Waterweg 13 Ophalen huisvuil fors duurder Gehucht uit Ijzertijd in Maasland blootgelegd PTT sluit postkantoor Dieselstraat na overval Tarief in Vlaardingen minimaal 25 gulden omhoog isp Nog veel vragen van archeologen onopgehelderd Korte actie FNV op het Beursplein :Weer water in industriepolder Toename afzet water verwacht PM»* Rotterdammer verdacht van gijzeling Heerlen Treinjubileum: dure kaartjes Raadslid wil duidelijkheid over Weeshuis Steen verwondt brandweerman Vlaardingse jongeren bezoeken Roemenië Babbelkousen op de vlucht Rotterdams Dagblad Vrijdag 9 augustus 1991 I RW Rotterdam De Dienstenbond FNV heeft vanmor gen actie gevoerd op het Beursplein in Rotterdam. Door de informatiebus en bezoekjes aan de winkels wil de bond personeel in de detailhandel ertoe bewe gen zich te organiseren op eenzelfde manier waarop de werkgevers zich organiseren in een winkeliers vereniging. „We willen het winkelpersoneel organiseren per ge bied," legt Ton Broere van de Dienstenbond uit. „In dit geval het centrum, dus de Hoogstraat, de Meent en het Lijnbaankwartier. Nu is het personeel per branche georganiseerd. Als ze elkaar in de wijken een beetje leren kennen, kunnen ze samen naar bui ten treden voor verbeteringen. In grote bedrijven zo als V D, de Bijenkorf en de Hema is het personeel overigens al goed georganiseerd. Daar is ook een kwalitatief goede CAO." In het midden- en kleinbedrijf ligt dat volgens Broe re wel anders. De organisatiegraad is laag. Personeel bij een kleine zelfstandige winkel zoals een drogiste rij of een elektronikazaak heeft vaak niet eens een CAO. „We willen het personeel er op wijzen dat de FNV niet alleen stakingen organiseert, maar zich ook inzet voor het dagelijks werk. De arbeidsorm standigheden, sociale hulpverlening, vergoedingen voor overwerk en dergelijke vormen een groter deel van onze aandacht dan stakingen. Alleen is dat rela tief onbekend." De informatiebus van de Dienstenbond was eerder in de winkelcentra in Usselmonden en Ommoord. De bus is het centrum van de actie. Het winkelperso neel kan er zo naar binnen lopen voor informatie. Daarnaast zijn er groepjes kaderleden van de bond op pad om in de winkels zelf met het personeel te spreken. De werkgevers reageren over het algemeen goed op de bezoekjes. „De meesten beseffen wel dat er sprake is van een gemeenschappelijk belang. Als ze het er niet mee eens zijn, doet het personeel ook een stapje terug. Ze komen dan wel in hun lunch- of avondpauze even langs" Schiedam - Bijna alle bedryven in de Schiedamse industriegebied 's-Gravelandse Polder zijn weer op de drinkwaterleiding aangesloten. Gisteren hervatte het Openbaar Nutsbedrijf de leverantie van water ook in het oostelijk deel van de polder. Woensdag kreeg het westelijk deel Weer water. Ongeveer 25 bedrijven wachten nu nog op aanslui ting. Het nutsbedrijf gaat er vanuit dat waterleve rantie tegen het einde van deze week hersteld zal zijn. In dit gebied wordt op dit moment de waterlei ding nogmaals gespoeld en gechloreerd. Het nutsbedrijf draaide vorige week donderdag de kraan dicKttcen bleek dat het water na een leicüng- breuk verontreinigd was met bacteriën. Door deze maatregel kwamen zo'n 300 bedrijven en 35 huis houdens in de 's Gravelandsepolderzonder drinkwa- ter te zitten.,Het opsporen en verhelpen van het eu vel kostte meer tijd dan werd verwacht. t i f i if Rotterdam - Het waterwinningbedrijf Brabantse Biesbosch vervracht de komende jaren weer een toe name van de afzet. Daarom wordt, ondanks de tegen werpingen van onder meer het Nationaal Park i.o. De Biesbosch, de reservering van een vierde spaar bekken noodzakelijk geacht. De afgelopen vijfjaar is de levering van Biesbosch- water gestegen van 115 tot ruim 168 miljoen kubieke meter per jaar, In 1990 was voor het eerst van een lichte daling sprake. De afeet zakte met 1,3 procent naar ruim 166 miljoen kubieke meter. Dat werd voor al veroorzaakt door een afname met circa 7 procent bij het productiebedrijf Kralingen, Het winiungbedrijf verwacht dat de afeet zich nog even zal stabiliseren, maar daarna weer aanzienlijk gaat toenemen. Dat zal vooral worden veroorzaakt door een toenemende vraag vanuit Zeeland en West- Brabant. Bovendien, zo wordt in het het deze week gepresenteerde jaarverslag aangestipt, zal binnen afzienbare tijd de volledige produktieeapaciteit van Rotterdam worden benut en is het overheidsbeleid steeds meer gericht op het gebruik maken van goed oppervlaktewater (zoals uit de Biesbosch) in plaats van grondwater. Het spaar bekken in de Blesbosch. Hetwater- winbedrijf verwacht een verdere groei van de wateratzet Archieffoto Heerlen - De Rotterdamse politie heeft op verzoek van de recherche in Heerlen een 27-jarige Rotter dammer aangehouden. Hij wordt ervan verdacht op 23 juli betrokken te zijn geweest bij een gewapende overval in de Heerlense wijk Hoensbroek, waarbij vijf personen werden gegijzeld en mishandeld. De man is inmiddels overgebracht naar Heerlen. Dat heeft een woordvoerder van de politie in Heerlen donderdag bekend gemaakt Hoewel de verdachte ontkent iets van de gijzeling af te weten, zegt de politie in Heerlen er zeker van te zijn dat de Rotterdammer één van de drie daders is. De politie hoopt de twee anderen ook spoedig op het spoor te komen. Het drietal drong op 23 juli binnen in een flatwoning in Heerlen. Drie vrouwen werden mishandeld, een man werd met brandende sigaretten bewerkt. De hoofdbewoner, die later thuiskwam, werd ge dwongen naar een telefooncel te rijden om te bellen met een drugsleveranrier. Na een worsteling in de auto sloegen de overvallers op de vlucht De politie gaat er nu van uit, dat in de woning van de gegijzelden werd gehandeld in verdovende midde len. Vlaardingen - De tarieven voor het ophalen van huisvuil gaan in Vlaardingen vanaf volgend jaar fors omhoog. Alleen voor de om schakeling naar het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval moet vanaf 1992 per ge zin zeker 25 gulden extra worden betaald. Dit bedrag is in 1994 op gelopen tot naar schatting 40 gul den. Daarbovenop komt een nog onbe kend bedrag als gevolg van een tariefsverhoging bij de Afvalver werking Rijnmond. De AVE bere kent vanaf volgend jaar 145 gul den verwerkingskosten per ton. Het huidige tanef bedraagt 90 gulden per ton. De Vlaardingse gemeenteraad moet in oktober een beslissing nemen over de gescheiden inza meling van GFT-afval en de kos tenverhoging die daarmee ge paard gaat. Maar de raad heeft weinig alternatieven, omdat een dergelijke wijze van ophalen van af 1 januari 1994 wettelijk ver plicht is. Als gevolg van de GFT-operaüe moet het hele ophaalsysteem in Vlaardingen op de helling. De vuilniszak zal op den duur uit het straatbeeld verdwijnen om plaats te maken voor grote containers in betonnen boxen. Op zo'n 2000 plaatsen in de stad komen twee van zulke containers te staan, één voor het gewone huisvuil, de an dere voor groenteresten en ander natuurlijk afval. Iedere container is bedoeld voor ongeveer 15 gezinnen. Alle gezin nen krijgen van de reinigings dienst een emmertje om het GFT- afval in de keuken apart te hou den. Holy wordt als eerste wijk volgend voorjaar op het nieuwe systeem aangesloten. Met de aan schaf van de containers, GFT-em- mers en de bouw van de betonnen boxen is een investering van rond de 11 miljoen gulden gemoeid. In 1995 kunnen de ophaalkosten iets dalen, omdat dan de perso neelskosten omlaag gaan. Ook de opbrengst van het tot kunstmest verwerkte GFT-afval kan kosten verlagend werken. Maar de Vlaar dingse reinigingsdienst verwacht dat de kosten voor de burger op de langere termijn alleen maar zullen stijgen Landelijk wordt voor het jaar 2000 een 'reinigings- rekemng'van 300 gulden per jaar voorspeld Momenteel bedraagt de jaarlijkse nota m Vlaardingen ongeveer 150 gulden. Door Sander Sonnemans Schiedam - Het postkantoor aan de Dieselstraat is voor onbepaal de tijd gesloten, nadat het giste ren voor de derde keer in ander half jaar tijd doelwit was van een overval. De overval werd om kwart voor elf gisterochtend gepleegd door twee mannen, van wie één was gewapend meteen geweer. Dean- der pakte de enige in het filiaal aanwezige klant beet en riep om geld. Zijn kompaan snauwde, met de loop van een vuuiwapen op de lokettiste gericht, voortdurend in het Engels om meer geld. Met en kele duizenden guldens zijn de daders in een gereedstaande vluchtauto richting Boerhaave- laan verdwenen. Een 21-jarige bewoner van de Dal tonstraat, die zijn hond uitliet, was getuige van de overval. On danks dat de daders een zonne bril droegen en een capuchon op hadden, kon hij de politie een duidelijk signalement verschaf fen. „Toen ik mijn hond uitliet in de Jan Leeghwaterstraat, liepen de Eitcfr» monos». MKT ÏÜEGHATÏN Klanten van het postkantoor In d plan het filiaal af te stoten, maar Foto Fotobureau Roel Dijkstra mannen voor me," vertelt de ge tuige. „Eén droeg een plastic tas je met daarin een voorwerp. Het kan een wapen, maar net zo goed ook een parapluutje zijn geweest. e Dieselstraat staan voor een gesloten deur. De PTT was al van overweegt na drie overvallen versnelde sluiting. Ik zag dat ze het postkantoor bin nengingen en amper een minuut later hoorde ik luid geschreeuw. Ik dacht gelijk aan een overval en keek naar binnen. Eén van de overvallers stond voor de loketten te springen en zwaaide met het voorwerp in de plastic tas. Nadat ze geld hadden gekregen, renden ze langs me naar de auto die in de Dr. Zamenbofstraat stond te wachten. Ik kon nog net zien dat er een vtouw achter het stuur zat." Twee uur later werd op het Ro- zenlaanviaduet in Rotterdam een zelfde type auto - een grijze Audi 80 - met dne inzittenden klem gereden. De opgeroepen getuige verklaarde echter dat het niet de daders waren. Het postkantoor werd na de over val gesloten en de mogelijkheid bestaat dat de sluiting definitief is. „Het kantoor aan de Diesel straat stond in het kader van het nieuwe vestigingsbeleid al op de nominatie afgestoten te worden." meldt een woordvoerder van de PTT. „Omdat er amper perso neelsleden zijn die in een overval- gevoelige vestiging willen wer ken, bestaat de mogelijkheid dat het filiaal nu in een vroeger stadi um verdwijnt. De mensen durven er niet meer te zitten. Eén van de medewerksters is aan de Diesel- straat binnen anderhalfjaar nu al dne keer overvallen. Zij is er echt erg aan toe. Je krijgt nogal geen geestelijke klappen te verwer ken..." Maassluis - Wie op 17 augustus over de dan precies honderd jaar bestaande spoorlijn tussen Schie dam en Maassluis een ritje wil maken in de nostalgische Blok kendoos, moet daarvoor wel wat geld over hebben. Een enkele reis met de van de jaren veertig date rende trein kost vijf gulden. Dat is één gulden meer dan een en keltje met de Sprinter, het trein- type dat normaliter de verbinding onderhoudt. De NS verklaren dit prijsverschil uit de hoge kosten die gepaard gaan met het inzetten van de Blokkendoos, die voor deze gele genheid uit het museum wordt gehaald. „Eigenlijk is het nog voor niks," meent een NS-woord- voerder, „een tarief van vijf gul den is nog lang niet kostendek kend." De woordvoerder zegt ook dat de spoorwegen er eigenlijk geen en kele behoefte aan hebben kaar tjes voor de Blokkendoos te ver kopen. De jubileumtrein wordt vooral ingezet voor de vaste klan ten van NS of degenen die dat wil len worden. Houders van voordeelurenkaar- ten, kortingkaarten en - uiter aard - OV-jaarkaarten mogen gratis mee. Voor nieuwe NS-klan- ten is op het eeuwfeest een zoge naamde proefvoordeelurenkaart te koop. Op vertoon van deze kaart, die een tientje kost, mag men ook gratis in de Blokken doos meerijden. De kaart geeft bovendien een maand lang 40 korting in de daluren. De Blokkendoos rijdt overigens een beperkte dienstregeling. Op het traject worden voor het onder houden van de reguliere dienst op de jubiteumdag ook dubbel dekkers ingezet. In dit type geldt het gewone tarief. Passagiers die een bezoek willen brengen aan de tentoonstelling '100 jaar spoor' in het Maassluisse Gemeentemu seum kunnen bij het station - gratis - overstappen in een "Crossleybusuit 1947. Het startsein voor het eerste ritje met de Blokkendoos klinkt om kwart over tien op het station Sehiedam/Rotterdam-West en wordt gegeven door de Schiedam se wethouder Aad Wiegman. Aan boord van de trein bevinden zich gemeentebestuurders uit Schie dam, Vlaardingen en Maassluis en directieleden van de NS. Op het station Vlaardingen-Centrum mag Vlaardingens burgemeester Fred van Lier het vertreksignaal geven. Na aankomst in Maassluis begeeft het gezelschap zich naar het Gemeentemuseum voor de expositie '10 jaar spoor'. De expo sitie wordt geopend door Maas sluis' burgemeester Hans van Es. Door Peter de Lange Gapende gaten1 in een weiland langs de Kwakelweg in Maasland moeten gaten in de historische kennis vullen. Spit tend in de drassige bodem zoeken medewerkers van het Instituut voor Prehistorie uit Leiden het antwoord op brandende vragen. Waarom worden in Midden-Delf land wel sporen van bewoning ge vonden uit de zesde, derde en tweede eeuw voor Christus en maken de vondsten vervolgens een reuzesprong naar de eerste eeuw na Christus? Wat gebeurde er in de tussenliggende tijd? En waarom liep het gebied na de der de eeuw opnieuw leeg, om pas omstreeks de tiende weer tot bloei te komen? Onopgehelderd is ook de vraag waarom archeologen legio ge bruiksvoorwerpen en botten van dieren opdiepen/maar nooit res ten van menselijke lichamen aan treffen. Zelfs als de polderbewo ners uit de Ijzertijd hun doden cremeerden, zoals wordt aange nomen, dan zouden daar toch be wijzen van gevonden moeten worden. Of bonden de boeren in de oudheid hun doden vast in bootjes en stuurden ze die de zee op? Door opgravingen op tal van plaatsen in Midden-Delfland heb ben de oudheidkundigen al een redelijk inzicht gekregen in de vroege geschiedenis van het ge bied. Vaststaat dat er boeren heb ben gewoond, een paar eeuwen voor onze jaartelling begon. Zij waren voornamelijk afhankelijk van de veeteelt, ze hielden koei en, varkens, schapen en geiten. De graankorrels die werden ge vonden kunnen zowel afkomstig zijn van eigen teelt als van 'im port', dat staat niet helemaal vast. Ook kunnen de deskundigen zich enigszins een beeld vormen van de grootte van de boerderijen uit die lang vervlogen eeuwen. Ge middeld waren ze zes meter breed en twintig meter lang. Maar een complete boerderij werd nooit aangetroffen, de onderzoe kers moesten zich tevieden stel len met 'verfrommelde restanten' van ingestorte hoeves, In dat op zicht biedt de vindplaats aan de Kwakelweg op het land van boer Boekestijn perspectieven. De op gravingen van de laatste weken zijn zo veelbelovend dat het pro ject voorlopig nog niet wordt be ëindigd. VSjSv t Drs, Peter van den Broecke, ar cheologisch begeleider van de re constructie Midden-Delfland, noemt de lokatie aan de Kwakel weg „niet uniek, wel uitzonder lijk door z'n omvang." Nu al is duidelijk dat een forse nederzet ting uit 300 voor Christus is bloot gelegd. „Een groepje huizen ter grootte van een gehucht," schat Van den Broecke, die zich overi gens niet waagt aan gissingen over het aantal inwoners. Veel informatie haalt de archeo loog uit de grondsoorten, die in duidelijk gescheiden lagen op el kaar liggen, zoals de scherp afge stoken wanden van de putten la ten zien. Elke laag vertegenwoor digt een tijdperk, wat het dateren van de vondsten vergemakke lijkt Daarnaast is Van den Broecke er varen genoeg om een bemodderd stukje aardewerk met één oogop slag te herkennen. Als een maal steen uit de Eiffel, bijvoorbeeld. Dat kan duiden op rechtstreekse handel met Duitsland. Maar de steen kan ook via een lange om weg in de Maaslandse polder te recht zijn gekomen, bijvoorbeeld door ruilhandel omdat geld nog niet bestond. Aan de Kwakelweg zijn al tiental len scherven en houten palen naar boven gehaaid. Op ongeveer een halve meter diepte worden ook asresten en houtsnippers aangetroffen, materiaal waarmee de vloeren in de boerderijen re gelmatig werden opgehoogd om keiweg In Maasland zijn de resten van een groepje boerderijen uit de Ijzertijd op gegraven. De vindplaats kan het antwoord geven op veel brandende natte voeten te voorkomen. Want zo'n 300 jaar voor Christus had de polder net zo'n zompige bodem als de V]letlanden bij het Bom- meer nu nog hebben. De boeren leidden er een hard bestaan, mo gelijk wordt het gat in de geschie denis verklaard door een over stroming die de bewoners nood zaakte hun hoeves te verlaten. De opgravingen in Maasland zijn een gevolg van de voorgenomen verlaging van de waterspiegel door het hoogheemraadschap Delfland. Die operatie zal veel ge gevens 'uitwissen'. De archeolo gen hebben echter nog tijd ge noeg voor hun speurwerk, Vol gend jaar wordt de campagne aan de Kwakelweg zelfs uitgebreid. Vlaardingen - Het Waardin», PvdA-raadshd Anny Attema i: dat wethouder Ton van derSt^ (D66) snel zijn plannen voor hs Weeshuis bekend maakt. Op verzoek van Attema bc.„ul Van der Steen dit voorjaar datfo in mei duidelijkheid zou \ér schaffen over de vraag wat er gas: gebeuren met do vrijkomen grond als het Weeshuis js sloopt. Bij die beloite is hetgebfe? ven. want de gemeenteraad keert nog steeds m hel ongein^ over de toekomst van dit midfe m het Vlaardingse centrum g& gen plangebied „Van der Steen heeft de pi nu al een hele poos in een gen Het wordt tijd dat hij ze'dS uit haalt." zegt Anny Attema De gemeenteraad heeft al twee kee een sloopbesluit genomen voc het Weeshuis, maar de huurch zitten er nog steeds, zonder datzi weten waar ze aan toe zijn IV vrouw Attema vindt dat onverac1 woord Ook de omwonenden h& ben recht op duidelijkheid, va zij „Daarom heb ik me voorgenorae Van der Steen eens flink aan zip jasje te trekken, als hij naden kantie met snel met zijn ideeê op de proppen komt." Zelfs ai het om incomplete plannen ga wal het raadslid daar inzage Vlaardingen - Een Waardin^ brandweerman is afgelope nacht naar het Holyziekenhü gebracht, nadat hij door een fep zeisteen aan zijn hoofd werd y- wond. Het slachtoffer, bestuurder va een brandweerauto, hep de ut wonding op m de KJaproosstraai Auto en bemanning waren op® terugweg naar de kazerne ns k blussen van een brandje in i Meidoomstraat. In de Metdooir- straat was voor de derde keerbm nen korte tijd brand geconsk teerd in een container op ee schoolplein. Brandweer en pote vermoeden brandstichting, He wordt waarschijnlijk geacht k de daders ook verantwoorde^ zijn voor het verwonden van brandweerman door een kiezel steen te gooien. Dit vermoeden werd versterkt toen later in de nacht ook een ra van de Barbaraschool in dezelfö buurt werd vernield. Vlaardingen - Een groepje Vlaai dingse jongeren vertrekt zatet dag 17 augustus naar Tirgu M, res in Roemenie om daar contac ten te leggen met leeftijdgenote! De Vlaardingers gaan naar Gojt Europa op uitnodiging van Roemeense dominee Juhasz.ru wie de Samen Op Weg-gemeent in Holy-Zuid al sinds 1983 nauw banden onderhoudt. De afgelopen jaren zijn uit Hot verschillende malen transports met voedsel en kleding naar Te gu Mures vertrokken, De Vlaar dingse geloofsgenoten bezorgde: hun Roemeense vrienden ten tij de van het Ceaucescu-bewffi zelfs een hoeveelheid papier, zo dat er psalmboeken en bijbels g0 drukt konden worden. Schiedamn - Twee vrouwen, di met een babbeltruc het huis va een 66-jarige Schiedamse binne wilden gaan, zijn gistermorgo ternauwernood aan de politie ort komen. De vrouwen belden omstreeK half twaalf aan bij de bewoonste van de Vlaardingerdijk, met re verzoek om binnen een brieQ^ mogen schrijven. Op het mornet dat de vrouw naar haar echte noot riep dat de koffie klaar wa sloegen de bezoeksters op 6 vlucht, en konden nog maar re ontsnappen voordal de politie plekke was. Volgens de politie ging het ook dit geval om leden van een grrei landelijk opererende zigeunere Zij bellen aan met een smoesje® proberen de huizen van ouderi binnen te dringen om die verw gens te beroven. De groep isrej menteel actief in het gebied. „Dat gedoe met die zigeuner nen wordt nu wel erg vervelena zegt een woordvoerder van Schiedamse politie. „We rade oudere mensen dan ook aanw niemand binnen te laten voor? schrijven van een briefje of n drinken van een

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1