Waterweg Tarieven stijgen fors in Maassluis l Hans van Kleef denkt niet aan aftreden Ongeluk en feest 'Tien gulden parkeergeld krijgt niemand door strot' m Föutparfeeerders: geel in sportpark Harga èS Met schone ruit pont op Overvallers op de vlucht voor hamer Lions barbequen Plannen Voordelta klaar voor inspraak Nog vier dansers over in Alcazar Twijfels over geld vrouwenhulp Brand door kortsluiting Buit gedumpt in Voorhaven Kleurentelevisie en video gestolen Badkuipenrace in de vlieten Radio-cassette recorders weg D FABER Rotterdams Dagblad I Vrijdag 30 augustus 1991 -Zwijndrecht - De politie heeft gisteren rond de mid dag in de buurt van de Zwijndrechtse brug een 22-ja- irige inwoner .van Dordrecht aangehouden, die een uur daarvoor betrokken is geweest by een gewapen- de overval op schoenmakerij Nooxdhoek aan de Bur gemeester Jansenlaan. De twee andere daders wis ten te ontkomen. V Tegen elf uur kwamen twee ongeveer 20-jarige man nen met een .nylonkous over het hoofd de winkel binnen en bedreigden de eigenaar met' een vuist vuurwapen. Wij moeten geld hebben,' werd er ge roepen. Zij sloegen echter op de vlucht toen de zoon van de eigenaar met een hamer op het tweetal 'af kwam. De daders reden weg in een-in de Maagd- straat geparkeerde rode Opel Kadett, maar botsten 'daarmee honderd meter verderop in de Satumus- straattegen een lantaarnpaal. - Vervolgens vluchtten drie mannen te voet een woon-.' .^wijk in. De personenauto blijkt woensdag in Papen- 'Idrecht te zijn gestolen. Bij de overval raakte nie mand gewond. De daders slaagden er niet in iets uit de winkel weg te nemen. De derde man heeft ver moedelijk in de Opel op de uitkijk gestaan. Rotterdam - Dejaarlijksefundraisingbarbequepar- ty van de Lions club Rotterdam-West is dit jaar op zondag 1 september in de Sunclub aan de Schutte- yaerweg 52 in Rotterdam. De barbeque begint om 14.00 uur en eindigt om 22.00 uur. Voor kinderen tot en met twaalf jaar zijn er speciale atracties. Met de opbrengst willen de Lions hun kerstpakkettenactie voor bejaarden, een gezellige middag voor lichamelijk gehandicapten en een acti viteitvoor de vewaarloosde jeugd financieren. Kaarten, twintig gulden voor volwassenen en tien gulden voor kinderen, zijn verkrijgbaar aan de zaal. Vooral auto mobilisten die In de avond uren op weg zijn, 'vangen' bij de huidige weersomstan digheden tien tallen Insekten op de voorkant van de auto. Dan Is hei han dig als op stra tegische plaat sen, zoals bij de pont van Hekelingen naar Nieuw Beljetland, ij verige jongens met water en U- spons klaar V: staan, om de voorruitte wassen. Dat levert hen zo tegen het ein de van de var kantte wellicht nog een aardig zakcentje op. Foto Fok 'Rotterdam V-De plannenwoor de Voordelta, het ge-, -bied vanaf de Maasvlakte tot de kop van Walcheren, zijn klaar en kunnen op verschillende gemeentehui- •.zen wofdën bekeken. Tot 15 oktober kan bezwaar té- ■'•geiihet zogenoémde ontv/erp beleidsplan Voordelta, dat een ondéfdeelwórint van de Wrde Nota Ruimte-: lijke Ordening, worden gemaakt. Het ontwerpplan voor de Voordelta geeft aan hoe het rijk, provincies, gemeenten, waterschappen en na tuur- en recreatieschapen de komende tien jaar met de Voordelta willen omspringen. Wie het daar niet mee eens is, kan bezwaar aantekenen. Begin vol gend jaar worden de reacties door het Bestuurlijke Overleg Voordelta behandeld. Daarna wordt het plan defintief vastgesteld. Het plan ligt ter inzage bij de provinciehuizen van de provincie Zuid-Holland en Zeeland en bij gemeente^ huizen in Rotterdam, Wéstvoome, HeUevoetsluis, Goedereede, Middenschouwen, Westerschouwen, Veere, Wissenkerke, Domburg, Westkapelle en Vlis- singen. Het Bestuurlijk Overleg Voordelta houdt 11 september in sporthal Dorpstienden in Ouddorp en 27 september in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg voorlichtingsbijeenkomsten over het ontwerp plan. Puttershoek - Vier dansers zijn nog over bij de dans- marathon van discotheek Alcazar in Puttershoet Gisteravond gaf Wilma Zoeteman (19) uit Putters- hoek op, zeven uur later gevolgd door plaatsgenote Mariska Kooyman (19). Het betekent dat sinds de start acht deelnemers aan de 105 uur durende dans- marathonzijn uitgevallen. De in de nacht van woensdag op donderdag gestarte mini-marathon van 43 uur kent intussen twee uitval lers. Vanavond worden, beide dansmarathons afge- sloten. Een woordvoerder van Alcazar laat weten dat deovergeblever.viervandegrotedansmarathonhet wel zullen halen. „Ze zijn nog behoorlijk fit. Ook de verzorgers verwachten geen enkel probleem meer." Den Haag - De politieke partijen in het provinciebe stuur van Zuid-Holland zijn verdeeld over subsidies voor het in Delft gevestigde Steunpunt Vrouwen hulpverlening. Dit bleek gisteren tijdens een verga- Bering van leden uit Provinciale Staten. Het voorstel van gedeputeerde J. Pool (D66, zorg) om het in 1989 opgerichte steunpunt nog tot en met 1995 een subsi- die van 91.000 gulden per jaar te geven om er dan de finitief mee te stoppen, haalt het mogelijk net niet. CDA en VVD willen, gezien twijfels over het inge diende werkplan, voorlopig niet langer dan twee jaar geld uittrekken. SGP en Centrumdemocraten voel den helemaal niet meer voor steun. Samen hebben die vier partijen een meerderheid in Provinciale Sta ten, waar op 19 september een besluit valt Ook rees discussie over een nog dit jaar te verstrek ken ontwikkelingsbudget van zestigduizend gulden ,voor vrouwenhulpverlening. De gedeputeerde wilde dat geld uitkeren voor een professioneel onderzoek onder de in totaal tweehonderd initiatieven in Zuid- Holland op het gebied van vrouwenhulpverlening (zoals vrouwen in de overgang en vrouwengezond heidscentra), om te komen tot een betere aanpak. ;Een deel van de Statenleden zeiden eerder de voor- i'keur te geven aan ondersteuning van concrete acties tegen seksueel geweld. - Het gemeentebestuur van Maassluis heeft voor 1992 een fik se lastenverzwaring in petto. In zijn tweede Nota van Aanbieding presenteerde wethouder Anton Wustrow van financiën vanoch tend onder meer een verhoging van de reinigingsrechten met veertig procent. Voor het verkrijgen van een pas poort, een rijbewijs of een geboor te-uittreksel worden Maasslui- zers in het volgend jaar mogelijk zelfs met een tariefsverhoging van vijftig procent geconfron teerd.. Ook een stijging van de markttarieven (37 procent) en de begrafenisrechten (25 procent) zijn volgens het college van B en W noodzakelijk om de gemeente begroting voor 1992 sluitend te krijgen. De grootste klap voor de burgers (de reinigingsrechten) wordt ove rigens veroorzaakt door externe factoren. Door strengere milieu- eisen ziet de Afvalverwerking Rijnmond zich genoodzaakt haar tarieven te verhogen. In plaats van negentig gulden per ton aan geboden afval gaat de AVR in 1992 een tarief van 140 gulden hanteren. Maassluis gaat deze ta riefsverhoging doorberekenen aan de burgers. In de beeldspraak van het college worden de tariefsverhogingen omschreven als 'renovatiewerk zaamheden', die noodzakelijk zijn om de 'deuk' in het financiële perspectief van de gemeente te herstellen. Net als de Grote Kerk op het Schanseiland staan de fi nanciën volgens burgemeester en wethouders op dit moment 'in de steigers voor een grote opknap- Anton Wustrow. Archieffoto. beurt.' De belangrijkste aanslag op de gemeentebegroting wordt ge pleegd door het rijk. Als gevolg van de zogenoemde Tussenba lans en andere rijksmaatregelen moet Maassluis tot 1995 structu reel 1.278.000 gulden inleveren. Verder wordt Maassluis gecon fronteerd met een tegenvaller op de begroting van de politie (100.000 gulden) en de Sociale Dienst (100.000 gulden.) Verder hangen de toekomstige milieukosten nog steeds als een zwaard van Damocles boven de gemeentebegroting. In het meer jarenperspectief is uitsluitend een bijdrage van een miljoen gul den gereserveerd voor de sane ring van de voormalige vuilstort in de Steendijkpolder-Zuid. Met de miljoenen kostende grondsa- nering op de veel grotere baggers- liblokatie in de Steendijkpolder wordt in het meerjarenperspec tief tot 1995 nog immer geen reke ning gehouden. Ondanks de tegenvallers en de sombere vooruitzichten toont het college zich in de Nota van Aan bieding niet pessimistisch. Na de in het voorjaar doorgevoerde be zuinigingsoperatie van zeven ton heeft het college naar eigen zeg gen 'geen bijzondere moeilijkhe den' ondervonden bij het sluitend maken van de begroting. Mede dankzij een bezuiniging op de ambtelijke kosten houdt de ge meente in het huishuidboekje voor 1992116.000 gulden over. Dit geld wil de gemeente benutten voor de sociale vernieuwing en de microverfilming van een dee! van de historische stukken uit het ge meente-archief. In de jaren 1993 en 1994 is het spaarpotje op en slaat het tegoed om in een tekort van in totaal 326.000 gulden. Tijdens de begro tingsbehandeling op de laatste dinsdag van oktober gaat het col lege de raad vragen om dit tekort op te vangen uit de algemene re serves. Door Ben van Haren Schiedam - „Ik wil weer snel aan de slag." Hans van Kleef klinkt opgelucht en strijdvaardig nu me disch onderzoek heeft -itgewe- zen, dat hij geen ernstige maag kwaal heeft. Alleen eer. drin gend advies van mijn huisarts om nog enige tijd rust te nemen en een laatste medicijnenkuur af te maken, houden me tegen om naar het stadskantoor te gaan," zegt de PvdA-wethouder, wiens functioneren de laatste maanden punt van discussie is in zijn eigen gemeenteraadsfractie. Van Kleef windt er geen doekjes om. Hij denkt er niet aan om zijn functie neerteleggen. „Nu duide lijk is geworden dat mijn maag krampen niet meer dan hinderlij ke reacties van mijn lichaam zijn op een sterk verhoogde psychi sche druk waarvan de oorzaak in middels ook verklaarbaar is, durf ik wel weer de confrontatie aan. Vooral nu blijkt, dat alles wat me is verteld over gebrek aan ver trouwen van de fractie op onjuiste gronden blijkt te berusten." Van Kleef popelt min of meer om zijn werk als wethouder te hervat ten. Hij legt uit waarom. „In heel de discussie van de laatste tijd is alleen mijn portefeuille-onder deel Sociale Vernieuwing ter sprake geweest, maar er is na tuurlijk veel meer. Wat dacht je bijvoorbeeld van de WAO-proble- matiek die nu zo sterk in discus sie is in alle PvdA-afdelingen, be halve die van Schiedam dan? Ik heb de GSD, het gemeentelijke uitkeringsorgaan, ook onder mijn hoede." Van Kleef is de laatste maanden herhaaldelijk lastig gevallen met vragen over zijn functioneren. Voorzitter Hans Bakker van de PvdA-raadsfractie gaf hem al op 9 april de raad „een tijdige terug tred" te overwegen. Een onder werp dat daarna zeer regelmatig ter sprake werd gebracht in hun vele volgende ontmoetingen. In juni gaf de PvdA-fractie een spe ciale commissie, bestaande uit de zwaargewichten oud-fractievoor zitter G; Brouwer, oud-wethouder Herman Posthoorn en de wethou ders Aad Wiegman en Chris Zij develd, de unieke opdracht om te onderzoeken wat er allemaal waar is van de kritiek op het functione ren van Van Kleef. Ambtenaren, collega-wethouders en andere po litici werden gepolst. De conclu sie van die commissie luidde niet dat Hans van Kleef zou moeten opstappen. De inmiddels ziek thuis verblij vende wethouder ontving echter halverwege deze maand tussen vele beterschapswensen (van o.a. de CDA-fractie)een 'indringende' aangetekende brief van zijn frac tievoorzitter. Daarin schrijft Hans Bakker uit te gaan van het ver trek van Van Kleef. De verzen ding en toonzetting van die brief worden Bakker zeer kwalijk ge nomen door verschillende leden van de PvdA-fractie, die zich 'ge bruikt' voelen. Bakker weigert op die kritiek in te gaan. „Ik ga niet via de krant discussiëren," reageert hij. „Be spreking van deze zaak hoort in de fractie thuis en die komt in september weer bij elkaar." Vol gende maand zal ook de gemeen teraad zich moeten uitspreken over 'de affaire Van Kleef omdat het voormalige PvdA-raadlid Ja cob Wiersma een brief over deze kwestie aan de raad heeft ge stuurd. De sloopwerkzaamheden die het sloopbedrijf Bik uit Lek- kerkerk op het voormalige Bolsterrein uitvoert, moesten gistermiddag worden stopge zet. Doordat de stalen bal klem was komen te zitten tussen het puin, knakte de veertig me ter lange giek van de hijskraan dubbel. De schade aan het hijswerktuig was aanzienlijk, maar desondanks kon het kar wei vanmiddag weer worden hervat. De sloop van de ontsierende Bolssilo aan de Honnerlage Grefelaan werd onlangs mo gelijk door een ruil tussen de gemeente Schiedam en de za kenman George Toth. Schie dam kreeg het Bolscomplex en Toth mocht als tegenpres tatie een kantoor bouwen op hst ernaast gelegen zoge noemde Olifant-perceel. De laatste plek vormde giste ren het toneel van een feeste lijke gebeurtenis. Met veel kunst en vliegwerk werd naar dfe laatste plek een oude loco motief gerangeerd. De loc, een diesel uit 1954 van de NS, is bedoeld als blikvanger van het Jumbo Trade Center van pro- jektontwikkelaar George Toth. De locomotief kocht hij op een veiling in de tijd dat hij nog In machines handelde. De ont wikkelaar vindt dat het oude ij zeren gevaarte prima past bij zijn splinternieuwe handels centrum. „Beschouw het maar als mijn opvatting van de één procentsregellng. Die regel van de overheid dat één pro cent van de bouwkosten be steed mag worden aan een kunstwerk, weet je wel?" Foto Fotobureau Roel Dijkstra Schiedam - De gemeentepolitie van Schiedam zal foutparkeren en het rijden op fiets- en voetpaden in sportpark Harga niet langer door de vingers zien. Er zal tijdens het komende voetbalseizoen strenger op die overtredingen worden gecontroleerd en eerder worden be keurd. In het verleden werd er regelmatig schots en scheef geparkeerd op de voet- en fietspaden en groenstroken, terwijl er in de directe omge ving voldoende parkeergelegenheid aanwezig was. Mei name de hulpverlenende diensten werden daardoor in hun werk gehinderd. Om. te voorkomen dat clubleden en andere belanghebbenden wor- den geconfronteerd met een bekeuring zijn de betrokken sportvere nigingen door de politie op de hoogte gesteld. Voetballers die ondanks de publicaties in de clubbladen toch in de fout gaankrijgen onderherroepelijk een geel bonnetje onder de rui tenwisser geschoven, kondigt de politie aan. Door Carel van der Velden Vlaardingen - In de raadscom missie voor Verkeer en Vervoer leven veel bezwaren tegen het heffen van een parkeerbelasting van 120 gulden per jaar voor elke autobezitter in het centrum. Dat bleek gisteravond tijdens een dis cussie over de concept-parkeer- nota. Ondanks de felle kritiek op het omstreden onderdeel verandert verantwoordelijk wethouder Van Ardenne-Van der Hoeven voorlo pig geen komma aan haar plan. Voorafgaande aan een eventuele wijziging wil de CDA-politica tij dens enkele inspraakavonden in de eerste week van oktober eerst de mening van de winkeliers, de centrumbewoners en andere be trokkenen horen. Volgens verschillende commis sieleden vormt de voorgestelde lastenverzwaring teveel van het goede. Op dit moment betalen centrumbewoners slechts 7,05 gulden voor een vergunning, die doorgaans garant staat voor een parkeerstekje in de eigen straat. „Een verhoging naar 120 gulden per jaar krijgt bijna niemand door zijn strot," verwoordde raadslid Kien Lensvelt van de SGP/GPV/RPF-fractie de gevoe lens van de tegenstanders. Naast het raadslid van de drie confessionele partijtjes spraken ook de WD en D66 zich onver bloemd tegen de lastenverhoging uit. Alleen het CDA en de PvdA hielden zich gisteravond op de vlakte, maar toch is het nog ui terst onzeker of deze college-par tijen uiteindelijk met het plan zullen instemmen. Maarten Vermeer liet weten dat het CDA pas na de inspraak-avon den een oordeel over het plan zal uitspreken. Namens de PvdA liet raadslid Peter Rcovers weten dat de door het college gestelde ver hoging uitluitend onder strikte voorwaarden zou kunnen worden ingevoerd. Volgens de sociaal-democraat zou de verhoging in ieder geval moe ten worden vergezeld van een ge degen motivering. Hij verwees naar buurgemeente Schiedam, waar het gemeentebestuur stelt dat centrumbewoners in tegen stelling tot de autobezitters in buitenwijken nooit grondkosten voor de parkeervoorzieningen in hun wijk hebben betaald. „Een dergelijke rechtvaardiging zul je echter goed uit moeten uit leggen," stelde Roovers. „Daar naast zou een tariefsverhoging in ieder geval gefaseerd moeten worden ingevoerd. Mensen moe ten de kans krijgen aan een der gelijke verhoging te wennen." Belang Naast de lastenverhoging voor de centrumbewoners zien de critici nog meer nadelen. Raadslid Lensvelt vreest dat de regeling 'vluchtgedrag' in de hand werkt. Hij voorspelde gisteravond dat veel centrumbewoners hun auto net buiten de parkeerzone gaan parkeren om de aanschaf van een vergunning te ontlopen. De SGP'er vreost dat de inkomsten hierdoor bij de verwachtingen zullen achterblijven. In haar kosten/batenanalyse denkt de wethouder in de toe komst jaarlijks 613.000 gulden nodig te hebben voor het parkeer beleid in het centrum. Het tekort wordt vooral veroorzaakt door de verliezen op de twee parkeergara ges. Naast de bestaande voorzie ning aan de Afrol wil Van Arden- ne ook een garage voor 350 auto's aan de Joubertstraat laten bou wen. Langparkeerders kunnen op deze plekken hun auto stallen voor twee gulden per dag. Voor deze groep wil de gemeente verder parkeerautomaten plaatsen met een tarief van twee gulden vour het eerste en een gulden voor de overige uren op de parkeerterrei nen aan de Dijksteeg en in de Ha venstraat. Een plaatsje bij een parkeermeter gaat twee gulden per uur kosten. Hoewel de wethouder gister avond een meerderheid voor de hoofdlijnen van haar plan proef de, waagde de raadscommissie zich gisteravond niet aan een de finitieve uitspraak over de nota. Zowel D66 als het CDA stelden dat ze nog geen kans hadden ge zien het plan in hun fractie te be spreken. Alleen WD-raadsiid Jan Bulva kwam gisteren tot een afgerond oordeel. Volgens de lampenver koper uit de binnenstad is de toe komstige parkeercapaciteit in het centrum met 1300 plaatsen veel te klein. Met het parkeergeld van twee gulden worden de garages volgens hem bovendien niet aan trekkelijk. „Beleid kan ik dit niet noemen. Ik verwacht dat het jaar lijkse tekort voor de gemeente zal oplopen tot zeker een miljoen gulden." Vlaardingen - De bewoners var.| een woning aan de Ernst Casimir; j straat kregen gisteravond om-ij streeks 23.45 uur de schrik var|, hun leven toen er plotseling; brand uitbrak in het washok. De? brandweer moest er aan te pas ko. p men om het binnenbrandje da" was ontstaan door kortsluiting, tc| blussen. De schade is onbekend. Schiedam - Duikers zullen eij aan te pas moeten komen om dt,; buit die twee inbrekers vorigt week maakten, boven water t<) krijgen. De Schiedammers had-7 den bij een inbraak in een aan dt Nieuw Mathenesserstraat geves jj tigd vervoersbedrijf mobilofoon^,; en portofoons gestolen ter waarde-* van 25.000 gulden. Omdat de kna pen geen heler vonden dumpter zij de handel in de Voorhaven, c Een van de daders is inmiddels voorgeleid aan de officier van jus titie. Zijn compaan moet zich lg november bij de rechter verant woorden voor zijn daden. Televisies en video-Jv recorders zijn in Maassluis de;si laatste dagen gewilde objecten,h: Gisteravond werd er tijdens de af-* i wezigheid van de bewoners uiig een woning aan het Vondelpark^ video-apparatuuren een kleurend tv ontvreemd. Om binnen te koV men werd er een slaapkamer^ raam geforceerd. h Woensdagnacht werd dergelijke]! apparatuur ook al uit een woning aan het Damplein gestolen, enf trachtten ongewenste bezoekers;] uit twee huizen aan de Tuinstraat^ eveneens audiovisuele apparaV tuur weg te nemen. De inbrekers? werden echter gestoord tijdens]) hun 'werkzaamheden' en gingen?, er toen met lege handenvandoori Maassluis - In de vlieten in d^( Maassluise binnenstad wordt£i morgen een vlot- en badkuiprace;; f gehouden, 's Morgens is de Zuid4| vliet het strijdtoneel/waar bad|j| kuipen met tweekoppige bemanj ningen van wal steken voor een if race over een korte afstand. In delf Noordvliet gebeurt 's middags]; hetzelfde op vlotten. J'§ Deelnemers hoeven niet zelf voort? k een vaartuig te zorgen. Daarvoor:; zorgt de evenementencommissie4 van koopcentrum De Binnenstad. it Kapiteins onder de 18 jaar moe- ten wel toestemming hebben van hun ouders. li; 'i Vlaardingen - Twee aan de Ruur- lohoeve en de Sprinterplaats iniU| Vlaardingen geparkeerd staande! auto's zijn vannacht opengebro-; ken. Uit beide wagens werden on-! der andere de radio-cassettere corders ontvreemd. Een auto die aan de Stationstraat geparkeerd stond, is gisteroch tend tussen 10.00 en 11.00 uur ge stolen. Het betreft een OpelMan- ta met kentekennummer JH-26- PG. Ingezonden mededeling Varia H. v. Kooij A showroom: ÊmdSó Oosthavenkade 14 £«22*"^ Vlaardingen 4343213

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1