Waterweg 13 Vuilophalers wilden werk dag neerleggen Gejuich: Annie M.G.Smidt verlegen C Hoger beroep tegen De negende van oma mmmsm, mat Er is toch maar een boekhandel Politie onderzoekt herkomst 'kraaiepoten' Spidó moei straks stukje opschuiven 'Geen dienstwapen tonen bij aanhouding' Yoga-school overweegt stappen tegen gemeente VOR wil z'n opbouwwerker niet kwijt 'Kieboom was markant man' Den Draak Studieboeken Noodopvang mogelijk weer 24 uur Autodieven gepakt AUTO HUREN? NOOTEBOOM AUTOVERHUUR Speciale tarieven voor weekend - vakantie of zakenanto Rotterdams Dagblad Donderdag 12 september 1991 Regio Waterweg: Brede Havenstraat 6, 3131BC Vlaardingen Tlf. 010-4350557/fax 4349754 S? Spijkenlsse ri' De ruiters die dagelijks hun tochtje f$nfetoi>ver het ruiterpad in het park Waterland aan ,;-'dèrand van Spijkehïsse kijken de komende dagen dubbel uit hun ogen. Het is dat een voorbijganger bij -toeval een 'kraaiepoof roet vlijmscherpe pinnen uit het zand van een dressuurbak zag steken. Anders hadden er vervelende ongelukken kunnen gebeu- ren. v i Na énig zoekwerk kwamen er 26 kraaiepoten tevoor- schijn. Inmiddels liggen de lugubere stekels op een ,y bureau in het politiebureau. Overigens gaat het niet 'om echte.kraaiepoten, maar om metalen plaatjes die /dn de bouw worden gebruikt ,Jn de bouw worden er balken mee aan elkaar bevestigd," vertelt adjudant Peterjvan Aken. Hy is woest over de vondst: „Het is echt vuil spul. Het paard dat hierin was-getrapt had •^meteenafgemaaktkunnenworden." Van Akén legt een paar van dè 'kraaiepoten' óp zijn hand erop. „Dat steekt wel |jKdór,!j-a3nst2t«^diy'LHet onderzoek naar de grap ^j»idiniker diedéstekels inde bak langs de Gaddijk 'j rheeft nee^ekgdjritria een dag vast. „We schieten ei- ^tgo^lfc^^^^|jiH£achien:dat lezers: dé kraaie-1 ^pbteho^de/foto herkenneti én denken: hé, ik weet waSr tfib y^da^'Imméh.^ Hét -metalem plaatje a2es centimeter breed, vier f^cen0hie%l2ffigen')der centimeter hoog. Rotterdam De Spido moet in de toekomst wijken voor dë.Nieuwe Maasbrug. Het Rotterdamse college van burgèmeester en wethouders stelt voor de Spido een stukje te verplaatsen, vlakbij de huidige aanleg plaats'bij het Willemsplein. Daar zal voor bezoekers ook parkeergelegenheid worden gecreëerd. De Scheepstimmermanslaan maakt kans als ont sluiting te gaan dienen voor het Scheepvaartkwar tier na de komst van de nieuwe brug. Ook verkeer vanaf het Vasteland kan dan via deze weg de wijk in. Om de verkeersstroom richting het centrum in goe de banen te leiden, wordt het kruispunt Schiedam- sedijk/Vasteland. aangepast Er komen onder meer extra 'opstelstroken' voor voorsorterend verkeer. De Parkhaven zal; met name in de spits, een aanvullen de rol in de ontsluiting van het Scheepvaartkwartier spelen. Rotterdam - Een politieman mag zich niet legitime ren'door het tonen van zijn dienstwapen. „Dat kan een schrikeffect teweegbrengen en dus leiden tot es- calatie" schrijft de Nationale Ombudsman naar aan leiding van een klacht van de Rotterdamse Anti Dis criminatie Raad (RADAR). RADAR vond dat twee-Rotterdamse agenten in bur ger zich hebben misdragen bij de aanhouding van twee automobilisten op 19 juli 1989. De politiemen sen zouden volgens de lezing van RADAR bij de aan houding geweld hebben gebruikt en discrimineren de opmerkingen hebben gemaakt Bovendien had den ze zich slechts 'vluchtig' gelegitimeerd met een page. Eén van de twee agenten liet daarop zijn dienstwapen zien. Rotterdam - De Rotterdamse basisschool Savita on derneemt stappen tegen de gemeente Rotterdam, als de gemeente de particuliere school in de toe komst niet gaat financieren. Het college van burge meester en wethouder heeft de wivraag van de yoga-school afgewezen, ondanks het feit dat die aan vraag aan alle wettelijke regels voldoet. De Savita-basisschool aan de Bethlehemstraat in Rotterdam is twee jaar geleden door.dé Stichting In tegrale School Nederland gesticht. Op dit moment telt de particuliere instelling zo'n 35 kinderen, die "naast taai en rekenen onder meer leskrijgen in hat- ha-yögaen intuïtieve oefeningen. Het feit dat er niets mis was met de aanvraag om als basisschool te worden bekostigd, is echter voor wet houder Hallensleben (Onderwijs) niet voldoende om op het verzoek in te gaan. „De prognoses wijzen uit dat de school rond het jaar 2009 niet meer dan 109 leerlingen telt Gezien de ontwikkelingen rond de schaalvergroting van het onderwijs is dat te weinig': straks moeten scholen ruim tweehonderd leerlingen hebben. Wordt dat aantal niet gehaald, dan wordt de school opgeheven. Aangezien deze school te weinig leerlingen heeft en in de toekomst ook niet met een soortgelijke Rotter damse school kan fuseren, hebben B en W de aan- iyraag afgewezen. Vandaag neemt de gemeenteraad ieen definitieve besluit. r te be vestigen. Foto John de Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen is nog maar net ont komen aan een actie van de vuilnisophalers, komende dins dag. Het ROM-personeel wilde alle vuilniszakken die dag op straat laten liggen en met naar de Coolsingel in Rotterdam gaan voor de grote demonstratie tegen de WAO-plannen van het kabinet. Maar actiecoördinator Joop van Papeveld heeft de Vlaardingse vuilnisophalers kunnen overha len op Prinsjesdag toch aan het werk te blijven, omdat het college van B en W was gegarandeerd dat de dienstverlening voorlopig niet onder de acties van de ambtena renbonden zou lijden. Op basis van die toezegging heeft het col lege de bonden vrijheid gegeven actie te voeren. „Wat dat betreft willen we geen verwijten krijgen," zei Van Pape veld gisteren tijdens een nieuwe demonstratieve bijeenkomst van een aantal Vlaardingse ambtena ren, ditmaal in de kantine van de GEWB, De actiecoordinator: „We hebben de mensen van de ROM wel toegezegd dat zij de eersten zullen zijn die in actie komen als we bijvoorbeeld tot estafette-ac ties besluiten. De ellende is wel dat ze het later weer moeten inha len, maar dat hebben ze er graag voorover." Van Papeveld heeft ondervonden dat de actiebereidheid groot is on der de Vlaardingse ambtenaren. Een bijeenkomst van kaderleden 'in het Rotterdamse gebouw Pala ce sterkte de vroegere actievoer der in de overtuiging dat die be reidheid er ook elders is. „Ik kreeg toen kippevel," aldus Van Papeveld. „Het solidariteitsge voel van vroeger is weer terug." Dinsdag vertrekken flink wat Vlaardingse ambtenaren vanaf de Hoflaan met bussen naar het Marconiplein in Rotterdam. Van daaruit gaat het in optocht naar de Coolsingel, zoals dat ook vanaf Ahoy'gebeurt. „Geloof me," verzekerde Van Pa peveld zijn collega's, „dat wordt weer een happening. We rekenen op jullie." Dat doet ook regiobestuurder Os kar van Rijswijk van de AbvaKa bo die gisteren de ambtenaren in de GEWB-kantine eveneens toe sprak. Volgens hem worden er door het kabinet meerdere 'leu gens' verteld over de WAO-plan- nen. De regiobestuurder verze kerde onder meer dat de kosten voor de WAO niet uit de hand lo pen en dat er evenmin scherpe kantjes van de oorspronkelijke plannen ziin afgehaald. In de kantine van de GEWB hielden Vlaardingse ambtenaren gisteren een demonstratieve bijeen komst tegen de WAO-plannen. Foto Fotobureau Roel Dijkstra Vlaardingen „Wij hebben hulp no dig en dat kan niet zonder een op bouwwerker," zegt een woedende AN. Schouwen, lid van Vlaar- dings Overleg Revalidatie (VOR). De Stichting Welzijn '90 moet 65.000 gulden bezuinigen en het VOR is daar de dupe van. Per 1 ja- nauri 1992 wil de gemeente de voor het VOR zo noodzakelijke ondersteuning van een opbouw werker wegbezuinigen. Onder steuning zal voortaan slechts tij delijk zijn en per project. Dat houdt in dat elke belangengroep zelf een opbouwwerker moet vra gen aan de gemeente. Vanavond komen het VOR en an dere gedupeerde organisaties, zo als 'De arme kant van Vlaardin gen' bij elkaar in wijkcentrum Holy om te bespreken wat hen te doen staat. „De plannen zijn om met de politieke partijen om de tafel te gaan zitten. Maar we zul len ons nog zeker op andere ma nieren laten horen," zegt een VOR-medewerker. „Opbouwwerker Eric Geraets is van essentieel belang voor het VOR. Het is voor ons zelfs fysiek onmogelijk om in het stadhuis te komen," aldus Schouwen. VOR-lid Corstiaan van der Stay meent dat het VOR zonder op bouwwerker een soort actie-groep zal worden, en dat zal de commu nicatie met de gemeente bemoei lijken. „Tot nu toe hebben wij elke drie maanden overleg. We leggen onze problemen voor en komen eventueel met suggesties. Als actiegroep zal de toegang tot de gemeente moeilijker zijn Het argument voor de bezuini ging gaat aan het VOR voorbij. Aan de ene kant willen ze sociale vernieuwing, maar aan de andere kant wordt het VOR niet voor vol aangezien. Dat strookt toch niet met elkaar," aldus Geraets. Het VOR is ook boos, omdat de beslissing als een donderslag bij heldere hemel kwam. „Wij zijn de officiële gesprekspartner van de gemeente. Deze brief kwam vol slagen onverwachts. Er is geen overleg gepleegd. Onze voorzitter Jos van Reisen wilde zelfs met de gemeente gaan praten over uit breiding van de opbouwwerkon dersteuning," aldus Geraets. Van een mogelijke gemeente ambtenaar ais opbouwwerker wil het VOR absoluut niet horen. „Een ambtenaar zal zich toch moeten schikken naar de wil van zijn baas. Eric is dienst van Wel zijn '90 en kan zich dus full-time inspannen voor ons." Schiedam - Een hartstochtelijk gejuich klinkt op als de in de An thony Muijsstraat opgestelde kin deren het gezicht van de be roemdheid in de deuropening ontwaren. Bedeesd wuift Annie M.G. Schmidt naar de honderden belangstellenden. De naamgeef- ster van de nieuwe school kijkt vervolgens maar wat opgelucht als de zingende scholieren voor even alle aandacht naar zich toe trekken. „Ik vind het maar eng," zegt de openhartige schrijfster als zij even later in de kamer van de di recteur onder het genot van een sigaretje bijkomt van alle belang stelling. „AI die aandacht maakt mij erg verlegen." Van de schepster van onder meer Jip en Janneke is bekend dat zy wars is van poespas, maar op deze dag heeft de 82-jarige mevrouw. Schmidt toch haar rustige Am sterdamse woning verruild voor het drukke schoolgebouw in Schiedam. In haar lange carrière heeft ze veel loftuitingen mogen ontvan gen, maar zelfs voor de populair ste kinderboekenschrijfster van Nederland is de opening van een Annie M.G. Schmïdtschool nog een hele bijzonderheid. Spijt van het 'uitlenen' van haar personalia heeft ze zeker niet. „Dit gebouw is zo vrolijk," vertelt ze na een korte inspectie van 'haar' schoolgebouw. „Toen ik zelf op school zat, waren de de lo kalen somber en bruin gekleurd. Hier is veel meer licht. Ik vind het een prachtig gebouw." Het bezoek aan Schiedam voert mevrouw Schmidt niet alleen te rug naar haar eigen schooljeugd. Ze vertelt ook over de tijd dat ze werkzaam was in de leeszaal van de bibliotheek aan de Lange Ha ven. „Dat was in 1936. Ik heb er dierbare herinneringen aan, al 'Ik vind het maar eng/ zei Annie M.G. Schmidt toen zij op de naar haar vernoemde school In Schiedam In het middelpunt van de belangstelling kwam te staan. Foto Fotobureau Roel Dijkstra waren de omstandigheden heel moeilijk. Het was crisis en veel werklozen beschouwden de lees zaal als een toevluchtsoord. Daar was het tenminste lekker warm." Eenmaal bekomen van de toejui chingen vergeet mevrouw Schmidt haar doelgroep niet. Ze bezoekt de kinderen in de ver schillende klaslokalen, die voor de gelegenheid zijn vernoemd naar de helden uit haar oeuvre. „Da's heel gezellig hier," zegt me vrouw Schmidt bij het betreden van het lokaal van groep 3/4. .Al lemaal Jip en Janneke's bij el kaar." In zijn toespraak noemt burge meester Reinier Scheeres de nieuwe naam van de uit een fusie tussen de 'Erasmus' en de 'Goe man Borgesius' voortgekomen school goedgekozen. „Welk kind heeft er gehoord van Goeman Borgesius? Annie M.G, Schmidt kent iedereen. Zij draagt er bo vendien in belangrijke mate toe bij dat kinderen gaan lezen. Een betere naam voor een school is nauwelijks denkbaar." Dat mevrouw Schmidt naast be kend ook bemind is, blijkt ook op deze ochtend. Enkele leerlingen vragen de Amsterdamse om een handtekening in hun exemplaar van Tanie Patent of Beertje Pip- peloentje. Annie M.G. gaat la chend akkoord. Haar dag kan niet meer stuk als het initiatief van Brain Pijnen navolging vindt. De jongste leerling van de fusie- school was er als eerste bij om mevrouw Schmidt met een bloe metje te verrassen. Vlaardingen - De gemeenteraad van Vlaardingen heeft gister avond met een toespraak van loco-burgemeester John Rans- huijsen en enkele ogenblikken stilte het overlijden herdacht var. ex-burgemeester Wim Kieboom. Die is vorige week na een ernstige ziekte overleden. Ranshuijsen noemde Kieboom een markant persoon, die op zijn eigen wijze de functie van het burgemeesterschap invulde. „Sommigen zullen door de aan pak van Kieboom zijn geschokt andere zullen het hebben gewaar deerd. Kieboom was gevreesd en geliefd omdat hij enerzijds recht door zee was en anderzijds ieder een voor hem gelijk was," aldus de loco-burgemeester. Volgens Ranshuijsen heeft Kie boom zijn sporen in de zes jsai dat hij burgemeester was (1975 1/m 1981) nagelaten. Genoemd werd onder meer de komst van de inspraak. „Voor mij gaat Kie boom de geschiedenis in als een men met hart voor de stad en ie mand die geen rangen of standen kende." De raad nam hierna en kele ogenblikken stilte in acht. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen gaat in hoger beroep tegen het vonnis van de Rotter damse rechtbank inzake de plaat sing van John Körmelings kunst werk 'De negende van oma'. Bur gemeester en wethouders beslo ten, dinsdag ach niet neer te leg gen bij de uitspraak van recht bankpresidente De Klerk-Lee- nen, die bepaalde dat de gemeen te plaatsing van de neontekst moet gedogen. jaand t vrijdag, 5 uur igen over trbaarheid studieboeken. kunt bellen voorraad, 1 en levertijd van Fransenstraat 6 3131 CC Vlaardingen Tel. (010)4 60 0066 Fax. (010) 4 34 95 74 'De negende van oma' is in Vlaar dingen zeer omstreden. De neon letters zijn bedoeld als versiering van het dak van de ouderenflat aan de Waalstraat. De flatbewo ners maken echter bezwaar tegen het woord oma, dat zij beledigend vinden. De gemeenteraad nam vorig jaar een motie aan waarin dat verzet wordt gesteund. Körmelings kunstwerk bestaat uit drie delen, maar door de felle protesten en de juridische proce dures die daar uit voortkwamen, is tot nu toe slechts één deel uit gevoerd: het (opzettelijk) onvol tooide alfabet op de bibliotheek aan de Waalstraat. De letters PIT voor het postkantoor tegenover de bibliotheek liggen nog op ma gazijn, evenals de letters die sa men 'De negende van oma' vor men. Gemeentelijk advocaat mr. J. On mens denkt dat Vlaardingen een redelijke kans heeft de beroeps zaak voor het Gerechtshof in Den Haag te winnen. Volgens Oomens heeft de Rotterdamse rechtbank zijn vonnis toegespitst op de vraag of Körmeling er vanuit mocht gaan dat de gemeente Vlaardingen zijn kunstwerk zou plaatsen. „Maar dat is de issue niet," aldus de jurist. „De vraag is of je door omstandigheden later terug mag komen op je bedoelin gen, als je ziet datje mensen geen plezier doet met een kunstwerk." Oomens wil bij het Gerechtshof vooral pleiten voor de belangen van de flatbewoners. B en W namen hun besluit om in hoger beroep te gaan na raadple ging van de raadscommissie voor algemene zaken maandagavond. Het zal naar verwachting onge veer een jaar duren voordat de zaak dient voor het Gerechtshof. Bekrachtigt hel Hof hel vonnis van de Rotterdamse rechtbank, dan kan de gemeente Vlaardin gen nog cassatie aanvragen bij de Hoge Raad. Die mogelijkheid is echter sterk afhankelijk van de bewoordingen waarin het Hof zich uitspreekt. Wethouder Kees van der Windt (cultuur) hoopt dat het Gerechts hof de belangen van de Waal- straat-bewoners zwaarder zal la ten wegen dan die van de kunste naar. Valt het vonnis voor Vlaar dingen ongunstig uit, dan moet de gemeente ook rekening hou den met een schadeclaim van Körmeling. De kunstenaar zal dan waarschijnlijk proberen de opslagkosten van zijn letters te verhalen op de gemeente. Die kosten bedragen nu al ongeveer 75.000 gulden. Vlaardingen - De 24 uursbereik baarheid bij het Noodopvangcea- trum Vlaardingen wordt mogelijk met het nieuwe begrotingsjaar van de gemeente weer ingevoerd. Een brief van het college van Ben W, waarin gezegd werd dat er geen geld voor is, is gisteravond weer van de raadsagenda ge haald. Wethouder Aart Kool, die het Noodopvangcentrum aanvanke lijk wilde laten weten dat er ner gens 25.000 gulden voor die conti nue bereikbaarheid vrijgemaakt kon worden, heeft nu besloten de zaak bij de begrotingsbehande ling aan de orde te laten komen. Dan kan de raad eventueel zelf aanwijzen waar die 25.000 gulden elders op de begroting moet wor den geschrapt. Het Noodopvangcentrum merkte in de loop van dit jaar dat de 24 uurs-bereikbaarhfrid verdwenen was als gevolg van bezuigingen. Vlaardingen - Een 29-jarige Vlaardinger en een even oude Spijkenisser zijn vanochtend rond vier uur aangehouden door de politie. Ze trokken op rijksweg 20 ter hoogte van Schiedam de aandacht doordat ze met een hoge snelheid reden. Bij hun aan houding in het centrum bleek dat ze in een gestolen auto reden. voorbeeld: SEAT IBIZA 56.- per dag 100 km vrij incl, all-risk verz. en BTW excl. brandstofkosten ev. ook automatische versnelling OFF. DEALER VOOR SCHIEDAM. Volkswagen Groep. Winkelcentrum Spaland, Zwaluwlaan 84 Schiedam 010-4708122

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1