Waterweg 15 Amateurkunst wil beheer Schuurkerk File op de Maasdijk is bijna traditie 'Overdracht zou gemeente Maassluis geld besparen' Vakantiegevoel zorgt voor ontspannen sfeer op strand Bezorging' Snelheid Open dag Schiespoor Woningbeheer milieubewust Reddingsbrigade zoekt jeugd Wethouder opent speelinstuif Vlaardingen Maassluis Verbijstering «Sfppss?. 010 4004.444 r- Rotterdams Dagblad Vrijdag 16 augustus 1991. RW Vijftig kilometer is er gewoon de maximumsnelheid voor auto's. De weg leent zich ook niet voor schikking in de rij van straten met een beperking tot dertig ki lometer. Volgens het plaatselijke ver- keersveiligheidsplan wordt wel uitbreiding van die reeks in Vlaardingen nagestreefd. Maar de door mij bedoelde weg komt hier niet voor in aanmerking. Ze is belegd met razendsnel as falt, telt twee rijbanen, die door een heuse middenberm zijn ge scheiden en bovendien elk be staand uit twee rijstroken met markeerlijnen er tussen. Fiet sers hebben er door bosschages afgeschermde rijwielpaden en voetgangers komen er niet Automobilisten verplaatsen zich dan ook gewoonlijk over deze Burgemeester Heusdens- laan in een veel hoger tempo dan het aangegeven maximum van vijftig kilometer. Zeker tus sen het Kolpabad en de even eens van stoplichten voorziene kruising met de Holysingel. Ze ventig kilometer rijden bete kent hier je niet aanpassen aan het verkeer. Logisch dus dat als de stoplich ten een keer niet werken op de kruisingen aanrijdingen plaats vinden. Afgelopen week echter heerste er onverwacht rust en discipli ne. Met een snelheid van min der dan dertig kilometer be woog zich een rij auto's in de richting van het centrum. Op beide stroken hielden de zich daar anders voortjakkerende autobezitters in bedwang. Een snoepie van een hondje trad op als snelheidsremmer. Het dier was van het rechte voetpad en zijn baasje geraakt en holde voor de wagens uit tot het vlak voor de kruising met de Westlandseweg met een sprong zijwaarts zich in veiligheid stel de. Een andere aanpassing aan het verkeer. BEN VAN HAREN Met de Schiespoordag in het clubhuis wordt zater dag 24 augustus het seizoen van de modelspoorvere niging officieel geopend. Iedere liefhebber van mini- atuurtreinen en modelspoorbanen kan die dag een kijkje komen nemen aan de Westerkade, waar de met een recreatiegebied vernieuwde spoorbaan kan worden bezichtigd. Tevens kan men er terecht om kleine reparaties te laten uitvoeren en allerlei onder delen en complete treintjes te ruilen. De open dag duurt van tien tot vier uur. De toegangsprijs be draagt voor volwassenen een gulden en kinderen be talen twee kwartjes. Hoe, wat en wanneer, daarover moet nog worden ge praat, maar het voornemen ligt er: Gemeentelijk Wo ningbeheer gaat een eigen milieubeleid voeren. De grootste huisbaas van Schiedam gaat daarvoor, en voor zover bekend als eerste sociale verhuurder in Nederland, een stappenplan opstellen. Woningbeheer heeft de afgelopen jaren al het een en ander gedaan aan milieubehoud. Het bedrijf heeft geëxperimenteerd met energiezuinige installaties en complete energiezuinige woningen en ook wer den af en toe milieuvriendelijke bouwmaterialen ge bruikt. In de toekomst moet milieubewustzijn de normale gedragslijn worden bij Woningbeheer. Het stappenplan is bedoeld om dat bewustzijn gaande weg bij te-brengen-bij alle medewerkers (en huur ders!. v Vlaardingen De Vlaardingse Reddingsbrigade zit te springen om jeugdleden, De laatste jaren doet zich een dalende tendens voor in het aantal jongeren dat zich aan meldt en dat betekent dat de doorstroming naar de duikgroep (voor oudere leden) gaandeweg stagneert. Een zorgwekkende situatie. Jeugdtrainer Eric Hamerslag kan de terugloop niet goed verklaren. De vereniging bestaat al een kleine dertig jaar en heeft daarmee bewezen in een behoef te te voorzien. Waarom die behoefte nu inzakt is Ha merslag niet duidelijk. „Misschien willen jongeren zich niet meer zo binden aan een vereniging. Mis schien gaan ze liever surfen of rollerskaten." Hamer slag wijst er op dat veel watersportverenigingen in Vlaardingen met hetzelfde euvel kampen: ook daar is sprake van ledenverlies. Bij de reddingsbrigade kunnen jongeren vanaf een jaar of zeven diploma's en brevetten voor reddend zwemmen halen. Aan beginnelingen wordt ook les gegeven in elementair zwemmen. Snorkelen zit ook in het lespakket. De jeugdafdeling is bedoeld voor jongens en meisjes tot 14 jaar. Als zij hun brevet heb ben gehaald, kunnen ze over naar de duikgroep. Wie belangstelling heeft kan elke woensdagavond tus sen zes en zeven uur een kijkje nemen bij de trainin gen in het Kolpabad. Maandagavond wordt gelest in hetHolybad, tussen half zes en zeven uur. Er is voorlopig geen limiet gesteld aan het aantal nieuwe aanmeldingen. Plaats genoeg, maakt Eric Hamerslag duidelijk: „Als er straks 30 of 40 jongeren op de stoep staan, zijn ze allemaal welkom." De jaarlijks terugkerende speelinstuif voor kinde ren van vijf tot en met twaalf jaar wordt maandag ge opend door wethouders L. Timmermans. Om tien uur geeft hij in het ontmoetingscentrum Koningshof het startsein voor het traditionele vakantiefeest. Tot en met 29 augustus kunnen de kinderen dagelijks m de Koningshof terecht om mee te doen aan de vele activiteiten die door de ruim dertig medewerkers worden georganiseerd. Een toegangskaartje voor de instuif, die dagelijks van 19,09 tot 12.30 uur en 13.30 tot 16.00 uur is geopend, kost twee gulden en is de hele dag geldig. Zorgt de brandweer op vrijdag 23 augustus als het weer het toelaat voor de nodige waterpret, tijdens de slotdag op vrijdag 29 augustus kunnen de kinderen zich amuseren op een immens springkussen. Alleen op de slotdag kunnen de kinderen tussen de middag overblijven maar moeten dan wel zelf een lunchpak ket meenemen. Kaartjes voor die dag kosten drie gulden. Agenda Zaterdag 17 augustus Wandelconcert Rob Theissen, Grote Kerk, 12.45 zaterdag lï augustus Nostalgische kermis Steendijkpolder. Spoorgwegenwandeltocht (10 en 30 km), NS-sta- tion, 08.00 uur. Kindervlooienmarkt Steendijkpolder, 09.00 uur. maandag 19 augustus ♦Kinderspeelinstuif(t/m donderdag), 10.00 uur. Door Peter de Lange Maassluis - Wij. Piet de Groot is de laatste tijd regelmatig gestruikeld over dat woord. „Die wij, wie zijn dat? Is dat de gemeente raad? De afdeling welzijn op het stadhuis? Wij willen dit en dat, zeggen ze. Maar onze stichting heeft toch net zo goed wat te wil len?" Wat De Groot en zijn stichting Muziek Thea ter willen, is duidelijk. Het beheer over de Schuurkerk, hetMaassluise mini-theater aan de Schuurhof. Wat de gemeente Maassluis - eigenaar en exploitant van het theatertje - wil, is helemaal niet duidelijk. Piet de Groot bij de Schuur kerk, waar hij honderd Maassluise amateurkun stenaars wil ondertoren- gen: 'Wij rijn geen gymver eniging.' Foto Fbtobureau Roel Dijkstra. Op papier heet het dat Schuur kerk geprivatiseerd moet wor den. Maar de motieven voor dat voornemen zijn duister. En zo lang het waarom niet is opgehel derd, valt over het hoe eigenlijk niet goed te praten. Piet de Groot heeft het geprobeerd Hij kwam van een koude kennis thuis. Afgelopen voorjaar las De Groot in De Schakel, het huis-aan-huis- blad dat hij zelf uitgeeft, dat de gemeente een andere beheers vorm wilde voor de Schuurkerk. Het sleutelwoord was: privatise ring. De Groot trok een voor de hand liggende conclusie. Het stadsbestuur wilde af van het ver lieslijdende theater en overwoog het over te doen aan een particu lier. De Groot waagde er een briefje aan. Hij schreef dat zijn stichting het beheer wel wilde overnemen. De Schuurkerk zou een ideaal on derkomen zijn voor de drie vere nigingen die bij de stichting Mu ziek Theater zijn aangesloten: de Christelijke Jongerenvereniging (CJV), zanggroep De Regenboog en toneelclub Schater. Behalve eigen uitvoeringen, zouden deze gezelschappen ook gewone to neel- en filmvoorstellingen kun nen organiseren, schreef De Groot. Op het stadhuis nam men beleefd kenftiS'V»itdëfé,blhhheft:,Na,eeh gesprek met ambtenaren van de afdeling Welzijn kreeg Piet de Groot te horen dat de stukken op de gebruikelijke manier zouden worden behandeld. Ze zouden worden voorgelegd aan de cultu rele raad en de raadscommissie. Vorige week, nog voordat welke commissie ook zijn zegje had ge daan, las De Groot tot zijn verbij stering in de krant dat zijn plan was afgewezen. Achteraf begrijpt hij het wel: op het stadhuis heeft iemand voor zijn beurt gesproken, „De ambte naren van de afdeling Welzijn zijn in feite de beheerders van de Schuurkerk. Die positie willen ze niet kwijt, misschien willen ze zelfs helemaal niet privatiseren." Piet de Groot vindt het veelzeg gend dat de-jongste gemeentelij ke plannen uitgaan van een thea- tercoordmator in gemeente dienst. Komt dat idee er door, dan is het voor De Groot een raadsel wat de term privatiseren in dit geval in houdt In plaats van geld te be sparen op de Schuurkerk, zet de gemeente er een extra ambtenaar neer. En van het beoogde beheer door een particulier komt dan niets terecht. Uit de krant heeft Piet de Groot begrepen dat de gemeente zijn stichting geen geschikte kandi daat vindt omdat die slechts een beperkt programma kan bieden. De gemeente zou de circa 50 voor stellingen die jaarlijks in de Schuurkerk plaatsvinden willen uitbreiden, De Groot vindt het huidige aanbod al aan de ruime kant. „De gemeente heeft een heel an dere opvatting over de functie van de Schuurkerk dan wij," zegt De Groot, „De gemeente be schouwt het als een publieksthea- ter, je kunt er naar de film, naar een toneelvoorstelling met be roepsacteurs en daarnaast mag ook de amateurkunst er uitvoe ringen geven. Wij gaan uit van een omgekeerde situatie, wij zien de Schuurkerk in de eerste plaats als het onderkomen van plaatse lijke amateurgezelschappen, die ook beroepsvoorstellingen orga niseren." Dat is, vanuit de gemeentelijke doelstellingen geredeneerd, een nogal revolutionaire opyatting. Piet de Groot beseft dat heel goed..Maar," zegt hij, „ik wil wel eens weten of de gemeenteraad wel zo gelukkig is met de manier waarop de Schuurkerk nu draait. Ze zijn er nu tien jaar mee bezig, en kennelijk gaat het niet alle maal even geweldig, anders zou er geen plan voor privatisering op tafel liggen - wat dat dan ook moge inhouden. Veel voorstellin gen worden slecht of nauwelijks bezocht, er moet veel geld bij. Ook het werk van de ambtenaren die zich met het theater bezighou den moet worden betaald." Als de Schuurkerk wordt overge dragen aan de amateurkunst le vert dat de gemeente Maassluis een forse besparing op, heeft De Groot becijferd. Ambtenaren kunnen hun kostbare tijd aan an dere zaken besteden, het aantal beroepsvoor stellingen vermin dert en dus ook de subsidie daar- op, en bovendien kan de gemeen! te huurpenningen gaan ïrmen van de vaste gebruikers De stichting Muziek Theater zou het in de Schuurkerk grotendeels zonder financiële steun van de gemeente kunnen klaren, verze kert Piet de Groot „Wij zijn wend onze eigen boontjes te dop. pen. We hebben al heel wat voor stellingen gegeven in Maassluis en maar hoogst zelden subsidié aangevraagd. We zouden in de Schuurkerk ook zeker niet te werk gaan op de manier zoals nu gebeurt, dus voorstellingen orga niseren en dan aan het einde van het jaar maar zien hoe groot het tekort is." 'Prematuuri De Groots stichting zou ook om praktische redenen zeer verguld zijn met het beheer van het mini theater. De dne verenigingen waarvan de stichting de 'paraplu' is, repeteren nu nog m het CJV gebouw Sursum Corda aan de Fe- nacoliuslaan. Dat gebouw echter al een tijdje te koop 1 het een nieuwe eigenaar, danaj de amateurkunstenaars - in to taal zo'n honderd mannen en vrouwen - dakloos. De Groot vindt trouwens dat zijn stichting die de afgelopen twee jaar met tal loze uitvoeringen zijn bestaans recht voldoende heeft bewezen, eindelijk recht heeft op een vol waardig onderkomen. „Wij ajn cultureel op een interessante ma nier bezig, we zijn geen gymvere niging" De afdeling welzijn, die vorige week geen moeite had De Groots voorstel als onbruikbaar van de hand te wijzen, weigert nu ieder commentaar op het onderwerp Schuurkerk. De ambtelijke zegs man wil zelfs niet ingaan op de motieven van de gemeente om de Schuurkerk te privatiseren ABe mededelingen in deze kwestie worden 'prematuur' geacht. De enige feitelijke mededeling is De Groots voorstel binnenkort ib verschillende commissies wordt, behandeld. Door Maijoke van der Wilk 's-Gravenzande -- Langs de Noordzeekust van het Westland wordt de zon niet alleen begroet met vrolijke gezichten en opge ruimde humeuren, maar ook met pure aanbidding. Zo groot moge lijke oppervlakten huid worden er aan blootgesteld als de tempe ratuur dat maar enigszins toelaat. Kampioenen op dit gebied zijn de bevolkers van de naaktstranden. Daar hebben ook de laatste stuk jes textiel het moeten afleggen te gen de genietingen van zonne stralen en frisse buitenlucht. Een van de naaktstranden is Vluch- tenburg tussen 's-Gravenzande en Hoek van Holland. Zeventien jaar geleden werd het voor het eerst opengesteld. Het is er schoon en rustig. Naturisten zijn in de regel heel gedisciplineerd, ze zullen geen afval achterlaten, behalve in de daartoe bestemde bakken. Helemaal alleen maar rozegeur en maneschijn - of zonneschijn in dit geval - is het hier toch ook niet. Men heeft wel wat last van bij voorbeeld de zogenaamde 'lantaarnpalen', mensen die van uit de duinen als voyeurs het strand bespieden. „Je moet er ei genlijk niet naar kijken," zegt Jean-Paul, zelf al jaren egaal bruin en op en top naturist. „Ik ga zelf nooit de duinen in, daar voel ik mij niet prettig." Het is al jaren een doom in het oog van de nor male naturisten dat de duinen open zijn. Het trekt een bepaalde groep aan die verder met het bloot lopen 'als zodanig' niets te maken hebben. Op het naakstrand is iedereen gelijk. Foto Richaru Hogween Dat het naaktzonnen voor ieder een is, bewijst een zonnige mid dag op het strand van Vluchten- burg. Gezinnen met kleine kinde ren, ouderen, jongeren alles ligt net als op het reguliere strand door elkaar. De meesten zijn prachtig bruin. Slechts hier en daar is een nieuweling te bespeu ren. „Je voelt je hier helemaal vrij," al dus Jean-Paul, „alleen als ik naar het strandpaviljoen loop, doe ik even iets aan. Het is zo lastig als je geen zak hebt voor je porte monnee". Van schaamtegevoe lens is niets te merken op het naaktstrand. Een ieder die er ligt, is die fase al lang voorbij en stoort zich ook niet aan een ander. Natu rist zijn geeft wat gemeenschap pelijks. „Het is net als in het zie kenhuis, waar iedereen een pyja ma draagt, daar voel je je ook ge lijk en dat schept een band." De overgang naar het 'gewone' strand is overigens niet een nie mandsland waar voorbij men zich angstvallig zedig in hooggesloten zwempakken hyst. Ook al is men maar een dagje naar het strand, het vakantiegevoel zorgt voor een ontspannen, menslievende stem ming. Vooral op drukke zondagen is de saamhorigheid groot. Ieder een is tegelijk op hetzelfde idee gekomen en men stoort zich dan ook niet te zeer aan de mensen massa. Sterker zelfs, men lijkt de massa op te zoeken. In een dorpje als Ter Heijde arri veren de eerste strandliefhebbers op een zonnige zomerzondag al om een uur of tien. De parkeer plaatsen zijn een half uur later al allemaal bezet. Niet lang daarna is er ook in de smalle straatjes in de buurt geen plekje meer te vin den. Het strand stroomt langzaam vol. Het is ideaal weer, geen wolkje aan de lucht en een zacht zee- briesje. Voor de strandpaviljoens is de werkdag nog veel vroeger begonnen. Eindelijk weer eens een heerlijke zomerzondag; een garantie voor een goede dagom zet. Het is frappant dat de men sen het liefste dicht tegen elkaar willen zitten, terwijl het strand toch groot genoeg is. Direct naast c' strandopgang en in de nabijheid van de strandpa viljoens is het mudjevol. Terwijl een paar honderd meter slechts een handjevol mensen zit. Hele maal onbegrijpelijk is het niet dat de mensen niet zover lopen, wan neer je ziet wat de strandgasten allemaal meesjouwen; koelboxen, strandstoelen, parasols, wind schermen en nog veel meer Bij iedere strandopgang kan dit verschijnsel worden waargeno men. Bij de oogluikend toegesta ne illegale strandopgang Arends- duin, tussen Ter Heijde en 's-Gra venzande, zowel als bij Duindijk ofwel 'De Bank'. Bij Duindijk staat de grote reddingspost van de 's-Gravenzandse EHBO- en brigade. De heer G. den Harder zwaait daar de scepter. Al ruim veertig jaar zet hij zich in voor de reddingsbrigade en deze nestor heeft duidelijk veel ervanng. „Verloren kinderen," aldus 'ome' Maassluis - Al jaren is het routi ne; een traditie welhaast. Elke zonnige dag staat een kilometers lange rij auto's op de Maasdijk, 's Ochtens heen naar het strand van Hoek van Holland en 's middags weer terug, richting Rotterdam. Gemiddeld staat het verkeer op de Maasdijk op drukke dagen ruim zes kilometer vast. Vooral in de weekends is het raak op de smalle verbindingsweg tussen de brede A20 en Hoek van Holland. De politie ziet geer» mogelijkheid om iets tegen de files te onderne men. „Voor de strandgangers hoort het stilstaan kennelijk bij het dagje uit. Ze komen tenmin ste iedere keer weer terug," aldus een laconieke woordvoerder van de politie in Naaldwijk, die toe zicht houdt op de Maasdijk. Een mogelijkheid de files op de dijk om te leiden, is er niet, er zijn geen alternatieve routes naar het strand. „Er zijn eigenlijk geen ge schikte wegen om veel autover keer naar Hoek van Holland te leiden. En als het al zou kunnen, zou het weinig zin hebben, dan staat het verkeer gewoon ergens anders vast," zegt de Naaldwijkse politie. Automobilisten denken soms de files te mijden door via kruispunt Westerfee en 's-Gravenzande te rijden. Maar ook op deze wegen zijn lange rijen wachtende auto's geen uitzondering meer. De Gal- geweg staat op zondagmorgen en -avond vaak mudvol. Gevaarlijk De lange files maken Hoek van Holland, Maasdijk en 's-Graven zande echter niet onbereikbaar voor ambulances. In spoedgeval len komen de ziekenwagens niet vast te staan, maar rijden zij over sluipwegen langs de Maasdijk. Via een alternatieve route, die zorgvuldig geheim wordt gehou den, kunnen de ambulances toch snel ter plaatse zijn om zieken en gewonden op te halen. In de traditionele file op de Maas dijk gebeuren zelden grote auto ongelukken. „De snelheid is laag. Als de auto's stilstaan, is er hele maal geen gevaar. Af en toe vindt een kcp-staartbotsing plaats, maar de meeste automobilisten regelen de schade onderling," al dus de politie. „Wij hebben er am- pei weikddii." De situatie op de Maasdijk is de laatste jaren zelfs een stuk veili ger geworden, vindt de politie. „Tegenwoordig zijn er verkeers lichten, waardoor voetgangers en fietsers de Maasdijk kunnen oversteken. Vroeger kon men de Maasdijk niet over, als er weer eens een file stond." Een echte oplossing voor de zo merse files is niet voorhanden. Badgasten zouden de trein of de fiets kunnen pakken. „We wach ten nog steeds op het doortrek ken van de rijksweg A 20 langs de Nieuwe Waterweg naar Hoek van Holland. Dan wordt het pas weer rustig op de Maasdijk." Gijs, „komen nu het meesü voor." De moeder van wie hel zoontje al een half uur zoek is, is nog niet in paniek. Toch wont even duidelijk het signalemen' opgenomen en alvast een uitkijk met een verrekijker opgesteld Tevens zoekt men telefonisch contact met de nabijgelegen pos ten om uit te kijken naar de weg loper. „Ze lopen soms een heel eind ver der dan je denkt," aldus Den Har der. Via de mobilofoon heeft mei contact met de boten en de auto's Vooral de snelle boten zijn onmis baar met deze dagen. Gelukkig u de zee nu heel rustig, zodat mei goed toezicht kan houden. De reddi' igsbrigade in 's-Gravenzan de br staat uit ongeveer 160 perso nen, De reddingsbrigade op hri stran/- is op drukke dagen zo'n3S man <n vrouw sterk. Ze lopen bu toerbeurt wacht. Iedereen beschikt over EHBO-chploma, Op drukke da gen zoals nu is de EHBO-postook bemand, maar op minder dnikke dagen is alleen de reddings' de op deze post. Ondertussen is het jongetje gevonden, hij wordt door een mevrouw binnenge bracht. De witte vlag met blauwe vraagteken wordt gehft sen en men blaast een aantal tnj len op de toeter. Al snel wordt lid kind door zijn moeder opgehaald De witte vlag met het blauwt vraagteken is een international vlag, die overal op stranden wordt gebruikt om aan te geven dat a een kind gevonden is. We zijn weer terug op Vluchten- burg, wellicht het populairste van de Westlandse stranden. Het we melt er van de mensen. Tot in het water staan de mensen dicht op elkaar. Op het strand ligt een twintigtal catamarans. Oven gen s wel een dure liefhebbenl een catamaran vertegenwoordigt al gauw een waarde van twintig duizend gulden. Dan is het toef een stuk voordeliger om gewo*® op het strand te liggen bruint' ken. En het allergoedkoopst*^ neer daar geen badmode aan pas komt. 8cI voor nabezorgd op iruundsg t/m vij'te; Ysnl&OO-lS.OO au Op zaterdag tot 18.00 a»r. Y 'd ,o f i r rt R lyP ti 6 k - o

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1