Waterweg 13 Kermis keert terug naar Erasmusplein Wegopbreking maakt winkeliers ziedend Protesten tegen plek in centrum hebben effect Winkeliers Broersveld balen tan zondagsmarkt Beeldje Jan van Riebeeck gered voor slopershamers Verhuizing Stads TV is definitief Man gewuifd Bromfietser gewond Modeman Pieter van der Schaft overleden - - I it Gemeente verbiedt papiercontainers Man grijpt even drie inbrekers Man bekent 56 autokraken Auto vliegt uit bocht Rijverbod van 8 uur Sieraden weg Mini-rotonde later open !6 ■r Rotterdams Dagblad Woensdag 24 juli 1991 Regio Waterweg: Brede Havenstraat 6, 3131 BCVlaardingen Tlf. 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam - De verhuizing van Stads TV naar het Econocenter aan de Leuvehaven is definitief; Rond 1 oktober verlaat de lokale omroep het World Trade Center (WTC). Volgens directeur Henk Tiesma, di recteur van het Omroep Bedrijf Rotterdam, staat de verhuizing de plannen van een multi-mediacentmra in de oude Schiecentrale aan de lioydstraat niet in deweg, Al is er rondom het complex, dat ruimte moet gaan bieden aan radio-, televisie- en filmmakers en aller lei toeleveringsbedrijven, op het moment een wind stilte, zoals Tiesma, één van de initiatiefnemers van het multknediaeentrum, het noemt Hij yerwacht dat er in september nadere mededelingen kunnen "worden gedaan, maar wil daar niet op vooruit lopen. Bij de presentatie van de plannen vorig jaar, werd gehoopt dat in'1992 de eerste opnamen konden wor den gemaakt Dat is op z'n minst enkele jaren ver laat. i' Maar zo lang kón Stads TV niet meer wachten met het vertrek" uit het WTC, waar ruimtegebrek op de 19de,-22ste en.23ste verdieping de omroep aleerder noopte om de finandëieadministraüe en opleiding in èendependanee aan-de Sint Jobsweg onder te brengen",;*s&n'nauwelijks werkbare situatie, maar noodzakelijk," aldus Tiesma, Op 1 maart 1689 startte Stads TV met achttien mensen èn hu werken er 72. Bovendien moet de studio in hetWTC-restaurant nu iedere dag worden afgebrokeh'amdat danhet restau rant open is.t: rJZL Het Eeonócentér heeft wat dat betreft betere Directeur Henk Des- ma in de te krappe be huizing ran Stede TV In Trede Cen tra In Rotter dam. *ju -Jtrtrl <11 HO! geèen u Er wordt op de vijfde etage blijvende, hatójródetstudio; ingericht met een gra zen wand ervoor. Daarachter komt éen studiocafé 4 la Radio Rijnmond, destijds ook,een idee van. Ties-, ma, ,TDat biedt allerlei mogelijkheden voorprogram- ma's.want die glazen wandten worden opengescho ven. Maar de mensen kunnen ook achter hèt glas de technische realisatievan programmannen. Bedenk datdatheélleuk wórdt .We hopen op die manier de band met oiizé kijkers te verstevigen," aldus Ties- mafdie nog met vooruit wü iopejiop de vernieuwde programmering. WJL#v.' Aimei alzietTiesmadetoekomst vanStadsTVroos- kleurig in. Hij hoogt dat het Omróep Bedrijf Rotter dam op 9 september, de datum waar vanaf reclame voor lokale omroepen mogelijk wordt, Stads TV één van de eerste is die daarvoor een vergunning krijgt. De inkorosten'daaruit moeten, de subsidie vervan- genidiepêrljanuani992wórdtstópge5tetW V, Verder rijn er vergaande onderhandelingen met de lokale omioep in Ridderkerk om de uitzendingen van Stads TV over te gaan nemen. Ka Capelie en Krimpen aan den L'ssel, Albrandswaard en Schie-" dam zou dat de vijfde gemeente buiten Rotterdam ziinwaarStadsTVtezienis, 'Jj-OtXJ r lp «DVftkS (1 V-rtjVS?. Rotterdam - Een ?9-jarige bewoner 'van de Joubert- straat is vanochtend vroeg door wurging in zijn wo ning om het leven gebracht Hij had bezoek gekre- gen van een 18-jarige buurtbewoner die hem om nog onduidelijke redenen van het leven beroofde. De jongen biechtte het verhaal thuis pp, waarna de va der de politie inschakelde. De verdachte at nogvast Rotterdam - Een 26-jarige bromfietser is vannacht gewond geraakt, nadat een automobilist met volle vaart op hem was ingereden. De bestuurder van de auto had zich kwaad gemaakt op de man omdat hij op de Reehihuistean tegen een lantaarnpaal urineer de. De verdachte had hem vervolgens op een af standje gevolgd en vol gas van de brommer gereden. Het slachtoffer moest met verwondingen aan het hoofd naar het ziekenhuis worden gebracht De da der is nog voortvluchtig. Rotterdam - Afgelopen maandag is Pieter van der Schaft, bekend van het modellenbureau Intermodel, op 39-jarige leeftijd overleden. Door de creativiteit waarmee hij het bureau jarenlang leidde, plaatste hij Rotterdam op de modekaart van Nederland. Van der Schaft trok zich ruim een jaar geleden terug uit de dagelijkse leiding.van Intermodel, op het mo ment dat het bureau verhuisde van de Karei Door manstraat in Rotterdam naar de Amsterdamse He rengracht Hij hield zich vanaf die tijd bezig met het promoten van het modellenbureau en roet 'scouten', het speu ren naar talent Intermodel groeide intussen verder. In samenwerking met een modellenbureau in Parijs opende het een vestiging in Miami. Een tijd lang produceerde en regiseerde Pieter van der Schaft modeclips voor het Tros televisiepro gramma van Linda de Mol Hij was voorzitter van de modellenwedstrijd, dat onderdeel uitmaakte van het programma. Pieter van der Schaft wordt vrijdag in crematorium HofWjk gecremeerd.' Vlaardlngtm - De Vlaarchngse kermis verhuist weer naar het Erasmusplein. De draaimolens, botsauto's en schiettenten keren niet terug op het terrein aan de Dijksteeg in het centrum van de stad. Tegen die plek zijn teveel bezwaren gerezen. De kermis is de laatste jaren steeds in Vlaardmgen-West ge houden. Het Erasmusplein is er indertijd ook speciaal voor inge richt Er zijn onder meer elektri citeitsvoorzieningen aangebracht die het mogelijk maken er een kermis te laton draaien. Op verzoek van het Comité Natio nale Gedenkdagen is de voor- jaarskermis dit jaar in het cen trum gehouden. Het comité ge bruikt de opbrengst van de ker mis om de feestelijkheden op Ko ninginnedag voor een deel te kunnen betalen „Het argument was verder dat in vergelijkbare steden de kermis ook in het centrum wordt gehou den. Steden als Tilburg en Hoorn," aldus E. Nevens van de afdeling algemene en economi sche zaken op het stadhuis. „Maar daar accepteert men het klaarblijkelijk omdat de situatie zo gegroeid is." In Vlaardingen werd de kermis niet m het centrum geaccepteerd. Althans,door omwonenden. Die ondervonden er op alle mogelijk manieren hinder van. De overlast bleef namelijk met beperkt tot het lawaai. Geparkeerde auto's en vernielingen zorgden ook voor er gernis. De omwonenden stoorden zich ook aan de manier waarop één en ander werd gerealiseerd. Pas op het laatste moment merkten ze dat ze een kermis voor de deur kregen Ze voelden zich duidelijk overvallen. De overlast was voor het college van B en W aanleiding de kermis weer nchtmg Erasmusplein te sturen. De kermisexploitanten, die vong jaar nog pleitten voor een centraal gelegen punt, moe ten dan maar voor lief nemen dat ze buiten het centrum van Vlaar dingen zitten, wordt geredeneerd op het stadhuis. De opbrengst van de najaarsker mis is overigens grotendeels be stemd voor Jeugdstad Schiedam - Amper is de organi satie van de zondagsmarkt, het sluitstuk van de Brandersfeesten in Schiedam, door winkeliersver eniging de Hoogstraat overgedra gen aan de ONS, of het eerste con flict heeft zich al aangediend. Winkeliersvereniging Broersveld Belangen voelt zich door de ONS- organisatoren Mari Dingenouts, Het Jongbloed en Jan van Meel geremd in haar activiteiten en is niet te spreken over de handelwij ze van het drietal. „Ze vragen en praten niet, maar sommeren," steekt Frans van Thienen, voorzitter van de winke liersvereniging, zijn kritiek niet onder stoelen of banken. „Ze han delen zeer autoritair. Echte amb tenaren." Van Thienen verduidelijkt: „Ie der jaar participeert Broersveld Belangen in de zondagsmarkt met kraampjes aan het Broers veld en een stukje van de Lange Kerkstraat, omdat daar ook Ieder, van onze vereniging zitten. Ech ter, zonder overleg gaf Mari Din genouts ons onlangs te kennen dat de tien kraampjes aan de Lan ge Kerkstraat moeten verdwij nen. Dat zagen wij niet ritten. Wij wilden ze handhaven. Prompt re ageerde Dingenouts dat er dan pok geen muziek op het Hema- plein zou komen, zodat we daar niet van mee konden profiteren Is dat dan samenwerken?" Van Thienen heeft geen hoge hoed op van de nieuwe organisa toren en vreest dat de ONS; zo gauw het daartoe de kans krijgt, de winkeliersvereniging cp een zijspoor zal zetten. Zondag 29 september heeft Broersveld Be langen de organisatie van de markt voor de eigen deuren nog wel in handen, maar van de vol gende editie is men nog niet ver zekerd. Schoot Piet Jongbloed, mede-organisator van de zondagsmarkt, gaat daar niet te diep op in. „In feite hebben we," zegt hij, „de organisatie van de zondagsmarkt in onze schoot geworpen gekregen. Geloof me, het is een hele klus. Dit jaar doet het Broersveld gewoon mee, maar volgend jaar gelden er ande re nonnen en regels. Men zal zich daar dan aan moeten houden. We willen de markt volgens onze denkbeelden gestalte geven." Van Thienen: „Sinds de ONS is geprivatiseerd ziet men overal geld in en wordt de macht gegre pen. De heren zullen de kans wel krygen om ons weg te drukken, maar op voorhand ondernemen we geen actie. Komt in januari aan het licht dat we amper nog wat in te brengen hebben, dan zullen we daar zeker tegen in gaan. We zullen ons niet zonder slag of stoot gewonnen geven. Ik snap trouwens niet waarom ze ons niet gewoon onze gang laten gaan. We regelen onze zaakjes perfect Ieder jaar hebben we honderd kraampjes, volksdan sers, drumbands en tal van activi teiten in de straat Deze jaargang is de openlucht-bingo de grote trekpleister. Nee, bij ons zit het wel snor. Laten ze eerst de Hoogstraat maar eens aanpakken. Sinds het vertrek van Chris Coppens is er geen duidelijke bestuursstruc tuur meer geweest en daar zijn alle problemen door ontstaan." -;V'v1 Ij <k Door Nathalie Lans Schiedam - „De wijk Nieuwland wordt het zorgenkindje van Schiedam genoemd. Nou, de ge meente is hard bezig dat kindje te begraven," zegt Nico Smitshoek vice-voorritter van de winkeliers vereniging Nieuwland fel. Nico Smitshoek geeft toe dat de wijk Nieuwland de laatste tijd goed onder handen is genomen. De gerenoveerde woningen rijt daar het bewijs van. Maar hij heeft geen goed woord over voor de wijze waarop de gemeente met de winkeliers op het Dr. Wibaut- plein en de P J. Troelstralaan om springt. „fit heb zelf een sigaret ten- en tabakswinkel in Nieuw land en hoorde deze week van mijn klanten dat de Troelstralaan twee of drie maanden afgesloten zal zijn voor doorgaand verkeer. Het is toch niet normaal dat ik zo- Iets via mijn klanten te horen krijg? Daar behoor je volgens mjj van te voren over ingelicht te wor den zodat ik mijn klanten tijdig kan voorlichten in plaats van an dersom,'.' spreekt Smitshoek geïr riteerd. De riolering die precies in het midden van de P. J. Troelstralaan ligt is aan vervanging toe en daar om is de laan vanwege werkzaam heden de komende maanden niet toegankelijk. De winkeliers snap pen dat er geen andere mogelijk heid is om aan het riool te wer ken, maar zij vinden dat de ge meente tenminste verplicht is met borden een omleiding naar de winkels aan te geven. Smitshoek vertelt dat er na een verzoek van de winkeliersvereni ging borden zijn geplaatst Hij is echter nog niet tevreden, want de borden bevatten de verkeerde tekst: „Zowel aan het begin als aan het eind van de Troelstralaan staan sinds woensdag borden met de tekst 'Meen voor bestem mingsverkeer'. Op zulke borden zitten wjj niet te wachten. Klanten voelen zich geen bestem mingsverkeer en durven de laan niet in te rijden. Zij moeten toch een hulpmiddel hebben om onze winkels via een andere weg te be reiken? Ik kan nu al zeggen dat het voor ons allemaal een groot verlies wordt deze zomer. Na een dag gedraaid te hebben met van die stomme borden op de weg, kan ik zeggen dat m'n omzet aan zienlijk daalt." Ook Theo Vredebregt, die in zyn winkel aan de Troelstralaan kurk en parket verkoopt, windt zich op over de geplaatste verkeersbor den. „Zaterdag kreeg ik almaar geen klanten over de vloer. Ik ben naar het begin van de Troelstra laan gelopen en heb eigenhandig de borden van de gemeente weg gehaald. Je zal het niet geloven, maar ik had direct klanten over de vloer. Nu hebben we nog het geluk dat er nog maar een klein gedeelte van de Troelstralaan is opengebroken, het verkeer kan er nog gewoon rijden. Maar binnen kort wordt dat moeilijker." „Het is dan toch een kleine moei te een wegomiegging aan te ge ven? Wanneer dit niet snel ge beurt, vrees ik dat ook de leveran ders gaan klagen. Bij mij is het zo dat er dagelijks vrachtwagens ko men lossen. Ik ne het ervan ko- R*> km CHjtem men dat ze na een keer flink ge zocht te hebben om via een ande re route by mjjn winkel te komen, de volgende keer ook zeggen "we komen morgen wei'. Dat zijn situ aties waarop ik echt niet zit te wachten." De winkeliers hebben geen zin om een afwachtende houding aan te nemen. De vice-voorritter is overgegaan tot dreigementen aan het adres van de gemeente. „Ik heb de dienst Woningbeheer ver telt dat wij gezamenlijk onze au tomatische afschrijving van de huur zullen opzeggen, wanneer er geen borden korrftn die een omleiding van de weg aangeven zodat klanten toch onze winkels kunnen bereiken. We zijn al zie dend en als zij nu niet naar ons luisteren worden we nog zieden- der!" Schiedam - Op verzoek van de gemeente hebben de mitiatiefiie- mers van het ABC-warenhuis de gedenksteen van Jan van Rie beeck van de slopershamer ge red. Het beeldje van één van Schiedams beroemdste zonen was ingemetseld in de gevelwand van de Lange Kerkstraat. Het his torische straaije moet wijken voor een warenhuis van Albert Hejjn, Blokker en C&A. In theorie vormt het beeidje al ja ren een aardige toeristische trek pleister. In praktijk heeft Schie dam echter weinig ruchtbaarheid gegeven aan het bestaan van het beeldje, dat in 1952 door de in Schiedam geboren kunstenares Theresia van der Pant werd ge maakt De terughoudende opstelling van de gemeente heeft alles te makeri met de omstreden positie, die Zuid-Aftika sinds enkele decen nia in de internationale gemeen schap inneemt; Sommige tegen standers van het apartheidsregi me beschouwen Jan van Rie beeck zelfs ais 'de grondlegger van het apartheidsregime'. Jan van Riebeeck werd in 1627 in Culemborg geboren, maar zijn ouders verhuisden reeds in 1630 naar de Schiedamse Lange Kerk straat Op 15-jarige leeftijd mon sterde de Schiedammer aan bij de Verenigde Oostindische Compag nie. Hij maakte verscheidene tochten naar Spitsbergen, waarna hij carrière maakte als Indiëvaar- der. De banden bleven, getuige het feit dat Van Riebeeck in 1649 in Schiedam in het huwelijk trad. De zeeman maakte zich drie jaar later onsterfelijk. Bij de VOC had hij aangedrongen op de bouw van een nederzetting aan de Zuidaffi- kaanse Kaap. Het fort, dat in eer ste instantie was opgezet om de Indië-vaarders van verversingen te voorzien, kwam er en vormde het begin van het blanke, kolonia le bestuur in ZuideUj k Afrika. Vin Riebeeck vemdlde het com mandeurschap van de Kaap na tien jaar voor een carrière in Ne- derlands-Indië, maar in Zuid- Aftika wordt Van Riebeeck nog steeds geëerd als de grondlegger van het moderne Zuid-Aftika. Volgens een archiefmedewerker kan de Schiedammer echter niet worden gezien als de pionier van het omstreden apartheidssys teem. ,HÜ kwam daar alleen om handel te drijven. De gang van za ken was precies hetzelfde als in de andere koloniën." In het archief wordt nog de trou- waete van Jan van Riebeeck be waard. De grafsteen van zijn moe der in de Grote Kerk en de ge denksteen in het pandje aan de Lange Kerkstraat vormden de an dere verwijzingen nam Van Rie- beecks jeugd in Schiedam. De sloop van de halve Lange Kerkstraat wordt door veel Schie dammers betreurd, maar de bouw van het winkelcentrum betekent in elk geval niet het einde van Van Riebeecks woonhuis. Dat werd reeds in 1894 gesloopt, waar na het in 1952 met de gedenk steen opgesierde pand verrees. De winkeliers hebben beloofd, dat de herdenkingssteen na de bauw van het ABC-warenhuis in de gevelwand van de Lange Kerk straat terugkeert. Maassluis - De stichting De Schans mag geen containers op de openbare weg plaatsen voor het inzamelen van oud-papier. Dat is bepaald door de commissie voor de bezwaarschriften van de gemeente Maassluis. De beslis sing is overgenomen door het col lege van B en W, De Schans krijgt drie maanden de tijd om een an dere opslagplaats te vinden voor het oud-papier. De stichting De Schans exploi teert het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Bonders op het Schanseiland, in de directe nabij heid van de Grote Kerk. De ortho doxe leden van de Hervormde Kerk konden de nieuwe sociëteit verleden jaar openen na een uit gebreide inzamelingsactie. De oud-papieracties dienen om de exploitatielasten van het nieuwe gebouw te bestrijden. Voor dit doel diende De Schans in het voorjaar een aanvraag in voor de plaatsing van twee permanen te papiercontainers op het Schan seiland. Het college had verschil lende bezwaren tegen het plan. In de eerste plaats bestond de vrees dat de containers een aantasting vormen van het historisch karak ter van het Schanseiland. Het standpunt werd met een juri disch argument onderbouwd. In Maassluis bestaat een verorde ning, waarin is bepaald dat de permanente plaatsing van oud- papiercontainers niet wordt geto lereerd. De Schans wendde zich tot de commissie voor de bezwaarschrif ten, maar deze dub heeft het be roep ongegrond verklaard. „De gemeente heeft waardering vtmr het goede werk van De Schans," meldt een voorlichter. „Maar het is nu eenmaal beleid dat er niet voortdurend containers op de weg mogen staan. De vereniging kan beter op zoek gaan naar een verlaten loods." De beslissing van de gemeente heeft het merkwaardige effect dat De Schans nu wordt belemmerd in een activiteit, die uitsluitend het gevolg is van het Maassluise stimuleringsbeleid. Zonder de ge meentelijke garantieprijs van acht cent per ingezamelde kilo oud-papier zou geen vereniging het nog in het hoofd halen om de inzamelactiviteiten voort te zet ten. De waarde van de oude kran ten schommelt op dit moment nog steeds rond de nul cent per kilo. Vlaardingen - Een kordate Vlaar dinger heeft gistermiddag dnein- brekers kunnen overdragen aan de Vlaardingse politie. Bij thmc, komst om vijf uu bemerkte de be woner van de Aalscholverlaan dat twee vrouwen en een man op èi moment zijn huis doorzochten. De bewoner dwong het dneti tol de komst van de politie plaats te nemen op de bank. De uit Nieu wegem afkomstige inbrekers worden verhoord op het hoofdbu reau. H drietal was eerder in Schie dam actief, althans de twee vrou wen. Die hadden aangebeld bu een woning aan de Lange Nieuw straat met het verzoek of ze bm- nen even een bnefje mochten schrijven. De vrouw des huizes het het twee tal binnen, maar toen haar man naar beneden kwam sommeerde hij de twee vrouwen te vertrek ken. Dat weigerden ze. Pas toen hij de telefoon pakte om de politic te bellen stapten de vrouwen op. Er bleek toen nog niets gestolen te zijn. De Schiedamse politie wijst erop dat er risico's zijn verbonden aan het binnenlaten van onbekenden En meestal komen ze met smoes jes als het verzoek om een glaasje water of om een stukje papier voor een briefje, aldus een woord voerder. Extra waakzaamheid in die gevallen is niet overbodig wordt eraan toegevoegd. Schiedam - De Schiedamse pol tie heeft een autokraker in rfe kraag gegrepen, die heeft bekend in de afgelopen drie weken 56 aa to's te bebtrèn opengebroken. Dt man, een 34-jarige Schiedammer, was in alie gevallen uit op de a dio-otesettespeler. Van de opbrengst van de verkrop kocht de man verdovende midde len. De radio's die hy sta! hadte een waaide van ongeveer 1S.KS gulden. Hy kreeg er zelf ongevar 2.5011 gulden voor. De man werd op heterdaad te- trapt in de Laan van Spiering, hoek. Hy zal versneld words voorgeleid om herhaling zowel mogelijk te voorkomen. Schiedam - Een automobilist a vannacht rond half vyf op hef Ke thelplein met hoge snelheid ui de bocht gevlogen en tegen de vangrail gebotst Volgens geto gen, die waren ingehaald dooriS man, had de auto een snelheü van zeker 180kiiometerperuu!. De bestuurder mankeerde ze! niet veeL Wel bleek hy gedn» ken te hebben. Op het politiebu reau werd een bloedproef gei» men omdat de man niet kon bla zen. SeMadaro - De Schiedamse poS- tie heeft gisteren tijdens een alco holcontrole in de stad een 46-jsn- ge Vlaardinger aangehouden rad een te hoog akoholpromillage is het bloed. De man kreeg een rij verbod opgelegd van acht uur. Sehtedam - Pas na zorgvuldige controle kon de batons worms opgemaakt: er werd voor 5006 gulden aan sieraden vermist Die conclusie moest de bewoner v» een woning aan de Vlasakker ia Schiedam trekken na terugkeer van vakantie. Gisteren handelde hu de zaken met de politie af ea meldde dat er ook herenkleding was gestolen. VJatrSngtn - De openstelling van de mini-rotonde Church» singeDLepelaarsingel/Amster- damlaan in Vlaardingen is v®- schoven naar 39 augustusJk planning was dit voor de bouw» kantie te doen, maar vanwege vele regenval de laatste tijd is ral nietmogetijk. Grote delen van het werk hebb» onder water gestaan. Lntusse zgn wei de rijbanen van de Chur- chilteingel geasfalteerd, evenals de toegangswegen naar het win kelcentrum. Echter, alie aansluitende fiets- j® voetpaden en een groot gedeejS van de paden langs de Church» singel zijn nog niet aangelegd- Voor een goed functioneren vaa de rotonde moet wel alles kb® zün. De rotonde is namehjk ont worpen voor een aparte aftianue lingvan het fietsverkeer. Hi sp mi de se mi ho du be lm 14! Ni bi bn In tui Mr 5t dei ka, iter imt ihoi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1