7 Versnelde aanleg kantoren en bedrijven tegenover Kolpabad Museum vindt 100 jaar oude havermout Free golfbaan in gebruik in 'achtertuin' van Vlaardingen Afgestofte collectie biedt Schiedamse historie en moderne kunst 0; Slike slag bij inbraak Tuinders willen niet verhuizen naar terrein van De Hollandiaan n i ssÉSI 5 'Kritiek D66 js onzinnig' Politic grijpt vijf autokrakers |termelingen in cptrum Vlaardingen Schaap verwaarloosd C- Pé tl/ k'w w Kleuters duwen lichtmast om Verbod voor Kolpabad Wethouder slaat golfbal tegen knie fotograaf Man gepakt na achtervolging Kantoortoren bij NS-station Poging tot doodslag 5# ggj Rotterdams Dagblad Maandag 22 juli 1991 Schiedam - PvdA-fractievoorzitter Hans Bakker wijst de kritiek van D66 op het optreden van een commissie van zijn partij van de hand. D66 vindt het onbehoorlijk dat de PvdA'ers ambtenaren hebben gehoord over het functioneren van PvdA-wethouder Hans van Kleef. Volgens Bakker hebben raadsleden alleïecht om zelfstandig bij ambtenaren te rade te gaan. ,De kritiek valt mij eerlijk gezegd een beetje tegen van Marcel Houtkamp," zegt Hans Bakker. „Hij gaat er klaarblijkelijk vanuit dat zo'n commissie zich al leen via het college mag oriënteren. Dat lijkt mij een ouderwets standpunt voor een vertegenwoordiger van D66. Het is toch veel democratischer als volks vertegenwoordigers zich direct tot ambtenaren kun nen wenden." Marcel Houtkamp vindt het niet in de haak dat de commissie, die werd ingesteld om de handel en wan del van wethouder Hans van Kleef (Sociale Vernieu wing) te onderzoeken, bij ambtenaren te biecht gaat. Volgens de D66'er ontstaat hierdoor de vreemde si- tiiatie dat ambtenaren een oordeel over hun politie ke superieur moeten gaan vellen. Over het aanblij ven of vertrek van een wethouder mag volgens Houtkamp alleen de politiek zich uitspreken. Hans Bakker stelt dat de ambtenaren absoluut niet zjjn gehoord om het vonnis te vellen over de wethou der.' De commissie, die wordt gevormd door de raadsleden Gé Brouwer en Herman Posthoorn en de Wethouders Aad Wiegman en Chris Zijdeveld, zou al leen objectieve informatie hebben willen inwinnen over'de verhouding tussen Hans van Kleef en het ambtelijk apparaat. Nu* Herman Posthoorn is afgevallen als serieuze kandidaat voor de opvolging van Van Kleef, lijken braadsleden Hoor Samkalden en Peter Stadhou- dercrde'beste papieren te hebben. „De keuze is in eerüte instantie een zaak voor de PvdA. Maar de coa litiepartners hebben, zij het beperkt, natuurlijk wel hetiecht om mee te praten." Volgens Hans Bakker krijgen de andere fracties na het"ontstaan van de wethoudersvacature niet de kahsom de voorgedragen kandidaat te 'wegen'. „Als er een kandidaat is, dan bespreek je dat uit een vorm van elegance met de coalitiepartners. Van een in houdelijke beoordeling kan echter geen sprake zijn." - Met de aanhouding van vijf verdachten hoopt de Schiedamse politie de daders van in totaal vijfen twintig auto-inbraken in handen te hebben. De die ven sloegen tussen vrijdag en zondag hun slag in West (vijf keer), Nieuwland (zeven keer), centrum (drie keer), Zuid (vier keer), Oost (vier keer) en het Beatrixpark (één geval). De'eerste dieven werdén zaterdagochtend om half drie aangehouden aan de Havendijk. Een getuige had gezien daThérïïffirift"dé"ömgeving had ingebro ken. Een 18-jarige Rotterdammer en zijn 19-jarige stadgenoot zfin.m^eslotgn^ Twee Schiedammers konden .zaterdagavond even eens na een melding in de kraag worden, gevat. Na dat een buurtbewoner om half tien had gezien dat de mannen in de Schimmelpenninckstraat hadden toe geslagen, werden ze in de Van Duijn Van Maasdam straat aangehouden. De opvallendste aanhouding vond zondagochtend op de Vlaardingerdijk plaats. Surveillerende agen ten zagen een 34-jarige verdachte van auto-inbraken opde dijk fietsen. De achtervolging werd ingezet. De man gooide zijn fiets op het wegdek, waarop de agenten hun auto verlieten en te voet de achtervol ging inzetten. In hun haast vergaten de agenten hun auto op de handrem te zetten, waardoor de polilie-auto van de afrol '/an de dijk tegen een boom gleed. De verdachte moest met een tweede politiewagen worden afge voerd. SJfigggn - Dieven hebben zaterdag een flinke slag gffitagfin aan de Rotterdamsedijk. Uit een woning jggë^eluids- en videoapparatuur weggenomen. ^Sfejintfermden de onbekenden zich over een r, sieraden, een televisie en een fotocamera, waarde ligt boven de 10.000 gulden, oner van de Hagastraat mist sinds zondag ^kleurentelevisie, een videorecorder en geluids apparatuur. De dief kwam via het slaapkamerraam oaar binnen. &artingen - Een spoor van inbraken en vernielin gen is in de nacht van vrijdag opzSterdag aangericht jö het centrum van Vlaardingen. Bij vier winkels aan het Veerplein, achter het Veerplein en aan de Kui- |östraat werden brievenbussen vernield en de in- 'hbud, onder meer bestellingen, foto's en brillen, wer- werden twee jongens van 18 en 19 en. Zij waren ook met vernielingen M&P de Hoogstraat en Korte Hoogstraat hadden Wppë$n$ hun vernielzucht botgevierd. !?Aw>nds werd er ook nog ingebroken in een woning $A,de,;Van Oldenbameveldtstraat Er werd een l^ntain-bike met een waarde van 1800 gulden ,eerder werd er nog een inbreker gepakt die gMaghad geslagen in een bedrijf aan de Koningin Phelminahaven. De inbreker was een 21-jarige aardinger. 23-jarige stadgenoot en 'collega' van hem werd zelfde nacht opgepakt tijdens een inbraak in het ïgj-eshuis' aan het Weeshuisplein. li? Schiedam - De Schiedamse politie heeft proces-ver bal opgemaakt tegen een 49-jarige Schiedamse vee houder wegens het verwaarlozen van een schaap. Betdier werd zondagmiddag in een, volgens een op- j^mmelde veearts, zeer deplorabele staat aange- aan de Woudweg op het cujklichaam van ^veehouder ontkent dat het dier van hem is. Het ^ap bleek in een mestput gezeten te hebben, jjjar was daar zelf weer uitgekomen. Het dier is in [enomen. Vlaardingen - Komend voorjaar zou al kunnen worden begonnen met de inrichting van de Hoog- stad-lokatie, de grond tegenover het Kolpabad, die is bestemd voor kantoren en bedrijven. Voorwaar de is wel dat alle procedures vol gens plan verlopen. Voorlopig is er al een eerste kink ue kabel gekomen. De volk- stuinders op het complex weige ren te verhuizen naar het voorma lige voetbalterrein van De Hollan diaan langs de ryskweg. Hun be langrijkste bezwaar is dat het daar te lawaaiig is. Wethouder Agnes van Ardenne- van der Hoeven (Economische Aangelegenheid) hoopt die pro blematiek op tijd opgelost te heb ben. Eind augustus is er nieuw overleg met de volkstuinders. De wethouder kan de tuinders met een maand op straat zetten, maar verzekert: „Dat beoog ik niet." Op het stadhuis zal er intussen versneld gaan worden gewerkt aan onder meer een bestem mingsplan voor het gebied. Van de provincie is de verzekering ge kregen dat ook daar zo snel moge lijk zal worden gewerkt aan de af handeling van de zaken. Ge noemd is een termijn van vier maanden. Na de zomer zal de gemeente vijf projectontwikkelaars benaderen om te overleggen over de uitwer king van de plannen. Die vijf zijn gekozen uit een lange lijst van ontwikkelaars die 2ich voor het gebied hebben gemeld. Uit een twee jaar geleden gehou den onderzoek is gebleken dat het gebied zeer geschikt is voor kantoren en bedrijven. „Daaraan is in deze regio een schreeuwende behoefte," aldus mevrouw Van Ardenne-van der Hoeven. „Met name aan terreinen die in hun ge heel kunnen worden ontwikkeld. De vraag daarnaar is groot in het gebied dat wordt begrensd door zeg maar enerzijds Dordrecht en Vlaardingen en anderzijds Capel- leenSpijkenisse." De onderhandelingen met de pro vincie - de wethouder voerde die samen met haar collega Ton van der Steen - hebben enkele maan den in beslag genomen, met name omdat er bedenkingen be stonden tegen de kantoren. Die moeten tegenwoordig langs spoorlijnen liggen in verband met het terugdringen van forensen verkeer. „We hebben verzekerd dat het juist de bedoeling is dat te gaan beperken. Als een Rotterdams be drijf zich meldt met Rotterdamse werknemers zullen er geen zaken worden gedaan." Van Ardenne noemt de ontwikke ling van het Hoogstad-terrein on der meer belangrijk voor de ont wikkeling van de werkgelegen heid. De werkloosheid is, in ver gelijking met ongeveer even gro te steden, met tien, elf procent niet zo hoog, maar er wordt wel een groei van de beroepsbevol king verwacht. De wethouder: „Bovendien heb ben we nogal wat pendelverkeer en daar willen we ook wat aan doen." De komst van 15.000 vierkante meter kantoren en 45.000 vier kante meter bedrijven levert op termijn zo'n tweeduizend ar beidsplaatsen op. Het Hoogstad terrein is het enige terrein met een beetje omvang dat op afzien bare termijn is te benutten. De grond van het bedrijfsterrein 't Scheur is hoegenaamd geheel uitgegeven. Er zijn plannen om ten westen van het industrieter rein De Vergulde Hand nog dertig hectare tot ontwikkeling te bren gen, maar daarvoor is geen toe stemming. Opwaarderen De ontwikkeling van het Hoog- stadterrein betekent ook dat de bestaande industriegebieden kunnen worden 'opgewaardeerd'. Bedriiven dip "it hun jasje groei en krijgen zo een beter onderko men. En binnen de stad. In bij voorbeeld het industriegebeid Groot Vettenoord zijn bedrijven gevestigd die een groter onderko men nodig hebben. Verder hoopt Van Ardenne-van der Hoeven zo de eenzijdige eco nomische structuur van Vlaardin gen te doorbreken. „Er zijn onvol doende kantoren en kantoorhou- dende bedrijven in onze stad," al dus de wethouder. „Er zijn er wat teveel van vertrokken, helaas. En kantoren in de administraties feer, de verzekeringssfeer, enzo voorts, heb je toch nodig voor een evenwichtige opbouw. Daarom hebben we bij de provincie ook vastgehouden aan die 15.000 vier kante meter kantoren." Die kantoren worden overigens geen hoge torens, Ze krijgen twee a drie verdiepingen. Ze zijn sim pel met de fiets en openbaar ver voer te bereiken. Omdat Vlaar- dingse bedrijven er voorrang krij gen, denkt de wethouder de ze kerheid te hebben dat er ook overwegend Vlaardingers komen te werken. Van Ardenne-van der Hoeven: „We hebben de grond indertijd voor nogal wat geld aangekocht. Daar is flink in geïnvesteerd. Dat moet er ook uitkomen. Woning bouw is er uitgesloten omdat de rijksweg te dichtbij ligt, dus dit is een goede oplossing." De wethouder noemt het verder een goede zaak dat het Ibis-hotel dichtbij ligt en er bijvoorbeeld squashbanen komen bij het nabij te bouwen zwembad. Vlaardingen - Twee kleuters leunden zaterdagmiddag tegen tegen een lantaarnpaal in de Ni- colaas Beetsstraat in Vlaardin gen. Tot hun verbijstering viel deze om en kwam terecht op een geparkeerde auto. De lantaarn paal bleek reeds gescheurd te zijn. Vlaardingen - De politie heeft gistermiddag drie Vlaardingse jongens 'ran 15 en 17 jaar uit het Kolpabad verwijderd. Ze hadden zich in het zwembad baldadig ge dragen en vielen het personeel lastig. De rest van het seizoen is hen de toegang tot het Kolpabad ontzegd. Met een niet ai te frasie swing mept wethouder Ag nes van Ardenne-van der Hoeven het golfballetje weg, dat twee meter verder de knie van een fotograaf zal raken. Foto Fotopersbureau Roei Dijkstra. Vlaardingen - „Het is een groot voonecht om een golfbaan in je achtertuin te hebben. Waar heb je dat nog meer in Nederland? Vol gens my nergens," sprak wethou der Agnes van Ardenne-van der Hoeven zaterdag tijdens de offi ciële ingebruikname van een ge deelte van de free golfbaan aan de" Zuidbuurt in hel recreatiegebied Midden-Delfland. De"wethouder, die onder meer sport.envrecreatie in haar porte- ""feuille Heeft "besloot, nog voor zij een golfclub in haar handen had, een abonnement te nemen bij de golfvereniging. Dat er voor de sportieve Agnes van Aidenne nog heel wat te Ieren valt op het ge bied van golfen, bleek wel toen zij tegen haar golfballetje sloeg. Het balletje kwam op de verkeerde plek terecht; tegen de knie van een fotograaf die twee meter van haar vandaan stond. De fotograaf kon er om lachen want het golf- Schiedam - Een 26-jarige Schiedammer is vannacht na een wilde ach tervolging aangehouden in de Eranklinstraat te Schiedam. De man ramde in zijn pogingen de politie van zich af te schudden bijna tegen liggers toen hij op de verkeerde weghelft reed. Aan enkele geparkeerde auto's werd wel schade aangebracht. De man bleek zijn rijbewijs keijt te zijn vanwege een ontzegging, hij reed onverzekerd rond en hard alcohol gedronken. Er werd een alcohol- piomillagevan 1,7 geconstateerd. De auto is in beslag genomen. Dat is ook gebeurd met de wagen van een 37-jarige Schiedammer die honderd kilometer per uur reed op de Nieuwe Damlaan met drank op. Vlaardingert - Bij station Vlaardingen-Oost is een groot kantoorge bouw gepland. Op het stadhuis wordt nagedacht over zo'n toren op het stukje grond tussen de nabijgelegen snackbar en café. Gerekend wordt op een kantorenlokatie van zo'n 4000 vierkante me ter. Ontwikkeling daarvan is aantrekkelijk vanwege de nabijheid van het station. Op het stadhuis is gewacht met de ontwikkeling van dit plan omdat men eerst alles rond wenste te hebben voor het Hoogstad-terrein te genover het Kolpabad. Die plannen kunnen nu worden afgemaakt. balletje was heel erg licht. Het was niet zo dat de wethouder uit veiligheidsoverwegingen zo'n licht golfballetje had gekregen om mee te slaan. Alle golfballen die op het golfterrein aan de Zuid- buurt 79 worden gebruikt wegen een derde van het gewicht van een 'echte' golfbal. Hierdoor legt zo'n balletje ook maar een derde van de gebruikelijke afstand af, zodat men met een kleiner golf terrein kan volstaan. Het terrein in Vlaardingen is daarom maar 8 hectare groot in plaats van 70 hec tare die nodig zijn voor een tradi tionele golfbaan. Voor de nieuwe vorm van golfen bedachten de eigenaars van de golfbaan, Paul Hooymeijer en Frits Sehreurs, een naam: free golf. Free golf biedt volgens de heren vele voordelen: het wordt niet alleen op een kleinere opper vlakte beoefend, het is ook beter betaalbaar dan het traditionele golven en het golfterrein ligt dichtbij de woonomgeving van de golfers. Zaterdag werd de nieuwe golf baan druk bezocht. Vele mensen, van wie overigens maar een klein gedeelte gehuld was in de tradtio- nele geruite broek, stonden met een emmertje golfballen bij de die dag geopende driving range. De driving range, een terrein waar mensen 'in kunnen slaan', is uniek van opzet. „Het bijzondere van onze driving range is dat 'ie rond is. Door deze vorm kunnen veel mensen tegelijk gebruik ma ken van de driving range," legt Door Nathalie Lans Schiedam - Kinderspeelgoed, schilderijen van Ferdinand Erf- mann, wapens van de Schiedam se schutterij en nieuwe aankopen beeldende kunst. De zomerten- toonstelling 'Binnenste buiten' in het Stedelijk Museum Schiedam biedt voor elck wat wils. Zowel de historische collectie als het mo derne werk dat er tot 1 september te zien zal zijn, is afkomstig uit de depots van het museum. De depots op de zolders van het museum zijn binnenste buiten gekeerd met het resultaat dat er op dit moment historische- en kunstvoorwerpen te zien zijn uit de eigen collectie die nog nooit of dertig jaar geleden voor het laatst werden geëxposeerd. De opzet voor deze uiteenlopende tentoonstelling heeft twee oorza ken. In de eerste plaats heeft het te maken met de herinrichting van de depots. Op het moment wordt de gehele eigen collectie van het Schiedamse museum kri tisch bekeken. Daarbij wordt ge let op de toestand van de kunst objecten en historische voorwer pen en eventuele ontbrekende gegevens worden in kaart ge bracht. Deze herinventarisatie heeft alles te maken mei de auto matisering waar aan het eind van dit kalenderjaar in het museum een begin mee zal worden ge maakt. „Wanneer mensen in de toekomst bij ons komen met een vraag over een bepaald kunstobject dat wij in ons bezit hebben, hoeven we niet meer uren te zoeken in de kaartenbakken en depots, maar is een druk op één van de knoppen van de computer voldoende om de nodige informatie te verschaf fen," legt Pim Schenkelaars, me dewerker Museale Dienst, uit. Discussies Maar niet alleen de herinrichting van de depots heeft tot deze geva rieerde tentoonstelling geleid. De zomertentoonstelling is ook een antwoord op de discussies tussen het gemeentebestuur en het Schiedamse volk die het afgelo pen jaar meerdere malen over het museum gehouden zijn. De kri tiek op het Stedelijk Museum was steeds dat er te weinig voor het Schiedamse publiek werd ge daan. Schiedammers zouden het leuk vinden als er wat meer histo rie over en uit hun eigen stad te zien zou zyn. Pieter Tjabbes, hoofd Museale Dienst en waarnemend directeur, heeft met de tentoonstelling 'Bin nenste buiten' gehoor gegeven aan het verzoek van de Schie dammers: „Ik vind dat de Schie dammer zich bij het museum be trokken moet voelen. Enerzijds moet het museum voor een Schie dams publiek toegankelijk zijn en anderzijds voor een algemeen publiek. Dat publiek overlapt ei kaar natuurlijk. Er zijn Schie dammers die van moderne kunst houden en er is een algemeen pu bliek dat het leuk vind om histori sche voorwerpen te bekijken. De tentoonstelling die er nu te zien is, is gedeeltelijk historisch en gedeeltelijk modem. In de toe komst zullen de verhoudingen niet steeds zo liggen, maar het zal we! zo zijn dat er naast de moder ne kunst op landelijk niveau, waartoe overigens ook werken van Schiedamse kunstenaars be horen, regelmatig historische voorwerpen uit de eigen collectie van het museum zullen woTden tentoongesteld. Het Schiedamse museum heeft een grote histori sche collectie en daaruit kunnen we de komende jaren nog ver schillende tentoonstellingen sa menstellen." Hellebaarden Bij het herinnchten van de de pots kwamen de medewerkers van het museum soms dingen te gen die zij tijdens hun loopbaan in het museum nog nooit gezien hadden. „We kwamen ineens een winkeltje uit 1900 tegen. In één van de laatjes van het kinder speelgoed zat nog echte haver mout. Moet je na gaan, dat is ha vermout van 100 jaar geleden, dat is toch geweldig!" zegt Pim Schenkelaars, Het kinderwinkeltje is te zien in de entreezaal van het museum. Samen met ander speelgoed uit het begin van deze eeuw, schaal modellen van Schiedamse pan den, kijkdozen en landkaarten vormt het de subtentoonstelling 'De wereld in het klein' In de aula is een groot gedeelte van de wapenkamer van het mu seum tentoongesteld. Veel van de tentoongestelde geweren, speren, dolken en hellebaarden zijn af komstig uit de periode tussen 1800 en 1850 en werden gebruikt door de Schiedamse schutterij, In andere ruimtes van het mu seum is onder meer werk van de 20ste eeuwse schilder Ferdinand Erfmann en beeldende kunst, die door WVC in 1990 en 1991 is aan gekocht, te zien. Bovendien zijn er kleine sculpturen te bezichti gen van de vorige week overleden ku nstenaar Joost Baljeu. U /f '.V 4 fe? Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisteravond een 45-jari- ge Vlaaringer ingesloten op ver- denkin van poging tot doodslag.' Demai was naar het huis van zijn, ex-vrouw gegaan en had het daar aan de stok gekregen met de nieuwe vriend van de vrouw. Bij de ruzie stak de 'ex' met een mes. Monique Kortbeek, de PR-vrouw van de golfbaan uit. Er is ook een vijver aangelegd. Voor de spanning, volgens Kort beek. „Het tussenliggende water geeft een extra dimensie aan het golfen. Mensen weten dat zij in een keer goed moeten slaan. Zij kunnen niet nog een slag tegen •het balletje geven, omdat zij er niet meer bij kunnen. Dat geeft een bepaalde druk om het goed te doen." De free golfbaan is nog niet hele maal klaar voor gebruik. Er kan nog maar een gedeelte van het terrein worden gebruikt; Naast de driving range is er op het moment een serie van zes holes beschik baar. Binnenkort komen daar nog twee series van zes holes bij. Ook het clubgebouw is nog niet af. De oude boerderij Schinkels- hoek, waarin de club is gehuis vest, is nog maar gedeeltelik in gericht. Het grootste gedeelte van het monumentale pand moet nog worden verbouwd. Er komt een groot restaurant in d>? boerderij met verschillende terrassen. De klus moet in oktober zijn ge klaard. Men hoeft geen lid te zijn van de golfclub om gebruik te kunnen maken van de golfbaan of iets te* nuttigen in het restaurant. Vanaf ƒ7,50 kan men al terecht op deJ golfbaan. Clubs (golfstokken),' free golfballen en golfwagentjes zijn ook te huur op de baan. SnJ voor 20,~ kan men een introduc- tieles krijgen. d: Pim Schenkelaar (rechis) bekijkt, samen met collega Jan Kemps van de Museale Dienst, vaat er allemaal boven water komt tijdens de inventarisatie van het Stedelijk Museum. Foto Ffflobureau Boel Diikstm

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1