15 Velenje had toch iets meer van partnerstad Schiedam verwacht i 'Viaardingen was bepaald niet achterlijk' Pepersteeg ChiekgKSnq STAATSLOTEN janbooister Wfeleens de nagels van een cavia geknipt? Speelweek in wijkcentrum 't Nieuwelant Stadsgidsen bij oud papier Mevrouw Van Es op koffie i bij gouden bruidspaar Twee weken lang spelen voor twee gulden per dag VERKOOPADRESSEN Hoek van Holland De Boekelier Hoek van Holland P. Vervenne Maassluis Schoenservice J. Booster Schiedam De Blocktrent Schiedam Tabaksspeciaalzaak Ton Jaarsma Schiedam Tabakshop Jacqueline Schiedam B. P. H. Janse Schiedam Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek Viaardingen Fa. Berco Viaardingen John C. Hey kantoorservice Viaardingen Tabakswinkel Op de Hoek Viaardingen Drogisterij v. 't Hof Viaardingen Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek Studievriendinnen doen ontdekking in populair boekje over Koos Vorrink Rotterdams Dagblad I Woensdag 2-1 juli 1991 pe peperstraat in Viaardingen wordt niet voor niets door negen van i de tien Vïaardingers de Pepersteeg genoemd. De straat is ook meer een steeg dan wat anders. Slechts enkele meters breed, er kunnen i - nog maar net wat wandelaars door en twee andere straten verbin- jdend, nee, het kan niet anders of het is een vergissing geweest dat de J Pepersteeg Peperstraat is genoemd. Toch, de steeg is weer niet net zo smal als een echte steeg. Want sinds het zonnetje voorzichtig doorbreekt is er een terras te vinden jn de Peperstraat. Weliswaar één tafeltje en vier stoelen, maar toch, het staat er. Bij een echte steeg zou de boel meteen verstopt zitten. In de Pener- straat niet. Daar kan men nog net passeren. Het zitje, want meer is I het eigenlijk niet, neemt de halve sleegbreedte m beslag. I Dat is veel voor een 'terras'. Maar niet teveel. Met mooi weer kan een terras eigenlijk nooit te breed zijn. Zolang er mensen langs kunnen, moeten terrassen, al naar gelang het weer zich ontwikkelt, kunnen uitdijen en inkrimpen. Dat verhoogt de levendigheid in een stad, Beïnvloedt de gezelligheid positief, i Ik vrees dat het 'terras' in de Peperstraat geen lang leven beschoren Gezien de plek die het inneemt zal er wel een ambtenaar langsko- men om te verbieden dat die ruimte daarvoor wordt gebrui kt. Geiten melken, het ziet er zo eenvoudig uit. Maar het doen is even iets anders Op de kinderboer derij in het Prinses Beatrixpark kunnen kinde ren van 10 tot en met 12 jaar, die in de vakantie thuisblijven, zich melden voor de cursus dierver zorging en dus ook leren geiten te melken. De cursus is gratis en wordt op vier achtereenvol- gende woensdagmiddagen, te weten op 31 juli en j 7,14 en 21 augustus, gegeven van half twee tot half vier. Geleerd wordt wat voor voedsel dieren eten en Uweveel. Maar ook verzorging staat op het pro f-gram ma. Weieens de nagels van een cavia ge- knipt? Op de kinderboerderij is het te leren, t Natuurlijk, klusjes als het schoonmaken van hokken hoort er ook bij. Evenals het vegen van paden en het repareren van hekken, Als de cur sus met goed gevolg is voltooid, wordt het diplo ma 'Assistent dierverzorger/sterverstrekt. Opgeven voor 30 juli bij de kinderboerderij. Of telefonisch, tussen half een en half twee op. 4707844. Viaardingen De vrijwilligers van wijkcentrum 't Nieuwelant organiseren van'IF tot en met 23 augustus een vakantte-speetweek voor de kinderen tussen de vijf ert twaalf jaar. De speelweek staat in het te ken van zipuners en wordt gehouden in het wijkcentrum aan de Goudsesinge! 87. De deelne mers die elke dag vanaf 10,00 uur welkom zijn, betalen 17,50 gulden en voor het tweede kind uit hetzelfde gezin geldt een korting van 2,50 gul den. Entree per dag is ook mogelijk. Voor inlich tingen en aanmeldingen kan men bellen met G. van 't Oor, 4348993. JBjdens de verspreiding van de nieuwe stadsgid- sen ts een aanzienlijk deel van wan de 13.000 exemplaren niet bij de Maassluise bevolking te rechtgekomen. Enkele bezorgers van het bedrijf Holland Advertising, dat de produktie en ver spreiding uitvoerde, maakten geen goede recla me voor de firma in Den Helder. Bij de Put wer den namelijk enkele stapels niet bezorgde gid- sen aangetroffen, en tijdens de oud-papierinza melingsactie van basisschool de Buis werd een j hoeveelheid nieuwe gidsen ingeleverd. Mensen die geen stadsgids hebben on vangen, kunnen het boekwerkje aanvragen bij de heer A. Ver- kaik, stadhuis, telefoonnummer 19111, toestel 145. f Het gouden bruidspaar Van Beest-Vreugdenhil *erd gisterochtend aangenaam verrast door de vrouw van burgemeester Van Es, die het echt- j paar kwam feliciteren met het 50-jang huwelijk. Namens het gemeentebestuur bood mevrouw van Es, onder het genot van een kopje koffie met gebak, de in Maassluis geboren heer Van Beest en zijn uit de Lier afkomstige echtgenote de ge- I bruikelijke cadeaus aan. la de Koningshof wordt van maandag 19 augus tus tot en met donderdag 29 augustus de 23ste Maassluise speelinstuif gehouden. Kinderen van 5 tot en met 12 jaar kunnen daar voor twee gul den per dag twee weken lang spelen. En met het taartje dat ze krijgen mogen ze gratis naar de tentoonstelling '100 jaar spoor' in het Gemeente- 1 Jiuseum aan de Zuiddijk. 1 Er is nog plaats voor twee medewerk(st)ers (van- j 16 jaar). Melden op telnr. 19111, tst 352. Wet- J houder L. Timmermans opent de speelinstuif, SCHIEDAM Agenda -27 augustus Orgelconcert, Grote Kérk, 20.15 uur. Jfcsdag 17 september Orgelconcert, Grote Kerk, 20.15 uur. Dinsdag 8 oktober Orgelconcert, Grote Kerk, 20.15 uur. 1 VIAARDINGEN donderdag 25 juli Lunchconcert Aad Zouten- Grote Kerk, 12.45 uur. ,*&terdag 27 juli Rommelmarkt, buurthuis De haven, Weeshuisplein 18,10.00 uur. •Wandelconcert, Grote Kerk, 15.00 uur. •Orgelconcert Grote Kerk. Jaap Kroonenburg. 20,15 uur. Redactie Waterweg: Jan Boolster Ben van Haren Peter de Lange Carel van der Velden Brede Haven straat 6 Postbus 4008 3130 KA Viaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Wessel Penning - Het is snel gegaan. Titovo Velenje werd weer gewoon Ve lenje. En als we de gemeentebestuurders van het Schiedamse partnerstadje moeten geloven, ligt Velenje tegenwoordig in Slovenië en niet langer in Joegoslavië. Ze zijn bijna overtuigd van het succes van de Sloveense onafhankelijkheidsstrijd. ..Of het een oorlog was? Natuur lijk! Er zijn doden en gewonden gevallen en militair materieel werd volop ingezet," zegt 'wet houder' Igor Meh (Economische Zaken) van het stadsbestuur. Via een Duits sprekende vertaalster laat hij echter weten dat geweld binnen de gemeentegrenzen is uitgebleven. „In vergelijking met andere delen van Slovenië was het hier een oase van rust." Maar met een ingrijpen van het leger wordt, ondanks de gestarte terugtrekking van de federale troepen, nog altijd rekening ge houden. Op de verschillende toe gangswegen tot de stad zijn de blokkades slechts gedeeltelijk af gebroken, De aan elkaar gelaste tramrails kunnen bij de geringste aanleiding weer over de weg wor den gezet. Nu geven borden aan dat de 'halve' versperringen over één rijbaan te passeren zijn. En zo zal het nog wel even blijven. Igor Meh legt uit dat Velenjes elektriciteitscentrale veertig pro cent van Slovenië van stroom voorziet en dus een ideaal doelwit zou kunnen zijn voor een aanval van het federale leger. Deson danks lijkt die 'oorlog' ver weg van Velenje en ver verleden tijd. Zoals nergens in Slovenië vind je ook hier nauwelijks uitingen van nationale euforie. De vlag - pas uitgekozen op 25 juni - wappert maar op enkele plaatsen en niet op iedere straathoek, zoals in de naburige deelrepubliek Kroatië. Standbeeld Alsof niets is veranderd over heerst maarschalk Tito nog altijd Velenje. Tenminste, het 15 meter hoge standbeeld van de voormali ge partizanenleider. Het is het grootste standbeeld in Joegosla vië van haar stichter en voormalig leider. Igor Meh: „Nee, we hebben beslo ten het niet weg te halen. Dit beeld heeft nog immer zijn histo rische betekenis, hoewel ons res pect voor Tito's denkbeelden vol- iedi g is verdwenen. Maar Velenje is toch ook groot gegroeid onder de socialistische federale staat van Tito." Dat gegeven én de aanwezigheid van vele nationaliteiten (veertig procent van de inwoners van Ve lenje is niet-Sloveens) leverde het stadje ooit het voorrecht op Tito's naam te dragen. Vanaf 1983 heet te het derhalve Titovo Velenje. „Toen waren we daar heel trots op," aldus Meh. Zeven jaar later niet meer. In het post-communis- tische tijdperk meteen niet-com- munistiseh stadsbestuur werd Ti tovo Velenje in 1989 weer gewoon Velenje. Velenje is zo'n typisch, Oosten rijks aandoend, provinciestadje. Liggend in het dal tussen de ber gen, die zijn bebouwd met cha lets, een kasteel en een ski schans. Het stadje doet on-Joe- goslavisch welvarend aan. Een brede winkelpromenade door snijdt het wat saaie stadscentrum met wel érg keurig afgewerkte plantsoenen. Zevenduizend van de in totaal 35.000 inwoners wer ken bij de regionale witgoedfa- briek. En onder die bevolking be vinden zich de Kroatische, de Servische en de Bosnische natio- n Slovenie heerst span ning al is het nog rustig. Niemand durft erop te zwe ren dat de fe derale troe pen niet terug zullen keren RMO AP naliteiten. De ontwikkelingen m de rest van Joegoslavië beziend, sluit het stadsbestuur etnische onlusten zeker niet uit. Bespaard Maar vooralsnog blijft dat Velenje bespaard. Vrijwel unaniem - zelfs de meerderheid van de tweedui zend Servische inwoners is vóór - staat de bevolking achter de uit geroepen onafhankelijkheids strijd van Slovenië. „Hoewei het misschien allemaal wel te snel is gegaan," aldus Meh. „Onze regering had zich gericht op een termijn van een half jaar. Dat is misschien niet zo verstan dig geweest." Met iets meer ge duld had. volgens Meh. een in grijpen van het leger kunnen worden voorkomen. Meer twijfels kent hij momenteel niet. ,.Qp den duur was onafhan kelijkheid toch onvermijdelijk geweest. Dat is voor u als Neder landers moeilijk te begrijpen, maar wij, Sloyeniërs, hebben onze eigen cultuur en onze eigen taal. Wij zijn anders dan de Zuid- slaven. Wij zijn killer, minder temperamentvol. Kortom: wij ho ren niet thuis in Joegoslavië." Eind vonge maand maakte het fe derale Joegoslavische leger op hardhandige wijze duidelijk dat het daar iets anders over dacht. De strijd met Sloveense eenhe den leverde doden en gewonden op. Velenje bleef ook dat be spaard, hoewel 41 inwonende mannen nog altijd hun dienst plicht vervullen in het federale le ger. Ondergedoken Een viertal was zelfs in het eigen Slovenië gelegerd en moest dus de strijd aanbinden tegen de Slo veense troepen. Meh: „Dat moet ze zwaar gevallen zijn. Mij zijn en kel berichten bekend van dienst plichtigen uit Slovenië die uit het federale leger zijn gedeserteerd. Waar ze nu zijn? Ondergedoken natuurlijk, wat dacht u dan." Al een week of drie geleden - de strijd om Slovenië was toen net begonnen - nam Velenje contact op met haar partnersteden: onder meer Schiedam, Esslingen in Duitsland, het Italiaanse Udine en het Franse Vienne. In een brief werd gevraagd om erkenning van de Sloveense onafhankelijkheid en het verzoek dat kenbaar te ma ken aan de landelijke regeringen. Alleen Esslingen en Schiedam re ageerden, op nagenoeg gelijke wijze. Na een korte discussie in de Schiedamse raad werd besloten zich niet uit te spreken over de onafhankelijkheid van Slovenië. De raad vond dat meer een zaak voor de landspolitiek. Verder dan een brief aan de Nederlandse re gering waarin de 'bezorgdheid over de ontwikkelingen in Joego slavië' kenbaar werd gemaakt, wilde de raad niet gaan. Stellingname In Velenje kan men wel enig be grip opbrengen voor dit stand punt, maar het stadsbestuur had toch een meer politieke stelling- name verwacht. Meh: „Als part nerstad kan je je dat veroorloven. Zo had Schiedam toch invloed kunnen uitoefenen op de Neder landse regering die, zo lijkt nu, als één van de weinige in Europa-; voor behoud van de Joegoslavië sche eenheid is." Het zal nog weieens ter sprake* komen. Velenje popelt namelijk^ haar verschillende stedenbanden te verstevigen, „Het hoeft daarbij niet tot het culturele aspect be-s perkt te blijven," aldus Meh. „We' zouden ook de mogelijkheden totö samenwerking op economisch! gebied kunnen onderzoeken. Wij,* Sloveniérs, waren altijd al op het, westen georiënteerd. Nu gaan we< proberen die contacten verder te; ontwikkelen." Daarbij zullen ook de relaties mët[ steden in de andere Joegoslavi sche deelrepublieken - „Ja, ooft met de Servische steden" - in stand blijven. ïgor Meh: „Tolef rantie staat voorop. Wij willen met alle volkeren samenwerkerf en bevriend zijn. Want als je als jonge staat niet bereid bent coijt tacten te maken met andere sta* ten, kun je jezelf niet ontwikkè- Ien," Ingezonden rnedodeting Kipspecialiteiten H.inrk'kt raai 1 .11 II KK Viaardingen Tel fried chicken 1 tfrillkip hamburgers spareribs div. snacks maaltijden Iedere dag geopend \an 12.00-23 OO uur ►nQsttindwi roedefleing Prins Hendrikstraat 386, tel. 01747-6327 Prins Hendrikstraat 265, tel. 01747-2516 Koningshoek 923-14, tel. 01899-13243 Groenelaan 99a, tei. 010-4730525 Borodinlaan 58, tel. 010-4703768 St. Liduinastraat 55, tel. 011M267613 Broersvest 8a, tel. 010-4268804 P. J. Troelstralaan 31, tel. 010-4703037 Liesveld 161, tel. 010-4349911 uitgebreide sortering wenskaarten en lectuur. Dirk de Derdelaan 25, tel. 010-4600609 Diepenbrockstraal/Verrieystraat 8a tel. 010-4344892 Callenburgstraat 38, tel. 010-4342396 De Loper 82, tel. 010-4742997. GEEN MOOIER LOT "DAN 'N STAATSLOT Door Ben van Haren Utrecht/Vlaardingen - Na zes jaar zaten Ellen Wieart en Manon Bar- r.ouvr ineens weer met elkaar te kibbelen en te bekvechten over een gezamenlijke productie. „Dat moet anders. Eerst het citaat. Neen, geen noten deze keer." Het zoeken naar de juiste vorm en zinnen vond nu plaats achter een beeldscherm in de woonkamer van een Utrechts rijtjeshuis. Tafel en vloer lagen bezaaid met aantekenschriften, boeken, foto's en naslagwerken. De aanpak was professioneler maar de sfeer net als vroeger. Herinneringen welden op aan de talloze keren dat Manon (29) en Ellen (31) als studievriendinnen op eikaars kamers zaten te scha ven aan een scriptie. Het gebeur de al toen ze in Viaardingen nog op het Groen van Prinstererly- ceum blokten voor hun eindexa men. Later ging het verder tij dens hun studie geschiedenis aan de universiteit van Utrecht, Nu was echter niet een rapportcij fer, tentamen of examen de inzet. Nee, hun gezamenlijke productie betrof deze keer een boekje over Koos Vorrink, die honderd jaar geleden in Viaardingen werd ge boren. Geheel onverwacht bracht de Vlaardingse PvdA de twee weer tot schrijven. Het resultaat mag er zijn. Kenners van de socia listische geschiedenis zowel als van de Vlaardingse historie gaven het een hoog waarderingscijfer. En het boekje leest nog gemakke lijk weg ook. Smaak Dat werkt bemoedigend. Ellen en Manon zijn vooral gelukkig met de lof, ontvangen van oude leden van de 'rode familie', die ze tij dens hun onderzoek voor het schrijven van het boekje hebben geraadpleegd. De twee hebben de smaak te pakken gekregen en men hoeft niet vreemd op te kij ken als ze na 'Koos Vorrink, een Vlaardinger' nog meer nieuwe po- pulair-historische boekjes gaan schrijven. „Over de speciale rol en het geloof en bijgeloof van vrouwen in de vissersplaats Viaardingen bijvoorbeeld," zegt Manon Bamouw. Zij verhuisde naar Utrecht toen ze zeventien jaar was maar raakte in de afgelopen twee jaar onder de indruk van de geschiedenis van haar geboortestad Viaardin gen. „Of over de politieke besluit vorming aan het begin van dpze eeuw in onze stad toen er nog geen politiek partijen bestonden zoals nu," oppert Ellen Wicart, die momenteel in Zeist en Viaardin gen woont. Ellen, dochter van voorzitter George Wicart van de afdeling Viaardingen van de Partij van de Arbeid, vertelt hoe het tweetal tot hervatting van zijn gezamenlijke schrijverij kwam. „Twee jaar geleden vroeg mijn vader, die op het spoor was gezet door Jan Anderson van het Streekmuseum, of ik misschien iemand wist die ter gelegenheid van Vorrinks honderdste geboor tedag een boekje zou willen schrijven. Hij redeneerde: jij stu deert moderne geschiedenis dus kent wellicht mensen, die daar voor belangstelling hebben. Ik vertelde het op een zeker mo ment tegen Manon in een kroeg in Utrecht, waar we elkaar regel matig tegenkomen. Hoe, weet ik niet meer, maar al pratende ont stond toen het idee om het samen te proberen. Tijdens onze studie hebben we al veel samen gedaan. Dus waarom nu niet, was de rede nering." Mode Manon Bamouw heeft zich tij dens haar studie sociaal-economi sche geschiedenis vooral gericht op de relatie tussen de arbeiders beweging en het socialisme. Koos Vorrink kwam haar dus niet vreemd voor. Ze werkt echter niet als historicus maar geeft al enke le jaren bedrijfskunde op de HTS voor mode en kleding in Utrecht. Nadat het duo had besloten de uitdaging van de plaatselijke PvdA aan te nemen, schrokken ze van de inhoud van de biografie die C.H. Wiedijk van Koos Vor rink heeft gemaakt. „Het is zo'n detaillistisch werk, dat we ons af vroegen: wat moeten wij nu nog over Vorrink schrijven? We moe ten schrijven over de Vlaardinger Vorrink, was de beslissing. Hoe hij hier geleefd en gewerkt heeft," vertelt Manon Bamouw. Ellen vuit aan: „in het Vlaarding se archief vonden we veel goed en bruikbaar materiaal. Het plak boek van Wout Boender met de ti tel 'Daar komen de rooien' bij voorbeeld en heel veel foto's. Daar zagen we ook, dat Peter Braad al een studie over 'Sociale Beweging in Viaardingen' had ge schreven. We hebben veel over Viaardingen gelezen, kregen veel hulp van Matthijs Struijs op het archief en zijn toen gaan praten met mensen, die over dio tijd en over Vorrink iets konden vertel- Manon Barnouw (links) en Ellen Wicart onder de gedenkplaat die dit jaar is onthuld en bevestigd zit op het geboortehuis ran Koos Vorrink in de Callenburgstraat. Foto Gemt de Heus Ien." Beide schrijfsters hebben het werk aan het boekje als 'hartstik ke leuk' ervaren en er veel van opgestoken. Ze waren verrast over de toegankelijkheid van de grote hoeveelheid informatie die in het Gemeente Archief en het Coöperatiemuseum werd aange troffen. Manon: „Ik ben in Viaardingen opgegroeid, mijn overgrootvader was actief in de socialistische be weging en mijn vader gemeente raadslid voor de WD. Ik heb dus best wel eerder veel over de histo rie van Viaardingen gehoord, maar ik heb weer veel nieuwe ontdekkingen gedaan. Pas nu kwam ik er achter, dat de Ge dempte Biersloot is ontstaan toen men van het open riool afwüdö Ook was ik er niet van op de hoog| te welke belangrijke rol de kuj| pers hebben gespeeld." jjjj Tijdsbeeld Zij beaamt de opmerkingen vaft Ellen over de boeken van ondej| wïjzer-joumalist Arie Pleysie^ die met Vorrink bevriend wag „Ik heb die boeken gekregen van Bep en Toon Comelissen en heb er van genoten. Slechts'woP nig mensen kennen die boeken en ze geven juist een prachtige] tijdsbeeld van het VlaardingSjg aan het begin van deze eeuw." Echte grote ontdekkingen ben Wicart en Bamouw met ge daan, hoewel1 „Als je de biografie van Wiedijk' leest - en Pieysier in zijn 'De kqd*! teloze school' heeft dat eigenlijk ook - dan ontstaat de indruk, dót' het Viaardingen van Koos Vor rink bestond uit zielige mensen en volop armoe. De al op twaalfja rige leeftijd zichtbaar geworden afkeer van Vorrink van drankge bruik zou zijn ingegeven door de sfeer in zijn geboortestad. De sfeer van: dat zwaargelovigd Viaardingen, dat een beetje ach' terlijk zou zijn, Alsof Viaardingen zo uitzonder lijk was als stad. Wat Wiedijft schrijft is niet juist. Bij de Vor* rinks Lazen ze Het Volk en drank- bestrijding was een punt van de socialistische beweging. Het is veel logischer te veronderstellen! dat Vorrink daardoor werd beïn: vloed. In ieder geval hebben wij vastgesteld dat Viaardingen irj enkele opzichten juist voorop liep. Op het gebied van onderwijs bijvoorbeeld had je hier een actief, ve Bond van Onderwijzers, een onderdeel van de club van Thed Thijssen. En dan de rol van dé kuipers en hoe vissersvrouwen] actief waren." Manon Barnouw en Ellen Wicar| hebben door hun boekje over Koos Vorrink hun geboortestad beter leren kennen. Ze hebben de Vlaardingse historische biblio theek van een helder en zelfs ont hullend boekje voorzien, dat, om dat het over Vorrink en andere mensen gaat, bovendien een nut tige aanvulling is op de bestaande geschiedschrijving over de social listische beweging. 'Koos Vorrink, een Vlaardingêrj van Ellen Wicart en Manori Bar- noun? is een uitgave van Ridder hof IGaardingen en fcasi 9,50 gull den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2