131 Financiële sores krijgen Salon niet klein Succes Salon staat of valt met vechtlust 'Drinkwater in regio is slecht en duur' 'Vlaardingen in 't nieuws' thema van jubilerende talkshow Gemeenten liggen niet wakker van kritiek Consumentenbond Sl Wespen rukken verder op Vragen H si; Rotterdams Dagblad Vrijdag 26 juli 1991 Sums wordt het me een beetje te moeilijk. U moet het me vergeven, maar dan moetik echt even op mijn achterhoofd krabbelen. Deze week had ik dat onduidelijke gevoel weer. Er viel een brief op de deurmat bij de redactie, afkomstig van de Sorialistiese Partij. Harde werkers zijn dat, altijd attent en onbaatzuchtig, daar zal u me niet over horen, maar soms zijn ze een beetje teveel overtuigd van het eigen gelijk. Maar misschien komt dat omdat Lk zelf nogal een twijfelaar ben. De SP-brief ging deze keer over de op hander zijnde reorganisatie op het stadhuis. Wat het college deed, zo las ik, „daar zakte je broek, bij af', het college „stond met een mond vol tanden", het handelde „niet efficient" en het kwam „met praatjes aan". Populaire taal, het gaat onderhand een beetje vervelen, maar ik be grijp deze bekende retoriek tenminste. Dat was minder het geval met het verwijt dat het college geen „participerende stijl van leiding geven" heeft, want wat moet ik me daar nou bij voorstellen? Maar ach, de SP begint, ook al wilen ze dat misschien niet, een echte ge vestigde politieke partij te worden en dan neem je de stadhuistaal vanzelf een beetje over. Het is ze vergeven. Maar waar ik wel een beetje mee zat was het verwijt dat het college niet in staat was „op de meest simpele en voor de hand liggende vra gen te antwoorden". Ik dacht: schreeuwt de SP zichzelf voorbij? En ik moest concluderen: ja. Want als je vindt dat een college op de meest simpele vragen geen antwoord kan geven, waarom hef je je hande n dan niet hopeloos ten hemel, maar ga je toch maar door met het stellen van vragen? Want dat is dan verspilde energie, lijkt me. JANBOOISTER Schiedam Visconcours Woudhoek in ere hersteld De activiteitencommissie van dienstencentrum de Woudhoek heeft het visconcours, dat de laatste jaren wegens gebrek aan enthousiasme niet werd georga niseerd, in ere hersteld. Donderdag 15 augustus ne men zo'n 35 ouderen het vanaf 10.00 uur aan de vij ver rondom het dienstencentrum met de hengel te gen elkaar op. Na de prijsuitreiking, die om 12.30 uur plaatsvindt, is er voor alle ouderen uit Schiedam-Noord een vis- maaltijd De hengelaars en visliefhebbers dienen zich wel tus sen maandag 29 juli en woensdag 14 augustus op te geven bij het kantoor van het dienstencentrum. Deelname aan het visconcours kost 1,50 en dege nen die alleen mee willen eten betalen zes gulden. Striptekenwedstrijd eindigt in etalages De werkgroep festiviteiten van wijk- en bewoners vereniging de Woudhoek organiseert een stripte kenwedstrijd voor jong en oud. Iedereen die goed met de pen en potlood over weg kan en leuke stripfi guren kan bedenken die allerlei avonturen beleven, mag meedoen. De stripverhalen dienen voor 1 sep tember bij de Stuurhut aan het Faassenplein 203 in geleverd te zijn en worden in de etalages van de Woudhoek-winkels opgehangen. Het prijzenpakket bevat onder meer een walkman, een fototoestel en een tekenset 'Orpheus' viert zingend het 125-jarig bestaan Het begint met een receptie, het 125 jarig bestaan van het Koninklijk Schiedams Mannenkoor 'Orp heus'. Op 29 augustus in het Novotel. En op 25 okto ber volgt een groot jubileumconcert gegeven in het Passagetheater. Het koor brengt Das Beliner Jtequi- em en Die sieben Todsünden van Kurt Weil en Ber- told Brecht en wordt daarbij begeleid door het Rand stedelijk Begeleidings Orkest onder leiding van Pleun van der Linden, met aan de vleugel Peter Beij- ersbergen van Henegouwen. In het Stedelijk Museum wordt in dit jubileumjaar aansluitend een tentoonstelling gehouden over 125 jaar amateurmuziek en zangkunst in Schiedam, ter wijl er in de Gemeentebibliotheek een tentoon- stellng wordt gehouden over zangkunst, bladmuziek van Kurt Weil en poëzie van Bertold Brecht. Volgend jaar verschijnt er een jubileumboek over Orpheus en zal er hoogstwaarschijnlijk een CD op de markt worden gebracht. VI aardingen Schermles voor iedereen De Schermvereniging Trefpunt geeft vanaf 19 sep tember op tien achtereenvolgende donderdagavon den een schermeursus. Volgens Trefpunt is scher men een sport voor iedereen. Belangrijke vereisten zijn snelheid, concentratie, gevoel voor detail, tech niek en doorzettingsvermogen. De cursus wordt ge geven in de sportzaal aan de Thorbeckestraat. De lessen zijn steeds van 20.00 tot 21.00 uur. Materiaal en schermkleding worden tijdens de lessen ter be schikking gesteld. Men moet zelf zorgen voor een t- shirt, trainingsbroek, sportschoenen en sokken. De cursus kost 75 gulden. Aanmelden kan op de tele foonnummers 4713258,01899-14959 en 01738-8208. Betalen voor VW-folder Zijn folders als regel drukwerkjes die gratis worden verspreid met de bedoeling informatie uit te dragen dan wel aandacht voor bepaalde zaken te vragen, de VVV rekent er geld voor. Voor twee kwartjes is sinds kort een folder verkrijgbaar over wat er zoals in en rond Vlaardingen te doen is. Daarbij wordt gewezen op onder meer fiets- en wandelroutes, winkelen, het Visserijmuseum en het stadsarchief. „Wie tijdens de vakantie in Vlaardingen blijft zal zich zeker niet hoeven te vervelen," aldus de VVV. Res Nova meert af in Oude Haven De voormalige klipper wordt tegenwoordig een Va rende koffiebar' genoemd. Tegenwoordig doet de Res Nova (Nieuwe Hoop) dienst voor evangelisatie werk. Het vaartuig blijft een week in Waardingen, qp uitnodiging van de Interkerkelijke Evangelisatie Werkgroep. Met het schip als uitvalsbasis gaan twee teams de stad in om „het goede nieuws" uit te dra gen, „Dit alles in het kader van de aktie Love Euro pe," aldus een persbericht. Vlaardingen Zaterdag 27 juli Rommelmarkt, buurthuis de Haven, Weeshuis plein 18,10.00 uur. Wandelconcert, Grote Kerk, 15.00 uur. Orgelconcert Jaap Kroonenburg, Grote Kerk, 20.15 Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Carevan der Velden Brede Haven straat 6 Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Het ging over Zwarte Magie. Over Liefde. Over Bouwen en Breken. Over van alles en nog wat ging het, en net zo divers als de onder werpen waren de gastenPaul van Vliet, Chiem van Houweninge, Bassie en Adriaan, Len Munnik. lokale en nationale talenten maakten er hun opwachting Al tijd zat de zaal vol, vaak stond buiten een nj teleurgestelde be zoekers bij de kassa met het bord je Uitverkocht De Salon is een begnp in Vlaardingen. Dit jaar viert de Vlaardingse talk show zijn eerste lustrum. In die vijf jaar kwam het spraakmaken de programma slechts één keer negatief in het nieuws* toen jour nalist Aad Rietveld (destijds werkzaam bij het Rotterdams Nieuwsblad) op onelegante wijze als interviewer aan de kant werd geschoven. Voor de rest kon de Salon rekenen op lovende kritie ken. „Vlaardingens cultureelste cultuur, een blijvertje," schreef een recensent. Permanent geplaagd door finan ciële sores, wist de Salon toch op miraculeuze wijze het hoofd bo ven water te houden. Gewoon om dat de makers er lol m hadden En hebben. De bezetting is sinds het begin nauwelijks gewijzigd Cees Pons, Annemiek van der Sluys. Wilma Kuil, Liesbeth van der Kruit, John Knieriem. Dick van der Lugt en alle medewer kers achter de schermen en in de kleedkamers, ze zijn nog steeds van de partij. Op 6 september gaat hel doek op voor de jubileumaflevenng Vlaardingen m hei nieuws De na men van nog met alle gasten staan vast. die van de artiesten grotendeels wel Kiki Hessels (ca baret), Suzanne Visser (van De Vlaamse Pot), Pepijn Gunneweg en Charlotte Dumas (performan ce). Amoebe (mime) en Vem Vidi Viei (meidenrock) verzorgen het amusement, Vlaardingse journa listen doen verslag van hun erva ringen met de politiek en de be volking. Door Peter de Lange Vlaardingen - Journalisten hoe ven zich in Vlaardingen nooit te vervelen Er gebeurt altijd wel wat. Is het niet aan het milieu front, dan wel in de politieke are na. Daar komt nog bij dat de Vlaar dingse bevolking zich gaarne roert. Hoe Godvrezend hij ook is. de Vlaardinger zegt niet gedwee ja en amen tegen besluiten van het stadsbestuur. Hoeveel kran tepagina's zijn er met gewijd aan de protesten tegen het verkeers circulatieplan, de sloop van histo rische panden, de sluiting van bi- bliotheekvestigihgen, de plaat sing van het kunstwerk De ne gende van Oma. Om maar een paar willekeurige items te noe men. Ook in de Vlaardingse kranten wordt een dag na hun verschijnen de vis verpakt, maar het lijkt er op dat het geschrevene hier lan ger blijft 'hangen' dan elders, Vlaardingers geven er keer op keer blijk van dat ze lange tenen hebben. De praktijk wijst uit dat ze bijzonder gevoelig zijn voor nieuws uit eigen stad. De vraag is hoe dat komt Op 6 september on dernemen de journalisten Dick van der Lugt en Liesbeth van der Kruit een poging de oorzaken van het verschijnsel bloot te leggen. Ze doen dat in een nieuwe afleve ring van hun Salon, ook al weer een typisch Viaardings fenomeen dat is gericht op het bevredigen van de plaatselijke honger naar actualiteiten en achtergronden. Oma De Salon ging iiïT986'van start als politiek café, werd daarna omge doopt in Salon de Harmonie en weer wat later in de Nieuwe Sa lon. In september viert de tegen woordig kortweg als Salon aange duide talkshow het vijfjarig be staan, en met het oog op dit jubi leum is Vtaardittpen in het nieuws geen slecht gekozen the ma. De keuze berust echter op toeval*, eigenlijk zou het programma wor den gewijd aan de Eindhovense kunstenaar John Kórmeling en zijn veelbesproken, maar nooit uitgevoerde neontekst De negen de van Oma. Maar Körmeiing wit niet. Hij heeft zijn buik vol van Vlaardingen en mijdt de stad zo lang de gemeente blijft weigeren zijn kunstwerk op het dak van de ouderenflat in de Waalstraat aan te brengen. Héél misschien werkt de Braban der op 6 september toch nog mee, want de Rotterdamse rechtbank doet een paar dagen eerder uit spraak over de vraag of Vlaardin gen verplicht is zijn 'Oma' aan te kopen en te plaatsen. Maar dan is er voor Körmeiing in de Salon slechts een bijrol weggelegd. De hoofdrollen zijn inmiddels verge- Sa ton-Inter viewer Dick van der Lugt] op vertrouwd( terrein: blfdé ingang vantfe Harmonie. „Gasten af-j maken Is erg"? gemakkelijk,' erg goedkooö ook." Foto Fotobureau Roe! Dijkstra ven aan enkele Vlaardingse jour nalisten. De eindredacteur ran Groot Vlaardingen Ruud van Houwelin- j gen, die zich de 'nestor van de Vlaardingse pers' laat noemen, mag voor de pauze zijn eigen en veel geciteerde uitspraak toelich ten dat het nieuws in Schiedam uit de straatstenen geslagen moet worden, terwijl het in Vlaardin gen voor het oprapen ligt. Na de pauze gaat een joumalistenforum daar verder op in. Ook Dick van der Lugt (ex-Het Vrije Volk, nu docent aan de School voor Jour nalistiek in Utrecht) wordt in dat forum aan de tand gevoeld. Champs Elysées Een presentator die zich in zijn ei gen programma laat interviewen - wisten de makers van de Salon niets originelere te bedenken? Lijden ze na vijf jaar soms aan in tellectuele bloedarmoede? Van der Lugt lacht een beetje zuur. Nee, hij zet op 6 september slechts even een andere pet op; hij behoort nu eenmaal tot het lo kale journaille en wil bovendien ook wel eens een ei kwijt over zijn beroep. Hoe bet voelt een com mentaar te schrijven, zo'n stuk waar de honden geen brood van lusten, en de neergesabelde per soon de volgende avond tegen te komen in de kroeg. Want zo gaat dat als je voor een plaatselijke krant schrijft. Je wordt voortdurend op de vingers gekeken en getikt, je lezers ma ken dankbaar gebruik van de mo gelijkheid dat ze je bij de slager of de* Hema ter verantwoording kunnen roepen. „Daarom huldig ik de stelling dat regionale ver slaggeving veel moeilijker is dan werken voor een buitenlandre dactie. Over Haïti kun je de meest baarlijke nonsens schrijven, er is toch geen lezer die dat contro leert. Maar als je, zoals een colle ga van mij ooit overkwam, schrijft dat bij een brand aan de Binnen singel de vlammen dreigden over te slaan naar de smalle straten van de Oostwijk, belt er prompt iemand op om te zeggen dat je er de ballen verstand van hebt. Want de Binnensingel heeft zowat de breedte van de Champs-Elysées," Vechtlust Om te voorkomen dat de discus sie verzandt in een oude jongens krentebrood-sfeertje worden ook hoofdpersonen uit enkele van de vele geruchtmakende Vlaarding se affaires uitgenodigd. Het draaiboek is nog niet klaar, maar spelers uit het Oma-feuilleton zullen zeker van de partij zijn. Onder voorbehoud noemt Van der Lugt SP-voorman Remi Pop- pe, flatbewoner Buddenbohmer en kunstkenner Hans Paalman. Iedere aflevering van de Salon wordt minutieus voorbereid. Wat de programmaleiding niet kan jflannen is de vechtlust van dè ge- nodigden, Vap der Lugt heeft graag gasten wie verondersteld mag worden dat zy het hartstoch telijk met elkaar oneens zijn. „Conflictstof, dat is wat de Salon leuk maakt," luidt zijn credo. „Maar soms heb je gasten die wei geren elkaar de huid vol te schel den, Daar kan je niks aan doen. Dat is het risico van dit program ma." Desondanks vallen er soms harde woorden. Voormalig wethouder Ary Maarleveld zegde ooit zijn medewerking op omdat hij vond dat hij door de interviewers was afgemaakt. Van der Lugt haalt bij het vertellen van deze anekdote de schouders op. „Zo hard gaat het er nou weer niet aan toe. Wij weten dat we als interviewers in het voordeel zijn, wij spelen op ei gen terrein. Dan is het erg gemak kelijk, erg goedkoop ook, mensen af te maken. Dat proberen we zo veel mogelijk te voorkomen. Wij journalisten zijn geen officieren van Justitie." Beperkingen De Salon is, vinden de makers, ccn kritisch amusementspro gramma. De interviews worden afgewisseld met optredens, meestal verzorgd door plaatselij ke artiesten. Want dat is óók een van de doelstellingen: een podi- um bieden aön lokaal talent. Bei- Me'' onderdelen houden elkaar mooi in evenwicht, meent Dick van der Lugt: Alleen amuse ment maken zou ik niet willen, maar ik besef ook dat ik met een avond kritisch praten geen zaal vol krijg." Aan de formule valt trouwens weinig te sleutelen. Pogingen de Salon een andere draai te geven zijn op niets uitgelopen. Commer cieel opgezet, komt het program ma niet uit de verf, 20 is Van der Lugt duidelijk geworden, Over enkele voor het bedrijfsleven en de gemeente Vlaardingen georga niseerde shows was hij niet erg te vreden. „Dat komt omdat de con flicten eruit zijn. Je zit tegenover je opdrachtgever aan tafel, dan kan je geen al te kritische vragen stellen. Wat overblijft is een ge zellig avondje. Dat kan een thea terbureau ook organiseren." Een andere beperking is de loka- tie. De Salon zit tegen wil en dank vast aan De Harmonie; de Stads gehoorzaal mist de noodzakelijke intimiteit en andere geschikte za len zijn in Vlaardingen niet vin den. Dus moet het publiek tel kens weer slag leveren om een kaartje te bemachtigen, want De Harmonie biedt sinds de laatsi verbouwing nog maar plaats aai zo'n 130 toeschouwers. Voorheef zaten er 200 300, men nam des noods genoegen meteen zitplaat op de vloer. Maar dat mag ni^ meer van de brandweer. Om die redenen is de Salon, of danks zijn grote popularity nooit een financieel succes gf worden. De maker? blijven afhar kei ijk van gemeentesubsidie, va sponsors en van de goodwill vai hun relaties. Een paar jaar den besloten de initiatiefnemer er een punt achter te zetten. 2$ hadden genoeg van het gebed! Maar op de 'laatste' afieverir volgde toch weereen nieuwe, M kunnen het toch niet laten,"zer Van der Lugt. Ook na Vlaardinpen m nieuws valt het doek niet defira tief voor de Salon, Van der Luf loopt alweer rond met plannt voor een nieuwe aflevering?' staat daarvan voorlopig alleen lid thema vast: het milieu. „Dat een lang gekoesterde wensj keer een Salon maken over1 onderwerp dat ook buiten Vlaai;' dingen speelt. Met gasten van binnen en buiten de stad. Alleen, het kan niet eerder dan volgend jaar. Er zit veel werk aan vast zo!n programma kost veel geld Dat moeten we eerst bij elkaar zien te krijgen." i pre duli wijl ind De. sdv Öaa toui tel yen mot dej> broi Dej nng den ond rit,< vert Sctii dam aer reae heb! De goec RS ifei «1 der, M de a ia mali A dia, (ehl tore heb, oki SG het| fiaa Hole fofc tei tain Daar hen, toch Wit De Si taai! beeft tee M mg toms Pan «n,r Vlaardingen - In Schiedam, Vlaardingen en Maassluis wordt vrij laconiek gereageerd op het negatieve oordeel, dat de Consu mentenbond heeft geveld over de kwaliteit van het drinkwater in de drie gemeenten. De landelijke or ganisatie vindt dat het water in het Waterweggebied teveel ni traat en mineralen bevat. De Consumentenbond baseert haar conclusies op de monsters, die dit voorjaar in vijftig gemeen ten zijn genomen. De overeen komsten tussen de drie gemeen ten zijn overigens niet toevallig. Zowel Schiedam, Vlaardingen en Maassluis betrekken hun water van het Drmkwaterleidlngbedrijf Rotterdam. Uit het onderzoek blijkt overi gens, dat de kwaliteit van het Rot terdamse drinkwater beter is dan het aan de randgemeenten gele verde water. Woordvoerder Van der Zei van het Openbare Nutsbe drijf Schiedam heeft geen verkla ring voor dit verschil. Hij oppert dat het een gevolg kan zijn van de door de Consumentenbond ge hanteerde onderzoeksmetho- diek. Volgens een voorlichter van het Gemeentelijk Energie- en Water leidingbedrijf in Vlaardingen is het aangetoonde verschil een ge volg van de mengyerhoudingen van het water. Rotterdam kent twee aanleverpunten van haar water. In Kralingen wordt het water ge deeltelijk gezuiverd met behulp van ozon. Dit water kent minder verontreinigingen dan het water dat wordt aangeleverd door het waterzuiveringsstation De Beren plaat. Dit gechloreerde water wordt onder meer gedistribueerd in het Waterweggebied. De Consumentenbond noemt het chloreren van water een achter haalde techniek. Volgens de orga nisatie komen hierdoor stoffen in het water die er eigenlijk niet m horen. Ozon en ultraviolet licht vormen volgens de bond een goed alternatief bij de zuivering. Het Rotterdamse drinkwaterlei- dingbedrijf is deze mening ook toegedaan, Het werkt aan de mo dernisering van De Berenplaat, maar het kan nog wel enkele ja ren duren voordat er wordt over gestapt op de waterzuivering met behulp van ozon. Daardoor kent het drinkwater in het Waterweg gebied nog steeds een hoog ni traatgehalte Met 18 microgram per liter drink water bevindt het nitraatgehalte zich overigens nog wel onder de norm van 25 microgram van de Europese Gemeenschap. Van de vijftig monsters zat 75 procent echter onder de 10 microgram ni traat. Volgens de Consumenten bond kunnen de Waterwegsteden zich het best aan deze gemeenten spiegelen. De Consumentenbond heeft ook opmerkingen over het gehalte mineralen in het drinkwater. Me nigeen beschouwt deze stoffen als gezond, maar de Consumen tenbond noemt de aanwezigheid in drinkwater totaal overbodig. „Er zitten genoeg mineralen m de voeding. Ze zijn bovendien scha delijk voor nierpatiënten." De Consumentenbond plaatst verder een kanttekening bij de prijs van het water. Ondanks de slechte kwaliteit van het drink water zijn de prijzen in Vlaardin gen (f.1,87 per kubieke meter), Schiedam en Maassluis (beide f 2,01 per kubieke meter) aan de forse kant. „Dat is altijd al zo ge weest," zegt voorlichtster Visser van het GEWB laconiek. „Door de vervuiling moet er in dit gebied veel meer worden geïnvesteerd in zuiveringsinstallaties." Het water in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis zou schadelijk kunnen zijn voor kinderen tot drie jaar. „Een kind wordt er niet ziek van, maar beter is als het mfj graatgehalte onder onze normefi zit," aldus een woordvoerder v*" de Consumentenbond. Op de vraag wat hij mensen advjj seert met kinderen tot drieMSr antwoordt een woordvoerdeuPBL het DrinkwaterleidingbedhfJ Rotterdam: „Dat is een moeiup vraag. Bronwater geeft ock p blemen. Wij houden ons aan J EG-norm en die is veilig voorij by's." Vlaardingen - Wespen vormen een steeds groter probleem in "Vlaardingen. De gemeentelijke Remigings- en Ontsmettings- dienst en het Marktwezen (ROM) moest vorig jaar 941 maal op pad om dat ongedierte te bestrijden. In 1989 was dat nog 606 keer en het jaar daarvoor slechts zo'n 450 maal. Dat betekent dat het aantal zegt dat een zonnig, droog voof klachten over wespenoverlast in jaar van grote invloed is OPl* tont Bbtt alt ti kn» Mii twee, drie jaar verdubbeld is Een verklaring voor die ontwik keling heeft de ROM niet. Bij het Staatstoezicht op de Volksge zondheid te Wageningen wordt verwezen naar het weer. Onge- dierte-deskundige A.Balkstra groei van de diertjes. „DewespP een jager. Dus nuttig. Wesp» eten vooral vliegen en muggeo d als die zich in een lekker vooffiL -- - goed kunnen ontwikkelen bs^i üslo kent dat meer voer voor wespdj zodat die ook toenemen." bit, %el, «h fcsc

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2