Waterweg 9 Van Kleef komt nog niet terug Groot aanbod chemisch afval, kosten rijzen de pan uit Snelle verbouwing m 'Stamboomonderzoek is geen gok' Nieuw Vlaardingen krijgt arbeidsplaatsen voor vrouwen Programma Haring- en Bierfeest volgens vertrouwde succesformule Zondag blijft open voor evenementen Bewoners recreatieoord starten bewakingsdienst Drugs en vuurwapen gevonden Dagopbrengst Groenoord weggenomen Autodieven aangehouden Relatie eindigt met schietpartij 5 'vm BFABER Rotterdams Dagblad Maandag 26 augustus 1991 Vlaardingen - Vertrouwde elementen beheersen het programma van het Haring- en Bierfeest, dat op za terdag 7 september zijn negentiende editie beleeft. „We hanteren de formule waarmee de achttien voor gaande Haring- en Bierfeesten een succes zijn ge worden. Vorig jaar kregen we 140.000 bezoekers. Dus waarom zouden we de zaak omgooien," redeneert de organisatie. Vanaf vandaag hangt bij alle VWs in Nederland het bekende affiche met het harïngetende bierglas en de bierdrinkende haring, die het 'grote Vlaardingse fa miliefeest' aankondigt. Op het programma zijn naast de Rita Youngshow, met onder meer als optredende artiesten Tatjana, Martin Eden en Donna Lynton, een paardenmarkt en een bezoek van zeilende be- drijfsvaartuigen teruggekeerd. Nieuw is alleen een miss-verkiezing. Bijzonder is dat deze keer meer verkooppunten van ander etenswaar aanwezig zijn dan de bijna veertig waar haring tegen de vastgestel de prijs van twee gulden verkrijgbaar is. Langs de Wandelroute van het Haring- en Bierfeest zijn voorts bestraat 32 tappunten te vinden, die eveneens voor tvyge gulden een glas bier verkopen. *We bekijken ieder jaar wat mogelijk aan verbete ring toe ïs en passen daarop het.programma aan, Als alles al zoveel jaar soepel loopt, betekent het dat er weinig te veranderen valt," zegt voorzitter Rinus van Zanten. Hij heeft dit jaar kunnen constateren dat het bedrijfsleven een groeiende belangstelling heeft voor het feest. Het aantal sponsors is toegenomen. Vlaardingen-Oost Scheepsreparatie BV maakt van de gelegenheid gebruik om vakkundig personeel te- werven. De opening is geadopteerd door 'Bloemen Guus'. Ei genaar Guus Rodenburg van Bloemenpaviljoen De Vïsbank treedt op zaterdagmorgen 7 september als gastheer op van de organisatie voor de openingsce remonie. Hiervoor zal hij het plaatselijke monument geheel in de bloemen zetten. Behalve de Vlaardingse zangéfes'Angêlina van Dijk en danseressen van Bal letschool Demi Point zal daar loco-burgemeester John Ranshuijsen aanwezig zijn om de feestvlag te hijsen. Burgemeester Fred van Lier, beschermheer van het Haring- en Bierfeest, is tot grote teleurstel ling van de organisatoren opnieuw afwezig in ver band met vakantie. Het feest zal, ook volgens traditie, om vijf uur afgelo pen zijn. Vlaardingen - Burgemeester en wethouders zien geen aanleiding om voortaan op zondag geen evene menten meer te laten plaatsvinden. Vertegenwoor digers van een tweetal kerken - de gereformeerde gemeente en de christelijk gereformeerde kerk - hadden daartoe een verzoek gedaan. Zij hadden zich eraan gestoord dat op zondagmiddag 23 juni in Vlaardingen de winkels geopend waren en daarbij diverse evenementen werden georganiseerd. Maar de gemeente gelooft niet dat ze bij dergelijke gebeurtenissen op zondag haar inwoners werkelijk belet deze dag te heiligen, zoals de zondagswet ver biedt Bovendien is er volgens het college „binnen onze gemeente in het huidige tijdsgewricht geen draagvlak" voor een aanvullende regeling. Hoek van Holland - Bewoners van het recreatieoord in Hoek van Holland hebben een eigen bewakings dienst ingesteld om de orde op het kampterrein te bewaren. Uit angst voor represailles willen de initia tiefnemers echter niet uit de anonimiteit treden. Onder de bewoners is de verontwaardiging over het gedrag van een groep vernielzuchtige jongeren op het recreatieoord in Hoek van Holland groot. Zowel op het recreatieoord zelf als in de naaste omgeving van de terreinen hebben veel mensen last van de gr'oep jongeren, die al worden aangeduid met 'terro risten'. De groep is afkomstig van het recreatieoord zélf en niet van buitenaf. De angst van de bewoners is nog groter dan de ver ontwaardiging. Mensen willen hun verhaal wel kwijt, maar onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat hun naam niet wordt genoemd. „Het is al erg genoeg dat de planten regelmatig uit mijn tuin worden ge trokken en dat er ieder weekend ruiten worden inge- gdoid. Ik voel er niets voor om in elkaar geslagen te worden", aldus een van de omwonenden. Een groep mensen uit de omgeving heeft de veront rusting kenbaar gemaakt in een open brief. Daarin wordt gesteld, dat de overlast erger is geworden, sinds twee jaar geleden de camping is verplaatst naar een terrein naast het huïsjeskamp. Alcoholge bruik wordt als de belangrijkste oorzaak aangege ven. Niet alleen worden tuinen en ruiten vernield, er wordt ook over auto's gelopen en auto's worden be- De bewoners in de omgeving van de Schelpweg zijn van mening dat het instellen van een burgerwacht langs het 'dronkemans-traject' een slechte oplossing zou zijn. „Maar gezien het feit dat de politie kampt met onderbezetting en bovendien achteraf vaak on voldoende jusititiële dekking krijgt, zou een burger wacht weleens onvermijdelijk kunnen blijken'*, zo schrijven de omwonenden. Het recreatieoord heeft dus inmiddels wel een eigen bewakingsdienst. Haring en bier happen blijft een essen tieel onder deel van het negentiende feest, waarop overigens meer ver kooppunten van andere etenswaar dan haring- kramen aan wezig zullen Foto Roe! Dijkstra Door Ben i*an Haren Schiedam - "Wethouder Hans van Kleef zal zijn werkzaamheden voorlopig nog niet hervatten. Aan de hand van de resultaten van een uitgebreid medisch onder zoek, dat Yorige week polikli nisch in het Schieland Zieken huis heeft plaats gevonden, over legt hij morgen met zijn huisarts wat er moet gebeuren. Een snelle terugkeer in de politieke arena lijkt uitgesloten. Van Kleef, over wiens positie de gemoederen in eigen raadsfractie heel hoog zijn opgelopen, zegt momenteel om gezondheidsrede nen elke confrontatie uit de weg te gaan. Hij weigert vooralsnog te reageren op vragen over het rap port, dat een PvdA-commissie heeft geschreven over de proble men rond de Sociale Vernieuwing en over zijn functioneren. Ook gaat hij niet in op de brieven die hij van fractievoorzitter Hans Bakker heeft ontvangen. „Ik heb inmiddels enige afstand kunnen nemen maar laat bijvoor beeld bewust de plaatselijke kranten onaangeroerd om opwin ding te voorkomen. De medici zoeken nog naar de oorzaak van de vele maagpijnen, waarvan ik al maanden lastheb. Kennelijk spelen spanningen hierbij een belangrijke rol Zodra ik me ergens druk over maak, voel ik mijn maag weer. Morgen zal ik met mijn huisarts de resul taten doornemen van de onder zoeken. Voorlopig hou ik me bui ten alle discussies." Sociale vernieuwing De wethouder heeft de werkge bieden Sociale Vernieuwing, On derwijs, Sociale Zaken en Eman cipatie in zijn portefeuille. Als zijn vaste vervanger is bij de col lege-vorming wethouder Bart de Leede (Groen Links) aangewe zen. De afgelopen tijd heeft ech ter PvdA-iijsttrekker Aad Wieg man taken van Van Kleef waarge nomen op het gebied van de coör dinatie van de Sociale Vernieu wing, wat juist het onderwerp is waarop CDA-er Ton Seis en Van Kleefs partijgenoten Noor Sam- kalden en Peter Stadhouders kri tiek hebben geleverd. De Leede zegt dat dit berust op toevallighe den. „Ik vervang Van Kleef ge woon zolang hij ziek is. De ver zending van de ambtelijke notitie over Sociale Vernieuwing in juni door Wiegman gebeurde op een dag dat ik afwezig was en de be spreking ervan met de commis sieleden van het CDA vond plaats in mijn vakantie. Mocht duidelijk worden dat de ziekte van Hans langdurig is, wat bij dergelijke kwalen ook niet is uitgesloten, dan zullen we ons als college nader beraden over de vervanging." Vlaardingen - De kosten voor het inzamelen en verwerken van klein chemisch afval rijzen de pan uit Ook de Vlaardingse be volking levert het afval in zuike onverwaeht grote hoeveelheden aan, dat de reinigingsdienst de depotruimte gaat verdriedubbe len. Ondertussen wordt bezorgd naar de begroting gekeken. In 1989 bedroegen de kca-kosten 136.000 gulden, in 1990 was dat bedrag al bijna verdubbeld tot 266.000 gulden en dit jaar wordt een eindrekening verwacht van ver boven de drie ton. „Een compliment aan met mi lieubewustzijn van de burger, maar voor ons financieel wel een beetje vervelend," vat een woord voerdervan de reinigings- en ont- smettingsdienst de situatie sa men. Bij de ROM is men zeer ver rast dat de bevolking zo spontaan en massaal heeft gereageerd op oproepen het afval dat niet in de vuilniszak thuishoort apart aan te bieden. Dagelijks brengen Vlaardingers verfresten, gebruikte batterijen, tl-buizen, medicijnen, bouwmate rialen en afgewerkte olie in klei ne en grote hoeveelheden naar het depot aan de Hoflaan. Daar naast haalt een auto met grote re gelmaat partijtjes op bij burgers die niet in staat zijn zelf naar het depot te komen. De box die spe ciaal voor de opslag van het kca op het ROM-terrein werd ge plaatst is allang vol Binnenkort komen er twee boxen bij. Veel af val wordt nu uit nood in de open lucht opgeslagen. Het in Vlaardingen ingezamelde kca wordt naar het regionale de pot van de Roteb in Rotterdam gebracht "én daar verder ver werkt. Een deel verdwijnt in de ovens van de chemische afdeling van de Afvalwerking Rijnmond (AVR), een deel gaat naar recy- eling-bedrijven en een ander deel wordt opgeslagen. De snel stijgende kosten worden niet alleen veroorzaakt door het grote aanbod, dat in Vlaardingen opliep van 52.000 kilo in 1989 tot 68.000 kilo in 1990 en dat dit jaar tenminste op 70.000 kilo zal uit komen. „Ook de verwerkingskost ten zijn de afgelopen anderhalf4 jaar omhoog geschoten," aldus de zegsman van de ROM. Die kosten liggen nu al op 3,10 per kilo. Het gemeentebestuur heeft de ROM geen financiële limieten op-1 ri-„hTr>'f M alfof h in rr<* gelegd, maar duidelijk is dat er.qn een zeker moment grenzen aan de uitgaven gesteld moeten wor-' den. Het probleem is echter dat een beperking van de in te zame len hoeveelheden geen oplossing biedt./He ROM-woordvoerdeirn i „Je kunt hier eigenlijk geen rem i op zetten. Dan verdwijnt die che- miscbe rommel weer in de vuil nisbak en komt het spul onher roepelijk in het milieu terecht. De reinigingskosten komen dan nog j véél hoger uit." Schiedam - De politie is zater dagochtend vroeg tijdens een routinecontrole op de rijksweg A20 gestuit op een Vlaardinger die drugs en een vuurwapen. iD zyn auto had liggen. De automo bilist trok de aandacht door de hoge snelheid waarmee hij rich- ting Vlaardingen reed. Nauwkeu rig onderzoek leidde tot de vondst van de verdovende middelen ea het wapen dat geladen bleek De 24-jarige man werd voor verhoor meegenomen naar het bureau. Schiedam - Ongewenste bezoe kers hebben in de nacht van za terdag op zondag uit de kluis van zwembad Groenoord de dagop brengst van zaterdag weggeno men. De inbrekers forceerden een ruit van het kantoor om bin nen te komen en gingen er met ruim vierhonderd gulden van door. Schiedam - Twee Schiedammers zitten voor"ver hoor vast op het politiebureau omdat ze zaterdagnacht een auto probeerden te stelen. De autodie-: ven, negentien en veertien jaar oud, hadden een aan de Nieuw Mathenessestraat geparkeerd staande auto opengebroken.1 Dankzij aanwijzingen van een ge tuige konden ze vlak voordat ze weg wilden rijden worden aange houden. Schiedam - Problemen over de relatie.tussen een 25-jarigé vrouw en haar een jaar oudere vriend, hebben gisteravond rond elf uur geleid tot een schietpartij in de woningvan het t samenwonend stel aan'de Laufeh^ (^sterstraat, De gemoederen raakten tijdens de ruzie' zpciariïg jvërfiit^i de vrouw een vuurwapen pakte en haar partner in het been schoot Het tweetal zit nog vast op het bu reau om de toedracht van de schietpartij te verklaren. B£sf:"3=s~ VERKLAARDE WONING - Jl!C mg- Soms hoef Ie niet naar de doe het zelf markt voor materiaal om Je huis te verbou wen. Met een beetje creativiteit en een viltstift kom je al een heel eind. Zo veranderden de eigenaren van een huis aan de Zulddijk in Maassluis hun onbewoonbare pand met een paar pennestreken In een palelsje. Ze hingen een bordje uit een afbraakpand In het raam en krasten het woordje on door. Van de weeromstuit zetten de twee andere o's in het woord grote ogen op. Verbouwen, gaat dat zo snel? Voer wis daar nog aan twijfelt: hst eend's in de vensterbank maakt duidelijk dat het binnen niet alleen mooi, maar ook ouderwets knus is. Foto Gemt de Heus/Fotobureau Rod Dijkstra Vlaardingen - De stad aantrekke lijker maken voor het bedrijfs leven én voor toeristen. Maar dan wel in die volgorde. In de nog voorlopige nota Economische Vi sie van het Vlaardingse gemeen tebestuur wordt dat geschetst als de belangrijkste doelstelling voor de komende jaren. Via een sterke imago-verbetering van Vlaardin gen - samengevat onder de noe mer city-management - moet die worden afgedwongen. Tien jaar na een vorige beleidsno- ta economische aangelegenhe den verscheen deze week het con cept van Vlaardingen, een stad die werkt'. En inderdaad staat de werkgelegenheid centraal. Te rugdringen van de werkloosheid en het bevorderen van de werkge legenheid is het niet erg onver wachte einddoel van B W, City- marketing is daarbij het code woord waarmee vooroordelen die een rol spelen bij investeringsbe slissingen (bedrijven) en bezoek- motieven (toeristen) moeten wor den weggenomen. Maar voordat de toeristen in grote getale naar Vlaardingen komen, zal de gemeente eerst het bedrijfsleven gaan interesseren. Daarbij zal men zich volgens de nota vooral moeten richten op die bedrijfstakken waar veel vrou wen en parttimers werkzaam zijn. „Om de op de arbeidsmarkt ko mende vrouwen zo veel mogelijk aan een baan in de directe omge ving van de woonplek te helpen," aldus het college in de nota. Belangrijk wordt daarom het be- drijfsterreinenbeleid, dat moet gaan voorzien in ruime, goed bruikbare, en dus aantrekkelijke, vestigingsplaatsen voor bedrij ven. De gemeente constateert dat bedrijven tegenwoordig hogere eisen stellen en wil daarom in overleg „met de marktpartijen" interessante terreinen gaan creëren en propageren. Voor de komende jaren denkt de gemeente vooral aan de terreinen bij Hoogstad, station Centrum en station Oost, Daar moet uiteinde lijk een „hoogwaardige dienstver lenende en kantoorhoudende be drijvigheid," waar zo'n vijftien honderd personen uiteindelijk werk vinden. Overigens belooft de gemeente wel iedere bedrijfs vestiging kritisch te bekijken. Om dc milieuhinder in Vlaardin gen te beperken mag een bepaal de hindergraad door de bedrijven niet worden overschreden. Die houding past perfect in het door de gemeente voorgestane city-management. Want naast hét' bedrijfsleven, moeten ook de toe risten weer worden geinterè^' seerd. Revitalisatie heet het inde nota. Met andere woorden: Vlaai-' dingen mag niet langer de reputa- tie hebben van een als gevolg van milieuonvriendelijke bedrijvig-' heid stinkende industriestad. De nieuwe beeldvorming moet voor al bestaan uit positievere zaken. Dat 'nieuwe' Vlaardingen moet het nu zo onderontwikkelde dag en verblijfstoerisme gaan stimu leren. B W voorziet dan, na in-* veslermgen van het bedrijfs leven, een groot aantal arbeids plaatsen in de detailhandel en ho- reca ontstaan. Schiedam - Van tien Schiedam mers wordt dit najaar uitgezocht waar hun roots liggenin of buiten de stad. Nog voordat ze ook maar één archiefstuk geraadpleegd hebben, staat voor de begeleiders van het stamboomonderzoek de uitslag al vast. Schiedammers ko men overal vandaan, behalve uit Schiedam. „Een gok? Ja en nee," antwoordt Ben Fackler op de vraag of hij niet het risico loopt dat er straks toch verrassende gegevens op ta fel komen. Want de bedoeling van het door de gemeente bedachte onderzoek is, scherp gesteld, dui delijk maken dat niemand het recht heeft neer te kijken op 'bui tenlanders', omdat iedereen min stens een paar druppels buiten lands bloed in de aderen heeft. Het publiek zou wel eens in hoon gelach kunnen uitbarsten als de onderzoekers moeten conclude ren dat het meerendeel van de tien proefkonijnen toch van puur Schiedamse afkomst is. Fackler laat zich door dat vooruit zicht niet van zijn stuk brengen. „Zo'n conclusie zou buitenge woon interessant zijn," reageert hij laconiek. Om er direct aan toe te voegen: „Maar wij gaan er van uit dat Schiedammers inderdaad van overal en nergens komen, precies volgens het motto van de campagne. Voor ons staat vast dat geen van de tien proefpersonen het langer dan drie generaties volhoudt in Schiedam, als je in hun verleden gaat spitten." Kempen Fackler maakt duidelijk dat de term 'buitenlands' in dit verband niet al te letterlijk moet worden genomen. Om een voorbeeld te noemen: de Kempen zullen ook als een exotische landstreek wor den beschouwd. Tenslotte kan niet verwacht worden dat iedere Schiedammer een nazaat is van een Duitse brandersknecht, een Engelse pijpenmaker of een Por tugese kuiper. Dat hoeft ook niet, vindt Fackler, „Het zou voor veel mensen al een eye-opener zijn als ze zien dat zoiets als een ras- Sdiiedammer eigenlijk heel uit zonderlijk is." Net zoals de afkomst van de Schiedammer door het lot is be paald, zo zal het toeval bepalen wiens stamboom wordt uitgeplo zen. Kandidaten kunnen zich op 28 september opgeven bij de cam- pagnekraam op de Brandersfees ten. De namen van de proefperso nen worden vervolgens willekeu rig getrokken uit de stapel aan meldingen. Ben Fackler, werkzaam bij de Schiedamse bibliotheek, en mede-begeleider Rob Wark, ge meente-ambtenaar, laten de uit voering van het onderzoek over aan twee specialisten. Aangewe zen voor die taak zijn Roelof Ven- nik van de Nederlandse vereni ging voor genealogie, afdeling Rotterdam, en Hans van der Boom, lid van de Rotterdamse ge nealogische vereniging Ons Voor geslacht Deelnemers die niet tot de tien geselecteerden behoren, worden in de gelegenheid gesteld zelf een stamboomonderzoek op te zetten. Ze kunnen daarbij steun krijgen van twee amateur-genealogen van het Gilde van 55-plussers in de Waterweg-regio. Het ligt in de bedoeling de onge veer één jaar durende campagne af te ronden met de publicatie van een boekje waarin de tien stam bomen staan beschreven. Omdat het boekje gesponsord moet wor den door het Schiedamse bedrijfsleven, willen Fackler en Wark ook de familiegeschedenis van de sponsors laten uitzoeken. Ook daar zitten volgens Fackler nogal watvreemdelingen onder. Een vluchtig onderzoekje naar zijn eigen voorgeslacht heeft Ben Fackler er van overtuigd dat in woners van Nederlandse steden uit alle windstreken komen. Fac kler woont in Rotterdam, maar hij heefteen Zeeuwse moeder en een Drentse vader. „En die ck in mijn;: achternaam wijst op een Oosten rijks voorgeslacht, heb ik mij ten vertellen. Ik weet zeker' dat^ het onderzoek zal aantonen dat1 veel Schiedammers soortgelijke" familiegeschiedenissen hebben.'" Ingezonden mededeling Prisma H. v. Kooij showroom: Oosthavenkade 14 Vlaardingen 4343213 S

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1