Waterweg 9' Haring en bier: bekenden, mooi weer en een zere rug m*t Bakker verbaasd over kritiek uit fractie Schietpartij is wraakactie Schiedam: Studiedag over broeikasbeleid Olifant groet kleintjes Gemiste kansen bij De nieuwe Salon Hardrijder veroorzaakt dood vrouw VVim Kieboom gecremeerd Bloemetje voor zieke ambtenaar Turks centrum blijft dicht Straten vernoemd naar Smit-slepers Schietpartij is wraakactie Dronken man aangehouden Inbraak in scene gezet Fiets door winkelruit Puin op auto Man slaat kinderen Echtparen mishandeld Gif doodt drie bomen Portemonnee weg bij inbraak Rotterdams Dagblad I Maandag 9 september 1991 gsle Schiedam - Op de Honnerlage Gretelaan liep vrij dagmiddag een man met een olifant. De twee waren op weg naar de opening van het Jumbo Trade Cen ter. De olifant werd niet verhandeld in het 'olifantenhan- delscentrum', maar kwam om kinderen die meege daan hadden aan een kleurwedstrijd, te vermaken. George Toth de eigenaar van hel Schiedamse Jumbo Trade Center, verwende de kinderen dte een teke ning van zijn nieuwe pand hadden ingekleurd, bo vendien met suikerspinnen, popcorn, prijzen en een toegangskaartje voor het circus Het Sinterklaas-spelen beviel de zakenman want hij gaf ook een tourmgbus weg aan de Stichting Mans. De bus is bestemd voor kinderen en bejaarden die geen geld hebben om op vakantie te gaan. De Stich ting Maris, waarvan de moeder van Toth voorzitter b, zal de organisatie van de uitjes op zich nemen. De van oorsprong Hongaarse zakenman was in zijn nopjes met zijn nieuwe kantoor van waar hij zaken zal doen met zijn geboorteland Tijdens de opening sprak hij genodigden toe in het Hongaars en Neder lands. Om Nederland bekend te maken met het Hongaarse bedrijfsleven is op de benedenverdieping van het Jumbo Trade Center een doorlopende beurs waar Hongaren uitleg geven over produkten uit hun land. "De verdieping daarboven is voorlopig expositieruim te, De schilderijen van de Hongaarse kunstenaar Sandor Hartung zijn daar de komende tijd te bezich tigen Behalve hei bedrijf van George Toth. Holland Mana gement Holding bv, zijn er in het pand ook andere bedrijven gevestigd. Zo zijn er een autobedrijf, een advocatenkantoor, een assurantiekantoor en een uit geverij te vinden aan de Honnerlage Gretelaan 7. Over de opening van zijn nieuwe aanwinst had Toth goed nagedacht Hij nodigde Orpheus mannenkoor uit omdat de laan waaraan zijn pand ligt naar de op lichter van het mannenkoor, namelijk burgemees- Ier Honnerlage Grete, is genoemd. Het koor zong toepasselijk het Hongaarse volkslied. Door Jan Booister Iflaardlngen - 'Een journalist moet van Schiedam le ren houden als een ouder van een debiel kindje.' Groot Vlaardingen-joumalist Ruud van Houwelin- gen is verantwoordelijk voor deze uitspraak en pre sentator Dick van der Lugt van De nieuwe Salon vroeg er vrijdagavond een reactie op bij de schrijver. Evenals op de uitspraak van dezelfde verslaggever dat 'je in Schiedam het nieuws uit de straatstenen moet slaan'. Stof genoeg dus voor een pikante dis cussie tijdens het Salon-programma Haringkoppen in Grand Theatercafé Harmonie. Die discussie kwam er niet. Want er volgden uiter aard de nodige nuancenngen en er werd zoals te &en gebruikelijk in dat soort situaties wat afstand [enomen van deze uitspraken. En Van der Lugt, hij png er ook niet verder op in. toals hij ook niet doorspitte na zijn mag of Groot Gaardingen weieens klakkeloos persberichten kaatste. Want het moet een heel kleine moeite zijn leweest om daar stapels voorbeelden van te tonen. zo bloedden de metste onderwerpen heel snel lood tijdens deze editie van De Salon, het openbare jiscussie-avondje in Vlaardingen waar je tegenwoor- ug al weken van tevoren kaarten voor moet bestel- sn, Vrijdagavond in De Harmonie werd zodoende de ivond van de gemiste kansen, tok gemeentevoorllehter Jan Maneij kon zonder de 2ringste inspanning te hoeven doen de prikkelen- vragen ontwijken. Misschien komt dat omdat Van iouwelingen, Maneij en Van der Lugt elkaar te goed ennen, want toen de wethouders Agnes van Arden- rfe-van der Hoeven en Ton van der Steen aan tafel choven werd er iets meer doorgezeurd op uitspra- en fWat doet u dan tegen Hydro Agri?' en 'Vindt u fet Broekpolderbos nou echt mooier dan het Stael- rinseBos?'). jatten met presentatrice Liesbeth van der Kruit Radio Rijnmond) confronteerde Van der Lugt de asten met een aantal vragen. Maar te vaak moest er 5 snel worden overgeschakeld naar een cultureel nderdeel. En met de overigens uitstekende optre- ënsvan Cornells Pons, De Vlaardingse Vioolschool set onder meer de talentjes Salomé Aussen, Cara vpe en Boukje van Wieringen), cabaretière Kiki leesels en een. eveneens geslaagd, intronummer 2D twee jeugdige toneelspelers was de balans wel J-n beetje teveel de culturele kant doorgeslagen, tot betekende dat de tijd om aan hel einde van de vj»nd de wethouders en Rotterdams Dagblad-jour- alist Peter de Lange ook de normale tijd aan het te laten, ontbrak. Groot-Vlaardinger-mede- erker Ron Boers deed nog wel een vertwijfelde po- het programma na elf uur door te laten gaan, Jaar in de vijf minuten die hij kreeg was hij voorna- Jslijk zelf aan het woord. enkele aardige opmerking kon wel worden ge beerd, Zo verleidde Van der Kruit Van der Steen K de uitspraak dat het alleen maar lijkt dat het in hardingen meer stinkt omdat er kritischer men- wonen die dus vaker naar de DCMR Milieu- jjst Rijnmond bellen. „Zo bont heb ik het nog gehoord,'" was de verbaasde reactie van de Ra- 10 Rijnmond-verslaggeefster. piifc Schiedam - De 82-jarige me- vtouw E.W.G. Slootweg uit Schie dam is zaterdagmiddag overle den kort nadat zij op de Rotter- damsedijk door een auto werd ge schept. Het ongeluk gebeurde om even over half twee. Een 29-jarige automobilist uit Rotterdam kon met tijdig meer remmen toen de vrouw ter hoogte van het Boer- haaveplein de weg overstak. Volgens getuigen reed de man ongeveer 100 kilometer per uur. Sporenonderzoek door de politie bevestigde later dat de Rotter dammer veel harder had gereden dan de toegestane 50 kilometer. De politie vermoedt dat de vrouw zich op de snelheid van de auto heeft verkeken toen zij overstak. Pogingen in het Dijkzigtzieken- huis om het leven van het slacht offer te redden mislukten. Utrecht - Oud-burgemeester Wim Kieboom is vrijdag in Utrecht ge cremeerd. Tijdens de sobere plechtigheid in crematorium DaeJwijek, nam een honderdtal familieleden, vrienden en beken den afscheid van de voormalig burgervader van Vlaardingen. Ook een delegatie van het Vlaar dingse gemeentebestuur bewees hem de laatste eer. Speerpunt was loco-burgemeester John Ranshuijsen, die in de raad en in de plaatselijke PvdA-fractie veel met de oud-burgemeester te ma ken had. Hij noemde Kieboom 'een markante man'. Een man, die op basis van zijn Rotterdamse komaf, meer waarde hechtte aan daden dan aan woorden. „Een man ook", aldus Ranshuij- sen,„die gevreesd was en geliefd. Gevreesd om zijn ongezouten me ning en impulsiviteit, geliefd om zijn eerlijkheid en om zijn moge lijkheid om dwars door alle ran gen en standen van het Vlaar dingse ambtenarendom heen te kijken." Zijn manier van werken was een openbaring voor Ranshuijsen. „Het was de tijd van de opkomst van de inspTaak. Ook op de tribu ne bij de raadsvergaderingen spuiden bewoners hun kritiek. Andere voorzitters van de raad vroegen dan hun bemoeienis met de besluitvorming te staken. Kie boom niet. Die ging met de bur gers op de tribune in debat, dwars door de raadszaal heen." Nadat hij gebruik maakte van de vut-regeling voor burgemeesters, trok Kieboom zich terug in het Overijsselse plaatsje Holten. Daar overleed hij afgelopen maandag op 73-jarige leeftijd na een ernstige ziekte. Hoewel in Rotterdam geboren, was Utrecht zijn stad. Hij was daar een lange periode raadslid en wethouder, voor hij het burge meestersambt van Vlaardingen accepteerde. Toen hij in Holten woonde, zocht hij toch manieren om terug te komen naar Utrecht. Of zoals een spreker het ver woordde: „Een paar dagen voor zijn dood belde hij me op. Hij zei me dat hij toch weer naar deze stad wilde komen en vroeg me ad vies. Hij is op een andere manier teruggekomen dan hij en ik het ons hadden voorgesteld." Hooi op straat, videocamera's, dubbeldekker, banjoklanken, brandweerspuit, oliebollen, zeilen, supergroot ijsje, (oude) bekenden, enquétrlces, modeshow, opstoppingen, ehbo-ers, kermisklanken, broodje kebab, bakluchtjes, bedrukte T-shirts, huilend kind, 2e hands spullen, volle terrassen, lege Brede Havenstraat, schaakspanning, Vietnamese loempia's, papieren petjes, uitpuilende prullen bakken, geschminkte kinderen, zere rug, pilsje bij Riet en Frank, wachten bij WCs, Camel Trophy Roadshow, portrettekenaar, hondjes op de arm, ballonnen, jazzballet, zaklopen, haarvlechtster, discoklanken, Greenpeace, broodje kebab, opstoppingen, loco burgemeester John Ranshuijsen, nettenboetster, clowns-band. plat getrapte plastic bierbekers, truck-trekkers, Amazing Stroopwa fels, stroopwafels, mini-skihelling, weer (oude) bekenden, Shadows-muziek; kortom het Haring- en Bierfeest 1991, goed voor de aanloop van zo'n 140.000 bezoekers (schatting bestuur) was weer een schot In de roos. Foto's Roel Dijkstra Door Ben van Haren Schiedam - Hans Bakker, voor zatter van de PvdA-fractie in Schiedam, verbaast zich over de commotie die is ontstaan over zijn brieven aan wethouder Hans van Kleef. De fractie en de specia le commissie, die onderzoek heeft gedaan naar het functioneren van de thans nog zi(ek thuis zijnde wethouder, is tijdig van zijn per soonlijk initiatief op de hoogte ge steld, schrijft Bakker in een brief aan zijn fractiegenoten en het be stuur van de PvdA-Sehiedam. Bakker reageert hiermee op boze brieven, die door de gemeente raadsleden Cor Huijken en Yvon ne Siljee aan hem en de rest van de PvdA-fractie zijn gezonden. Zij hebben, evenals voorzitter Gé Brouwer van de onderzoekscom missie, hun fractievoorzitter ver weten op eigen houtje op te tre den. In zijn brief ontkent Bakker dit. In fractievergaderingen zou hij mededelingen hebben gedaan en de commissie heeft volgens hem inzage in de brief geweigerd. Als belangrijkste motieven voor verzending van zijn brieven noemt de fractievoorzitter de pro blemen tussen de wethouder en het ambtelijk apparaat en het uit blijven van stappen van Van Heef zelf, die tot verbetering zou den kunnen leiden. De eerste brief, die Bakker aan Van Kleef schreef, was van 6 mei en daarin werd een serie gesprekken beves tigd die sinds begin april tussen fractievoorzitter en wethouder waren gevoerd. „Wat ik in april/mei heb onderno men in deze zaak was gericht op voorkoming van hetgeen we van daag meemaken. Uiteindelijk be sloot Hans de ontwikkeling af te wachten," staat in zijn laatste bnef. Bakker schrijft een en an der schriftelijk vast gelegd te hebben „om later niet het verwijt te krijgen dat ik niets heb onder nomen om de huidige situatie te voorkomen". Die brief van 6 mei heeft hij. schrijft Bakker, door tussen komst van Herman Posthoorn wel aangeboden aan de ondtr- zoekscommissie, maar die zou hem niet hebben willen aanne men om een onbevangen oordeel te kunnen vellen. Zijn brief van augustus was bedoeld om de ziek thuis zittende Van Heef te bewe gen in overleg te treden. Hij deed dit onder druk van de toenemen de publiciteit. „Ik vond het ge woon niet fair dat wij als fractie ons zo inspanden om kleerscheu ren te voorkomen en dat Hans met eens aan de telefoon of aan de deur vilde komen." aldus Bak ker. Donderdag komt de PvdA-fractie voor het eerst na ce vakantie weer bij elkaar. De affaire-Van Heef staat dan ook op de agenda. Vlaardingen - Langdurig zieke ambtenaren van de gemeente Vlaardingen hebben dit weekein de een bloemetje gekregen in ver band met de Nationale zieken dag. Het college van B en W heeft hiervoor 500 uitgetrokken. Den Haag/Schiedam - Het soci- aal-cultureel-eentrum van de Turkse culturele vereniging aan de Jacob van Lennepstraat in Schiedam blijft voorlopig geslo ten. De waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, staatsraad mr. E.W. de Kruijff heeft een verzoek van de vereniging om de sluiting op te schorten afgewezen. De ge meente Schiedam sloot het cen trum omdat het niet over de ver eiste vergunningen beschikte. Maassluis - Oude slepers van Smit Co leveren de namen voor de nieuwe straten van het Bedrij venterrein Nieuwe Waterweg in Maassluis. Het college heeft be sloten de namen Zwarte Zee, Wit te Zee, Rode Zee en Noordzee te geven. Eerder werden al de Maas en De Schelde vernoemd. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft nog niet alle achtergron den ontrafeld van een mysterieu ze schietpartij zondagmorgen vroeg in de Lange Nieuwstraat. Buren meldden dat daar kort voor één uur op een geparkeerde auto was geschoten. De politie onderzocht de bewuste wagen, een vrij nieuwe Jaguar, en stelde vast dat er kogelgaten in de carrosserie zaten. In de directe nabijheid werden 11 hulzen uit een automatisch geweer gevon den. De volgende nacht werden twee Schiedammers van 24 en 37 jaar aangehouden. Zij hebben de schoten vermoedelijk gelost. Vol gens de politie was de actie be doeld om de 37-jarige eigenaar van de Jaguar te intimideren. De schietpartij zou verband houden met een zakelijke transactie. „Het ligt een beetje in de wraaks- feer," vermoedt de oolitic Schiedam - In theater De Teer- stoof in Schiedam komen op 18 september wethouders, ambtena ren en beleidsmedewerkers uit een groot aantal Nederlandse ge meenten bijeen om te praten over een lokaal broeikasbeleid. De stu diedag wordt georganiseerd door Milieudefensie. De studiedag houdt verband met de oprichting van het Himaatver- bond. Dit verbond bestaat uit Ne derlandse gemeenten die maatre gelen willen nemen om op lokaal niveau de uitstoot van C02 te be perken. Van het verbond zijn al ruim 20 gemeenten lid. Schiedam is volgens Milieude fensie een 'voorbeeldgemeente'. Bestuurde^ van andere steden kunnen een puntje zuigen aan de manier waarop Schiedam omgaat met het milieu. Als voorbeelden worden genoemd het gebruik van zonneboilers, de bouw van ener giezuinige woningen en de aan leg van een 'groene' wijk als Spa- land. Die gidsfunctie is ook de re den dat de broeikasdag in Schie dam wordt gehouden. Schiedam is overigens niet de enige gemeente met een milieu vriendelijke reputatie. Ook Gro ningen. Ede en Dordrecht mogen volgens Milieudefensie aan spraak maken op een voortrek kersrol. Deze gemeenten leveren dan ook de belangrijkste sprekers op de studiedag. Als Schiedamse woordvoerder treedt wethouder Chris Zijdeveld op. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft nog niet alle achtergron den ontrafeld van een mysterieu ze schietpartij zondagmorgen vroeg in de Lange Nieuwstraat. Buren meldden dat daar kort voor één uur op een geparkeerde auto was geschoten. De politie onder zocht de bewuste wagen, een vrij nieuwe Jaguar, en stelde vast dat er verschillende kogelgaten in de carrosserie zaten. In de nabijheid werden elf hulzen uit een auto matisch geweer gevonden. De volgende nacht werden twee Schiedammers van 24 en 37 jaar aangehouden. Zij hebben de schoten vermoedelijk gelost. Vol gens de politie was de actie be doeld om de 37-jarige eigenaar van de Jaguar te intimideren. De schietpartij zou verband houden met een zakelijke transactie. „Hot w beetje in de wraak s ?eer," vermoedt de politie. Vlaardingen - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrij dag een Rotterdammer aange houden die zo dronken was dat hij niets eens wist dat hij in Vlaar dingen was. De man probeerde in de Prof.Rutgersstraat een auto open te breken, hetgeen niet erg wilde vlotten. De man is ter ont nuchtering meegenomen. Vlaardingen - De politie heeft een Vlaardinger gearresteerd, die eerder was komen melden dat er bij hem was ingebroken. De poli tie constateerde een ravage in de woning, maar kreeg ook achter docht omdat uit het onderzoek bleek dat een en ander niet klop te. De man bekende na verhoor de inbraak in scene te hebben ge zet om de verzekering op te lich ten. Vlaardingen - Bij gebrek aan een steen, neme men een fiets, zo re deneerde een inbreker dit week einde op het Veerplein in Vlaar- dïngen^Hij gooide in de nacht van vrijdag op zaterdag een fiets door de ruit van een brillenwinkel en ging er met brillen vandoor. Vlaardingen - Een personenauto op Rijksweg 20 heeft aan het be gin van dit weekeinde schade op gelopen aJs gevolg van vallend puin. Die was afkomstig van een voor hem rijdende vrachtauto en kwam onverwacht de laadbak uit. De vrachtwagen kon nog niet worden achterhaald. Vlaardingen - Op de Burgemees ter Heusdenslaan, ter hoogte van de Vlaardingse Vaart, heeft een man zonder enige aanleiding twee jongetjes in elkaar geslagen. Door de komst van getuigen sloeg de man op de vlucht. Enkele we ken geleden vond daar een soort gelijk feit plaats. Het siganlement van de man luidt: 30-35 jaar, 1,75 meter lang, donker haar. Vlaardingen - Twee echtparen zijn zaterdagavond in de Mahler- straat te Vlaardingen aangevallen door een aantal jongens. De poli tie hield de knapen later op de avond aan. Hen is openbare ge weldpleging ten laste gelegd. Maassluis - De bewoner van een woning aan de Pelmolen in Maas sluis heeft dit weekeinde aangifte gedaan van de vernieling van drie bomen in zijn tuin. Die zijn ver moedelijk vernield met een gifti ge vloeistof, waardoor de blade ren aan de bomen verbrandden. Maassluis - Uit een woning aan de Guido Gezellestraat in Maas sluis is dit weekeinde een porte monnee uit een tasje gehaald. De portemonnee werd later op de be gane grond aangetroffen. Ingebioken weid ook in deFrede- rik Hendrikstraat. Daar ver dween een kleurentelevisie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1