Waterweg 13 CDA-verzet tegen speelhal in gereed schap s zaak Wethouders waarschuwen regering 'Wonderbaarlijke genezing' bij ouderensport Ambtenaren onderbreken het werk uit protest Raad denkt nog na over subsidie ouderenwoningen Afsluiten Vlaardingse Julianabrug krijgt koninklijke goedkeuring Nieuwe directeur Havenziekenhui s Delfland heeft nog geen gebrek aan water Postagentschap Dordt doelwit van snelkraak ^Commissie onderzoekt ^toekomst sportvelden Hardrijders op de korrel Omstreden export ging door na inval justitie Inbraak tijdens middagdutje Inbrekers wagen gokje Vernielingen in Maassluis Politie pakt illegalen Graffiti-spuiter vlucht vergeefs Rotterdams Dagblad Woensdag 11 september 1991 Regio Waterweg: Brede Havenstraat 8, 3131 BC Vlaardingen Tlf. 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam - Het Havenziekenhuis in Rotterdam krijgt een nieuwe algemeen directeur: dr. D. W. Stol. Hij is op dit moment adjunct-directeur Zorg van FWZ-verzekeringen in Purmerend. Stol begint 1 no vember in zijn nieuwe functie, hij vervangt daarmee dr. B. G. Bruinsma, die met pensioen gaat. Het aantrekkelijke van de functie ligt volgens Stol in het contrast van het Havenziekenhuis: zowel zeelie den als Rotterdamse burgers bezoeken het zieken huis. Is er iemand ziek op een schip, dan moet bin nen zes uur worden beslist of degene blijft, danwel wordt terug gevlogen naar zijn land. Dat vereist een zeer efficiënte organisatie van het ziekenhuis. De nieuwe directeur is zeventien jaar chirurg geweest; hij was gespecialiseerd in maag- en darmziekten. Rotterdam - Het hoogheemraadschap Delfland ziet - in tegenstelling tot andere waterschappen - geen reden het gebruik van oppervlaktewater te verbie den. Dankzij de aanvoer van vier kubieke meter wa ter per minuut vanuit het Brielse Meer - via een lei ding onder de Nieuwe Waterweg - staan de sloten in het Westland en de rest van Delfland nog voL Nor maal komt een groot deel van het oppervlaktewater uit de Hollandsche IJssel. Die aanvoer is echter stop gezet vanwege de toenemende verzilting. De zout- grens komt steeds verder landinwaarts te liggen door de geringe aanvoer van zoet water uit de boven- rivieren. Andere waterschappen 'tappen' nu vanuit het Amsterdam-Rijnkanaal. Met de gestolen auto ramden de boeven de deur aan de achter- t z|*de van het postagentschap. Foto Fotopersbureau Buslnk v 1 Dordrecht Bij een zogenoemde snelkraak hebben twee tot nu toe onbekende mannen in een postagent schap aan het Dordtse Van Oldebameveldtplein gis teren enkele tienduizenden guldens buitgemaakt. Het tweetal ramde even na tien uur meteen OpelKa- dett de deur in de achterpui van het kantoor. Een van de twee overvallers graaide vervolgens het geLd weg, waarna het tweetal zich op een klaarstaande motor uit de voeten wist te maken. Beide voertuigen waren eerder in Zwijndrecht gestolen. Volgens een woordvoerder van de politie zijn er bij de overval geen wapens gebruikt. Rotterdam - De dienst Recreatie Rotterdam en de afdeling Rotterdam van de KNVB gaan samen pra- ten'över een voorstel het aantal sportvelden verder tenig te brengen. Wethouder J. van der Schalk (Sport en Recreatie) heeft een commissie geïnstal- ^^ëtd waarin zowel vertegenwoordigers van de ge- als van de voetbalbond. •WfcGmdat de gemeenteraad heeft beslaten behoorlek te j^^uinigen op sport en recreatie moeten er ondor dineer enkele tientallen voetbalvelden verdwijnen, tjtefl'definitief voorstel hoe de bezuinigingen in te /vullen ligt nog niet op tafel. Wel heeft interim-direc teur Schoots van Recreatie Rotterdam een plan ge maakt. Rotterdam - De nu nog zelfstandige politiekorpsen in de regio Rijnmond hebben de handen al vast ineengeslagen om het rijgedrag op de provinciale wegen rond Rotterdam aan te pakken. Twee weken intensieve controle hebben 6658 processen-verbaal opgeleverd voor te snel rijden. Deze automobilisten kunnen de komende weken een acceptgirokaart in de bus verwachten. De controles vinden op steeds wisselende plekken plaats. In twee weken tijd zijn meer dan 56.000 voer tuigen-de radarcontroleposten gepasseerd. De cam- i.pagne tegen de hoge snelheden zal voorlopig nog -doorgaan, zo heeft een woordvoerder van de Rotter damse politie gezegd. J. Middelburg - De bedrijven Eldi Chemicals in Krim pen aan den LJssel en Bechem Chemie in Haarlem hebben wel degelijk zonder vergunning grondstof fen voor mosterdgas uitgevoerd naar Iran. Zelfs na een inval vorig jaar november, waarbij een grote hoeveelheid chemicaliën in beslag werd genomen, werd nog driehonderd ton grondstoffen voor gifgas illegaal uitgevoerd naar landen als Iraq en Zuid-Afri- ka. Op 13 november nam de Economische Controle Dienst in de haven van Vlissingen 275 vaten met tri- ethanolamine in beslag. Dat is een grondstof voor mosterdgas. De vaten stonden bij het stuwadoorbe- drijf DSIS klaar om te worden verscheept naar 'tus senstation' Groot-Brittannië. Tegenover Justitie ver klaarden de bedryven dat de vaten bedoeld waren voor een afnemer in Engeland en dat de chemicaliën «niet naai' 'spanningsgevoelige landenzouden gaan. Vlaardingen - Het CDA in Vlaardingen is in verbet ge komen tegen de vestiging van een speelautomatenhal in de ijzerwarenwinkel Keij- zer BV aan de Westhavenka- de. Het Rotterdamse bedrijf De Vries Entertainment heeft een vergunning aange vraagd voor de bouw van een speelautomatenhandel en snookercentrum op die plek. Het college van B en W heeft aan vankelijk willen meewerken aan de komst van van de speelhal an nex snookercentrum, maar wordt door het CDA nu verplicht de zaak eerst in de gemeenteraad aan de orde te stellen. Het verle nen van de vergunning is een aan het college gedelegeerde be voegdheid, maar de Wet op de Ruimtelijke Ordening biedt de raad de mogelijkheid zich met een dergelijke zaak te bemoeien. Van die mogelijkheid wordt nu voor het eerst in de geschiedenis van Vlaardingen gebruik ge maakt. Volgens de aanvraag zou De Vries entertainment aan de Westhaven- kade naast een snookercentrum alleen een handel in speelauto- maten willen beginnen. Maar het CDA-raadslid Jan Jumelet heeft op het stadhuis vernomen dat er ook een speelhal in zou moeten komen. Met zijn fractie heeft hij het college gewaagd de zaak in de raad aan de orde te stellen. Jumelet: „Wij staan niet al te po sitief tegenover gokken. Dat we ren we liever. Ik ieder geval zien we dat niet graag binnen onze ge meentegrenzen. Ook niet gezien vanuit de beginselen van onze partij." Voor Jumelet en zijn fractiegeno ten komt daar nog de problema tiek van de gokverslaving bij. „Dat is een steeds groter pro bleem aan het worden," aldus de christen-democraat. „Ook om die reden vragen we ons af of een der gelijke speelhal wel binnen onze gemeentegrenzen moet komen." Momenteel is in het pand de ijzer- warenhandel Keijzer BV geves tigd. Eigenaar J.L A Keijzer zegt dat op de zaken vooruit wordt ge lopen. Hij heeft zijn pand nog niet verkocht aan De Vries Entertain ment. Vlaardingen - In Vlaardingen u gisteren ingebroken in een auto een woning en een kelderbox. De inbraak in de woning vond plaats aan de Churchillsmge]. Er is waarschijnlijk een valse sleutel gebruikt. De bewoners deden een middagdutje en merkten niets van de inbraak. Weggehaald wer den geld, sieraden en bank-engi- robescheiden. Uit een auto, staande aan de Wil. helmmasmgel, werd geluidsap paratuur en nadat een ruit uit de rubbers was gesneden. Uit een kelderbox aan de Burge meester Van Walsumlaan njn twee crossfietsen gestolen. Wethouder Kooi hangt het protest-manifest op aan de muur van het stadhuis. Ook In Schiedam en Vlaardingen was verzet tegen de kortingen die dreigen op de sociale vernieuwing. Foto Gerrit da Heus/Roel Dijkstra Vlaardingen - De bieb aan huis bij bedlegerigen en moeilijk ter been zijnde mensen is een van de nieuwe projecten, die Vlaardin gen in het kader van de sociale vernieuwing zal beginnen. „Bin nen enkele weken komen we met nog veel meer projecten naar bui ten, want de 120 mensen die we in het kader van banenpools en het jeugdwerkgarantieplan in 1990 mogen plaatsen, zullen we dit jaar echt aan zinnig werk helpen. Voor de volgende jaren komen we met nog meer initiatieven." Wethouder Aart Kool uit Vlaar dingen gelooft heilig in goede mogelijkheden voor de sociale vernieuwing. Hij was ook de eer ste wethouder in het Waterwegge bied, die zich aansloot bij het ver zet van plaatselijke bestuurders tegen dreigende bezuinigingen en 'hinderlijke bemoeizicht' van ministeries. Wij zetten door', het motto van de actie, staat er daar om op de plakkaten die hij gister morgen boven een spandoek met de tekst Vlaardingen sociaal ver nieuwend verder tegen de muur van het stadhuis plakte op het moment dat de initiatiefgroep ze in Den Haag tegen de poorten van het Binnenhof spijkerden. In Maassluis wilde op dat mo ment wethouder Timmermans eerst nog overleg plegen met zijn collega's. In Schiedam vroeg Bart de Leede als waarnemer van de zieke Hans van Kleef tijdens de college-vergadering goedkeuring voor een demonstratieve deelna me aan de actie van gemeentebe stuurders van alle politieke kleur tegen de regering Lubbers/Kok. De Schiedamse wethouders De Leede, Reijnhout en Zijdeveld hebben 's middags het actie-ma nifest op een bord voor het stad huis getimmerd en in Maassluis besloot een ambtenaar de tekst in de vitrine voor openbare medede lingen te hangen. De actievoerende wethouders verwijten de regering onvoldoen de voortgang op het gebied van sociale vernieuwing. Kool zegt bijvoorbeeld: „Wij willen wel en de organisatie staat er ondanks haar eigen problemen ook open voor, maar het kost allemaal veel inspanning. We worden belem merd door onnodige regelgeving en papieren rompslomp. Er moet snel een wet op de sociale ver nieuwing komen, die de gemeen ten en zijn partners plaatselijk in staat stelt mensen uit achter standsituatie te halen. Er moeten geen hindemissen maar stimu lansen komen uit Den Haag." In de tien punten tellende open brief aan kabinet en Tweede Ka mer wordt gevraagd om meer armslag, geld en eigen bevoegd heden voor een praktische aan pak. „Als er bezuinigd moet wor den, zoek het dan bij de adviesra den, de circulaireproducenten en begeleidingsinstituten," schrij ven de wethouders ondermeer. Vlaardingen - OokhetVlaarding- se en Schiedamse overheidsper soneel is in verzet gekomen tegen de plannen die het kabinet heeft met de WAO en de Ziektewet. On der meer met werkonderbrekin gen wordt het protest gestalte ge geven. Het personeel van de Vlaardingse reinigingsdienst ROM is gister morgen in de kantine bijeen ge komen, evenals dat van Gemeen tewerken in Schiedam. Vanmor gen onderbrak Vlaardings perso neel uit de gezondheids- en de so ciale sector het werk om in Drieenhuysen bijeen te komen, 's Middags kwamen de mensen van een aantal andere diensten, onder meer politie, GEWB, brandweer en GSD in de kantine van de GEWB bij elkaar, Ook de Sociale Dienst van Schiedam is vandaag in verzet gekomen. Morgen is het in Vlaardingen de beurt aan de resterende diensten. Die onderbreken het werk voor een actie in de kantine van het stadhuis, In Schiedam onder breekt de verpleging het werk en is er een actie bij de Bednjfsge- meenscbap Schiemond. Daarnaast wordt overal op het werk informatie gegeven over de groots opgezette manifestatie op de Rotterdamse Coolsingel op Prinsjesdag. Op deze protestbij eenkomst kan er via een groot vi deoscherm naar de Troonrede worden geluisterd, AbvaKabo-voorzitter Henk ter Hoeve uit Schiedam wijst erop dat het om meer gaat dan de WAO. „Er wordt weieens verge ten dat het ook om de Ziektewet gaat. Daar moet ook volgens het kabinet flink worden ingegre pen." Zijn collega-voorzitter in Vlaar dingen, Ron Hoekstra, verzekert dat de actiebereidheid er is. „Ook al omdat er kortingen op het wachtgeld dreigen." De FNV-afdeling Maassluis- Maasland houdt morgen voor alle leden van de aangesloten bonden een aktiebijeenkomst in gebouw De Kern. Die vergadering begint 14.00 uur. De leden zijn opgeroe pen om mee te discussiëren over de WAO- en Ziektewetplannen. A.. Maassluis - Het gemeentebe stuur van Maassluis wil extra geld beschikbaar stellen voor de bouw van 31 seniorenwoningen op de hoek van de Uiverlaan en de Westlandseweg. Dat bleek gis teravond tijdens een speciaal in gelaste vergadering van de ge meenteraad. I> extra bijdrage wordt gezien als een geste naar de toekomstige be woners, die in het nieuwbouw- complex met een forse huur wor den geconfronteerd. De wonin gen hebben het predikaat 'sociale huurwoning' gekregen. Zonder financiële steun van de gemeente zou de kale huur in het woonblok gemiddeld echter 750 gulden per maand gaan bedragen. Over het voorstel tct nieuwe fi nanciële steun sprak de gemeen teraad zich gisteravond overigens nog niet uit. De volksvertegen woordigers hielden na het verle nen van de eerder door het colle ge voorgestelde subsidie van 2000 gulden per woning de hand op de knip. Dankzij deze gift is de ge middelde maandelijkse huur al met twintig gulden gedaald. Over de extra injectie wil de ge meenteraad zich in een later sta dium uitspreken. Het gaat om een meerbedrag van ongeveer 70.000 gulden. Dit geld houdt het grondbedrijf over aan de voor de bouw van de ouderenwoningen benodigde grondtransacties. Door de winst terug te geven aan de bewoners zou de gemiddelde huur met nog eens twintig gulden kunnen dalen. Het afgeven van dit bedrag wordt voorbarig geacht omdat de bouw vap de ouderenwoningen nog niet definitief vast staat. Na het gemeentelijke fiat moet het mi nisterie van VROM zich deze week over het voorstel buigenDe stichting, gereformeerde oude renwoningen wil bij de financie ring van het project gebruik ma ken van een extra woningbouw- contingent Omdat de aanvraag voor deze rijkssubsidie deze week de deur uit moet kwam de gemeenteraad gisteren in een extra vergadering bijeen. Schiedam - Inbrekers hebben gisternacht 900 gulden gestolen uit een café aan de Nieuwe Maas straat in Schiedam. Zij nchtten ook enkele vernielingen aan Voordat zy met de buit via de ach terdeur vertrokken, probeerden zij nog een tijdje hun geluk op de gokautomaat. Dezelfde nacht werd ingebroken in een woning aan de Nieuwe Damlaan. De dief forceerde de voordeur, doorzocht het huis en nam geluidsapparatuur en een videorecorder mee. Maassluis - Een 31-jange Maas- siuisser heeft gisteren by een uit zendbureau aan de Wagenstraat in Maassluis vernielingen aange richt. Het is onbekend waarom dit is gebeurd. De man is aange houden. Vernield werd er ook bij een snackbar in het winkelcentrum Koningshoek. Daar werd een ruit vernield. Aan de Ververij zag een vrouw toen zij buiten brand hoorde roe pen, dat een onbekende haarwas- goed, dat aan de lijn hing te dro gen, in brand stak. Met een em mer water doofde ze het vuur. Maassluis - De politie van Maas sluis heeft dne vreemdelingen aangehouden die zonder de ver eiste papieren hier waren. Het drietal, van Angolese en Turkse afkomst, werkte in een restau rant. Ze zullen binnen enkele da gen uit het land worden gezet. Maassluis - Een graffiti-spuiter heeft zichzelf verraden doorhard weg te rennen toen hij de politie zag. Dat gebeurde gisteren in Maassluis op het Mackayplem Een 15-jarige jongen liep daar met een rugzaak by zich toen hij surveillerende agenten zag. Hij schrok daar zo van dat hij er van door ging. Dat alarmeerde de poli tie, die de jongen later aantrof tussen de bosjes. In zijn rugzak vond de politie lege verfspuitbus sen. Bij onderzoek bleek dat hij er gebouwen van graffiti mee had voorzien. Door Loes Elshof Vlaardingen - „Nu is het nog mooi weer buiten, je kunt fietsen. Maar als het dadelijk winter is, kun je in de sporthal toch iets ac tiefs doen." Henny Groeneveld (58) maakte een 'goed begin' door gisteren deel te nemen aan de eerste sport- instuif voor ouderen dit seizoen, twee maal per week in de Vlaar dingse sporthal Westwijk. Offset-drukker Groeneveld gaat per 1 oktober met de VUT. De sportinstuïf lijkt hem een leuk tijdverdrijf voor de toekomst. De Vlaardinger draagt het actieshirt van de FNV met de tekst 'Het kan anders/beter1. Dat slaat natuurlijk op de vakbondsactie zonder meer, maar ook op hemzelf, en zijn conditie, De deelnemers, zo tussen de 45 en 65 jaar, willen aan hun conditie werken en leniger worden. Na drie maanden 'nietsdoen' in de zomer moet er deze maand weer hard worden gewerkt, vindt ie dereen. „Ik hoor dat jullie een beetje stijf 2ijn," zegt sportbege- leidster Bep Jasper (54). „Zo stijf als ijzeren bint," beaamt een dame. Billen Afwisselend lopen tien deelne mers (vijf heren en vijf dames) in *Ik ben 20 stijf als een IJze ren bintje,' lacht een dame al bij de oefeningen @m de spieren los te maken. Foto Gerrtt de Heus/Roel Dijkstra loop-, huppel- en wandelpas over het blinkend gepoetste parket van de sporthal. „De benen tegen de billen, geef je zelf maar een lekkere schop. Waar zitten je bil len, Chris? Die van mij zitten veel hoger," spoort ze aan. Bij de borstsj,ier-oefeningen„Jongens, met de ellebogen werken. Aiders kom je er niet." Mijn conditie was heel slecht, ver telt Chris de Rooij (58), die voor het tweede jaar meedoet. Toen hij twee jaar geleden werd afgekeurd als vertegenwoordiger, zocht hij een nieuwe, gezonde bezigheid. Bovendien kon er wel een kilootje vanaf. Hij gaat zo vaak mogelijk: elke week twee keer. Of het leuk is? Ale andere dagen leeft hij er naartoe. Mevrouw G. van Hoewijk doet al voor het vierde seizoen mee. Haar 'erg slechte conditie' is duidelijk verbeterd: die is alleen nog maar 'slecht'. „Als het te zwaar wordt bij het hardlopen, doe ik gewoon rustig aan. Mevrouw van Hoewijk is ook 'instuiver' geworden uit economisch motief (deelnemen kost ƒ2,50 per keer, anderhalf uur) „Ik hpb altijd veel getennist, maar dat werd te kostbaar. Hier ben je voor minder geld toch lek ker bezig." De deelnemers zijn tijdens de ru goefeningen nog getuige van iets heel bijzonders: een wonderbaar lijke genezing. „Jongens," juicht een dame in wieirennersbroek, „ik had al de hele week rugpijn. Morgen ga ik naar de dokter. En nou is het ineens verdwenen. He lemaal weg," Sportinstnif voor ouderendins dag en donderdag uan 14.00 tot 15,30 uur in sporthal Westwijk in Vlaardingen. Oen Haag/Vlaardlngen - Het af sluiten van de zeventig jaar oude Vlaardingse Julianabrug voor alle snelverkeer heeft de definitieve koninklijke goedkeuring. In de uitspraak op een door onderne mers uit Vlaardingen aangespan nen beroepsprocedure heeft de Kroon gezegd met de afsluiting van de brug in te stemmen. Volgens de Kroon moet aan het algemeen verkeersbelang dat ge diend is met het afsluiten van de brug meer waarde gehecht wor den dan aan de belangen van na- hijgevestigde ondernemers. Het besluit van het college van B en W van Vlaardingen van 29 maart 1988 om de brug te sluiten be houdt door de Kroonuitspraak de volle rechtskracht. Tegen dat be sluit tekende de Belangenvereni ging De Haven Rond beroep aan. Bij deze vereniging zijn onder meer de winkeliers aangesloten die in de omgeving van de Julia nabrug wonen. Het besluit van het college van B en W om de brug te sluiten, kwam voort uit een onderzoek uit 1988, waarbij duidelijk werd dat de draagconstructie van de brug ern stige gebreken vertoonde. Uit oogpunt van verkeersveiligheid was het volgens het college m 1988 niet meer verantwoord de brug voor verkeer open te stellen. De stalen Julianabrug dateert van 1919-1923. Winkeliers uit de omgeving uien- den bij de Kroon beroep in tegen het college, omdat ze vonden dat met hun belangen onvoldoende rekening was gehouden. Het col lege van B en W kreeg van de win keliers het verwijt het onderhoud van de brug te hebben verwaar loosd. Door het afsluiten van de brug zouden bezoekers aan de in het geding zijnde winkels aan zienlijk. moeten omrijden. De Kroon zegt dat verkeersmaat regelen beschouwd moeten wor den als een normale maatschap pelijke ontwikkeling, waarmee iedereen geconfronteerd kan worden. De nadelen van zon maatregel komen in eerste in stantie voor rekening van de he trokkene. Bij het afsluiten van de Julianabrug zijn er volgens de Kroon geen bijzondere feiten 0 omstandigheden die op die rep een uitzondering zouden moeten maken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1