Waterweg 11 is Akkoord Schieland- en Holyziekenhuis: fusie I m. 'We moeten trots zijn op ons verleden' Gemeentewerken bekijkt wateroverlast Broekweg 1 ilassaai op de <hiist in disco |Geen speculatie {net dijkwoningen' - herval op 2£r& igarenzaak .otterdam groeit door Staatssecretaris Simons gevraagd één nieuw ziekenhuis te iaten neerzetten College wil geen surfplas boven Holy Cocaïne bij alcoholcontrole Ruiten kapot door tegels Campagne 'Schiedammers van overal en nergens' krijgt vrolijk accent Politie plukt automobilist van rijksweg Weer inval in drugspand Autoradio's weggehaald Dure verbouwing verbaast YVD'er Vlaardingen: register voor partners komt er niet Rotterdams Dagblad I Vrijdag 26 juli 1991 I RW Regio Waterweg: Brede Havenstraat 6, 3131BC Vlaardingen Tlf. 0104350557/fax 4349754 Botterdam - De politie heeft vanmorgen even na Ier uur versterking moeten inroepen om een mas tte vechtpartij in een discotheek aan de Hartman- rtraat in Rotterdam te sussen. r§r is. niemand gearresteerd, maar er wordt alsnog onderzoek ingesteld omdat later bleek dat er ge- veonden bij de vechtpartij zijn gevallen. Wel nam de njlitie een aantal honkbalknuppels en een ploerten doder in beslag. Set is niet bekend waarom de tientallen bezoekers totseling slaags raakten en elkaar met barkrukken stookten, Even later werd de ruzie op straat verder t gevochten en schakelde een van de omwonenden politie in. ?jer agenten hebben de zaak ontruimd en de vecht- jktü gesust. Geruime tijd later deed een 24-jarige Sottérdammer aangifte wegens mishandeling. Ver der sou één van de vechterebazen met een mes zijn fergestoken. Het slachtoffer heeft zich echter nog o'et by de politie geroeid. jUbtósseraraard/Den Haag - Het provinciebestuur An Zuid-Holland gelooft niet dat op grote schaal fëidt gespeculeerd roet de bouw van nieuwe huizen de dijken in de Albtasserwaard en Vijfheerenlan- den.' Dit hebben Gedeputeerde Staten vandaag geant woord op schriftelijke vragen van Groen Links. Deze nartü had signalen opgevangen dat oude woningen 3p de dijken worden gerenoveerd of vervangen door 'nieuwbouw, in de verwachting dat die huizen veel overheidsgeld opleveren op het moment dat dükver- ,ifo|iiljg nodig is. He door Groen Links geschetste situatie doet zich 'tjeker structureel niet voor, zo antwoorden GS nu. Bij de provincie is slechts één geval bekend van een ïfeg4Mi nieuwe woning die wegens djjkophoging jhoést worden gesloopt. Voor een dijkwoning die Jegmoet, ontvangt een eigenaar 85 procent van de SeSafeerde waarde. „Wij vragen ons af of de investe- nwelzullenlonen",aldusGS. ïisfiiion» 0UUK P* —"lam'j- 'Een 47-jarige Rotterdammer is gister- licht gewond, gevenna half zes licht gewond geraakt bp een Foto John de Pa- ^l(op zjjn sigarenzaak aan de Wielewaalstraat. mannen, die al eerder in zijn wintel hadden igèneasd,'drongen plotseling de zaak binnen en iepen de man bij de keel. Eén van de overvallers "e winkelier met eetv mes in diens arm, terwijl Ier dé kassa probeerde open te maken. Toen itiiietlifltte, namen de overvallers de benen. De ei- tó&.'van de- sigarenzaak is naar. een dokter ge dacht De politie stelt een onderzoek in. -■'Het aantal .'geboorten in Rotterdam t nog steeds toe. Het afgelopen jaar werden er y sgeboren.TenopzKhtevsn acht jaar gele- i-dat een toename van "dertig procent Mede Wtsaoor is de bevolking van Rotterdam in'1991 ge- Wad metbgna 3100 personen tot ruim 582.000. Be- fngfjjkste factor was echter dé immigratie van bui- -falshders. Per saldo vestigden zich bijna 5200 men- favgnbuiteisHederlana. P gégevens zijn békend gemaakt uit een onderzoek jfaórjhet Gemeentelijk Bureau voor Onderzoek en patótiek naar de bevolkingsontwikkeling van Rot- fedfim in 1890. Ook werden al cijfers over de eerste §1 weken van dit jaar naar buiten gebracht Daaruit RSfideiijk'geworden, dat de bevolkingsgroei nog feeds voortgaat en dat Rotterdam ér nog weer 2200 lewbners bjjgekregen heeft Het totaal komt daar- fpee'ap meer dan 584.000. Jej&twikkeiing van de bevolkingssamenstelling wijkt nauwélijks af van de voorspelling. Zo hoeven liagringen voor'onder meer het onderwijs niet echt lijgsstdd te worden. De laatste drie jaar nam het jsrniél leerlingen op de Rotterdamse basisscholen I» met 3400 kinderen. Dat kdftit overeen met een wééetting van ongeveer 120 leslokalen, féze. jeugd bestaat voor het grootste gedeelte uit Jrögèns en meisjes van etnische afkomst Ongeveer teérög procent van de 0 tot 14-jarigen in de stad be hoort tot een etnische minderheid. Bij de 15 tot 24-ja- fïger) is dat ruim een kwart en bij de 25 tot 35-jarigen luim éénvijfde. De etnische bevolking is in vergelij- png met de overige Rotterdamse bevolking erg jong: Bijna 53 procentvan hen is jonger dan 25 jaar igënover bijna 26 procent van de overige mensen, pot de ontwikkelingen op het gebied van geboor te en migratie bestaat Rotterdam nu voor 19,6 pro fluit personen van etnische aikomst Dat is een .ging van bjjna één procent ten opzichte van 1989. Dé jéoningen in Rotterdam blijken ook steeds an jers gebruikt te worden. Het aantal adressen met 'téru-f twee personen neemt toe, evenals het aantal - w&vijf of meer bewoners. Een daling is te zien van ppt aantal woningen met dneof vier personen. Door Jan Booister Schiedam/Vlaardingen - Het Schieland- en het Holyzieken huis zijn het eens geworden over een fusie. Als ze de garantie krijgen dat er binnen vijfjaar één nieuw ziekenhuis is, zijn ze bereid flink te snijden in de huidige renovatieplannen Het Schieland- en het Holyzie kenhuis hebben plannen om voor zo'n 140 miljoen gulden te gaan verbouwen. Van dat bedrag is al voor 100 miljoen gulden aan plan nen goedgekeurd. Voor 40 mil joen moet dat nog gebeuren. Die ver- en nieuwbouwplannen wil len ze beperken tot 47,5 miljoen gulden, mits nieuwbouw op over zienbare termijn wordt gereali seerd. Beide ziekenhuizen praten al lan ger over samenwerking maar zijn het totnutoe niet eens kunnen worden over een gezamenlijke aanpak, Staatssecretaris Hans Si mons (Volksgezondheid) heeft daarop besloten de voorzitter van het College voor de Ziekenhuis voorzieningen, drs. G.MA. van Aard enne, te laten bemiddelen. Die heeft beide partijen op één lijn gekregen. Beide ziekenhuizen willen toch een aantal renovaties uitvoeren. De huidige staat van onderhoud en de inefficiënte verdeling van de zorgfuncties maken verder gaan op de huidige wijze onver antwoord. Wachten op nieuw bouw wordt voor deze verbouwin gen/aanpassingen onverant woord genoemd. Algemeen-directeur L.A. van Eijk van het Schielandziekenhuis wijst erop dat een nieuw zieken huis niet een-twee-dne gereali seerd is. „Dat staat er niet zo maar. En als het lang wegblijft, leef je meteen luchtkasteel." Holy- en Schielandziekenhuis vtnden wel dat het nieuwe zie kenhuis de grootte moet hebben van de huidige, gezamenlijke ca paciteit. Verder wordt een goede bereikbaarheid als zeer belang rijk genoemd. Gelijkwaardigheid van beide partners is ook voor waarde. De bouwkosten van een nieuw ziekenhuis worden geschat op 250 miljoen gulden. Staatssecre taris Simons is gevraagd dit geld snel ter beschikking te stellen zo dat het ziekenhuis over vijf jaar betrokken kan worden. De nieu we voorziening geeft jaarlijks la gere exploitatiekosten dan de twee huidige ziekenhuizen teza men. Aan de beide colleges van B en W zal worden gevraagd een plaats aan te wijzen waar het nieuwe zie kenhuis zou kunnen komen. Mo gelijk komt het ziekenhuis voor de Maassluise bevolking als ge volg van deze aanpak verder weg te liggen. De ziekenhuizen zijn bereid, vooruitlopend op de fusie, op een aantal punten te gaan samenwer ken. Dat betreft het klinisch che misch laboratorium, het bacterio logisch laboratorium en de cen trale sterilisatie afdeling. Als staatssecretaris Simons ak koord gaat met deze aanpak bete kent het dat flink wat renovatie plannen blijven liggen. In het Ho lyziekenhuis was men van plan veertig miljoen gulden te steken in onder meer de polikliniek, de operatiekamers en de centrale sterilisatie afdeling. Voor het Schielandziekenhuis waren ingrijpende verbouwingen gepland voor onder meer een multifunctionele aula en de kin derafdeling. Aan een aantal flin ke opknapbeurten valt niet te ontkomen, aldus de beide bestu ren van de ziekenhuizen in een brief aan Simons. Eerdere onderzoeken naar sa menwerking tussen het Holy- en het Schielandziekenhuis hebben voor spanningen tussen beide ziekenhuizen gezorgd. Vlaardingen - De aanleg van een recreatiegebied ten noorden van Vlaardingen-Holy in de Holiër- hoeksepolder is overbodig, vindt het Vlaardingse college van B en W. Bij de Reconstructiecommis sie Midden-Delfland is aange drongen het natuurgebied te la ten zoals het is. De reconstructiecommissie heeft in de concept-plannen voor het gebied aangegeven dat ook daar, evenals ten westen van Vlaardin gen is gebeurd, een grote surfplas moet worden aangelegd. Verder is er een flinke speel- en ligweide gedacht, evenals parkeervoorzie ningen. Al eerder liet de commissie zich in die richting uit en protesteerde Vlaardingen daar al tegen, dit maal is er voor het eerst officieel wat op papier gezet. De eerste protesten werden dertien jaar ge leden al geuit- Voor het college van B en W is de belangrijkste overweging om te protesteren de handhaving van de landschappelijke waarde van het gebied. Het is het enige agra rische gebied dat direkt grenst aan de bebouwde kom. Het open polderlandschap kent nog enige kreekruggen en heroergt bijzon dere weidevogels. Burgemeester en wethouders wij zen erop dat het gebied met de aanleg van een paar eenvoudige wandel- en fietspaden ook recrea tief aantrekkelijk is te maken. Grootschalige ingrepen in het landschap kunnen dan worden voorkomen, aldus B en W. Verder wordt erop gewezen dat er bij de berekeningen uitgegaan is van oude bevolkingscijfers, In tussen zijn die naar beneden bij gesteld en tonen ze aan dat een tweede grote surfplas aan de grens van Vlaardingen niet nodig is. B en W vinden het 'vreemd' dat de reconstrucuecommissie bij de berekeningen voor het gebied amper heeft gekeken naar de re creatieve capaciteit van het bos in de Broekpolder, Dat wordt 'be treurd'. Niet nagelaten wordt erop te wij zen dat een nieuw recreatiege bied ook exploitatiekosten met zich mee brengt. En alle bij de re constructie betrokken gemeen ten zitten krap, aldus B en W. Schiedam - Tijdens een alcohol controle in Schiedam is vannacht op de Churchillaaan een 39-jarige Schiedammer aangehouden. Hij bleek teveel te hebben gedronken en kreeg een rijverbod. Bij fouil lering bleek de man ook cocaïne bij zich te hebben. Vlaardingen - Op twee plaatsen in Vlaardingen zijn gisteren rui ten vernield. Daarvoor werden trottoirtegels gebruikt De ruiten sneuvelden bij een schoenenzaak in het winkelcentrum het Lies veld en bij een levensmiddelen zaak aan de Van Baerlestraat. Uit genoemde zaken werd niets ver mist. Door Anneke de Bundel Schiedam - In september van dit jaar begint de stad Schiedam met een campagne 'Schiedammers van overal en nergens'. Dat is een campagne die een jaar zal duren en als doel heeft Schiedammers kennis te laten maken met hun kleurrijke en internationale ver leden. Gedurende haar lange geschiede nis heeft de stad Schiedam al heel wat buitenlandse volkeren bin nen haar grachten gehad. Uit Turnhout kwamen de tijkwer kers, wevers van grove linnen stof. Uit Engeland kwamen de ta bak-en pijpenmakers. Een beroep dat in die tijd niet overal in de stad even enthousiast ontvangen werd omdat het roken van tabak in de I?e eeuw als 'on- ordentelijck' werd ervaren. Ook Portugezen, Duitsers, Turken, Italianen en anderen verbleven in Schiedam. Allen kwamen voor kortere of langere tijd naar de stad en zouden uiteindelijk bij dragen tot de 'Schiedamse identi teit'. Een aantal Schiedammers vond die internationale geschiedenis van de stad zo belangrijk, dat er besloten werd een campagne te starten die daar een jaar lang, middels allerlei festiviteiten en evenementen, aandacht aan wil schenken. Verleden jaar verzocht het college van B en W zeven Schiedammers de organisatie van de campagne op zich te nemen. Historicus Eric Dijkhuizen en Rob Wark van de dienst Gemeentewerken zijn twee van die zeven enthousiaste medewerkers, „Het idee is onstaan naar aanlei ding van een dergelijke campag ne in Leiden, verleden jaar," ver telt Dijkhuizen. „In Leiden zou den destijds 200 vluchtelingen worden opgenomen en de stad wilde dat op een positieve manier benaderen door de inwoners van de stad via hun geschiedenis te laten zien dat veel Leidenaars voorouders hebben die Portugees of Frans vluchteling waren." Wark vervolgt: „Die campagne, die later ook nog een prijs ont ving, sprak ons aan, omdat Schie dam ook een lange internationale geschiedenis heeft." In Schiedam zullen er weliswaar geen vluchte lingen worden opgenomen, maar de stad heeft ook een groot aantal buitenlandse inwoners. Nul-nummer Ondertussen is er in Schiedam het nul-nummer verschenen van de campagnebrochure waarin een aantal van de activiteiten onder voorbehoud wordt genoemd. Zo zal de campagne beginnen met een stamboomonderzoek. Van een tien Schiedammers, die zich daarvoor op kunnen geven, zal een onderzoek naar hun voor ouders worden gedaan. Erie Dl khul zen (links) en Rob Wark In de Lombard- steeg. Niet toevallig daar, want de steeg is vernoemd naar de Lom barden. Hall aanse ban klers d e zich In de 14de eeuw in Schiedam vestigden Foto Fotobureau Roel Dijkstra „Het aardige daarvan is," zegt. Wark, „dat veel Schiedammers er tot hun verbazing achter zullen komen dat hun voorouders van buitenlandse afkomst waren. Ho pelijk zal door dit stamboomon derzoek ook het begrip voor de thans in Schiedam wonende bui tenlanders groter worden." Een aantal andere ideeën voor la ter in het jaar betreft onder meer het vormen van een kinderraad zoals dat in Turkije gebeurt - kin deren hebben het daar één dag in het jaar op bestuurlijk niveau voor het zeggen - en de organisa tie van een grote zangmanifesta tie waarbij liederen uit verschil lende kerkgenootschappen ten gehore worden gebracht. Daarnaast is het de bedoeling dat de bestaande feesten in Schie dam zoals de Brandersfeesten, er ook bij betrokken worden. Zo zal tijdens de feesten een grote tijd balk de geschiedenis van immi granten in Schiedam uitbeelden. Eeuwenoud De campagnemedewerkers heb ben ook de verschillende Schie damse instanties en bedrijven ge vraagd met ideeën te komen. Dijkhuizen: „Veel bedrijven in Schiedam zijn al eeuwenoud en het lijkt ons daarom wel aardig als die bedrijven en. instellingen in hun activiteiten de doelstelling van de campagne kunnen inpas sen. Wat hopen de campagnemedewer- ken in dat jaar te bereiken? Dijkhuizen; „Bereiken is een groot woord en het effect van een campagne is moeilijk te meten. Van Leiden hebben we geleerd dat die stad zich trots heeft opge steld bij het ontvangen van 2GÖ vluchtelingen in plaats van zielig. Dat stukje psychologie willen we in Schiedam ook toepassen. Schiedam heeft altijd buitenlan ders in haar stad gehad, soms ging dat uitstekend en soms wat minder, maar wat we met de cam pagne willen laten zien is dat het al eeuwen zo is en dat mensen zieh daar geen zorgen over moeten maken." Op de vraag of zo'n campagne no dig is lijken ze even te twijfelen. Wark: „Er zijn in het verleden problemen geweest tussen Schie dammers en in dit geval Turken, die de nationale pers hebben ge haald. Als je daar de laatste ver kiezingsuitslag bij optelt - twee zetels voor de Centrum Democra ten - heb je een voedingsbodem die vruchtbaar is voor racisme en dat vraagt om tegenactie." „Overigens is het niet zo dat wij met opgeheven vingertje discri minatie willen bestrijden," zegt Dijkhuizen. „De campagne is ook meer gericht op autochtone Schiedammers. Zo hebben wij de titel de „Schiedamste Schiedam mer" verzonnen voor de Schie dammer die in generaties hier het langst zal blijken te wonen. Het wordt beslist geen zielige cam pagne, integendeel zelfs, het wordt een campagne met een vro lijk accent." Op 17 september zal het comité gepresenteerd worden aan de stad, evenals een bijzonder logo dat speciaal voor Schiedam ont worpen is. „Tot nu toe zijn de re acties erg positief. Van het nul nummer zijn zelfs al 300 exempla ren extra gedrukt en een aantal mensen en instanties heeft mede werking toegezegd," zegt Dijk huizen. Vlaardingen - De dienst Gemeen tewerken in Vlaardingen heeft van het college van B en W de op dracht gekregen na te gaan wat er kan worden gedaan aan de klach ten van een aantal bewoners met betrekking tot wateroverlast als gevolg van hevige regenval. Die bewoners, gehuisvest aan de Broekweg en Thorbeckestraat, hebben na de stortbuien van be gin deze maand de koppen bij el kaar gestoken en een brief aan het college van B en W geschre ven, die met veertig handtekenin gen is ondersteund. Ze melden daarin dat kelders weer waren volgelopen en straten blank ston den. Verder schrijven ze te vrezen dat hun inboedel kapot gaat van de wateroverlast. Ze worstelen al met rottende vloeren en balkla gen. De bewoners doen de suggestie de straat en de kruising te verho gen „zodat het water over het ge hele rioolstelsel wordt verdeeld". Ze hopen zo minder overlast te hebben. Aan de dienst Gemeentewerken is gevraagd deze suggestie te on derzoeken. Het college van B en W wil de zaak in september ver der afhandelen. In een eerste ant woord aan de bewoners wordt ge schreven dat Gemeentewerken de problemen van de waterover last ook in een wat groter verband zal bekyken. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft op Rijksweg 20 een au tomobilist aangehouden, die van de rechter een rijverbod had ge kregen. De man reed tevens met een ongeldig verklaard rijbewijs. Hij heeft een proces-verbaal ge kregen. In de afgelopen nacht heeft de po litie nog een automobilist aange houden die teveel had gedron ken. De man reed met te hoge snelheid over de Westhavenkade en probeerde te voorkomen dat hij werd aangehouden. Voor zijn woning werd hij staande gehou den. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteravond een inval ge daan in een pand aan de Teijler- straat waar bleek te worden ge handeld in verdovende middelen. Er werd heroïne en cocaïne aan getroffen, alsmede weegappara- tuur. Verder werden drie vuurwa pens, munitie en patroonhouders gevonden. De aanleiding voor de inval was de arrestatie van een 20-jarige en een 19-jarige Belg uit Charleroi, die even tevoren het pand waren binnengeweest. Bij de inval in het pand werd ook nog een 18-jarige Rotterdammer gearresteerd. Het is het vijfde pand dat in de af gelopen weken is aangepakt in verband met handel in verdoven de middelen. Schiedam - Uit twee auto's is gis teren de radio-cassettespeler ge stolen na het intikken van een ruitje. De auto's stonden aan de Nieuwe Haven en de Horvath- weg. Schiedam - Met verwondering heeft het Schiedamse WD-raads- lid Luub Hafkamp geconstateerd dat er een kamer op de B&W-ver- dieping van het stadskantoor is verbouwd voor 45.098,74 gulden, inclusief btw. De verwondering is ingegeven door de wetenschap dat onder meer Groen Links in het college zit „en die heeft in het verleden altijd soberheid gepre dikt". Hafkamp, die als wethouder zelf acht jaar heeft gewerkt op de zes* de verdieping van het stadskan- toor, schrijft dit in het mededelin- genblad van de WD-afdeling ff Schiedam. Hij noemt de gang van jS zaken „op zijn minst vreemd". I Het raadslid zegt des te meer 'ver- baasd' te zijn omdat er bij de nieuwbouwplannen voor het ft Stadserf een nieuwe bestuurlijke 'vleugel' is opgenomen. De WD- 11 er constateert: „De soberheid is men dus snel vergeten als men van positie is gewisseld." J| Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen gaat niet over tot de instelling van een partnerregis- ter, die het mogelijk maakt dat homofielen 'trouwen' op een stad huis. Een dergelijk register heeft geen enkele wettelijke waarde, al dus B en W, waardoor invoering ervan weinig zin heeft De Stichting vrienden van de Gay Krant heeft het college onlangs verzocht een dergelijk register in te voeren, in navolging van de ge- ^1 meenten Deventer, Rheden en Hoomaa". Dereactie op dit schrij ven zal negatief zijn. Het Vlaardingse paar Frans Steilo en Gerard Kuipers laat zich 12 au gustus in Hoornaar in het part- nerregister inschrijven. De twee hebben heel lang bij veel ge- meenten geprobeerd geregeld te krijgen dat zij daar kunnen trou- wen. Maar dat blijkt wettelijk on- mogelijk. 1 Al eerder werd Vlaardingen ver zocht een partnerregister in te voeren. Het standpunt dat toen gehuldigd werd, wordt nog steeds ingenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1