Rotterdam 13! Klokkenspel kan weer klinken 1 Erasmus naar Binnenrotte, boog spoorviaduct blijft f Ouderen berusten in plaatsing 'oma-tekst' Kwartet dansers vestigt nieuw record in Alcazar Politie beëindigt straatterreur Verhaienwedstrijd over luchthaven en luchtvaart Aanklager wil hulp voor verdachte van moord Erasmus stond op de Grote Markt Rotterdams Dagblad Zaterdag 31 augustus 1991 Door Peter de Lange Vlaardingen - Gelaten hebben bewoners van een ou derenfiat in Vlaardingen gisteren gereageerd op het vonnis van de Rotterdamse rechtbank dat de ge meente verplicht is John Körmelings neontekst 'De negende van oma' toch op hun dak te plaatsen. De ouderen hebben zich tot het uiterste verzet tegen het kunstwerk dat zij 'kleinerend' vinden, maar zij zien geen heil in nieuwe pogingen. „Het is toch vech ten tegen de bierkaai." De bewoners hebben het ge voel dat zü door de gemeente Vlaardingen in de kou zijn gezet, Die heeft het kunstwerk indertijd goedge keurd en besteld zonder hen te raadplegen, ïn het vonnis staat dat de gemeente Vlaardingen moet gedogen dat Kórmeling zijn kunstwerk plaatst, met als stok achter de deur een dwangsom van 10.000 gulden per keer dat getracht wordt plaatsing te verhinderen. Wethouder Kees van der Windt (cul tuur! verklaarde gisteren dat de gemeente nog in be raad houdt of tegen het vonnis in hoger beroep zal worden gegaan. Körmeiings advocaat mr. H. Dceleman is „buitenge woon tevreden" met de uitspraak van de rechter, Zjjn cliënt kreeg de opdracht voor het driedelige ne- onkunstwerk voor de ouderenfiat, het postkantoor eronder en de bibliotheek ertegenover al in maart 1989. Maar signalen uit de ouderenfiat deden de ge meente vorig jaar te elfder ure besluiten het kunst werk te weigeren. Over de zaak is eenmaal geproce deerd voorde Raad van State en tweemaal voor de rechtbank in Rotterdam. Mr. De Herk-Leenen oordeelde uiteindelijk dat de gemeente zijn bezwaren tegen het kunstwerk veel te laat heeft ingebracht. Dat gebeurde pas medio 1990, bijna een jaar nadat de kunstenaar nog eens schrifte lijke was gemaand haast te maken met de uitvoe ring. B en W van Vlaardingen mogen zich niet beroepen op dc uitspraak van de gemeenteraad, die zich in april 1990 tegen plaatsing verklaarde, en ook niet op de bezwaren van de flatbewoners. De rechtbank wijst de gemeente erop dat die op 9 mei '90 de fiatbe- woners zelf heeft laten weten dit hun bezwaren te gen 'De negende van oma' ongegrond waren, ■„Een droevige zaak," zegt flatbewoner J.W. Budden- bóhmer over het vonnis. Behalve door de gemeente, voelen de ouderen zich ook benadeeld door de kun stenaar. „Kórmeling had best wat meer respect voor ons kunnen tonen." Kórmeling zelf heeft altijd volgehouden dat hij het woord 'oma' niet beledigend vindt voor ouderen. Oma is volgens Kflrmeling ook niet in de eerste plaats bedoeld als een verwijzing naar de leeftijd van de flatbewoners. Het is de afkorting van Office for Metropolitan Architecture, het architectenbureau dat de flat ontwierp. Met 'negende' wordt tegelijker tijd verwezen naar artistieke hoogtepunten als de negende symfonie van Beethoven, het aantal verdie pingen van de flat en het feit dat het om het negende voltooide bouwwerk van architect Rem Koolhaas 'gaat. Door Paul Smits ftitterahoek - In snel tempo volgen de knallers In het laatste'uur elkaar op. Van flitsende technorock, wilde heuse tot een 'gouwe ouwe' van Emmerson, Lake en Palmer. In de ring staan vier jongeren met zichtbaar hun laatste krachtsinspanningen onder luide en swingende bijval van het publiek te dansen. Door het publiek en deelnemers aan de negende dansmarathon in Alcazar wordt zelfs nog de polonai se gedaan. "We gaan weer lachen, 't wordt een dolle boel' schalt het uit de luidsprekers, Ps minst frisse deelnemer van het kwartet auurdansers, Jan-Willem Leeuwenburgh (20), lijkt de strekking van deze woorden nauwelijks nog te beseffen. In de Puttershoekse discotheek Alcazar zijn vier van de oorspronkelijk twaalf deelnemers van de dans marathon er gisteravond in geslaagd een nieuw Eu ropees record te vestigen. Tegen middernacht had- den ze 105 uur dansen erop zitten en mochten ze ein- 'delijkhun benen rust gunnen. Naast de al genoemde Jan-Willem waren de doorbijters Nancy Mars (23), Teresa Oudijn (19) en Gerard Keyzers (19). Verdwaasd Jan-Willem bevestigt na afloop, met verdwaasde blik -nog in de ogen, erg moe te zijn. „Ja, niemand gaf me donderdag nog een kans dat ik het zou halen." De te- genpool van Jan-Willem is Nancy. Ze oogt het fitst, en weet als enige van het viertal nog vlot wat te ver tellen. „Hoe dat komt? Nou, gewoon uit een polje," schatert ze het uit. „Maar het begin was het moei lijkst Volgend jaar is het een jubileum, dan doe ik weer mee." De moeder van Nancy zegt ook een ma- rathongevoel te hebben.„Ik ben iedere dag een paar keer wezen kijken, ook 's nachts. En ik heb eigenlijk heel de week amper geslapen. Dat Nancy meedeed juichte ik niet toe, maar ik ben nu wel trots." De voor het officiële tintje aanwezige notaris mr. A. Berger staat nog wat verbijsterd te kijken en maakt in zijn nette pak temidden van de dolle en feest vie rende menigte een wat ontheemde indruk. Maar de gekte in Alcazar is weer voorbij. Althans, tot volgend jaar augustus. De vier over blijvers durf den tl|den$ «en peuze In de donemera- then In Alca zar si enkels uren vooruit te lopen: die gelukweneen voor hun 105 uur zouden ze binnenhalen. Foto Fox Rotterdam - Met de aanhouding van vier jongens in de leeftijd van twaalf tot veertien jaar heeft de Rotterdamse politie een jeugd bende opgerold die een ware straatterreur uitoefende in het centrum van de stad. De jongens zijn vandaag voorgeleid aan de of ficier vanjustiti e. De jongens vielen maandagavond op de Hoogstraat twee 16-jarige meisjes lastig. Ze knepen de meisjes in de billen en de borsten en drukten bij één van de slacht offers een brandende peuk in de nek. De jongens hebben 43 strafbare feiten bekend, Het gaat onder meer om intimidatie, winkeldief stal, openlijke geweldpleging, in braken en aanranding. Zo hebben de jongens een visser in de Rotte gegooid en meisjes lastiggevallen in Tropicana. □e stad waarover het carillon zijn klanken zal uitspreiden, gezien vanuit de Laurenstoren (toto boven) waarin beiaardier Addle de Jong (foto links) zijn werk dost. Foto's cesa Kuiper Rotterdam - Nog >n en Rotterdam kan weer ge nieten van de klsnket. an het herstelde klokken spel van de Laurenstoren. Het door weer en wind aangetaste carillon was zes maanden uit roulatie voor een opknapbeurt. Nu zijn de klokken schoon gemaakt, de bedrading (700 meter) is vernieuwd, en een aantal klepels is vervangen. Bovendien is een houten speeltafel hoog in de toren geïnstalleerd. Daar is vooral stadsbeiaardier Addte de Jong, die vanuit de hoge toren alleen moet spelen, blij mee: „Je kunt er veel dynamischer op spelen. Hard en zacht bijvoorbeeld, dat kon niet op de metalen stok ten." De reparatie van het carillon, van de 17-de eeuwse klokkengieter Hemony, kostte 200.000 gulden. Het carillon is één van de beste in Nederland. Achten twintig van de 49 klokken stammen uit 1660; de ove rigen zijn in 1960 gegoten. Zaterdag 7 september kan de Rotterdamse bevol king tennis maken met de nieuwe geluiden van het carillon. Dan spelen zeven vooraanstaande beiaar diers, „Gelukkig," aldus Addie de de Jong, „want het zorgt voor levendigheid en sfeer in de stad. Het hoort erbij: gemeten van flarden die het carillon maakt." Vertel in maximaal twaalfhonderd woorden uw verhaal over het onderwerp: 'Luchthaven en/of luchtvaart m Rotterdam'. Dat is de opdracht in de verhaienwedstrijd die het Rotterdams Dagblad en Rotterdam Airport uit schrijven ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de luchthaven- Begin oktober wordt dat jubileum gevierd. Een week lang zullen op en rond de luchthaven activi teiten plaatsvinden om dat te vieren. Het Rotterdams Dagblad zal ook uitvoerig aan dacht besteden aan het jubileum. Op een aantal extra pagina's komen mensen, bedrijven en in stellingen aan het woord die cp de een of andere manier met Rotterdam Airport te maken hebben. Op één van die pagina's ruimen we een plaats in voor uw verhaal. Er zijn een paar spelregós: De verhalen moeten de luchthaven of de lucht vaart in Rotterdam als onderwerp hebben. Het gaat daarbij niet om politieke beschouwingen maar om uw eigen herinneringen, belevenissen of visie. De maximale lengte is twaalfhonderd woorden. Eventuele taal- en spelfouten worden niet in de beoordeling betrokken, De inzendingen moeten uiterlijk 23 september aanstaande binnen zijn. De verhalen worden beoordeeld door een jury, be staande uit D. van der Houwen, chef redactie stad/regio van deze krant, R. Wondolleck, com mercieel directeur van Rotterdam Airport en J. Oosterheert, adviseur public relations. De prijzen voor de verhaienwedstrijd zijn niet mis. We lichten al vast een tipje van de sluier op: de prijswinnaars kiezen in elk geval het lucht ruim. Het adres voor de inzendingen is: Rotterdams Dagblad, Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam. Op de envelop s.v.p. vermelden: Verhalen Lucht haven'. Den Haag - De aanklager by het Haags gerechtshof, mevrouw J. Couzy n, vindt dat de 29-j arige Martin H„ die wordt verdacht van betrokkenheid van de moord op zijn 28-jarige zakenrelatie H.C., moet zo snel mo gelijk psychisch geholpen worden. Zij onderschreef daarmee de condusie van het Pieterbaancentrum, de Utrechtse instantie waar mogelijk psychisch ge stoorde verdachten worden onderzocht, De verdachte schoot 21 mei vorig jaar in diens wo ning aan de Wolphaertsbocht in Rotterdam een jachtgeweer op het slachtoffer leeg. De 30-jarige G.E. uit Delft was eveneens bij deze affaire betrokken. H. werd door de rechtbank in zijn woonplaats veroor deeld tot vijf jaar en Ter Beschikkingstelling van de Regering (TBS). De man tekende beroep aan omdat hij zijn straf te uitzichtloos vindt. Aanklager Couzyn benadrukte vrijdag dat „er niet niets is gebeurd". Zij vindt dat justitie hier een forse reactie moet tonen. Daarom vroeg zij bevestiging van het Rotterdamse vonnis. De aanklager zei overi gens dat ze wel wilde aannemen dat de verdachte hulp nodig heeft. De man kan fantasie en realiteit moeilijk van elkaar scheiden. Het hof zal over twee weken arrest wijzen. Door Bram Oostenrijk Rotterdam - De kans is groot dat het standbeeld van Erasmus in Rotterdam over ruim twee jaar van het Grotekerkplein (bij de Laurenskerk) naar het nieuwe terrein voor de markt op de Bin nenrotte zal worden verplaatst. Verder zal het booggedeelte van het spoorviaduct bij het West- nieuwland (plus de twee originele pijlers) waarschijnlijk niet wor den gesloopt, maar blijven staan. Het gaat een rol spelen bij de acti viteiten van de markt, die in 1994 van de Mariniersweg naar de Bin nenrotte zal terugkeren. Die twee opvallende zaken ma ken deel uit van een herinrich tingsplan voor de Binnenrotte dat het Rotterdamse ontwerpbureau West 8 op verzoek van Stadsont wikkeling heeft gemaakt en dat binnen de gemeente al enige tijd op z'n technische en financiële haalbaarheid wordt bekeken, De leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening en economi sche ontwikkeling hebben er in een besloten vergadering onlangs over gesproken. Ook het Wijkor- gaan Stadsdriehoek is over het plan ingelicht. Er zijn nog geen besluiten genomen. Het definitie ve ontwerp voor de Binnenrotte moet eind 1992 gereed zijn. De herinrichting kan over een kleine twee jaar beginnen, want vanaf juni 1993 zullen de eerste treinen (over twee van de in totaal vier sporen) door de tunnel rij den, Ook de sloop van het spoor viaduct wordt dan meteen aange pakt. Adriaan Geuze van West 8: „Het beeld van Erasmus stond vroeger eveneens op een markt en daar behoort het ook eigenlijk te staan, temidden van de Rotterdam mers." West 6 heeft voorgesteld het beeld middenop het marktter rein te zetten, op een soort van plateauije. „Het moet tussen de gemeentebi bliotheek en de Laurenskerk ko men, een uitstekende plaats voor een schrijver en een humanist. En bovendien staat Erasmus dan precies op de plaats waar in de dertiende eeuw de dam in de Rot te werd gelegd. Daardoor zal de geschiedenis van Rotterdam voor veel mensen ongetwijfeld méér gaan spreken," meent Geuze. Viaduct Met het behoud van de viaduct- boog blijft de herinnering aan het Het booggedeelte van het spoorviaduct met de twee oorspronkelijke pijlers zal waarschijnlijk blijven Staan. Foto Harry Wirkuylen in 1877 in gebruik genomen 'luchtspoor' middenin het stads centrum bewaard. Onderzoek heeft uitgewezen dat de kwaliteit van het materiaal nog altijd zoda nig is dat dit technisch verant woord is, Enkele jaren geleden is er een plan geweest de overkap ping van het Blaak-station te be waren, maar de conditie daarvan was zó slecht dat dit onmogelijk wes. De boog overspande destijds het water van de Steigersgracht, die in het begin van deze eeuw werd gedempt. Dit deelvan het viaduct staat nog altijd op de twee oor spronkelijke zware stenen pijlers, die uiteraard ook zullen blijven bestaan. Stadsontwikkeling wil de ma- ductboog bestemmen voor activi teiten die direct te maken hebben met de, op dinsdag en zaterdag, te houden markt: bijvoorbeeld voor het onderbrengen van een kan toortje van de marktmeester of voor de opslag van marktmaten- aal. Er zouden wel enkele aanpas singen moeten worden gedaan, zoals de bouw van één of meer trappen. Het Binnenrotte-terrein, dat door het verdwijnen van het viaduct een heel stuk breder wordt, krijgt zes circa 25 meter hoge lichtmas ten. Daarmee kan de markt - die zich zal uitstrekken van het Blaak-station (NS en metro) naar de Lombardkade - tijdens de venter en bij donker weer kunnen worden verlicht. Er zal ook een groot aantal schakelkasten voor de elektriciteitsvoorziening wor den geplaatst. In de bestrating komen genummerde stalen 'an kers', waarmee de kranen worden vastgezet. De rommelmarkt, die een tuifel- constructie knjgt, komt tussen het Stokviswater en de Spaar bankstraat, Zodra de tunnelbouwput aan de Binnenrotte dicht is, zal er aan de oostkant een tijdelijke njbaan van zeven meter breedte worden aangelegd. Het stand beeld van Erasmus op het Grote- kerkpleln. Foto Heny Vfemtjy Het ongeveer 370 jaar oude koperen standbeeld van Desidenus Eras mus komt op de Binnenrotte iets dichter bij zijn oorspronkelijke plaats - de Grote Markt - te staan dan nu op het Grotekerkplein het geval is. Op die Grote Markt heeft de creatie van de beroemde beeldhouwer Hendnk de Keyzer (het is het oudste standbeeld van ons land!) vanaf 1622 een plaats gehad. Kort na het bombardement van 14 mei 1940. dat het beeld wonderwel en zelfs ongeschonden heeft overleefd, is het be graven op de binnenplaats van Museum Boymans aan de Mathenesser- laan In juli 1945 is het Erasmus-beeld op de Coolsingel neergezet, pal voor het Erasmushuis. Daar moest het in september 1963 echter verdwijnen vanwege de aanleg van de metro, Het werd toen tijdelijk opnieuw naar het museum overgebracht In december 1964 werd het beeid op het Grotekerkplem geplaatst, dichtbij de Laurenskerk. Er was een nieuwe sokkel gemaakt: een kopie van die uit 1677. Overigens was het standbeeld van De Keyzer met de eerste uitbeelding van Erasmus, maar al het derde. Het eerste beeld was van hout en werd in 1549 gepresenteerd toen pnns Philips II. na zijn benoeming tot Gtaaf van Holland, de stad bezocht. Het tweede beeld - van blauwe arduin steen - werd m 1557 op een nieuw, overwelfd gedeelte boven de Stei- gersgracht gezet, de latere Grote Markt, Vijftien jaar daarna vermeld den de binnentrekkende Spanjaarden het. Rotterdam heeft ook eeu wenlang de zorg gehad voor de woning aan de Wijde Kerkstraat, waar Erasmus op 28 oktober 1467 als buitenechtelijk kind van de Goudse priester Gerardus en de Zevenbergse artsendochter Margaretha werd geboren Hij heeft er slechts een enkel jaar gewoond. Het huis is in 1896 gesloopt. Aan een woning aan de Hoogstraat is daarna een 'schijngevel' van het Erasmus-huis verwerkt; deze ging in mei 1940 verloren

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1