Waterweg 9 Wethouder Hans van Kleef in ziekenhuis opgenomen Oude, razendsnelle Blokkendoos verbaast zelfs treintjesgekken fe 3t Uitgebreid medisch onderzoek naar oorzaak maagkwaal fe,- Fotograaf/tekenaar Arie Gog iaat anderen 'meereizen' Marjolein (11) en Sander (17) naar kampioenschap waterskiën Ex-Olifantdirecteur opent handelscentrum Dief steelt scheermesjes Fietser valt 2 meter diep Gevelsteen naar museum 100-jarig bestaan gevierd spoorlijn Schiedam-Vlaardingen-Maassluis Beschonken automobilist Wekker oorzaak brand aan de Dam-; Rotterdams Dagblad Maandag 19 augustus 1991 RW Schiedam - Het gloednieuwe bedrijvencomplex Jumbo Trade Centrum aan de burgemeester Hon- nerlage Gretelaan in Schiedam wordt vrijdag 6 sep tember officieel geopend. Aan de keus van de hoogwaardigheidsbekleder die het markante kantoorgebouw van ondernemer George Toth mag openen, kleeft een dubbelzinnig tintje. Er komt geen wethouder aan te pas: het han delscentrum wordt in gebruik gesteld door J. Mel- chers, de voormalig president-directeur van Olifant Jenevers. Ongetwijfeld zijn de namen van beide on dernemingen de aanleiding geweest om Melchers uit te nodigen voor de ceremoniële handeling. Op de grond waar nu Toths Jumbo Trade Center staat, stond vroeger een jeneverfabriek. Het handelscentrum waarin de beheermaatschappij Holland Management Holding, een van Toths BVs zetelt, beslaat een ruimte van 5300 vierkante meter en werd ontworpen door het Schiedamse arehitek- tenbureau Nol Heuvelhorst HMH neemt zelf 500 vierkante meter in gebruik en verhuurt de rest aan andere bedrijven. De Schiedamse autohandelaar yan Gulick heeft er inmiddels als eerste zijn intrek genomen. De officiële opening die om 16.30 uur plaatsvindt, wordt opgeluisterd door een optreden van het Ko ninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus. Door Mariëtte Olsthoom VlaflrtHngeh Volgens Arie, Gog vergeten mensen •Vaak te fotograferen wat zij zelf mooi vindenDat wat in het algemeen mooi'wordt gevonden, wordt op de kiek gezet voor thuis. Gog gaat anders te werk: „Ik probeer vast te leggen wat ik zelf voel en mooi vind. Iets wat echt bestaat, maar nooit als zodanig wordt gezien." De foto's waarmee hij exposeert in de Vlaardingse bi bliotheek hebben dan ook weinig weg van de door snee vakantieplaatjes. (tIk zal nooit een foto maken van een toeristische attractie, wel een tekening. Te kenen is soms gemakkelijker dan fotograferen, hin derlijke auto's laat je gewoon weg. Nee, het fijnst voel ik me in een onbekend dorpje." De inhoud van een foto vindt Gog belangrijker dan de compositie. „Emote niet verwoorden, maar vast leggen zodat een ander dat gevoel ook kan beleven." Een foto is volgens hem pas geslaagd als twee weken na het maken ervan, het innerlijke gevoel dat hij tögn had, weer terugkomt. „Maar een foto mag ook gevyoon als decoratie dienen, iets datje ophangt," vervolgt hij. „Niet alles hoeft zo diep te gaan." Sinds twee jaar is hij ook bezig met aquarelleren en tekenen. De expositie in de bibliotheek is een soort experiment, zegt Arie Gog. „Het is toch onzin dat ie dereen zo op zijn eigen afdeling werkt. Fotografie of schilderen; wat maakt het uit wat je doet? Het gaat om de ideeën die iemand erbij heeft" Voor het werk dat Gog met de penseel maakt, ont vangt hij meer waardering. 'Dat is toch veel kunsti ger,' zegt men dan. Aan de tijd die hij aan de ver schillende kunstvormen besteedt ligt het in ieder ge val niet Met een kleurenfoto is hij zeker drie uur be zig voordat hij tevreden is met het resultaat. En dat is dezelfde tijdsduur die voor het maken van een aquarel staat. Toch voelt Arie Gog zich meer fotograaf dan schil der. „Maar dat is omdat ik denk dat ik beter kan foto graferen." Dan vervolgt hij: „Wat geeft het nou datje verschillende dingen doet en niet allemaal even rgoed. Je moet gewoon de moed opbrengen om te la- ten zien watje doet. En als iemand tegen me zegt: joh, dat zijn geen aquarellen, dan mag dat ook." De foto's, tekeningen en aquarellen die in de biblio theek hangen, zijn gemaakt tijdens reizen door Frankrijk, Portugal, Spanje en Griekenland. Met zijn echtgenote trekt hij met de caravan van cam ping naar camping. Op elke plaats van bestemming blijft hij hoogstens tien dagen. „Zo kan ik elke keer weer opnieuw beginnen," verklaart hij. „Twee maanden zou ik het ergens niet uit kunnen hou den." Het schilderen doet hij in de vrije natuur. „Daar voel ik me gewoon fijner." Maar dat heeft natuurlijk ook zijn nadelen en daar kan Gog over meepraten. Hij vervolgt met het verhaal van de vogel en de vieze doek: „Ik had zojuist drie uur aan een schilderij gewerkt en stond me even uit te rekken. Flets, ineens een groot plakaat vogelpoep op mijn werk. Ik pak snel een doek en veeg het weg, gooi er wat water op en pak - stom! - de vieze doek om het droog te dep pen. Zat het schilderij er wéér helemaal onder. Ach teraf kan ik er om lachen. Toentertijd had ik er goed de balen van. Ik had er een foto van moeten maken." Arie Gog: 'Het liefst ben ik In een onbe-^ ff? kend dorpje.' Foto Gemt de Heus/Fotobureau Roel Dijkstra Maassluis - Een drugsverslaafde uit Botterdam, zaterdag in Maas sluis gepakt voor een winkeldief stal, heeft een nieuwe manier ont wikkeld om aan geld voor verdo vende middelen te komen. In plaats van gestolen autoradio's, verpatst de 43-jarige man uit de Maasstad grote partijen scheer mesjes. Dat veronderstelt de Maassluise politie, die de man arresteerde in de Albert Heijnwinke! in Ko ningshoek, waar hij voor 260 gul den scheersmesjes had gestolen- Overigens werd dit weekeinde in .Maassluis ook weer een radioeas- settereeorder uit een geparkeer de auto gestolen. Dat gebeurde in de Wagenstraat Door Ben van Haren Schiedam - Wethouder Hans van Kleef is vandaag in het zieken huis opgenomen voor een uitge breid medisch onderzoek. „De doktoren hopen aan de hand hier van te kunnen vaststellen wat de oorzaak is van de maagziekte, die mij al geruime tijd veel pijn be zorgt," vertelde hij gisteravond. De PvdA-wethouder, wiens func tioneren momenteel in eigen par tij ter discussie staat, hoopt deze week te horen hoe en wanneer hij verder zal worden behandeld. Van Kleef zegt zich voorlopig niet in staat te voelen om te reageren op allerlei berichten over zijn functioneren en speculaties over zijn politieke toekomst. Fractievoorzitter Hans Bakker heeft van Van Kleef inmiddels een briefje ontvangen, waarin de wethouder schrijft hangende het medische onderzoek geen ant woord te kunnen geven op vragen over de te verwachten duur van zijn afwezigheid, Bakker had m een aangetekende 'strikt vertrou welijke' bnef vonge week met klem op een snelle reactie van Van Kleef aangedrongen. „Mocht uiterlijk 18 augustus van jou geen afdoende bencht zijn gekomen, dan kan de conclusie met anders zijn dan dat jij aan overleg en af spraken geen behoefte hebt," schreef Bakker onder meer. Deze eis en de toonzetting van deze en een al in mei door de frac tievoorzitter aan Van Kleef ge zonden brief, waarvan het be staan ook pas vonge week be kend is geworden, hebben geleid tot boze reacties van verschillen de leden van de PvdA-fractie. Gé r uwer, die zitting had m de con" -sie die namens de fractie de vertraging in de Sociale Ver nieuwing en het functioneren van de wethouder onderzocht, ver klaarde vrijdag in het Rotterdams Dagblad zich 'gebruikt' te voelen, Cor Huijken pleitte zelfs voor het aftreden van Bakker als fractie voorzitter en Arie van Loenen sprak ook zijn afkeuring uit over het onder druk zetten van Van Kleef. Op die kntiek wil Hans Bakker met ingaan. „Ik ga niet via de krant discussieren. Zulke opmer kingen horen m de fractie thuis." Hij bevestigt wel de ontvangst van het antwoordbrief van Van Kleef. Daann herinnert de wet houder zijn fractievoorzitter er aan dat hij de onderzoekscom missie al had ingelicht over zijn ziekenhuisopname. Vleartilngen - Een62-jangemwo. ner van Dieren heeft zaterdags- vond tijdens een fietstochtje inde Broekpolder een ernstige va! g». ij maakt. De man verloor op de fietsbrug ter hoogte van de ge- l mecntelijke boomkwekerij g™ j evenwicht en duikelde twee me I ter omlaag. Hij brak daarbij en j been. Op de bodem van de afwate nngsgreppel moest hij bbjvenüg- 1 gen tot een ambulance was gear- 1 riveerd. Maassluis - Het Gemeentemu seum heeft er weer een voorwerp bij voor de historische afdeling Het museum heeft de beschüt- king gekregen over een gevel steen, die herinnert aan het visse- njverleden van Maassluis. Het gaat niet om een authentiek" exemplaar, maar om een replica van de steen die in de vonge eeutn een haringpakhuis aan de Anker- straat sierde. De steen is van 1884. Maassluis/Schiedam - Een eeuw geleden, op 17 augustus 1891, ver trok om half zes 's morgens vanaf station Schiedam voor het eerst een trein naar Vlaardingen en Maassluis. Er stapte op dat vroege tijdstip slechts één passagier in. Ook de rest van de dag was er wei nig belangstelling voor de inge bruikname van het enkelspoor naar Maassluis. Dat kwam omdat de bevolking van de Waterwegsteden het niet leuk vond dat de wagons getrok ken werden door een onooglijk lo comotiefje dat de Ijsbeer heette. Zij hadden eèn grote stoomloco- 'motiefverwacht. - Precies honderd jaar later was de interesse voor het spoor veel gro ter, Zaterdag verzamelden zich tientallen enthousiaste reizigers op' de pèrions in Schiedam,"Vlaar- - dingen, en Maassluis om het 100- - jarig bestaan van heispoor te vie ren. Met videocamera's en foto toestellen op buik en schouder stonden zij klaar om de Blokken doos, die-voor de gelegenheid de gehele dag tussen Schiedam en Maassluis reed, te vereeuwigen. Ook langs de lijn wemelde het van treintjesgekken en amateur fotografen. Om een medaille met een afbeelding van de IJsbeer te bemachtigen, trok een langge rekt lint van wandelaars van sta tion naar station, waar de Maas sluise wandelvereniging VTM zijn controleposten had. Klasseverschil De Blokkendoos, een elektrische trein uit 1924, vertrok zaterdag ochtend vanuit Schiedam om 10.30 uur met een groep genodig den voor de eerste rit richting Maassluis. Schiedams loco-bur gemeester Aad Wiegman gaf met een fluitsignaal het sein voor ver trek. In Vlaardingen, waar een tussenstop werd gemaakt, mocht burgemeester Fred van Lier op de conducteursfluit blazen. Van Lier, die op zijn zolder een grote collectie treinmodellen bewaart, genoot met volle teugen. U&tr Allemaal Instappen! De Blokkendoos vertrekt vanuit Schiedam voor zijn eerste Jubileumrtt naar Maassluis. Rato Gemt de Heus/Fotobureau Roel Dijkstra Dat deden ook de overige passa giers. Ze keken hun ogen uit in de wagons, waar een duidelijk ver schil merkbaar was tussen de tweede en derde klas waarin werd gereisd. In de tweede klas waren de bankjes van stof en glom er veel meer koper dan in de derde klas. Ondanks het klasseverschil zaten de reizigers ook graag even op de houten bankjes in de derde. De trein was onverwacht snel in Maassluis. „We hebben er precies tien minuten over gedaan," riep een passagier die de tijd goed in de gaten had gehouden. De trein stond nog niet stil of de reizigers haastten zich naar de uitgang, daartoe aangespoord door de an tieke bordjes 'Vlug uitstappen via het voorbalkon'. Op het stationsplein stonden bus sen klaar om de genodigden - en later ook andere belangstellen den - naar het Gemeentemu seum te vervoeren. Het ritje werd gemaakt in een Crossley-bus uit 1948 en tot ieders grote hilariteit raakte de chauffeur de weg kwijt. Bij moest straatje keren om weer op de juiste route te komen. Dat kostte heel wat zweetdruppels want in In 1948 bestond zoiets als stuurbekrachtiging nog mei Knaken De tentoonstelling '100 jaar spoor' in het Gemeentemuseum bleek een groot succes. De verklarende teksten naast de tentoongestelde voorwerpen waren geheel overbo dig, allerlei spoorwegspecialisten gaven met plezier tekst en uitleg. Zo vertelde Cor Schiks, voorzitter van de modelbouwvereniging Schiespoor, hoe machinisten vroeger leefden. „Mijn opa was aan het begin van deze eeuw machinist op het tra ject Schiedam-Hoek van Holland. Hij woonde in de Blikkenbuurt van Hoek van Holland. Dat tos een 'spoorbuurt', bijna iedereen die daar woonde werkte bij het spoor. Dat mijn opa machinist was dat hebben we geweten. Wan neer er in ons gezin onenigheid was kwam de leren spoorpet van opa boven tafel en dan werd de ruzie met een pets opgelost." In het Maassluis' Gemeente museum werpt de Jeugd be wonderende blikken op nos talgisch spoorweg materiaal. Foto Gemt de Heus/Fotobureau Roel Dijkstra Als kind kon Cor Schiks het be roep van zijn opa misschien wel- eens vervloeken, maar grootva der zelf had het onmiskenbaar goed. „Ik weet dat hij altijd de knaken in zijn zakken liet rinke len. Zelfs in de crisisjaren. Dus dan begrijp je wel datje toenter tijd als machinist goed verdien- de." Op de expositie is veel historisch documentatiemateriaal te zien over de dagelijkse gang van za ken op de stations in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland. Uniformen, diens- tfietsen, wissels en een antiek lo ket maken de tentoonstelling ui terst levendig. Veel voorwerpen werden in bruikleen geschonken door Jan Matthijssen. Deze voor malige machinist vertelde dat zijn verzameling nogal uit de hand is gelopen: „Toen ik afge keurd was ben ik begonnen met het verzamelen van spoorwegpet ten. Ik heb er inmiddels 300 en daarnaast heel veel andere voor werpen, mijn zolder en tuin zijn omgebouwd tot een klein spoor wegmuseum. rk vind het leuk een gedeelte van myn collectie uit te lenen. Dan kunnen ook an deren ervan genieten." De tentoonstelling '100 jaar spoof is nog tot 3 november te zien mhet Gemeentemuseum aan de Zuid- dijk in Maassluis. Het museum is geopend van dinsdag tot en niet zondag van 14.00 uur tot 17.00 uur Schiedam - Marjolein (11) en Sander (17) Jongepier dromen van de Rivièra. Maar niet om lek ker bruin te bakken aan het strand. Allesbehalve. Over enkele dagen gaan ze naar St. Tropez om deel te nemen aan de Europese kampioenschappen waterskiën voor de jeugd. Sander komt uit voor Nederland bij de junioren, zijn zusje by de adspiranten, als allerjongste. Erg verloren tussen de deelnemers, die uit twintig verschillende lan den komen, hoeven ze zich niet te voelen. De Nederlandse ploeg be staat uit zes leden, en vijf daarvan zijn goede bekenden. Ze trainen net als Maijolein en Sander b!j skiclub Nautica in Brielle. Bovendien, het Schiedamse duo is wel iets gewend. Ze hebben er net twee weken intensieve voor bereiding opzitten bij de ski- school van wereldkampioen Frans Stehno in Tsjechosiowa- kije. Het was hard aanpakken om de verplichte klassieke nummers - slalom, figuren en schans springen - onder de knie te krij gen. Verslaafd Maar Maijolein en Sander dein zen niet voor zulke inspanningen terug. Ze zijn al jaren verslaafd aan waterskiën. Marjolein begon Sander (links) en Marjolein draaien hun hand niet om voor een stuntje op het water. Foto Gerrjt de Heus/Fotobureau Roel Dijkstra op haar achtste jaar, Sander op zijn tiendee. Hij heeft door zijn leeftijd wat meer ervaring dan zijn zus, die pas onlangs bij de Nederlandse kampioenschappen op de Bosbaan haar internationa le limieten haalde. Maar in vaar digheid doen ze nauwelijks voor elkaar onder. De dagelijkse training op het Brielse Meer staat onder leiding van pa, en niet zelden gaat ma mee als uitkijk in de speedboat Want vader en moeder Jongepier zijn niet alleen enorm trots op de prestaties van hun kinderen, ze bemoeien zich intensief met de conditie van hun kampioenen. „Dat moet wel, waterskiën is een pure gezinssport in Nederland," vertelt vader Jongepier. „Je moet als ouders wel zeer fanatiek zijn, anders is deze sport hier niet te bedrijven." Had hij niet zelf een boot, dan zou het voor Marjolein en Sander knap lastig zijn elke dag een paar uur op de latten te oefenen. Oost-Europa Enigszins jaloers heeft vader Jon gepier dikwijls naar Oost-Europa gekeken, waar het opleiden van waterskiërs en andere topsorters altijd een staatszaak is geweest. Met alle voordelen vandien. Lan den als de voormalige DDR, de Sowj et-Unie en Tsjechoslowakije hebben niet voor niets jarenlang de lakens uitgedeeld in de waters- kisport. Toch ontbreekt het ook in Neder land niet aan de broodnodige steun. Marjolein kan altijd reke nen op de directeur van de Prins Clausschool, die geen problemen maakt over het aanpassen van haar lesrooster. Dankzij eenzelf de soepele houding kon Sander onlangs zijn Mavo-diploma halen in Vlaardingen. Over de te verwachten prestaties van Maijolein en Sander, komen de week in St. Tropez, is vader Jongepier voorzichtig optimis tisch. „Sander zal wel bij de eer ste twintig eindigen," verwacht hij. „En Mariolein, tja, ze is de jongste deelnemer, dus ik ver wacht niet dat ze al te hoog zal scoren. Dat ze mag meedoen is al een grote beloning voor haar. Maar je weet nooit." Vlaardingen - Een 45-jarigë Vlaardinger, die zaterdagmorgen op een fietspad aan de Anthony Knottenbeltsingel tegen een ver* keerspaal reed, is door de politie ter ontnuchtering ingesloten. Een toevallig passerende surveil lancewagen van de politie zag hoe de man achteruit over het fiets pad rijdend met een doffe knal tot stilstand kwam. Na ademanlyse bleek de automobilist flink ge dronken te hebben (2,1 promille). Na het uitslapen van zijn roes de politiecel is de man gehoord en j lopend naar huis gestuurd. Schiedam - Een oververhitte wekkerradio is volgens de brand weer waarschijnlijk de oorzaak geweest van de brand, die vrij dagnacht heeft gewoed aan de Dam. Niet in het winkelpand van videoverhuurbedrijf Bah maar W de bovengelegen woning is de brand ontstaan. Onderzoek heeft uitgewezen dat de brand begon nen is bij een elektrische wekker radio, die beddegoea, gordijnen en het nog op jute geplakte be hang in de kortste keren in vlam zette. tv

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1