Waterweg 13' Gemeente zoekt andere grond voor tuinders Buurthuis De Telder klaar voor de start Dwangverpleging geëist tegen sekteleider Annie M.G. Schmidt bij opening school De Beukenhof krijgt nieuw schoolgebouw Schiedammer koestert 100.000 mini-boompjes Hasj-vangst op motorboot Politieman verliest geding om promotie Aanslag op radioman: eis van drie jaar cel en tbs Turks sociaal cultureel centrum vecht gedwongen sluiting aan Regelmatiger alcoholcontrole in Schiedam Caravan gestolen Politie haalt auto van weg Alleenwonenden komen samen Geen uitspraak PvdA over WAO Rotterdams Dagblad Vnjdag 6 september 1991 RW Schiedam - Maai- liefst honderdduizend minuscule boompjes omringen deze week directeur E. van der Pol van het Sehiedamse China Bonsai Centre. Zijn bedrijf organiseert een grote expositie, vooral ge richt op zakelijke klanten. „Wij hebben zo'n beetje het alleenrecht van de verkoop van de bonsai-boom in Europa," zegt Van der Pol. „We leveren aan Itali aanse, Spaanse en Franss bedrijven." Daarbij gaat het vooral aan de groothandel, die op zijn beurt weer doorverkoopt aan de detailhandel. Aanstaande zon dag kan ook het 'gewone' publiek de verzameling zien. De 24-jarige directeur vindt dat ook de grote hande laren zelf maar moeten komen kijken. „Een boom die ze niet mooi genoeg vinden, kunnen ze niet zo maar terugsturen. Daarvoor zijn de transport- en verzorgingskosten onderweg te hoog." Van der Pol is al zes jaar bezig met pogingen om een forse import stroom vanuit China op gang te brengen. De eerste driejaar verliep dat erg moeizaam. Daarna ging het gemakkelijker. Men heeft een joint-venture ge vormd met een Chinees staatsbedrijf. „De boompjes worden in China speciaal voor ons gekweekt en wij kweken ze verder op als ze in Nederland zijn aange komen. „Driejaar geleden hadden we zo'n driehon derd bomen, momenteel zijn dat er ruim honderd duizend." De tentoonstelling wordt gehouden in het China's Bonsai Centre aan de Fokkerstraat 510 op het industrieterrein 's Gravenland in Schiedam van 12 tot 5 uur. Hellevoetsluls Politie en douane hebben op een schip in de haven van Hedlevoetsluis een partij van 1.400 kilogram hasj in beslag genomen. De verdo vende middelen, die waren verbolgen in de motor boot Leone, werden ontdekt bij een routinecontrole. Twee opvarenden, een 49-jarige Nieuwzeelander en een 51-jarige Engelsman, zijn ter plekke gearres teerd. Een 40-jarige Amerikaan werd elders in Helle- voeisluis opgepakt; een 50-jarige Engelsman werd in Rotterdam aangehouden. De vier verdachten zullen worden voorgeleid aan de officier van justitie in Rot terdam. Hellevoetsluls - Brigadier F. Geerlings uit Helle voetsluls wordt voorlopig geen adjudant De ambte narenrechter heeft beslist dat de Hellevoetse burge meester M. van Rossen met hoeft te wachten met een besluit over een bevordering. Geerlings had dat de rechter woensdag gevraagd, omdat hij intern be roep heeft aangetekend tegen een beoordeling en wilde voorkomen dat een andere kandidaat promo tie zou maken voordat er uitspraak in die beroeps zaak is gedaan. De gewraakte beoordeling is van dien aard dat de brigadier vermoedde weinig kans te maken adjudant te worden. De Hellevoetse politieman zal nu toch tot een vol gende bevorderingsronde moeten wachten. Dordrecht - „Een gruwelijke daad." Zo noemde offi ciervan Justitie mevrouw mr. A.M.W. Verdegaal gis teren de steekpartij die 12 mei van dit jaar in Dor drecht plaats vond in de woning van Radio Rijn mond-programmamaker Pieter Leen. Ze eiste drie jaar cel en terbeschikkingstelling tegen een 20-jari- ge verdachte uit Rotterdam, die zich voor de Dordtse rechtbank moest verantwoorden. De jongeman heeft bekend de 43-jarige Leen twaalf messteken te hebben toegebracht. Deze raakte daardoor zwaar ge wond. De verdachte was op 12 mei naar Dordrecht gegaan óm het slachtoffer een bezoek te brengen. Een week lang had hij rond gelopen met het idee om de radio man te vermoorden. Als bagage droeg hij dan ook twee sporttassen, met daarin een ruim dertig centi meter lang keukenmes en kleding, bedoeld als re serve met het oog op eyentuele bloedvlekken. Nadat hij in de woning was binnen gelaten, volgde hij het slachtoffer naar de badkamer en stak hem daar ver volgens neer. Na zijn daad kon hij even later op het Dordtse station door de politie worden aangehou den. "„Ik voelde me in de steek gelaten en was daar pissig over,'' was onder meer de verklaring die hij daarna tegenover de politie aflegde. Het slachtoffer en de Rotterdammer kennen elkaar al een jaar of tien, bleek gisteren tijdens de zitting. Volgens de ver dachte was er in die tijd meerdere malen sprake ge weest van seksuele contacten, waarvoor hij een aan tal keren was betaald. In totaal had de verdachte zo'n 3009 gulden gekregen. Rechtbankpresident mr. M.M. Steenbeek stelde te genover de beweringen van de verdachte de verkla ringen van onder meer het slachtoffer en diens vriendin. Volgens hen is er geen sprake geweest van seksuele contacten. De jongen leefde op straat en werd door het paar met geld geholpen, maar werd steeds opdringeriger en bedreigend. De officier van justitie zag in uitspraken van de da der reden genoeg om te kiezen voor beveiliging van het slachtoffer, „Geen van de getuigen heeft mel ding gemaakt van seksueel misbruik. Het motief blijft voor wat mij betreft dus duister," lichtte zij haar eis, drie jaar gevangenisstraf en ter beschik king stelling van de regering, toe. Uitspraak over dertien dagen. E. Van oer Pol temidden van de hon derdduizend bosal- boompjes. Foto Fotopersb'.t- reau Roel Dijkstra Vlaardingen - De gemeente 'Vlaardingen is op zoek naar alternatieve locaties voor de volkstuinders van het Moer man-complex. Hen waren de velden van de voormalige voetbalclub De Hollandiaan aangeboden, maar die zijn af gewezen. De volkstuiniers willen het liefst een strook grond van twee hecta re, gelegen langs de Burgemees- ter Heusdenslaan op het huidige terrein, hebben maar daar voelt de gemeente niets voor Met ccn dergelijke oplossing komt de fi nanciële exploitatie van het ter rein, waarop de gemeente bedrij ven en kantoren wil realiseren, in de knel Beleidsmedewerker W vr der Hammen van de gemeente Vlaar dingen acht de kans niet groot dat er een geschikt terrein elders m Vlaardingen wordt gevonden De mogelijkheden zijn zo langza merhand uitgeput Eerder al we zen de tuinders vanwege emotio nele redenen een niet opgespoten stuk grond in de Broekpolder af. Het terrein van De Hollandiaan vinden ze te dicht bij de rijksweg liggen Weliswaar liggen de volks tuinen aan de Broekpolderweg ten westen van Vlaardingen op gelijke afstand van een rijksweg, maar daar komt minder verkeer over De gemeente heeft met de tuin ders afgesproken dat met hen contact zal worden opgenomen zodra er iets gevonden is. Het contract met de tuinders voor het Moerman-terrein loopt m oktober af Vlaardingen - „Zeg, heb jh dat nou ook," ze ~'s Zeeberg tegen Annemarie van Krimpen toen ze een paar dagen aan het werk wa ren in De Telder. „Wat?" „Dat je zit te wachten tot het licht uit valt.' De twee beroepskrachten van het fusiebuurthuis De Haven/West zijn nog steeds niet helemaal af gekickt. In het nieuwe onderko men De Telder aan de Professor Teldersstraat werkt alles zo per fect dat ze het haast niet kunnen geloven. Wat een verschil met het houten noodgebouw aan de Floreslaan waar ze jaren hebben gebivak keerd en vooral: geïmproviseerd. Daar moesten cursisten soms hun jas aanhouden omdat de verwar ming het weer eens liet afweten. Die misère is nu voorgoed voor bij. „Maar soms voelen we toch iets van heimwee," bekent Els Zeeberg. De Telder is ondergebracht in een voormalig schoolgebouw dat door de gemeente voor 750.00 gulden is verbouwd. Voorlopig is 't het privédomein van Ontmoetings centrum West, maar volgend na jaar moet West de ruimte volgens afspraak gaan delen met De Ha ven, het buurthuis uit de Vlaar- dingse binnenstad. Zo wil de ge meente het, die de buurthuizen uit bezuinigingsoogpunt heeft la ten fuseren. Medewerkers van De Haven zul len wel present zijn bij de ope ning op 14 september. Maar het sociaal-cultureel werk in de Vlaardingse binnenstad zit in ie der geval tot de zomer 1992 nog m het Weeshuis. Verhuisd wordt er pas als het Weeshuis wordt ge sloopt. En als er duidelijkheid is over een steunpunt, want voor de ouderen en de allerkleinsten moet er een 'filiaal' in het cen trum achterblijven; voor die twee 'Dit is weelde van de bovenste plank'. Annemarie van Krimpen en Els Zeeberg kunnen hun geluk niet op in het nieuwe buurthuis van Vlaardingen-Vifest en Centrum. Foto Fotobureau Roel Dijkstra bezoekersgroepen is de Westwijk te ver weg. Ook zonder de clientèle van De Haven verwachten Els Zeeberg en Annemarie van Krimpen een grote toeloop op het nieuwe adres. „De Floreslaan was nogal in een uithoek, hier zitten we midden in de wijk. In een zeer kinderrijke buurt, 't Moet hier toch wel erg druk gaan worden, denken wij." Ruimteproblemen zullen voorlopig niet optreden. „Dit pand is veel efficiënter inge deeld, we kunnen er een hoop in doen." De deelnemerslijsten en het uit gebreide cursuspakket maken trouwens afdoende duidelijk dat het na de opening nog maar zel den een stille boel zal zijn in De Telder. Els Zeeberg: „Bijna alle activiteiten zijn al volgeboekt. Voor sommige cursussen kunnen we wel een tweede sessie inlas sen. Yoga bijvoorbeeld is onwijs populair Ook veel buurtbewoners die niet van zins zijn iets creatiefs of cul tureels in De Telder te gaan doen, zijn al een kijkje komen nemen in het gebouw met zijn mintgroene kozijnen en pastelkleurige inte rieur. „We trekken veel bekijks," stelt Annemarie van Krimpen te vreden vast. Els Zeeberg: „Te recht toch? Als ik aan kom rijden denk ik ook tjee, wat ziet het buurthuis er toch prachtig uit. Weelde van de bovenste plank! Eigenlijk hoort er een oprijlaan bij." Den Haag - De Turkse Culturele Vereniging heeft gisteren bij de Raad van State de sluiting van haar sociaal-cultureel centrum aan de Jacob van Lennepstraat in Schiedam aangevochten. Het ver zoek van de vereniging om de sluiting van het centrum op te schorten werd gisteren behan deld door de waarnemend voor zitter van de afdeling recht spraak, staatsraad mr. E.W. de Kruijff. De gemeente ging tot sluiting over omdat het sociaal-cultureel centrum zonder de vereiste ver gunningen voor horeca en geluid hinder In bedrijf was. De buurt zou bij de gemeente hebben ge klaagd over parkeeroverlast. De buurtbewoners hechten er veel waarde aan dat de activiteiten van het sociaal-cultureel centrum door goede vergunningen worden geregeld. In het verleden zouden er problemen met een ander cul tureel centrum in de buurt ge weest zijn. De gemeente zegt dat buurtbewoners gedreigd hebben ditmaal het recht in eigen hand te nemen. Volgens de Turkse culturele vere niging is er in zijn geheel geen sprake van overlast voor de buurt. Ook zou er geen horecaver- gunning nodig zijn omdat in het sociaal-cultureel centrum alleen gratis koffie, thee en fris wordt geschonken. Annie M.G. Schmidt; geen konin gin. Schiedam - Annie M.G. Schmidt maakt op woensdag 11 september als eregaste haar opwachting bij de opening van de naar haar ge noemde school in de Anthony Muijsstraat in West. De populair ste kinderboekenschrijfster van Nederland kijkt 's ochtends om kwart over elf toe hoe de leerlin gen van de basisschool op officie- Ie wijze het nieuwe gebouw inwij den. Op verzoek van de schrijfster wordt zij tijdens de plechtighe den enigszins in de luwte gehou den. Tijdens de opening van een andere Annie M.G. Schmidt- school werd de 82-jarige Amster damse enige tijd geleden ont haald als ware zij de koningin. Mevrouw Schmidt heett aangege ven dat zij niet zo is gesteld op dergelijke poespas. Naast de leerlingen kan de auteur van populaire reeksen als Jip en Janneke en Ja zuster, Nee Zuster tijdens een receptie in het nieuwe schoolgebouw onder meer kennis maken met de Sehiedamse wet houder Hans van Kleef. Dit keer zonder beroemd gezel schap maakt de veelbesproken bestuurder twee weken later op nieuw zijn opwachting tijdens een sehoolreceptie. In de Dwars straat houdt basisschool De Gor zen op 25 september een feestje ter ere van de voltooiing van de ingrijpende renovatie van het schoolgebouw. Vlaardingen - De school heeft de deuren nog maai- amper geopend, maar voor de leerkrachten en de ouders van openbare basisschool De Beukenhof kan het schooljaar 1991-1992 al bijna niet meer stuk. De blijde boodschap luidt dat het ministerie van onderwijs geld be schikbaar stelt voor de bouw van een nieuw schoolgebouw. Met één miljoen gulden in de knip kan de bouwcommissie aan de slag. De positieve beschikking van het ministerie volgt op een uitgebrei de actie van de begunstigers van de school. De Beukenhof klaagt al jaren steen en been over de bouw vallige staat van het schoolge bouw aan de Beukestraat. Naast schimmelvorming zijn er ook lek kages m het gebouw. Verder wordt het als een nad< el gezien dat niet alle leerlingen m hetzelfde gebouw bivakkeren Al leen de hoogste zes klassen krij gen les aan de Beukestraat. De jongste leerlingen bezoeken da gelijks het bijgebouw aan de Bin nensingel. Ondanks de klachten had het mi nisterie vanwege de hoge kosten aanvankelijk weinig trek m nieuwbouw voor De Beukenhof Pas toen Vlaardingen met een kostenbesparing op de proppen kwam, zwichtte het rijk voor de argumenten van de basisschool De bezuiniging werd gevonden door het doorvoeren van de fusie tussen de basisscholen De Mei doom en De Doorloper. In het nieuwe schoolgebouw wordt plaats ingeruimd voor alle leerlingen van De Beukenhof. De gemeente heeft tot dusver nog niet bepaald waar de school moet worden gebouwd. De Beukenhof wil in ieder geval weg van de hui dige plek aan de Beukestraat. Het grootste nadeel van deze plek is, dat het schoolgebouw ten noor den van de Schiedamseweg is ge situeerd. De meeste leerlingen wonen tegenwoordig ten zuiden van de deze drukke verkeersader. De leerlingen moeten daardoor verschillende keren per dag de Schiedamseweg oversteken. De gemeente heeft voorkeur voor een nieuw schoolgebouw op de plaats van drukkerij van Dooren aan de Ie Van Leyden Gaelstraat. Er bestaan echter de nodige twij fels over de kwaliteit van de bo dem onder de voormalige druk kerij Het sterke vermoeden be staat dat de grond verontreinigd is. De medewerkers van De Beuken hof zien het nieuwe gebouw het liefst vernjzen op de huidige stek van het bijgebouw aan de Bin nensingel. De discussie over de juiste bouwplek staat nog maar aan het begin, maai de gunstige beschikking van het ministerie vormde reeds vanmiddag de aan leiding voor een klem feestje op de basisschool Schiedam - De Sehiedamse poli tie heeft vannacht bij een alcohol controle op de Burgemeester Knappertlaan en de Churehillweg een wat zijzelf noemt een 'flinke hoeveelheid' automobilisten be trapt op drankgebruik. Van de 480 aangehouden bestuur ders - ze moesten allemaal blazen - hadden er twee net iets teveel gedronken (zij kregen een sehik- king) en hadden er negen behoor lijke slok op. Eén automobilist weigerde te blazen. Voor de politie is een en ander aanleiding regelmatiger te con troleren. Maassluis - Vakantiegangers uit Maassluis kregen gisteren een domper te verwerken toen ze con stateerden dat hun caravan was gestolen. Het vakantievoertuig, een Hobby 535, stond aan het Kerkplein. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gistermorgen op het Veerplein een auto van de weg ge haald voor een technische keu ring. De wagen bleek niet verzekerd en evenmin APK gekeurd. Tegen de bestuurder, een 22-jarige Vlaar- dinger die geen rijbewijs had, werd proces-verbaal opgemaakt, Was deze auto eigenlijk niet de moeite waard om te stelen, dat was wel het geval met een Opel Vectra (YT-35-FL) die op de Dil lenburgsingel stond. Deze wagen werd gisteravond gestolen. Schiedam - Centrum De Wissel, een initiatief van negen kerken in Schiedam, houdt dinsdag 17 sep-' tember een avond voor alleen staanden. Schiedam telt zo'n 14.000 onge- huwden, gescheiden mannen en vrouwen, weduwen en weduwna- ren en die groep heeft het, zegt De Wissel, zwaar te verduren in een maatschappij waar het twee-zijn als ideaal wordt bestempeld. De Wissel, gevestigd aan het Broersveld, wil er een gezellig en informeel samenzijn van maken, waar de deelnemers met elkaar kunnen praten over hun status als alleenstaande, en waar ook za ken aan de orde komen als bezin ningsdagen en vakantiemogelijk heden. Op de bijeenkomst zijn mannen en vrouwen welkom in de leeftijd tussen 30 en 60 jaar. De bijeen komst begint om half acht Vlaardingen - De PvdA-afdeling Vlaardingen is gisteren met tot een uitspraak gekomen over de WAO-plannen van het kabinet. De voorzitter van de vergadering heeft nog wel een poging gedaan de leden tot een uitspraak te ver leiden, maar omdat de bijeen komst als een open discussie was aangekondigd meende een aantal leden dat er niets definitief moest worden uitgesproken. De meerderheid bleek wel zeer grote bedenkingen tegen de WAO-plannen van het kabinet te hebben, alhoewel er ook een aan tal was dat partijleider/minister van Financien Kok wilde blijven steunen. Mogelijk komt de zaak 19 sep tember opnieuw aan de oTde als de congresafgevaardigden moe ten worden aangewezen. Den Haag - Een gloeiende pook, een zweep en houtblokken. Dat waren slechts enkele van de hulp middelen die een 65-jarige man uit Vlaardingen gebruikte om de 'kwade telepathische gedachten' van een bij hem in huis wonend tienjarig ventje uit te roeien. Als de Vlaardinger vermoedde dat de jongen slechte gedachten koes terde en daardoor het huishou den ontregelde, werd hij aan gru welijke mishandelingen onder worpen. Ook bij het zevenjarig zusje van de jongen werden regel matig 'kwade gedachten' uitge dreven. Aanklager mr. J. van Ek heeft gis teren bij de rechtbank in Den Haag terbeschikkingstelling met dwangverpleging (TBS) tegen de man geeist. Volgens een psychia ter is de Vlaardinger volledig on toerekeningsvatbaar en zeer ge vaarlijk. Bovendien is de kans op herhaling groot Een gevangenis straf aan de TBS koppelen vond de aanklager in dit geval met op zijn plaats De man, die zich zelf genezer noemt, trok begin 1988 met dne vrouwelijke volgelingen bij de moeder van de kinderen in Alke made m, nadat het gezelschap eerst in Vlaardingen had ge woond. Hij werd voogd van de kinderen en begon zich op uitzon derlijke wijze over hen te ontfer men. De kinderen zouden hem nauw aan het hart hebben gele gen. „Ik heb met volle liefde ge handeld," vertelde hij de rech ters. Even later bleek wat hij daarmee bedoelde. De moeder van de kin deren zou haar kroost voeden met slecht denkwerk. Behalve allerlei mishandelingen moesten de kin deren daarom ontuchtige hande lingen ondergaan en werden ze opgesloten. Het meisje bracht eens zeven uur naakt in de badka mer door De jongen werd weken lang in zijn kamer opgesloten, vastgebonden en geblinddoekt. Dat alles om 'kwade gedachten' bij de kinderen uit te bannen „Ik sloeg met pijn in mijn hart, want ik ben tamelijk geweldloos, al zeg ik het zelf," verzekerde de ver dachte Medeplichtig Behalve de 65-jarige man stonden gisteren de drie volgelingen te recht. Zij worden beschuldigd van medeplichtigheid De zaak van een van hen, een 28-jange vrouw uit Hoek van Holland, werd aangehouden, de rechtbank wil nadere psychiatrische infor matie over haar Tegen een 34-jarige vrouw, die volgens de psychiater vermin derd toerekeningsvatbaar is, eis te de officier van Justitie terbe schikkingstelling zonder dwang verpleging en twaalf maanden gevangenisstraf Hij rekende haar zwaar aan dat zij als arts niets heeft gedaan om een eind aan de situatie te maken De vrouw verweerde zich door te zeg gen dat ze niets kon doen omdat de hoofdverdachte, bij wie ze al tien jaar in huis woonde, grote macht over haar had. Ook een 37-jange verdachte moet volgens de aanklager psychia trisch worden verpleegd. Hij sloot echter uit dat dit onder dwang moet gebeuren. Deze vrouw zou al ziek zijn geweest toen zij bij de man kwam wonen. Zij zei tijdens de zitting 'graag' in therapie te willen. De Alkemadese moeder van de kinderen hoefde gisteren niet voor de rechtbank te ver schijnen. Aanklager Van Ek zei dat er in haar geval niet zo'n haast is gemaakt met de vervolging om dat het nu 'goed' met haar gaat. Er loopt echter nog een gerechte lijk onderzoek tegen "haar en daaruit kan nog een rechtszaak volgen. De Haagse rechtbank doet over twee weken uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1