwijk. Foto's Jaap Rozema kant van de wijk is opgevuld met een sportschool met sauna. Ont kerkelijking en gezinsverdun ning drukten al tijdens de bouw de optimistische bevolkingscij fers, die ''aan "Groenoord ten grondslag lagen. De stedebouwkundige opzet van de Schiedamse wijk Groenoord met zijn centrale ontsluitingsas voor het verkeer en twee parallel le lengteassen aan weerszijden als exclusief voetgangersdomein is zonder veel ophef verlaten. De centrale as bleek een te aantrek kelijke sluiproute voor allelei ver keer naar volgende wijken en werd in het midden afgesloten. De ontsluiting van de wijk verliep daarna via de meest westelijk ge legen weg, nu Van Beethovenlaan geheten en nog altijd de drukste weg in de wijk. De vr.je voetgan- gerslijnen raakten op de achter grond. Alleen de twee bruggetjes over de singel dwars door de wijk herinneren nog aan deze lijn. Het voetgangersdomein voor de wijkbewoners werd het net aan slingerende paadjes tussen al die flatblokken door. Ze zijn in een later stadium aangelegd in over leg met de bewoners en vrijwel_ onzichtbaar voorzien van rand-" verharding, zodat brandweer en onderhoudsploegen er gebruik van kunnen maken. Het zijn deze weggetjes, die de schoolkinderen de mogelijkheid geven naar en van school te lopen zonder door verkeer te worden gehinderd. En de enkele fietsende moeder op zo'n paadje belt niet, maar gaat zelf voor de kinderen opzij. Het 'middengebied' van Groenoord is een eilandje van rust geworden in een toenemende drukte op de randwegen. De eerste flats, van Muys en De Winter, in het middengebied wa ren nog portiekwoningen. Alle la tere werden galerijflats. Inmid dels worden die eerste portiekwo ningen opgeknapt. Na 25 jaar is groot onderhoud nodig. Want ook de eisen, die bewoners aan hun huis stellen, zijn in die kwart eeuw beduidend hoger geworden. Direkt aansluitend op het mid dengebied kreeg Groenoord aan de noordkant twee grote woning wetprojecten in systeembouw, vertelt de heer Boekesteijn. „Vol gens het Elementum-systeem werden goedkope huurwoningen neergezet voor zo min mogelijk geld." Het Bachplein omvat drie flats van negen lagen op onder bouw en een vierde van tien lagen op onderbouw, in carrévorm neer gezet rond marktplein en scho lencomplex. Want zoals het mid dengebied drie scholen kreeg, kreeg ook dit noordelijk deel er drie, bij elkaar gelegen tussen de flats in. Hoewel de scholen zijn ingepakt in het groen, is hier het enorme kale markt- en evene mententerrein overheersend aan- -wezig. Westelijk ligt het Straussplem, omgeven door zes flatblokken van vierhoog op onderbouw zon der lift. De laatste flats, driel-vor- mige complexen van drie hoog op onderbouw, totaal 126 woningen, verrezen achter het Straussplem aan deBorodinlaan. Op straatniveau Opvallend is, dat waar in het mid dengebied incidenteel woningen in de onderbouw zijn opgenomen, bij het Straussplein woningen een flink deel van de onderbouw uitmaken. Want al in de ontwerp fase was rekening gehouden met ouderen en mensen met een han dicap, die moeite met traplopen zouden kunnen hebben. Boven dien zijn het juist deze woningen op de begane grond, die een be langrijke sociale rol spelen. Ze voorkomen een 'dood' straatni veau en dragen daardoor vrijjvel ongemerkt bij aan de leefbaar-' heïd vandewijk. j. Ruim twintig jaar na de bouw is wel gebleken, dat goedkoop bou wen zich op de lange duur wreekt: De 351 woningen van het Straus*, plein en in mindere mate de 512' woningen van het Bachplein dreigden te verpauperen. De té novatie aan het Straussplein is m in volle gang om dat te voorko men. Om de wijk financieel haalbaar te' maken, kwamen de S- en Z-flaS er, twaalf hoog op een onder bouw, samen onderdak biedend aan 1236 gezinnen. Er kwamen zelfs nog twee echte torenflats in de wijk, de ene twintig hoog aan, het Van Beethovenplein op de zuidwest-hoek van de wijk, de an der even hoog aan de uiterste noordpunt achter het Bachpleiir als bejaardenhuisvesting. Eén hoekje van de wijk vormt een soort buitenbeentje en markeert de tweede breuk in de woning-'' bouw van Schiedam, van hoog-' bouw terug naar laagbouw. Al ui' 1970 bij de afronding van dei hoogbouw, werd er westelijk van de Borodinlaan een plekje inge-i ruimd voor tachtig eengezinswo-' ningen, koopwoningen als voor bode op de volgende grote uit' breiding, Woudhoak-Zuid. aparte wijkje kreeg ruim zes jaar later nog een aanvulling met 51 eengezinswoningen op de plaats waar oorspronkelijk met nog eei school rekening was gehouden. Groenoord bevat nog altijd grote' grasgazons, langs de Oreliosir gel, voor het Bachplein en aano'C noordkant van de Borodinlaan' De heer Boekesteijn waarschuwt,' dat de gazons kunnen worden bé; bouwd, al zijn er nog geen concre te plannen voor. Vast staat dat al leen laagbouw in aanmerking, komt als deze plekken ooit wcr- den ingevuld. De wijk is om zo te zeggen zelfs na 25 jaar nog niet helemaal af. Er zitten nog 'gatejf in, onaantrekkelijke punten, c" nog altijd op invulling wachten. Door Jolande van der Graaf Rotterdam - „Ouders van moei lijke kinderen denken altijd dat ze volledig mislukt zijn. Kinderen opvoeden? Dat moet toch ieder een kunnen... Terwijl het echt verschrikkelijk moeilijk is. Ei genlijk kunnen ouders nergens met simpele vragen over opvoe ding terecht. Soms biedt iemand de helpende hand, meestal tob ben ze jaren door. Tot de boel uit de hand loopt" De Rotterdamse opvoeddeskun dige E. Sloot - jarenlang werk zaam bij onder meer de Kinderbe scherming en jeugdhulpverle- ningsorganisatie De Blauwe Stoep startte vorig jaar in Hoogvliet met haar Buro voor Op- voedings Advies (BOA). Sinds kort heeft ze een tweede vesti ging in Overschie, waar ouders van kinderen tussen nul en twee ëntwintig jaar uit Rotterdam en omgeving terecht kunnen. De ge vestigde hulpverlening bekijkt haar met argusogen, negeert haar, Sloots haalt de schouders op en lacht schamper, „Ik ben blijk baar wel zo bedreigend dat drie instanties plotseling ook vestigin gen in Hoogvliet willen begin nen" Haar werkwijze is helder en een voudig. Ouders en kinderen kun nen snel een persoonlijk ant woord op de meest uiteenlopende vragen en problemen krijgen. Sloots geeft telefonisch informa tie en maakt daarna eventueel een afspraak. Meestal worden er - maximaal drie gesprekken ge voerd. Als de problemen te groot zijn en de opvoeddeskundige er zelf niet uitkomt, verwijst ze door. Rotkind „Een voorbeeld van een situatie waarin ik de helpende hand kan bieden. Je hebt een kind van drie jaar dat niet wil eten, niet wil sla pen en grenzenloos vervelend is. De buitenwereld vindt het een rotkind en jij weet zelf ook niet meer wat je ermee aan moet. Je huisarts schrijft slaapmiddelen voor, maar die lossen de proble men niet op. Het Riagg en Maat schappelijk Werk wiUen niets doen. Als je mazzel hebt, krijg je wat tips van een goede vriend of de buurvrouw. Heb je dat niet, dan blijf je zelf maar door tobben. Tot je het zo zat bent, dat je een hekel aan je eigen kind krijgt. Niets goeds of leuks meer ziet en het zo af en toe wel zou kunnen vermoorden," Sloots neemt geen intelligentie testen af, maar geeft advies. De oplossing is soms kinderlijk een voudig en vaak zijn de problemen makkelijk te herleiden. Ouders zouden meer respect voor hun kinderen moeten opbrengen, vindt ze. „Dat kind van drie mag best boos zijn of huilen als hij een pak voor zijn billen heeft gehad. Je moet hem alleen wel leren waar de grenzen van zijn gedrag liggen. Kleine kinderen proberen die grens voortdurend te over schrijden. Laatje dat toe, dan zal het kind altijd die zwakke plek- opzoeken. En dan is het zaak de problemen bespreekbaar te ma ken, afspraken met je kind te kur.- '-O maken. Ik ondersteun ovv,- :a kinderen daarin. Vaak is een zetje in de goede richting al voldoende en zijn de grootste dra ken van kinderen zo weer omge toverd in engeltjes." Hiaat Voor ouders met moeilijk opvoed bare kinderen is de drempel van de gevestigde hulpverleningsin stanties zoals de Kinderbescher ming, het Riagg of het Maat schappelijk Werk vaak te hoog. „Bovendien willen zij vaak niet helpen. De hele jeugdhulpverle ning is eigenlijk niets meer dan een subsidie opslorpend appa raat, dat veel te ver van de men sen afstaat. Het opvangen van ou dere kinderen, die door grote pro blemen weggelopen zijn van hun huis, doen ze prima. Ook de ge dwongen hulpverlening, opge legd door de kinderrechter, wordt uitstekend verzorgd. Maar daar door is er meestal geen tijd of geld om de minder zware gevallen te helpen. En gebeurt dat wel, dan moetje nog maar afwachten of je de goede hulpverlener ontmoet, niet op een wachtlijst terecht komt en of je wel echt geholpen bent met die vele, oeverloze ge spreksrondes. Het zijn logge sy stemen, de gesettelde instanties. Ze vertonen grote hiaten. Ik be grijp wel waarom, maar keur het beslist niet goed. Ik ben met mijn bureau, dat ik als tussenstation De Rotter damse op- voeddeskun dlge E. Sloots heeft een par ticulier bu Beta- reau. len voor hulp verlening? Daar kijkt ie dereen heel raar tegen aan. Dat dient gratis te zijn vinden ve- Foto Fred Ernst „I> var er 3 fee ouc var ver nei Ma con del wir Vol tiia ke ven Hoi Hai zijn der raa< Wet leer ore ami Ni* kan deJ den eeri litia het VoM het kan er ei van hou zijn -ti Scti Mr ven Wes (drii Bea De drie hm ken stad Twe eens strai De t op d tens opd man Inh han< afrol moe voer voor die instanties zie, in het gat gesprongen." Voor haar adviezen moet betaald worden. Vijfenzestig gulden per gesprek. Wie dat niet kan ophoes ten, krijgt korting tot minimaal vijfentwintig gulden. Kinderen betalen twee rijksdaalders per ge sprek. Betalen voor hulpverle ning, daar wordt ongetwijfeld vreemd tegenaan gekeken. „Heel vreemd," beaamt Sloots. „In Ne derland moet hulpverlening gra tis zijn. Scholen zeggen vaak niet naar mij te willen doorverwijzen, omdat BOA een particulier bu reau is. Als ik dan vraag waarom, blijven ze me het antwoord schul dig. Iedereen is het hier nu een maal zo gewend." Lucratief is haar bureau bepaald niet. In het afgelopen jaar ston den slechts vijftien kinderen en hun ouders bij Sloots op de stoep. „Dat zijn er echt veel te wei om mijn boterham mee te verdij nen. Ik zit echter in de riante po* sitie dat ik het niet voor hetgda hoef te doen. Mijn doel is kinder: mishandeling te voorkomen® eigenlijk is mijn werk verschrik kelijk vrolijk. Het klinkt mi* schien wat idealistisch: maar g# de kinderen zijn later ook goed? volwassenen. En onze kinderen zijn toch de toekomst."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1